NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. löe Jaargang. Donderdag 16 Maart 1893. No 2976 De Rustverstoorster. BINNENLAND, FEUILLET ON TWEE GESLACHTEN HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DATJBE Co., JO-HN F. JONESSucc., Parijs Si bis Faubourg Montmartre. BTADjSNIEjü W 8, Hairlem, is Maart 1893. Si De heer I. Akkerman Junior te Zaan dam is ter terechtzitting der Arr. Recht bank, alhier dd. 14 Maart jl. breedigd als makelaar in roerende goederen. De heer L. Luijten, leeraer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers al hier, is aangewezen om zitdag te nemen in de commissie, belast met het afnemen van het toelatings examen voor de ca dettenschool te Alkmaar. Dinsdagavond trad mej. Jeanne Lan- dré te Apeldoorn als soliste op ineene «itvoeriag gegeven door de zangver- eeniging „Caecilia" aldaar, ter ver vanging van mej. N. de Roever, die plotseling verhinderd was. Opgevoerd werden 0. a. „das Mfcchcn voa der Sclönen Meluzine", waarin Orelio de Saimund-partij vervulde. Onze stadgenoote verwierf veelzucces en zong ook de solo-partij im „Hymne" na Mendelssohn. Al de aardigheden, die over de schoon moeder alzoo worden gedrukt en over verteld, zijn nog maar speldeprikjes, vergeleken bij de beschrijving, die Rode- rich Benedix van haar geeft in zijn blijspel „Störenfried," dat Van Llers tooneelgczeischap Dinsdagavond ie oazen 'schouwburg ouder den naam van „de Rustverstoorster" ten gehoore bracht. 't Ia eigenlyk of Benedix zelf een loopje heeft willeu nemen met de manie, om de schoonmoeder uit te maken, voor al wat leelijk isof hij den draak heeft willen steken met het qualificeeren van een bepaalde persoon in eea familie. Is het niet even zot om te beweren, dat alle schoonzusters roodharig en dat alle zwagers onbehouwen, als dat alle schoonmoeders hellevegen zijn? Of Benedix met de goedkoope schoon moeder- aardigheden nu een loopje heeft willen semen of niet, zeker is het dat het publiek zijn „Störenfried" niet au sérieux neemt. Verbeeld u een raenech dat in uw huis komt logeeren en waar tegen ge nogal „mama" moet zegge»; dat in vier en twintig uur tijds u,echt- genooten, van elkaar vervreemdt, een joeg paartje in den weg staat, een ouden man het huis uitjaagt, eea tuin man zijn ontslag doet vragen en zelfs scheiding veroorzaakt tusschen een tuin mansjongen en de keukenmeid. Dat alles kan gelukkig alleen een „Theater- Schwiegermutter." Daarmede willen wy niet gezegd hebben, dat de voorstelling ons niet heeft voldaan. Het tegendeel is waar. Er was een goed ensemble op te mer ken en de acteurs en actrices speelden met entrain. Mevrouw Albregt-Engel- man (de schoonmoeder) was kostelyk hare dochter mevrouw Dons-Albregt, deed als jong (meisje haar geen oneer aan, terwyl de heer Jos. van Lier als Lebrecht Mtlller veel bijval verwierf. Van de overigen verdienen de heer Chrispyn als Lena» ea mej. Cohen die voor de keukenmeid «peelde, eea woord van lof. De eene zijde vaa het balkon werd alleraardigst gedecoreerd door eea twin tigtal jonge meisjes vaa twaalf jaar en daaromtrent, die alle in lichtkleurige japonnetjes, hier onder geleide van ou deren den verjaardag van een harer kwa men vieren. Vaa de toeschouwers toonden zij niet het minst hare goedkeuring voor het stuk en de ongedwongen kin dervreugd was aardig om te zieu. Naar aanleiding van ons bericht over de serenade van Maandagavond ver melden wij, dat het woord werd ge voerd door den lettersetter C. E. Abspoel. Abusievelijk werd hij in het ver slag meesterknecht ter zetterij genoemd. Hedeanamiddag omstreeks i ure is eene 48jarige vrouw, werkzaam i ij den winkelier v. d. M. J. aan de Kruisstraat, aldaar op dea zolder door eea mat glazen vallicht gevallen ea op de over loop terechtgekomen, alwaar zij werd gevonden uitwendig verwond en in wendig gekneusd. Zij is per brancard naar het St. Elisabeths-Gasthuis over gebracht. Heden is door het Kantongerecht uitspraak gedaan in zake overtreding van de wet door 7 drogisten hier ter stede, betreffende het verkoopen aan het publiek van geneesmiddelen, in hoe veelheden beneden het geoorloofde mini mum. Uitgezonderd een hunner, die werd vrijgesproken, op grond dat zijn schuld niet wettig en overtuigend is bewezen, zijn allen veroordeeld tot een boete van /3 subsidiair 1 dag hechtenis. De eisch was 15 boete subs. 4 dagen hechtenis. vaar (illustratie). Een vergissing. Goedhartigheid van Napoleon. Een jacht met luipaarden in Eneelsch-Iodiè (met illustratie). De Kunstkenner en de schilder, of hoe het palet de beste voornemens kan verydelen (met 3 illustraties). Onze Prijsnovelle. Kinderlijke vergissing, (met illustratie). Wat er al niet in handen der politie komt. Hoe veel een moderne oorlog kost. Barmecide-stokjes. De be kroonde anecdote. Even sterk. De handschoenen van den Czaar. Valsch. Een barbaarscbe marteling. Anecdote-proeve. Nog iets over de dierenprocessen. Oplossing Prijs raadsels XIX, XX en XXI. Een felicitatie waard. Verkeerd begrepen. Een paar uitingen van Alphonse Karr. Tegen lasteraars en kwaad sprekers. Een snedig antwoord. De winners der prijsraadsels X, XI en XII. Puzzle. Nieuwe prijsraad sels XXVIII, XXIX en XXX. Zoo rein als de sneeuw. Anecdolec. Waar het speldengeld van daan komt. Een schaker als kunstkenner. Er voor in de wieg gelegd. Nog iets over Bïücher. De levensmiddelen tijdens het beleg van Parijs. De pryswinner der Anecdote-proeve No. 3. Schaakrubriek, Mededeelingen. Uit Zandvoort wordt ges gemeld Gedeputeerde Staten dezer Provincie hebben het raadsbesluit om in hooger beroep te gaan van het vonnis der arrondissementsrechtbank te Haarlem, in zake aankoop van badkoetsen van de Maatschappij Alberts Co. goedge keurd. Het hotel Kaufmann met bjjbehoo- rende gronden, Dinsdag in veiling ge bracht heeft opgebracht f 38,550. De buffetmaatschappij „E. Pluribus Wnum" is kooper geworden. No. ia van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Gevaarlijke sporen (met illustratie). In het bosch (met illustratie). Nauwkeurig antwoord. ,Ik heb hon ger, (Novelle). Ook een tuin (met illustratie). Onze dienstboden (met illustratie). De jeugd jziet geen ge De minister van bnitenl. zaken vestigt de aandacht van belang hebbenden op het navolgend uittreksel uit een schrijven van den consul der Nederlanden te Chicago De aznstainde wereldtentoonstelling te Chicago zal waarschijnlijk oorzaak zijn dat die plaats door een meer of minder belangrijk aantal Nederlanders zal bezocht worden. Reeds in gewone tijden word ik meermalen aangezocht tijdingen te ver schaffen omtrent de woonplaats van hier verblijf houdende of verblijf gehou den hebbende Nederlanders. Daar slechts betrekkelijk weinig Nederlanders zich aan het consulaat aanmelden en daar hnn adres achterlaten, is het mij menig maal onmogelijk aan die verzoeken te voldoen. Het komt mij thans noodzakelijk voor de aandacht van hen, die dit jaar Chi cago denken te bezoeken, te vestigen op het wenschelijke om onmiddellijk bij hunne aankomst alhier zich aan te melden bij het consulaat. In de eerste plaats kunnen dan naam en woonplaats worden ingeschreven, doch bovendien worden, indien verlangd, den bezoekers gaarne inlichtingen gegeven omtrent hotels, „boarding-houses," en in het algemeen over alle zaken die voor hen noodig of nuttig kunnen zijn. Door het hebben van een adres hier ter stede is het aan personen in Neder land mogelijk reeds dadelijk na bet vertrek der bezoekers der tentoonstel ling berichten naar hier te zenden, waar deze dan door de belanghebbenden kunnen worden afgehaald. In de Noordzee heefteen aanvaring plaats gehad tusschen het russisch stoomschip Peter der Grosse en een duitsch schip Preusen. Het eerste zonk onmiddellijkalle opvarenden werden gered en te Antwerpen binnen gebracht. Naar men verneemt, bestaan er plannen, om de duinen in de omge ving van Alkmaar met dennen te be planten, De leiding van die beplanting is door den minister van waterstaat op gedragen aan de Nederlandscke Heide- Maatschappij. Ten einde eene plaats te bepalen, waar met de aanplanting een begin kan worden gemaakt, is in de vorige week reeds door den voorzitter der Maatschappij, den heer A. J. Blij- denstein, en den directeur eene opneming van het terrein gedaan. In het caié „Zomerlnst" te Leiden werd Maandagavond eene ver gadering gehouden van de vereeniging „Het Metalen Kruis." Onder hen, die deze vergadering bijwoonde», bevond zich een grijsaard, die door zijne be jaarde, maar nog krasse echtgenoote naar de vergaderplaats was gebracht, en die hem te kwart over tienen ook zou komen halen, een en ander met het oog op "s grijsaard slecht gezicht. Toen de 73-jarige vrouw niet op den aangegeven tyd kwam opdagen, besloot men een onderzoek in te stellen, met het gevolg dat zij levenloos werd op gehaald uit een der slooten, waarin zij, waarschijnlijk door een duizeling bevan gen, gevallen was. De baronesse von F., zuster van een staatsdienaar in het duitsche rijk, wier aanhouding door de haagsche politie op verzoek van de duitsche jus titie heeft plaats gehad, was reeds op Februari ji. met ba c bcitlc zonen, officieren in het duitsche leger, in den Haag aangekomen. Zij vestigde zich eerst eenigen tijd te Schevenisgen, van waar zij wederom naar de stad vertrok, waar zij intrek nam bij particulieren. Zooals gemeld is, wordt hare uitleve ring gevraagd wegens oplichting. Zij zou namelijk getracht hebben, eene hy potheek ten bedrage van 280,000 mark te sluiten op [landgoederen, welke zy vaischelijk voorgaf tof eene |waarde van 800,000 mark te bezitten. Het bedrog werd nQg intijds ontdekt, (zoodat het geld haar niet werd uitbetaald, en toen nam zy de vlucht naar Nederland. Twee ververs, werkzaam aan een achterhuis op het Huygens- plein te 's Hage, zijn Maandag van een aanzienlijke hoogte gevallen. Een hun ner werd meer dood dan levend opge nomen en naar het Ziekenhuis vervoerd. De andere werkman bekwam eenige kneuzingen en werd naar zijne woning gebracht. Maandag nacht hebben die- ven en inbrekers te Rotterdam weder om eens getoond wat zij vermogen. Thans moest het de Eendrachtsweg ontgelden. Zooals aan voetsporen, schade aan heiningen toegebracht, enz. zicht baar was, zijn zij op den Eendrachts weg gekomen, na over het open stuk grondgelegen voor de woning van mevrouw de weduwe J. A. A. Seeuwen, gegaan te zijn, geklommen over eene heining en zoodoende geland in de tui nen van de aan den Eendrachtsweg staande huizen. Na vervolgens een vijf tal tuinen overgeklommen en doorge gaan te zyn, kwamen zij in dien van den cuisinier-restaurateur G. H. A. van der Velden. Hier begaf men zich door inbreking binnenshuis en kwam in een tuinkamertje terecht. Daar hing een sleatelkastje, hetwelk een menigte sleu tels bevatte en opengebroken werd. Nu zagen de dieven zich de toegangen tot alle bergplaatsen geopend en begaven zij zich naar de boven gelegen vertrek ken. Alvorens nu hun tocht te vervol gen, sloten zij eerst aan de zijde van den Eendrachtsweg de gordijnen, sta ken daarop een kaars aan en gingen naar de eetzaal. Ia een hoekje van deze zaal, zooals de sporen aanwijzen, werd alles heengedragenhier werd gekeurd wat waarde had en wat niet, zoodat dan ook de lepels en vorken, die niet van zilver waren, zyn achtergelaten. Zoo ver men Dinsdag ochtend kon nagaan» zijn eenige zilveren lepels en vorken en een paar zilveren armbanden ontvreemd. Op den terugtocht, langs denzelfden weg, zijn nog pogingen aangewend om in te breken bij den heer mr. J. H. Sluiter, griffier, en bij mevrouw de we duwe B. M. Wolff, wonende Eeadrachts- Haar het engelseh 1) HENRY SETON MERRIMAN. HOOFDSTUK I. Het zaad wordt uitgestrooid. /Lieve Anna, Uit de courant van 13 Maart, die voor my licht, lees ik, dat men van my vermeldt, dat ik dood zon zyn. Alvorens te trachten den oorsprong van deze fout op te sporen, haast ik my u te schrijven, daar ik weet lieveling, hoe die tyding u moet hebben geschokt. Het is waar, dat ik deel heb genomen aan het gevecht te Makar Akool en dat ik licht werd gewond niets meer dan een schram in myn arm maar dat was ook alles. Ik heb u in de laatste maanden niet geschreven, omdat ik met een denkbeeld rondga. Lieve Anna, gedurende de eerste jaren zal ik zeker niet eene positie hebben bereikt om te trouwen, en het kwelt mij, dat...." Deze brief lag half voltooid op een kampementstafel voor een jong officier met een scherp geteekend gelaat. Plotseling hield by met schrijven op, en opspringende trad hy op de denr van zyn bungalow toe, die open was voor alle vier winden. Wellicht kwam het door de temperatuursverandering, dat by zyn hand naar zyn voorhoofd bracht, dat hoog gewelfd en van zonderling ronden vorm was. ^Drommels!" zeide hij, #als ik dat eens deed!" Hy liep haastig heen en weer met de vlngge bewegingen van een man met gestaalde spieren, klein van gewicht, van middelbare leDgte, vlog als een aap. Zyne glinsterende zwarte oogen vestig den zich van het eene voorwerp op het ander, met znlk een rus teloosheid, dat bet onmogelijk was om te zien of hy besefte wat hy zag, of dat hy slechts nit gewoonte om zich heen keek. Hy had donker haar, een bruine gelaatskleur, een lange, gebo gen nens, een kleinen mond en een spits uitloopenden kin. Een gelaat, dat belangstelling inboezemde, geen kenteekenen van de een of andere ondeugd dragende, maar onsympathiek. Hy was een man met een toekomst voor zich een man, wiens ondeugden alle negatief waren, wier deogden slechts van de omstandigheden afhisgen. Hy was een man, die bqna alles kon zyn, wat hy wilde, zooals dat met sommigen het geval is. Als de omstandigheden hem gunstig waren, dan kon hy een toonbeeld van deugdzaamheid zyD, want zyn lichaam wist by volkomen te beheerschen. Aan den anderen kant w«s er geen sprake van, dat hy van het goede hield omdat het goed waa achter die dwalende oogen zetelde geen geweten. Dit alles en nog meer zetelde op het gelaat van Seymour Mitchell, wiens schrift eenige oogenblikken geleden was opgedroogd op het half ingevulde vel papier voor hem. Hy keerde weer naar de tafel terng, en. stond er tegen aan to leunen met eeoigzins kromme beenen dit was niet het gevolg van veelvuldig paardrijden, ofschoon hy hooge laarzen en sporen droeg, alsof paardrijden zyne dagelyksche gewoonte was, maar het was een lichaamsgebrek, dat hy reeds van zyn geboorte af had gehad. Hy keek van den brief naar de krant, die naast elkaar lagen niet alsof hy weifelde tusschen geweten en verleiding, maar met eene berekenende bedachtzaamheid. Hy dacht er niet over na, wat het best zon zyn om te doen, maar wel wat het voordeeligst voor hem was. Het waren moeielyke tyden in Indië, want het oproer was nog niet gedempt, en met iederen mail werden laDge lijsten overge bracht van gesneuvelden, langzamerhand vereenigd van bet nieuws, dat van de verwijderd liggende stations, forten en steden werd aangebracht. Op dat tijdstip werd in het Oosten veler toekomst gevestigd maar ook verloren, want het schynt een eigenaardigheid van Fortnna te zyn, dat groote gevaren steeds tegenover groote winsten staan. Geen groote rijkdommen zijn ooit vergaard of daarby zijn leven en gelnk op het spel gezet. De kalme, eenvou» dige kantoorklerk heeft een klein salaris e» vergetelheid van den dood te wachten, terwyl de meer avontuurlijke personen by groo- ter inzet grooter winsten kunnen verwachten. Seymour Mitchell was met de rcode soldatenjas en een eerzuch- tigen, doortastenden geest de toekomst tegemoet gegaan. Hy had

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1