WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. ÖEMEN8D NIEUWS. weg no. 39 en 40. Bij deze bewoaers zijn, mede aan de achterzijde, ruiten ingedrukt, doch is vermoedelijk niets ontvreemd. Het is niet onwaarschijnlijk dat het blaffen van een hond de dieven verjaagd heeft. Wie de daders van deze inbraken ayo, is onbekendniemand zag of hoorde hen. JV. R. Ct. In een sparrenbosch nabij de uitspanning „London" onder de ge meente Z :ist is Maandag het ly* ge vonden van een net gekleed persoon, die zich door middel van een revolver schot van het leven had beroofd. Het werd herkend als te zijn dat van zeke ren E., horlogemaker te Baarn. Aan de postspaarbank te Oosterhout ontdekte men een tekort. De vermoedelijke dader, de ambtenaar der posterijen E., werd door de politie gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. Maandag morgen is Pouts ma van Leeuwarden naar Utrecht overge bracht om aldaar dè hem opgelegde gevangenisstraf te ondergaan. Een tien vijftiental zijner geestverwanten bevon den zich op het perron om hem uitge leide te doen. Mr. P. J. Troelst/a ver gezelde hem; echter werd dezen de toegang geweigerd tot de coupé, waarin de gevangene werd vervoerd. Staatkundige bijeenkomst: „Bnrgers, ai wat wij doen zal niets baten, zoolang wij niet eerst de stallen van Augias hebben schoongeveegd44 Een toehoorder, zijne mouwen op- stroopende „Nou laten we 't dan ook dadelijk doen. {Tot zijnen - buurman). Waar woont die vent?" Gonlag te Beverwijk en J. H. Rbssing te Amsterdam, heeft in den tooneel- wedstryd, dezen winter te Beverwijk ge houden door de rederijkerskamer „Kea- nemerland," den eersten prijs voor het tooneelspel toegekend aan de kamer ^Kruist en genoegen* te Amsterdam (drama Eerlocs), en aan de kamers Bogaers* te Koog-Zaaadyk en „Bil- derdijk" te Alkmaar ieder eene zilve ren medaille („Dochters van Hasemann en Helene de la Seiglière). Personeele prijzen vielen ten deel aan de heeren D. Bloch vaa „Kunst en Genoegen" en Jordens van de .katoor „J. L. Veltman", beide te Amsterdam aan de dames S. Bongaerdt en A. de Boer, beiden vaa de kamer „Bogaers" te Koog-Zaandyk. Aan de uitschrijvende rederijkerska mer „Keanemerl&nd" werd voor hare opvoering v an „De oude Kassier" en „Het Kind van den huize" door de jury eene cere-medaille ter herinnering aan geboden. Hadde deze kamer zelve kun nen meedingen, de jury zou haar eeo au prijs voor tooneeHpel en voor blij spel eea 3a prijs hebben toegekend. De Jong, van lWHet Neder- landsch Tooneel" viert 12 April zijn 25-jarige loopbaan als acteur. Hij zal dan optreden in „Lodewyk XI" van Delavigne, vertaald door Schimmel. Zondag 12 dezer had in de Sport Bar te Amsterdam de kegelwedstrijd plaats om den prix d'exceliancc, uitge loofd door de clubs: „Koekoek," „Ne derland," „Neptunus," en „Zou er kans zijn"waaraan alleen kon worden deel genomen door de winnende vereenigin- gen in de beide vorige gehouden korps wedstrijden. De prijs werd behaald door de ke gelclub „Argus" van Amsterdam met 238 punten in de 50 worpen. Verder behaalde de kegelclub „Wilhelmina" van Arasterdam 213 punten, „Amstels Kegelclub" van id. 210, „Harmonie" vaa Alkmaar 172, „Alcmaria Vitrix" van id. 146 en „Kampioen" van Amster dam 142 punten. Dé kegelclubsu Door OefeniDg Sterk" van Leiden, „Mercurius" van Nymegen, „Eenheid* van Amster dam en „Hard gaat ie," van Dordrecht, namen aan den wedstrijd geen deel. De personeele wedstrijd waarvoor zijn uitgeloofdgouden, verguld zilveren en zilveren medailles blijft, evenals de wed strijd om het meesterschap van Am sterdam, waarvoor beschikbaar is ge steld een gouden eereteeken en de wed strijd op de vrije baan om zilveren couverts, benevens kunstvoorwerpen voor de meeste negens, achteD, zevens, enz., nog geopend tot 19 Maart e. k. 's avond 12 uur. De schaakwedstrijd in het Café „Die Porte von Cleve," te Leiden begonnen den 20stea Februari 1.1. is Maandagavond geëindigd. Na een harden strijd heelt de heer L. Vijzelaar ;van Leiden) den prijs be machtigd, terwijl de premie aan den heer jhr. A. E. Van Foreest (van Am sterdam) uitgereikt kon worden. Prijs en premie werden den over winnaars na eene warme toespraak vaa den heer W. P. Mullé Jr. als president der regelings-commisssie, namens de schaakclub „Heemskerk" uitgereikt. Letteren en Bunat. De jury, bestaande uit de heeren J. J. Francken te Wijk aan Zee, Ds. S. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 7 Maart loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Bible-Hotel, te Am sterdam Aand. Nederi. Bouw-Mij. Aand. Northwest. Pac, Hyp. bank, ser. B. ser. B C. volg. Aand. Leidsche Duinwa ter-Maatschappij Aand. Sctievcn. Bouwv. (Hotel Garni) Aand. Oost-Java Cultuur- Maatschappij Aand. Nederi. Rhijnspoor- weg-Maatschappij (restant.) Aand. Utrechtsche Tram- Maatschappij. Aand. Westlandsche Stoom tramweg-Maatschappij O Oblig. Ned. fabriek van Werkt.- en Spoorwegmat. Aand. Nederi. Oliefabr. te Delft Aand. Kon. Zoöi. Botan. Gen. te 's-Hage Aand. Utrechtsche Schouw burg - Maatschappij. Aand. Brand-Maatschappij te Amsterdam 70 pet, f 212. 320 1000. 13 125 PC*« 6 85 f i5ü- 75 45 U 99 w 110 72 van toelichting verwezen werd. Zoodanig oogmerk werd ten deze niet aanwezig geacht. Immers de gedaagde firma had nooit de bedoeling gehad om eischer in zijn eergevoel te krenken of diens eer in het oog van derden te verkleinen. Slechts kon nier sprake zijn van een krenking van het krediet des eischers, tegen het verbenen waarvan gedaagde in het belang des handels gewaarschuwd had. De woorden waarin die waarschu wing was vervat, droegen geen hatelijk karakter en waren tot het alleen noodige beperkt. Aan persoonlijken wrok kon voorts hoegenaamd niet gedacht worden, daar eischer aan gedaagde volslagen onbe kend was. Alzoo had eischer het oog merk om te beleedigen gesteld, maar niet bewezen en werd hem zijne vor dering Oützegd. In de MaancLg gehouden zitting van den Hoogen Raad concludeerde de advocaat-generaal, mr. Patija, tot ver werping van het cassatieberoep van den Groaiügschen politic-commissaris, tegen zye veroordesliag door het Hof te Lseuwardea, tot één maand gevange nisstraf wegens het aannemen van gif ten voor het verschaffen van plaats op de kermis te Groningen aan kermisrei zigers. Met betrekking tot de bewering, dat uit het veroordeelend arrest niet blijkt, dat de kermisreizigers met het geven van giften de bedoeling hadden om den beklaagde te bewegen in zijn betrekkiag iets te doen of na te laten, achtte hij het voldoende, dat, gelijk het Hot feitelijk beslist, de beklaagde hebbe geweten, dat de giften hem met gemeld doei werden verstrekt. Ook de bewe ring, dat de dagvaarding niet inhoudt, dat bekl. de ten laste gelegde feiten pleegde ia zijn hoedanigheid van politie ambtenaar, achtte adv.-generaal onaan nemelijk, terwijl hij zich ten slotte ook, voor wat de derde grief (dat is aange nomen dat bekl. in zijne voormelde hoedanigheid handelde ea werkzaam was, terwyi hem de opdracht tot de door hem vereischte werkzaamheden niet door den burgemeester als uit sluitend hoofd der politie was gege ven) betreft, vereenigde met 's Hofs arrest, waarin z. i. deze grief wordt nedergelegd. De arr.-rechtbank te Rotterdam heeft Diasdag den chef vaa het station Beurs aldaar, die op 4 Maart jl. terecht stond wegens het veroorzaken door schuld van eea anders dood (een vrouw, die aan station Beurs over de rails liep en door een blnnenloopeaden trein werd overreden) van die aanklacht vrij gesproken, op grond dat de strafbare schuld niet was gebleken. X24X' RECHTSZAKEN. De rechtbank te Rotterdam deed Maandag uitspraak in de eertijds mede gedeelde zaak tusschen het informatie bureau van Van der Graaf en Co. en een zekeren T. E. Hendriks, welke laatste een actie tot schadevergoeding wegens beleediging tegen genoemd bu reau had ingesteld, op grond dat iD het weekblad „Handelsbelangen," onder redactie der firma Van der Graaf en Co, zyn naam was opgenomen ouder de rubriek „van die zoogenaamde koop lieden, van wie de ondervinding geleerd heeft, dat het hun meer te doen is om te koopen dan om te betalen." De rechtbank overwoog, dat voor de ont vankelijkheid der actie behoorden aan wezig te zijn de eischen, die in het strafrecht aan beleediging waren gesteld, Derhalve moest in de eerste plaats blijken van het oogmerk om te belee digen, waarnaar ook in de memorie Het proces-verbaal van de zitting van het Panama-proces Maandag gehouden, gaf ook Dinsdag in de franscne Kamer weer aanleiding tot heftige besprekiogen, vooral van Jolibois Gauthier deClagny en Déroulède. Het proces-verbaai werd met 317 stemmen tegen 189 stemmen aangenomen. Moois die in den Senaat eene inter pellatie over het incident van Zaterdag in de proces-zitting zou houden, heeft deze teruggetrokken. In zijne plaats heeft echter Halgand dit onderwerp aangeroerd en verklaard dat het inci- dens-Cottu niet volkomen is opgehel derd. Hij verweet het goevernement, dat het de lijst der gecompromitteerden niet heeft openbaar gemaakt. Door Loubet werd hierop geantwoord, dat hij die lijst nooit heeft bezeten. Ten slotte werd met 209 tegen 56 stemmen de Maandag door de Kamer aangenomen orde van den dag ook aangenomen. In de Kamer heeft Develle, antwoor dende op eene interpellatie, Dinsdag verklaard dat er In hél geheel geen onderhandelingen gaande zijn over internationale haadelsaangelegenheden. De regeering is volstrekt niet van plan zoodanige onderhandelingen te beginnen op anderen grondslag dan dien van het minimum-tarief. In de zitting der belgische Kamer n Dinsdag heeft Jaason bij de be raadslaging over de grondwetsherziening het stelsel van differeatieelea woning- census bestreden, als zoude dit stelsel het overwicht der plattelandsbevolking verzekeren. De heer de Smet de Naeyer viel den spreker heftig in de rede ea werd des wege tot de orde geroepen. De heer Jaason, zijne rede voortzet tende, herinnerde aan het te Brussel gesloten verdrag ea keurde het in den heer Van der Kindere af, dat deze zich schijnt vereenigd te hebben met het stelsel vau dea woningceasas. De spre ker verdedigde vervolgens het algemeen kiesrecht. Het is geen paaacée voor de sociale kwalen, maar de toepassing van de leer der rechtvaardigheid, overeen komstig de christelijke beginselen. Hij we der legde voorts de argumenten, die de heer Woeste te baat neemt, om de historie vaa het algemeen kiesrecht in Frankrgk op te vatten. Hij las eene bladzijde voor uit een geschrift van den heer Woeste uit het jaar 1869, toen deze aandrong op de invoering van het algemeen kiesrecht. De tegenwoor dige vooratanders van het algemeen kiesrecht willea niet de revolutiezy hopen door het algemeen kiesrecht tot sociale hervormingen te komen. Waarschijnlijk zal keizer Frans Jozef heden avond in Weenen teruggekeerd zijn. Nog steeds duurt ia Burgos de gisting voort over de opheffing van het kapi tein-generaal8chap. Uit vrees voor op* roer hebben alle winkeliers hunne win kels gesloten. Aan de JSt. R. Ct. wordt uit Berlijn uit particuliere bron medegedeeld, dat aldaar hoog officieus wordt verzekerd, dat er van Ruslaods zijde nog geen antwoord is ontvangen op de duitsche tegenvoorstellen betreffende een handels verdrag. Mochten de door Duitschiaad gevorderde concession worden afgewe zen, dan zou dit nog niet een definitief mislukken van het tcactaat ten gevolge hebben, maar zou natuurlijk naar een nieuwen grondslag voor de onderhan delingen moetea worden gezocht. Het Storthing te Christiania heeft de motie aangenomen, door de radicalen voorgesteld, volgens welke de coasulaat- zaak beslist moet worden zonder onder handelingen mei Zweden, en de door Michelsen, van de linkerzijde, voorge stelde onderhandelingen onaannemelijk werden verklaard. Steen raadde de aan neming der motie, door de gematigden en conservatieven voorgesteld, af; terwijl de leider der conservatieven, Stang, deed uitkomen dat men siechts de keuze heeft tusschen het volgen van de regeering die ongrondwettige middelen van geweld wil toepassen of met Zwe den ia onderhandeling te treden. De bankdirecteur Fasting (radicaal) waar schuwde tegen het do<?n van voor de Unie gevaarlijke stappen. President Cleveland is geïnterviewd door een correspondent der New york Mail over de i&lijvingskwestie van Hawaï. Cleveland verklaarde van oor deel te zijn, dat zij a voorgaager te over ijld heeft gehandeld met het tractast van inlijving, zonder vooraf te hebben onderzocht, of dit wel de weasch van de bevolking wss. Alvorens eene be slissing te nemen wil Cleveland eene commissie naar Hawaï zenden. Door den secretaris der schatkist van de Ver. Staten, is een nieuw regie ment vastgesteld betreffende de toela ting van landverhuizers in de Vereenigde Staten. Naar het Jour na l de Brumd les meldt, heeft de politie te Londen aan die te Brussel de opsporing ver zocht van de gebroeders Benhaai, twee beruchte engelsche dieven, die verdacht worden vaa een te Lontiea gepleegde» diefstal vaa niet minder d*a fis. 1,200,000! De politie te Londen meent dat zij zich naar België hebben begeven. Te Londen iseesa zonder linge rechtzaak behandeld, nl. een diefstal van 3 sh. gepleegd door een raadslid, den heer Henderson. Genoemde heer Is daarvoor veroor deeld tot 4 maanden dwangarbeid» Ia de Egyptian Hall te Lon den heeft een biljartwedstrijd plaats gehid tusschen de heeren Roberts ea Peall, waarbij de eerste 12,000 van de 24.000 punten aan zijn tegenpartij voor gaf. Deze behaalde er echter 3lecht9 9000. Roberts maakte eenmaal 737 pun ten achtereen en eindigde met ee^ serie van 635, die hij gemakkelijk nog had kunnen voortzetten. Men houdt Roberts voor den grootstcn biljartspeler y*q onzen tijd. De engelsche agent te Gilgit seint, dat de opgestane stammen, de Eagelschea te Chiias hebban aange vallen, maar werden teruggeslagen, mefc achterlating vao 200 dooden. De Eagelschen verloren 19 inlaadsche soldaten en 3 inlandsche officieren. Van, de engelsche troepen zijn een overste en 24 maa gekwetst. Er ia een versterking van 250 man naar Chiias gezonden. Nochtans gelooft men niet dat een nieuwe botsing te wachten is. Een gevangene, Trigant ge* lieeten, is uit de gevangenis te Bordeaux ontsnapt, vluchtende over het dak langs dea steilen muur. Hij werd echter spoedig door eenige voorbygangers, die eerst meenden dat hg een leidekker was, gevat. In het geruchtmakend pro ces van lord en Udy Howard de Waldea heeft de uitspraak plaats gehad. Op verzoek der eischeresse is de echtschei ding tusschen het ongelukkig?, paar uit gesproken wegens mishandeling, terwijl mevrouw is vrijgesproken van de mis dragingen, die haar door haar man waren ten laste gelegd. Haar is de zorg over het eenig kini toevertrouwd en lord Howard de Walden is ia alle kosten veroordeeld. Zondag isteWeeaeneene groote socialistische betooging gehon den op het kerkhfl w*ii de do den van de Manrtbewegiug begraven liggen Er kwamen 8000 arbeiders byeen en er werden 20 kransen neergelegd. Drie redevoeringen, tw^e in het Dultsch en eea in hec Czechisch, warden met hoe rah's op Marx en Lasalle begroet. Rust verstoring had niet plaats, Charles Wells, debefaam de speler van Monts Carlo, is teLon den voor den rechter verschenen, be schuldigd van oplichterij. Hij had be weerd, agent te zijn van eene F.ansch Belgische maatschappij, die eeee nieuwe uitvinding op het gebied van stoom machines had. Hij toonde degenen, die aandcelen namen, een stoomjacht, dat te Londen lag en dat, volgens hem vaa de nieuwe uitvinding was voorzien Dit schijnt hij evenwel niet te hebben aangetoond, maar toch was eea der getuigen, die aan Wells 1950 had voorgeschoten, nog bij het verhoor over tuigd van de groote waarde der uitvin ding. Het bootje was met bizondere weelde ingericht en had eeae waarde van pl. m. f 75,000. Wells had er nog 6 andere, die even kostbaar waren. Mijnwerkers in het Hon* gaarsche comifcaafc Temese hebban uit dadelyk ingezien, welke groote toekomst in dit land was weggelegd voor iemand, die met kalmte en vastberadenheid den toestand wist in te zien. Hy wist, dat hy slechts een ding bezat om in de waagschaal te stellen, namelyk zyn leven, en dat schatte hy nog al hoog, zoodat er iets van groote waarde moest tegenover staan. Anna de lieve Anna aan wie de half voltooide brief was gericht, was een meisje, voor wie hij niet de minste genegenheid voelde. By het begin van zyn loopbaan had hy een oogenblik stilgehouden, in allerijl een besluit genomen, en wel om van eene spoedig voorbijgaande gelegenheid gebruik te maken. Anna Hethbridge had hij daarom ook maar en passant aan zyn loopbaan verbonden. Zy was jong, tamelijk mooi en tame lijk gefortuneerd. Seymour Mitchell ging dus naar Indië, verloofd met een meisje, dat zoo ongelukkig was hem lief te hebben. In Indië hadden twee voorvallen plaats. Ten eerste ontmoette Seymour Mitchell er een meisje, wier fortuin tweemaal zoo groot was als dat van miss Anna Hethbridge. Ten tweede brak het op roer uit, zoodat Indië als het land der toekomst open lag voor den jongen, eerzuchtigen officier. Hy besloot al spoedig het eerste koord van zyn boog door te snijden. Ann Hethbridge diende hem nu tot niets ja, zy was hem zelfs tot last. Vandaar den brief, die half geschreven op de tafel lag. Hy aarzelde om een geheel onschuldig meisje dit onrecht aan te doen, alleen door de bedenking aan het volvoeren van een nog grootere misdaad tegenover haar. Alles wat hy toen en later deed al de levens, die hy ongelukkig maakte alle harten, die hy brak, alle mensohen, die hy vernietigde, werden niet ge offerd op het altaar der zelfzucht (alhoewel de onderscheiding zeer fijn mag schijnen), maar zy werden verkocht aan zyne toekomst. Zyn toekomst was het eenige, wat hy aanbad. Hy wilde groot, ryk en machtig worden, en toch was hy het zich bewust, dat hy zich die grootheid, rijkdom en macht, wanneer hy ze had verworven, niet ten nutte zou kannen maken. Het gevoel van bevredigend ge not zou hij nooit smaken. De hartstocht om steeds hooger te komen, vervulde zyn hart, en een geheime stem fluisterde hem reeds toe#Gy zult bezitten, maar niet genieten.# In dien tyd werden de nieuwsberichten nog zeer langzaam over gebracht, en op de persoonlijke berichten werd toen minder acht geslagen met het oog op de spanning betreffende de staatsbelan gen. Seymour kon op minstens zes maanden geheimhouding reke nen hy hoopte nog op langer tyd, maar met eigenaardige voorzichtigheid handelde hy steeds met inachtneming van de kwaadste kansen. Hy had nauwelyks de courant terzyde geworpen of een collega van hem trad binnen met eenzelfde exemplaar van het blad in zyne hand. ffZeg eens Mitchell,# riep deze uit, »hebt gy wel gezien, dat uw naam op de lijst der gesneuvelden voorkomt?# *Ja,# antwoordde Seymour zonder haast en zonder aarzeling, ylk heb er reeds tegen geschreven, Niet, dat iemand er zich om bekommert of ik dood dan wel levend ben. Het kon my echter schaden bij de Compagnie. Ik wil niet voor dood doorgaan al was het maar een week lang in dezen tyd van zooveel promotie,# Deze verklaring was eigenaardig. Seymour was blijkbaar geen nieuweling in het opmaken en doorzien van plannen. Op dat oogenblik zelfs hield hij rekening met het feit, dat de mails naar het moederland op dat tydstip slecht geregeld waren, en dat van een brief, die niet was geschreven, later gemakkelijk kon worden gezegd, dat hy verloren was geraakt. Maar zelfs hy kon niet alles voorzien, dat kan niemand, zelfs niet de in alles oprechte man, dus hoeveel minder nog de leugenaar. //Dus wilt gy daarmee zeggen,# vervolgde de zooeven binnen- getredene, dat gy er slechts de compagnie en niet uwe familie over schrijft?# //Ja.# //Gy zyt toch een vreemde kerel, Mitchell,# zeide de ander en stak een manillasigaar aan. /,1k vind het wel wat gevoelloos.# //Volstrekt niet. Het feit is eenvoudig, dat ik aan niemand te schrijven heb. Ik bezit slechts een paar verre bloedverwanten, en het zou hen waarschynlyk alleen maar spijten als het bericht werd tegengesproken.# De jonge officier nog sleohts een knaap met een baar deloos, opgewekt gelaat, trad op de deur toe. //Natuurlijk kan men altyd dit in aanmerking nemen,# zeide hy zorgeloos, //dat op het tijdstip, dat als het bericht ter weerspreking het moederland heeft bereikt, het eerste nieuws toch waarheid is gebleken te zyn.# Seymour Mitchell lachte gedwongen. Zulk een scherts deed hem onaangenaam aan, want in aijn hart was hy geen soldaat. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2