Lsttefcn es Bunst. WEDSTRIJDEN POLITIEK OVERZICHT. CEMENÖD NIEUWS. ren van oude kunat. Moge zijne nage dachtenis de beoefenaren, zoowel van oude als nieuwe kunst aansporen, zich hem tot voorbeeld te nemen." Namens den bejaarden vader van den overledene en de verdere familiebetrek kingen, dankte een zwager, de heer Van Assendelft de Coninck, burgemees ter van Leiderdorp, voor de laatste eer aan den betreurden doode bewezen. In de a.s. Zaterdag te hou den algemeene vergadering van den Bond van Orde door hervorming zal het volgende worden besproken i. Kanalisatie van Westerwolde. a. In poldering van slijkgronden. 3. De af in erfpacht van daarvoor vatbare gron den. 4. Kamers van arbeid en Kamers van landbouw. 5 Verkrijging van een Ned. pensioenfonds voor werklieden en hunne weduwen. 6. Afschaffiag v*.n vrouwen- en kinderarbeid. 7. Herziening yan de personeele belasting. Uit Amsterdiim wordt van i4 dezer gemeld aan de iV. RCl. Een half uur lang had gisterenavond het levendige Rembrandtplein een nog grooter attractie dan gewoonlijk voor het op straattooneelen verzotte Amster- damsche publiek. Een beBtelwagea der staatsspoor was dwars over de tramrails omvergevallen en versperde den weg. Aan den eenen kant was het al niet gemakkelijk het zwaar beladen voet tuig uit den weg te ruimen, en aan den anderen kant dnrfde de man het status quo niet op te heffen alvorens zijn on middellijke chef zich van de oorzaak en de gevolgen der ramp ia loco zou hebben overtuigd, met het oog op de belangrijke schade, die waarschijnlijk aan den inhoud van den wagen was toegebracht. Een half uur lang dus zou het tramverkeer belangrijke vertragiog hebben ondervonden, indien wij niet in onze tramkoetsïers mannen van voortvarend handelen en koel beleid bezaten. Op dit drukke pont waar de rails bijna geen oogenblik vrij zijn van de tramwielen, moest oogenblikkelijk een modus vivendi gevonden worden. En deze werd gevonden, door de koet siers die even voor de barricade met een handige manoeuvre de tramwagens uit de rails wisten 'e wippen, en over de keien ratelend het obstakel passeer den om aan de andere zijde met een even behendigden manoeuvre paard en wagen weder ia het rechte spoor te brengen en den gewonen weg zegevie rend te vervolgen. Groot was de belangstelling der tal rijke voorbijgangers en wandelaars in den evolutien der tramkoetsiers, van wie de een al vlugger dan de ander den toer verrichtte. Woensdagochtend is in het Noordzeekanaal drijvende gevonden het lijk van J. de Nijs, de spoorwegarbei der die omgekomen is bij de ramp op 2 Februari te Velseït. Het lijk was slechts aan de kleeding en den signaal hoorn te herkennen. Heden is het ter aarde besteld. Men m e 1 d t uit Me dem b 1 ik De restauratie van het oude kasteel „Radboud" alhier, dat door de regee- ring wordt ingericht tot kantongerecht en griffie, nadert thans hare voltooiing. Alleen de toren, welke den ingang zal moeten vormen, ontbreekt nog. In Augustus of September a. s. zal het door de justitie in gebruik worden ge somen. 153 ingezetenen van Oos terbeek hebben zich tot den heer jhr. A. W. van Borssele, burgemeester van Eede, gewend, met het dringend ver zoek om op zyn besluit, om de vrije wandelingen op zijn landgoed „De Oorsprong" voor het publiek te sluiten, alsnog terug te komen. In de L 0 e n e n s c h e. m a r k onder Apeldoorn zijn door het onvoor zichtig wegwerpen van een brandenden lucifer, 40 HA. akkermaalshout en heide in vlammen opgegaan. De landbouwer A. F. uit Koningsbosch, gemeente Echt, die op Nederlandsch grondgebied eene kudde schapen weidde, werd door een Prui sisch controleur en een ambtenaar der belastingen, beiden te paard, naar zijn naam gevraagd. F. gaf te kennen op Nederlandsch grondgebied te zyn, daarop trachtten zij hem met de scha pen op Pruisisch grondgebied te drijven, hetgeen hnn, door het verzet van dea landbouwer, geholpen door zijn hond, niet gelukte. Door A. F. is tegen beide beambten eene klacht by de justitie ingediend. De justitie te Maastricht heeft Dinsdag een onderzoek ingesteld te Smeermaas, waar een persoon is over leden, omtrent wiens dood vermoedens van vergiftiging bestaan. Eenige poeders zijn in beslag genomen. Dinsdag had de wissel- wachter G. de Rooy aan het station te Rozeudaai het ongeluk, tusschen de baffers van een rangeerenden trein be kneld te geraken, met het gevolg dat hem eenige ribben werden gebroken, Hy is naar het gasthuis gebracht. Zyn toestand is zorgwekkend. Woensdagavond ontspoorde tusBchea Rozeadaal en Kruyningen een goederentrein. Een paar wageos werden in de Bloot geslingerd. Trein 46 H van Vlissingen komende, ondervond hierdoor 47 m. vertraging en miste te Rotter dam de aansluiting met trein 46 H. S. M. Een Belgisch koopman, zekere A. D., die in het begin des vorigen jaars door de rechtbank te Middelburg wegens bedrog veroordeeld was tot 6 maanden gevangenisstraf, wist tot dusverre zich aan het oog der gerechtigheid te onttrekken. Woensdag ochtend evenwel is hij in een logement te Dordrecht door de politie aangehou den en naar de gevangenis overgebracht. Onder geleide van twee rijksveldwachters werden Dinsdagmor gen de drie socialistische arbeiders uit Appelscha, die appèl santeekenden tegen hun vonnis (ook het O. M. te Heeren veen is in hooger beroep gegaan) van Heerenveen naar Leeuwarden overge bracht. Met een volgenden trein keerden de veldwachters terng. By de Deelsbrug tusschen Akkrum en Heerenveen werd op dien trein eea schot gelost. De kogel ging door het raampje van de coupé, waarin de politiebeambten met aog eenige reizigers zaten. Geen hunner werd gewond. De inzittenden zagen bij de spoorbaan twee mannen, die zich ver wijderden. Zij werden van uit den wag gon niet herkend. Dadelijk na aankomst te Heerenveen zijn de veldwachters naar Akkrum gegaan om een onderzoek in te stellen. voor krijgen kon, dacht hy dat dit ook wel voldoende zou ztjn. Brouwer gaf dit toe, wat het laatste betrefthij zou misschien tevreden ge weest zyn met f42,50, maar desniette min bleef de handeling van bekl, eigen dunkelijk, want uitdrukkelijk h&d hij hem gezegd het paard thuis te brengen, en het niet te verkoopen. Op grond ^van al deze verklaringen eischte de off, van just., mr. Yau Geuns, voor bekl, die yerkocht heeft tegen 't verbod van zijn principaal, met het geld van den verkoop te Amsterdam in slechte huizen is gaan zwerven, zoo het geld niet aan den eigenaar van 't paard heeft gebracht, schuldigverklaring en gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden. Mr. Brouwer Nijhoff, aan bekl. als verdediger toegevoegd, sag met ver- trouweu vrijspraak van zijn cliënt te gemoet, daar z. i, geen verduistering had plaats gehad. Jeune II. Bericht wedstrijd. Leestafel. Brieven uit Italië no. 6911. Naar het Engelsch-Amerikaansch van W. Ph. Hooper. Soaja Kovalevsky. Naar A. C. di Cazanello, bewerkt door Una. Ingezonden: Brief van een jongmensch. Zachte woorden (versje) door Suze. Vragenbus. Correspondentie. Weekkalender. Adverteatiëa. gemeld aan de RECHTSZAKEN. Dea 16 Jan. jl. was het te Utrecht paardenmarkt, wazrop ook door G. Brouwer, van Nieuwer-Arastel, een ros sinant was gebracht, dat, gebukt onder den last van een twintigtal jaren, voor f 40 van eigenaar kon verwisselen. Daar echter hem niemand meer bood dan f36, gaf hij 's middags aan een vee drijver last het beest naar zijn ouden stal te N.-A. te brengen, waarvoor hij f 2.50 zou ontvangen. Deze kweet zich hiervan echter op zulk eene wijze, dat hy, nu in verzekerde bewaring, zich Dinsdag voor de arrond. rechtbank te Utrecht daarover te verantwoorden had. Hij had nl. het paard nog op de markt verkocht aan iemand, te Montfoort, voor f42,50, was met dat geld naar Amsterdam getrokken, en had het daar, waar hij gelegenheid had het naar Brouwer te N.-A. te brengenver loren Aan deze verdediging voegde hij nog toe, dat Brouwer hem gezegd had, dat hij, zoo mogelijk het paard mocht verkoopen voor f 45nu hij er f 42,50 Uit Petersburg word! JV. R. CA Zelden heeft iemand in zoo korten tijd zoovele harten veroverd als uw landgenoot Messchaert bij zijn verblijf in het Noordsch Palmyra. Reeds lang beraadslaagden de direc teuren van een zestal zangvereenigingea alhier, ot het niet mogelijk zou zijn, jaarlijks eene gemeenschappelijke gran diose uitvoering te geven vau het een of ander klassiek werk. Dit jaar besloot men de proef te wagen. Onder leiding van den meest ge vierden onzer orkest- directeuren, prof. Czerny, zou door meer dan 600 zangers in onze prachtige concertzaal van de Adelsclub, Beetho ven's „C-dnr-Mease" benevens Mozart's „Ane verura" ten gehoore gebracht worden. Op eene aanbeveling uit Leip zig wendde prof. Czerny zich tot Mes- scnaert, die èa ia de „Messe" èa ais solist zou optreden. Toen onze muziekkenners vernamen, dat Messchaert Bach's cantate „Ich will den Krcuzstab gerae tragen" wilde zin gen, schudden zij bedenkelijk het hoofd. Eén van tweeen, meende men: Een man, die in eene vreemde stad, voor een onbekend publiek, in eene hem ge heel vreemde zaai deze compositie, die muzikaal en technisch zoovele zwarig heden biedt, wilde zingen, moest of met zich zeiven zeer ingenomen, of een kunstenaar van den eersten rang zijn. De uitstag heeft bewezen, dat het laat ste het geval is. Zelfs wy leeken, die oprecht gezegd zoo'n Bachsche cantate wel wat zwaar te verteren vonden, voelden ons aangegrepen door de macht, die uit de golvende tonen van dit men schelijk orgel tot ons sprak. Maar Messchart zon nog andere triom fen vieren. De Liedertafel, eene Duit- sche Mannenzangvereenlgiag, heeft de gewoonte vreemde kunstenaars, die hier vertoeven, uit te noodigen, hare Maan dag avondoefeningen bij te wonen. Toen Messchaert daar verscheen, werd hy met eene hartelijkheid, een warmte ont vangen, zooals ik zelfs in deze vereeni- ging, waar men heel wat praesteeren kan op dit gebied, nog zelden gezien had. En toen na de voordracht van eenige liederen een der aanwezigen in eenvoudige woorden uitsprak, hoezeer men in weinige dagen den kunstenaar had ieeren vereerea, en een honderd tal mannen in de kracht van hun leven zich om Messchaert verdrongen, om hem de hand te reiken en hem een tot weer ziens toe te roepen, toen kreeg ook Messchaert het een oogenblik te kwaad, geloof ik. En „tot weerzienshebben wij hem ook in kleineren kring nog dikwijls toegeroepen. Inhoud van de Hollandsche Lelie van 15 Maart, no. 37Hoofdartikel O/erdaad in kleeding door Lady Mary In Juni zal door de wielerclubs van d^ afd. Noord-Holland van den Alg, Ned. Wielrijdersbond een wedstryd worden gehouden op den weg, en wei op den straatweg Beverwijk—Alkmaar, over een afstand van 25 K.M. 15 clubs zijn daartoe uitgenoodigd. Van iedere club zullen minstens 3 rijders aan den wedstrijd moeten deelnemen, terwijl elk tiental van de werkende leden eener vereesigieg door eenryder moet zijn vertegenwoordigd. Aan dezen clubwedstrijd zal eenper- soneele wedstrijd zijn verbonden, open voor alle leden van den A. N. W. B. in N.-Hollaod. Met toestemming van het Dagel. Bestuur van den A. N. W. B, zal dan tevens het Kam pioenschap van N.-Holland voor 1893 verreden, en daarvoor een gouden medaille worden uitgeloofd. Er is te Santiago tene overeenkomst geteekecd tusschen de gemachtigden van Chili en van Argentinië tot rege ling van het geschil aangaande de grensscheiding! Uit Catamarca wordt gemeld, dat er een weinig beteekenende opstand fe ontstaan. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van den spoorweg. Volgens tydingen aan de N&w-Tork Herald is de staat van zaken in Vene zuela zeer hachelijk. De verkiezingen voor het congres bleken eene bloedige comedie met. noodlottige botsingen tug- schen de kiezers op vele plaatsen van het laad, waar de geest van anarchie toeneemt. De verkiezingen vielen na- deelig uit voor den staatspresident Pietri. De generaals die tot de partij van G&do behoorden dwongen het be heer der schatkist onder den staatspre sident Pietri te onderzoeken, hetgeen groote omkooperijen en knoeierijen voor milliocuen aan het licht bracht, Pietri en vier anderen meeaten altreden en een nieuw kabinet gevormd worden, waarin Unda het departement van fioaa- niën en Vellutini het premierschap aan neemt. Minister Bourgeois heeft er ia toege stemd om zijne portefealle ia het fraasche Kabinet te behouden. In het engelsche Lagerhuis is de door Jones ingediende en door de regeering in beginsel ondersteunde bill, volgens welke eene meerderheid van twee derde der belastingschuldigen in het district beslissend is voor het gedeeltelijk of ge heel sluiten der herbergen ia Wales goed gekeurd met 281 tegen 206 stemmen. Door het oostenrijksche Huis van af gevaardigden is het handelstraccaat met Servie goedgekeurd, evenals hethaadels- en scheepvaartverdrag met Zweden en Noorwegen. In de iulia&nsche Kamer heeft admi raal Brin, minister van bnitenlaadsche zaken, op eene vraag van een der leden geantwoord, dat de gezanteader mogend heden te Konstantinopel bij de Porte om een onderhoud gevraagd hebben over de benoeming van een goevemeur op Creta. De Porte heelt zich nog niet verklaard omtrent het ontslag van den tegenwoordigen goeverneur. De minister verklaarde verder, dat er onderhandelingen aangeknoopt zijn met Spanje over een handelsïracta&t. Italië drong aan op eene vermindering van het Spaansche tarief. De uitslag der verkiezingen in Servie is thans, na de herstemmingen, dat er gekozen zijn 70 libecalen, 50 radicalen ea 3 progressisten. De Indipendaiice zegt, dat een belang rijk schrijven gericht is door de Sociéte anliesclavagiate van Belgie aan dea minister van bnitenlaadsche zaken, in houdende dat de Arabieren, slavenjagers, beter dan ooit voorzien zijn van vuur wapenen en ammunitie, in het Afri- kaansche binnenland ingevoerd van de Oostkust, in flagranten strijd met de bepalingen der Algemeene Akte van Brussel. De bestuurders der Sociite dringen er bij den minister ten krach tigste op aan, langs diplomatieken weg te beproeven, dat er aan dezen ernsti- gen toestand een einde kome, welke alle pogingen om de beschaving in Aftiisa te doen veld winnen, verlamt en verijdelt. De lndépendanu voegt er bij, dat Engeland en Duitschlaad door de Soeiété anticsclavagisie bedoeld zijn, welke trouwens aanbiedt het onbetwist baar bewijs voor hare bewering desver- langd te leveren. KOLONIËN- PARAMARIBO, 18 Februari. Volgens de Nieuwe Surinaamsche Ctc circuleert er een adres aan de Staten- Generaal, Behelzende het verzoek om bij de ontwerp-wet tot wijziging vaa het regeeriags-reglement van Suriname nog te voegeu i®. afschaffing van de subsidie door Nederland aan Suriname telkeujare ge schonken, om de kosten van de huis houding te heipen betalen 2®. detacheering van Nederlandsche rechters van drie jaren bij het hof van justitie; 3®. cassatie door den Hoogen Raad der Nederlanden voor alle vonnissen m strafzaken, door het hof van justitie uitgesproken, met teragwerkende kracht 40. zoodanige vrijzinnige wijziging van het kiesceent, dat geschikte burgers, die nu buiten het kiezerskorps blijven, kiezers kunnen worden. 50. onverkiesbaar stellen van den voorzitter, leden en procureur- generaal van en bij het hof vau justitie tot laden van de Koloniale staten. 60. zoodanige wyziging in het voor stel van den minister van Koloniën te brengen, dat bij het verwerpen van eene verordening van den goeverneur door de Koloniale Staten bij wijze van conflict niet de Koningin-regentes maar de Staten-Generaal beslissen. Reeds eenige d»gen waren te Brussel inspecteurs van de fransche veiligheidsdienst 50m een onderzoek in te stellen naar enkele anarchisten. Maandag hebben zij den anarchist Schoupp, een uit C&ledonië ontvluchtte misdadiger en Dinsdag diens broeder aangehouden. Bij het onderzoek zijn twee heische machines en eenige wapenen gevonden. De politie is Mathleu, den dader van den aanslag op het restaurant Véry te Parijs, op het spoor. Het parket heeft de zekerheid, dat de gevangen genomen personen tc Brussel een complot smeedden. Verdere uasporingen hebben niets meer aan 't licht gebracht. De leider der nieuwe Engel sche Noordpoolexpeditie, Jackson, zal voor drie jaren proviand medenemen Den eersten zomer hoopt hy reeds ééa graad noordelijker te komen dan de Oostenrijkers (die kwamen tot op 82°). Daar zal hij overwinteren en in dea tweeden zomer zoo ver mogelijk noord- Het is opvallend, dat wanneer eene vrouw op zulk een onbe- grypelljke wyze handelt, hare vriendinnen nooit verwonderd zyn, en het op geheimzinnige wyze steeds met haar schynen eens te zyn. Slechts de mannelyke sekse verbaast er zich over. Daarom moet de een of andere invloed zich doen gelden, waarschijnlijk dezelfde invloed, die zich in versohillende vormen uit, en de vrou wen een zoo inconsequente, zonderlinge handel wyze dost volgen, waardoor zy zich voor hun leven diep rampzalig maken. Die in vloed is door de mannen nog niet ontdekt. Anna Hethbridge was op dat tydstip vier en twintig jaar oud, met een vry aardig uiterlyk en een levendigheid van manieren, die hare meer ernstige vriendinnen onbezonnenheid noemden. Het denkbeeld, dat zij met den ouden squire Agar zou huwen, zes maanden na den vroegtydigen dood van haar knappen verloofde, Seymour Mitchell, scheen zoo oogerymd, dat hare gastvrouw, de goede, gemoedelyke mevrouw Glynde, geen oogenblik van demo gelijkheid had kunnen droomen totdat het daar als een vaststaand feit op zekeren namiddag door miss Hethbridge, kort na haar komst op de pastorie, werd medegedeeld. i/Drommels Maria,* riep de rector uit, toen het hem later op den avond werd verteld. ^Hebt gy die onzinnige gebeurtenis niet kunnen voorzien?* De arme mevrouw Glynde keek wanhopig voor zich. Zy was een tengere, kleine vrouw, met een onstandvastigen wil; zeer goed hartig, sentimenteel, met hoogdravende begrippen en andere, ouder» wetsche, damesachtige eigenaardigheden. De arme, kleine vrouw deed al haar best om veel ehristelyke belangstelling te toonen voor het welzyn van hare medemenschen; maar zy was het zich voortdurend bewust, dat zy hierin niet slaagde. Zy wist, dat zelfs op dat oogenblik als zy in haar kleinen leuningstoel zat met gevouwen handen, zy met hart en ziel dacht aan een klein, menschelijk lichaampje. De rector had het tydschrift, waarin hy las, op zyne knieën liggen en keek haar toornig aan. //Ik kan my werkelyk niet voorstellen,* vervolgde hy,«waaraan gy hebt gedacht, door zulk eene onmogelyke gebeurtenis te laten plaats hebben. Waaraan denkt gy nu?* //Wel, liefste,* bekende de kleine vrouw aarzelend, //ik dacht aan baby aan Dora.* «Dat dacht ik al,* zeide hy met een korten lach, terwijl hy met groote aandacht weer begon te lezen, tenminste dat scheen zoo. In werkelijkheid schonk hy in het geheel geen aandacht aan de letters. z/Zy lag toch zeker wel goed, toen gy zooeven boven zyt ge weest?* vroeg hy onverschillig na een oogenblik van stilte en zonder zyn tydschrift te doen zakken. //Ja liefste,* antwoordde zijne vrouw. «Zy sliep.* En deze jonge moeder van veertig jaar glimlachte zachtjes in zichzelf, alsof zy in haar verbeelding iets zag. Weldra legde de rector zyn blad terzyde, en stond langzaam uit zyn stoel op. //Gaat gy naar boven vroeg zyne vrouw. Het was een vraag, die gemis aan tact te kennen gaf. //Hm ja 1 Ik wilde een een zakdoek gaan halen.* Mevrouw Glynde zeide niets, maar daar zy wist, hoe de plan ken van de kamer boven haar kraakten, werd zy al heel spoedig gewaar, dat de rector eenigszins was afgedwaald van den weg, die naar de linnenkast voerde en blykbaar zyn zakdoek wilde zoeken in dan hoek waar de wieg stond. Men zal gemakkelyk kunnen begrypen, dat in eene huishouding, welke werd geregeerd zooals in deze pastorie, door een slapend, klein wichtje Anna Hethbridge volstrekt niet werd belet hare eigen inzichten te volgen men zou ook kunnen spreken van periodieke inzichten, daar zij zich nooit te lang by een hield, De squire leidde een zeer eenzaam leven. Zyn zoontje Jem, een knaap van vier jaar, zou zich ongetwyfeld by het bezit eener mosder weer gelukkiger gevoelen. Boven alles scheen Anna Hethbridge te willen huwen, dus de zaak was spoedig beklonken. Wanneer men in die dagen haar had gevraagd, waarom zy juist wilde huwen, dan zou zy waarschijnlijk eene onwaarheid hebben verteld, want als zy een reden had opgegeven dan zou zy onge twyfeld een onjuiste hebben opgegeven, en wel omdat zy de reden zelf niet goed wist. Het huwelyk werd ingezegend in de kerk te Clapham zonder eenige drukte. Het was voor den ouden, stijven squire van Stagholme een dag vol vernederingen, want hy maakte kennis met verscheidene nieuwe bloedverwanten, die, al waren zij niet van fortuin ontbloot, juist niet op eene deftige afkomst konden bogen. De burgerlyke manieren en de w 0 u 1 d-b e aristocratische bevalligheid van de dames prikkelden zyne zenuwen evenzeer als het uiterlyk van de respectieve echtgenooten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2