Zaterdag 18 Maart 1893. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oe Jaargang. Mo. 2978. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: IVan Verre en Van Nabij. STADSNIEUW 8. De Nieuwe School aan de Farklaan. BINNENLAN D. FEUILLETON, TWEE GESLACHTEN AARLENTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat \Zaterdagavond verschijntzal bevatten ÏBe Inbreker-Slang enmensch> naar het I engelsch. Haarlemmer Halletjes No. \CLX. Binnenen Buitenlandse he I berichtenVaria. Advertentién enz. VI. Het Aluminium. Op de tentoonstelling die ia 1855 te I Londen weid gehouden, z*g men voor het eerst een staaf van het eigenaardige metaal, dat men aluminium noemt. De Eugelschen betitelden het destijds sil- verwhite metal from clay, zilverwit metaal uit aarde. Aanvankelijk had het weinig succes. De voorwerpen die men ervan fabriceerde, wekten wel de nieuws gierigheid op, door hunne merkwaar dige lichtheid, maar de moeite noodig voor het vervaardigen en de daaruit voortvloeiende hooge prijs, verooriaak- ten dat industrieën, die aanvankelijk gemeend hadden er profijt va» te kun nen trekken, het weer spoedig lietoa varen. En wellicht zou men op dit oogenblik van het aluminium, elders dan in het scheikundig laboratorium, niet meer hooren spreken, wanneer niet in den laats ten tijd de electriciteit het mogelijk gemaakt had, veel gemakke lijker er», dus goedkooper aluminium te vervaardigen. Het aluminium is inderdaad een even goede warmtegeleider als goud of zilver, bijna evengoed ais koper maar twee maal meer dan gier. Ook voor het ge leiden van electriciteit kan deze maatstaf gelier.- Hieruit volgt, dat langs eene *lamp9umdiaad in deazelfdea tijd twee maal zooveel electriciteit kan stroome», nis langs een draad van ijzer. Het ii dan ook volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat eerlang de telegraafdraden van aluminium zullen worden gemaakt, vooral ook omdat men het aluminium niet behoeft te galvaniseeren zooals het ijzer. Wat betreft dc taaiheid en de draag kracht, moet het aluminium het tegen ijzer en staal afleggen. Het verschil is daarbij niet onbeduidend. Wilde me» bijvoorbeeld een ijzeren spoorwegbrug in aluminium comtrueeren, dan souden al de afmetingen belangrijk vergroot en de dikte van de verschillende stukken verdrievoudigd moeten worden, wanneer men dezelfde draagkracht wilde verkrij gen als bij de ijzeren brug. Natuurlijk blyvea bij deze vergelij king de kosten nog buiten rekening, maar in elk geval zou er, al werd het aluminium nog veel goedkooper dan het nu is, geen red:n we een om bij hei maken van sterke bruggen, het ijzer voorbij te zien voor het aluminium. In tal van andere gevallen is evenwel de kwestie van meer of miader weer standsvermogen van geen belang en de andere eigenschappen welke het alumi nium in hooge mate bezit, smeedbaar heid, goed geleiden .en lichtheid, ma ken het in vele andere opzichten ver kiesbaar, Langen ty d was de prijs ervan èyenwei het gröote struikelblok voor alge meen gebruik. Dit is een aigemeene regel. Toen aan het einde der achttiende eeuw de eerste katoen van de Missisippi werd geoogst, waren de eerste gewaden die men ervan weefde, een tooi welke alleen een vorstin zich kon veroorloven, ter wijl op dit oogenblik de katoenen stof fen ook voor den armste bereikbaar zijn geworden. Zoo zal het ook met het aluminium gaan. Zoodra het niet duurder wezen zal dan ijzer, zal men het weten te gebruiken voor allerlei doeleinden, waaraan thasis niet kan worden ge dacht, Id 1856 kostte het kilo aluminium niet minder dan 900 francs, dat is 450 galden e» reeds in het volgende jaar wist de fabrikaat door zij a iarichtisg zoodanig te maken, dat hij voortdurend kon doorwerken, dien prijs tot 300 fraac3 te verminderen. Hierbij bleef het niet. Voortdurende verbetering vaa de wijzs van fabricage ea de ontdekking van het zoogenaamd cryoliet op Groenland, deden da» prijs voortdurend dalen, totdat het in 1883 niet meer kostte dan 90 francs per kilo. Het is eigenaardig om na te gaan, hoezeer wanneer een man slaagt ia zyn pogen om een nieuwe ontdekking voor het publiek practisch geschikt te maken, dadelijk tal van anderen op hunne beurt zijn en elkanders werk verbeteren. In Eogeland wist me» weldra een ander metaal, dat voor de vervaardiging van aluminium onmisbaar is, sodium, op goedkooper wyze te bereide» en daar door natuurlijk ook de» prijs vaa aluminium zelf te doe» dalen. Het werd nu reeds voor 5° francs verkrijgbaar en op dit oogenblik kost het alumiaium 35 k 36 francs per kilo, alzoo in ver loop va» weinig jareD, een vyf en twintigste gedeelte va» den oorspron- kelijken prijs. Nog altijd is dit kostbaarder dan ijzer ea staal en toch wordt het nieuwe metaal reeds voor vele doeleinden be proefd of toegepast. Hoe dankbaar zou de zwaarbelaste soldaat zijn, wanneer zijn bajonet, zijn sabel, zijn eetketeltje van het lichte aluminium werden ge maakt. In Finland heeft men reeds met succes alumiaium paardenhoeven be proefd en voor de luchtscheepvaart en de labricage va» rijwielen belooft het aluminium veel. Op het meer van Genève heeft reeds een stoomsloep, waarvan zoowel de boot als de machine van aluminium waren gemaakt, veler bewondering opgewekt en deze proef wijst op het nuttig gebruik, dat reizigers in onbegane streken ervan kunnen maken voor hunne vaartuigen. Is het ook overdreven, om de 20ste eeuw nu reeds de „alunriaium-eeuw" te noemen," dat dit metaal een groote toekomst heeft is voor eiken technicus ontwijfelbaar zeker. Haarlem, i7 Maart 1893. Blijkens de door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente vastgestelde kiezerslijsten voor 1893, bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 2705, voor de Provinciale Staten 2696 en voor den gemeenteraad 2694. Op het Stedeljjk Museum alhier, zijn de teskeningen van het Spasme weg genomen en i3 in de plaats daarvan thans tentoongesteld eene reeks etsen, door Romein de Hooghe, uit het legaat van dea heer Voorhelm Schneevoogt.j De3 Zondags is de toegang vrij. Donderdag werd door den majoor eerstaanwezend ingenieur der genie al hier bij enkele iaschrïj vlag aanbesteed 10. Het verbetereu van overwegen op de rijks militaire gronden in den Haar- leramermeerpolder. Raming 3250. Laagste inschrijver Jan Smit VII te Haarlemmermeer voor f 2990. 20. Het maken van een loods bij het fert IJ mui den tot berging van gedeponeerde goe deren. Raming f 5000. Laagste in schrijver D. A, Braakenburg alhier, voor 4949- Op dea i8e» Maart 1893 wordt de gouden medaille wegens 36-jarigen trou wen dienst uitgereikt aan den adjudant onderofficier W. Duval, administrateur van het militair hospitaal te Haarlem, vaa welken tijd hij bijna 35 jaren heeft gediend in de verschillende graden van onderofficier. Naar wij vernemen heeft de firma A. van der Maaren Jansen alhier, de eerste kievitseieren ontvangen. Zooals bij advertentie is aangekon digd, zal de Christelijke Zangvereeniging „De Harpe Davids", alhier, Maandag 27 Maart eene uitvoering geven en „Jeph- tha" van H. G. Vijgeboom ten gehoore brengen. Uit een verslag in het Onafh. Isr. Orgaanover eene uitvoering door deze vereeniging 28 Februari jl. in den huize „Stroucken" te Amsterdam gegeven blijkt dat „De Harpe Davids" bij die ge legenheid met hetzelfde toonwerk zeer veel succes heeft gehad. Hedenochtend waren wij in de ge legenheid deze nieuw gebouwde school inwendig te bezichtigen. Trok de eigen aardige bouworde aan de voorzijde de aandacht, zoo verschillend met die van de meeste scholen, ook de constiuctie van binnen maakte op ons een goeden indruk. Gebroken heeft men hier met de verwarming van lokalen door middel van warmwaterbuizen. Gewone kolen- kachels moeten in den winter aan de lokalen, zes beneden en evenveel boven, de warmte geven. Vier lokalen, boven en beneden loo- pen in elkaar, zoodnt bij eventueel® afwezigheid van een onderwijzer, éen hunner tijdelijk, door het openschuiven van de houten tusschenmnur, de sur veillance van twee en meer klassen op zich kan nemen. Voor het hoofd zijn twee kamers beschikbaar. Luchtig ge bouwd als de school is terwijl bovendien ia elk lokaal voor goed licht gezorgd wordt dc breede gangen en de zonder ecnige overdaad versierde vertrekken, doet dit alles den stadsarchitect, die het plan ontworpen heelt, alle eer aan. Hoofd der school wordt de heer J. de Koek, thans hoofd van de Tasachen- school aan de Nassaulaan. De Vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten, directie le Gras en Haspels, voerden Donderdagavond alhier een uit het fransch vertaald blijspel op, geschre ven door Meilhac en door den vertaler „Examen" genoemd. Het is de met eea huwelijk bijjein- den de historie van een graaf, die zich vermomt als boekbindersleering, om zijne geliefde te kunnen winnen. Groot is de komische kracht van het derde bedrijf, waarin aan het meisje examen wordt afgenomen. De heeren Haspels en Faas sen gaven dit tooneel op kostelijke ma nier. Trouwens de geheele vertolking was zeer lofwaardig en stond zelf o. i. boven het stuk. Mevr. van Eijsden, Mej. Klein en de heer Vries vormden met de hee ren Haspels en Faassen een uitnemend geheel. In de Woensdagavond In „Felix Fa- vore" gehouden vergadering, belegd door den „Haarlemschen Bestuurders- bond" terjbesprekiag van dc wensciieiijk- heid om den vrijen kermts-Maandag af te schaffen ea daarvoor den ien Mei als vrijen dag in de plaats te stellen, waren 16 vereenigingen vertegenwoordigd. Uit eenige besprekingenbleek dat sommige vereenigingen voor den ien Md, andere vereenigingen voor 31 Augustus (verjaardag van Koningin Wil- belmina) als vrijen dag zijn. Een voorstel ten slotte van de afd. Haarlem van den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, om den eersten Maandag in September als een neutralen dag voor vrijen dag te bestemmen, vond weinig tegenspraak. Op eene vergadering, over eene maand te houden, zal men deze zaak nader regelen. Donderdagavond is bij den winkelier C., woonachtig in de Breestraat, onge veer zes gulden uit de toonbanklade ontvreemd. De verkeerde gewoonte om de sleutel op de lade te laten heeft den dief goede diensten bewezen. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 16 Maait 1893. Roode wintertarwe f o,fk o. Jarige tarwe o—Witte tarwe 4.50 k 6.95, Zomer ristarwe ƒ5.25 k ƒ5.50, Rogge f 4.75 k 5.Haver 6.60 k 7.20, Chevaliergerst /4.50 a 5,—, Winter- gerst ƒ3.70 4,20, Zomergerst ƒ360 k /3.90, Dulvenboonen ƒ6,10 k 6.50, Paardenboonen ƒ5,25 k f 5,60, Groene Erwten f o.k o.Biuine boonen /5i— 7*—Capucycers ƒ0,—do, Kanariezaad 14,75 Z1**»—Karwei- zaad o,k f o,—Bruin mosterd zaad o.a o, Het beioek v a nH a r e M a- jesteitea de Koningin en de Regentes aan Amsterdam is thans vastgesteld. Hare Majesteiten anllen van n tot 17 April in de hoofdstad verblijven. Naar men nit 'söravenhage bericht, zon voor opvolger van den heer J. F. Hofstede als hootd-directeur der posterijen, in aanmerking komen de heer J. P. Havelaar, lid der ae Kamer voor Gouda, oud-minister van waterstaat, handel en nijverheid. De heer W. Bos, burgemee ter van Oudorp (N.-H.) en lid van de Provinciale Staten van N.- Holland, is overleden. Het emigratiecomité in Ne- deriand jontvirg behalve een gilt van de Konirgin-Regentes, een som van f 18,000 op zijne circulaires. Honderd 3) HOOFDSTUK II. Ann Hethbridge. Het was dan ook zeer goed mogelijk, dat squire Agar de dwaast 'beid van zijn huwelyk reeds ten volle begon te beseffen nog voor: dat de champagne schuimend in de glazen vloeide ter eere van het jonggetrouwde paar. De gebeurtenis werd medegedeeld in de voornaamste bladen en eenige dagen later werd een exemplaar van de „Times", het be richt behelzende, afgezonden Daar het Oosten, om door Seymour Mitchell op rijn terugreis uit Indië te worden gelezen. Anna Agar vestigde zich op Stagholme om een nieuw leven te beginnen; de ongestoorde kalmte hiervan viel echter niets in haar geest, daar zy van haar geboorte af in de noodlottige atmosfeer van Clapham had geleefd. Deze atmosfeer is zeer be dorven door de microben der bourgeoisie. In den beginne voelde zy zich aangetrokken door het nieuwe, het vreemde in hare omgeving. Zoowel betreffende het hnis als het buitenleven. In den beginne verklaarde zy met opgewonden heid, dat er niets heerlijkers was dan het buitenleven. Zij vergat Seymour Mitchell voor eenigen tyd, maar liefde is zeer bedriege- lyk, Zy schuilt jaren lang weg in een donker hoekje om dan plot seling met volle kracht te herleven. Somtijds wordt zy door de lange rust versterkt somtyds echter doet de tyd haar ook in haat veranderen. De kleine Jem, haar stiefzoon - een forsche, blonde, stilzwij gende knaap was voor haar de eerste bron van kwelling. „Kom eens by je moeder, lief kind," zeide zy op zekeren na middag, toen er bezoek was, met buitengewone teederheid. „Ik kan niet by myne moeder komen," antwoordde de jongen met zyn mond vol koekjes, „want zy is dood." Deze eenvoudige mededeeliDg deed de tweede mevrouw Agar inzien, dat zy op dat oogenblik maar niet verder met hem moest gaan. Zy wilde echter aan hare naburen blyk geven van hare moederlyke teederheid voor den erfgenaam van Stagholme. Met buitengewone zorg wydde zij eenige uren aan de opvoeding van Jem, op de eenigszins bekrompen manier, voortvloeiende uit hare denkbeelden. „En als," zeide zij tot hem, „ik u verzoek om by uw moeder te komen, dan moet gij by my komen en my een kus geven." Aan deze les trachtte zy meer kracht by te zetten door hem een sinaasappel te schenken, waarna zij hem vroeg of hy haar begreep. Na zich een oogenblik peinzend achter zyn eor te hebben ge- krabt, zag bij haar met zijne blauwe oogen bedaard aan, en zeide „Ik geloof van nog niet heel goed." „Dan ben je een zeer domme, kleine jongeD," antwoordde zyn stiefmoeder toornig „en ga dadelijk naar de kinderkamer." Dit deed de verbijstering van Jem nog toenemen, en in diep gepeins verzonken ging hy naar boven. Jaren daarna, toen hij man was geworden, als dan het zonlicht speelde op den muur vallende door het traplicht, dan spiegelde zich deze gebeurtenis weer voor zyn geest eene gebeurtenis, waarin de wereld zich voor de eerste maal aan hem begon te openbaren en hem verbijsterde. Terzelfdertyd dat mevrouw Agar trachtte haar kleinen stiefzoon de beginselen der vormelijke beleefdheid te leeren, stond in de rookzaal van het hotel Wagstaff te Suez een man met een scherp gelaat naby de leestafel. Werktuigelijk en langzaam zag hy de dagbladen in hopende er iets nieuws in te vinden. Weldra kreeg hy een exemplaar van de „Times" in handen, waarmee hy zich naar een van de luie stoelen onder de verandah begaf, vanwaar men een blik op de woestijn heeft. Na de voornaamste berichten langzaam te hebben nagekeken» vestigde hy zyn aandacht op de geboorten, sterfgevallen en huwe lijken, en las daaronder het bericht van de huwelijksplechtigheid in de kerk te Clapham. „Wel vervloekt I" mompelde hy by zichzelf. By een gevoel van beleedigden trots over het feit, dat Anna Hethbridge hem, Seymour Mitchell, zoo spoedig bad vergeten, voegde zich nog de grievende teleurstelling, dat deze erfgename niet langer in zyn bereik was. De jonge dame in Indië namelyk had hare kostbare genegenheid gevestigd op een jongen marine-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1