personen» meesl werklooien, zullen op i April zich vereenigen in het koffie huis uDe Hoop," De Ruyterkade te Amsterdam, (waar de leden van het comilé zullen aanwezig zyn om hen te ontvangen es uitgeleide te doen naar de Hull-boot), om voor geheele ot ge* deelielijke rekening van het comité naar Canada te verhuizen. Zij veïbiaden zich schriftelijk bianen drie jaren het geld terug te geven, waarvoor door het co mité -weder nieuwe emigranten worden geholpen. De heer Roosmale Nepveu, in Canada woonachtig, maar thans hier te lande vertoevende, heelt bereidwillig op zich genomen op zijn terugreis de emigranten te begeleiden. Waurschyalijk zullen nog dit jaar weder een ioo-tai vertrekken.® Uit Amsterdam wordt ons gemeld s Voor bet heden door het koor van den heer Dan. de Lange te Rotterdam in de zaal „Doele" te geven concert, waren In één dag alle plaatsen uitver kocht. In het IJ voor „Café Wester- hoofd" te Amsterdam ligt sedert Woens dag een vaartuig, dat een waardig ge tuigenis aflegt van jde hoogte, waarop de Nederlandsche nijverheid nog in me nig opztcht staat en dat in hat bizon der ter eer strekt aan de bekende werf „Conrad" te Haarlem, waar het werd gebouwd. Het is een nieuwe stoombaggermachine, zooals men hier te lande zelden of nooit eene ziet gebruiken, die dit bui tengewone heeft, dat zij zeewaardig is, en die, op last van het Pruisische goe- vernement gebouwd, bestemd is voor de haven vaa Piilau, de voorhaven van Koningsberg. Het gevaarte dat met den naam „Simson" is gedoopt, is geheel van yzer gebouwd en prachtig ingericht. In de groote machine-kamer heeft men twee compound-machines om het schip vooruit te brengen en tevens om de centrifugaalpompen in beweging te brengen, die den modder en het water moeten wegpersen. Verder heeft men daar een op zich zelf staande machine, dienende om het baggerwerk, de zware emmers, in i eweglng te brengeneea zelfwerkende lucht- en circulatie-pomp met oppervlak-candensors, alsmede een dynamo tot electrische verlichting van het vaartuig, terwijl er twee ketels zijn, elk met twee vuren. Voor in het vaartuig betreedt men het logies vaa de stuurlieden, den bag germeester en de machinisten. De hut ten in dit logies zijn allen op eene wij ze ingericht, die niet zou doen ver moeden dat men zich aan boord bevindt eener baggermachine, zij zouden den fraai sten mailstoomer eer aan doen. Niet alleen dat die hutten ruim en luchtig, de koeien degelyk en breed zïju, doch voor de roodigc bergplaats en van kleeren is zorg gedragen. Bovendien heeft men in elke hut een stoomkachel en 2 electrische lampen, waarnevens nog twee olielampen, die dienen moe- teD zoo er iets aan de electrische ge leiding mocht komen te haperen. Achter in het vaartuig is het volkslogies: aan stuurboordzijde het logies der stokers, aan bakboord zijde dat der matrozen. In elk dier afdeelingen heeft mea zeven kooien,ook hier is de aoodige gelegenheid tot berging van kleeren ook hier staan stoomkachels en zijn electrische lampen aangebracht, terwyl doelmatige wasch- tafels hier mede aanwezig zij,:. Aan dek heeft men de groote kombuis met reusachtig iornuis en al weer elec trische verlichting, terwijl booglampen het dek zullen verlichten. In het kolenruim is berging voor 60 A 70 ton kolen. De baggermachine zal nog gevolgd worden door een tweede van gelijke inrichting, die thans aan de werf „Con rad" in aanbouw is. Wanneer de ke tels zullen zijn beproefd en de machi nes onder druk geplaatst zal het vaar tuig zijne bestemming volgen. Hbld. Ederzeel, (mottige Jacob) de man, die bij de veelbesproken vecht partij op den O.-Z. Achterburgwal te Amsterdam door een revolverschot ern stig aan het hoofd werd verwond, is Donderdagavond in het Binnen-gasthuis overleden. Het lijk, dat ter beschikking de justitie is gesteld, is naar het aan de Weteringschans schouwlokaal gebracht. Vrouw Juuge, die het revolverschot loste, bevindt zich op 'toogeublik in hechtenis. Men meldt ons: Een belang ijk raadsbesluit nam de gemeenteraad van Delfzijl, nl. dit, dat voortaais geene houtladiogen met stoom in de haven mogen gelust worden. Hier heerscht een levendige handel met de Noorsche landen, doch voortaan zullen meer zeilschepen, die geheel overvleu geld werden, in deze plaats aankomen, By eene uitvoering, Woens- dagavond door de Athleten-club in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam gegeven, is zekere Dalto van een tra péze gevallen en met het hoofd op een tafeltje terechtgekomen. Bewusteloos en erg gekneusd is hij weggedragen. Te Kerkerade is een met kolen beladen wagen met zulke vaart te recht gekomen tegen het hoofd van den arbeider K., dat de man op de plaats dood bleef. Door arbeiders, op de esch te Drouwen werkzaam is aldaar meter beneden de oppervlakte een grafkelder van oud-Germaanschen oorsprong ge vonden. De overblijfselen bestonden uit een viertal zware vioersteenen (keien) en eenige kleinere steeaen die naai beneden waren gevallen. Uit de veel vuldige scherven bleek dat er urnen hadden ingestaan. Ook de overblijfselen van beenderen ea asch waren aanwezig Een gedeelte van eene der randen, af komstig van eene urn is bij een der arbeiders aanwezig. Door de Heeresveeasch politie is onderzocht of inderdaad een schot op den trein gelost is, waarin de veldwachters zaten, die de socialistische arbeiders uit Appelscha naar Leeuwar den hadden overgebracht. Het is gebie ken, dat eea jongen met een steen de glasruit ia de coupé stuk wierp. De twee personen, die men op den spoorweg ge zien had, bleken te zijn, de opzichter van den HaBkerveenpolder en een ar beider. kleine landbouwers, neemt tegenwoordig de zoogenaamde afgodendienst erg toe. Een betreurenswaardig verschynsei is het te zien, hoe die menschea het geld, dat zij met hard werken verdienen, ten koste van hun maag en lijf sparen om des ondanks, als zij ergens pijn gevoelen, dit met de meeste gulheid aan loeke- mans (waarzeggers), bakroedatras (won derdokters) weg te geven. Daarbij hebben zij de eigenaardige gewoonte om telkens op gezette tyden vaa het jaar een groot feest ter eere van dea groad, eigenlijk „groü mama," te geven4 waar by men dan zeer kwistig is met eten en drinken Op de rivier en wei dikwijis op de hoogte vaa L'Emhatras en Vealo, in de wandeling „Lama" en „Venlo" ge noemd, kruisen d;-.s nachts dikwijls cor jalen met eea of meer menschen, met het doel, om, waaneer zij eeuige kaus zien, anderen op de rivier aa« te vallen, en van alles, wat zy aan boord hebben, te berooven. Bij den aanval, die liefst wordt gedaan waaneer slechts ééa per soon zich in een corjaal bevindt, vraagt men dadelijk naar geld, en wanneer men niet goedschiks krijgt, doet men zelfs een onderzoek aan het lijf en in de corjaal. Het laat zich aanzien dat de cacao pluk van dit jaar niet oögunstig zijn zal niettegenstaande de ochtenden tegen woordig erg koud zijn, wat volgea3 de meeniag der planters, zeer veel invloed uitoefent op het spenen. -OLiTIEK 0VIS2ÏÖJÏT. KOLONIËN- PARAMARIBO, 18 Februari. Blijkens een bericht van 3 dezer uit het district Besedea-Cooamewyne be staat er op de plantage „Vriendsbeleid en Ouderzorg" bij de koelies verzet tegen de opgelegde taak (delfwerk), niettegen staande deskundigen de taak niet te zwaar vinden. De koelies zegt de berichtgever blijven weigeren dat werk te doen, ten spijt van de bemoeiing van den districts commissaris. Als er geen „stop*1 hieraan wordt gezet, zal het niet goed voor de algeraeene zaak uitloopen. Hoewel de bijzonderheden mij voor dit oogenblik ontbreken, meen ik toch te moeten mededeelen, hetgeen Ik gehoord heb, nl. dat de „matadors" zich bij den agent-generaal met pas- seering van den districts commissaris zijn gaan beklagen en bij hunne terug komst op de plantage aan de anderen verteld hebben, dat zij geen dagtaak behoeven te doen, wel compagniewerk ad 7 uren per dag, alsof zij het van den agent-generaal hadden. Nu hoor ik dat zy zich aau het medegedeelde houden tot groot nadeel dier plantage. Voorts wordt uit de Beneden-Comme- wijne gemeld: Op de grondjes, d. i. de plaatsen der In de fransche Kamer is Donderdag met 282 tegen 245 stemmen op voorstel van Tirard en Ribot de eenvoudige orde van den dag toegestaan ten aanzien van het wetsontwerp, betreffende de herziening der drankbeiasting, Ia deze zitting kwam Ribot op tegen het bericht van den G&ulois, ais zoude hij Cottu hebben doen smeeken zekeren naam te verzwijgen. Men had hier te doen met eeae ernstige aantijging tegen een gezant, ea hij verklaarde den deken der orde van advocaten te hebbes op gedragen Cottu op den ernst vaa het feit opmerkzaam tc maken. Cottu ver klaarde nooit die bedoeling te hebben gehad. In het Huis vaa Afgevaardigden te Berlijn is het ontwerp tot wijziging van de kieswet in derde lezing aangenomen, Door de vrijzinnigen, nationaal liberalen vry-conservatiovea en de Polen werd tegengestemd. Door den spaanschen ministerraad het ontwerp en de regeling tot heffing van eene belasting van 1 per mille op de omzettingen ter beurze goedge keurd. De tegenstanders van het plan van een tunnel door het Kanaal zijn woe dend op de engeische regeering, dewijl deze tot nu n&llet de gebruikelijke motf voor te stellen tegen hst plan. De re- geeriDg sal hierover geïnterpelleerd worden. De Standard verneemt uit Rome, dat men er ia de kringen vaa hetVadcaan op rekent, dat Eageland de diplomatieke betrekkingen zai herstellen. Gladitoae moet de zending van eea brit3chea zaakgelastigde naar het Vaticaan hebbea toegezegd, onder voorwaarde dat de Paus zyne sanctie gaf aan het Home rule- ontwerp. Daarentegen zoude de Paus een internuntius daarheen zenden, op gelijken voet als in Nederland. In het engeische Lagerhuis heeft Sir William Hartcourt te kennen gegeven, dat de engeische regeering hare goed keuring heeft gehecht aan de verklarin gen, door Sir Rivers Wilson afgelegd ter Internationale Muntconferentie te Brussel. Wanneer echter de Conferentie weder bijeenkomt, zullen de Engeische gedelegeerden tea aanzien van het vraag stuk van het bimetaliisme nauwkeurige afdoende instruction hebbea, ea wel zoo als deze liggen opgesloten in de motie, enkele wekea geleden door het Lagerhuis met groote meerderheid aan genomen. Bij de beraadslaging over de begroo- tiag van oorlog in het Lagerhuis, heeft Sir Campbell Bannerman verklaard, dat de vraag of de kosten der naar Egypte gezonden versterkiagstroepen gedragen moeten worden door Egypte dan wel door Eugeland, nog nies ia bizonder- heden onderzocht is. In het Lagerhuis heeft de heer Syd ney Buxton verklaard dat de regeering zien niet verbinden kan, met de Ttans- va?.lsche republiek geen schikking te treffen in zake Sw&zi-iaad totdat de voorwaarden daarvoor aau het parle ment zouden zija overgelegd maar wel zal het parlement zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid worde* gesteld te oordeelea over iederen stap, te dezen opzichte door de rogeeriag te doen. Het is mogelijk dat de engeische in woners van Swazidaad zich er tegen zullen verzetten uitsluitend door Tr&ns vaal geregeerd te worden maar het is niet waarschijnlijk dat de engeische inwoners vasi Transvaal zich verzetten zullen tegen de wijziging van het thans Swaziland heerscheude stelsel van bestuur. De waarborgen voor de bescherming der belangen en de nationale rechten der Engelschen in Swazi land, vormden een gewichtig onderwerp bij de beraad slagingen der Conferentie. Wij weten niet of de Engeische commissaris in Swazi-land aan den opper-commks&ris gerapporteerd heeft dat bijaldien Swazi land werd afgestaan aan de boeren, er bloedstorting zou plaats hebben. De regeering keurt de boodschap goed, door Martin overgebracht aan de Koningin- regentes vaa Swazi-land. Lord Salisbury is, door influenza aan getast, genoopt het bed te houden. Gladstone, die byoa hersteld ie, liet he den naar Salisbury's toeBtaad vragen. In de laatste dagen hebben teuge volgen van de verkiezingen ia Servië in verschillende provinciën nog onlus ten plaats gehad, waarby de soldaten van hunne wapens moesten gebruik maken, en verscheidene person in wer den gearresteerd. Zoo zija o. a. vier radicale volksvertegenwoordigers gear resteerd. De Folkriksdag te Stokholm heeft eene deputatie gezonden naar minister Bestoem. De minister zond echter aan den voorzitter eene schriftelyke verkla ring, behelzende dat hij eene dergelijke deputatie niet kon ontvangen. Hij kent geen andere vertegenwoordigers van hei Zweedsche volk dan de, overeenkomstig de constitutioneele wetten als zoodanig gekozenen. Hij kon zich begrijpen, dat de measchen vergaderingen houden om te beraadslagen over zaken die hun ter harte gaan, maar hy vindt het niet juist, dat dit geschiet op eene wijze alsof er naast den Rijksdag nog andere lieden warea die het Zweedsche volk verte genwoordigen. Dc Folksriksdag zal eene deputatie afvaardigen naar den Koning, om diens opvattingen aangaande het algemeen stemrecht te leeren kennen terwijl verder tot de regeering dooreen lid, dat tevens lid van den Rijksdag is, eene interpellatie zal worden gericht over dit onderwerp. De toestand te Kaïro wordt van weinig bevredigende aard. De nieuwe regeering ondervindt moeilijkheden by het ten uitvoer leggen van hare taak. hem aas de n&mea te soemen allen, die pressie hebben uitgeoefend] Dit zou eene vrijspraak ten gevolgll moeten hebbe», daar toch het geheel! proces «eavoudig ten doel heeft de opeai bare mcening op een dwaalspoor tfl brengea, Barboux tracht aan te toosen dat cil door de Lcsseps geen omkooperij ijl gepleegd, maar wel afpersing door Ball baut. Barboux stelt de houding vaal Terste, minister oader Louis Phijippef die zich zeiven trachtte te dooden eJ weigerde te verschijnen, tegenover ail van Baïbaut, die zijne slachtoffers ij komen aaavallen. Barboux ontkent dan de Panama Kanaal Maatschappij eeul ieder ea een iegelijk heeft willen om-I koopen. Hij vraagt overlegging van dl telegrammen van Herz; hy brengt iel herinnering dat het geld gestort werd| voor politieke bedoelingen. Barboux valt Clemenceau sa de radii cale partij aan. Den verdediger beantl woordende, verklaart de advocaat-genei raai dat de telegrammen, door Arton| uit het buitenland gezonden, ter bel schikking staaa van Barboux, De voor-I zitter beveelt dat deze telegrammen aaa| ée verdedigers zullen worden rredceeP deeld. 1 HET PANAHU-PROCES. Bij de voortzetting der pleidooien in de zitting van Donderdag brengt de advocaat Barboux hulde aan de recht schapenheid van de Lesseps en spoort 8ISEMD KIEOT/S. De berichten uit Henego u-I wen gew&gen van een groote opwin I ding, ia verband met de algemeioel werkstaking, indien het algemeen stem-f recht niet wordt toegestaan. J Zondag komen re socialistische lei-I ders te Brussel byeeu tot vaststelling I van den dag, waarop de werkstaking! zal aauv&Rgen. Op de kust van Curland, bijl Libau, zitten 32 schepen in het Ijs vast.r Sommige verkeeren ia gevaarlijken toe-1 stand. Den i5den Maart washetl 273 geleden, dat de philosoof Fran-1 sis Bacon, lord Verulam, markgraaf vao I Sr. A bans en grootkanselier vaa Enge lund, beschuldigd werd zica ia de uit-1 oefeniag zijaer bediening te hebbea laten omkoopen. Den 24sten April schreef hy aan het I Hois der Lords een brief, waarin hij I de meeste feiten, hem ten laste gelegd. I erkende. Die bekentenis was getiteld: „Zser nederige bekentenis ea onder-1 werping van mij, Lord Kaaseiier." „Ik heb," zoo schreef hij o. a. „vaa I lord John Kennedy een ebbenhouten I kast ten geschenke ontvangen, die ik I nog bezit ea bereid ben terug te geven. I Yan Lord Montague heb ik vóór de I uitspraak in zijn proces plaats had, 70e I pond sterling 8400) aassgec-omen; vaa I de kruideniersveteeniging 200 pond I sterling, van die der apotiuk.^s eea I goudlaken bedhemel ter waa'dé vaa 400 500 pond aterling e een ge schenk ia geld v&u 100 pond sterling." I Sedert dien lijd doet men de knoeie rijen meer in 't groot, getuige Panama, Evenwel, Bacon kwam er niet gemak kelijk af. Hy moest 40000 pond sterling I boete betalen es iwerd verder veroor deeld tot opsluiting in den Tower, zoolang als de koning zou goedvinden. In het Algemeen F 0 lit ie- blad vaa 16 Maart j.l. staat gesignaleerd Emile Arton, laatst bankier te Parijs, geboren te Straatsburg 16 Augustus 1849, lengte ongeveer 1.6 Meter, vrij gezet, schommelende gang tengevolge van een breuk, haar bruin, geknipt I zoogenaamd uea brosse", baard blond, puntig geknipt, thans wellicht gescho ren, knevel dito zonder punten, voor hoofd hoog en rond, oogen donker ea levendig, mond groot, lippen dik, neus gebogen. Hij draagt een lorgnet, zonder hetwelk hij zeer slecht zietsprekende ziet hij over het lovgaet heen. Hij officier, die als zieke te Calcutta was achtergebleven. Voor degenen, die voornemens zyn ondanks alles en ten koste Van alles, in de wereld vooruit te komeD, is de eerste tegenspoed meestal zeer bitter. Slechts voor hen, die krachtig voorwaarts schryden zonder veel te verwachten, is de eerste rampspoed nuttig. Seymour Mitchell was er juist de man naar om échec te lyden, omdat hy te scherp, te ruim van geweten was. Hy was er in den regel zoo haastig by om zichzelf te helpen, dat hy nooit een ander het vruchtbaar geuot verschafte om te gevern In Indië had zyn ijver hem vervoerd tot een paar kleine fouten, waaraan hyzelf geen gewicht hechtte, maar die toch niet vergeten werden. Hij had Anna Hethbridge wreedaardig van zich gestoo- ten, toen een rijker huwelijk voor hem in het verschiet lag. Hy had nu beide kaneen gemist en zat met een glimlach op zyn doD- ker gelaat op de eentonige woestijn te staren. HOOFDSTUK Hl. De sluier opgelicht. James Edward Makerstone Agar had op vyfjarigen leeftyd geen overeenkomst met de helden van kinderboekjes, zooals zy daarin worden beschreven. Hij was geen goede, geen nette jongen, kort om had niets bizonder belangwekkends. Hy was echter eerlyk en dat is reeds iets. Hy behoorde volstrekt niet tot het soort, die ^verkeerd worden begrepen*, en was zeer gelukkig. Avorens zija moeder den titel en de hulde van een bruid had afgelegd, had hy haar ronduit doen verstaan, dat zelfs een kind van vyf jaar noodig heeft, wat zy hem niet kon geven name lijk logica. Als zy verstandig genoeg ware geweest om logisch te redeneeren, dan zou zy tot het besef zijn gekomen van de oprecht heid van den knaap. Langzamerhand begon mevrouw Agar hare pogingen om zyne sympathie te winneD, op te geven. Zy was een van die vrouwen, die wat zy niet begrypen, vreezen of verachten. Dat zy baög was voor Jem, daarvan was geen sprake, zoodat zy zichzelf wist te overtuigen, dat hij dom en zonder aantrekkelijkheid was. Nog een andere invloed deed zich gelden om de genegenheid tusschen Jem en zyne stiefmoeder niet te doen toenemen, namelijk het feit, dat hij weldra niet het eenige kind in het huis zou zyn. Uit bekrompenheid een afschuw hebbende van het denkbeeld, op verren afstand van den geneesheer te wonen, beweerde mevrouw Agar, dat zy des winters onmogelijk te Stagholme wilde bly ven, en met het oog op de gewichtige gebeurtenis den winter te Clapham wilde doorbrengen. Alle redeneeringen daartegen waren tevergeefsch en ten laatste was de squire wel verplicht deze tweede vernedering te dragen, waarvan zyne vrouw geen besef had. De heer en mevrouw Agar verhuisden dus naar Clapham en lieten Jem achter. Een paar dagen na hun aankomst in het groote, statige hnis, kwam een jong officier Hethbridge bezoeken, die toen een der directeuren van de Oost-Indisehe Compagnie was. Deze jonge officier nu was dezelfde, dien wij niet lang geleden by Seymour Mitchell in Indië een sigaar zagen rooken. Toevallig legde hy des avonds zyn bezoek af, en de achtenswaardige Hethbridge, dj6 bizonder gastvry was, dank zy den invloed van zyn eigen port- wyn, drong er by hem op aan, dat hy met hem in de ontvang kamer zou gaan cm in gezelschap van de dames een kop thee te drinken. De officier nam de uitnoodiging aan, voornamelyk omdat het een der directeuren was, die zoo by hem aandrong, en weldra volgde hy dezen naar de salon, om onbewust een rol fe spelen, die gevolgen zou hebben, welke door niemand konden voorzien worden. z/Ja," zeide hij, in antwoord op een vraag van mevrouw Agar, #ik ben juist uit Indië teruggekeerd." Toevallig waren zy beiden bijna geheel aan elkaar overgelaten in een hoek van de kamer, zonder dat de anderen hen konden hooren, welke bovendien in het whistspel waren verdiept. Met overgroote belangstelling voerde zy het gesprek met hem. Het was geen voorbygaande nieuwsgierigheid om meer te ver nemen uit een land en van eene gebeurtenis, die nog belangstel ling wekt. #Waar waart gy in Indië?" vroeg zy eu plotseliag waren hare lippen droog geworden." //In het noorden van Delhi." z/In het noorden van Delhi 0 juist." Zy bevochtigde hare lippen met haar tong en wierp een zon~ derlingen, zydelingschen blik naar het andere deel der kamer. //En en gy zult wel veel van het oproer hebben bygec woond WtrAi vervolpLfS

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2