NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 21 Maart 1893. No. 2980. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUW 8. Ra-ablbm,' so Maart 1893. A ICapella-Roor. BINNENLAND. FEUILLETON TWEE ©ESLAÖHTEN HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAXJBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs Slbis Faubourg Montmartre. Naar men Overneemt, rijn de heeren K.iJ. Janse ea W. G. Schouten alhier, door ZEx. den minister va» Koloniën aaagewezes om te worde» benoemd tot onderwijzer iu Ned.-Iadië. P-' "Wij lezen in het HblAr. Ia zake de grensregeling tusschen deze gemeente en Heemstede is door Ged.: Staten thans voorgesteld alleen den Hout met aangrenzende perceelea by onze stad te voegen. Ook dit plan zal echter waarschijnlijk geen instemming vinden by het bestuur der gemeente Heemstede. Dit bericht moet volgens inlichting bij den heer griffier vaa Prov. Staten van deze Provincie varkrege», geheel op rekening worden gesteld va» het blad, waaraan wij het ontleenen. H. K. EL de Groothertogin van Sak sen, heelt fi 00 geschonken voor den uitbouw vss het Diakoaessenhuio alhier. Voorzeker zal mea van mij geeneia bizonderheden afdalende bespreking vergen van de uitvoering waarmede j.l. Zaterdag het amaterdamsch a Capella- Koor oase stad voor de derde maal vereerde. Er is In Manera- ea buiten» l&adsche bUden over het koor en zijne merkwaardige capaciteiten reeds zooveel geschreven en zoo eenstemmig geoor deeld dat het verkwistend zou mogen heeteu een eenigszms j:aanmerkelijke plaatsruimte in de kolommen van dit blad met loftuitingen, uitroepingen van bewoodeïiag enz. te vullen. Ook meen ik bij de vorige gelegenheden mijn oor deel ©ver uitvoerende kunstenaars en uitgevoerde kunstwerken voldoende dui delijk te hebben uitgedrukt om nu te kunnen volstaan met een eenvoudige vei melding van die werken welke op de programma's der beide vroegere uit voeringen niet voorkwamen. Het zij» vooreerst Sweelinclfs psalmen 75 en 134 waarvan vooral de laatste (zesstemmig,) met het vredig-jubelend herhaalde JLoucz mij bovenmate bekoorlijk toeklonk. Het j tweede deel leverde, behalve het tot: (niet zeer effectvol) slot uitgevoerde oud-nederlasdsche volksliedComedi- j aaien Bant vier nieuwe werken op,ea| wel: If out vient cela van Claudin, j Chanson No. 1 van Sweelinck, Petiie Camuseite van fosquin de» Pres en; Douleur me bat vaa denzelfde. D'oui vient cela munt uit door teedere uit-; drukking e» de beide werkjes van Josquin dès Prh zijn ook wanneer men de teekeaenae voordracht buiten rekening laat een doorslaand bewijs voor het veelzijdig talent ea het sterk ontwikkeld karakteriseer-vermogen van dien meester. PHILIP LOOTS. De Café-concerts in de „Kroon" ge geven, mogen zich steeds in eene groote belangstelling verheugen. Zondagavond was de zaal weer goed bezet, toen het specialiteiten-gezelschap va» den heer W. Meijer uit Amsterdam, eene voor stelling gaf. Er traden o. a. op, eene engelsche zangeres, de hollandsche zangeres Anna Slauderof, eene jeugdige, zeer gespierde turaeria, eea hollandschen komiek, eea slaagenmeDSch, ea een komisch duettistea-p&ar, welke zec-r ia den smaak vielen. Io plaats van in de bovenzaal vaa café Brinkmaan, alwaar de Haari. Ama teur Fotografen Club in het vorige j aai baar Sciopticoa-avond gaf, en welke aaal toe» te klein bleek te zijn voor de ivele belangstellenden, had deze Zater dagavond jl. plaats is de benedenzaal. Na ee» welkomstgroet van den heer Fr. Huysser, voorzitter der club, werd overgegaan tot het projecteeren van lantaarnpUte», e« werden fraaie punten vaa Haarlem en omstreken en uit ons land, duidelijk en op flinke grootte op het doek gebracht. Verder gaf de heer H. Groote een duidelijke verklaring door een proef opgehelderd, van het photografeerea met blitziicht (een meng sel van magnesium en chloorzure pot- asch). Bij dit bi zonder fel, wit-violet licht, is het mogelijk om, waaneer het zonlicht ontbreekt, goede photografische opnamen te doe», mits de bijv. te pho tografeerea persoon op hetzelfde oogen- blik ten volle door het licht wordt beschenen. Om hiervaa met zijae proe ven zeker te zyn, maakte de heer Groote gebruik van een T.rormige buis voor de leiding van het gas, waarmede de twee lichten ter weerszijden van de te photografeeren groep, werden OBt- stoken, en wel te gelijktijdig door op een gegeven oogenblik den gasdruk te doen toenemen. Twee opnamen werden gedaan, welke na de pauze werden ge projecteerd. Vooral de eerste was goad geslaagd. Nummer vier van het programma „De photografie In het jaar 2000", waarop aller aandacht gespannen was, dank zij de bizonder groote Camera Obscura, welke voor het gordyn werd neergelegd, kon niet worden gegeven, daar er iets aan do instrumenten ontbrak. Verder werden nog verscheidene pla ten geprojecteerd als wintergezichten, momeotopnameD, varia, die bewezen, dat de Haarl. Amateur Fotografen Club, ongetwijfeld ijverige leden telt, met het cog op het groote aantal platen, die bovendien met goede instrumenten en een scherpen blik voor fraaie natuur punten voorzien, zeer veel schoone photografiën hebben bijeengekregen. Door de politie is in beslag genomen een valsch tiencenfstuk, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1884, blijkbaar bestaande uit lood. Zaterdagavond j.l., omstreeks 7% ure, is ten huize van J. Kemp, wonende Zuidpolderstraat No. 79, terwijl de be woners in de huiskamer aan tafel zaten, de bol van de brandende petroleum lamp gesprongen, waarbij de stukken in aanraking kwamen met het 6-jarig zoontje dat daardoor vrij ernstige brand wonden in het aangezicht en ooren heeft bekomen. Tevens was een begin van brand ontstaan die echter dadelijk is gebluscht. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft de leveriog van 540.000 Waal klinkers benoodigd voor de bestrating van den binnenweg tusschen den Dreef en Koedieftol, gegund aan den minsten inschrijver, zijnde de firma Rutering te Nijmegen voor 12.60 per 1000 stuks, 22 biljetten waren ingekomen. Het besluit der gemeente Velsea tot heffing eeaer belasting op de honden, is koninklijk goedgekeurd. Te Spaaradam is de voorgaande week overleden de heer J. Stol, die niet minder dan 24 jaar zitting had in den Gemeenteraad en de laatste 6 jaar als oudsten wethouder fungeerde. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor om het gedeelte der Haarlemmervaart, liggende in de kom vaa het dorp Houtrijk ea Polanen in vollen vrijdom af te staan aan de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Dit is het bewuste gedeelte vaart, waarover bij de betrokken auto riteiten reeds meerdere adressen werden ingezonden. Uit Haarlemmermeer wordt het vol gende landbouwbericht medegedeeld. De landbouwers klagen nog meer dan ▼oorheenalgemeen gevoelt men dat eerst nu de crisis i8 aangebroken. Het zou alles veel anders zijn, wan neer de graanprijzen maar niet zoo lang waren. Met deze markt wordt graanbouw voor den boer onmogelijk. Nu zou men denken, dat de landbouwers algemeen Daar beschermende rechten verlangden. Maar dit geschiedt lang Diet algemeen, de meerderheid weet beter. De zware druk moet vallen op het grondbezit, maar het duurt eesigen tyd, eer den pachter de moed geheel in de schoenen is gezosken, men klampt zich vs3t aan stroohalmen en eerst moet de leege kast aantoonen, dat men niet vermag tegen den stroom op te roeien. Dan moet het hooge woord tegen den land heer er uit, dat bij de tegenwoordige pachten geen bedrijf meer mogelijk is, dat men liever huis en hof gaat verla ten, dan zich ênantiëel geheel te ruï- neeren. Maar tien tegen ééu, dat de landei genaar wanneer hij doof is voer de rechtmatige klachtenwanneer hij er minder gevaar in ziet zijn land aan roofbouw over te leveren, nog weer eon huurder vindt, die het wasgt de zaak van zijn voorganger op gelijke finantiëele voorwaarden voort te zetten. Het spreekwoord: „de fortuin is met den stoutmoedige," heeft nog geene slachtoffers genoeg gemaakt, om alleen om zekere voorwaarden te worden aan genomen. Op den duur kan deze toestand Diet best-aas blijven, Amerika kan over eenige jaren geen tarwe meer leveren voor de tegenwoordige prijzen. Maar intusschen bestaat de sombere tijd. Toch is de landbouwer niet blind voor bestaande gebreken en onze natio nale welvaart hangt grooteadeele af van den welstand van den boer, daarom moeten ook de landbouwstreken niet vergeten worden bij de regeling van maatschappelijke beiaDgen. Ook in dit opzicht valt echter niet te roemen. Wel is de grondbelasting verlaagd, maar dit is meer in het voordeel van den landheer dan van den pachter; wei zal de landbouwer van de bedrijfsbe lasting worden vrijgesteld, maar in den eigenlijken zin is daarmede ook de landbouwer niet veel gebaat en op den duur zal ook dit voordeel ia de pacht som worden begrepen. Bovendien gevoelen velen ten platten- lande, dat zy achterstaan in vele op zichten. Vooral in dezen polder klaagt men over de slechte regeling van het postwezen, over het hooge bestelloon onzer telegrammen, en vooral over de slechte communicatiemiddelen met de steden. De concessie aanvrage vaa den heer Krieger heeft de hoop op een beteren toestand weer verlevendigd. Een locaal-spoorweg „Haarlera-Nieuwcrsluis" zou waarschijnlijk spoedig door eene lijn AmsterdamLeiden worden gevolgd en de polder was geholpen. Doch die dingen hangen nog in de luchten we zullen bij het sluiten van deze regelen maar hopen, dat de landheeren de belangen van hunne huurders met hunne per soonlijke belangen overeen weten te brengen. In sommige bladen wordt de oud-minister Havelaar als opvolger van den hee.r Hofstede genoemd. Naar aan Mei Vad. wordt medegedeeld, zou zeer in aanmerking komen om als hoofddirecteur der posterijen op te treden de heer L. C. baron Van der Feltz, inspecteur te Arnhem. De stoet, waarmede het stoffelijk overschot van den heer J. P. Hofstede, hoofd-directeur der posteryen, Zaterdagvoormiddag naar „Eik en Duin4* grafwaarts werd gevoerd kenmerkte zich door eenvoudigheid. Dat den overledene in hooge mate achting en vereering werd toegedragen, bleek evenwel uit de veelzijdige belangstelling op den doodenakker. Er waren onder anderen tegenwoordig de min. van Waterstaat, LeJy, diens ambtsvoorganger Havelaar, de secretaris-generaal, de afdeelings chef en referendarissen bij dat departement, de president van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, bijna alle in specteurs der posterijen, alle bij het hoofdbestuur geplaatste ambtenaren, de hoofd inspecteur der telegrafie, de direc teur der rijkspostspaarbank, de mede gedelegeerden van Hofstede op inter nationale conferentien, de chef en ambte naren van de afdeeling posterijen aan het departement van waterstaat, tal van directeuren van post- en telegraafkan toren van bijna alle steden des lands, benevens vele vrienden. De minister van waterstaat wijdde allereerst een woord van hulde aan den ontslapene en eene herinnering aan diens 50-jarige loopbaan in dienst van het ijjk. Hij getuigde, dat Hofstede zijn ambt vervulde op eene niet genoeg te waardeeren wij se, roemde vooral zijn stipte rechtvaardigheid bij beslissingen omtrent personen, en achtte de schoonste vereerbg gelegen in de thans betoonde veelzijdige belangstelling. Uit naam der regeering dankte de mi nister voor wat Hofstede voor het Nederl. postwezen heeft gedaan. Hierna werd nog gesproken door den heer Doffeg- Dies, inspecteur bij het hoofdbestuur der posterijen, namens de post-en telegraaf- administratie, terwijl namens den in specteur der telegrafie hulde werd ge bracht door een der hoofd ambtenaren, 5) HOOFDSTUK Hl. De sluier opgelicht jNeen," zeïde hy, ^dat was hij ook niet. Hy deed later nog dingeD, die het een man met eenigen eerbied voor zichzelf, on mogelijk maakten om hem als een vriend te beschouwen.'» isHeeft by ook iets van haar uiterlyk gezegd vroeg mevrouw Agar. flWa8 dat soms de reden De officier keek verbijsterd. Gelukkig voor mevrouw Agar was hy geen man met veel ervaring. Inplaats van verbysterd te kyken, sou hy anders nu helder hebben gezien. Terwyl hy afscheid nam van de personen aan de whisttafel, Heef zy zitten, maar toen hy op de deur toetrad stond zy op en volgde hem langzaam. In de gang zag zy hoe de bediende hem Melp by het aantrekken van een jas haar gelaat plooiende tot den stereotypen glimlach, die me» bij het afscheid nemen vertoont. zrWat ik zeggen wilde," zeide zy met een zenuwacutig, kort lachje, ffhoe heette die man die vriend, dien gy verloren hebt /^Mitchell Seymour Mitchell." #AhGoeden avond goeden avond." Daarna keerde zy terug en liep langzaam de trap op. Wy kunnen geheel onverschillig over menschelyke kwalen lezen, hetzij lichamelyke of geestelijke. Wy zyn in staat om het denk beeld, dat wat wy lezen op ons van toepassing kan zijn, geheel uit onze gedachte houden. Sommigen onzer dragen de kenteekenen bij zich van erfelijke kwalen en weigeren om het te geiooven. Dan plotseling voelen wy op zekeren dag pyn een lang zaam knagende, maar niet hevige pyn. Wy zetten ons neer en voelen om zoo te zeggen ons zei ven. Het duurt niet lang of alle twyfel is verdwenen. Wy lyden aan den kwaal. De wereld ver duistert zich voor onzen blik en wy beseffen, dat wy tot degenen behooren, aan wie wy niet lang geleden nog halt medelijdend dachten. Zoo was het ook met mevrouw Agar. Zooals sommigen met hun lichaam spelen, zoo had zy met haar hart gespeeld. Zy had gehoord van een verteerende liefde, die aan haat grenst. Zy had gelezen van alle verteerende hartstochten en glimlachend getwyfeld aan het bestaaD van een gebroken hart, voor altyd gebroken. En nu zat zy in haar eigen kamer, met het vage bewustzijn vaneen gevoel, dat iemand heeft, als hij voor het eerst bemerkt, dat hy aan een doodelyken kwaal lydt. Zy was het zich bewust, dat er inwendig iets in haar sehoo), dat zy niet kon beheerschen. Met bevende lippen zat zy er over te peinzen wat zy zou kunnen doen om dien man te kwetsen en te kwellen. Zy zocht niet alleen naar lichamelijke kwelling, maar ook naar de knagende kwelling van het hart, zooals zij ze nu voor het eerst van haar leven ondervond. En eene gedachte beheerschte alle anderen, namelyk die, dat hij moest sterven. Het was wel zonderliog, dat de haat haar het eerst moest leeren, dat de liefde in ons aller leven een rol speelt en niet is te onderdrukken. Nog nooit had zy dit beseft. Hare opvoeding, hare omgeving, hadden er haar op gewezen, dat geld, een groot huis, een aantal ondergeschikten en equipages in deze wereld de meest gewenschte dingen zyn naar wier bezit men moet streven. Zy was er zich van bewust geweest een vage bewondering te hebben gekoesterd voor Seymour Mitchell, en dat was alles, wat zy te die» opzichte van zichzelf wist. Deze bewondering hadden wereldschen vorm van eeDe overtuiging, dat by bestemd was om een groot man te worden, en] zy koesterde het innig verlangen om eene groote dame te worden. En nu was die bewondering in haat veranderd. Zy stond ten slotte op, stak de kaarsen op haar schry itafel aan en begon aan Seymour Mitchell te schrijven. Zelfs in dit briefje straalde de sluwheid van haar karakter door. 0Waarde Seymour" schreef zy op een vel papier, waarop het adres stond gedrukt van het huis, waarin zij nu vertoefde, het dak, waaronder Sejrmour Mitchell op haar rijkdom had gespeculeerd //Ik vernam van avond toevallig, dat uw regiment Daar Engeland is teruggekeerd. Als gy in Londen zyt, dan hoop ik dat gij gelegenheid zult hebben om my te bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1