die een krans op het graf legde. De inspecteur der posterijen uit Breda, W. P. Nagel, sprak een woord van afscheid namens de ambtenaren der posteryen. Verschillende chefs traden daarna nog naar voren om bloemstukken op de lykkist neder te leggen. Een familielid van den overledene dankte voor de bewezen eer. Een der meest bekende indu3trieelen uit Amsterdam, de heer Gerard A. Heineken, directeur der „Heineken's Bierbrouwerij maatschappij", is Zaterdag plotseling overleden, De sociaaldemocraten {zijn voornemens Poutsma, dea Sneeker uit gever, thans te Utrecht gevangen, can- didaat te stellen voor de Tweede Ka mer te Harlingen. Henri Teixeira de Mattos vertrok Zaterdagmiddag naar Engeland, aan het Centraal-Station te Amsterdam door vele vrienden uitgeleide gedaan. Omtrent de maatregelen, bij Kon. besluit genomen om bij het leger te kuonen beschikken over ge oefende wielrijders, kan nader worden gemeld Leden van den „Algem. Nederl. Wielrijdersbond" kunnen bij de daar voor door den minister van Oorlog nan te wijzen korpsen van bet leger worden opgeleid tot militair wielrijder. Om tot de opleiding te worden toe gelaten, moeten de daarbij bedoelde leden van den „Alg. Ned. Wielrijders- bond" o. a. den ouderdom van 21 jaren hebben bereikt; blijkens een door het bestuur van den „Alg. Ned. Wielrijders- bond" over te leggen verklaring in het bezit zijn van een rijwiel, dat voldoet aan de eïschen van bruikbaarheid, snelheid en soliditeit, door het bestuur van den Bond te stellenvoorts een zeer voldoenden graad van geoefend heid ia het wielrijden hebben bereikt en grondig bekend zijn met de samen stelling van het rywiel; bij een militair geneeskundig onderzoek lichamelijk ge schikt zijn bevonden voor den militai ren dienst; een certificaat van goed gedrag overleggenhet bewijs overleg gen, dat zij hunne plichten ten aanzien van de nationale militie hebben vol bracht, of dat zy er geene te vervullen hebben. In geval de adspirant minderjarig L, moet door hem bovendien worden over gelegd; een bewijs vanj tosstemming van den vader, de moedervoogdes of den voogd, tot deelneming aan de op leidingen lot het eventueel aangaan van eene vrijwillige verbintenis als wiel rijder. De minister van Oorlog is gemachtigd, de adspiranten, die, blijkens een getuig schrift, de opleiding met goeden uitslag hebben genoten, op hunne daartoe strek kende aanvrage aan te stellen tof mili tair wielrijder, met dien verstande, dat het aantal dezer militaire wielrijders niet meer zal mogen bedragen dan 75. Aan de militaire wielrijders wordt bij hunne aanstelling door dea minister van Oorlog een brevet als zoodanig uitgereikt. Zy, die voor zoodanige aanstelling in aanmerking komen, moeten zich ver binden om het Rijk gedurende vijf ach tereenvolgende jaren, te rekenen van den dag der aanstelling, als mil. wiel rijder te dienen, met dien verstande, dat zij, in geval van mobilisatie ran het leger en zoolang dit geheel of ge deeltelijk gemobiliseerd is, voor den mil. wielrydersdienst beschikbaar moeten zijn; en voorts, dat zij, in gewone om standigheden, elk jaar, ééamaal voor ten hoogste 3 weken kunnen worden opgeroepen om tot het deelnemen van militaire oefeningen onder de wapenen te komen, De militaire wielrijders mogen zich, wanneer zij niet onder de wapenen zijn, zonder vergunning van den minister van Oorlog niet voor langer dan acht dagen nasu het buitenland begeven. Tijdens den duur van de verbintenis geniet de militaire wielrijder als tege moetkoming in de kosten van aan schaffing en van onderhoud van zijn rywiel, eene vergoeding van vijftig gulden 50) 's jaars, te betalen in twee half jaar lij kache termijnen, elk van vijf entwintig gulden 25). De militaire wiehij der heeft den graad van adjudant-onderofficier. Hy draagt de voor de militaire wielrijders vastgestelde uniform. Deze uniform wordt hem vanwege het departement vaa Oorlog versteekt. Bij mobilisatie ontvangt hij vanwege het departement van Oorlog een revol ver met toebehooren. Hij is onderworpen aan de bepalingen van het Crimineel Wetboek voor het krygsvoik te lande en van het Regle ment van krijgstucht. Hij wordt, vol gens de bepalingen op de miiits ire pen sioenen by de landmacht, bij Kouinklyk besluit op pensioen gesteld. Gedurende den tijd, dat de militaire wieiryder onder de wapenen is, geniet hij een vergoeding van f 5 per dag. De uniform voor de militaire wiel rijders bestaat uit: eene kwartier- of politiemuts van donkerblauw laken, zooals voor de adjudant-onderofficieren van het leger is vastgesteldde bol gebiesd met licht blauw laken, de band van effen zilve ren galon; eene attila van fijn donker blauw lakes, zooals dat voor de adju dant-onderofficieren van het wapen der cavalerie is jvastgesteld, het koord en treswerk van donkerblauw kemelsgaren; voorts met dien verstande, dat aan weer&tijdea van den kraag, in vervan ging van het gouden gebombeerd, rond, glad plaatje een zilveren plat uitgesla gen wieltje is geplaatst; eene korte pantalon van fijn donkerblauw laken onder de knie gesloten met een 4 cM breeden band met gesp; wollen kousen van de kleur als het lakenrijgschoenen tot boven de enkels reikendeeen re gelmantel vaa donkerblauw impermeable stof, met breeden omgeslagen kraag; de mantel reikende tot aan het zadel van het rijwiel. Zondagnacht omstreeks halfdric ontstond er een felle uitslaande bjand op het Rokin No. 40, naast de firma Peyser ea Co. Esn oogenblik liet zich de braad ern stig aanziende onderverdiepingen en de eerste étage zijn geheel uitgebraad. De bewoners werden met moeite ge red; een paar kinderen werden, naar men zeide, van het balkon uit in het huis daarnaast overgereikt. De andere bewoners konden nog bij tijds het perceel verlaten. De firma Peyser leed veel waterschade. Men schrijft uit Utrecht: Dat er onder de landbouwende be volking uit den omtrek, die des Zater dags onze stad bezoekt velen zijn, die behalve hunne producten ook nog een kwaad geweten mede ter markt b;en- gen, bleek Zaterdag ochtend op de Botermarkt maar al te duidelijk. Toen onze beide bekende rechercheurs daar onverwacht binnentraden, ontstond er plotseling een ware opschudding on der den hoop vrouwen, voornamelijk aan die zijde waar „natuu-.boter" te koop is gesteld. Haast alle koopvrouwen stonden op en verborgen, onder luid gelach vaa het publiek, sommige voor haar staande manden en vaten onder hare rokken cn keken daarna weer in het rond: „alsof zij van den prins geen kwaad wisten." Bij de politie te Deventer werden in den laatsten tijd vele aan giften gedaan van het vermissen van portemonnaies met geld, voornamelijk op marktdagen. J.l. Vrijdag is het haar gelukt een drietal knapen op het spoor te komen, die zich op marktdagen be zig hielden met zakkenrollen. Zij vond by een hunner een beugel van eenpor- temonnaie, die door hem gerold was. Hij had het geld nit de portemonnaie genomen en haar daarna verbrand. De beugel werd in beskg genomen. Hij gaf voorts nog inlichtingen omtrent vroeger door hem gepleegde diefstallen. Het ongeval, dat zich Vrij- dag te Buiksloot heeft voorgedaan, is niet geheel juist door oas medegedeeld, aldus meldt het Hbld. Nader schrijft men nog: Een huisgezin was voornemens met de Purmereader boot te vertrekken. De moeder met het jongste kind op den arm, een beetje laat zijnde voor de boot, die te half tien in de richting van de Beemster zou afvaren, stuurde haar dochtertje van twaalf jaar vooruit, om den kapitein van de boot te verzoeken, even te willen wachten. Het meisje spoedde zich vooruit en in haar ijver om het verzoek over te brengen, stapte zij naast de loopplank en viel tusachen den steiger en de boot te water. Mol, de walkaecht, bukte zich on middellijk voorover om het kind te grijpen, hetgeen hem gelukte, maar door dea feilen westers wind werd de boot tegen den wal gedrukt, zoodat hij verplicht was hoofd en lichaam te bergen om niet bekneld te geraken. Hij moest het meisje loslaten, met het on gelukkig gevolg dat het kiad door den stoot van de boot tegen den wal ver pletterd werd. Zoo spoedig mogelijk werd het opgenomen en naar het in de onmiddellijke na Dij acid gelegen huis van den geneesheer gebracht. Helaas, deze kon slechts den üood constateereG, die weinige oogenblikken na het ongeluk moet zijn ingetreden. Te Rozendaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks voor de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dezer arme dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk de achterste pooten afgeknipt. De pootjes werden aan een draad geregen en voorts, tus- schen ijs verpakt, voor de consumptie naar Frankrijk verzonden. De verminkte beestjes, die saatuuriyk een smartelyken dood ondergaan, werpen zij in de sloot terug. In Belgie is deze kikvorschea- moord ve-boden. Voor éen kikvorschen- pasteitje heeft men twaalf pooten noodig. Te Papendrecht is een 70- jarig man reeds acht dagen lijdende aan slaapziekte. Dat is binnen korten tijd het tweede geval in die gemeente Luitjes (Traval leur), mede- uitgever van De Arbeiderzal waar schijnlijk met Mei a. s. Sappemeer met terwoon moeten verlaten. Niemand wil hem daar een huis verhuren. Men schrijft ons: Zaterdag werd te Winschoten eene vergadering gehouden van alle leden der verschillende afdeelingen van den Bond van Orde" ter vaststelling der statuten. Een 150 leden en de heeren Siccema en Deelman van Utrecht woon den de vergadering bij, die geopend werd door den heer Mr. A. H. Koning te Finsterwoide. „Geachte vergadering," zegt spreker, „veel is er voor ons te doen. De werk man heeft steun noodig, vooral ook de kleine burgerman, al is de ellende Diet zoo groot, als die ons geschilderd wordt. Ia de spaarbank te Beerta is 250.000 gedeponeerd, uitsluitend van den kleinen man. Het drankmisbruik moet bestreden worden. Alleen te Finsterwoide wordt ieder jaar 16.000 betaald aan jenever belasting. Door productieven arbeid moet verbeteriug gebracht worden, meer dan door hooger loon. De sociaal- democrateu, die op 't congres te Zwolle de maatschappij wiiden omverwerpen door dynamiet, eischen onze bestrijding en door verbetering van toestanden èa door de pers en door 't woord." De heer Jager (Patrimonium) wil liever de party gedoopt zienBoni y. Orde door hervorming, hij is 't niet; eens met dea voorzitter aangaande de bestrijding van de soc.-democateu. De heer Koning merkt op, dat de naam „Bond v. Orde" moet aangevuld worden met „door hervorming" en blijft er bij, dat men moet strijden tegen de mannen van 't geweld. De heer Mr. Bos is van oordeel, dat de partij moet heeten „Bond v. her vorming langs wettigen weg." De heer Deetman heeft statuten mee gebracht, zooals die vastgesteld zijn door de afdeelicig Utrecht van den Bond v. Orde. Hij zou die aan de vergadering willen voorstellen, niet die thans aan de orde zyn. De heer Siccema brengt hulde aan de mannen van 'tOldambt en Wester- wolde en legt klem op de woorden van dea vorigen spreker. Hy wyst op eenige punten, die alleen in hunne statuten voorkomenonthouding van inmenging in politieke ew godsdienstige kweetiëade Bond beweegt zich niet op staatkundig en kerkelijk terrein en wil dus geene wettelijke regeling van arbeidwii geene boadscontributie heffenwii vrouwen als leden toelaten. Eéae kracht moet er zij a en die kan alleen uitgaan van een centraal punt. De heer Tiemersma meeat dat de „Bond v. Orde" op meer democratischer» grondslag sUat dan de afdeeliag Utrecht. De heer Stoffers wil overgaan tot behandeling der statuten, zooals die door het voorloopig bestuur zijn vastgesteld. De heer Koning kan zich hiermede vereenigen en vindt, het wel wat vreemd, dat er naast dezen „Bond v. Orde" een tweede te Utrecht zal be staan. Hij vraagt, wie belaogrijke voor stellen en amendementen op de sta tuten heeft. De heer Roelofs zou graag een orgaan voor den „Bond" hebben, liefst een kosteloos blad, dat over 't geheels land wordt verspreid, om propaganda te maken. De kosten kun nen bestreden worden door vrijwillige bijdragen. De heer Sicceaia brengt zijne statuten nogmaals onder de aandacht der ver gadering, omdat deze voor geheel Ne derland geiden. De heer Tijdens, lid der Tweede Kamer, wil niet plaatselijk zyn en kan zich daarom wel vereenigen met het voorstel-Siccema. De Bond moet zich over 'tgeheele land verspreiden. De heer Koning merkt op, dat dit ook zijne bedoeling is. Er staat toch in onze statuten „In Nederland is eene Bond van Orde". Laten zich ia iedere proviocie afdeelingen vormen, hoe meer hoe liever. De heeren Vaa Hoorn en anderen merken op, om toch vooral niet met de statuten van Utrecht te beginnen, die we niet goed kennen, ai liggen die voor ons. Het voorstel van dea heer Roelofs: „Oprichting van een kosteloos propa ganda blad" komt nu aan de orde en wordt, na de opmerking van eenige heeren, dat 't volk brood en geen papier vraagt, met 64 tegen 36 stemmen aan genomen. De heer Niemeijer heeft twee voor stellen, a om den heer Koning als lid van 't hoofdbestuur te benoemen, en b stan den heer Koning voor dezen keer machtiging te veriaenen, de andere (14 of meer) leden van dat bestuur zelf te kiezen. Het eerste wordt bij acclamatie aangenomen, en nadat de heer Koning in dea geest van eenige heeren beloofd bad, om genoemde leden uit alle standen te kiezen, wordt ook het tweede voorstel aangenomen. Hierna worden de statuten goedge keurd. Na een afscheidswoord van den voorzitter wordt deze belangrijke ver gadering gesloten. KOLIONiEN* BATAVIA, 14 Februari* Aan het verslag omtrent de yoor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en Onderhoorighedeu, loopende van 19 Januari jl. tot en met dezer, wordt het volgende ontleend: Gr oot-Atjeh. De posten Land jamoe en Blaag, zoomede de blokhui zen Pagaai en Sabang, werden een enkele maal door het vijandelijk vuur verontrust, doch zender eenig resul taat. Ook de tram werd eea paar keeren beschoten, alsmede nu en dan de wer kers buiten onze versterkingen, zonder dat ons nadeel werd berokkend. Iq den nacht van 22 op 23 Januari jl. ontdekte eene brigade maréchaussée nabij de spoorbrug over de Kroeag- Niag eeae ongeveer 50 man sterke bende Aijjhera. Tot een tiental passen genaderd, loste de bende eenige donder- bHsschotes, waardoor 5 maiéchausséss gewoed werden, van wie 2 doodelijk. De brigade ging daarop tot den aan val over en wist den vijand met ach terlating van verscheidene wapenen te verjagen. Volgeas later ontvangen berichten werd de bende aangevoerd door Taag- koe Mad Saleh en bekwam zy dien nacht 2 doodee, 2 zwaar gewonden, die sedert overleden zija en 3 licht ge wonden. Het bendehoofd Tengkoe Mad Amis bevindt zich thans in de VI Moekim met volgelingen hij stelt zich ten doel de passerga^gers vaa buiten de liuie te verhinderen aa&r bianen te gaan. Onderhoorighedeu. Oost kust. Toekoe Nja Makan is met zija bende langs Damar Poetih en Somali naar M&dj«p*it en Tamiang getrokken Het vervoer vaa rijst uit Edi sasr de zuidelijker gelegen kuststadjes is naar aanleiding daarvan verboden. Blijkens de laatste berichten heeft et nabij onze versterking te Seroewaij een trefiea plaats gehad tusschen genoemd bendehoofd en eenige tot hulp van die versterking uitgezonden marinesloepea; beide zijden werden verliezen ge leden; aan o*ze zijde werden 4 matro zen gewond, terwijl de vijand minstens dooden bekwam. Noordkust. De politieke toestand bleef oaveranderd. Te Telok-Samawe viel niets meldens waardigs voor. Onze versterking te Segli werd een paar malen beschoten, zonder ons na deel toe te brengenmet eenig gr&- naatvuur bracht men den vijand telkens spoedig tot zwijgen. Westkust. Van Toeloe-Ridji kwamen geen bizondere berichten bin nen. Dea i5n Jauu&rl geraakte Said Oet- joel, schoonzoon van dea radja vaa Melaboeh, bij zijn terugkeer van Mar- bau, werw&arts hij zich begeven had, in gevecht met een 25-tal vijandelijke Atjehers uit Roending, waarvan 3 sneu velden en 2 zwaar gewond werden. De weergesteldheid was over het al gemeen droog op Groot-Atjeh en de Westkust, daarentegen regenachtig op de Noo.d- en Oostkust. De communicatie vaa den wal met de reedo werd te Segli en te Edi een paar malen verbro ken ten gevolge van hooge zeeën. Van de zeeposten kwamen alleen op het eiland Radjah eenige meerdere ge vallen vaa koorts voor, terwij te Kola- Radja de gezondheids toestand ongun stiger was. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 22 tegen 21 en dat van beri-beri 10 tegen 8 gedurende den vorigen ver- ilagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Men is druk bezig met het inla den van hetgeen van Java naar de we reldtentoonstelling te Chicago wordt gezonden, en wel in eea Chineesch Als hef u schikt kom dan morgenmiddag om vier uur. ANNA." Met opzet onderteekende zy alleen met haar voornaam, op die wyze vermijdende hem kennis te geven met de verandering in hare positie. Het was haar niet bekend, hoeveel of hoe weinig hy wist. Zy schelde hare kamenier om den brief op de post te doen, welke was geadresseerd aan Seymour Mitchell, Service Club, waarvan zy wist, dat hy lid was. Daarna begaf zy zich naar bed om een onrustigen nacht door te brengen. HOOFDSTUK IV. Seymour Mitchell was geen lafaard wanneer het gold harde woorden en geen harde slagen te wisselen. Zyn vertrouwen op zyn scherpte van geest en van tong was onbegrensd. Hy glimlaohte toen hij den volgenden morgen in zyn clnb aan een keurig ontbijt Anna Agars brief zat te lezen. Zyn sluw ka rakter doorgronde dadelijk de list, die in haar brief lag opgesloten en het feit, dat zy den naam niet neerschreef, dien zy door haar huwelyk had aangenomen, overtuigde hem, dat zy van hem zeer weinig wist. Dienselfden namiddag bleef hy ten vier uur staan voor de def tige deur van Hethbridge's huis. Het had Anna Agar geen moeite gekost om haar moeder te bewegen uit te gaan; haar echtgenoot bracht zyn tyd door zoo ver mogelyk als de omstandigheden het veroorloofden van Clap- ham verwijderd. Zy zat op een sofa in het verste einde van de kamer, toen Seymour Mitchell werd aangediend, en het eerste wat haar trof was zyn kleine gestalte. Vergeleken by den fiinken landedelman, die meestal met modder aan zyne schoenen in de salon te Stagholm verscheen, was deze officier, deze gelukzoeker, een nietig persoon. In het diepst van het vronwehart zit evenwel een snaar verborgen, die slechts door een man kan worden aan: geroerd. Geen van beiden sprak een woord, totdat de bediende de deur achter zich had gesloten. Daarna zooals in dergelijke gevallen meest altijd voorkomt, sprak degene, wien de toestand het meest onverschillig was, het eerst. ftWaarom hebt gij mij niet geschreven?" vroeg Seymour Mit chell en vestigde een droevig verwijtenden blik op haar. h Omdat ik dacht, dat gij dood waart." i/Hebt gij dan mijn brief niet ontvangen, waarin ik het bericht heb weersproken?" fNeen," antwoordde zij zoo eenvoudig, dat hij zich liet beet nemen. z/En," vervolgde hy, met de harteloosheid van een onbeduidend man, want flinke mannen eerbiedigen vrouwen, ai zou het alleen zyn uit galanterie en ridderlijkheid, #en hebt gy u niet de moeite gegeven om er naar te onderzoeken. Zelfs hebt gij niet gewacht, tof ik zes maanden in het graf lag." #IIoe hebt gy uw brief verzonden?" vroeg zy met nauwelijks bedwongen zenuwachtigheid, waaraan hij een onjuiste oorsprong toekende. //Met de gewone mail. Ik heb dadelyk geschreven." ^Leugenaar! leugenaar 1 leugenaar!" gilde zy. Zij was opgestaan en stond daar als een beschuldigend rechter hem aan te wyzen met uitgestrekten arm. Toen scheen plotseling de dramatische kracht van den toestand te ontbreken en barstte zy in lachen uit. Eenige seconden scheen het alsof zy by hel lachen zich niet in bedwang zou kunnen houden, maar bet ein digde ten slotte in een krampachtigen snik. //Leugenaar!" herhaalde zy. //In deze kamer heeft nog geer vier en twintig uur geleden, mynheer Wynderton my alles v«e u verteld. Hy heeft gezegd, dat gy in zyne tegenwoordigheid aan verscheidene menschen hebt verklaard, dat gy mij niet lief- hadi, en dat het feit, dat uw dood in de bladen stond vermeld het beste middel was tot verbreking van het engagement." Geen oogenblik werd Seymour Mitchells' blik weifelend. Zqb blik was steeds diep, en zonderling genoeg voor eerlijke mannen en vrouwen sloeg hy dien altyd neer mooit kon hy eerlyke oogen ontmoeten, maar toen hij Anna Agar aankeek was zyn blik zoo vast als dien van een eerlijk man. ^Wynderton," zeide hy, //de man, wiens promotie ik belet heb tengevolge van eene inlichting, die ik over hem had gekregen/' Mitchell zag echter wel, dat hy tegenover haar verloren was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2