STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. STOOMVAARTBERICÏÏTE VARIA. De Operette-vereeniging »Con Am ore" alhier zal den 14 April a. s. opvoeren een tweetal operetten van H. Kipper, getiteld»Het Jachtslot", operette in 2 bedrijven en :>)de Wonderkuur" operette in 1 bedrijf. Afgaande op wat )>Con Amore" ons tot dusver gaf te genieten, twijfelen wij niet of ook bij deze gelegen heid zal de Vereeniging haar ouden roem bandhaven en zal de goede indruk dien het auditorium van haar optreden reeds mocbt verkrijgen aanmerkelijk worden versterkt. Krachtens aanschrijving van het De partement van Oorlog van den 21 dezer zijn de Cornmandeerende officieren der Regimenten Infanterie door Zijne Excel lentie den Minister van Oorlog gemach tigd, het verlof van de miliciens der lichting van 1893, die in de termen vallen van artikel 3 van het Koninklijk Besluit van 30 Augustus 1892, en die op den 4 April e.k. bij de korpsen moeten aankomen, indien die miliciens het wenschente verlengen tot het avondappèl vanden '17 April d. a. v. Zooals gemeld is, heeft in het café van den heer Köeke in de Damstraat een biljartconcours plaats, waarvoor gou den en zilveren horloges waren uitge loofd. Met het oog op de groote deel name zijn nu voor deze zelfde wedstrijd ook fraaie kunstvoorwerpen aangekocht. Door het succes aangemoedigd zal de heer Köcke eerlang waarschijnlijk een clubwedstrijd op het biljart uitschrijven. Zooals bij advertentie is aangekon digd zal heden avond het magazijn van heeren-artikelen van de firma J. C. Mer- wardt Zoon in de Veerstraat heropend worden. Deze winkel is door uitbouwing naar achteren zeer vergroot en ziet er vooral door de nette beschildering als vernieuwd uit. Mond en klauwzeer is uitgebroken, bij den landbouwer D. Versluijs KK. '13/5 te Haarlemmermeer. Eene schuur in gebruik bij den land bouwer van Dijk aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, brandde Vrijdagavond af. Een varken is in de vlammen om gekomen. Bij het graven vaneen bas sin, nabij de ruïne van het kasteel te Mathenessen bij Schiedam, is een ge- mailleerd gouden damesringetje gevon den met het jaartal 1559, de initialen P. M. en in schild een vergeet-mij-nietje. Het is nog volkomen gaaf. Yan de ruim 1100 burgemees- ters, die er in Nederland zijn, vervul len 426 tevens het ambt van secretaris. Slechts 88 zijn meester in de rechten; 62 voeren het Jpraedicaat van jonkheer, 48 dat van baron en 3 dat van graaf; 29 zijn versierd met den Ned. Leeuw, 13 met de Eikenkroon en 3 met de Militaire Willemsorde. Vrijdag heeft de fransche minister van binnenlandsche zaken een bevel tot uitzetting geteekend tegen den corres pondent van een berlijnsch blad. De Duitsche militaire paardenarts, die te Rouaan gearresteerd is onder ver denking van spionage, is Vrijdag van rechtsvervolging ontslagen. De admini stratieve overheid zal echter een bevel tot uitzetting tegen hem uitvaardigen. Orn een einde te maken aan allerlei commentaren op een incident der laat ste fransche Kamerzittingen, is de Ag en- ce Havas gemachtigd te verklaren, dat baron Mohrenheim zich voldaan verklaard heeft na de vriendschappelijke ophelde ringen van den president van den mi nisterraad. De opkomst in de Belgische Kamer was Vrijdag buitengewoon talrijk. Ook vele diplomaten woonden de zitting bij. De heer Frère zette zijne Donderdag begonnen rede voort. Hij bestreed het stelsel van het gouvernement, dat hij kenschetste als onhandig en onpolitiek. Het woningstelsel zou een nieuw tijd perk van knoeierijen openen. De spreker verdedigde vervolgens zijn eigen stelsel, gevestigd op de erkenning van het lager onderwijs. Zijne rede werd zeer aandach tig aangehoord. Een gedeelte er van, betrekking hebbende op het agrarische socialisme, dat zich eenmaal op het platteland zou kunnen uitbreiden, maakte levendigen indruk. Vrijdag heeft Gladstone in hetEngel- sche Lagerhuis de behandeling van Blaine's motie op Maandag vastgesteld. De motie van William Allen, ten gunste van onmiddellijke toekenning van honorarium aan de leden van het Lager huis, is aangenomen met 276 tegen 229 stemmen. De motie werd door sir Willi am Harcourt ondersteund, doch onder verklaring dat het woord „onmiddellijk" door hem in deze beteekenis werd op gevat, dat de betaling geschieden zou tot tijd en wijle dat de daartoe nood zakelijke fondsen ter beschikking van de regeering zullen zijn. De Herald heeft uit Valparaiso een telegram ontvangen, rnet het nieuws, dal de opstandelingen in den Braziliaansehen staat Rio Grande do Sul de stad Ale- grete hebben geplunderd. Van de in woners, die tegenstand boden, zijn 40 gedood. Generaal Tellos rukt aan het hoofd der regeeringstroepen op de op standelingen aan. Te Cleveland, in den staat Ohio, is Donderdag een huis van drie verdiepingen geheel uitgebrand. Vijf vrouwen en een kind zijn in den vuur poel omgekomen. In hetprocesvan prins Sc i- arra te Rome heeft den procureur des Konings Donderdag zijn requisitoir be sloten met den eiseh: drie maanden hechtenis, 5000 frs. boete en betaling van de proceskosten, ten bedrage van bijna 1| millioen frs. Het dorp Purvis (Marion) in de Vereenigde Staten is door negers verwoest geworden. De blanken en zwarten staan in die streek vijandig tegenover elkaar. Het toppunt van protec- tionisme: In de omstreken van San- Francisco ontdekte iemand op een goe den morgen in zijn tuin een stuk meteoor ijzer, dat in den afgeloopen nacht naar beneden was komen vallen. Hij deelde aan eenige buren jmede, wat hij had gevonden en spoedig liepen de bewo ners van het dorpje samen om het stuk te beschouwen. Maar daar werd de man plotseling door een commies gearresteerd omdat hij het ijzer had ingevoerd in de Vereenigde Staten, zonder daaiwoorhet verschuldigde invoerrecht te hebben be taald, zooals dat door de Mac-Kinleywet bepaald is. Daarmee mogen de sterren ook wel rekening houden De O Tempoeen blad van Rio-de-Janeiro, heelt het zonderlinge denkbeeld gehad, eenen leelijkhelds- prijskamp uit te schrijven onder de mannen der stad, die minder dan 50 jaar oud waren. De overwinnaar zou één millioen reis ontvangen, in onze munt nagenoeg ƒ1300. De Tempo kreeg 208 aangiften; maar slechts 129 personen namen deel aan den prijskamp, en dezen vormden eene prachtige verzameling vogelverschrik kers, die in staat waren de geheele kinderwereld der hoofdstad op de vlucht te drijven. De ongetrouwden vormden daarbij verreweg de minderheid. De jury bestond uit drie redacteurs van het blad, van welke een met veel kans naar den eersten prijs had kunnen din gen; maar hij wilde de anderen niet in den weg staan. Ten slotte bleef de overwinning aan eenen Braziliaan, Matheo Gallo de Soc- coro, 42 jaar oud, weduwnaar en land bouwer, wonende nabij Piio. Hij was, zegt de O Tempozeer gevleid met zijn succes. Het blad heeft talrijke protesten gekre gen van vrouwen, omdat het „schoone" geslacht was uitgesloten, en dit had toch, beweerden zij, ontegenzeggelijk recht op den prijs. De O Tempio stelt zich nu voor, ook eenen leelijkheidskamp voor vrouwen uit te schrijven. De drie schipbreukelingen van het Noorsche schip Thecla, die wegens den moord op een hunner met gezellen gepleegd, ten einde aldus hun leven te redden, te recht stonden, zijn door het gerecht te Christiania vrijge sproken. Ter eere van generaal v. Meerscheidt Hüllessern heeft keizer Wil helm te Berlijn een feestmaal gegeven, waarop 100 generaals aanzaten. Men vertelt te B-é rl ij n,, dat bij de verkiezing van een voorzitter van het Pruisische Heerenhuis, Bismarck de meerderheid heeft gekregen. Toch zou men hebben besloten deze verkie zing maar te vernietigen, vooral om den Keizer geen aanstoot te geven. De dokters vreezen dat B aï- haut krankzinnig zal worden. In het begin der volgends maand zullen de anarchisten van Xe ree voor het hoog militair gerechtshof te Madrid terechtstaan. Het stoomschip Koningin Emma, Amsterdam naar Batavia, arriveerde Maart te Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia, Amsterdam naar Batavia vertrok Maart van Genua. Het stoomschip Prinses Wühelmii van Batavia naar Amsterdam, verli 23 Maart van Genua. Het stoomschip Port Victor, (geeh; terd door de N. A. S. M.), vanRotti dam naar New-York, passeerde 24 Maa voorm. 8 uur, Dover. Het stoomschip Obdam, van deN. S. M., van New-York, arriveerde d 24sten Maart voorgaats van de Nieiv Waterweg. Het stoomschip Port Victorgechi terd door de N. A. S. M., van Rotterdi naar New-York, passeerde 24 Maart, namiddags 5 uur 30 min., Wight. Het stoomschip Botterdam, van de A. S. M., van Rotterdam, is Vrijdag Maart te New-York aangekomen. bi Misschien hebben onze lezers wel gehoord of gelezen van Vatout, bevriend met het hof van Louis Philip en dichter van vermaarde fransche deren. Misschien weten onze lezers ook, dat die'Vatout op zekeren dag Claremont, het engelsche paleis, wai D( de verbannen familie van Orleans woond vergiftigd is door het eten van spgzei die in slecht vertind keukengereedschf waren klaar gemaakt. Men vertelde dat tragisch einde den gunsteling aan Coppee. Och komriep deze. arme Vatout Ja, en ook da prinsen en prinsessi zijn allen zeer zeer ziek geweest. En is hg-alleen gestorven? Ja. Welk een hoveling 1 D hi di fc hi

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 12