NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: TE STADSNIEUWS. Jubileum-TOURNIAIRE. Bit OEM BOLLES CULT UUR» BINNENLAND. No. 2986. lOe Jaargang. DinsHasr 28 Maart 1893. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Suce., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlkle, 26 Mazrt 1893. TTer benoeming van een onderwijzer ste klasse aaa de openbare lagere school a de Lepelstraat te Gravenhage, wor- len voorgedragen de heeresi», D. Irouwer, onderwijzer 25 klasse te Haar- em; 2*. C. den Heyer, onderwijzer 2e lasse te 's Gravenhage3». C. va» der erti IVel, onderwijzer 2e klasse te Charlois «J 40 H. Muller, onderwijzer 3e klasse e 's Gravenhage. Naar wy vernemen, zullen ia den s. zomerdienst do avondtreiaen tus- ichen Amsterdam en Haarlem met twee morden vermeerderd, eea van Amsterdam baar Haarlem en een in omgekeerde •ichticg, beide ongeveer elf uur ver rekkende. Vooral de eerstgenoemde trein zal rt, (1 beien reizigers welkom zijn, daar thans asachen 10 uur en 11.44 (G. T.) geen [elegenheld bestaat uit Amsterdam naar hier te vertrekken. de! >1 ee scha Zoodis bekend is zal Donderdag 30 jMaart is onzen Schouwburg ook het ibpi jubileum worden gevierd van den 25- arigea tooneeldienst van den bekenden 8 ds fecteur, de heer E. J. J. B. Tonraiaire, aS eerbonden aan het „Nederlandsch Too- was jeel", die bij deze gelegenheid in het ond jlijspel „Inkwartiering" de hoofdrol zal Het zal wel niet noodig zijn om onze stadgenooten op te wekken, dezen vi zoowel in het dagelijkseh levea als op de planken zoo zeer beminden acteur E hulde te bewijzen door op dezen avond den Schouwburg te bezoekenwij twij- 6881 felea niet of deze zal bij die gelegea- aeid goed gevuld zijn. Wa&r echter de heer Tourni&ire in den laatsten tijd oreral bij zijn optreden zulke groote blijken van sympathie heeft ontvangen beeft de directie van den haarlemschen Schouwburg gemeend, en terecht, dat by hier ook nog op eene andere, pas sende wijze moet worden gehuldigd, ami. door den tooneelspeler eene stoffe lijke herinnering van waardeering en hoogachting aan te bieden. Tot cUt doel heeft zij eea lijst ter beschikking gelegd voor degenen, en wij hopen dat het aantal hunner groot aal zijn, die door eene kleine bijdrage te schenken, aldus van die waardeering blijk willen geven. De gelegenheid om op deze lijst te teekenen bestaat dage lijks aan den Schouwburg van des na middags 2 tot 4 uur. De ia ons nummer vaa 24 Maart reeds met eeae korte bespreking aange kondigde leziag van den heer D. Foc- kema over Paeumatic-rijwielbaides, en welke op aitaoodigiag vaa de Haarl. Velocipéde club Zaterdagavond werd ge houden ia de bovenzaal van café „Neuf", was goed bezocht, uit dea aard der zaak hoofdzakelijk door wieliijders, on der wie eealge Iedea van het dage lijkseh bestuur van dea Alg. Ned. Wiel- rijdersboad. De bijeenkomst werd ge- opead door den voorzitter der H. V. C., den heer K. J. Blok van Laer, en door hem den spreker aa afloop dank gebracht voor zljae leerzame rede. Tot aller spijt moest net tweede ge deelte vaa het programma, het projec teeren van portretten va» bekende per sonen op wielrijdergebied door dea sciopticon, vervallen, daar de lens van het instrument was gebarsten. Ten kantore vaa dea Gemeente Ont vanger alhier is in betaling gegeven een valsche gulden voerende de beeltenis vaa Koning Willem II en het jaartal 1847. De firma Gebroeders Van Vriesland, heeft hare reeds zoo uitgebreide maga zijnen wederom met een vermeerderd. Zij heeft het perceel in de Korte Veer- straat waar vroeger eeae banketbakkerij werd uitgeoefend, doen verbouwen en ingericht voor Maatelmagazijn. De »ieawe winkel is naar de eischen des tijds ingericht ea bezit eene ruime etalage, waar de mantels worden geëx poseerd. De firma Van Vriesland heeft thans alleen in de Korte Veerstraat niet minder dan vijf magazijnen. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR De 80ste algemeene vergadering van bovengenoemde vereenigbg had heden (Maandag)morgen te n uur plaats in de bove»zial der Sociëteit „Vereeniging". Vertegenwoordigd waren alle afdee- liagen. De algemeen-voorzitter, de heer J. H. Krelage, opende met een kort woord de vergadering. Daarna werd de stem lijst medegedeeld en bleek, dat de Algera. Vereeniging nog steeds ia bloei vooruitgaat en thans bereids telt io63 le de» en 28 donateurs, benevens 55 lid- leerlingen. De notulen werden goedge keurd, doch daar ze reeds in het week blad opgenomen zijn geworden, niet opnieuw gelezen. De penningmeester, de heer Johs. de Breuk, doet mededeeling en verant woording over de rekening van 1892, welke sluit met een batig saldo van 2048.11. Op voorstel der Commissie, met het Bazien daarvan belast, wordt de rekening goedgekeurd. Daarop leest de algemeen-Secretaris, welke functie eveneens door den heer de Breuk wordt vervuld, het jaarver slag over 1892. Aan de orde komt nu ter beslissing het reeds ia eene vorige vergadering iagekomen voorstel der afd. Hillegom, om om te zien naar eea beter Beurs lokaal, omdat ia het eigenlijke Beurs- lokaal van den heer Prinsen niemand komt en het feitelijke beurslokaal (de groote zaal van dat café) ook door niet- ledea wordt bezocht, Bovendien voldoet ook de toegang tot laatstgenoemde zaal ssiet aan de eischea. Het Hoofdbestuur stelt voor, in on derhandeling te treden met het Bestuur vaa de sociëteit „de Kroon", om iade groote zaal van dat gebouw beurs te houden. Het bestuur dier sociëteit wil deze zaal afstaan ƒ2.50 per keer, welke prys nog verlaagd zal worden, of geheel verval len, wa#seer de consumptie vaneenige beteekeais blijkt te zijn. Heden kwam in een schrijven van den heer Prinsen, behelzende dat hij de groote zaal Maandag van 9—2 uur alleen voor leden der Vereeniging wil beschikbaar stellen. Dit wordt voorloopig goedgekeurd, en het voorstel-Hillegom aangehouden tot December e. k. Een voorstel van Beverwijk, om ook niet-leden toegang tot de beurs te verleenen, werd niet behandeld, daar niemand het onder steunde. Tot dit lokaal zullen op beursdagen nu uitsluitend leden der A. V. v. B. C. toe gang hebben. Op voorstel van het Hoofdbestuur wordt besloten, zich aan te sluiten bij het Nederl. Landbouw Comité. In de vorige vergadering waren door de» voorzitter, dea heer Krelage. in eea uitvoerig stuk tal van bezwaren opge somd roor de bloembollencultuur tegen het wetsontwerp, betreflende de be- drijfs- ea beroepsbelasting. Besloten werd destijds dat de af deelingen de zaak elk afzonderlijk zouden bespreken en hunne opmerkingen aan het Hoofd bestuur inzenden en dat dit op een volgende vergadering zou voorstellen, aan de Tweede Kamer te verzoeken om tegemoetkoming in de dan verzamelde bezwaren. ïatusschen heeft de Minister zijn wetsontwerp zeer gewijzigd, en ten op zichte van de bloembollencultuur zelfs in die mate, dat het Hoofdbestuur een rekest aan de Tweede Kamer niet meer noodig acht. Ook de vergadering is van die mee- ning. Op voorstel van het Hoofdbestuur wordt nu evenwel besloten, per adres bij de Tweede Kamer aan te dringen op aanneming va» die artikelen, waarbij het bloembollenv&k belaag heeft. Door den heer de Brenk wordt ver slag uitgebracht over de Alg. Vergad. van de Ned. Mpij. v. Tuinb. eu Plantk., gehouden dea 2911 October jl. te Arnhem. Op voorstel der afd. Bloemesdaal- O ver veen wordt besloten, dat de Ver eeniging lid zal worden vaa de Nederl. Kamer va» Koophandel te Londen. Daarna wordt eea ea ander medege deeld over den proeftuin. Na mededeeling over ingekomen en uitgegane stukken wordt de vergadering gesloten. Zaterdagnamiddag is eea rijtuig be spannen met een paard in da Groote Houtstraat nabij de brug omgeslagen, daar een achterwiel in de rails van de tram bleef zitten en vernield werd. De bestuurder benevens de personen, die in het rijtuig zaten zijn met de schrik vrijgekomen. Het zoontje van J. Kemp, wonende Zuidpolderstraat, dat de vorige week bij het springen van de brandende petro leumlamp belangrijke brandwonden had bekomen is 11. Zaterdag aan de gevolgen overleden. De bloemen tentoonstelling te Hille- gom is door 767 personen tegen beta ling bezocht. Tot bestuurslid van den Ouden Spaarndammerpolder is gekozen, de heer W. H. de Vries, te Spaarndam. Voor eenige dagen waren wij in de gelegenheid te bezichtigen een ronde-controleur, systeem „Nabal" waarmee de nachtwake-s ia groote ge bouwen zijn te controleeren en dien ons zeer ipractisch en eenvoudig voor komt. De firma A. C. Zoethout Co. te Dordrecht, die zich met de exploitatie belast, vermeldt in eene circulaire het volgende Tot het bewaken van personen of gebouwen ter voorkoming van ongeluk ken, brand, etc. is het noodzakelijk, ge regeld bij dag of nacht de ronde te doen, en moet men de zekerheid heb ben dat de ronde op den bepaalden tijd geschiedt. Met dit doel zyn reeda tal van mechanische Controle toestellen uitgedacht en in den handel gebracht, waarvan echter de ondervinding vaak tot treurige ervaringen leidde. Het veel gebruikte Controle-horloge met verschil lende sleuteljes kan met eenige scherp zinnigheid plus een kromme haarspeld gemakkelijk aan zijne bestemming ont trokken worden, of door stooten op elk gewenscht oogenblik op non-actief ge bracht worden door een ontrouwen wa ker. Dergelijke overwegingen brachten den heer P. S. C. C. Nabal, alhier, (Dor drecht) geleid door ryke ervaring op dit punt, tot de goede gedachte van eene geheel andere inrichting. Als con structeurs namen wij deze grondgedach te ia stadie, en vervaardigen thans den Controleur, bestaande uit io. Een solied Uurwerk met anker gang, 2o. Een Stempelmacbine, 30. Een rol Telegraafpapier, alles omsloten door een ijzeren kast met onopensteekbaar slot. Zie verder advertentie in dit blad. Een bewoner van pand no. 6 in de ie Lombardstraat te Rotterdam hoorde Vrijdagavond eenige verdachte personen ter hoogte van de Raambrug praten over ladelichtingen, enz. Dé politie werd door hem gewaarschuwd, doch de verdachten waren inmiddelB verdwenen, echter niet zonder dat zij de waarschuwingen opgemerkt hadden. Eenigen tijd later ontmoette hij een drietal dezer lieden, in de Raamstraat, uit welke ontmoeting eene vechtpartij ontstond, waarbij den bewoner van de Lombardstraat met een mes een diepe wonde in den linker; bovenarm werd toegebracht. De daders ontkwamen en de verwonde werd naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht, waar men hem verbond. Daarna het bureau ver latende, ontmoette hij dezelfde aanran ders, die hem blijkbaar hadden opge wacht, op de Korte Hoogstraat tegen over de Passage. Voor hij er op be dacht was, had een hunner hem wederom eene diepe snede met een mes toege bracht, nu aan de rechterzijde van den hals. Ten tweede male werd hij aan het bureau in de Pauwensteeg verbonden en daarop door de politie naar huis geleid. De dader van dezen laatsten aanval was inmiddels gegrepen, herkend en naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht, waarheen Zaterdag ook de beide anderen geleid werden. Na opge maakt proces-verbaal zijn allen voor loopig weder op vrije voeten gelaten. FEUILLETON, TWEE ©EBLAOHTEN 11; HOOFDSTUK VIII. Ontheven. Het was niet de eerste maal, dat Agar en de kleine inlandsche officier Ben Abdi hier stonden. Des morgens hadden zij reeds den omtrek van dit punt overzien. Aldus verliep de zesde, de zevende en de schtsts dag. Op den morgen van den negenden dag meende Jem onrust, op het gelaat vaa zyne mannen te bespeuren. In zijn eenvoud maakte hy nu van een middel gebruik om hen op te vroolijken en aan te moe digen. Hy kende maar een lied, dat by dikwyls had geneuried, en zacht of luid had gezongen zonder er ooit veel by te denken.... Ik vrees geen vyand" getiteld. En hier negenduizend voet boven de oppervlakte van de zee, zong Jem nu dit eenvoudig lied, ter- wyl hy bezig was zijn dagboek by te schryven. Het lied was niet hartroerend, noch mooi, maar het had do gewenschte uit werking. Het hield den moed er in by zya handjevol mannen, die evenals hun chef, by al hunne moed en flinkheid iets een voudigs, iets kinderlijks hadden. Dienzelfden dag echter nog kwam Ben Abdi haastig de tent van den majoor binnen. Een van de soldaten had het zonlicht zien flikkeren in de vlakte alsof het door bajonetten was weerkaatst. Bij een heldere atmos feer was zulk eene flikkering wel op twintig mijlen afstand te zien. In asgstige spanning stond de kleine troep weldra buiten voor zich in de diepte te staren. Een dikwyls herhaald geflikker verkondigde hun, dat er troepen, met bajonetten voorzien, het vyandelyk land doortrokken. Twee uor daarna stelde majoor Agar zyn kleine troepenmacht op en ontving aldus de kolonne, die hem kwam bevryden, zich zeer goed bewust van de gevaren, die wel voorby maar niet ver geten waren. Aan het hoofd van den troep reed een kleine man met een vooruitetekenden kin en een kromme neus, wiens geheele uiterlyk iets merkwaardigs had. Uit de zwarte oogen straalde schranderheid u tegen, maar zy bewogen zich zoo vlug onder de dichte wim pers, dat het niet mogelyk was te zeggen, wat hij wel en wat hy niet zag. Hy beantwoordde Agars groet haastig. Hij droeg een tunica met zwarte tressen, had een helm op het hoofd, die betere dagen had gekend, en het been, dat by over den kop van het paard verhief was voorzisn van een rylaars van bruin leder en van een slobkous. Hy liet zich van zijn zadel glijden met eene vlugheid, die een zonderlinge tegenstelling vormde mot zyn kort geknipt, grys haar, grijzen knevel en gryze bakkebaarden. Hy trad op de tent van Agar toe met een tred, die aanduidde, dat hy uren lang in den zadel had gezeten. Hy keerde zich weldra haastig om en zag Agar, die hem op den voet was gevolgd, scherp in zyn kalm gelaat. Met een luiden slag duwde hy vervolgens zyn sabel weer in de schede. „Goddank, dat gy nog leeft F' zeide hij. Agar wachtte verdere mededeelingen af. Deze was niet de man dien By verwachtte, maar een veel hooger in rang een man, dien hij slechts eens had ontmoet, en wel op eene officieele receptie. Toen hij zag, dat zijn gast zyn sabelriem losgespte, begreep hy, dat het nu zyn taak was om dat onderhoud voort te zetten. flik, ja V' antwoordde hy, terwyl hy brandy en sodawater be gon te vermengen. „Waarom „Waarom antwoordde de kleine man toornig, „wel drommels mijnheer, omdat de afdeeling van Stevenor totaal in de pan is gebakt door den vyand tot den laatsten man. Daarom zeg ik Goddank, dat gy nog leeft. Het is meer dan ik had verwacht." HOOFDSTUK IX. Een voorstel. Er heerschte een oogenblik van stilte, die door majoor Agar werd verbroken. „In dat geval/' merkte hy op, „bestond de britsche macht, die de laatste week deze landstreek bezette, slechts uit mij en dertig

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1