Lett wen en Eunsi. WEDSTRIJDEN. POLITIES OVERZICHT. 9EMEN9D NIEUWS. Vrijdag ochtend is in het kanaal tusschen Middelburg en Vlissin- gen op Konderkerksch grondgebied drij vende gevonden het in hoogen graad van ontbinding verkeerende lyk van den sinds Kerstmis vermisten 34-jarigen jager Aarnoud Alewijase. In een zijner broekzakken bevonden zich, behalve eene aan hem geadresseerde aanmaning tot het betalen van eene geldboete vóór 30 December li., papieren, betrekking heb bende op zijne echtscheiding, die on langs was uitgesproken. Daar de te Middelburg wonende familie het ljjk niet heelt willen aanvaarden, is het na schouwing naar Koudekerke vervoerd, waar het van gemeentewege zal worden begraven. Bedoelde persoon was een slecht op passend werkman, die, vaak misbruik makende van sterken drank, waarschijn, lijk daarvan het slachtdier is geworden. Uit Leeuwarden saint men van 26 Maart aan de Tel. De protest meeting der „Sociaal de mocratische onder wij zers vcreenigi» g" werd door ongeveer 300 personen be zocht, waaronder eckeie vrouwen, doch slechts weinige onderwijzers. Eene motie werd aangenomen, waar bij door de vergadering krachtig wordt geprotesteerd tegen de beperkiog der vrijheid van de onderwijzers, en van de regeering geëischt, dat zij de vrijheid ook van den onderwijzer hand have, De „wonderdokter" te Kuijpe, door de rechtbank te Heeren- veen tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens zware mishandeling op den koloniaal Westerhuis gepleegd, heeft de vlucht naar Amerika genomen De volgende week zou zijne zaak voor het hof te Leeuwarden in hooger be roep behandeld worden. 6. „Cecilia", Amsterdam Afdeeling van uitnemendheid. x. Haarlemsche mannenzangvereeni- ging „Crescendo", 83 zangers 2. „Onderlinge Oefening", Amster dam, 120 zangers. 3. Ltederiafel „Zanglust", Amsterdam 108 zangers. 4. „La Société Chorale", d'Ougrée, 102 zangers. 5. La Soc. Chorobrégienne, Char leroi, 120 zangers. In de 2e afd. moeten worden ge zongen 2 koren naar keuzein de af- deeliug van uitnemendheid moet wor den gezongen een verplicht koor en een koor naar keuze. Het verplicht koor in deze afdeeling bestaat; uit „de Wraak" (Les Vengeurs) muziek van den belgischen componist Alfred Tilman. Het koor Daar keuze voor „Crescendo" bestaat uit „de Uitwijkelingen" van Gevaert. van ƒ750 en ƒ250. Voor den door het weekblad De Clown uitgeschreven wedstrijd in het worstelen, hebben zich 10 deelne mers aangemeld. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft Antonie J. A., oud 22 jaar, en Thomas J. A., 26 jsar, arbeiders te Menaldu- madeel die 16 Oct. ji. te Beetgumer molen den armvoogd G. T. Koopmaos voor z\jne woning aangegrepen en langs den grond gesleurd hebbea, wegens mis handeling door twee vereenigde perso nen, ieder veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Gisteren (Zondag) heeft te Amster dam plaats gehad de loting voor de volgorde van optreding bij den aldaar te houden Internationalen Zangwed stiyd op 6 en 7 Mei a. s. en uitgeschre ven door de mannenzangvereeniging „Kunst en Broederschap" te Amsterdam. Deze zangwedstrijd belooft zeer be langwekkend te zullen zijn. Niet minder dan 32 vereenigingsn zijn in de ver schillende atdeelingen ingeschreven. Het concours is verdeeld in 5 atdeelingen 3e afd. voor vereenigingen die nog nimmer bekroond zijn, hiervoor zijn in geschreven 15 vereenigingen. 2e afd. voor vereenigingen, die reeds bekroond zijn, doch nog geen ien prijs hebben behaald, hiervoor zijn ingeschre ven 6 vereenigingen. ie afd. voor vereenigingen, die reeds met een eersten prijs zijn bekroond, hierin zijn 3 vereenigingen ingeschreven, Afdeeling van uitnemendheid, voor vereenigingen reeds met een eerepiijs of ie prijs in ie afd. bekroond, hierin zijn 5 vereenigingen ingeschreven. Eere-aideeltng voor vereenigingen, die reeds ie pryzen in de afd. van uit nemendheid behaalden, hiervoor zijn ingeschreven 3 vereenigingen. De beide hoogste atdeelingen zijn in ternationaal. Ia de 2e afdeeling is ingeschreven „Haarlems Zanggenot", in de afdeeling van uitnemendheid is ingeschreven de haarlemsche mannenzasgvereeniging „Crescendo". De uitslag der loting voor zooveel betreft de afdeelingen waarin onze stad- genooten optreden, laten wij hier volgen. Tweede afdeeling: 1. „Oefening na arbeid", Wormer. 2. „Kunst na arbeid", Amsterdam. 3. „Wormerveers Mannenkoor". 4. „Nat. Zangschool en Zangvereeni- giug", Amsterdam. 5. „Haarlems Zanggenot". VISSCHERIJ IJ m u i d e n. Van 18 tot 24 Maart kwamen van de beugvisscherij binnen Rotterdam sch. v. d. Hoest Eben Haëjer H. Langbroek Diua M. v. d. Berg Bui gem. de Jong Bronder Arie en Frans A. Schriel S*tur»U3 L. v. Neelen A dm. v. Kinsbergen L. v. Pelt Bastiana Huiberdina A. v. d. Steen Luctor et Emergo Jan v. d. Steen Noordster Hoogteijiicgen Nella M. van Dijk Pollux v d. Berg Cornelia G. Hordijk Drimmeien Zwanenburg Voorlooper Deventer de Verandering D. v. Dorp Dankbaarheid Boudestein Zeeniraph J. v. d. Zwan G H Jacob Smit Flevo III Noordijk Johanna Neeltje Roodenburg Nijverheid J. v. Noord Aurora Blenk met vangsten van 10 tot 250 levende en van 15 tot 250 doode kabeljauw, 3 tot 150 punten rog, 1 tot 15 ben vleet, een halihonderd tot 300 schel visch. Sommige sloepen hadden ook van 1 tot 8 stuks heilbotten, en van tot 40 stuks leng. Prijzen: levende kabeljauw ƒ1.50tot ƒ1.70 per stuk, doode kabeljauw ƒ0.50 tot 1.— per stuk, scheivisch 45. tot 58.per groot honderd, rog f 4.50 tot ƒ5.80 per punt, vleet 9.tot 13.— per ben. Van de trawlvisschery kwamen binoen Volunteer ach. Siddle Cignet Jacob Johannes Onderneming Gerardina Scheveningen IV N oor dzee visscherij Emma Eendracht Koolemans Beynen Florence P. de Niet Scheveningen Kiog Fisher Wolfhound Barnard W. O verduin E. Zwart L. Spaans Beekhuizen Roeleveld Jan Westerduin C. den Duik de Graaf Allen D. Bal P. Roeleveld Muileader Mason benevens een aantal bommen en schok kers. Voor trawlvisch werden hooge prijzen besteed, vooral voor tong en tarbot De heer A. Kraak, te Paterswolde zal in April een internationalen afstands rit, van Paterswolde naar Assen, uit schrijven. Als hoofd pry zen worden uit geloofd aooo en ƒ1500, met premiën KOLONIËN- BATAVIA, 24 Februari. E. de goeverneur-generaal Z. E. de goeverneur-generaal zal, naar ons werd verzekerd, met Septem ber aanstaande repatrieeren. {Bal. Nieuwsblad.) Alhier is, aan de gevolgen eener operatie, overleden de heer V. M. J. van der Mark, oudste referendaris aan het departement van binnenlandsch be stuur. De overledene stond om zijne yver en verdiensten hoog aangeschre ven, en werd voor den aangewezen persoon gehouden, om eens den heer Van Raavenswaay als secretaris op te volgen. Iadertyd werkte de heer Van der Mark als chef op het bureau der comptabiliteit te Scmarang. Uit waar deering voor zijne bekwaamheden werd hij naar het departement overgeplaatst; den 29n Augustus jl. was hij juist van hoofdcommies referendaris geworden. De Boir. Cl. verneemt dat de heer D. Blrnie revisie heeft aaagetee- kend van het vonnis door den Raad van justitie te Soerabaja tegen hem ge wezen. Bij besluit van den goeverneur- generaal is, ter zake van zijn verdien stelijk gedrag bij gelegenheid van de in de tweede helft van het jaar 1891 plaats gehad hebbende excursie in de Tebidahstreek, afdeeling Sintang (Wes- terafdeeling van Borneo), de tevreden heid der regeering betuigd aan den con troleur ie klasse E. L. M. Kühr. De kapitein der artillerie Swartis bestemd om te Atjeh op te treden als commandant van de in haar geheel van Salatiga naar het oorlogstooneel over geplaatste compagnie artillerie en zal commandant worden over de over eeni ge posten verspreide vestingartillerie. Van Soekaboemie vernemen dat de gezondheidstoestand van den te Atjeh zoo zwaar verwonden ie luit. Doexrleben goed vooruit gaat, doch dat het nog niet zeker is of hij ooit weer voor den aciieven dieast zal geschikt raken. Men denkt, dat hij, alvorens daarin eene beslissing zal worden ge nomen, eerst een verlof raar Europa zal bekomen, ten einde te doen beproe ven of mea hem daar misschien het vrije gebruik van al zijne ledematen kan teruggeven. Omtrent den te Atjeh gedeser- teerden artillerist deelt de Atjeh. Cl. het volgende mede: „Van de benting te Boekit Karaag is naar den vijand overgeloopen de ar tillerist Forstermann (een Dnitscher) met medeneming van twee geweren, een honderd tachtig scherpe patronen en den sleutel van den mitrailleur. „De veld-ontdekkiogs troep vond den sleutel buiten de bentiog terug. Uit de Atjehsche Courant van 15 dezer Telkens kwamen de Atjehers op Don derdagavond opzetten, om de posten, zooals Siroen, Lzmpermé en Poekit Korang te beschieten, ea nu de vorige week de linie-commandant de mitrail leurs opgesteld had, om ze te onthalen op een kogelregen, bleven zy weg. Zouden zij lont geroken hebben van wat hun te wachten staat, of zouden zij gewaarschuwd zijn door een der Atjehsche oppassers van die posten, die om den wille van het lieve geld, zoowel ons, als zijn landslui als spion dient. De rotaastraf. Op het oude aan beeld tot wederinvoering der rotanstraf slaat men in een ingezonden stuk in De Loc." nog eens met den volgen den hamer; Zou vraagt dat blad, of niet eindelijk het oogenblik aangebroken is, dat de rottingstraf weder behoorde ingevoerd te worden Telkens leest men in de dagbladen dat de dief gevonden is, maar dat het gestolene te gelde gemaakt en versnoept of verbruikt is. Het helpt wat of zulk een misdadiger een paar maanden ge vangenis of dwangarbeid krijgt, hij heeft van het geld genoten en heeft nu voor den duur van het vonnis een gemoe delijk leven. De toestand zou veranderen als ieder, die het gestolene te gelde gemaakt had provisioneel 25 rietslagen op het ont bloots zitvlak kreeg. Nu weer de hoold kassier van de factorij. Gearresteerd maar ƒ52.000 zoek. AJs die vent be handeld werd als opgegeven, heel spoe dig zon de pjjn hem doen besluiten te vertellen, waar de buit geborgen was. Zeeschuimers. Nogimmer en onverminderd als het ware bloeit de zeeroof in straat Madura, tot groote schande van de Nederlandsche vlag. Geheel de Javakust daar is eigenlijk éen zeerooversnest en op Madoera is het waarschijnlijk al niet veel beter. de orde te stellen. Brisson zond eveneens zyn ontslag als voorzitter der commissie in. Volgens den Figaro zou de advocaat van het fraaiche gezantschap te Londen een middel hebben om de uitlevering van Cornelius Herz te verkrygea. Binnen drie weken zou de uitlevering plaatg hebben. Door den Senaat is de koloniale be grooting aangenomen. De onder-secretaris van koloniën neef6 voor dit lichaam verklaard, dat Tonkin een batig slot oplevert, maar dat het land nog niet geheel tot vrede is gebracht. De verontrustende berichten uit Dahomey noemde hij onwaar. Ge neraal Dodds is naar Frankrijk ontboden om zich met de regeering te verstaan. De belgiscke minister va» financiën heeft in de Kamer nogmaals het woord genomen om opnieuw te pleiten voor den woningceasus en de tegeawerpingen te wederleggen, tegen den differentieelen aanslag ingebracht. Tot nu toe is er niets in de verklariagen der regeering, dat eene concessie aan de minderheid kan doen verwachten. Nochtans drong de heer Beeraaert op eese spoedige beslissing aan. Het Folkething te Kopenhagen heeft in dei de lezing met 57 tegen 16 stem men het voorstel aangeaomen betreffende het consulaatwezen; krachtens dit ont werp zullen op de voornaamste plaat sen beroepsconsuls worden aangesteld en de tot dusver geheven consulaire rechten vervangen worden door lage; per halfjaar te heffen, scheepsgeldea. De voorzitter van het Folkething kondigde aau, dat de tegenwoordige ziting spoedig gesloten zal worden, waaruit mea meeat te moeten afleiden dat de onderhandelingen tusschen de Daar is heel wat andere zeepolitic en Rechterzijde ea de gematigd liberale» het tot stand brengen eener regel matige begrotingswetgeving geea kans 1 op goeden afloop hebben. Het verslag der volledige commissie over destaats begrootieg wordt Diasdag a. s. verwacht. De Herald heeft een telegram uit Valparaiso ontvangen, met het nieuws, 1 dat de consul van Argentinië te Porto Alegro (Rio Grande do Sul) op bevel der regeering gevangen gezet is. Men gelooft, dat deswege de diplomatieke betrekkingen tusschen Argentiaië en Brazilië afgebroken zullen worden. ook heel wat andere wetten zijn er noo dig, ;d*n die wij er op nahouden, om aan die schande in wezenlijkheid een eind te maken. Schier iedere goed be mande visschersprauw uit die strand- desa's is, als ze de gelegenheid schoon ziet, tegelijkertijd een zeeroovers-prauw, en wee de weerlooze handelsprauw met 3 of 4 man er in, die zich met hare iading eenigscios onder de kust waagt. Ze is zoo goed als zeker van te worden afgeloopen. Dezer dagen gebeurde het weer met eene djanggolloa die van Soerabaya naar Bangil zeilde beladen met petro leum, en die bemand met drie koppen ter hoogte van Tambak Agoong onder Sipho-Ardjo geheel leeggeplunderd werd door een vyftal roovers. {Soer. Cl.) Ia den franschen Senaat in Zaterdag Chailemel Lacour door de linkerzijde candidaat gesteld voor het voorzitter schap met xoo stemmen tegen 64 op Constans. De fransche Kamer van afgevaar digden heeft met 322 tegen 206 stem men de eenvoudige orde van den dag aangenomen ten aanzien van de inter pellatie over de houding van sommige prefecten. Ttiüefer, advocaat bij het fransche gezantschap te Londen, heeft voor de commissie van ecquete verklaard, dat de papieren van Herz acht dagen ge leden in beslag zijn genomen. Nadat de commissie van ecquete het voorstel tot uitbreiding harer macht zelf verworpen had, hebben Maujan en Gerville Réache hun ontslag genomen, In de commissie van enqu;te ver klaarden slechts 2 leden zich voor het sluiten der werkzaamheden en het be noemen ven eenen algemeenen rap porteur. Wel nam de commissie een voorstel aan, om dat voor de volgende zitting De internationale confe- rentis, tot voorbereiding van het aan staande socialisten eongres te Zürich, hield Zondagochtend te Brussel eene bijeenkomst. Duitschland was vertegenwoordigd door Bebel en Liebknecht, Frankrijk door Bernard, Engeland door Avsliog en Marx, Nederland door Co/Bclissen, Zwitserland door Gteuliek en Couzète, Italië door Van der Velde en Belgie door de leden van den algemeenen raad der werklieden-party. De geheele zitting werd besteed aan de bespreking van het reglement voor het congres van Zürich. De conferentie eindigde haar werk zaamheden met het besluit, r*at het socialistea-coagres te Zürich zal gehouden worden van 6 tot 13 Augustus a. s. Het parket te Brassel heeft eene huiszoeking doen houden in de bureau's van het dagblad Le Feupky bij welke gelegenheid kopie van het socialistisch orgaan Le Conscrit in beslag genomen ii Lord Salisbury's huisarts heeft verklaard dat zijn patient op April nog niet voldoende be.steld zal zijn om aan zijne belofte met betrek king tot een bezoek aan Belfast op dien dag gevolg te kunnen geven, Intnsschen is zijner Lordschap beterschap thans zoo Goorkha's. Joist, en slechts by geluk heb ik ontdekt, dat gy hier waart. Ik ontving bericht van het noodlottig uiteinde van den armen Stevenor. Ik hond er niet van om van een doode kwaad te spre ken, maar ik weet werkelyk niet, hoe dat mogelyk is geweest. Hy moet de een of andere leelyke fout hebben begaan. Gisteren hebben wij hem begraven. Toen ik het bericht vernam besloot ik maar zelf hierheen te komen, omdat ik het land een weinig ken. Ik heb twee compagnies en een half escadron, om verkenningen te doen, meegenomen. Gisteren bereikten wy Barkoola en vonden daar do arme kerels, zooals zij gevallen waren. Ja, vul het maar. Niet te veel brandewyn als 'tu blieft." Agar zette den waterketel op de geïmproviseerde tafel. „Ik ben dan wel bizonder gelnkkig geweest!" mompelde hy. „Toen zy begraven werden, miste ik u onder de andere officie ren, en daarna kwam bet denkbeeld by my op, dat gy voor de noodlottige gebeurtenis ergens anders zoudt zyn heengestnurd. Wy telden de manschappen en vonden er vier en dertig te kort; toen kwamen wy hier. Het ergste is," voegde de hoofdofficier er bij, „dat gy in de telegrammen als gesneuveld zyt vermeld." Na deze laatste woorden zweeg hij om te zien welke uitwer-. king zy hadden. Het scheen wel, alsof achter die beweeglyke, zwarte oogeB, een plan werd ontworpen. „Dat is spoedig hersteld," zeide de majoor, vroolyk lachende, „j... j* De groote man streek met de toppen van zyne eersten en tweeden vinger in gepeins verzonken over zyn kin. De forsche, blonde Engelschman, die een week lang Mistley's Plateau had bezet, honderd en zeventig mylen verwyderd van alle hulp, en in het hartje van het vyandelyk land, zag glimlachende met eenvoudige verwondering op zyn metgezel neer. „Hebt gy het een of ander plan?" vroeg hy zacht, want hy was wel eenig8zins bekend met de manieren van zyne supe rieuren. „Ja," antwoordde de ander kortaf. „Ik wil een troefkaart uit spelen 1" Hy zag met koelen, berekenenden blik Jem Agar steeds aan, zooals een paardenkooper een paard en een slager een koe aan ziet. „Het is dit," zeide hij. „Gy zyt dood. Ik zou gaarne willen, dat gij dood bleeft, laat ons zeggen zes maanden, hoogstens een jaar!" Agar zette zich neer op de punt van de tafel, die kraakte onder hot gewicht van zyne gespierde gestalte, en daarna wachtte hij verdere bevelen af. Na een korte pauze begon de ander zijn voorstel nader te ver klaren. „Gy, ue bewakers van de grenzen," zeide hy, „wordt scherp in het oog gehouden, dat weten wy. In Noord-Earopa zal men zich zeer verheugen over den misstap van Stevenor, alhoewel hy vol strekt geen gevaarlyk man was. Niet zoo gevaarlyk tenminste als gy, Agar. Het zal hun genoegen doen te vernemen, dat gy uit den weg zijt geruimd. Blyf een jaar lang weg en in die twaalf maanden zult gy meer kunnen doen, dan gy in twaalf jaar zoudt kunnen verrichten als gy door hen werdt bespied. „Ik begryp u," antwoordde Agar kalm. „Niet dood, maar ver- verdwenen het land in." „Juist; men zal u zeker niet vinden." De glanzende, zwarte oogen schitterden van opgewondenheid. De groote man was bang, dat zyn werktuig hem niet zou willen ge hoorzamen. „Maar myne bloedverwanten dan?" vroeg Agar. „O, dat zal ik wel in orde brengen. Gy begrijpt wel, dat zij nu al over het ergste heen zyn. Zij weten het na al een week lang en zullen de rouwkleederen wel reeds hebben besteld," Er vertoonde zieh een uitdrukking op Agars gelaat, die de kleine officier niet begreep. „Ik kter naar Eügeland terug," zeide generaal Mitchell, „zoo spoedig mogelyk. Het eerste wat ik zal doen by myn aankomst, zal zyn uwe familie op de hoogte te stellen. Telegrafeeren zullen wy maar niet doen. De beambten der telegrafie zyn menschelyk. Wy weten allen, dat zy dikwerf de bron zyn van zeer belangrijks berichten." Agar scheen iets uit te rekenen. „Dat wil dus zeggen," zeide hy, „dat zij het over een paar maanden te weten komen." „Zoo iets," antwoordde de sin we generaal onverschillig. „En wanneer zy de reden vernemeD, dan zullen zij moeten toestemmen dat de uitBlag de opoffering waard is. Het zal uw toekomst zyn l En de mijne 1" voegden de zwarte oogen er met geheimzinnigen by. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2