IEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 30 Maart 1893. No. 2988. JM ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. m GASRWISTIE. BINNENLAND. FEUILLETON. TWEE GESLACHTEN" HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. P E E R E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. Haaslbu, 29 Maart 1893. Ia de zitting va» den Raad van heden is ingekomen een verzoek van de Vereeniging van Industrieelea en Kooplieden, om met het oog op den van oudsher bestaaadea vrijea kermis- Maandag der werklieden, de kermis niet te verkorten en wil de Raad dit toch doen, dan de kermis te does aaavaagen des Msandags te ia aur en des Maan dags daaropvolgende te 12 uur te doen eindigen. Binnen een paar dagen zal het ad vies van de Raadscommissie is zake de voorstellen van de Gasfabriek tot ver lenging der concessie worden openbaar gemaakt. Naar ons ter oore kwam, ia dit ad vies zeer uitvoerig. De meerderheid der Commissie ad viseert tot verlenging der concessiedoch op eenigszins gewijzigde voorwaarden. Zooals bekend is bestaat de Commis sie uit Burgemeester en Wethouders, benevens uit de heere* J. J. Saeltjes, Jhr. J. W. M. van de Poll en W. Stolp, alzoo te ssmes acht ledea, zoodat de meerderheid die tot verlenging van de concessie adviseert, blijkbaar uit vijf leden bestaat. Het advies verwijst op veie plaatsen aaatr het deskundig rapport, uitgebracht door de heeren Van der Horst, Teunis- sen en Holtermaa. Zoodra wij het stuk ontvaagea, zullen wij instaat zijn en natuurlijk niet in gebreke blijven om onzen lezers de sadere bizonderheden mede te doelen. "Wij ontvingen Dinsdag het volgend bericht te laat om in ons vorig nummer le kunnen opnemen: Door de architecten A. en J. A. G. van der Steur alhier, is Dinsdag aanbe steed: het bouwen van 75 woaiage* voor de ccöperat. bouwvereniging al hier. Ingekomen waren 7 biljetten. Log ste inschrijver was de heer H. Stieltjes alhier, voor 79,500. No. 14 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De Girondijnen (met illustratie). De roem van Kashgar, geïllustreerde novelle naar het Eigelsch van Robert Louis StevensoD. Was het wel menschkundig De possessien van den Czar. Een luipaardecjacht in Bengalen (met 6 illustraties). Drieerlei latljn. Wie de rijkste vorst is? öp een stukje muziek vergasten. De „groote jongens" van koaiag Fritz. Stotteraars. Dat ongelukkig getal. Een geschiedkundige herinnering. Tooaeel en werkelijkheid (met illustra tie.) Anecdote.». Voor Dames. Mode. Verwarming van Spoor wag gons. Puzzle. Oplossing prijs raadsels XXV, XXVI en XXVII. Vergeefsche moeite (met illustratie). Een buiten model dierenvriend. Het „oorverdooveade applaus". Wat kost een modem kanonschot? Goed toe- gepasc (met illustratie). De winners der prijsraadsels XVI, XVII en XVIII. Nieuwe prijsraadsels XXXIV, XXXV en XXXVI. Bekroonde Anecdote- proeve No. 5. Hoe de Aziaten cor- reapoadeeren. Aaecdote-proeve. Kleiae oorzakeja, groote gevolgen. Schaakrubriek, Mededeelingen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina) Vergadering van dea Raad van Bloemendaai-O verveen op Donderdag 30 Msurt, des avonds te half acht. Door den heer C. H. va* Looy, die zija zaak in kruidenierswaren te O ver veen heeft overgedaan aan een ander, is vlak bij de* overweg van dea Haar lemZaadvoortsche* spoorweg aldaar, een aieuwe wiakel opgericht, uitsluitend met het doei daarin een handel te drij ven in sigaren e* aanverwante artikelen. De winkel heeft een aardig front en ziet er zeer «etjes uit. Men mag hem eca druk debiet ioeweaschen niet alleen van zijne gemeenteware», doch ook van de vele wandelaars, die in O vervees komen. Tot bestuurslid van den Binnenpolder oader Spaarawoude vacature L. vaa Warmerdam is gekozen de heer P. Th. Dijkzeul te Spaarawoade, tot pol dermeester va* den O verbraken binnen polder de heer H. van Beem te Sloten. Het ontsporen van dea zandtrein Maandag jl. in de nabijheid van Hoofd dorp, wordt toegeschreven, aan het springen vaa een rail, veroorzaakt door den te slappe* groad. Dinsdagmorgen is 't gelukt, de baan vry te krijgen, waardoor de werkzaam heden weer geregeld haren gang gaan. De machine heeft zeer weinig gele den, daar zy tegen de glooiing van den inundatie dijk viel. Diasdag middag omstreeks drie uur werd Katwyk vereerd met een bezoek der beide Koninginnen, zonder gevolg. Langs het strand gekomen, werd vau Katwijk aan Zet de straatweg ge volgd naar Katwijk aan den Rijn, dat op het hoorea van dit onverwacht vor stelijk bezoek io een oogenblik prykte met een vroolijken vlaggentooi. Voor het hotel „De Roskam" te Kat wijk aan den Rijn stond eene groote menigte volks, die bij de aankomst der vorstinnen een luid gejuich aanhief. Terwijl het rijtuig bij dit hotel van paarden verwisselde, ontving de Koningin uit de handen van het veertienjarig dochtertje van den burgemeester, Cor nelia de Ridder, een fraaie bouquet, die dankbaar werd aanvaard, en on derhield de Regentes zich met den burgemeester. Over Valkenburg werd de terugrit naar 'g Grav&mhage aangenomen» Een bewoner vaa 's Grave n- hage heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om levering van duinwater tegen verminderd ta rief, tea behoeve van zijne melk zaak. Zekere Breda, een a8-j arig los werkman, had Dinsdag namiddag te 4% uur het ODgeluk, terwijl hy werk zaam was op het terrein aan de Wil- helminakade te Rotterdam, met het hoofd tusschen de buffers van twee spoorwagens beklemd te raken, met het gevolg, dat 's mans hoofd verpletterd werd en hij onmiddellijk den geest g*f. Het lyk is door de zorg der politie naar de ouderlijke woning vervoerd. Een ongehoord brutale mis- daad greep te Rotterdam Dinsdagna middag in de Wij astraat plaats. Omstreeks 2 uren drong een bedelaar het kantoor binnen vaa de heeren J. F. Hoffman Zonen, flesschenfabrikaatea, op de 2e verdieping van paed no. 135 in genoem de straat. Op het kantoor trof hij nie mand aan dan den kassier Schrocter, een man vaa ruim 70 jaar, woonachtig in de Aert van Nesstraat. Zich met dezen ouden man alleen zieade, ont waakte dea bedelaars dievenaard. Hij wierp zich op den kassier en bracht hem, vermoedelijk met een boksbengel of aader ijzeren voorwerp, vijf gapende wonden toe, vier in het gelaat en één op den schedel, sommige van ernstigea aard. Na den kantoorbediende aldns onschadelijk gemaakt te hebben, ver dween de dief met medeneming van eene portefeuille inhoudende aan geldswaarde 8000. Op het hulpgeroep van den verwonde en later op de komst van eenige heeren werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de onbekende dief was, trots alle nasporingen, die onmid dellijk in het werk gesteld werden, niet te vinden. Zondagnacht te 1 uur is er een begin van brand ontdekt in de wo ning van den burgemeester van Wijk. Kwaadwilligen hadden buiten onder het dak stroo, riet en hout verzameld en dezen hoop, begoten met petroleum, in brand gestoken. Eenige buren, die gereed waren om naar de Gorinchemsche markt te gaan, ontdekten de© brand, die spoedig door hen gebluscht werd. Men schrijft uit Utrecht aan dê N. RCt. 1 Ongelukken zijn er, in weerwil van de groote drukte die er tijdens de palm- paardenmarkt hesrschte, niet voorge komen, althans geen „persoonlijke". Maar toch had de markt hier een alot, dat, hoewel het uiterst komisch mag genoemd worden, voor sommige „artisten" uit Arasterdam hoogst onaan genaam was. Wij hebben hier namelijk een genie soldaat, wiens portret mea zelfs al in de boekwinkels tentoon heeft gesteld, die zich voor eenige weken eensklaps eea beroemden naam verwierf, omdat hij ïn het Park „Tivoli" op een café- chaatant-aroad met eea aan het gezel schap verbon dea worstelaar in het strijd perk trad en dezen overwon. In onze dagen, nu sterke spieren zoo vereerd worden, is het te verwonderen dat aan Cuïjper zoo heet onze mi neur die wegens eea licht vergrijp arrest had, daarvan voor Maandag ont heffing gegeven werd, omdat zich de gelegenheid aanbood om eenen prijs vas 200 te winnen van eenen be roepsworstelaar, een zekeren Reraus, die ter gelegenheid van de Palmmarkt in het lokaal „Bniteislast" in de Malie baan met eca café chaatant-gezelschap zou optreden. De vermaardheid, die Cuijper reeds verworven had, was oor zaak dat de zaal van „Buitenlust" vrij igoed met bezoekers was bezet, die, nieuwsgierig naar dea afloop van de worsteling, zeer teleurgesteld waren, toen zij uit den mond van Cuijper moeste n vernemen dat de beroepswor stelaar niet verschenen was en hij der halve „nu toch hier zijnde", een der aanwezigen uitdaagde om eens voor de aardigheid een worstelingetje met hem te ondernemen. Niemand had bljjkbaar lust om met dezen gespierden knaap in het gevecht te gaan ea eerst na lrnge overreding verklaarde een andere mi neur zich bereid het eens met Cuijper te wagen. Dit gevecht bleek echter voor .Cuijper slechts kinderwerk. Hij beurde isijn tegenpartij herhaaldelijk als eea veer van den grond en legde hem daarop neder zonder dat het hem eecige inspanning scheen te kosten. Het publiek applaudisseerde, maar toen Cuij per de vraag deed of hij door het weg blijven van Remus, den worstelaar, nu niet beschouwd moest worden als de winner der uitgeloofde fa 00, werd met groote onstuimigheid op de uitbetaling vaa dezen prijs aangedrongen. De di rectie scheen daartoe niet bij m.chte, maar stortte toch de geheele recette van den avond (ruim 70) in handen van Cuijper, die welgemoed naar de provoost terugkeerde. Inmiddels was het opgewonden pu bliek, ofschoon ook na het gsbeurde nog in vrij vroolijke stemming verkee- rende, op het tooneel gedrongen ©n had daar bij het snuffelen achter de coulissen de lange kunstarmen en beenen ont dekt, waarmede de komiek dien avond op roerend aandoenlijke wyze iets van een liefdegeschiedenis van zekere Os car gezongen had. Die armen en beenen de komiek huilde dat het zijne laatste waree. moesten het misgelden en werden evenals eenige stoelen en tafels stukgeslagen. Een der aanwezigen, die zich nogal partij stelde voor den diiecteur van het gezelschap, zou daar door bijna aanleiding gegeven hebben, dat het tumult een grooten om vaag had genomen. Hij kon zich echter, juist toen men tot handtastelijkheden dreigde over te gaan, nog juist door de vlucht red den en daarmede nam het standje daar de „altisten" in tusschen ook ver dwenen waren eea einde. De cadets der Militaire Academie te Breda zïja, naar de Avond post meldt, gestraft met een dag kor ting op hun Paaschverlof, omdat zij teekenen van ontevredenheid hebben gegeven bij het voorlezen van de namen dergenen, aan wie het genot van verlof zal worden onthouden wegens de „on voldoendes op het rapport van hunne vorderingen. Men schrijft ons: De boerenarbeiders te Zuidbroek heb ben Maandagmorgen het wok gestaakt, wijl ze eeu hooger loon, n.i, 3 gulden per dag, willen hebben. Aan hnnnen eisch werd niet voldaan. Ongeregeldhe den vielen niet voor. \imT ANS APRÈS. Onder dit opschrift meidt het Hbld, van Dinsdagavond het volgende: Het is heden twintig jaar dat de vij andelijkheden tegen Atjeb begonnen. Het kanonvuur van Zr. Ms. Marnix gaf het sein dat de oorlog begonnen was tegen den sultan van Atjeb, omdat deze handel en scheepvaart in den Ooatindischen Archipel benadeelde en niet bij machte was wet en orde te handhaven in de onderhoorighidea van Atjeh. Moedwillig had by de Neder- landers gehoon 5, wier internationale plicht het is, handel en scheepvaart in den Archipel te beschermen. De oorlog was een volkomen te recht vaardigen oorlog, die allerminst tot ver overing van grondgebied gevoerd werd. Gelijk St. Augustiuus zeide is „der menschen natuurlijke begeerte voor 13) HOOFDSTDK X. Arthur Agar Arthur Agar had van zyne jeugd af steeds alles gehad wat hy hsgeerde, zoodat by niet gewoon was om over geldzaken te den ken. De rekeningen van zijn bloemist (en de bloemisten te Cam bridge zijn dunr), en die van zyn tailleur warea altijd zonder tegenspraak betaald, zoodat de behoefte aan geld de voor naamste dryfveer tot de misdaad en misdadige gedachten nooit door hem was gevoeld. Ten laatste hief hy zyn hoofd op en viel het zonlicht op zyn gelaat. Het was een gelaat zonder veel uitdrukking een kleinen neus, eenigszins een wipneus, zachte grijze oogen en een beweeg lijken mond, waarboven een klein blond kneveltje. Hy was een man, bestemd om zyn leven lang aan een leiband 1© loopen waarschijnlijk van eene vrouw. Na nog eenigen tyd in dezelfde houding te hebben gezeten, scheen hy plotseling tot het besef te komen, dat hy nu handelend moest optreden. Met eene plotselinge beweging stond hy op en begaf zich naar eene andere kamer, waar hy zyn elegant morgen- kostuum voor een zwart pak verwisselde, terwijl hy zyn fijne, lichtgeklenrde das afdeed en er een nam van donkerder kleur. Op die wyze nam hij den rouw aan, en deze verwisseling schonk hem veel verlichting. Op datzelfde tijdstip stak de rector van Stagholme, na te hebben ontbeten, een cigarette op, en sloeg de //Times" open. //Goede God riep hy plotseling nit, en mevrouw Glynde, die alleen met hem in de kamer was, liet van schrik het huishoud geld, dat zij in haar hand had, op den grond Vallen. z/Wat is'er?" vroeg zy angstig. z/Hier, lees dit eens," was het antwoord. //Ramp in Noordelijk Indie! Niet daar hooger i" In haar haast had mevrouw Glynde baar aandacht gevestigd op een verslag van de werkzaamheden der zendelingen op de Sandwich eilanden. Daarna moest zy haar bril zoeken en eene aanzienlijke vertraging ontstond, doordat deze van boven moest worden gehaald. Al dien tyd keek de rector haar aan, alsof zy verantwoordelijk was voor de ramp ia Noordelijk Indië. Ten laatste las zy het korte bericht en wilde juist een zucht van verlichting slaken, toon hare oogen vielen op een lyst van namen, die daaronder stonden vermeld. z/Hoe 1" riep zy uit. f HoeJem I O Tom, dat kan toch niet waar zyn z/Er beBtaat volgens mij geen reden," antwoordde de rector grimmig, //om te veronderstellen, dat het niet waar is." #Wat moeten wij doen?" zeide zy. //Hoe zullen wij het Dors mededeelen «Ja Dora," gaf hy ten antwoord; //zy zal het moeten dragen evenals d6 anderen. Ik voorzie hieruit alweer wettelijke moeielyk- heden, waarin ik word gewikkeld. Dat zal weer eindelooze be sprekingen geven met de rechtsgeleerden en die vrouw. Waarom de squire my tot zijn executeur heeft benoemd is my een raadsel. Menschen zooals ik, zyn met die zaken volstrekt niet op de hoogte." Hierna bleef de rector in het vuur zitten staren met hall gesloten oogen. Zou hij zyne vrouw mededeelen, wat hij had gehoopt en ge dacht betreffende Jem Agar en Dora? Zou hy het doen of niet? En de kleine, liefhebbende vrouw stond daar, by na op het punt om de stilte te verbreken, maar toch niet goed durvende hem te vragen, wat er in den diepsten schuilhoek van zyn hart was ver borgen. Thomas Glynde bleef echter zwijgen, en de stem, die beiden weldra hoorden, was die van Dora, welke zingende van boven kwam. Mevrouw Glynde wendde zich om en richtte een smeekenden blik haar echtgenoot. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend en trad Dora nog steeds zingende binnen. z/Wat is er?" riep zy uit. //Gij ziet er beiden zoo terneerge slagen uit. //Wat is er gebeurd? O, ik weet het all Papa is bevorderd Met een helderen lach trad zy op de tafel toe en nam de krant op. Wordt vervólgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1