NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 31 Maart 1893. No. 2989. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTÏEN: Advertentiën Paaschnummer. J. c. STADSNIEUWS. Arendissements-Bechtbank, BIHNBNLAN D- FEUILLETON- TWEE ©E8EAÖHTEN HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Eeclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bij dit Nummer is gevoegd het Oemeenteraadsverslag van 29 Maart. De ondergeteekende verzoekt be leefd doek dringend, om Advertentiën welke men in het Paaschnummer, dat Zaterdagavond wordt uitgegeven wil geplaatst zien, vooral spoedig in te zenden, daar bij late opgave vooral van nitgebreide annonces, de opneming niet kan worden verzekerd. De Directeur- Uitgever Haarlem, 30 Ma&rt 1893. Heden werd ten R&adhuize alhier aanbesteed ie het bouwen van school F. aan de Haarlemmerliedestr&at. JVan de 11 in schrijvers was de laagste J. P. A. .Ne- lissen alhier voor 453.74» 2e het leveren van de daarbij be- hoorende meubelen, waarvan laagste Juschïyver was, D. H. van Leeuwen, alhier voor 1408. 3e het bouwen van een Mausoleum op de begraafplaats aan den Schoter- straatweg. Ingekomen 18 biljetten, waarvan het laagst dat 7 an A. Rinkems, alhier, voor 34390, welk bedrag nog circa aooo gulden hooger is, dan de raming. Het hoogste cijfer van inschrijving voor het Mausoleum was f 29.090. Deze drie werken zija alle aas de 'laagste inschrijvers gegund. Den ien April a.s. hoopt de heer G. Fortgeas hoofd der bijzondere school in oe Witte Heerensteeg alhier zijn vijf- en-twintig ja ig jubilé te vieren als on derwijzer. Na ongeveer 23 jaar als onderwijzer te zija werkzaam geweest aan de bijzondere school van de heerea Knoop en Prinsen Geerliags in de Ja- cobijn «straat, is de heer Fortgens na opheffing dier schooi voor eigen reke ning begonnen. Hij mag de voldoening smaken dat zijne inrichting steeds in bloei toeneemt. Alhier zijn in de afgeloopen maand op de aardappelen en botermarkten uangev. verk. laagste hoogste pr. Aoidapp. 751 HL. 610 HL. f 0.80 f2.—. Boter 575 KG. 451 KG. f 1,50 f 1.80. Biggen 585 8t. 565 st. f7.-- f 14.—» Schrammen 265 st. 223 st. f 15.f 26. Appelen 262 HL. 207 HL. f 5.— f 8.—. De hier ter stede gehouden collecte ten behoeve vaa het fonds voor den gewapenden dienst, heeft, na aftrek van eeaige onkosten, opgebracht eene som van 346.77. Woensdagavond trad mejuffrouw M. Drucker van Amsterdam ia de boven- zaal der „Vereeniging" voor Volksbe-1 lang op. Zy wenschte ditmaal te spreken j over eenlge grieksch-romeiosche sagen om aau te jtoonen dat de verhondiog vaa velen der Goden (nog een treffend beald vormt mei de toestanden onzer hedeadaagsche maatschappij. Als voorbeeld werd de mythe vaa Vulcanas genomen, waarin Jupiter, Juno, Mars en Mercurius voorname rollen spelen. Vulcanus nu, was volgens de mythologie de God des vuurs en der smeden, de zoon vaa Zeus (Jupiter) ea Juno, die wegens zijne ieelijks gestalte door zijne moeder van den Olympus geworpen, door de zeegodinnen Thetis en Eurynome vaa den dood gered, doch in zrja val aaa het eeue been verlamd werd. Naderhand kreeg hij ter vergoe ding Venus tot gemaliu, die hem echter ontrouw werd. Zijn verblijf was hoofd zakelijk in de onder wereld, ia deEtaa, waar hij bleef smeden, inzonderheid bliksempijlen voor Jupiter vervaardi gend. Vulcanus nu, zegt spreekster, is het beeld vaa onze tegenwoordige arbei dersklasse. Immers, overal wordt de arbeid nog van den Olympus geworpen en om zijn leelykheid verstooten. Wie vraagt er b. v. naar, bij het voltooien van een paleis, wat er van de arbeiders geworden is, die eens»aal de steenen aandroegen En zij, de arbeiders, verblind door Mercurius' macht, zij, inplaats vaa dien rijkdom verachtelijk den rug toe te keeren, zij aanbidden dis», gelijk een trouwe hond na kastijding nog de han den zijns meesters lekt. Ea ter volma king zet Bacchus den Arbeid op eea ezel, en voert beiden door zijne zinne lijke macht geboeid, gewillig steeds meer en meerjdea berg.af, en naar den afgrond. Ziet, dit is de groote fout van den arbeider. Hij wil geen groot kapitaal, maar aanbidt dat toch Eea ander getrouw beeld van de vrouw, levert de geschiedenis van Venus op. Venus zou met Vulcanus in den echt treden, maar als, zij bemerkt dat Mars, de God van den oorlog ea veel hooger in aanzien, door hare schoonheid wordt verblind, wordt zij Vulcassus' vurige liefde ontrouw en huwt Mars. Zoo is het ook thans. Hoe meaige vrouw neemt, enkel om het lieve geld, bèm liever, dan deugene wien zij eigenlijk toebehoorde Uit de gansche mythe blijkt dat de arbeid verworpen wordt, zoodra men die niet meer noodig heeft. En de arbeid laat zich dat niet alleen welgevallen, maar aanbidt Mercurius, het goud, en wordt door sijne onwetendheid vaak d^ speelpop van die hoogere machten. Zoo is het en zoo zal het blijven, indien de arbeidende klasse steeds het kapi taal aanbidt, steeds aan Bacchus offert. In het verleden ligt de toekomst, in het heden wat worden zal. Welnu, laat ons daarmede rekening houden, laat ons daarnaar handelen maar met een helder verstand. Na eeraig debat werd de vergadering, nadat de voorzitter de spreekster dank had gebracht voor hare -ede, gesloten. De eigenaar van het bekende maga zijn van fijae luxeartikelen in de Aae- gang, de heer H. H. Gilost, heeft thans een tweede magazijn hier ter stede geopend en wel in perceel No. 52 vaa de Koningstraat. De artikelen in dezen nieuwen winkel zijn echter van eenigszins anderen aard. Wel vind men ook daar artikelen van luxe, doch in hoofdzaak treft men er huishoudelijke artikelen aan, galanterieën en glaswerk, kristal en porselein. Het magazijn, dat op sraaakyolle wijze is iegericht, wordt flink verlicht, zoodat dan ook de beide étalageramen zeer de aandacht der voorbijgangers trekken en menigeen de kennismaking met de nieuwe zaak in den winkel voortzette door het een of ander der altijd te gebruiken artikelen aan te koopsn. Naar vrij vernemen zal .de Vereeni- ging „Weldadigheid naar Vermogen" cp Hemelvaartsdag een Weldadigheidsdag houden, aangezien de ver. driegend versterking behoeft. Hedenmorgen is eene vrouw, die werkzaam was bij een bewoner der Spaarnwouderstraat, plotseling doodge bleven. De heer P. W. Peereboom, arts alhier, die daar toevallig juist passeerde, werd binnengeroepen, doch kon slechts den dood constateeren. In de zitting van heden Donderdag stond een tienjarig knaapje, Willem de Graal, terecht wegens diefstal van een doos met zeep en een stuk gomelastiek uit het magazijn van Perry artikelen van den heer Seveke alhier. Het jowgetje erkent den diefstal. Sinds Juli 1892 is hij in het Stads- Armen- en ziekenhuis opgenomen, daar zijn moeder dood is en zijn vader hem verlaten had. Volgens verklaring van den directeur van het Armen- en Zie kenhuis, den heer R. Vermeulen, is het kereltje van een diefachtige natuur. Daarbij liegt hij zoo, dat niemand er een touw aan kan vastknoopen, en gaat hij zóo prat op zija misdrijven- dat hij in het Huis een uadeeligen invloed uitoefent. Om die reden is dan ook de heer Vermeulen, met het knaapje tot de rechtbank gekomen. De heer Mr. Van Oateren, subs. off. van just., acht het misdrijf begaan zon der oordeel des onderscheids en keurt het noodig, dat de knaap ia een rijks werkinrichting een ambacht leert, om welke redenen spreker geen gevange nisstraf requireert, maar de opzending naar een Rijkswerkinrichting tot aan zijn achttiende jaar. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van de acht werklieden, die wegens het niet geoorloofd collecteeren voor de werkloozen den vorigen Don derdag terecht stonden, heeft hen we gens éene der beide overtredingen ver oordeeld tot 2 dagen en hen vrijge sproken van de tweede overtreding, als zijnde deze niet bewezen. Da eisch was 2 maal 2 dagen hechtenis. Ia hooger beroep is het vonnis van de arrond. rechtbank alhier, bekrachtigd waartoe Mozes Mok wegeoa mishande ling op zya zwager Ph. M. Mok ge pleegd, waarvoor hij Donderdag 2 Fe- bruari terechtstond, was veroordeeld. Tegen de wijnhandelaars V. R. alhier ia vervolging ingesteld ter sake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning te bezitten. den, er veie kale ontmoet. Voor de vreemdelingen kunnen we echter een tochtje naar O verveen ea Bloemendaal of in de richting van Leiden, in die dagen zéér aanbevelen. Door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is aan de heeren J. A. Bakker te Haarlem en J. L, Creighton te Leiden vergunning verleend tot het bouwen van een petroleum- distiileerderij en lichtwachterswoniag op Ryksgrond onder IJmuiden. Men schryft ons uit O verveen De verzending van afgesneden hyacinthen is in vollen gang te O ver veen en in de streek tnsschen Haarlem ea Leiden. Vooral met het oog op de sluitiDg der markt te London, van Vrij dag tot Dinsdag a. s., werden er Woensdag honderden kistjes weggezon den. EQgeland schyot voornamelijk de groote afnemer te zijn en in den be ginne goede prijzen te betalen. Alhoewel er voor de honderden men- schen die, als *t weder zoo schoon blijft ais thans is, met de Paaschdagen Haarlem en omstreken znllen bezoeken, nog genoeg hyacinthen blijven staan om hun oog te bekoren, valt het toch te betreuren, dat de handel in afgesne den bloemen weder vrij is toegelaten, daar men, waar men vroeger veld aan veld zag staan met de schoonste hyacinthen, thans naast bloeiende vel De uitslag van de verkie zing uaa een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland ia het district Vlaar- diügcn is, dat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. W. Schippers (antirev.) die 961 en P. F. L. Waldeck (lib.) die 838 stemmen op zich vereesigden. De heer H. van Schalk (kath.) had 735 en de heer Beelaerts van Blokland (antirev.) 24 stemmen. Aan het IZblad wordt mede gedeeld, dat het voorneroen bestaat te Cadzand een badhotel te bouwen. Het terrein daartoe is reeds aangekocht. In de Woensdag gehouden raadszitting te Amsterdam is het voor- stel-Wllste, betreffende de opheffing van de Universiteit ia de hoofdstad, na breedvoerige discussie, verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Toen de uitslag bekend was, ging (er van de publieke tribune, waar vele studenten aanwezig waren, een luid ge juich op. Des avonds werd van de studenten sociëteit „Nos Jungit Amicitia" de vlag ui'g'sstokea. Woensdagmiddag liep te Amsterdam het gerucht, dat de Petro leumhaven in brand stond. Gelukkig bleek deze tijding onjuist te zijn. Ean elcdweegs voorbij de Petroleumhaven, onder de gemeente Zaandam ligt eene boerderij van de heeren Verbeek uit Haarlem. Achter de stzllen was een groote hoeveelheid ongedorschte tarwe, rogge, alsmede erwten- en boonenstroo opgestapeld. Een van de vijftien schelven was in brand geraakt en het vuur ver spreidde zich zoo snel, datbineen één kwartier de andere ook in lichte laaie stonden. Als voorzorg werden de paar den dadelijk uit de stallen gehaald en in de weide gelaten. Op de Petroleumhaven had menden brand spoedig ontdekt; de magazijn meester, ihr. J, van R igersberg Ver- sluijs Jz., liet 45 man met de handspuit aanrukken en deze gaf het eerste water. Spoedig daaarna kwam ook de Zaan- damsche brandweer met vijf handspuiten, 14) HOOFDSTUK XI. Een treurige tijding Er heersdhte eene vreesolyke, benauwende stilte, terwyl Dora las, en hare onders telden de seconden, die noodzakelijk zouden moeten verloopen alvorens zy tot de onderste regels was genaderd. Zulke oogenblikken tellen als jaren in het menschelyk leven. Mevrouw Glynde wist niet goed wat zyzelf deed. Zjj had zich omgekeerd en keek het raam uit, terwyl zy met haar zakdoek een vlek uit het glas verwy derde. Met dit gewichtig werk was z$ bezig, toen haar hart opnieuw sneller begon te kleppen. *Ik veronderstel," zeide Dora met een beklemmend^ kalme stem, ffdat de fTimes" nooit een fout maakt, ik bedoel, dat zy niets vermeldt, of zy moet er geheel zeker van zyn?" ^Daarvoor staat de krant bekend," antwoordde Dora's vader. Mevrouw Glynde keerde eieh ost met die beweging van ver. langend afwachten van een gestraften hond, die wacht, tot hy zal worden geroepen. Dora had echter dezelfde terughoudendheid als haar vader en zy riep niemand bjj zich. Zij keerde zich om en verliet kalm de kamer. En al het licht was uit haar leven verdwenen. Aldus schryven en lezen wy, maar beseffen wy het? Niet velen onzer zien zoo plotseling de toekomst voor zieh ge heel donker zonder een eukel lichtstraaltje, dat het leven waarde doet behouden. Niet velen onzer moeten het van den dokter hooren #Gy zult voortaan, uw leven lang, niets meer kunnen zien." Stilzwygeod vertrok zy, en een pynlyk stilzwijgen liet zy achter. De rector was verbijsterd. Dit was de eerste maal, dat een ver tegenwoordigster van het vrouwelijk geslacht had gehandeld, zooals hy volstrekt niet van haar had verwacht, want hy kende zoo weinig van de wereld, dat hy alle de vrouwen onder éene klasse rang schikte. Weliswaar maakte hy met Dora wel onderscheid, maar toch verwonderde hy zich zeer. Een van de zwaarste beproevingen, die wij hebben te dragen, is, als wy lijdzaam het leed van een, die ons dierbaar is, moeten aanzien. Toen mevrouw Glynde zich omwendde en op haar echt genoot toetrad, was zy eene oude vrouw geworden. ffTom," zeide zy op droogen, bevelenden toon, „gy moest dade lijk naar *the Holme" gaan, om te hooren, wat nieuws er is. Wellioht is er nog een kans God geve het dat dit ons bespaard blyve." gJa," antwoordde de rector gedwee, fik zal gaan." Terwijl hy zyne laarzen met speed aantrok, nam mevrouw Glynde nog eens de krant ter hand en las het korte bericht van de ramp ten tweedenmale over. Nadere bizonderheden werden hun bespaard, die slag kwam later, toen uitvoerig werd verkondigd, dat kolonel Stevenor niet was berekend voor de taak, die hem was toevertrouwd. Alvorens hy het groote huis had bereikt, ontdekte hij, dat het droevig genoegen om slecht nieuws mede te deeleD, niet voor hem was weggelegd, want de blinden waren alle dicht een bizon- derheid, waaraan in eene huishouding, waar vrouwen zyn, onmid dellijk de aandacht zal worden geschonken, want slechts mannen kunnen van een sterfgeval in kennis worden gesteld, zonder te denken aan rouw en het sluiten van de blinden. De huisknecht opende de deur en nam den hoed en stok van den rector aan met een stilzwygend fSavoir-vivre," dat getuigde vau zyne ervaring. fWaar is uwe meesteres?" vroeg Glynde. fin de bibliotheek mijnheer," antwoordde Tims met een zeer passende grafstem. De rector begaf zich naar de bibliotheek, zonder te wachten, dat hij zou worden aangekondigd. Hij was een man, zeer ervaren in de studie van den menschelyken geest en het is mogelyk, dat hy mevrouw Agar vluehtig had gezien, die van nit het venster van de eetzaal zyn komst had bespied. De vrouw des hnizes stond bij de schrijftafel, toen hy binnen trad, met Sets onrustigs in haar blik. «O, ztft gy het," riep sy uit. *Ik heb Arthur getelegrafeerd om hier te komen.' f Waarom?" Wcrdt vervólgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1