wattvaa drie van de vrijwilligers. 1 iets sullen loslaten. Politie en marechaus- Inmiddels was ook de Amsterdamsche seé bewegen zich telkens onder het brandweer gealarmeerd, die de Jan van der Heijde en één brandspuit zond de laatste rokte evenwel spoedig weer ïn. Er viel ecbt?r niets meer te redden} zooaat de schade belangrijk is. Uit Amsterdam wordt ge- meld Een gedeelte van deD vloer der hou ten hulpschool aan het 's-Grz yenhekje, over het water der Oade Schans ge bouwd, is dezer dagen bezweken door het vermolmen der vloerbalken. Hel ongeval had gedureade.de lessen plaats, maar het wegzakken der planken ging zoo geleidelijk zijn gang, dat men de kinderen aan alle gevaar kon onttrek ken en naar huis zenden. De bevolking der invauiede-school is thans verdeeld over de scholen op het Jou as Daniël Meijerplein en het Waterlooplein. Om 9 uren Woensdagavond werd door de politie te Rotterdam zwaar geboeid naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogsiraac gebracht een Duit- scher. Deze vreemdeling was dien na middag, als zonder middel van bestaan zijnde, rnet nog een man, die in dezelfde omstandigheden verkeerde, ouder go- leide van twee agenten-brigadier op transport gesteld, om uit het rijk te worden verwijderd. Omstreeks 2uren van het Station Beurs vertrokken, wist deze Duitscher de aandacht van zyae geleiders ai te leiden en naby IJsel- monde uit den met volle vaart rijdenden trein te springen. Hij ontkwam onge deerd, doch werd later onder die ge meente door een rijksveldwachter, dien men met het voorgevallene in kennis stelde, opgespoord, aangehouden en naar Rotterdam terug getransporteerd. De opnieuw aangehoudene wil niet naar zijn vaderland terugkeeren, waar hij, aaar men met grond meent, iets op zijn cachet heelt. Blijkens geneeskundige verklaring is de toestand van den 76 jari gen kassier H. L. Schroeter, die ten kan tore van de heeren J. F. Hodman Zonen aan de Wijnstraat te Rotterdam yerwond werd, hoewel ernstig, niet le vensgevaariyk. Dinsdagavond is op den trein, die 5 u. 47 ra. (Greenwich) te Kuilenburg van Utrecht aankomt, een schot gelost, juist toen de trein van de biug was, ongeveer op de hoogte van wachtpost R. Bierman. Het schot ging door eene ruit van een coupé iste klasse, waarin zich eene dame en een heer bevonden, die er gelukkig zonder letsel afkwamen. Van een en ander is by den commissaris van politie te Kuilenburg aangiite gedaan. Een treurig ongeval, da algemeen in Dordrecht met diepe ont roering vernomen werd, had Woensdag aldaar plaats. De heer J. A. Fraais, directeur van de gasfabriek en de hoog druk-waterleiding, werd des morgens dood in het reservoir der waterleiding gevonden. Kort te voren had hij zich naar boven begeven; men vermoedt dat hij, over de planken willende gaan die over het reservoir liggen, een dui seiing heeft gekregen en aldus te water is geraakt. De overlëdene was lid van het hoofd bestuur der Vereenigiog van gasfabri kanten, oud-bestuurslid van fabriek- en handwerknijverheid en stond alom be kend als een hoogst bekwaam man, wiens adviezen op hoogen prijs werden gesteld, Een jongeling van 16 jaar, L. K., uit de gemeente Goudswaard Maandag op het eiland Tien Gemeten tien paarden ter verspanning wegbreu gende, viel van het paard en kreeg toen een hevigen slag tegen zijn hoofd waardoor hij zoo ernstig verwond is. dat men voor zijn leven vreest. Te Dinteloord is een a-jari kind in een onbewaakt oogenblik voor over in eene sloot gevallen en levenloos opgehaald. De deelneming voor d weduwe van den vermoorden wacht meester der marechaussées te Osch algemeen. Zijn lijk is heden ter aarde besteld. Woensdag werd ten behoeve der weduwe een collecte gehouden die goede resultaten opleverde. De ver moorde genoot aller achting en was een plichtgetrouw rustbewaarderen juist het nauwgezet vervullen van dien plicht, zonder daarom ruw op te treden, schijnt hem ten kwade geduid te zijn. Het onderzoek heeft 18 korrels hagel bij de hartstreek gevonden en ook eene wond aan den hals. Ook schijnt het, dat bij zich by eersten aanval heeft verdedigd, daar uit zijn revolver eeo patroon werd gemist. Woensdag werden 25 personen, meest werklieden, in verhoor genomen, doch de dader is niet gevonden; althans werden allen weer vrijgelaten. Eigen aardig is het, dat allen zoo potdicht zyn en er niets ook niet van vorige aanslagen uitlekt. Er hebben na in een jaar tijd zes aanslagen plaats ge had en van geen enkelen is de dader ontdekt. Men wist te vertellen, dat de justitie alle verdachten eo in verhoor genomen personen had vrijgelaten in de hoop, dat zij in de komende feestdagen nit vreugde over de vrijlating in gesprek volk om iets gewaar te worden. Wel licht houdt velen die er iets van weten de vrees voor „boycotten" tegen om een of andere aanwijzing te doen, want hem kan hetzelfde lot treffen als het den daders bekend werd. Intusscheo blijft Osch eene gevaarlijke plaats en is het te hopen, dat de dader gevonden en voorgoed een einde gemaakt worde aan gebeurtenissen zooals deze, dienie mand zekerheid voor zijn leven geven. Omtrent de Werkstaking te Zuidbroek wordt nog het volgende gemeld: De werkstaking der boeren arbeiders heeft een vrij kalm verloop. Esn kleine troep ging de gemeente door, groeide steeds aaa, en liep van de eene naar de andere boerderij, om hunne makkers tot aansluiting te be wegen, wat maar al te goed gelukte. Paarden werden uitgespannen en ge reedschappen ter zijde gelegd, doch buitensporigheden hadden niet plaats, de maréchaussées en andere politie volgden hen op de voet. 's Avonds trad Luitjes voor hen op, ried volhouden aaa tot aan den eisch om loonsverhoogiag was voldaan. Enkele landbouwers hebben ingewil ligd, anderen weigeren. Zaterdagochtend kwamen te Heeren veen 44 werkloozen uit Jub- bega-Schurega en wendden zich tot den voorzitter van het burgerlijk armbestuur om onderstand. Daar zij hier geen hulp konden vinden, wezen zij uit hun mid den eeae commissie van elf personen aan, die zich vervoegen zou bij den te Heerenveen woonachtigen predikant van Nijehaske, om diens hulp in te roepen, Deze poging was niet te vergeefsde predikant schonk hun 44 broodea, een voor elk der werkloozen. Bij hunne lastgevers teruggekeerd, vertelden zij dezen, dat zy niets ont vangen hadden, en eerst bij hunnen terugkeer te Jubbega-Schurega werd het gepleegde bedrog ontdekt. Een hevige twist was hiervan het gevolg, en deze liep zoo hoog, dat de politie er aan te pas kwam, dia, na de rust te hebben hersteld, proces verbaal wegens ver duistering tegen de 11 bedoelde arbei ders heeft opgemaakt. Men meldt uit Leeuwarden: Woensdagmorgen vielen twee ververs knechten, die hunne werkzaamheden verrichten aan het huis van den photo graaf Slaterus, van een ladder, met het gevolg dat een hunner, een man van 50 jaar, dadelijk dood en de andere zwaar gewond was. Deze werklieden, in dienst van den huisschilder Van Brp, waren niet tegen ongelukken verzekerd. die Dinsdag het voorstel van belasting op de b'ursoperatiëa heeft verworpen. Waarschijnlijk zal de Kamer niet eer op recèj uiteengaan alvorens de be grooting definitief tot stand zal zijn ge komen. De commissie der Kamer voor de begrootin^ heeft Woensdagavond den minister-president Ribot en den miaister van fioanciën gehoord, die beiden op de noodzakelijkheid wezen om tot over eenstemming met den Senaat te komen. De commissie nam daarop met 10 stemmen tegen 7 eene motie van den heer Lockroy aaa, waarbij zij de rech ten der Kamer ten opzichte der fiuan cieele zakea handhaaft en voorstelt de begrooting in haar geheel, zooals die door de Kamer was goedgekeurd, tecug te zenden aan den Senaat. De heer Pointcarié heeft vervolgens zijn ontslag genomen als algemeen rap porteur over de begrooting. De heer Lockroy is in zyae plaats gekozen. Nader wordt nog gemeld dat in den Senaat de begrooting ia haar geheel is aangenomen met 223 tegen 14 stemmen. Minister Tirard heeft Woensdag ver klaard, nadat de middelenwet tot art. 45 was aangenomen door den Senaat, dat het votum vau dit lichaam betref- tnnde de belasting op de beursopera- tiën een deficit van 40 miilioen op de begrootiag ten gevolge zal hebben. Het gerucht als zou Tirard naar aanleiding van dit votum zijn ontslag nemen, is onwaar. De zittting der belgische Kamer was Woensdag tamelijk levendig. In naam der uiterste linkerzijde las de heer Férou eene verklaring voor, behelzende dat, indien het algemeen stemrecht ia den ruimsten zia niet aangenomen werd, Lsttsm sa Hnms. Bij het jongste concert «n Lumou reux zong de heer V»n Djjck een ge deelte uit de „Meistersinger" zoo schooD. dit het publiek dit nog eens wilde hoo ren. Ondanks zijn vaste gewoonte, waartegen het pcbliek ook nog nooit was opgekomen, om ln geen geval een onderdeel van zijn programma te her haler, moest Lamoureux wel gevolg geven aan den wil der toehoorders, die niet ophielden door opstaan en applau disseeren hunnen bijval te toonen. Nu was ook het programma van dit con cert zeldzaam schoon en was men meer dan ooit in de gelegenheid om de be kwaamheid van Lamoureux als dirigent te waardeeren. Messchaert zal medewerken op het mnziekteest te Bonn van 10—14 Mei te geven, bij gelegenheid van de plechtige opening van het Beethoven' Haus. Het Joachim quartet, het quartet Rosé uit Weenea, d'Aibert en Tnéièse Carenno, Reinecke en mej. Leisiager zullen verder medewerken. KOLONIËN- BATAVIA, 35 Februari. De Deli Courant van 25 dezer meldt De Tanah Djava kwestie kan nu geacht worden uit de wereld te zijn want eergisteren werd alhier bericht ontvangen, dat het voortvlnchtige hoofd van Dolok Feriboean, Si Riimban, te Siberna gevangen is genomen en gebon den aan don controleur van Batoe Bahra uitgeleverd. Ook werd een Beau- mont geweer van een politie oppasser teruggebracht. Aan de eer is dus voldaan de smaad, ons aangedaan door den aaivai op de controleurs Van Djjk en Kroesen gewroken, laat de regeering nu soo verstandig zijn de Tanah-Djawaëre ver der aan hun lot over te laten, en van alle annexatie plannen in die streken voorloopig af te zien, tot dat op vol doende wijze zal zijn geblekei, dat die luidjes er werkelijk naar verlangen onder bescherming van deNederlandsche vlag te komen. En ook dan nog bedenke men zich tweemaal, of de lusten wel tegen de lasten opwegen. Goedgekeurd is de tusschea de heeren F. en G. de Guigné en deu Sultan van Deli gesloten overeenkomst tot het doen van mijnbouwkundige on derzoekingen in dat rijk. POLITIEK OVERZICHT. In de couloirs der frznsche Kamer men tamelijk ontstemd tegen den Ssnaat, de vooruitstrevende liakerzyde en an dere liberalen zich zouden verbieden om te stemmen voor den leeftijd van 25 jaren en voor het toekeaaeo van eene dubbele stem aaia hoofden van gezinnen. Woensdag is in het engelsche Lager huis beraadslaagd bij tweede lezing over de wet, waarbij de uit hunne hoeve uitgezette iersche pachters in staat worden gesteld huane hoeve weer te betrekken. Lea drong aan op ver werping. Namens de regeering nam John Morley het beginsel der bill aan. Hij beloolde zyn best te zullen doen, om tot stand te brengen wat er san de bill nog ontbreekt, zoodra het Homerule» ontwerp bij tweede lezing zal zijn aan genomen. De Koning van Denemarken heeft eene deputatie ontvangen van de Deen» sche Vrede-vereeniging, welke hem ver zocht het initiatie! te nemen tot eene vermindering der militaire lssten. De Koning antwoordde, dat ook hij den wensch koesterde, dat de oorlogen zou den verdwijnen ea de beslissing van internationale geschillen opgedragen zou worden aan scheidsgerechten. De ver vulling van dezen wensch echter ontmoet groote bezwaren, en het zou dan ook geheel vruchteloos zijn, zoo hij in deze zaak het initiatief nam. Doch stelde zich een groote mogendheid van Europa aan de spits der beweging, dan zouden koning en regeering van Denemarken stellig volgen. Uit Rome wordt aan de Poliiische Correspondent gemeld, dat de oosten- ïijksche aartshertog Reiaicr aldaar den zosten of 2iaten April verwacht woidt en dat hy aan de Oostenrijksch-Hon ga&rsche ambassade cal afstappen. Eene depêche van Panama aan den New-York Herald meldt omtrent eene ontmoeting tusschen de opstandelingen en de regeeriugstroepen van Honduras bij Tatumbla, dat de regeering^troepen 100 man en de opstandelingen 50 man verloren. De regeeringstroepen moesten terugtrekken ea de opstandelingen rukten op Tegucigalpa aaa. ÖEMM&D NiEüWd. Het juiste bedrag vanhe vermogen van den voor eenige dagen gestorven hertog van Bedford is niet bekend. Men weet, dat zijue grond eigendommen hem jaarlijks 150,000 pd. st. 1,800.000) opbrachten, hy bezat dan ook 90,000 morgen land en de geheele wijk van Coveut Garden te Londen behoort aan zijne familie. Het geslacht der Russels is een der oudste engelsche geslachten, het is van nor- mandfsche afkomst en noemde zich toen de Rozells. Onder de regeering van een Tudor kregen zij den titel van graaf van Bedford. Een fransch wielrijder, lui- tenant Guiilot, is Maandag j.l. per rij wiel uit Konstantinopel vertrokken met het plan om door Bulgarije, Servie, Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland naar Parijs te ryden. De turksche minister van binnenland- sche zaken heeft den wielrijder een aanbeveling meegegeven voor de over heidspersonen in de turksche provincies. Het is te hopen, dat dit stuk jhem ook in staat zal stellen zich de turksche roovers van 't lijf te houden, anders zal hij menigen spurt moeten zetten om den belagers uit de voeten te komen. De fransche senaat heeft eene belasting van 10 frs. op rijwielen verworpen, doch eene van 5 frs. goed gekeurd. De Berlynsche correspon dent van het Hbld. schrijft van 25 dezer Zooals reeds door u bericht werd, is het recht der door den heer Dowe te Mannheim uitgevonden kogelvrije pantserstof gekocht door de Berlijn- sche firma J. F. Wollraann Co., die de vondst van den Maanheimschen kleermaker verder zal exploteercn Eigenaardig is, dat de gelukkige uit vinder zich thans schuil moet houden voor het leger dagbladcorrespondenten ea photograten, die hem met verzoeken van allerlei aard komen lastig vallen. Dat is zoo erg, da t hij 's morgens voor dag en dauw zyae woning verlaat, zich dan ergens verbergt en ook 's avonds of 's nachts iaat weer thuis komt» De kleermaker Dowe was tot nu een zeer arm man, maar zijne uitvinding heeft hem er ia eens boven op gebracht. Daar hy geen geld had, om zijn denk beeld in praktijk te brengen, leende een hem bekende geneesheer in de stad zijner inwoning hem 1500 mark om proeven te nemen met zijn stof. Dat moest 's nachts geschieden, want over dag had hij het brood voor zijne kin* deren zijne vrouw is eenige weken geleden gestorven te verdieaea. De eerste schietproeven deed hij op de binnenplaats zijner woning met eea re volver, die hij geleend had, omdat hij geen geld bezat zich er een aan te schaffen. Toen die proeven tot zyae groote vreugde volkomen slaagden, stelde hij de militaire autoriteiten van Mannheim vaa zijne vondst fa kennis en dezen, hoewel nog twijfelende, stel den hem in staat betere proeven te nemen. Wat er verder is geschied, is u bekend. Alleen kan nog hel volgen de wordeD medegedeeld. De pantserstof schijnt van een kalkachtige samenstel ling te zijn, die door ijzergaas wordt verbonden. De stof is 1% centimeter dik en niet lenig sooals eerst bericht werd cn buitendien ongeschikt om op gelijke wijze als laken bijv. verwerkt te worden. De bedoeling is enkel, dat de soldaten op voet van oorlog een stuk van de Dowe-stof in hun ransel mee brengen, om zich de borst te dekken, als zij in 't vuur gaan. Het ligt voor de hand, dat de keizer, die een echt militair is, in de uitvin ding van den heer Dowe veel belang stelt. En reeds heeft de uitvinder be vel ontvangen om naar Berlijn te ko men en den keizer zijn uitvinding te verklaren. Zooals vanzelf spreekt, bestudeert men aan elk ministerie van oorlog altijd door de vraag hoe men soldaten ten velde het best beschermen en dus strijd vaardig behouden kan. Maar de onder vinding heeft geleerd, dat de beste be scherming de spade is waarmede men aarden dijken opwerpt. En legerbevel hebbers hebben tot plicht hunne solda ten zóo te leiden, dat de gunstige om standigheden die het terrein biedt aan hunne zijde komen. Verder vernemen wij nog, dat dein- geneur Scarnejo te Weenen, die reeds 10 jaren geleden eene dergelijke pant seruniform uitvond, als de kleermaker Dowe te Mannheim nu in de wereld zendt, beweert, dat eenige zijner des tijds ten toon gestelde uniformen naar Mannheim verzeild zijn, waar Dowe ze met geringe wijzigingen namaakte. Het beginsel er van berust op het volgende. Bij de tegenwoordige aanzienlijke aanvangssnelheid der projectielen wor den deze zeer heet. Zij bestaan gewoon lijk (de nieuwe soorten) uit een hard- stalea mantel met looden kern. Wan neer nu het warme staal van den man tel de koude stalen bekleeding van het pantser treft, dan springt de mautel en aangezien het lood van den kern ge heel gesmolten wordt, loopt dit weg De veerkrachtige onderstof van samen geperst katoen dient om de staalsplin ters te doen smoren. Bij geheel looden kogels slaagden de proeven minder goed. Volgens de „Mannheimer Volkszei tung" heeft de kleermaker Dowe aan de Duitsche regeering aangeboden, haar Yoor 3 millioen mark het geheim mede te deelen van zijn ondoordringbaar kuras. De rijkskanselier zou een be denktijd hebben gevraagd. Hetzelfde blad meldt dat de Parijsche „Figaro" reeds tweemalen tevergeefs telegraphisch aan Dowe om mededeeling heeft ge vraagd. De „Sun" verneemt uit Nor folk, dat op de kust van Virginia een flesch is gevonden, bevattende een brief, die geteekend was: John Olsen. veehoeder aaa boord der HaronicHet schip was blijkens dit briefje bij een sneeuwstorm op een ysbank geloopen en op het punt te vergaan. Een be mande sloep was reeds door de golven verzwolgen. Hierdoor wordt het nermoedem tot zekerheid, dat de Haronic verongelukt ie. Op 11 Febr. vertrok deze nog vrij nieuwe stoomboot van de „WhitteStar Line" uit Liverpool naar New-York. Te Neurenberg is een groo papiermagazijn door brand verwoest. Brandende stukjes papier die over de stad rondvlogen, verhoogden het gevaar. Met moeite is de brand tot hot maga zijn beperkt. De schade bedraagt 100,000 mark. Te Berlyn weet men aller- lei te vertellen over een verzoenenden stap, welken de keizer op Bismarck's verjaardag zou doen. Dalstel spreekt van een gerucht, dat graaf Waldersee den vorst namens den keizer zou gaan gelukwenschen. In het Berlynsche Ta*e- blatt verhaalt de Fraakijk uitgezette Parijsche correspondent Otto Braades aan welke ruwe behandeling hij en zijne familie bij hun vertrek uit de Pa rijsche voorstad Asnière3, waar hy woon de, hebben blootgestaan. Braades zou onder geleide van de politie naar het spoorwegstation gebracht worden. Toea hij met zijne echtgenoote ea schoon moeder aas de pref:ctuur van politie kwam, werdea zij door een woesteu volkshoop omringd, die uitriep„Weg met dat veeDood aan de Pruisen 1" Een politiedienaar zag dit ergerlyk schouwspel toe zoader tusschenbeide te komen. De kinderen van Braades en eene jeugdige dame waren vooruit naar het station gegaandoch zij keerde» plotseling ia wilde vlucht terug aaa? de ouders. Een troep maunen en volwassen jongelieden hadden de weeriooze kin deren van achteren met zware steeneu aangevallen ea gekwetst. De rpolitie werd toea door een der kinderen van Brandes te hulp geroepen, maar deze kwam natuurlijk te laat. Braades deed aan het Noorder-statiou dadelijk per telegraaf zijn beklag aan den Duitsc'aen gezaat graaf Munster, wegens schending vaa het internationale recht, volgens hetwelk e^n vreemdeling in Frankrijk er dezelfde bescherming moet vinden als de eigea onderdanen. Hiermede is dit geval diplomatiek terrein gebracht, waarbij de rijkskanselier Caprivi eene gnnsdge gelegenheid zal vinden om door eea krachtig optreden zich zeer populair te maken in de Duitsche jonrna* listische kringen. Waat de gehesle be handeling welke wedervaren is aan Braades, die algemeen als een rustig, welwillend ea fatsoenlijk man bekend wekt algemeea verontwaardigiog. Een beloogïng der staden* ten te Barcelona gaf Woensdag aanlei ding tot e^n botsing, bij welke 69 per sonen werden gekwetst. Dinsdagavond liep te Hall- fa» het gerucht, dat aan boord van de stoomboot Lake Superior verscheidene cholera gevallen waren voorgekomen. Te Petersburg zijn verschei* dene gevallen van cholera voorgeko men. Ia de laatste 14 dagen kwamen in een gemeente van Galicie 3gevalien met doodelijken afloop voor De epide mie komt uit Podoiie, waar de ziekte hevig woedt. Bij Warschau heelt een aardsto ting in een mijn plaats gehad. 25 personen werdea begraven niemand hunner werd gered. Het grootste blok steen- kool, dat nog ooit uitgehouwen werd, ging Diosdag te Liverpool scheep, be stemd voorde tentoonstelt ng te Chicago. Het is afkomstig uit de Abram-mlja te Wigaa en weegt ruim i2 ton. Negen maanden was men bezig om het uit te houwea. Teveas werden eenige groote blok ken klipzout uit Cheshire verscheept. Zy zijn tot figurea gebeiteld, voorstel lende eene koe met melkster, Lot's huisvrouw, en de vryheidsgodin. RECLAMES. 25 Cents per regel. Leverziekten. De lever is de grootste klier van het menschelijk lichaam en werkt als eene zeef of een filter, om het bloed van zijne onzuiverheden te ontlasten, ook te dien einde vloeit iedere bloeddruppel door dit orgaan. Wanneer de lever dit werk onregel matig of niet vervult, blijven er onzuiverheden in het bloed die wel haast de gansche constitutie bederven en de volgende kenteekens komen voormaagbitterheid, beslagen tong, slechte smaak, hoofdpijn, steken in de zijde, hartkloppingen, brandende ooren, koude handen en voeten, uit barsting, nachtmerrie, gebrek aan eetlust, enz., enz. «Warner's Lafe Cure» is het krachtdadigste middel tegen de leverziekten en een volko men verpleging zal in al de geval len, de 'beste gevolgen hebben, zoo als het door het volgend feit bewe zen is. J. Knierim VI, te Osthofen, in Rhijn-Hessen, Duitschland, schrijft: tMet U mijne dankbetuigingen op te sturen, heb ik de eer U te mel den dat ik van mijne leverziekte gansch door «Warner's Safe Cure« genezen ben, na alvorens alle moge lijke geneesmiddelen zonder baat gebruikt te hebben.» Te koop bij: M. CLEBAN Co., te Amsterdam, C. J. W. SNA- BILIE, te Rotterdam en bij den algemeen depöt A. L. SAUT&Co., Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2