NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. TW] Zaterdag 1 April 1893. No. 2990. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Advertentiën Paaschflummer. c. Van Verre en Van Nabij. BINNENLAND. FEUILLETON, 0E8LAOHTEN 10e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. De ondergeteekende verzoekt be leefd doek dringend, em Advertentiën welke men in het Paaselinummer, dat Zaterdagavond wordt uitgegeven wil geplaatst zien, vooral spoedig in te zenden, daar bij late opgave vooral van uitgebreide annonces, de opneming niet ban worden verzekerd. De Directeur-Uitgever Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Praktische Electriciteit, Haarlem mer Halletjes Ho. CLX1. Binnen- en BuitenlandscheberichlenVaria Advertentiën enz VII. DE WINTER TE ALGIERS. Nauwelijks breekt ia noordelijk en midden-Europa de winter a&a, of te Algiers stroomen de menschen toe, die sneeuw, hagel ea ijs ontvluchten om aan de overzijde van de Middellaad- sche Zee zon en warmte te vinden. De eerste overwinteraar, die den neus binnen de muren van Algiers steekt, wordt door de bewoners der stad be groet met even groote vreugde all wy aan den dag leggen bij de komst vaa den eersten ooievaar. En geen wonder I In Mei ea in Juni is het er reeds zeer warm, en in Juli ea Augustus is heter om te stikkea. Dan is het alsof de zon een globe van vuur is geworden die alles door hare stralen wil uitdrogen en de brandende sirocco maakt den adem tot vuur in de keel. In de maand Juni wordt dan ook de stad door iedereen die niet over wegende redenen heeft om te blijven, verlate» en gaat de stad haar zomer- slaap in. Alles staat stil, de handel, de nijverheid, want er is niemand om te koopen en zoo komt het, dat telkens in het midden of aan het einde van elk zomerseizoen tal van kleinere firma's (en de grooten zijn zooals in elke nieuw opkjmende stad te tellen) fail- leeren oi. als zij kunnen, een accoord aanbieden. ja, de hitte heeft blijkbaar een ver lammende» invloed op het gemeente bestuur. Zoodra toch ia October de hitte afneemt en plaats maakt voor een zachtere temperatuur, waarbij een frisch windje de zomerwarmte komt tempe ren, worden de straten gerepareerd, riolen hersteld, huizen opgeknapt en de eerste vreemdelingen vragen zich met verbazing af, of dit werk niet had kun nen geschieden ia den zomer, wanneer er Moch gasten zijn, noch werk is. Klaarblijkelijk bereikt evenwel de klank hunner stemmen de ooren van- de stadsbestuurders niet, daar elk jaar opnieuw de noodige herstellingen en versieringen te laat worden gedaan. Maar dit leed is voor de overwinte raars spoedig voorbij. Wie meeat, dat Algiers als winter-verblijfplaats gelijkt op het welbekende Nizza, zou zich zeer vergissen. Terwyl in Nizza schatrijke bezoekers het geld by stroomen doen vloeien tot het opwekken van kostbare e» schitterends feesten, is het winter verblijf te Algiers kalm ea bedaard en de pogingen aangewend om feesten te organiseeren en daardoor meer vreera- deiings» te trekken, worden geregeld vergolden door een belangrijktekort op de rekening. Maar men komt ook niet naar Al giers om er feest te vieren. De Euro peer, die er des winters zijne tenten opslaat, voelt er zich aangetrokken door den zachte», blauwen hemel, door de haven, door de prachtige baai vaa Mostapha begrensd door heerlijke heu velachtige terreinen, waarop coquette villa's zijn neergestrooid als schitterende pailletten op een groen kleed. Maar ook ia den omtrek der stad ontbreekt het aan aantrekkelijkheden niet. De toerist kan zich veilig in het binnenland wagen en vindt daar merk waardige ruïnes, overblijfsels van de romeiasche overheersching, en steden wier bevolking het sfempel der oor spronkelijkheid nog zonder wijziging behouden heeft. Toch ii men bezig in Algiers zelfde aantrekkelijkheid te verminderen.Immers de eischen der gezondheid vorderen dat de wijken der Arabierea langzamerhand verdwijnen en dat de smalle, vuile straatjes worden vervangen door flinke breede boulevards, die langzamerhand Algiers het uiterlijk zullen geven van een Parijs in miniatuur. Maar wat de toeristen in Algiers vooral zoeken, dat is juist het schilderachtige van die Ara bische wijken en hare bewoners. De deftige europeesche familien, die geregeld te Algiers komen omdat zij den winter niet willen doorbrengen in het rumoerige Nizza, nemen aan de weinige feestelijkheden te Algiers even min deel. Alleen op de bals van den goeverneur ziet men hen komen, ver mengd met de groote arabische opper hoofden, ia hunne schitterend witte burnous, waarop het Legioen van Eer schittert, de krijgshaftige en trotsche k&ids, prachtige typen van oostersche schoonheid. STADSNIEUWS. Haasu.RM, 31 Maart f893. AïscMd van dsn Burgemeester. Heden heeft Mr. E. A. Iordeas zijn ambt nedergelegd. Des namiddags te a uur kwamen de officieren der dd. schutterij, benevens de auditeur, en plaatsvervangend audi teur en de Iuit.-iostructeur Van Alphen, afscheid nemen. Het woord werd daarbij gevoerd door Mr. W, Jager GerJings, ma- joor-kommandant der schutterij alhier. De kommasdant betuigde den burgemees ter zijnen dank voor de welwillendheid, steeds door Z.E.A. aan de schutterij en hare officieren bstoond en bracht hem voor zijn volgend leven de beste wen- schen. De burgemeester bracht hulde aan dea ijver van den koramandant en het korps officieren en betuigde zijnen dank voor het bezoek en voor de goede wenachen, hem door den kommandant toegebracht. Later, ongeveer 4 uur, kwamen de gemeente-ambtenaren en politie ambte naren hunnen heengaanden chef vaar welzeggen. Hierbij werd het woord ge voerd door den oudstenambtensar, den heer Mr. A. J. Enschedé, archivaris dezer gemeente. Zijn afscheidswoord werd door Mr. Iordens met een vrien delijk woord van daak beantwoord. Ia den ioop van den middag werden nog afgevaardigden van verschillende corporation bij den Burgemeester toe gelaten, waarbij de heeren Dr. Wïokler en Dr. Van Praag, als waarn. voorzitter en ais secretaris van de geneeskundige armeacommissiede heeren P. Kleiweg Dijserinck en G. van Lennep, als presi dent es secretaris der Ambachtschool, de heeren F. Lieftinck en mr. L. C. Kro nenberg als bestuurders van de sociëteit „Trou moet Blijcken" ea een aantal particulieren. Te vijf uur wordt den Burgemeester namens den Raad in de Riadszaaleeu schilderstuk vereerd van den heer H. J. Schollen, voorstellende de Groote Hal. Talrijk was de opkomst Donderdag avond in den Schouwburg alhier ter gelegenheid van het jubileum van den heer Tourniaire, welke optrad in het bekende blijspel van von Moser en Sctèntan „Iakwartiering," ia de door hem geliefde rol van den luitenant Rheden tot Rhedenstein. Door het bi- zondere der gebeurtenis, de gezelligheid in den schouwburg, dank zij het feit dat alle rangen zoo flink waren bezet, heerschte er eene warme stemming on der het publiek, nog verhoogd en ver sterkt door de zeer goede vertolking, die van de acteurs en actrices van het Nederlandsch Tooneel, aan „Inkwartie ring" ten deel viel. Tijdens de voorstelling ontving de jubilaris de overtuigende blijken, dat waar het hem den laatsten tijd in Am sterdam en den Haag niet aan bewij zen van waardeeriog heeft ontbroken het haarlemsche publiek niet is achter gebleven met hem te huldigen als be kwaam en geliefd acteur. Reeds dade lijk bij zijn optreden werden hem twee lauwerkransen aangeboden. Voor de pauze verscheen het bestuur van de Letterlievende Vereenigkg „J. J. Cre mer" op het tooneel er werd den heer Tourniaire bij monde van den heer F. Allan een kaaie lauwerkrans van bovengenoemde vereenigiug geschonken. Tevens stelde de heer Allan zich tot tolk van verscheidene kunstminnaars hier ter stede, namens wie hij in eenigè goedgekozen woorden eeae enveloppe met inhoud overhandigde. Getroffen bedankte de heer Tourniaire voor deze blyken vaa belangstelling. Na de pauze werden hem nog een tweetal kransen overhandigd. In de Donderdag gehouden zitting der Arrondissements-Rtfchtbank alhier deed zich het feit voor, dat de behan deling eener strafzaak moest worden geschorst, omdat een verkeerde getuige was opgeroepen. Men kan zich dit echter denken, wanneer men weet, dat de eigenlijk bedoelde getuige Machiel Marcus en de gedagvaarde Machiel Mozes van Gelder heette. De zaak zal nu over 14 dagen op nieuw worden behandeld. Zij betrof eene vervolging tegen D. Scheringa te Beemster, wegens vervoer van schapen, lijdende aan rotkreupel. Mr. A. P. de Lange, uit Alkmaar, trad als raadsman van den beklaagde op. De Raad van Haarlemmermeer heeft besloten tot bijbouw van school No. 4 te Hoofdorp en 't geven van uitge breid dag lager onderwijs. Het te heffen schoolgeld zal bedragen 50 en 25 gulden 'sjaars. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmerm'eer, 30 Maart 1893. Roode wintertarwe fot— fk o.-~, Jarige tarwe foWitte tarwe ƒ4.75 k 6.85, Zomer ristarwe ƒ4.90 k ƒ5.30, Rogge ƒ4.75 ^5-—» Haver 6.75 k 7.10, Chevaliergerst 4.65 a 5,—, Winter- gerst ƒ3.60 k 4,20, Zomergerst ƒ3.50 k f 4,—, Dulvenboonen ƒ6,25 6*75» Paardenboonen ƒ5,— k ƒ5,25, Groene Erwten f6.k 6.75 Bruine boonen /6,— k o.—, Capucyners ƒ0,—do, Kanariezaad 14,k f o,—Kar wei zaad o,k f o,Bruin mosterd zaad o.a o, Hare Majesteiten zullen gedurende hun verblijf te Amsterdam een middagvoorstelling in het Circus Carré bijwonen. Hare Majesteiten zullen na het bezoek aan Amsterdam rechtstreeks naar het Leo vertrekken en van daar ia de laatste dagen van April of het begin van Mei naar Flims bij Coire in Zwitserland, waar Hare Majesteiten zes of zeven weken zullen verblijven. Uit Arnhem bericht men dat HH. MM. de Koninginnen den 2 in April zullen tegenwoordig zijn bij de revue op de Kemperheide, die daar ter eere vaa het 100 jarig bestaan van het korps rijdende artillerie wordt gehouden. Des avonds zullen HH. MM. het carrousel bijwonen, dat gereden wordt in het costuum van 1793. Bij den commissaris der Koningin wordt het diser gebruikt. Door H. M. de Koningin Wilhelmina werd een groote gouden medaille en door H. M. de Kor,iagin- Regentes twee zilveren medailles be schikbaar gesteld voor het groote turn- feest met wedstrijden, uitgeschreven door het Nederlandsch Gymaastiek- verbond op 5, 6 en 7 Aug. e. k. te Amsterdam. In de Donderdag te Amster dam gehouden jaarvergadering der Ne- derlandsche Harddraverij- en Renver- eenigiag werd door den voorzitter aller eerst hulde gebracht aan de nagedach tenis van den heer Gerard A. Heine- ken, die jaren lang zijn krachtigen steun aan deze Vereeniging schonk. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het verloopen boek jaar met een batig saldo van ca. 5860 aanving en met een batig saldo van ca. /5048 sloot, terwijl aan contributies 6180 ontvangen werd. De wedrennen te Clingendaal die drie dagen duurden, kosten 13,775 en brachten ƒ6867 op» De heer Baltman vroeg nog, waarom de pikeur C. Persoon, te Haarlem, dit jaar van deelneming aan harddraverijen buitengesloten werd. Een ander der aan- 15; HOOFDSTUK XI. Een treurige tijding Zy liet een zenuwachtigen, korten lach hooren, en zag hem verbijsterd en onrustig aan. //Waarom?" herhaalde hy en zag haar aan met een koelen, doordringenden blik, waarvoor degenen in zyn kerspel, die rich iets te verwijten haddeD, zoo bang waren. „Het is niets meer dan natuurlijk," zeide hy, #dat ik hem in zulk een tijdstip als dit een tijdstip vol droefheid hier gaarne by mij heb. Bovendien...." ^Bovendien," zeide de reotor onverstoorbaar, //is hy nn eigenaar van Stagholme." «Ja," zeide zy met geveinsde verbazing, waarmee zij zelfs een meer onnoozel man niet zou hebben bedrogeD. //Daaraan had ik niet gedacht. My dunkt, dat er dadelijk maar wat moet worden gedaan weer met die vreeselyke rechtsgeleerden." Door de opgewondenheid waren hare oogen geen seconde in rust. De rector gaf geen antwoord. Hy stond recht voor haar met eene onverzettelijke kalmte, die haar dwong om zich haastig om te keeren, onder voorgeven, dat zy wilde zien, hoe laat het was. z/Het is eene treurige geschiedenis," zeide hy. //Die jongen had er nooit heen moeten gaan." Mevrouw Agar had haar zakdoek by de hand en maakte er gebruik van, maar deze handelwijze had op Glynde evenveel uit werking als op een rotsklomp. //Arme jongensnikte zy. //Die goede Jem 1 I k heb hem niet hier kunnen houden." Dit was de grootste dwaasheid, die zy kon uitspreken. Na een lange en voor mevronw Agar uiterst pynlyke stilte, zeide hy met kalme stem, die geen spoor van ontroering droeg: //Wanneer hebt gy het nieuws gehoord //Gisteravond. Het was zoo laat, dat ik het niet verder heb bericht. Het kwam zoo plotseling en ik was zoo hevig ontsteld." //Juist." ,/Het eerste wat ik van morgen deed, was Arthur telegrafeeren," vervolgde de meesteres van Stagbolme haastig, „en ik wilde juist u schrijven, toen gy hier kwaamt." Met dat eigenaardig verlangen om overtuigende bewijzen te leveren, waardoor juist de argwaan van hem, die een goede op merker is, wordt opgewekt, wees mevrouw Agar naar do schrijf tafel, die geopend was. Op hetzelfde oogenblik, maar te laat, be rouwde het haar dit te hebben gedaan, want een boek, dat tot titel droeg: //Ieder zyn eigen advocaat," lag op de schrijftafel en had een holle ruimte op de boekenplank achtergelaten. ,/En van wien hebt gy het gehoord vervolgde de rector, een blik van herkenning onmeedoogend op het boek gevestigd. jrO, van een zekeren mynheer Johnson van het militie-bureau of Indische bureau. Ik mag hem wei schrijven en hem bedanken» Kom - waar heb ik het telegram gelaten?" Zy zocht tusschen de papieren op de schrijftafel en beging 4c leelyke fout om het bewuste boek bieder zyn eigen advocaat", zooveel mogelyk te verbergen. //Hier is hetriep zy ten slotte uit. Het was een uitvoerig bericht. Johnson had zich goed van z$n taak gekweten, daar hy de onkosten van het telegram niet uit zijn eigen zak behoefde te betalen. Hy vermeldde zoo duidelijk mogelyk, dat de voorhoede onder bevel van kolonel Stevenor, majoor Agar en nog een anderen britschen officier, overvallen en in de pan was gehakt. Bizonderheden konden nog niet worden vermeld, en konden niet vele verwacht worden, daar het zeker was, dat geen enkel soldaat van het ongelukkige korps aan den dood was ontsnapt. Generaal Seymour aldus deelde de man mee had zich in allerijl naar het tooneel van de slachting be geven om de overwinnaars te straffen en zoo mogelyk te voor komen, dat de nederlaag verder ongunstige gevolgen zou kunnen hebben. Mevrouw Agar was een van die personen, die niet in staat zijn om een brief of een telegram goed te lezen. Als Johnson den naam van Seymour Mitchell voluit had vermeld, dan zou zy waarschijnlijk in hare opgewondenheid er geen aandacht aan heb ben geschonken, of er geen oogenblik aan hebben gedacht, dat hy

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1