wézigen deelde mede, dat dit geschied is wegens onbehoorlijk gedrag van dien pikeur bij gelegenheid van de harddra verij te Haarlem op n October jl. De heer Bultman merkte op» dat die hard draverij niet beschouwd kon worden als onder het reglement dezer vereenigiog gehouden te zijp, omdat destijds eenige daartoe noodige formaliteiten niet ver vuld zijn. Volgens spr. mocht het hard draverij-comité dus ia deze niet met strafoplegging optreden. Door den heer Crommeiin ea anderen werd deze mee ning bestreden, waarna men het punt in kwestie Het rusten. De heer Bultman vroeg daarna nog; wat het harddraverij comité had gedaan ten opzichte van de foutieve opmeting van de baan te Clingendaal. Na eenig debat werd de verzekering gegeven, dat de baan dit jaar neg eens door een landmeter zal worden opgemeten. Heden werd ods een exem plaar toegezonden va® de zooeven ver schenen „Thee Thomson Coupletten' voor piano gewijzigd gearrangeerd op de muziek van Angelo A. Asher (Teié éboemdejé). De reeds populaire muziek, een gratis uitgave van den internationalen muziekhandel, Spuistraat te Amsterdam, gevoegd bij de couplet ten, zullen weldra door geheel Neder land uit aller monden de lof verkoadi- gen van de Thee Thomson, merk: Theevisite. Op aanvrage en bijvoeging van een x cents postzegel wordt door genoemden muziekhandel de muziek met coupletten gratis toegezonden, zoowel aan parti culieren als aan muziekhandelarea voor wederverspreiding door bijvoeging van zulk een exemplaar aan ieder te ver- koopen muziekstuk. Op den Kloveniersburg wal te Amsterdam naast het gebouw der maatschappij voor den Werkenden Stand is eea kelder van de Amsterdamsche bottelmaatschappg, waarin bier, wijn en gedistilleerd wordt verkocht. De kelder is onbewoond, maar de huurder heeft er een kantoortje. In den nacht van Maandag op Dius dag hebben onbekenden het hangslot, dat op de buitendeur hiug, verbroken en zich toegang verschaft tot den kel der, waar ze erg hebben huisgehouden, Uit een kofler ontvreemdden zij eea groot aantal kleedingstukkes, namen verschillende flsssche», maar wat het erg6te was, zij sleepten ook de zware brandkast we£waarin een vrij aanzien lijke waarde aan Autwerpsche en Ma dridsche loten en Russische sporea. Het is bijna onverklaarbaar hoe de dieven dit stoute stuk ongestoord heb ben kunnen uitvoeren, want in deze buurt liggen steeds stoombooten waarop dag en nacht gewerkt wordt. Eea buur man, die omstreeks vier uur 's nachts geraas meent gehoord te hebben, heeft het dan ook aan het laden op de boo ten toegeschreven. De brandkast was volgens den eige naar, die van het eea en ander aan gifte heeft gedaan, - omstreeks éen meter hoog, bruin geverfd en zoo zwaar, dat drie personen nauwelijk in staat waren haar te vervoeren. Ver moedelijk hebben de brutale inbrekers het zware stuk onmiddellijk op een kar geladen, nadat zij de brandkast, blijkens de krassen op den steenen vloer en de drempels, met veel moeite op den beganen grond hebben gesleept. Donderdag werd te Araster- dam een 17-jarige keliner aangehouden, die in gezelschap van een anderen in een roeibootje aan het varen was in de Muidergracht nabij de Kweekschool voor machinisten, alwaar zijn makker een pistoolschot loste op een der leer lingen dier school, die daardoor aan het been verwond werd, waarna de dader uit het bootje gestapt en op den loop gegaan is. De verwonde is in het Israëlietische Ziekenhuis verbonden en daarna naar de school teruggekeerd. Donderdagavond omstreeks zeven uur ontstond te Amsterdam door het omvallen eener petroleumlamp brand in perceel 37 in de Eerste Parkstraat, een huis van drie verdiepingen. Het ge- heele huis stond weldra in brand, zoo dat aaa redden niet te denken viel, en brandde geheel uit. Vier Vechtwater- kranen voor en twee aan de achter zijde van het huis werden in werking gebracht om den brand tot het eene gebouw te beperken, wat gelukte. De brandspuit uk de Tweede Park- straal was spoedig aanwezig, doch al de overige verschenen zeer laat, daar de hulp der brandweer op zeven plaat sen tegelijkertijd werd ingeroepen en alle posten waren uitgerukt. Aan de Katten burgergracht te Amsterdam is Donderdag een school knaap door een rangaertreia overreden, Hg was onmiddellijk dood. Men schrijft nader uit Pur- merendDinsdag is de yMercuur,* die sedert het ongeval aan de groote schut sluis aan dea wal moest blijven liggen, door een officier-machinist onderzooht, waarvan de uitslag wss, dat de machine niet in orde is bevonden. Het schip is in den namiddag naar Amsterdam ge stoomd. De doormidden gevaren deur was reeds Dinsdagmiddag verwijderd, Ook de tweede deur is Woensdag gelicht, zoodat eea geheel nieuw stel deuren het oude zal vervangen. Iadien zich geen tegenspoeden bij het weck voordoen, zal de scheepvaart vermoede lijk Zaterdag worden heropend. De scaade wordt op 8 tot 10.000 geschat. Uit Amsterdam wordt vaa 30 Maart aan de N. RCl. het vol gende gemeld: In de heden voortge zette vergadering van den gemeenteraad kwam allereerst aan de orde het laatste voorstel-Hovy, strekkende tot opheffing der stedelijke kweekschool voor onder wijzeressen. De heer Hovy lichtte met een enkel woord toe, waarom hg zijn voorstel gehandhaafd heeft, ondanks de zeer belangrijke uiteenzetting van den directeur der Kweekschool over het nut der school ca het gehalte van het onderwijs. Spreker heeft geen reden, deze beschouwing van den directeur te bestrijden, ea wil integendeel we aannemen dat de schooi aan eene be hoefte voldoet. Doch dit is de vraag niet. De kwestie wordt beheerscht door dit eene: mag Amsterdam ia de tegen woordige financieele positie, uitgaven continueeren, die niet strikt noodig zijn en waartoe de wet de gemeente niet verplicht? Ontstaat er door opheffing der kweekschool eeae leemte in de op leiding der onderwijzers en vooral der onderwijzeressen, dan vertrouwt spr. dat daarin wel op andere wijze zal worden voorzien. Mr. van Nierop heeft voorai eeae politieke reden die voor de opheffing pleit. Amsterdam klaagt er voordurend over, dat het xijk allerlei lasten op de gemeente schuift. Nu Amsterdam gereed staat die klacht onder woorden te brengen in een adres aan de regeering, is het vooral noodig, dat men den raadniet moet kunnen toevoegen dat hij vrij willig lasten op zich neemt, waartoe hij door niets en niemand wordt gedwongen. Nu beweert men wel, dat de kweekschool vooral ten bate komt van het onderwijs in Amsterdam maar spreker zou willen vragen of onze gemeente gebrek aan onderwijzers zou krijgen, als hare kweek school ophield ze te kweeken? Neen, antwoordt hij, Amsterdam zal steeds voldoende onderwijskrachten trekken, alleen andere gemeenten zouden dan wellicht worden ontbloot, maar dat is eene zaak, die buiten ons omgaat. Spreker zal voor het voorstel Hovy stemmen. Het is hier iets anders als met de universiteit. Daarbij is een groot gemeentebelang betrokken, bij het be- staan der kweekschool niet. De wethouder Van Lennep doet de sprekers opmerken dat het rijk nooit de verplichting heeft op zich genomen te zorgen voor de opleiding van onderwij zers in haar geheelen omvang] en wat die der onderwijzeressen betreft, hierom trent heeft het rijk zich te allen tg de onthouden. De kweekschool reide spreker verder oefent een gonstigen invloed op de opleiding der onderwijzers in het algemeen. Zij verhoogt den vorm der opleiding en levert de beste krachten voor het gemeentelijk onderwijs. Verder herinnert spreker er aan, dat Rot terdam 30.000 gulden 'ajaars aan de opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen besteedt en er dus voor Amsterdam geen reden mag zijn zich in deze te onttrekken. Tegenover het voorstel-Hovy hebben Burgemeester en Wethouders gesteld een voorstel tot reorganisatie, zoodat o. a. door opheffing der toelagen aan de kweekeliageo, ver- hooging van schoolgeld er.z. de kosten belangrijk zullen verminderd worde©, eea voorstel dat echter nog niet ia bijzonderheden is uitgewerkt. Mr. Van Nierop geeft ia bedenking de beslissing over het voorstel-Hovy aan te houden, totdat eerst de voor stellen van B. en W. behoorlijk gefor muleerd den raad hebben bereikt. De meeste leden toch zullen in ieder geval tegen het onveranderd behoud der kweekschool zijn en door dus nu het voorstel Hovy in stemming te brengen, zou men eene beslissing uitlokken, die voor velen te ver gaai. B. en W. en ook mr. Pijnappel achten het echter noodig dat eerst de principieels beslissing vaüe of de kweek school al dan niet als gemeentelijke i',stelling zal worden opgeheven. De heer Aitiog Mees dient eene motie ia om het voorstel aan te houden totdat de uitgewerkte voorstellen van B. en W. den raad zullen hebben bereikt. Deze motie wordt verworpen met 23 tegen 5 stemmes. De heer Hovy geeft nu den wensch te kennen zijn voorstel in te trekken. Sommige leden hebben hiertegen be zwaar, omdat zij de principieele be slissing niet ontgaan willen en men zoodoende de vorige stemming niet had behoeven te houde®. Daar de heer Hovy persisteeit neemt de heerAnker- smifc het vooistel over, al zal hg tegen stemmen. Het door den heer Aakersmit over genomen voorstel-Hovy wordt met groote meerderheid verworpen. Thans komen aan de orde de denk beelden tot reorganisatie der school, door burg. en weth. geopperd. De vraag is of de vergadering zich in hoofdzaak met deze denkbeelden, die dan nader zullen worden uitgewerkt, vereenigt, De raad besluit zonder hoofdelijke stemming in bevestigenden zin. O/er het voorstel tot verhoogiag van het schoolgeld op de hoogere burger school voor meisjes, staken ook heden de stommen. Volgens art. 50 gemeente wet wordt het thans geacht te zijn ver worpen. Zekere Willemaen, te Nij megen, die aan vallende ziekte leed, is aldaar ia eea beerput gestort, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Hij laat een weduwe met ze /en kinderen achter. Men meldt ons: De marechaussee J. v. E., die onlangs van Stadskanaal is overgeplaatst bij het wapen te Suriname, is niet daarheen gegaaa, maar moet, van zgn handgeld voorzien, stilletjes naar Noord-Amerika zij-a vertrokken. Onlangs deelden wij mede, dat te Beilen (Dr.) twee blinde meisjes Jantje en Geertje Wolters, die met hare bijna bliade moeder van 81 jaren in behoeftige omstandigheden samen wo nen, van de Koningin-Regentes oen bankbiljet van40 ontvingen, met toe- z"ggiQg van verdere hulp voor later. Een onbekende te Nienwer-Amstel heeft dit voorbeeld van H. M. gevolgd eu zond een som van ƒ50. Op het Pr otestantsche Kerkhof te Osch werd Doaderdagna- middag het lijk van den wachtmeester der kon. m&réchaussée ter aarde be steld. Eene groote schare belangstel lenden was tegenwoordig. De kist was versierd met een prachtigen krans, ge zonden door majoor Prins te 's Herto genbosch, uit naam van de 10 divisie. Nadat de stoet, die samengesteld was uk afdeelingen marécn&ussée met den kapitein W. de Rooy en den ze-luiteuaat Avelingh, uit den gemeen teraad en uit dea kerkeraad en notabelen van de Ned. herv. gemeente, en een groot aantal vrienden van den over ledene, met de familie op de laatste rustplaats was aaagesomen, sprak kapi tein Prins een hoog ernstig woord over de ontzettende misdaad, die gepleegd was en den dood van wachtmeester G. Hoekman tengevolge had. Hij hoopte, dat dit afschuwelijke feit niet ve-borgen xou blijven, maar dat ieder zich zon beg veren den dader aan het licht te brengen en aan de gerechtig heid over te leveren. Vervolgens sprak de predikant J. H. Tijl een gevoelvol woord, om de verdiensten vaa dea overledene in het licht te stellen en de keurige tegenstelling te doen uitkomen van deze stille week en het Paaschfeest met het ontzettend feit in den nacht van Palmzondag gepleegd. Nadat een lid der familie bedankt had, keerde ieder terug onder den indruk, een braaf man te hebben ter aarde besteld. In elk dorp van Zui d-B e v e- land vormt het grootste deel derjoage- liagea eene vereenigiog die in de wan deling bekeod is onder den aatm vaa de jookhc-id." Om lid van die vereeni- giagea te kunnen wordeo, of om „onder de jongens* te komea, moet men den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. De nieuwe leden worden na het voorlezen der //wet" ingewijd. Deze inwijding be staat voornamelijk in het uitvoeren van gekke kluchten. In sommige vereenigin gen wordt de nieuweling, op een stoel gezeten, onder gejuich der auderen in de hoogte getild. Soms wordt door de nieuwe leden „gefooid," hetwelk meestal bestaat in het geven van eene goede hoeveelheid brandewgn, die dan wel eens in een groote kom gedaan wordt, om beurtelings daaruit te drinken. Voor alles wat er geschiedt wordt geheimhouding gevraagd, dat dan ook door de nieuwelingen plechtig wordt beloofd. Het bestuur der vereeniging wordt gevormd door een burgemeester en wet houders, bijgestaan door een secretaris ontvanger, gekozen uit de leden. Op geregelde tijden, om de 3 maan den, worden des Zaterdagavonds ia de parochie- of dorpsherberg vergaderingen gehouden waarop de jeneverflasch goed wordt aangesproken, Tot laat in den nacht duren deze vergaderingen en na afloop trekkeu de Jonge jongers" al ewhreeuwende en tierende door het dorp, tot ergeais van menig wakker geschrikt burger. Ook ontbreekt het op die avonden, Jongers- avoaden" genoemd, niet aan baldadig heden. Menigeen heeft dat tot zijn schade ondervonden. De jongelieden zijn gehouden hunne makkers of kameraden te kiezen uit de ledan hunner vereenigingmet-leden mogen daarvoor niet In aanmerking kornen, waardoor menig jongeling ge noodzaakt wordt zich „onder de jon- gers" te begeven, wil hg niet alleen staan. Komt een jongeling uit een ander dorp zijn beminde bezoeken, dat door gaans Zaterdagsnamiddags plaats heeft, dan vereenigen zich eenige leden dor Jonkheid" en trachten, voorzien van een flesch brandewijn, den vreemde aan huis van het meisje of, zoo daar toe weinig kans bestaat, op weg naar huis te ontmoeten, ten einde hem zijn „burgerrecht of fooie" af te vragen. De „fooie" bestaat in het geven van geld, dat berekend wordt naar vermogen, maar toch zooveel moet bedragen, dat de flesch brandewgn er mee betaald kan worden. Men is natuurlgk vrij in het geven van de „focie", maar eene weige ring ia toch niet raadzaam, Élke vereeniging is in het bezit van een vlag, die bij bruiloften van leden der vereeniging of op nationale feest- dagen van de parocaie-herberg wordt uitgestoken. Ook de zoogenaamde klapbauken, welke op bgaa geen enkel dorp ont broken, behooren aau deze vereeni- gingen. Op vele plaatsen zijn deze in den vorm van een driehoek geplaatst, terwijl ia het midden veelal een wilde kastanjeboom is geplant, in welks scha duw de jongelingen des Zondags uit rusten van huaae wandelingen door en om het dorp. Bg nationale feesten, bruiloften, en vooral ook op Meiavond, laten de Jonge jongers"zich niet onbetuigd. Het oprichten vaa eerebogeD, het groesen, enz. zijn dan huane geliefde werkzaam heden, voorai ais zij dan goed te drin ken krijgen. Vooral de Mei-avond geeft veel drukte. Vóór den ingang van de dorpsherberg behoort dan eeneereboog te worde» opgericht, terwijl tevens al lerlei voorwerpen, die onder hun be reik komea, naar het marktplein wor den gebracht, en aangezien zij dit meestal des Zaterdagsavonds uitvoeren, ergert menig burger in den Zondag morgen zich aan dea verregaande» overmoed der Jonge jongers," Letteren es langt. Door H. M. de Koningin-regentes is ter beschikking van bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitiae* ge- 'jsteld ecja gouden medaille, door dat be stuur uit te reiken aan een jong beei; dead kunstenaar. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag, ia hooger beroep uitspraak gedaan iö de bekende zaak van de negen mannen van 17 tot 36 jaren oud en een 30-jarige gehuwde vrouw, allen wonende te Franeker, die door de recht bank te Leeuwarden wegens wederspan nigheid, gepleegd door meerdere perso nen met vereenigde krachten, ieder xija veroordeeld tot eea jaar gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank gedeeltelijk vernietigd. Over wegeade den gemoedstoestand en de omstandigheden, waarin beklaagden ver keerden en hun niet ongunstig verleden veroordeelde het hof ieder tot zes maan den gevangenisstraf. V ISSC H ERIJ- Scheveningen, 30 Maart. 40 schuiten verkochten hunne visch voor f 50 tot f 100, de prijzen waren voor tongen 40 ct. a f 1, tarbot f4 a f 12, griet f 1.25 a f 1.50, bot 70 a 80 ct., knorhanen f 1.75 a f2, schol 18 at 10, scharren f 2 a f 2.75, bolk f 1 a f 1.25, braad f 2 a f 2.50, kokaat f 1 a f 1.75. De loggers „Jacoba", sch. L. den Duik, „Elisabeth", sch. L, Admiraal, markten hunne visch alhier en maakten daarvan f 180 tot f 190. Prgzen der visch als dezea morgen. Van het Nieuwe- diep kwamen 50 manden visch, meest kabeljauw, die voor 11 tot f 3 werd verkocht. De vangst der booten bepaald zich tot 1 en 2 mand garnalen, waar de man was, die haar twintig jaar geleden zoo had bedrogen. Op dit oogenblik dacht zg minder aan den dood van Jem, dan aan de te verwachten komst van Arthur. Ia haar geestestoestand moest iets niet in orde zgo, daar belangrijke, gewichtige zaken in haar brein werden verdrongen door beuzelingen. //En is dit alles, wat gij er van weet?* vroeg de rector nogal haastig. Hg zag Cecilia de laan opkomen, en voor hem was deze dame de belichaming van die vrouwelijke ondeugden, welke hem zulk eene ergernis gaven. Hg begaf zich naar de deur, en terwijl hg zich daar omkeerde, zeide hij, zgn vinger waarschuwend opheffend: z/Gg moogt wel voorziohtig zijn. Raadpleeg geen rechtsgeleerde en doe geen enkelen stap in deze zaak. Voor zoover het u betreft, blijft de staat van zaken geheel dezelfde. Als executeur van het testament van den squire ben ik de eenige, die geroepen is te handelen als die arme jongen is gestorven zonder een testament na te laten. Gij moet voorai niet vergeten, dat uw zoon nog min derjarig is.* Daarna vertrok hij haastig, want Cecilia kon als al degenen, die zich gaarne met de zaken van een ander bemoeien, vrg vlug loopen. Een oogenblik daarna trad Cecilia Harbotte de bibliotheek bin nen. Zg zweefde als het ware binnen en omhelsde mevrouw Agar vol ontroering. yLieve Anna!* riep zg uit, //hoe innig gevoel ik met amee.* Om dat medegevoel nog duidelijker te doen blijken, drukte zg mevrouw Agars ietwat slappe handen, en zag haar teeder aan. Het kon haar nauwelijks ontgaan zgn, dat de schittering in hare oogen niet van droefheid maar van zuivere hartelooze opgewon denheid eu verlangen sprak. //Vertel mg alles eens, liefste,* zeide Cecilia vriendelijk. Mevrouw Agar vertelde haar alles, en weldra waren beiden gezeten met het vooruitzicht op een langdurig onderhoud. Er was echter een punt, dat zelfs mevrouw Agar niet durfde aanroeren. Wat dit punt was, wist Cecilia als het ware te ruiken met het orgaan van een speurhond, zoo fijn van renk was haar neus ge worden bg het snuffelen in de zaken van een ander. Toen dat punt voor de derde maal was bereikt, wist zg het op omzichtige wg'ze aan te roeren. Natuurlijk,* zeide zg met een blik van gelatenheid op de gor dijnen, //moet men onwillekeurig somtijds tot het besef komen, dat de Voorzienigheid eene beschikking maakt voor aller bestwil.* Zeer tot hare teleurstelling antwoordde de slimme mevrouw Agar slechts met een weinig beteekenend: Ja.* Na een zucht zette Cecilia haar taak voort, fik kan niet anders denken,* zeide zg, //dan dat Stagholmenu in betere handen zal zgn. Natuurlijk valt er op dien goeden Jem niets te zeggen hg was een beste, brave jongen maar denkt g\j ook niet, dat in menig opzioht Arthur beter geschikt is om deze positie in te nemen //Misschien wel,* stemde mevrouw Agar toe, met kwalijk vei* holen blijdschap. //Hg is,* vervolgde Cecilia, zoo beschaafd, zulk een gentleman een idea al-type van een landheer.* Na deze woorden kostte het haar weinig moeite om zich de gewenschte inlichtingen te verschaffen. HOOFDSTUK XII. Be miskenning van eene goede bedoeling Voor mevrouw Agar was het natuurlgk eene zaak van groot gewicht om te weten of Jem een testament had achtergelaten* Zeer spoedig begaf zg zich dan ook naar den familie-notaris, Rigg geheeten, en vernam van dezen tot haar groote voldoening, dat hg geen testament onder zgne berusting had. Op dit tijdstip sprak Cecilia van Jem Agar als van den //armen jongen*. Het graf schijnt de macht te bezitten om het verleden geheel te doen veranderen, en voor personen van de soort van //Cecilia* schijnt de dood niet alleen alle zonden weg te nemen, maar ook de herinnering bg den levende zoozeer te veranderen, dat het karakter van den overledene niet langer te herkennen j& Jem had nooit eenige genegenheid voor haar gekoesterd. Van zgne kindsheid af had hg als schooljongen slechts wantrouwen en verachting voor haar gekoesterd, welke verachting naarmate hij ouder was geworden een meer lijdzaam karakter had aangenomen. De dood scheen echter eene genegenheid te hebben doen geboren worden, die tgdens het leven niet kon ontstaan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2