mm wam sa., Mcrl-Maatschap ter bevordering vaa Nijverheid! Dienstdoende Muiterij P. VAIÏ B3EDSSQDE Provlsie-Helziger. Effectenkantoor. KRUIDENIERSBEDIENDE. Zijden Stollen, Chenscne Wascndnric&nnn. Stoom ververij. POLITIEK OVERZICHT. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Departement Haarlem. in Effecten, Assurantiën etc. Terstond te Huur: Te Huur met éen Mei, Aangeboden: Gr. Houtstraat 86. Helmbrekersteeg. voor 14 tot f 5 wordt betaald. Nieuwediep, 30 Maart. Door 35 korders werden heden 10 tot 60groote tongen, 2 tot 15 roggen, 2 tot 20 mand je» kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 450 tal hating aan gevoerd tong gold 60 a 50 ct., rog 70 a 60 ct., per stuk, kl. schol 12 a f 1.50 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring f 1.50 a 50 ct. per tal. De kotter H D 283 sch. Scholder, besomde aan tong, rog en schar 160. KOLONIËN- BATAVIA, aS Februari. Aan het verslag ia de Javasche Ct. omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het goeverremt.it Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 3 tot en met 16 deier, wordt bet volgende ont leend G r o o t-A t j e fa. Onae versterkingen Lamtih eu Lamdjamoe, zoomede de bkiktmieeu Lwuata, Sabsaag en Pagani werden, met uitzondering van lar.tstge- noemd blokhuis, dst dagelijks bij het verwisselen van de wacht werd beecho- te», nu eu dan door den vijand veront rust, dcch zonder ons eenig verlies te berokkenen. Door middel van gtaaast- eu geweervuur koe de vijand meestal spoedig worden verdteven. Den sen en 6sc dezer werden door Hr. Ms. Merafi en Koning der Neder landen eenige granaten in de kampongs Lampagger en Lamtengah geworpen tot straf voor den steun dien zij aan Toe koe Mat Amin en zijne bende verleen den. Iu den avond van 12 dezer drongen eenige kwaadwilligen nabij Lamjong bionen de linie; zij trachtten een sapi (koe) weg te halen van zekeren Toekoe Petjoet Abas, die hen echter met zijn lieden verjoeg. Van Boekit Karasg liep de-, 15e» dezer een Europeeseh kanonnier naar den vijand over met medeneming va» 2 geweien en 180 patronen. Westkust. Tijdens de opname op 6 en 7 dezer van de Riouw-baai met de sloepen Hr. Ms. Band/ermaein wer den deze van den wat beschoten zon der schade ol letsel te bekomen. Op het eiland Rajo, zoomede te Me- laboeh, viel niets meldenswaardigs voor. De weergesteldheid was warm de laatste dagen vielen er overvloedige re- gens. Over den gezondheidstoestand viel niet te klagenalleen op het eiland Web kwamen onder het werkvolk vele gevallen van buikziekte en kooitsvoor. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 22 en dat van beri-beri 8 te gen 10 gedurende den vorigen verslag- tijd. Het sterftecijfer was laag. Zoowel de procurenr-gcneraci ais het hooggerechtshof hebben een zeer ongunstig advies uitgebracht over het voorstel van den directeur van justitie tot hervorming van het rechtswezen. Het is dus niet te verwachten dat de naam van mr. Eagelbrecht aan eeae nieuwe rechterlijke organisatie zal wor den verbonden. Volgens de Soer. Ct. zal er een superintendent benoemd worden over de vloot tot tegengang van den opium- sluikhandel, op een traktement van 700 tot 1000, en zou tot die betrek king waarschijnlijk worden benoemd de luitenant ter zee 2e klasse Modderman. Machtiging is verleend tot deB bouw eener brng over de Merzwang- rivier te Batoeroessak, afdeeiing Mera- waug der residentie Bankar, waarvan de kosten zijn geraamd op 28,220. Volgens een telegram dd. 23 Fe bruari van hier aan de Soer. Ct. heeft de resident van Besoeki, de heer De Wit, zijn ontslag uit 's lands dienst ge vraagd. Aan mr. C. H. Prins is vergunning verleend tot het doen van mijnbouw- kundige onderzoekingen in de afdeeiing Grobogan (Semarang). Do officieren, te Weltevreden in garnizoen, hebben zich door de stort bui die gisteren ia den vooravond ge vallen is niet laten weerhouden om den benoemden luitenant-generaal Gel) van Pittins met zijne bevordering en corfs geluk te wenschen. Genetaal Vetter maakte zich tot den tolk van alle aan wezigen, toen hij het leger gelukwenschte met een chef van zoo algemeen erkende bekwaamheden en met zulk een schit terend militair verleden achter zich, als waarop de generaal Geij kan wijzen. Terwijl de stafmuziek zich deed hooren, werd de eerewijn rondgediend en had men gelegenheid het monsterbouquet te bewonderen, dat de gezamenlijke staf officieren hunnen scheidenden ehef had den aangeboden. De fransche Kamer beraadslaagde Donderdag over de mo'ic-Lockroy, welke Woensdag na ingewonnen ad vies van de ministers Tirard en Ribot, door de begrootings-commissie gesteld is. De strekking van deze motie was, de begrooting in den door de Kamer vastgestelde» vorm naar den Senaat terug te zenden. De Kamer besloot deze motie onmiddellijk in behandeling te nemen. De minister van financiën. Tirard, be sprak de wijzigingen, welke de Senaat ten aanzien der patenten in de begroo ting beeft aangebracht. Het ontwerp van den Senaat zegt de minister komt in dit opzicht het meest het ont werp der regeeriug nabij. Wat de be lasting op de beure-operatièn betreft, be loofde de minister zijn best te zallea doen dat het dooi de Kamer aangeuo- nomen voorstel de voorkeur krijgt. Ten slotte verzocht de minister de Kamer, om tot de behandeling der begrooting over te gaan, omdat 's lands belang dit eischt. De Kamer besloot daarop over te gaan tot de avtikelagewijze behande ling der begrootittg. De eerste aitikels der begrooting van ontvangsten werden aangenomen met de door de commissie voorgestelde cijfers. Ia strijd met den raad van den heer Tirard wcrrd de belasting op de patera - te», aangenomen. De betaslfog op rij wielen bleef gehandhaafd, die op de piano's ets de iiereieu werd verworpen. Het voorstel van de ministerTirard ets Ribot, om de herziening der belas ting op het gedistilleerd at te scheiden van de wet op de middelen, werd met 247 tegen 242 stemmen verworpen. De ministers hebben zich daarop in het bureau der Kamer veieenigd om te beraadslagen wat hua te does stond. „Daarna begaven zij zich nasr het Elysée en dienden bp president Carcot hun verzoek om ontslag in. Oaaank3 de pogingen van den heer Caraot om hen tot andere gedachten te bresgen, bleven dè ministers bij nun besluit.* Eenige leden der Kamer deelden hun voornemen mede om een incident uit te lokken, waardoor president Carnot in de gelege&heid zon worden gesteld de ministers aan het bewind terug te roe pen, maar andere afgevaardigden, die den heer Ribot 's avonds hadden ge sproken, meenden, dat deze poging toch tot Diets zou leiden. Toen de zitting der Kamer heropend weid, was de heer Tirard de eenige der ministers, die terugkeerde. De heer Tirard diende een ontwerp in, waarbij voorloopige credietea voor twee maan den werden aangevraagd. Namens de begrootings - commissie stelde de heer Lockroy voor slechts een voorloopig crediet voor een maand toe te staan. De Kamer vereenigde zich met Jit voorstel en besloot met 504 tegen 5 stemmen een crediet voor een maand te verleenen. De zitting werd daarna geschorst, tot dat de Senaat een besluit over het voor stel zou hebben genomen. De heer Tirard diende inmiddels het zelfde voorstel in bij den Senaat, die insgelijks, en wel met algemeens stem men, het verleenen van een voorloopig crediet voor een maand goedkeurde. De Scn&at bepaalde daarna de volgende zitting op Zaterdag. Zoodra het besluit van den Senaat ter Kamer was gebracht, besloot de Kamer haar zittingen te verdagen tot Dinsdag. Volgens de geruchten in de couloirs zouden Bardeau (min. v. marine en kol. in het voiig mia.) of Deveile (laat stelijk min. van buitenl. zaken) met de vorming van een nieuw kabinet kunnen belast worden, en zouden LoizUlon (oorlog) en Rieunier (marine) hunne portefeuille behouden. Naar aanleiding van het artikel der Alord deutscke Atlgemeine Zeitung be vattende eene scherpe veroordeeling van de laatste voorvallen te Parijs zie Gemengd Nieuws beweert de Frei- sinuige Zeitungdat het stuk een on gepaste, olficieuse schaakzet is tot on dersteuning van de duitsche militaire wetsvoorstellen. Ia diplomatieke kringen gelooft men dat keizer Wilhelm naar Rome komt ter wille van het totstandkomen der legerwet. In Weenen hoopt men dat de paus aartshertog Reinier ter audiëntie zal willen ontvangenuit Rome komt even wel het bericht, dat de audiëntie waar schijnlijk niet zal worden verleend. Het eogelsche Lagerhuis heeft met 163 tegen 75 stemmen eene motie aange nomen, waarbij Gladstone in overeen stemming met de regeering verklaarde, dat na het paaschrecès de Dinsdagen en Woensdagen aan regeeringszaken, met voorgang van de home rule bill, zullen gewijd worden. President Cleveland heeft aan ver scheidene leden van het congres zijn voornemen te kennen gegeven, in Sep tember of October eene buitengewone vergadering van het Congres bijeen te roepen ter beraadslaging over de tarie ven. De New-York Herald heeft een telegram ontvangen uit Valparaiso, dat over de toestanden in Rio Grande do Sul tegenstrijdige berichten geeft. De correspondent der Herald te Artiga's zegt dat de revolutionairen ten getale van 20,000 slechts eene betere bewa pening zouden noodig hebben om de troepen der regeering te verslaan. De grootste macht der opstandelingen heeft zich achter de Allegre teruggetrokken, die de basis vormt der krijgsverrich tingen. Generaal Tellos, bevelhebber van de regeeringstroepen, zou Uruguay zyn binnengedrongen, ten einde de inwoners te straffen die hulp moeten hebben verleend aan de opstandelingen. Een conflict tusschen Brazilië en Uruguay schijat onvermijdelijk. De Braziliaansche kanonneerboot Alagoas is voor Asun cion aangekomen en zou terstond met het bombardement der stad kunnen aanvangen. 8EMENGD NIEÖWS. De „N0r d d. A l i g. Z t g." b e- handeit ia een blijkbaar door het mi nisterie va® buitenlandsche zaken geïn spireerd hoofdartikel de vexbEnniEge» uit Parijs van twee rustige duitsche correspondenten, Von Weüell en Braudes. In de eerste plaats zet de „Noiddeutsche" uiteen wat voor h&teijjke en ongerijmde disgen de foamsche pers en de „Agence Havas" systematisch tegen Dnitschl&nd hebben uitgekraamd. Tot nu is de fransche regeeriug althans sedert 1871 er iu geslaagd door hare correcte houding te verbidden 3, dat het van zulk een „woest twiststoken" tot daden kwam. In den kaatsten tijd echter schenen de fransche staatslieden geenen weerstand meer te kunnen bieden aan de verleiding om zich door geheel on rechtvaardige en vijandelijke daden tegen Duitscher6 populair te maken bij de fransche menigte. Die twee duitsche correspondenten werden eenvoudig ver bannen ia weerwil van de aangetoonde ongegrondheid der tegen hen inge brachte beschuldigingenzij werden verbannen om de opgewekte volksharts tochten van de Panama-gebeurtenissen en andere bianeniaadsche moeilijkheden af te leiden. Zulk een politiek van afleiding door opstoking van den volks haat levert echter een permanent oor logsgevaar op, en herinnert aam de stelselmatige verbittering van het natio naal gevoel, welke in het jaar 1870 tot dea roep vk Berlin* heeft gevoerd. Sedert Bismarck's optreden is zulk een krasse tooa nog niet tegen Frankrjjk aangeslagen. N. R. Ct. Donderdag is de nieuwe parijsche waterleiding vaa de Avre ia werking gebracht. Daardoor verkrijgt de stad 110.000 vierk. meter bronwater meer per dag. Tengevol ge van bet bericht van den detective, die Herz bewaakt, over diens gezondheid heeft de Eogel- sche regeeiing aan sir Andrew Clarke ea 4 andere geneesheeren opgedragen eea onderzoek daarnaar in testellen. Ia hun rapport verklaren dezen dat geneziag bijna onmogelijk is en iedere verplaatsing de noodlottigste gevolgen kan hebben. Volgens het „Journal des Débats" is de pest ia Tripolis uitge broken ten gevolge van een grooten hongersdood, die door langdurige droogte veroorzaakt is. De Sun verneemt uit Nor- tolk, dat op de kust van Virginia een fiesch is gevonden, bevattende een brief, die geteekend was: John Olses, veehoeder aan boord der Naronic.Hst schip was blijkens dit briefje bij een sneeuwstorm op een ijsbank geloopea ca op het punt te vergaan. Een bemande sloep was reeds door de golven ver zwolgen. Hierdoor wordt het vermoeden tot zikerheid, dat de Naronie verongelukt is. Op 11 Febr. vertrok deze nog vrij nieuwe stoomboot vaa de White Star Line uit Liverpool naar New-York. Op 1 Maart had zij hare bestemming nog niet bereikt en op 15 dezer rapporteerde de Teutonic die uit New-York te Queenstown aankwam, dat zij, ofschoon ze een langen zuidelijken weg gevoigd had, geen spoor van het vermiste stoomschip gevonden had. Echter wer den 2 booten waarvan een gemerkt Na ronie op 420 N.B. en 460 W.L. drij vende gezien. Dit, gevoegd bij het lang uitblijven van tijding, deed omtrent het stoomschip het ergste vreesea. Op hef soldatenpaniser, van Dowe, gezonde varkens aange trokken, worden nu met Fransche Lebel- geweren uitgebreide proeven genomen. Naar te Berlijn wordt gemeld, z 1 de Duitsche regeerimg zich nog eens be denken, voor zij het patent aankoopt. Zij wil eerst nog onderzoeken in hoeverre de stof tegen het weer bestand is. Men berekent, dat de invoering van het pantser voor het Duitsche leger on geveer 36 millioen mark kosten zal. De commissie voor den bouw eener kerk te Berlijn ter gedachtenis aan keizer Wilhelm I heeft, te midden harer moeilijkheden om het nog ont brekend bedrag aan te vullen, het voor haar verrassend bericht ontvangen, dat het district Teltow eene bijdrage van 30,900 mark heeft toegestaan. Het besluit daartoe is in de Kr eis tag ge nomen met algemeene stemmen op 2 na. Op de Duitsche spoorwe- gen kwamen in het jaar 1891—92 voor 2409 ongelukken, tegen 2461 in het vorige jaar, en wel 244 ontsporiagen en 222 botsingen. Hierbij verongelukten 2144 personen (in 18912202), waar van 469 gedood werden. Tot de ver ongelukten behoorden 119 reizigers (vo rige jaar 147,) Per 100,000,000 reizi gers werden er 10 gedood en 30 ge kwetst; de Staatsspoorwegen gaven een kleiner aantal gekwetsten, n.l. per 100,000,000 reizigers 19. Op den Prui- sischea Staatsspoorweg zijn verder door zelfmoord of poging daartoe, 119 per sonen gedood en 14 gewo«d geworden. Commissariaat rci Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Een zw&x'tgaren kinderhandschoen. Een zwarte handmof. Een schoen. Een schilders-diamant. Eeta zilverea bsoche. Een gouden heerentiag. Een honden- muilkorf. Een roodgeruite zakdoek waarin eenige voorwerpen. Een koperen gewicht. Een barnsteen sigaren pijpje in étui. Een wit kinderboezelaar. Een amu let. Een ijzeren passer. Een groote zwaztbarigera hond. Een zilver cylinder- horloge. Een kiaderkruiwagentje. Een koperen tabaksdoos. Twee lappen wit goed. Eenige sleutels. Ondertrouwd: 31 Maart. J. D. Berkhout en H. W. Booazajer. Geboorten 28 Maart. C. van EijkerenSoellaart d. - C. J. de Roojj— Knaapea d. (leveal.). - 29. M. J. SmitKuijten z. - C. M Toebes— Akkerman z. - C. ToesetKuijer d. - 30. M. MertzBos d. - A. Hartog v. Gend d. - A. S. v. EgtaaondHurk- mans z. - H. Rijbroekv. Dsurzen d. - 31. C. J. Roozenv. Staveren. Overleden 27 Maart. C. J. Hessen 8 md. d. Kokst. - 28. A. de Braber32 j. Lange Margar.str. - 29. D. de Vos 48 j. Baljuwsl. - S. Jutting—Beezem 70 j. Leidechevaart. - 30. M. M. A. Fnj- hoff 14 j. d. Lange Begijnestr. FAIVÜLIEBERICHTÊM. Getrouwd: 17 Maait. Tl. A. Tromp en J. F. Har tog-" Padaag Pandjang. - 29. D. Sybran wedr. van G. A. van Angelbeek en B. E. Owen, Den Haag. - R. Loman en G. Bron- gers, Groningen. - 30. A. Latenstein van Voorst en M. P. Eadt, Zaandam. - G. S. de Joug Ta. en E. G. Avis, Haarlemmermeer. - C. P. Blankwaardf en J. J. van Zuijlen, Amst. - P. I. E. Lefebvre Jr. en J. A. Kaars Sgpesteija, Heemstede. - J. van Rode en J. A. Kok wed. van G. P. de Rugter, Voor burg. - G. de Bruin F.Wza. ea J. W. Das, Amst. - J. J. Vroom en D, W. de Jonge, Amst. Bevallen 29 Maart. Mev Lorentz Stark z. Helder. - 30. B. Kalker Edersheim z. Amst. C. H. de Jonge CohenNolmans z. Amst. - S. San dersDaniels d. Parijs. Overleden: 29 Maart. Douair. A. J. H. van den BerghWesteaeng 64 j. Des Haag. - Wed. G. Kitlss Stroom berg 58 j. Scheveningea. - 30. B. C. T. Perizoaius 57 j. Den Haag. - Wed. E. A. G. Westerouen van MeeterenHujjgens 86 j. Den Haag. Aan Gtabonneerden op Hit Blad m hunne kuis genoot en worden aan hei ftureau kleine Houtstraat 9, op monde- 'inge aanvrage de adressen medegedeeld, vaar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abtnnts buiten Haarlem ontvangen in- lichting tegen toezending van postzegel 1. Gezelschapsjuffr., bov. 30 j. te Amat. met kenn. vaa fransch. 2. Huishoudster bij een heer en zoon, tegen Mei, met opg. van inform., portr., godsd. en verl. sal. 4. Gemeente-geneeBhoer in Zeeland, jaarw. ƒ800, boney. vrye won. met tuin, bevolk. 2100, zoo spoed. mog. 5. Pi. bed. in vak van manuf., goed knnn. etal. met opg. van leeft., godsd. en tegonw. botr. 6. Cand.-notaria te Amst., om de leid. van notariskant, op zich te nem., aanv. aal. 1000. 7. Bediende heeren-modezaak, met 't vak bek., fl. verk., aanb. met opg. v. ref. en tgd v. intrede. 8. Klerk ten registratiekant. met Mei of eer der, met de werkz. bekend, aanb. met opg. v. verl. sal. slcomvaartfcarïchten. Het stoomschip Antenorvan Batavia naar Amsterdam, arriveerde den 27sten Maart te Suez. Het stoomschip Merapi% van Rotter dam naar Java, vertrok 27 Maart van Perim. Het stoomschip Yeendam, van deN. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, passeerde Maandag 27 Maart, des ochtends 2 uur Lezard. Hef stoomschip P. Calandy van de N. A. S. M,, vertrok Woensdag 29 Maart van Baltimore naar Amsterdam. Het stoomschip Utrechty van Rotter dam naar Java, vertrok 30 Maart van Marseille. Het stoomschip Koningin JEmnta, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Maart van Suez. Het stoomschip Prinses Amaiia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Maart van Snez. Het stoomschip Zaandamt van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Donderdag 30 Maart te Baltimore. Belangstellenden in de LEZING van Dr. P. J. H. CUIJPERS van Amsterdam, over het onderwerp: Kunsten en Ambachten vroe ger en thans, te houden op Vrij dag 7 April as., des avonds ten 8 uur, in de Bovenzaal van het Nutsgeboum aan de Zijlstraat alhier, kunnen bij den ondergetee- kende, Wagenweg 16 alhier, introductiekaarten bekomen, eiken dag van 10—12 uur. Namens het Bestuur, Mr. Z. W. STRAATMAN, Secretaris. TE HAARLEM. VRIJWILLIGE KADEROEFE NINGEN, Maandag 3 April 1893 <2e Paaschdag). GEVECHTSCHIETEN. Aantreden des morgens ten 9 uur, aan de Zijlbrug Woensdag 5 April 1893. LIJN-EXERCITIE. Aantreden des namiddags ten 6 uur, op den Doelen. 8cha.gchelatra.at 28, belast zich met den aan- en ver koop van Effecten, bet verzilveren van Coupons, sluit prolongation en plaatst gelden onder hypothecair verband. Gevraagd een flink Jongmensch, met goede referentiën, om tegen booge provisie met een net artikel particulieren te bezoeken in Haar lem en omstreken. Adres lett. H., Bureau dezer Courant. Gevraagd een beschaafd Jong mensch, eene goede band schrij vende, om als volontair werkzaam te zijn. Br fr. motto .Effecten., bij de ERVEN LOOSJES, Boekbandelaars. GEVRAAGD om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden een jongste Bediende met bet vak bekend. Reflectanten vervoegen zich in persoon in het «Wapen van Friesland», Kleine Houtstraat 55, alhier. Een Heerenhuis met Tuin, Nieuwe Gracht No. 100, bevattende 10 groote en kleine Kamers, Keu ken, Kelder, Zolder met Diensibo- denkamerije. Huurprijs f 650, per jaar. Te bevragen Hasselaersplein 97. öp voordeelige voorwaardeneen flink HUIS, voorzien van alle ge makken, Schotersingel 73, Haarlem. Te bevragen bij den Heer v. d. LANDE, Mr. Timmerman, Kenau straat, Haarlem. Met Mei een Gemeubileerde Kamer met Kost. Adres Jansmeg 30. voor Robe» en Garneering: Gr. Houtstraat 24. H. J. VI88ER. MAGAZIJN: .FABRIEK Maa r le m. Speoialiteit tot het verven va» Amenblementitoffen. ültatoomen van alle veerke- Kende Kleeding»tukken.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3