Her-IJk. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. INSTALLATIE KBOTISGEVIM. TW11 GESLACHTEN 10e Jaargang. Woensdag 5 April 1893. No. 2992. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. He Gaskwestie. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEÏEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSuccParijs 31 &is Faubourg Montmartre. VAN Morgen, Woensdag 5 April, heeft sooals bekend is, in den (gemeente raad de installatie plaats van Jfar. Mr. J W. G. Boreel van Hegelanden als Burgemeester van Haarlem, en aanvaardt de nieuwe titularis zijn zoo belangrijk ambt. Feestelijkheden worden daarbij niet gegeven, maar onzes inziens zon ket gepast zijn, den nieuwen Bnrgemees. ter door ket algemeen UITSTEKEN DER VLAGGEN te verwelkomen. Hiertoe wekken wij Haarlems in gezetenen gaarne op. Burgmeester en Wethouders van HAARLEM doen te weten dat de Her-IJk der Maten en Gewichten, waartoe de letter D (in den gewonen schrijfvorm) zal gebruikt worden, zal plaat» hebben in deze gemeente in de Kleine Zaal van het Koffiehuis van F. PRINSEN (voorheen P. SMITS) in de Wijde Appelaarsteeg, nl. i Voor ten verkoop bestemde Maten en Gewichten op 11, 12 en 13 April e.k. Voor Apothekers-, Goud- en Zil versmidsgewicht en verdere gewich ten, bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven, op 14 en 15 April e.k. Voor den Her-Uk in het algemeen Voor de bewoners van de afdee- ling I op 17, 18,19 en 20 April e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling' II op 21, 22, 24 en 25 April e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling III op 26 en 27 April en 2 en 3 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling IV op 4, 5, 6 en 8 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling V op 9, 10 en 12 Mei e.k. Voor de bewoners van de afdee- ling VI op 13 en 15 Mei e.k. Voor de bewoners der gemeente in het algemeen op: 16 Mei e.k., telkens van des voormiddags 9 tot 12 en van des namiddags 1 tot 4 uur. Wordende alle Winkeliers en ver dere belanghebbenden uitgenoodigd, zieh met al hunne Mhten en Ge wichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaat» te vervoegen en daar door de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hieruit voor hen zouden kunnen geboren worden. Voortsdat de Verificatie der Milligram-Gewichten uiUluitend aan de IJk-kantoren kan plaats hebben; dat de termijn voor den Her-ijk in dit jaar eindigt op 1 October a.s. en dat voor hen, die verzuimd moch ten hebben hunne maten en gewich ten op tijd ten Her-IJk aan te bieden, alsnog gelegenheid bestaat die voor werpen te doen her-ijken aan het Uk kantoor te Alkmaar, op de na volgende dagen en uren 19, 20, 23, 26 en 27 Mei, 15, 16 en 17 Juni, 3, 4, 21 en 22 Juli, 7, 8, 9,11,12, 14 en 15 Augustus e.k., telkeus vau des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur en van 21 Augustus af, eiken Maandag, WoensdagVrijdag en Zaterdag, van 's voormiddags 9 tot 'g namiddags 1 uur. Haaelem, 30 Maart 1893. Burgmeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. Be Secretaris, C. M. RASCH. HiiBLsu, 4 April 1893. De ie luitenant L. E. Hinrichs van het instructie-bataljon, wordt op 5 April e.k. overgeplaatst bij het 4® regiment infanterie en wel bij het bataljon alhier in garnizoen, met bestemming om den i« October e. k. den kapitein M. H. Spruyt van het 7e regiment infanterie, thans leeraar bij de Militaire School, te vervangen. In de Donderdaggche Courant meld den wij, dat weldra verschijnen zou het advies van de speciale Commissie uit den Raad over de voorstellen van de gasïabriek slhier tot verlenging dsr con cessie. Dit advies ontvingen wij Zaterdag, doch te laat om het in de courant op te kunaen nemen, zoodat wy de hoofd punten in een bulletin hebben opge somd. De Commissie bestaat uit Burgemees' ter en Wethouders en uit jde heeren Jhr. J. W. M. van de Poll, J. J. Snel- tjes en W. Stolp alzoo totaal uit acht leden. O/er de vraag, of het in het al gemeen weaschelijk is om een aanbod tot verlenging der concessie aan te ne- meD, was de Commissie niet eenstem mig. Volgens de overtuiging der min derheid moet geene aanbieding, hoe voordeelig ook, worden aangenomen. De gemeente behoort, naar hare mee ning, door oprichting ecner eigen gas fabriek in de levering van gas te voor zien. De groote geldelijke voordeeïen, welke eene eigen exploitatie aan zoovele steden in ons land afwerpt, wenschtzij ook voor Haarlem «niet prijs te geven. Wel is waar zal bij niet aanneming van het aanbod der Maatschappij de be staande overeenkomst tot ult-o. Decem ber 1902 van kracht blijven era de ge meente alzoo nog vele jaren van de voordeeïen eener eigen fabriek versto ken blijven, maar zij acht die vooral in de toekomst zoo belangrijk, dat daaraan boven eeae reeds thans met de Maat schappij onder gunstige voorwaarden te sluiten overeenkomst de voorkeur moet worden geschonken. De meerderheid der commissie daar entegen is van een ander ;gevoelen. Zij oatkent niet de mogelijkheid dat eeae gemeente-gasfabriek mettertijd voor de gemeentekas belaagrijke winsten zal afwerpen. In tegenstelling echter van de minderheid acht zij de gelegenheid om reeds thans, d. i. bijna 10 jaren véor den bepaalden tijd van eene zoo wel voor de gemeente als voor degas verbruikers zoo bezwarende overeen komst vrij te komen en zich reeds nu belaagryk gunstiger bepalingen te kun nen bedingen in de gegeven omstandig heden van zoo overwegend gewicht, dat zij met volle overtuiging vrijheid vindt te adviseeren met de Maatschappij in nadere onderhandeling te treden, ten einde te trachten tot een voor beide partyen aannemelijke regeling te geraken. Het zijn intusschen niet alleen de onmiddellijk te verkrijgen voordeeïen die de meerderheid der commissie tot haar advies hebben geleid. Zy is daartoe voor een goed deel ook gekomen door de ten eenenmale bestaande onzeker heid of bij de oprichting eener ge- meentefabriek na 1902 het gas aan de ingezetenen zal kunnen worden geleverd voor een prys als de Maatschappij tuans aanbied* en de in naar oog even groote onzekerheid of na 1902 de om standigheden tot het stichten eener eigen fabriek nog gunstig zullen zjjn. De Comm. heeft de voorlichting in geroepen van deskundigen, zijnde de heeren D. van der Horst te Utrecht, J. S. Theemissen te Amsterdam es J. W. Holterman én is gekomen tot de vol gende voorstellen 10. Voorgesteld wordt eene verlen ging der concessie voor den langst aan geboden termijn van 20 jaren, aange zien de daarmede te bereiken gssprljs van 6^ cent per M5. verre de voorkeur verdient boven dien van 7 cent bij eene slechts 5 jaren vroeger eindigende over eenkomst. 20. Tegen den aangeboden prijs van cent per Ms. voor de openbare ver lichting, daaronder begrepen de kosten van plaatsing, onderhoud, schoonhouden, aansteken en blusschen der lantarens heeft de commissie geeae bedenkingen. De kosten, die de gemeente volgens dien prijs aan de openbare verlichting zal moeten betalen, zullen niet onaan zienlijk minder zyn dan die welke de Maatschappij daaraan zal dienen te be steden. Deze toch mogen volgens de opgave der deskundigen, zelfs wanneer de rente en aflossing vaa het kapitaal aan het buizennet ten koste gelegd, nis niet op de openbare verlichting druk kende worden beschouwd, op 5 cent per M5 worden gesteld. De gemeente zal alzoo op de open bare verlichting eene indirecte nitkeeria genieten van ih cent per Ms. 30. De prijs van het gas zoo voor de gemeente als voor particulieren, wordt door de Maatschappij gesteld op 6^ cent per M3, terwijl eene jaar- lijksche uitkeering aan de gemeente wordt aangeboden van één halve cent voor eiken M* op meter voor verlich ting afgeleverd gas. Ia aansluiting aan hetgeen in het advies van deskundigen wordt aange merkt, meent de meerderheid der com missie de aanneming van dit punt niet te mogen aanbevelen. Volgens haar oordeel is het weaschelijker, dat de ge meente de uitkeering dier halve cent prys geeft. Daardoor zal een gasprijs van 6 cent per Ma mogelijk worden en zal van de Maatschappij, wier debiet tengevolge van den lagen gasprys aanmerkelijk zal stijgen, in plaats van de aangeboden ééa halve cent, een uitkeering kunnen worden gevorderd van, gelijk in het ontwerp-besluit wordt voorgesteld, dén halve cent per kub. meter verkocht gas (waaronder begrepen dat ten dienste der openbare verlichting) na aftrek van het vijfvoudig verbruik der openbare verlichting. Zal nee ü«drag, uri op me wijac ge durende de eerste jaren aan de ge meentekas zal ten goede komen niets 0 f althans gering zijn, bij de bij eenen gasprijs van 6 cent met grond te ver wachten sterke toename van het gas verbruik, zullen die baten op den duur kunnen stijgen tot een vrij aanzienlijk bedrag. 40. Ernstige bedenkingen meent de meerderheid uwer commissie temoetem doen géiden tegen den bouw eener nieuwe fabriek naby de Schoutj8sIaan. Ia verband met de omgeving acht zy die plaats daartoe ongewenscht. Zij meeat eveawel eene geschikte plaats te hebben gevonden in het zoo genaamde Earmenjansenveld. Zoowel de ligging in de onmiddel lijke nabijheid van den spoorweg en het vaarwater, als de grootte van dat terrein (pl. m. 2% H. A.) maken het voor het beoogde doel in alle opzichten geschikt. De comrrissïe stelt voor genoemd terrein aan de Maatschappij in gebruik te geven tegen eenen jaarlijkschen huur prijs van i, 50. Ia verband met het zoo goed als gratis in gebruik geven van een terrein voor den bouw eener nieuwe fabriek meent de meerderheid der commissie te kunnen bedingen eenen bij het eindigen der concessie geheel kosteloo- zen overgang der fabriek met alles wat daartoe behoort. In eene verplichte overname tegen taxatie zooals het aanbod luidt, bestaan naar haar eenstemmig oordeel voor de gemeente groote bezwareD, zoodat zij gemeend heeft de aanneming van eene dergelijke bepaling te moeten ont raden. 60. De bepalingen in bet ontwerp besluit opgenomen omtrent het licht gevend vermogeD, de zuiverheid en de druk van het gas, velschillen op meer dere punten van die in het aanbod vervat. De commissie meent eveawel op geene andere voorwaarden dan door haar wordt voorgesteld tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst te mogen adviseeren. De gemeente heeft het recht op de fabriek en op al hetgeen daartoe be hoort toezicht uit te oefenen, of te doen uitoefenen door een ambtenaar teharer keuze. In de maand October van elk jaar, en bovendien zoo dikwijls als Bur gemeester en Wethouders zulks noodig mochten achten, zal de fabriek door een door den Gemeenteraad te benoemen Commissie worden bezichtigd en onder zocht. Dé concessionaris is verplicht deze Commissie als ook den bovenbe doelden ambtenaar steeds toegang te verleenen tot alle gebouwen, werkplaat- FEUILLETON- 17) HOOFDSTUK XII. De miskenning van eene goede bedoeling, «Dat is wel waar liefste, maar in tijden van droefheid wendt men zich niet altyd het eerst tot zyne ouders," //O," merkte Dora onverschillig op. Cecilia liet zich echter niet zoo spoedig afschrikken en ver volgde, terwijl zij uit het raam keek met een sentimenteele uit drukking om bare dunne lippen: ffGij moet weten, liefste, dat ik niet kan nalaten het denkbeeld te koesteren, dat deze deze vrceseiyto slag u nog harder treft dan een van ons allen." //Waarom vroeg Dora zoo nuchter mogelijk. Cecilia zweeg. Zy begon eenigszins zenuwachtig te worden in tegenwoordigheid van dit kind, niet wetende, dat jeugd niet altyd naar den leeftijd moet worden afgemeten. //Waarom?" vroeg Dera weer. Cecilia zag eenigszins verbysfcerd voor zien. Ja, myn kind, ik heb gedacht, dat misschien Ik dacht altyd, dat de arme jongen den wensch koesterde gy begrijpt my, nietwaar?" ffNeen," antwoordde Dora, nu met de beslistheid, die zy van haar vader soheen te hebben, //ik kan niet zeggen, dat dit het geval is. Als gy xegt ffarme jongen", bedoelt gy Jem dan daarmee Cecilia gaf een toestemmend antwoord door een kwijnenden hoofdknik als van eene martelares. ff Daar iedereen zoe vele deugden in hem heeft ontdekt nogal vry plotseling zouden wy, dunkt mij, beter doen met er een van over te nemen, en tenminste niet te spreken over de een of andere genegenheid, die hy voor iemand mag hebben gekoesterd. Vindt gy dat ook niet?" //Ik heb dat onderwerp alleen maar aangeroerd myn kind, om dat ik meende, dat het voor uw bestwil was," zeide de ander alsof zy Dora niet begreep. Daar twyfel ik niet aan," antwoordde Dora, //maar voortaan zult gy my meer ter wille kunnen zijn door u minder bezorgd te maken over my." ffZooals gij wilt, liefste, zooals gy wilt," was het antwoord op een toon, vol wanhoop over het feit, dat ouderdom, ervaring en wysheid een gedwongen machteloosheid moesten aannemen tegen over jeugd en dwaasheid, die de diepte zochten. //Ja," zeide Dora weer, *dat begryp ik, dank u. En zouden wy dit onderwerp maar nu niet verder laten rusten?" Dus werd een ander onderwerp ter sprake gebracht, maar daar Cecilia's eetlust op bizonderheden betredende de gewichtige ge beurtenis van de laatste dagen was voorbereid, kon ander gees telijk voedsel haar nu niet smaken, en weldra nam Dora afscheid. Het meisje keerde terug naar haar kleine wereld met een nieuwe levenservaring namelijk het bewustzijn, dat wy in alles alleen staan. Slechts een kan ons door het leven begeleiden, en is die afwezig, dan bestaan er voor ons verder slechts sprekende ma chines. En velen onzer brengen hun leven lang al pratende met hen door. Zoo is het, en wy weten niet waarom. HOOFDSTUK XIII. Sene verrassende medcdeeling. Na gelukkig te zyn geslaagd by het inkoopen van allerlei reuw- benoodigdheden en het vervullen van meer dergelyke belangrijke plichten, die in verband staan met droefheid in wereldschen vorm, keerde Arthur Agar naar Cambridge terug. Langs de oevers van de Gam ging hy wandelen als een toon» beeld van ronw in zyn geheele uiterlijk, en na de colleges gingen zyne beste vrienden, vol deelneming met zyn verlies, de koffie by hem gebruiken. Zy spraken van Jem met die vurige bewondering welke studenten koesteren voor iemand, die eenige jaren ouder dan zy, reeds //iets heeft gedaan." trEen kranig officier," noemden zy hem, en sommigen hunner betwijfelden het sterk of zy wel verstandig hadden gedaan met een vreedzame, maar minder roemvolle loopbaan tekiezen.En Arthur Agar zette zijne vroegere onnutte levenswijze voort met dit verschil, da t

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1