sen en inrichtingen tot de fibriek be- hoorende, en hun de noodige inlichtin gen te verechafien. Indien de Gemeenteraad naar aanlei ding van de door bovengenoemde Com. missie uit te brengen verslagen, herstellin gen ol ve.-betetingen aan de fabriek of hare onderdeden noodig acht, dan Is de concessionaris verplicht die op zijne kosten te doen uitvoeren binnen een door den Gemeenteraad bepaalden tijd. De concessionaris is verplicht Burge meester en Wethouders geregeld op na der te bepalen tijdstippen opgaven te verstrekken van de gasproductie en den gasverkoop en hun steeds inzage te gf: ven van de daarvan gehouden admini stratie. alsmede hun van elke mutatie onder de gasverbruikers kennis te geven. De prijs van het gas voor de ge meente en de particulieren wordt met de maand volgende op de onderteeke ning van de overeenkomst op 8 cents teruggebracht. 18 maanden later of zooveel vroeger als de nieuwe fabriek gereed zal zijn, zal de prijs van 6 cent per M1 worden toegepast. De uitkeering aan de gemeente hier- voren sub 10 bedoeld, neemt een aan vang met de maand volgende op de ondertekening der overeenkomst. De concessionaris verbindt zich om binnen een jaar nadat de nieuwe fabriek ia gebruik zal zijn genomen, het terrein azn het Keizerlijk wederom geheel ont daan van eiken opbonw en van alles wat zich daarop verder mocht ver binden, ter vrije beschikking van de gemeente te stellen, gelijk hij zich mede verbindt om het hem aldaar toebehoo rende terrein binnen dienzelfden termijn van alles wat zich daztop bsvindt en met de gaseaploitatie in vetband staat te ontruimen. Dit ontwerp vervalt indien het niet binnen zes maanden na zijne dzgteeke ning door eene overeenkomst is gevolgd. Tot zoover het voorstel, dzt natuur- lijk nog tal van bizoaderheden bevat, die echter van minder aanbelang zijn. De twee kapitale punten waarin dit voorstel verschilt met het aanbod der gasfabriek zijn. io. de gratis-overdracht van de fabriek bij het eindigen der conceuBle; 20. de bepaling betreffende den prijs, hïerbovenvermeld sub 30. In elk geval kan dit advies hoogst belangrijk worden genoemd en is het duidelijk dat de commissie het niet dan sa rijp beraad en veel overleg heeft gedaan. Wy stellen ons voor, zeer spoedig hierop terug te komen. Men schrijft ons: Velen met ons zullen met onverdeelde belangstelling kennis genomen hebben van het rapport uitgebracht door de raadscommissie tot onderzoek van de door de Imp: Continental Gas Associa tion gedane voorstellen, strekkende tot verlenging van hare concessie en hare monopolie te dezer stede. In een zaak van zoo algemeen be lang ais deze komt het ons wensche- lijk, zelfs noodzakelijk, voor dat de pu blieke opinie zich uitapreke alvorens door den raad onzer gemeente daarover eene beslissing worde genomen, en hoe wel het zich niet laat aanzien dat de raad bereid zal worden bevonden a. s. Woensdag reeds zich uit te spreken over het zeer belangrijke rapport der boven genoemde commissie dat zoowel voor de voorstanders eener gemeentelijke exploitatie als voor hen die met de meerderheid der commissie zouden wil len mede gaan alleszins ernstige over weging verdient, zoo rneeaen wy toch vóór de raadszitting van Woensdag e.k. er op te moeten wijzen dat naar wij vernemen bij de Vereeniging van Iq- dustrieelen en Kooplieden betreffende bouwkunde en aaaverwaote vakken het voornemen bestaat, om in hare eerste algemeene leden vergadering die gehou den cal worden Diusdag 11 April c. k. de gaskwestie ter sprake te brengen en middelen te beramen tea einde de pu blieke opiaie gelegenheid te verschaffen zich over deze voor alle burgers zoo belangrijke zaak te uiten. Tusschen Amsterdam en Haarlem reden Maandag 38 extra treinen;toch moesten nog vele reizigers zich met staa&plaatseu in bagage- of postwaggons of op de bslcoas behelpen. Zaterdag 1 April ji. heeft de heer F. A. van West, dea dag herdacht waarop hij voor 40 jaren geleden als ambtenaar bij de Directie van Grootboeken te Amsterdam in dienst trad, ea sedert daarbij opklom tot zijne tegenwoordige betrekking van Betaalmeester,,der Natio nale Schuld. Als een zeldzaamheid kan daarbij wor den vermeld, dat reeds zijn Groot vader onder de regeeriag van wijlen Z. M. Willem 1het Grootboek en rentebetaling hielp oprichten, daarna zijn vader en later zijn oom, die be trekking vervulden, ea nu sedert veie jaren de tegenwoordige titularis aan het hoofd daarvan staat, zood&t 3 April 1893, sedert een eeuw een van West in die betrekking is. Naar wij vernemen heeft hei; strijk orkest van het Gemeentelijk Muziek korps, hier ter stede, dat Maandag middag 2den PaaschcLag, in „Artis" te Amsterdam een concert heeft gegeven, veel sueces gehad en oogstten vooral de heeren Ch. Blazer en G. Schmidt met hunne solo's violoncel en fluit veel bijval. Op den ie& Paaschdag werd na het einde der godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier hel io-j*rig bestaan van het kerkkoor der gemeente door de leden van het koor herdacht. Aan den 'neer J. Steenmaa, den directeur, werd door den heer H. Savry namens de koorleden eene gedachtenis overhan digd, waarbij eene mand met bloemen gevoegd was. dat een korte discussie was gevoerd, w&atbij de nadruK werd gelegd op de omstandigheid dat de politieverordening in dergelyke gevallen als regel stelt tien meters en het ongetwijfeld niet in hare bedoeling ligt om dit cijfer met ruim tweederden te verminderen. Bij den aanvang der vergadering was ingekomen een brief vaa de weduwe van den heer Gehiels, wsutby aan den Raad werd keaais gegeven vaa het overlijden van haren echtgenoot. Door den voorzitter werd een woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van den heer Gehrels. Men meldt ons: In geregelde orde marcheerde Maan dag een honderdtal socülisien vaa Am sterdam over Sloten langs Haarlemmer meer naar Halfweg en vandaar laags Sioterdijk terug naar de hoofdstad; op de dorpen werden een tweetal roods vlaggen ontplooid ea het vrijheidslied gezoogen. Bij aankomst te Amsterdam werden de vlaggen door de politie afgenomen en de dragers gearresteerd. B liï H ifl L A it. Na het vermelde ia ons vorig num mer werd ia de Donderdag te Overveea gehouden Raadszitting zeer weinig be langrijks meer behandeld. Besloten werd, dat de waterwagen zou rijden, terwijl mededeeüng werd gedaan van een aantal ingekomen stukken, de mees ten van weinig aanbelang, waaron der een schrijven van Jonkhr. H. Tedleg v. Berkhout te Haarlem, namens Jonkvr. A. J. M. Tedlng v. Berkhout aldaar, houdende mededeeüng dat zij ia den loop der maand April, gedeeltelijk als bouwterrein, publiek zal verkoopen haar perceel, gebouwen en grond, gelegen nabij de Hervormde Kerk te Bioemen- daal, dat het moeilijk valt om aan de straat, die daar noodig zal zijn een meer dere breedte te geven als drie meters en zij daarom verzoekt aan de koopers tos te staan zoodanige afwijkiag vaa de politie-verordening, dat de straat op drie meters gebracht kan worden. Door het College van Burgemeester en Wethouders wordt geadviseerd, om aan adressant te kennen te geven, dat de Rrad in deze geen belofte aan even- tueele koopers geven kan en dat van overweging van een verzoek als het onderwerpelijke, dat ten doel heeft het bekomen van verlof tot hoogst belang rijke afwijking van de bepalingen der politieverordening, eerst dan sprake zal kunnen zijn, als de tegenwoordige of latere eigenaars van den grond werkelijk willen bouwen en de volledige plannen voor den bouw aan den Raad zullen zyn overgelegd geworden. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig dit advies besloten, na- Bij koninklijk besluit is de luitenant kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyffa.dt, minJSier vaa oorlog, benoemd en aangesteld tot ko- ioael bij dien staf. Het centraal comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijdregeling heeft aan des minister van waterstaat een adres gcrich waarin het verzoekt het alsnog daarheen te willen leiden, dat of bij den aanvang van de zomerdiecstregeliag vaa 1894 door spoor weg-, post- en telegraafdienst de Midden Europeesche tijd worde aangenomen, waarna ook het burgelijk leveta z*l vol gen en ons volk hygiënische, commer- cieele en andere economische voordee- ien zullen ten deel vallen; of wel dat eene wettelijke regeling in overleg met de andere ministers worde voorbereid, waardoor eveneens unificatie wordt ver kregen en aan het ongerief, dat aan het behoud van den dubbelen tijd ver bonden is, voorgoed een einde zal zijn gemaakt. De gouden muntte Olde- beikoop gevonden is een goudgulden der stad Nördlingeu ia Beieren. Ia pla&ts van het barbaarscheTenat: NovaNOrolingast moat men lezen Monet NovaNordlingensy d. i. Nieuwe munt van Nördlingen. De man met den stralenkrans is Johannes de Dooper, die in de linkerhand het Evangelie met het Lam Gods draagt aan de andere zijde moet men, in plaats van een kruis, een wereldbol met een kruisje daarop, ingesloten door drie bogen, zien. De stad Nördlingen was vroeger eene vrye Rijksstad, vandaar dat zij muntte op den titel vaa „Frederlk, Roomsch keizer". De geneesheer dr. C. W. Vinkhuijzen, te 's-Gravenhage, ontving Zaterdag op zijn tachtigstea verjaardag talrijke blijken van sympathie en be langstelling. In opdracht van de Koninginnen overhandigde een ordonnance-officier hem een brief van gelukwenschen. Volgens den regenmeter der RijksLandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Maart 30 m.M. tegen 30 m.M. over dezelfde maand van 1892. Op den Amstel, te Amster dam ter hoogte der kalkovens, is Maan dag middag te ongeveer 5 uur een droevig ongeluk gebeurd. Het zeiljacht „Annie" der roei- en zeilvereeniging „De Amstel4* met 12 passagiers, heeren en dames, aan boord, werd door de stoomboot „Volharding SU44 aangevaren ea sloeg onmiddellijk om, zoodat de passagiers allen te water geraakten. Zoowel van den wal als door de bemanning der stoomboot, die on middellijk stopte, werd alles in het werk gesteld om de drenkelingen te redden. Acht hunner waren weldra behouden vier personen echter éen heer en drie dames, van wie eene een Eagelechj meisje dat voor eenige dagen bij eene Arasterdamsche familie was komen logeeren, verdron ken jammerlijk. Het treurig werk van het dreggen werd eerst door de NIeu* wer-Amstelsche politie ondernomen, later door die van Ouder-Amstei voort gezet; aa verloop vaa eenige uren had men de lijken van den heer en twee der dames gevonden naar dat der vier de drenkelinge dregde men tot diep in den nacht aog te vergeefs. De „Aasie" was ia het nauw ge raakt doordien stroomopwaarts de „Vol harding" naderde en van de tegenover gestelde zijde een gondsche boot het vaartuigje op de hielen zat. Niettegen staande een ervaren zeiier aan het stuur stond, gelukte het niet het ge vaar te ontzeilen. Het zeiljacht werd duor de stoomboot zoo goed als door midden gesneden. Onbeschrijfelijk was de ontzetting, die de vele wandelaars langs den oever en de opvarenden der stoomboot aangreep, j die de ramp on der hunne oogen zagen geschieden zon der haar te kunnen verhoeden. Aan de spoedige hulp, van alle zijden geboden, i3 het voorzeker te danken, dat niet nog meer menschenlevens by het droe vig ongeluk verloren gingen. De namen der oagelukkigen zijn mevr. M. Nopper, mevr. Volk, de heer Donderdaal ea mej. Stokes. Maandagnamiddag had met de tram die van Hiilegom te 2.35 tra T mrarani- ..-U»- te Leiden moest aankomen, een vree sdij k ongeluk plaats. De 20-jarige docater van den Haarlemschen schipper, te Leiden woonachtig, sprong aaby Sassenheim uit de is volle vaart zynde tram, met het noodlottig gevolg dat zij er onder raakte en drie wagens over haar gingen. Toea de tram stilstond bleek het dat beide beeaea even onder de knie zoo goed als afgereden waren. Aangezien geen geneeskundige hulp bij de hand was en de dokter van Sassen heim ziet te huis was, werd het publiek uit een der wagens verwyderd en de ongelukkige daarin gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met de brancard van het station der Holland- sctie spoor naar het academisch zieken huis werd gebracht. Het bleek aldaar dat zij door bloedverlies had opgehou den te leven. De ongelukkige zag, op het balkon van de tram staande, hare zuster met dier vrijer, een sergeant, aankomen, en deed toen den noodlot- tigen sprong, niettegenstaande zy aan vankelijk nog door eenen reiziger werd tegengehouden. Wederom is te Rotterdam een belangrijke diefstal gepleegd. In het logement en koffiehuis „Stadt Nijmegen van Th. Engels, op het Spuiwater, ver voegde zich een man, die zich daar als gewoon bezoeker van het koffiehuis nederzette. Terwijl deze zich daar be vond is Engels, wiens vrouw ziek te bed lag, uitgegaan, en van deze gelegenheid werd door dea bezoeker gebruik ge maakt om zich naar de binnenkamer te begeven ea uit eene daar geplaatste kast een kistje te halen en mede te nemen. Dit kistje bevatte een som van f 1000.17 a&a papier, goud- en zilver geld, een postspaarboekje en twee gou den en vijftien zilveren horloges, zeven doekspelden, een paar diamanten oor knoppen, verschillende gouden armban den enz., een en ander eene waarde vaa meer dan f2000 vertegenwoordigende. Aan de politie mocht het gelukken een drietal verdachten op te sporen en aan te houden. Deze verdachten, twee mannen en een vrouw Duitschers), werden in huane woning aan Schiestraat No. 5 aangetroffen, terwyl het kistje waarin het ontvreemde zich bevoadea had, ledig op de Schlekade tegenover de Schiestraat teruggevonden werd. Het ontvreemde is tot op dit oogeablik nog niet gevonden. Een te Egmond a an Zee aan strand aangebracht lyk is herkend als vaa een inwoner der naburige gemeente Bergen. Aan boord van een Engelsch stoomschip, te Vlissiagen liggende, werd Zaterdag middag een stoker door een matroos met een mes gestoken. De dood volgde onmiddellijk. Bij het uitgraven derhaveu te Katendrecht stieten de werklieden op een hard voorwerp. Terwijl zij voort- werkten, bleek het, dat een vaartuig van vrij groote afmetingen onder den grond bedolven zat. Dit is nu geheel ontbloot. Het hout er van i3 aog zeer gaaf. Later heeft men nog tweede vaartuig gevonden. Uit Grave wordt van 31 Maart gemeld; De echtgenooten V,, aan des Laa- genboom onder Escharen, leefden reeds lang in onmia met elkander, zoodat huiselijke tooneelen van twist en kra keel aan de orde vaa den dag waren. Maandag kwam V. thuis en werd na het gebruik der hem door de vrouw voorgediende soep onwel ea kreeg bra-, kingen. De wachtmeester der brigade m&ré- chausïée alhier, daar verschenen, maakte van het geval proces verbaal op. V. had duidelijk den smaak vso luciferskoppen waargenomen. De vrouw ontkent echter ten sterkste. V.'s toestand is sedert der mate ver ergerd dat hij heden ia overleden. Dc vrouw is thaas, als verdacht van ver giftiging, oader bewaking gesteld mor gen verwacht men de justitie uit's-Bosch tot het doen van nader onderzoek. Onder de gemeente Fijnaart is Zondag voormiddag de boerenhof stede van dsn landbouwer De Wit af gebrand. De laboedel met 25 stuks vee is eene prooi der vlammen geworden. Men meldt ons uit Finster- wolde van 2 April: Een allertreurigst ongeluk vond hier hedeonamiddag plaats. By dea watermolenaar Jansen, die zyn zoon met twee jeugdige knapen van BeerU als gasten had, werden de jonge tjes, die buiten speelden, zoodanig door de wieken getroffen, dat beiden werden gedood. Een kind bleef onmiddellyk bij den molen liggen, terwijl de andere in het diep werd geslingerd. WEDSTRIJDEN. In den voetbalwedstrijd tegen de Engelschen te Parkeston heeft het rot- terdamsche elftal van „Sparta", met 3 tegen o goals verloren. V ISSC H E R IJ- IJ m u l d e n. Van de beug visscheri) kwamen In de afgeloopen week binnen Eendracht, schipper Adr. v. d. Steen met 100 levende, 40 doode kabeljauw, 600 schelvisch, 4 heilbotten. Zee- en landbouw, sch. Hollaar met 100 lev. kabeij., 100 schelv. en 20 pnntea rog. Festina Lente, sch. M. Noordzy Nz. met 40 lev. kabelj. 100 schelv. en 7 heilbotten. Marie, sch. v. Leeningen met 200 schelv., 30 punten rog. Noord- over, sch. Jongejan met 80 lev. 100 doode kabeij., 300 schelv., 90 punten rog. Middeiharnis, sch. Jacob v. d. Hoek met 170 lev., 100 doode kabelj.* 200 sch., 40 punten rog. Onderneming, sch. C. v. d. Steen met 100 lev., 10 doode kabelj., 200 schelv., 25 punten rog. Amsterdam, sch. C. Breggeman met 120 lev., 50 doode kabelj., 300 schelv., 16 heilbotten, 50 lengen. Marie, hy niet uit dineeren kon gaan, dat hy postpapier met zwarte ran- den gebruikte en dat zijne fraaie lichtgekleurde dassen bleven liggen in een lade tot het tydstip, dat zyn droefheid was veran derd in berusting technisch hal ven rouw geheeten. Op zekeren namiddag, kort voor de vacantie, trad Arthur Agar's loopjongen binnen. //Mynkeer, daar is een heer, die u wil spreken,* zeide hy. //Zyn naam wil by evenwel niet noemen, en hy zegt, dat gy hem toch niet kent.* ffIs het soms een koopman vroeg Arthur. De knaap scheen eenigszins beleedigd te zyn. Alsof hy zyne menscben niet kende /,Neen mijnheer, ik zou zeggen, dat hy een militair is.* Arthur Agar scheen te aarzelen en de knaap beseffende dat zyn naam hier op het spel stond, vervolgde z/Hy ziet er nog al deftig uit mynheer.* #Laat hem dan maar boven komen.* Een oogenblik daarna verscheen man van een zuidelyke type. Zyn kleine koevel duidde den militair aan, zijn gelaat was door de zon verbrand en zyne oogen vertoonden de rusteloosheid aan de indiaohe kolonisten eigen. Hij boog en wachtte tot de jongen was verdwenen. Daarna trad hy de kamer Verder binnen en had na voor het eerst de gelegenheid Arthur Agar goed in het gelaat te zien, en het was alsof zyn blik weifelde. Op dat oogenblik staarde Arthur Agar hem aan met iets in zyn gelaat, dat byna vastheid scheen aan te dniden. Toen deze man de kAmer was binnengetreden, begon Arthurs hart hevig te klop pen, Zyn adem werd beklemd en zyne slapen klopten pynlyk. Arthur Agar werd op dat oogenblik door tweeërlei gedachten bezield; hy had willen gillen en schreien als eene vrouw en ook kwam het verlangen bij hem op, om dien man, welken hy nooit had gezien, aan te vallen en hem liohamelyk leed te berokkenen. Hy zou er geen oogenblik over hebben nagedacht, dat in geval van eene worsteling hy niet zou zyn opgewassen tegen den ge spierden zwart-oogigen militair, die hem stond aan te staren. Deze plotselinge haat, waarvoor geen reden was te vinden, en die zoo geheel vreemd was aan z°$n anders zoo zachtaardige in borst, scheen Arthur Agar te verbysteren. Hy hield zich vast aan den rug van een stoel en kon geen enkel woord vinden. Het was de vreemdeling, die het eerst de stilte verbrak. z/Ik veronderstel,* zeide hy met een aangenomen glimlach en een melodieuse stem, #ik veronderstel, dat gij mynheer Arthnr Agar züt Terwyl hy deze woorden uitsprak, zag hy langs het gelaat van Arthnr nit het venster. Hy scheen den blik van den jongen man niet te kunnen verdragen, want selfs de meest verharden onder ons hebben wel eens last van hun geweten. //Ja.* De onbekende legde zjjn wandelstok op de tafel en keerde zich om als om zioh te overtuigen, dat de deur gesloten was. „Ik heb uw stiefbroeder, Jem Agar, in Indie gekend,* ver klaarde hij. Het instinct van den fatsoenleken man, die als gastheer de be leefdheid in acht moet nemen, bracht de heftige haat een oogen blik tot zwijgen. //Ah zoo 1 Wilt gy niet gaan zitten De vreemdeling zette zich neer op den hem aangeboden stoel en legde zyn hoed naast zich. Geen van beiden was op zyn ge mak. Zy schenen elkaar weer te ontmoeten met een verleden vol hartstochten achter zioh, dat beiden tevergeefs trachtten te ver geten. //Ik heb het een en ander, dat hem toebehoorde, meegenomen,* verklaarde de onbekende verder. //Een koffer met kleeren en nog het een en ander.* Hy zweeg en haalde een klein pakje te voorschyn uit den zak van een overjas, die hy over zyn arm droeg. z/Hier zyn eenige papieren van hem,* vervolgde hy, //een dag boek en een paar brieven. Hef overige heb ik nog in myn hotel.* Arthur nam het pakje van hom aan en opende het nog steeds verbysterd. Hy sloeg de laatste bladzijde op, gedateerd van zee weken geleden. //Ben vijf uur opgestaan, maar in de vallei is niets te doen. Ik gevoel mij van morgen wat moedeloos. Komt er vandaag nog niets, dan word ik onrusfig. De manschappen schenen goed in orde. Z\j zyn moedige lui.* Arthur besefte het zelfbewustzijn, de flinkheid niet, die uit Jem Agars dagboek sprak. Later kwam het echter in handen van iemand, die den inhoud beter wist to waardeeren. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2