NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Serenade aai 4ei Birpieester. twee geslachten; [Os1 Jaargang. Vrijdag 7 April 1893. No. 2994. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Om' is verzocht, mede te deelea dzt de nieuwe Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel vin Hogelanden, Vrijdig 7 April van elf uur des morgens gehoor zal geven aan hen, die Z.Ed.Achtb. vensc'nen te spreken. Arosdissements-Rechtbank, BINNENLAND. FEUILLETONa HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37jt. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bts Faubourg Montmartre. Ha.rlkh, 6 April 1893. De heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, onze nieuw benoemde burgemeester, heeft naar wij vernemen toestemmend geantwoord op een ver zoek van het bestuur der Koaiakl. Lie- dertaiel „Zang en Vriendschap," om als haar Beschermheer op te treden. Woensdagavond kwartier voor acht sur trokken de officieren der d.d. schut terij voor afgegeven door den majoor- kommandant Mr. W. Jager Gerlings en met het geheele Stedelijk muziekkorps benevens een aantal fakkeldragers langs Oudegracht en Zijlstraat van den Doe len naar het Stadhuis. Weldra werden zij bij den Burge meester in diens kamer toegelaten. Daar bevonden zich ook de vier wethouders. De heer Jager Gerlings trad naar voren en beval in een vloeiende rede de be langen der haarlemsche schutter y in den steun en in de sympathie van den bur gemeester aan. De burgemeester antwoordende ver klaarde dat de schutterij steeds op zijnen steun zou kunnen rekenen. Hierna werden de officieren naar rang en anciënniteit aan den burgemeester voorgesteld en terwijl de eerewijn werd rondgediend en de burgemeester een dronk wijdde aan het welzijn en den bloei der schutterij, deed de muziek die onder 's burgemeesterskamer op de Groote Markt was blijven staan, zich hooren. Nadat de burgemeester zich met ver schillende officieren eenige oogenblikken had onderhouden, vertrokken zy weder, terwijl het muziekkorps nog den marsch uit „Tannfc&oser* ea de volksliederen ten gehoore bracht en daarop aftrok mar den Doelen, alwaar het ontbonden werd. De orde was uitstekend, Na het vertrek der schutterij-officie ren kwamen de heeren Dr. S. Fyan en H. van den Berg, als voorzitter en se cretaris van den geneeskundigen kring alhier, den Burgemeester hunne op wachting maken. Heden werden de gemeente-ambte naren ter 8tadhuize aas den burgemees ter voorgesteld. In het op 31 Maart j.I. geëindigd boekjaar, hadden by het correspondent schap l8te klasse der Nederlandsche Baak alhier, de volgende verwisselingen plaats. Bankbiljetten tegen Specie 1616895 tegen 1712710 in 1891—2. Bankbiljetten tegen Bankbiljetten 4345270 tegen 4486450 fn 1891—2. Specie tegen bankbiljetten 1245530 tegen 1339075 in 1891—2. Te zamen 7207695 tegen f 7538235 in 1891—2. Aan Specie werd meer ontvangen van- dan verzonden aan de Hoofdbaak ƒ372300 tegen ƒ386890 in 1891—2. Vervoerde passagiers Paaschdagen Haarl. Tramway Maatij. 0.075 ƒ0.05 /0.10 Totaal 1893. Ie dag. n 2e 1701 8 2239 1597 2614 3298 4861 8 3940 4211 8159 Ia geld f 618 70. 1892. Ie dag. 18 1089 828 1985 2e 33 1666 1142 2841 51 2755 1970 4776 Ia geld ƒ388.575. Gunstig verschil in Passagiers 3683. In geld 230.12*. Dinsdagavond gaf de Haarlemsche Amateur Fotografen Club uitvoering aan haar in de laatste vergadering der Club op voorstel van dr. van Walsem genomen beslnit, om een sciopticon voorstelling te geven voor de verpleeg den in het gesticht „Meereaberg*. Door den ijver van het wakkere be stuur dezer nog jeugdige vereeniging, de H. H. F. Huijsser, J. Bes en W. J. C. Wijsmuller Jr., was uit de verza melingen der leden een tweehonderdtal lantaarnplaten bijeengebracht en in een geschikt programma gegroepeerd. De zaal „Musis Sacrum* was dan ook eivol en de voorstelling liep zonder eenige stoornis af. Deze bizonder geslaagde voorstelling zal dan ook zoowel voor hen, voor wie zij georaniseerd was, als voor de leden der club, die haar bij woonden, in aangename herinnering blijven. Voor het welslagen maakten zich bizonder verdienstelijk de heer Iqu. Bispinck te Bloemendaal, die geheel de leiding van het technische deel der uit voering had op zich genomen, de heer M. H. Binger te Haarlem die door het vervaardigen van een groot aantal lan taarnplaten naar portretten van de ge- neesheeren en overige ambtenaren, of van interessante groepen de actualiteit had weten te bevorderen en de heer Joh. Huijsser te Amsterdam, die door het makeo van eenige opnemingen op het gestichtsterrein zelve en het vervaardi gen van transparenten naar deze nega tieven mede het locale karakter meer had doen uitkomen. Voor het kegelconcours, deze maand door de kegelclub „de Phoenix* te houden in Café Brinkmaan, hebben zich bereids tal van vereenigiogen aange meld, t. w. NieuweliDgs-wedstrijd. //Kegelclub Voorwaarts", Wormerveer, «De Maas", Rotterdam, «Bombardia", Amsterdam, ,/Acht om de Lange", Woerden, //Gooi om", Amsterdam, //Een dracht", Haarlem, //Kegelclub Amster dam", Amsterdam, ;/Onderl. Kegelaars", idem, «Amicitia", idem, //Gooi raak", Haarlem, //Unknown", Rotterdam, «Raak of Mis", Haarlem, «Nut en Vriendschap", Abcoude, «Kampioen", Den Haag. Internationale Wedstrijd. «Hard gaat ic", Dordrecht, «Ada", Leiden, «Sport", Rotterdam, «Onder Ons", Den Haag, «'s-Gravenhage", idem, «Jas uit", Nijmegen, «Recht naar 't Doel", Rotterdam, «De Kampioen", Am sterdam, «Denk a/d. Koning", Heem stede, «Hard gaat ie", Haarlem, «Laat 'm maar los", 's Bosch, «B. A. L.", Alkmaar, «Onderl. Amst. Kegelclub", Amsterdam, «Internos", idem, «Bom- bardia", idem, «Het smalle Pad", Haar lem, «Zou er kans zijn», Amsterdam, «Hond hem er op", idem, «Gooi om," idem, «Hout of fout", Dordrecht, «De Onderl. Vriendschap"Amsterdam «Anti-Poedel", Dordrecht, «Eendracht*, Haarlem, «M. O. M."f idem, «Harmo nie", Alkmaar, «Onderl. Kegelaars", Amsterdam, «Amicitia", idem, «Links in die Gasse", Den Haag, «Gooi raak", Haarlem, «Oud-Delfshaven", Rotterdam, «Unknown", idem, «La Force", Leiden, «Raak of Mis", Haarlem, «Groote Vauxball", idem, «Door oefening groo- ter", Den Haag, «Alcmaiia Victrix", Alkmaar, «Kampioen", Den Haag", «T. O. G. I. D. O.", Amsterdam, «Unie", Alkmaar, «Anti-Poedel", Schie dam. No. 15 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonceerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten De roem van Kasbgar, geïllustreerde novelle naar het engelsch van Robert Louis Stevenson. Verbeelding (met illustratie). Haar laatste troist (met illustratie). Met den schrik vrijgeko men (illustratie). De Engel en het kind, bij een versje van Jacob van Lennep (met illustratie). Zijn eerste stuiver (met illustratie). De landloo- per en de veldwachter, of een dikke boom tot bondgenoot (illustratie). Uit ^de geschiedenis van den Vinger hoed. Vandalisme. Niets nieuws onder de zon. Puzzle. Een on gelukkig misverstand. De winners der prijsraadsels XIX, XX en XXI. Anecdoten. De kalme Engelschman (met illustratie). Voor de huishou ding. Bruidsbloemen. Oplostïng van de prijsraadsels XXVIII, XXIX en XXX- Anecdote-prceve. De orde van den aardappel. Nieuwe prijsraadsels XXXVII, XXXVIII en XXXIX. Een historisch horloge. Niet gelukkig (met illustratie). Een volk van louter kapitalisten. De be kroonde Anecdote-proeve No. 6. Schaakrubriek. Mededeelingen. Zitting van Donderdag 6 April. Terecht staat zekere Hendrik Leij, 35 jaar oud, beschuldigd van diefstal. In den nacht van den 3osten Maart ontmoette hem te Hillegom de gemeente veldwachter Perdoen, die bespeurde dat de man iets onder zijn jas verborgen hield. Bij onderzoek bleek, dat Leij een zaag, beitel en schaaf had gestolen nit een in aanbouw zijnd huisje. Beklaagde erkent het feit, maar ver klaart zelf niet te weten wat bij met het gereedschap wilde doen. Hy wou naar IJmuiden gaan, om daar werk te zoeken aan de sluizen. Zijn vrouw is ie een krankzinnigengesticht, zijne vijf kleine kinderen worden te Rotterdam door zijne voormalige buren verzorgd. Beklaagde was onder den invloed van sterken drank, toen hij het feit pleegde. De eisch is 2 maanden gevangenisstraf De verdediger, hem ambtshalve toege voegd, mr. W. van Hulst, de rechtbank en den officier van justitie dankzeggende voor de snelle berechting dezer zaak, wees op verzachtende omstandigheden en riep de clementie der rechtbank voor beklaagde in. Hierna staat een veertienjarige op- lichtster terecht. Cornelia Maria de Ko ker, aldus is haar naam, kwam den 6den Februari bij den heer C. H. van Ellinck- hnijzen, goudsmid alhier en gaf voor, !dat zy kwam namens hare kameraad, die diende bij den heer Gompertz, om een gouden ring op zicht. Daar nu de heer Eiiinckhuijzen wel meer leverde ten huize van den heer Gompertz, gaf hij den ring mede, die echter weldra door het meisje werd teruggebracht met de boodschap, dat de ring haar kameraad niet beviel en zy een anderen wenschte te hebben. Zij kreeg daarop een anderen ring, giüg heen en kwam niet weer terug. 1 Deze manoeuvre herhaalde het jonge meisje den 9den Februari bij den heer E, Voet in de Anegang. Ditmaal gaf zij voor, te komen namens hare kame raad, die bij den heer van der Maden diende, en wist aldus den heer Voet eveneens tot afgifte van een gouden ring te bewegen. De eene dienstbode kent het meisje zelfs niet, bij mevrouw van der Maden heeft zij als dagmeisje gediend. Zij zegt dan ook, dat zij den naam Gompertz maar noemde, omdat zij dien naam op de deur had gelezen. Een der beide ringen werd door haar by een in brengster in de Bank van Leening verpand voor ƒ1.23. In den loop van het verhoor blijkt, dat de beklaagde dezelfde manoeuvre nog heeft verricht by een goudsmid in de Lange Veerstraat. Met het geld van de inbrengster oatvangeu, ging zij naar het mantel- magazijn ude Zon* en kocht daar een mantel bij de opruiming voor 1.75 en wilde met ƒ1.20 betalen. Men gaf haar den mantel echter niet af en zeide, dat zij dien kon krijgen als zy de ontbrekende 55 Cts. ook bracht. Zoo deed zich het eenigszlns komische geval voor, dat in het mantelmagazijn de mantel bleef en de 1.20, waarbij het meisje de 55 cts. zou brengen. Zy heeft de daden alleen begaan uit zucht tot opschik. De eisch is gevangenisstraf van zo weken. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. De Rechtbank, vonnis uitsprekende in de zaak van den jeugdigen de Graaf, verpleegde in het Buitenhuis, die uit het magazijn van Perry-artikelen zeep etc. stal, veroordeelde hem gelijkluidend aan het requisitoir tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting tot aan zijn acht tiende jaar. De bouw der R. K. kerk te Drie huizen onder Velsen is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Slenters te Haarlem voor ƒ80.164. De torpedo-schietoefeningen in zy ka naal F zijn hedenmorgen aangevangen; 30 manschappen zijn daarbij gedeta cheerd. De uitslag d e r v e r k i e z I n g v*neen lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hirlingen, ter vervan ging van den heer W. M. Oppedljk, is als volgtUitgebracht 3609 stemmen IS» HOOFDSTUK XIV, De spion. «Sommigen onzer hebben hun leven op die wyze deorgebracht. Aan de grenzen zyn er velen onzer, die daar een gevaarlyk spel spelen. Uw broeder is een van de spelers, een voornaam persoon op het veld. Wy bespieden elkaar als kftten. Altijd weten wy waar de anderen zyn en wat zij doen. Uw broeder was een van degenen, die van den anderen kant het meest werd bespied. Voor eenigen tyd hebben wy ontdekt, dat onder een stam der Hillmen die ons goed gezind waren, een invloed zich deed gelden, zonder dat wy den oorsprong daarvan konden ontdekken. Wy werden zoo nauwlettend bespied, dat wy met geen mogelykheid dat land kon den binnendringen. Eindelyk was de kans gnnstig. In de dag bladen stond de naam van uw broeder onder de gesneuvelden vermeld. Wy deden dit bericht niet tegenspreken en lieten de andere partij in den waan, dat Jem Agar dood en dus niet meer in staat was hun kwaad te doen; hy is nu dat land binnenge drongen om hen te bespieden." Arthur knikte toestemmend. «Ik begryp u," zeide hjj, alhoewel hy nog niet goed alles be sefte, wat deze vreemdeling bem bad verteld. Bovendien kon hij het zich maar niet goed voorstellen, dat Jem nog leefde. Zijne rouwkleederen hadden reeds te veel indruk op hem gemaakt, dan dat zijn geest weer zoo dadelyk zulk een verandering kon op nemen. Zes weken lang had hy reeds de plaats van Jem ingeno men en met het denkbeeld, dat Stagholme hem zou toebehooren, had bij zich reeds lang vertrouwd gemaakt. Het bezit van Stag holme bracht hy bovendien in nauw verband met den wensch, dien hy aangaande Dora koesterde; hij kende tenminste genoeg van de wereld om te weten, dat hy nit een maatschappelijk oog punt in de laatste zes weken zeer in waarde was gestegen. Ook wist hy, dat de man, die geld heeft, meest altyd wint. Het was alsof Seymour Mitchell zyne gedachten, tenminste ge deeltelijk, raadde. «Er zyn twee redenen," vervolgde hij, «waarom strikte geheim houding noodzakelyk is; ten eerste voor de veiligheid van Agar zelf. Hy is natuurlyk vermomd. Niemand vermoedt, dat hy daar is, en dat alleen kan hem in dat land zyn veiligheid doen be waren. Ten tweede maar mag ik uw onverdeelde aandacht verzoeken." «Ja, ik luister." «De zending is zoo bizonder gevaarlyk, dat het byna op het zelfde neerkomt." «Wat bedoelt gy daarmee?" vroeg Arthur Agar. «Ik wil aarmee zeggen, dat Jem Agar byna zoo goed als dood is, al is hy niet te Pregalla gesneuveld." De persoon, die zes weken geleden in deze zelfde kamer had geschreid, keek op met een glans van hoop in zyne onrustige oogen. Dat is de macht der liefde, want Arthur Agar was zich zeer goed bewust van de waarschynlykheid, dat hy in zyn stief broeder een mededinger had gehad. Dit had Cecilia ontdekt. «Maar wanneer zullen wy dat weten Wanneert keert hy terug vroeg hij. «Stellig niet binnen zes maanden, waarschynlyk zelfs niet bin nen negen maanden. Er valt n niets anders te doen," voegde Mitchell er met een glimlach by, «dan u kalm te hondeD, en zooveel mogelyk van de gelegenheid, dat gy de positie van den erfgenaam bekleedt, gebruik te maken." Arthur glimlachte gedwongen. Plotseling had hy eene gewaar wording alsof deze man, dien hy zoozeer haatte, hem geheel kon doorzien. «Gy znlt er Jem geen kwaad mee doen," zeide de verleider met zyn ionemenden glimlach. «Gy zyt geroepen om nw rol ook ter wille van hem te spelen." «Ja, dat dunkt my ook," gaf Arthur ten antwoord. «En moet ik het aan niemand vertellen?" «Volstrekt aas niemand." Ondanks zyn vertrouwen op de menschen, was Arthur by deze gelegenheid bizonder argwanend. «Is dat de eigen wensch van Jem?" vroeg hy. «Zyn eigen wensch," antwoordde Seymour Mitchell. Arthur zweeg, in diep gepeins verzonken. «Het was dnidelyk,"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1