Financieels Hededeelingen. Letteren sn SunaL POLITIEK 07ESZÏCHT. van onwaarde i7, blanco 14; volstrekte meerderheid 1296» Daarvan bekwamen de heerenmr. Th. Heemskerk (anti- rev.) 1281, A. Bonman (liberaal) 883, mr. Treub (radicaal) 323, De Vries (anti-rev.) 86, Poutama (sociaal-demo craat) 8 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Heemskerk en Bouman. Volgens officieele berich ten hebben de Nederlandsch-Indische troepen, die slrijd voeren tegen Nja Makam in Tamiang, een succes behaald op de Atjehers. De Amst. CU ontving Woensdagmor gen uit Medan (Dell) het bericht, dat onze troepen slaags zijn geweest. Het aantal dooden aan onze zijde bedraagt 5; aan de zijde van den vijand 60. „De bende werd uiteengeslagen en de v^and trekt terug." Naar men verneemt, heeft een vermogesd ingezetene van den Haag, voorstander van coöperatie, het plan opgevat om eene proel te nemen met dat stelsel op het platteland. Hij moet voornemens zijn, in een der dorpen van het Westl&ed op goe den stand eene flinke bakkerij te doen opricbteE, waar brood voornamelijk voor de volksbehoeften zou worden ge bakken en verkocht tegen den prijs, waarvoor de Bakkersbond het levert. De bakker, aan wlen de bakkerij verhuurd wordt, zou geheel vrij zijn in zijn doen en laten en eene matige huur betalen, doch verplicht zijn bij iedere afgeleverde twee pond brood een gcnummerden bon te gevea, welke bons jaarlijks, tegen circa een cent of meer per stuk kunnen worden ingewisseld, zoodat een huisgezin dat per week 25 pond brood verbruikt (halve kilo's), aan het eind van het jaar ƒ6.50 zon ont vangen of meer. Hoe grooter prijsverschil er bestond tnsschen de meel- en de broodprijzen, zoo veel te meer waarde zou elke bon krijgen. De betaling zon contant zyn. Gelukt de proef, dan zou na een paar jaren de bakkerij langzamerhand in aan- deelen aan de klanten overgaan. Gelukt zij niet, dan zou zjj daarna gewoon worden verhuurd. Voor deze zaak moet het oog op °s Graveazande geval len zijn. Het VD, bevat het volg en- de weerbericht over de maand Maart. De hoofdkenmerken der afgeloopen maand zijn: groote droogte, warmte en helderheid. Alle dagen, met uitzondering van den 17, 18 en 19 waren te warm, De gemiddelde temperatuur der afge loopen maand (7.4) is aanzienlijk (2.5) te hoog. De temperatuur uitersten, te Utrecht waargenomen, zijn en 17.2. Nachtvorst was echter veelvuldig en kwam de laatste 14 dagen onafgebroken voor. De relatieve vochtigheid, gemiddeld in Maart 85 pet., was ditmaal slechts 60 pet. De verdamping, 62 m.M., over trof natuurlijk het veeljarig gemiddelde (48 m.M) De totale regenhoeveelheid te Utrecht, 15.3 m.M., is, in vergelij king van de gemiddelde hoogte voor Maart (44.5), zeer gering slechts twee maal, in 1854 en 1879, toen 12.8 en 13.5 m.M. gevallen zijn, leverde Maart nog minder regen. Eveneens is het aan tal regendagen, 7, geringer dan het ge middelde (17) voor Maart. Het aantal heldere dagen in Maart is nog nooit zoo groot geweest. In 1870 bedroeg het aantal 11, ditmaal zelfs 12, gemiddeld is het aantal 6. Het aantal geheel bewolkte dagen (3) bereikte daarentegen slechts de helft van dit aantal (6) voor Maart. De gemiddelde barometerstand, 7644 m.M., was ongeveer 4.8 m.M. te hoog. De lucbtdrukking kenmerkte zich voor namelijk door geringe veranderlijkheid. Gedurende de eerste periode stond het weder voornamelijk onder den in vloed van luchtdruk-maxima, zuid-oost en zuid-westwaarts van Nederland; zij kenmerkt zich door overheersching der Z.-W. winden. Gedurende de laatste 10 12 dagen vertoeft het baramt ter-maximum hoofd zakelijk hier te lande en in dc onmid dellijke omgeving. Oostelijke winden en windstilten zijn toen voortdurend waar genomen. Het totaal aantal stilten, 39%o, is aanzienlijk meer dan het gemiddelde voor Maart (i7°/oo). Beide perioden zijn gescheiden door enkele sterk buiige da gen (17.18), met sneeuw, ha el en on weer (46 berichten van den 17). Donderdagnamiddag zou de n-jarige Hendrik ten H. zijn 4-jarig broertje, met wiea hij in de ouderlijke woning aan den Zwaanshals No. 16 te Rotterdam aan het spelen was, eens voordoen hoe men iemand ophangt. Aan een touw, boven in eene bedstede bevestigd, werd eene lus gemaakt, waarop Hendrik, na in de bedstede ge-1 kiommea te zijn, zijn hoofd daarin stak. Vermoedelijk doordien hy vooroverviel, kneep de strik hem den keel dicht. Het 4-jarig broertje liep naar buiten om te vertellen dat Hendrik al hing. Men ging daarop terstond naar binnen en sneed het knaapje af. Het was echter reeds te laat; de geneesheer, die te hulp ge roepen werd, kon slechts den dood constateeren. Te Deventer legde Zater dag een meisje van 7 jaren een hoop steenen op de stoep eener woning. Hierover werd eene werkvrouw zoo boos dat zy het kind een pak slagen toediende. Het kind overleed den vol genden dag. De werkvrouw werd in hechtenis genomen, waarna een gerech telijk onderzoek werd ingesteld, waar van de Uitslag w*s, dat, volgens den geneeskundige, de dood niet ia het minste verband staat met de gepleegde mishandeling. Terstond na delijkschou wing werd de vrouw dan ook op vrije voeten gesteld. Domela Nieuwenhuis, die te Roermond eene 1 ede voering zou houden, is onverrichter zake moeten vertrekken. Het publiek, dat de ver gadering bezocht, maakte hem door het zingen van nationale en anti-socialisti sche liederen het spreken onmogelijk. De schrik is den bewoners van Purmerland em het hart geslagen, De toren, ia de kom der gemeente ge legen en van drie zijden door woningen van particulieren en het schoolgebouw omringd, dreigt te zullen omvallen, in dien daarin op de eene of andere wyze niet wordt voorzien. Een door den bur gemeester dier gemeente ingesteld onder zoek in September van het vorige jaar bracht aan het licht, dat de afwijking van den loodrechten stand 32^ centi meter bedroeg. Een tweede onderzoek, in Maart li., toonde aan, dat de af wijking was gerezen tot 47 cM. Treurig is ook de toestand van de kerk der Hervormde gemeente, die tegen den toren aangebouwd is. Zij is op ver schillende plaatsen uit hare voegen ge rukt en vertoont diepe scheuren, zoodat het daglicht er door schijnt. Nu is echter vanwege den gemeente raad en het kerkbestuur een schrijven gezonden aan den Commissaris der Koningin van Noord Holland, waarop Woensdag he t antwoord is ontvangen, dat eerstdaags de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat den toestand der beide gebouwen zal onderzoeken. Hierna zullen de plaatselijke autoriteiten aan een bekwaam architect het herstel lingswerk opdragen. En zoo hoopt men, dat de ontruste gemoederen weldra tot rust zullea komen. De schade zal niettemin groot zijn. Want schuilt de fout, naar men met grond vermoedt, in de fundeering, dan is vooralsnog het daaraan te verrichten werk niet te overzien, en zal de ge meente jarenlang onder zware lasten 'gebukt gaan. Sedert j. 1. November was te Groningen eene nog jeugdige vrouw spoorloos verdwenen. Alle pogingen haar verblijfplaats te ontdekken, hebben niet gebaat, totdat Woensdag haar lyk uit het water is opgehaald. Aanst. Vrijdag vertrekt er van Groningen weder een east?» trein met ongeveer 400 landverhuizers n&ar Rotterdam, om van daar met een der booten van de N. A. S. M. naar Amerika te vertrekken. Den in April is in Friesland de verordening ia werking getreden om trent het [rijden over de tramrails met handkarren. De tramlijnen werden door de politie bewaakt en de rijders kwamen weer over de rails aanrijden. Van de wielbanden waren echter da flenzen af genomen. De rechter zal nu te beslis sen hebben of deze wijze van rijden ge oorloofd is. Eéa karrijder moet op 1 April 18 maal gecalangeerd zijn. Aan de dagvaarding van den uitgever der Nieuwe Wageningsche Courant in zake den eisch van mr, G W. baron van Dedem om ƒ25000 tot vergoeding en betering van schade ia eer en goeden naam, oatieeaea wij de volgende aanhalingen uit stukken, die m genoemd blad zijn verschenen en die den heer Van Dedem aanleiding hebben gegeven tot het instellen zijner vordering. Dat eischer na de voorbedoelde op 31 December '92 plaats gehad hebbende benoeming van zijnen zoon tot ge meente ontvanger te Wagsaingen aan den rand van een onmetelij ken afgrond staat, en nog slechts éen stootje behoeft, om ia een onafzienbare diepte met duizelingwekkende snelheid een ver pletterenden schedel tegemoet te zien; dat eischer is eene ramp voor Wage- ningen, niet alleen omdat omstandig heden eischer's anti-revolutionair zijn noodzakelijk maakten, maar omdat eischer's haan altijd koning moest en moet kraaien, omdat eischer was en is al leenheer scher in den slechtsten zin des woords dat eischer in den gemeenteraad van Wageningen handlangers heeft, welke slechts machines zijn in zijne handen dat eischer blindelings de Wagen la gers ten verderve voert naar eenen toestand, die geen hoop laaf op uitkomst; dat eischer een voorhoofd heeft, waar door men met eenen kanonskogel niet kan heendringen, en brutaal is, gedre ven tot het onmogelijke en daardoor een stout stuk heeft begaan, en eischer's verschijnen op de protest-meeting (op Jan. '93 te Wag. in Junushoff ge houden) verregaand was dat eischer, die zich vastklemde als een drenkeling aan eenen stroohalm, toen op voormelde meeting op hst ge moed der werklieden trachtte te werken om eenig handgeklap te krijgen, inge zet door claqeurs; dat eischer allerminst aanspraak heeft op handgeklap, en als een brie- schende leeuw, die zijnen welp komt verdedigen, toen op voormelde meeting op de tribune stond met krampachtig saamgetrokken lippen, met flauw, grauw, groen fletschc gelaatskleur, en oogen als iemand, die drie nachten niet geslapen heeft, het zelfbewustzijn in zich omdragend van groote schuld, waarvan hij zich overtuigd gevoelde dat eischer het verfoeilijk draaien met woorden toen niet had vergeten, eene kunst, waarvan eischer het monopolie schijnt te hebben; dat eischer op uiterst heftigen toon in Junushoff ten tijde en plaatse voor meld, sprak, en gevoelde dat hij onge lijk had, en toen met schreeuwende woorden het uitgilde tot in iederen kleinen hoek van de zaal, dat dit de laatste stuiptrekking van den geguillo- tïneerden eischer was; dat eischer zijne netten weet uit te zetten en met zoet gezang als het ge luid van een Loreley zes raadsleden, welke stemden op eischers zoon bij de benoeming van een gemeente ontvanger te Wageningen, wist te doen stranden op hare rotsen, waartegen hunne zwakke hoofden zijn te pletter geslagen Ia nr. 1 van 7 Jan. 1893 v* d. Wag. CU stond onder meer, dat eischer op de vergadering van 2 Jan. '93 in Junushoff, met een akeligen glimlach op het gelaat stond, terwijl hij het voorafgaande uur stond te schreeuwen te brullen en te brieschen om tach eenig effect te hebbee, daar waar hij, het anders niet zou zoeken, by het volk, bij de socialisten, die hy haat als de pest en veracht als lage misdadigers terwijl hij zich door dezen de hand liet drukken met een glimlach op het gelaat. dat eischer zoo's sterken arm heeft, dat wanneer eischer iemand tusschen tyne vingers krijgt er eene beschrijving volgt in kleuren en geuren van een bloedbad dat eischer de kun3t verstaat de men- schen te biologeeren met zijne oogen evenals de brilslang, waardoor zes raads leden van Wageningen eischer blinde lings volgen en eischer hen doet doen, wat hij denkt; dat eischer een in de val geloopen rot is, een oude rot, een vette, zoo'n dikke, waaraan men zien kan, dat hij het steeds goed heeft gehad dat eischer familie is van Bamberg en eischer's evolutie© op het gespannen koord nog niet zijn geëvenaard. JM het ar. van 25 '93 dat eischer God van Wageningen isdat de liberalisten rich de weelde hadden veroorloofd, eischer en zijnen zoon uit de sociëteit te verwijderen, en dat de eischer daarover wraak heeit genomen dat eischer eindelijk zijn prooi pakt en verslindt dat eischer als een tweede Al va, zon der bloedraad, vonnis over Wageningen heeft uitgesproken 20 pet. 70 Het Weekblad vsui Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante ol incourante iondsen, in de week, tot den datnm van 4 April loopeade, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Asahan Cultuur- Maatschappij. Aand. Haagsche Tramweg- Maatschappij Oblig. 10 Hyp. West land- scheStoomtramweg-Maatapij. Aand. Delftsche Distilleer derij, Gist- en Spirituatabr. o8-qq!L Aand. Ned. Gist- eu Spi ritusfabriek te Delft 120 Aand. Hol). Sociëteit van Levenaveraekeringen Aand. Nederlaadache Her verzekering-Maatschappij Aaad. Noord, Zaid-Holl. en Zeeawsche Zee- en Brand- Verzekering-Maatschappij De heer A. Foorjohn te Oxford heeft het April-nommer van de „Shake speare-Society-Review een artikel ge plaatst waarvan men eene bizonder groote opschudding kan verwachten. Hetgeen o. a. Donnelly en anderen be weerd hebben, dat niet Shakespeare de schrijver zou zijn geweest van de wer ken die als de zijne worden bewonderd maar Francis Bacon, wordt in dat ar tikel bevestigd en met bewijzen gestaald Te gelijk heeft Donnelly een nieuw werk uitgegeven, getiteld„Elizabeth and Bacon the real authors of Shakespeare'i works." Daarin toont hij aan, hoe niet alleen Francis Bacon de schrijver was der beroemde dramatische werken, maar dat koningin Elisabeth zelve een zeer groot aandeel daarin heelt gehad. Donnelly is dat te weten gekomen door verschillende oude documenten en handschriften, die hij bijeenverzameld beeft. Daardoor wordt tevens de omstandig heid verklaard, dat William Shakespeare in zijne laatste levensjaren niet meer schreef. De reden was deze. In 1603 stierf Elisabeth en wat Bacon betrof., deze had na dien tijd zooveel te doen en geraakte ten slotte in zulke moeie lijkheden, dat hij onmogelijk tijd tot schrijven kon overhouden. Inhoud Roll. Lelie van 5 April HoofdartikelSchoonheid, Persoon lijke schoonheid I. Bekroonde op stellen Ia de opera, I en II. Ant woorden aan den advocaat. Vragen bus. Correspondentie. Week kalender. Advertentiëa. 97 270 118 75 V ISSCHHRIJ- Schevenïngen, 5 April. Heden avond kwatnea nog een 7tal schatten aan, met besommingen van f 58 tot ƒ65. Eene, die om de Noord had ge- vischt, doch eene laage reis had, maakte 140. De booten hadden fttu 4 tot 6 mand garnalen, waarvoor /1 i j werd betaald. Nieuwediep, 5 April. Heden kwam hier van de groote visschetij blnnea de sloep M. A. zo sch. Span jersberg, met 260 kabelj., 50 lengen, 5 bermen vleet, 60 pu.ten rog en 30c achelv., terwijl door 25 korders 10 tot 40 roggen, 2 tot 10 rogges, 2 tot 12 mandjes kl. schol, 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 350 tal haring werden aangevoerdkabelj. gold 65 c., leng f i.i5 per stuk, vleet f6.52 per beu" roh ƒ4.25 a 4 per punt, schelv. ƒ21 per honderd, tong 70 4 60 c., rog 90 4 80 c. per stuk, kl. schol 2 4 1 75 per mandje, schar f 1,75 per mand en hatiag 80 4 55 per tal. Zooals wel te verwachten was Is het nieuwe fransche Kabinet door de bladen niet zeer welwillend begroet. De meesten hebben het met onverschilligheid ost vangen en kennen het geen duurzaam heid toe. Ia den ministerraad heeft Develle Woensdag medegedeeld, dat de Panama- concessie met 20 maandea is verlengd, volgens gesloten verdrag met Columbia. Dienzelfden avoDd zou het nieuwe Ka binet zijae verklaring voor de Kamer opstellen, en daarin zeggen, dat er voor de Kamer nog veel af te doen is, en aandringen op eeue stemming over de staatsbegrooliag voor dit jaar, alsmede op het gereed maken der begrooting voor het volgende jaar. De Panama zaak mag het parlement niet van zijne plichten afhouden. Bij de aanstaande verkiezingen zal het ministerie billijk heid betrachten jegens alle politieke meeni&gen. Het zal de hervorming der belasting op de dranken, onafhankelijk van het budget, voorstellen en den Senaat ver zoeken de voorgestelde belasting op de beurs-operatlën aan té; nemers, waardoor de coulisse onderworpen worden zal aai zekere eischen van nationaliteit, en eea einde zal worden gemaakt aan geheime operatiën. De stemming over de be grooting zou in het laatst dezer week plaats kunnen hebbenalsdan zou er voor de regeering geen behoefte bestaan aan het aanvragen van een nieuw kre diet voor ééae maand, terwijl de Kamer met reces zou knnnen uiteengaan tot den 25«n April. zoo zeide hy tot zichzelf, „dat Jem geen liefde voor Dora had gekoesterd, anders zou hy haar nu niet in onwetendheid laten. Als hij dus tydens Jems afwezigheid Dora voor zich trachtte te winnen, dan kon hy geenszins worden beschuldigd van bedrog te hebben gepleegd jegens zyn stiefbroeder. En wy weten allen, dat een geweten, dat met zichzelf onderhandelt, verloren is. //Om de zaak voor ons beiden gemakkelijker te maken/ ver volgde Seymour Mitchell, „stel ik voor, dat dit onderhoud strikt een geheim tussohec ons beiden blyffc en vandaar noem ik umyn naam niet. Het is een nogal bekende naam; dat kan ik u mede- deelen als waarborg voor uw goed vertrouwen. Daar gij my evenwel niet kent, zal het gemakkelijker voor u zyn om het feit, dat wy elkaar hebben ontmoet, verborgen te houden.' By deze laatste woorden was het Arthur byna alsof hy moest beginnen te lachen. Het kwam hem voor alsof hy dezen man zyn leven lang had gekend, en alsof hy zyn leven lang op zyn komst had gewacht. z/En mag myne moeder het ook niet weten geide hij. Seymour Mitchell dacht er geen oogenblik aan, dat zyn geheim aan onveilige handen was toevertrouwd. Het kwam by hem, den omzichtigen, aohterhoudenden man geen oogenblik op, dat iemand niet in staat zou zyn zulk een geheim te bewaren. Arthur Agar evenwel besefte echter zeer goed zyne onvolkomenheid in dit op zicht, maar hy deelde dit den generaal niet mede. Seymour Mitchell was opgestaan en liep langzaam tusschen het raam en de deur io de kamer op en neer. Hy scheen in de kleine kamer geheel tehuis te zyn, en de wyze waarop hy telkens na "rie stappen te hebben gedaan, omkeerde, toonde genoegzaam aan, dat hy gewoon was in een tent te leven, „Gy moet niet anders zeggeD, dan dat gy de goederen van uw broeder hebt ontvangen/ zeide hij. „Als zy vragen van wien van het militie-bureau. De zaak is byna reeds vergeten. Alle bizonderheden zyn vermeld in de nieuwsbladen, zoodat gij er geen moeite mee zult hebben.' //Neen,' zeide Arthur. z/Er zyn natuurlijk nog zekere wettelyke voorschriften op te volgen,' vervolgde de generaal, //die betrekking hebben op het landgoed. Die moeten maar hun verloop hebben. Wy kunnen er op vertrouwen, dat de rechtsgeleerden langzaam zullen vorderen. Later kunnen zij zich onledig houden met ongedaan te maken wat zy hebbeu gedaan. Dat is hun beroep. De helft hunner vindt hnn bestaan met ongedaan te maken wat de andere heeft verricht. Gy zyt Immers Seymour Mitchell vergat zichzelf zoozeer, dat hy reeds eene be* rekening by zichzelf ging maken. Arthur bemerkte dit wel, maar verwonderde er zich niet over. Het kwam hem zeer natuurlyk voor, dat deze man op bekende datums berekeningen kon maken. nog geen een en twintig jaar oud!' aldus voleindigde Mitchell den zin. z/Neen.' //Nu, dan hegrypt gij wel, dat de overdracht van het landgoed niet heeft plaatsgevonden voor het tydstip dat uw broeder terug komt of had kunnen terugkomen.' Arthur begreep hem nu zeer goed. pin geval gij de een of andere inlichting wilt weten,' vervolgde Mitchell, schrijf dan maar aan G 74, Smith's Library, Vigo Street Dat is het adres op deze enveloppe.' Arthur stond ook op. De gedachte, dat zijn bezoeker hem zou verlaten, doortintelde zijn hart met een gevoel van vreugde. „Wat uzelf betreft/ zeide Mitchell en zag scherp in de kleur- looze oogen, „kan ik u verklaren, dat volgens mijn oordeel het oordeel van iemand, die uit ervaring spreekt deze expedi tie zeer gevaarlijk is. Wy wij moeten dus op het ergste zijn voorbereid.' Arthur Agar wendde zijn blik af. Hij besefte dat die doordrin gende oogen tot in zyn ziel lazen. Een gevoel van zwakheid over stelpte hem. z/Gij wilt zeggen,' mompelde hij, „dat Jem nooit terug zal keeren „Dat houd ik voor waarschijnlijk. En dan wanneer wij alle hoop moeten laten varen zal het ons genoegen doen, dat wij het geheim bewaard hebben.' Seymour Mitchell strekte zijn hand uit en drukte de weeke vingers van den student. Daarna keerde hij zich om en verliet met een kort „Vaarwel' de kamer. {Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2