POLITIES OVÏftZKHT. Ongeregeldheden in België. MEN8D NIEUWS. Vergadering met gesloten deuren dat was h«t consigne en ik ben het dorp rondgeg*^, om te zien oi alles in den haak was". Omtrent het geval vanver- moedelijke vergiftiging te. Suawoude wordt nog het volgende medegedeeld. Dinsdag morgen werd door den man aan zijne vroaw, die nog te bed lag, een kop koffie toegediend waarin zich een geklopt ei bevond. De koffie werd gedronken, maar al spoedig daarna be gon de vrouw over erge benauwdheid te klagen en moest zij herhaaldelijk overgeven, welke uitwerpselen de man naar mm zegt, terstond deed verdwij nen. Twee uur later was de vrouw overleden ea kon de geneesheer, dr. Bochardt v*n Bergum, slechts den dood const«teeren. Deze snelle dood, maar vooral (i'daaraan voorafgegane verschijn selen door verschillende getuigen be vestigd, gaven alras vermoeden, dat dit verschelden niet aan natuurlijke oorza ken was toe te schrijven. Men verdacht den echtgenoot der overledene vaa in deze duistere zaak de hand in het, spel te hebben gehad. Van een en ander werd aan het gerecht te Leeuwaiden mededeeling ged*an, dat zich nog den zelfden &vond, vergezeld van de heeren doctoren Schreuder en Koo.per berg, naar Suawoude begaf. Hier werd de man aan een scherp verhoor onderwor pen, dat echter geene aanleiding gaf hem in ve-zekerde bewaring te nemen. Het lijk der vrouw werd ia een der lokalen van de openbare school te dier plaatse geopend, teneinde eenige inwendige deelea aan een nader onder zoek te kunnen onderwerpen. Van dit onderzoek is bij verzending van dit schrijven n og niets bekend geworden. Ondettusschen is ia Suawoude de ver bittering tegen den verdachte zeer groot, daar men zich algemeen van zijne schuld ten volle overtuigd houdt. In den naeht van den nnop den ian dezer heeft op de Melkmarkt te Zwolle een ernstige vechtpartij plaats gehad. Eenige heerez* tot de zwolsche „jeune sse dorée" behoorende, die zich na een gemeenschappelijke!* maaltijd huiswaarts begaven, werden op de Melk maikt lastig gevallen door een vier- a vijftal beschonken schippers, wat aan leiding gaf tot een vechtpartij, waarbij de schippers van hun messen gebruik maakten, waartegen de heerea zich niet dan met hun vuisten konden verweren, daar zij geen stokken of wat dan ook bij zich hadden. Toen op het geroep om hulp eenige agenten kwamen aansnellen, kozen de dappere schippers het hazenpad; een der heeren evenwel zette de vluchte lingen achterna en had het geluk een hiervan te vatten, op wiens aac wij zing ook zijn kameraden van boord naar het politieburau werden overgebracht. Daar bleek geneeskundige hulp niet overbodig. Drie der heeren hadden gaten in het hoofd, vermoedelijk door steken met een mes toegebracht, terwijl een vierde aan het been ernstig was verwond Aanstonds begonnen de verhooren, die er ten slotte toe leidden, dat ons clubje schippers in arrest bleef, terwijl de hee ren hun respectieve legersteden konden gaan opzoeken. Donderdag zijn de ver hoorei» voortgezetpolitie en justitie zijn ijverig aan hef instrueeren. Uit Waddingsveen meldt men, dat zekere vrouw L., aan de Noord kade, zich in eeae vlaag van waanzin van het leven heeft beroof d. Hare buur- vrouw, die deze tijding vernam, stierf plotseling van schrik. Te Steggerda (Fr.) is een landbouwer bij het in de weide laten van jong vee, door het dartele goedje omvergeloopen en zoodanig getrapt, dat er weining haop op behoud bestaat. KOLONIËN- Batavia, 14 Maart. Aan het verslag in de Javasche Cl omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 17 Februari j.l. tof en met 2 dezer, wordt het vol gende ontleend Groot-Atjeh. Oaze posten te Boekit Karang, Siroen, Lambsroe en Lamtih, zoomede het blokhuis Pagaai werden slechts een enkele maai van verre beschoten, zonder dat ons verlie zen werden berokkend; alleen werden de luitenant Spirlet op jden 24«n Fe bruari ji. door een toevaltreffer op 800 meter afstand licht- en de curopeesche sergeant Greebe, stamboek no. 13707; op den 27sten d. a. v. door geweervuur op pl. m, 600 meter afstand zwaar ver wond, de eerste toen hij nabij Lambaroe naar het visschen in de Atjch-rivier, de laatste toen hy binnen de versterking te Boekit-Kar&ng over de borstwering naar buiten' stond te kijken. Met granaat-, mitrailleur- en geweervuur wist men den vijand spoedig tot zwijgen te brengen. Nu en dan werden ook de werk zaamheden buiten de versterkingen ver ontrust, hoewel zonder resultaat. Den i6dea Februari jl.werd de adel borst ie klasse G. Den Bergen, toes hij rn^t een gewapende marinesloep bezig was een paar visschersvaartuigen nabij kwal* Gigieag met kanonvuur te ver nielen, door een vijandelijken kogel ge wond. Het voor de bezetting op het eiland Wek bestemde detachement vertrok den 20sten en 233ten Februari jl. in twee gedeelten derwaarts en betrok aldaar het tijdelijk kampement. De civiele en militaire goeverneur ging den 25sten Februari op dienstreis naar de Noord- en Oostkust, en keerde van daar den 28sten terug. Onderhoorigheden. Oost kust. De politieke toestand liet weinig te wenschen over. Toekoe Nja Makam en zijn aanhang bevinden zich nog in het Tamiaegsche. Den 15011 en i6en Februari werden zij door land- en zeemacht uit hunne stel lingen aan de Tamiang-rivier verjaagd, waardoor de gemeenschap met de ver sterking te Ssroewal werd hersteld. Noordkust. Onze vers ter kicgen te Segli en Telok-Ssmawé werden in het geheel niet verontrust. Op laatstgenoemde plaats heerscht groote bedrijvigheid bij de oprichting der civiele ea militaire gebouwen overal is duidelijk eene rustiger stem ming waar te nemen. Westkust. In onze nederzetting op het eiland Raja werd de orde niet ver stoord, evenmin viel te Melaboeh iets meldenswaardigs voor. De toestaad el ders onderging geene verandering. De weersgesteldheid was warm, nu en dan afgewisseld door eene flinke regenbui. In den nacht van 26 op 27 Februari om 3 u. 30 m. ongeveer werd een lichte schok van aardbeving gevoeld* De gezondheidstoestand was op de verschillende zeeposten redelijk goed op het eiland Wch aileen bleven ge vallen van malaria voorkomen. Te Kota-Radja was de toestand iets ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 20 en dat van berl-beri 9 tegen 8 gedurende den vorlgen verslagtyd. Het sterftecijfer was hooger. Te Soerabaja heeft 13 Maart de sergeant-majoor-spysverzorger Keiser op den luitenant Van der Linden, admini strateur van het hospitaal, een moord aanslag gepleegd. Er heeft zware ver bloeding plaats gehad, maar de toestand van den gewonde is niet hopeloos. Java Bode), De fraasche ministerraad hield zich Donderdag bezig met de begroofing voor 1894, die aan nieuwe uitgaven 150 miliioen frs. eiacht. Het zal onmo gelijk zijn door bezuinigingen er even wicht in te brengen. De minister van financiën onderzoekt of mea niet er van moet afzien om in de gewone be- grooting de buitengewone uitgaven voor oorlog en marine op te nemen. In het tegenovergesteld geval zou men over nieuwe belastingen moeten denken of wei den toestand zuiver trachten te maken door middel van de 175 inillioen welke zullen voortspruiten uit de voor het eiude des jaars in het uitzicht ge stelde conversie der 4^ pets. rente. Ia het engelsche Ligerhuis heeft de regeeriag medegedeeld dat Buxton Loch den 18a dezer eene samenkomst met Krüger hebben zal. De conventie ver valt alet voor Augustus en dan zelfs niet, tenware zy voor den 8a Mei op gezegd werd. Het verlengen der con ventie zal afhangen van het resallttt der samenkomst. De regeeiiog kan zich niet veroinden aan het parlement de mogelyke overeenkomst voor te leggea voor zij geteckead is, maar aaa het parlement zal zoo spoedig mogelijk ge legenheid geschonken worden de eene of andere daad der regeering te beoor- deelen. De regeering heeft niet vernomen dat de conventie reeds opgezegd is. Laoouchère vroeg of de beraadsla ging over de tweede lezing der „Home Rule Bill4* niet heden gesloten kon worden. Gladstone antwoordde vaa neen. Volgens de loadeasche bladen zal een der londensche liberale leden tegea het Hoxnerule-ontwerp stemmen. Vol- geüs de Standard is de houding van andere liberalen twijfelachtig. Waar schijnlijk zuilen eenigen hunner voor- sieilcn noordoostelijk Ulster aan het gebied van het iersche parlement te onttrekken. I11 parlementaire kringen loopen er geruchten dat de moeilijkheden voor het Kabinet voortspruitende uit de Home-rule-zaak zullen toenemen. Een voornaam lid van het Kabinet zou voornemens zijn er uit te treden. In den Rijksdag heelt Ahlwardt aan den voorzitter medegedeeld, dat hij heden, voordat men zou overgaan tot de orde van dea dag, de vroeger be loofde documenten aan den Rijksdag zou overleggen. Deze stukken.zulien dan, eveneens de vorige maal, ten fine van onderzoek worden toevertrouwd aan het Seniorenkonvent. De beide zweedsche Kamers, de Eerste met algemeene stemmen, de Tweede met 184 tegen 38 stemmen, hebben zich verklaard tegen het ver langen van de noorweegsche regeering naar eigen noorweegsche consulaten; zij hebben tegelijk er nadruk op ge legd, dat de Rijksdag over deze vraag heeft mede te spreken. De Kamer van afgevaardigden te Buda pest heeft de begrootiag van oor log aangenomen. De radicale en progressistische afge vaardigden in Servië weigeren hunne zetels in te nemen. Het transvaalsche Goevernement maakt bekend dat Kruger als President her kozen is met 7881 stemmen, dus met eene meerderheid van 872. Volgens een telegram uit Rio de Janeiro aan de Herald> worden kanonneer booten gereed gemaakt, om tot ottdeidrukking van den opstand ia Rio Grande do Sul mede te werken. Een gedeelte van het bondsleger rukt op Uruguyana aan. Eene afdeeling der opstandelingen heeft gekampeerd te Garufo, waaruit het détachement, dat onlangs Quaraby genomen heeft, ge zonden is. De minister van Oorlog in Argentinië is Donderdag met 400 soldaten scheep gegaan, met bestemming naar Rio Grande do Sul. Volgens een telegram aai de Rerald uit Porte Alegre, hebben duitsche en italiaansche kolonisten in Rio Grande do Sul zich bij de opstandelingen ge voegd. Op een ambtelijk telegram, waarin de tijding van een dreigend oproer tegen de blanken op Korea werd ge bracht, heeft de regeering der Ver- eeaigde Staten oorlogsschepen naar het schiereiland gezonden. De Herald bevat een telegram uit Valpa-aiso dat de rust in Santiago is hersteld. Ia Brussel was het Donderdag verre van kalm. De politie nam verscheiden betoo' gers, die rumoer maakten in den om trek van het Parlementsgebouw, in hech tenis. De oud minister en afgevaardigde Woeste werd, toen hij zich uit de Ka mer naar huis begaf, in de „tue Ducale" aangegrepen door een ketel, die hem een slag in het gelaat gaf. Woeste wilde met zijn par&pluie terugslaan, maar op hetzelfde oogeabiik snelde er politie te hulp ea nam de aanvaller de vlucht. Toen een voorbij ganger den vluchte ling wilde aanhouden, trok deze een revolver en drukte los, maar het schot ging niet af. De man werd daarop ge vankelijk weggevoerd. Een stoet vaa omstreeks 5000 betoo- gers trok om 9 uur door de straten der benedenstad op den Boulevard du Nord en in de rue Neuve werden in verschei den groote koffiehuizen en wiakels de glazen ingeslagen. Overal sloot men de vensters. Op het Munt plein ontstond een hevige botsing met ,de politie. De agenten trokken de sabel en maakten een charge een ageat en verscheid©» betoogers werden ernstig gewond. De bereden burgerwacht na derde ia vollen galop en dreef het volk uiteen. Volgens telegrammen uit de Borinage hadden daar overal vechtpartijen plaAts. Men vreest het ergste voor den nacht. xo uar. De drie voornaamste socia listische leiders Volders, Vaa der Velde en Maes zyn in hechtenis genomen. In de bureaux van het katholieke blad #Le Patriote" werden de glazen ingegooid. De bereden burgewacht maakt een charge op de menigte, die de schutterij met revolverschoten begroet. Aaa de burgerwacht worden nu scher pe patrone* uitgedeeld. De socialistische meeting te Luik is afgeloopen. De deelnemers worden door de gendarmerie in bedwang gehouden. De vergadering te Seraiog is niet doorgegaan, daar er niemand opkwam. 10 uur 30. Er trekkea nog steeds benden betoogers door de straat, onder het ziogen van de „Carmagnole* en het scüreeuwen van„Weg met den bordpapieren koning 1* Men zegt dat een politieagent door een steenworp gedood is. Middernacht. De drie gearresteerde socialistische leiders zijn na verhoor vrij gelaten. Na enkele opstootjes van minder be lang, zijn de troepen betoogers uiteen gedreven. Om elf uur was het weer rustig in de stad, maar de politie en de burgerwacht zijn nog steeds op de been. 12 uur 30. De politie en de burger wacht zijn iugerukt. De stad is volko men rustig. Een indrukwekkende betooging van meer dan 10,000 personen is te Gent, Donderdagavond gehoudenop eea monstermeeting is de algemeene werk staking afgekondigd. Van heden af staat de geheele grootindustrie stil. De betoogerB zouden heden naar den burgemeester en den goeverneur der provincie gaan om het algemeen stem recht te vragen. Ia de Boriaage neemt de werksts» king het karakter aan van een opstand^ er worden ernstige oproerige daden be dreven. Te Wasmes had een botsing plaats tus8chen een bende werkstakers uit de omstreken en de politieop de weigering om uiteen te gaas, maakten de gendarmes een charge maar werden overvleugeld; aau weerskanten vielen verscheiden ernstig gekwetsten. Te Bergen hebben de werkstakers de straten met stukken glas bestrooid, om de charges der bereden gendarmerie te verhinderen. Te Paturages ea te Quarsgnon heb ben kleine botsiDgen plaats gehad tus- schen de werkstakers en de gendarmes vaa de laatsten werden verscheiden ge wond. Zes belhamels, die Woensdag de werkstakers hadden aangevoerd by den aanval op de mijnonderneming, zijn in hechtenis genomen. (La ter.) Donderdagnamiddag hebben 3000 werkstakers barricades opgewor» pea in de „rue Monsville" ie Quareg- non, om den gendarmes het patroull- leerea te beletten. Dezen maakten ver scheiden malen een charge op de me nigte. Een gendarme, die met zyn paard was gevallen, werd door het volk van zyn wapenen beroofd en vreeselijk mis handeld. Zes werkstakers, waarvan er eea aan het hoofd was gewond, werden in hechtenis genomen. In dezelfde gemeente werd in eea slagerswinkel alles kort en klein gesla gen, omdat de slager touwen had ge geven voor het binden der gevaogenen. Op herhaald verzoek der burgemees ters van gemeenten ia de Borinage, is een escadron van het tweede rigimeat jagers te paard naar Hornu gezonden. RECHTSZAKEN- Hendrik Visser, die by de laatste onlusten voor het gebouw Concordia te Amsterdam de volksmenigte had opge wekt, om, iadien zij geen brood kregen, de beurs te nemen, ea die deswege door de rechtbank aldaar was ontslagen van rechtsvervolging, is door het Hot in hooger beroep schuldig verklaard aan oprnihg en veroordeeld tot ééa jaar gevangenisstraf. Nog een ander persoon, zekere Weg hels, die door de rechtbank was vrijge sproken van beleedigiog vaneen inspec teur van politie, „bij dezelfde standjes, werd ook door het Hof in hooger be roep veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. De Slaatect. maakt een aanvang met de opgaaf van de bevol kingsstatistiek des Rijks op 1 Januari 1893. Het eerst wordt do bevolking der gemeenten van Drente opgegeven en daaruit blykt, dat die in het vorig jaar met 1631 is vermeerderd, ea dat er ia die provincie, op 135,658 inwoners, 6880 meer mannen dan vrouwen waren. In het geheele Rijk was op 1 Jan. 1892 juist de vrouwelijke bevolking 284,628 hooger. De omgekeerde verhouding vindt men in alle gemeenten van Drente op 3 nade steden Assen, Meppel en in de gemeente Ruiaerwold (slechts 4 mannen meer.) Het grootste verschil met een niet huwde. Zy zijn in die lotery wel aanwezig, wantik heb ze gezien, in een onberispelijk omhulsel." Zy keerde zich om naar het venster, en op het oogenblik, dat zy haar gelaat afwendde, veranderde dit plotseling van uitdruk king. Het gelaat, dat naar het bosch was gekeerd, dat reeds in donkere schaduwen was gehuld, sprak van een zielelyden om innig medelijden op te wekken. Het is een onoplosbaar raadsel, waarom menschen eerlyke, welmeenende ouders en anderen met zoo rnwe hand alles wat het best en edelst is in de menschelyke ziel kunnen kwetsen. De rector ging voort op dien kalmen toon vol zelfvoldaanheid, zich geheel onbewust van wat hy deed. «Zeer yele meisjes," zeide hy, «hebben de kans om gelukkig te worden, voorbij laten gaan, alleen om een voorbijgaande ge negenheid. Denk er om, dat dit ook niet met u gebeure." Zy liet oen korten lach hooren, geheel natuurlijk en ongedwon gen, maar haar gelaat stond ernstig. «Ik geloof niet, dat daarvoor vrees bestaat," antwoordde zij luchtig; //Gy zult meeten bekennen, vader, dat ik altijd eene merkwaardige neiging heb betoond om mijne eigen zaken zelf te verzorgen;" Dit was een eenigszins vergeefsche hoop, maar Dora was in een hoek gedreven. De rector verloor de hoofdzaak niet uit het oog: «Ik twijfel niet of gij zyt in staat om evenals andere meisjes voor uzelf te zorgen, maar gy moet niet vergeten xnyn kind, dat in de wereld ervaring een goede leermeesteres is, zoodat ik uit den aard der zaak het beter kan weten dan gy." «Natuurlijk vader; dat weet ik zeer goed." «Het is," vervolgde hy met onvermijdbaar egoïBme, //onnoodig, dat ik u zeg, dat ik slechts uw geluk op het oog heb." //Dat is het ook vader. Laten wy maar niet over die vreese- lyke dingen spreken. Ik ben thuis gelukkig en wensch volstrekt niet weg te gaan. Nergens zou ik liever willen zyn dan hier, zelfs met inachtneming van het feit, dat gy somtyds de lastigste, oude man zijt op den aardbodem." #Ik geloof ook, dat er genoeg is," antwoordde hy met een grimlach, #om lastig te zyn. Ik ben zeer dankbaar om te kunnen zeggen, dat er geen moeielykheid zal bestaan, wat betreft het geld. Gy zult wel alles kunnen krygen wat gij verlangt. Rykdom is echter niet het eenige, wat de vrouw noodig heeft. Zy" kan het niet op dezelfde wyze gebruiken als een man. Zy heeft een po sitie, een huishouding, een echtgenoot noodig. Anders maakt de wereld slechts gebruik van haar; zij wordt dan het slachtoffer van liefdadigheidsinstellingen, en slechte menschen die op geheel ver keerde wyze goede werken verrichten. Ik spreek niet als rector maar als man van de wereld." #Zeg mij dan eens als rector, vader," zeide zij, «of het niet verkeerd is om met een man te huwen, voor wien men niets ge voelt, juist terwille van deze dingen een huishouding en een echtgenoot «Natuurlijk zou het dat," antwoordde Glynde. «Het is een kwaad, dat zichzelf gewoonlijk in het leven straft. Er zyn echter gevallen, wanneer het moeielyk is om te zeggen of er liefde be staat of niet. Wanneer gy een man niet veracht of haat, dan kunt gy altyd van hem houden." «Terwyl de positie en de genoemde voordeelen waarde hebben om ze aan te nemen z/Dat zegt de wereld," stemde Glynde toe. z/En wat zegt de rector?" Zy trad op hem toe en legde hare beide armen op zyn breeds borst; zy stond achter hem terwyl hy in zyn leuningstoel zat en zag met teederheid neer op zyn afgewend gelaat. //En wat zegt de rector?" herhaalde zy. //Niets," was het antwoord. //Een betere rector dan ik ben, zegt, dat wat natuurlyk is, ook goed is." //Ja, en daarmee wordt bedoeld, dat men de inspraak van zyfi eigen hart moet volgen." z/Dat denk ik," stemde de rector toe en nam zijne twee handen in de zyne. «En de uitspraak van mijn hart volgende, blyf ik thuis aan mijn® oude ouders tot last. Moet ik weg Toch zeker nog niet Thomas begon te lachen, alsof een groote last hem van het hart was gewenteld. Op zyne manier was hy een nauwgezet man. Het was zijne eerlyke overtuiging, dat Dera goed zou doen, door Arthur te huwen. Door haar te overreden dit te doen, zooals 1 meende, dat geed was, deed hy, dat wat hy eerlijk meende, dat zyn plicht was tegenover haar. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2