Ongeregeldheden in België. ophitsing en opruiing in een openbare vergadering, gehouden te Wolvega op den 5n Maart jl., ral deswege 20 April a.s. voor de Heerenveensche rechtbank terechtstaan. De geïncrimineerde woor den rijn, volgens de dagvaarding, de volgende „He» volk is wel genoeg aaneenge sloten, doch nog niet genoeg gewapend om verzet te plegenIk raad allen par* tygenooten aan, zich zooveel mogelyk Van Houtens cacao (doelende op revol vers en andere vuurwapens) aan te schaffen, dit is goedkoop in gebruik, niet gemakkelijk te verterenna voldoende aanschaffing daarvaa zullen wij de speur honden (doelende op de marechausiee of andere ambtenaren der politie of justi tie) doen vallen of zij zullen ia hun hok moeten blijven liggen, want die cacao werkt kort en krachtig dan al leen is verzet door ons mogelijk; aan pakken, dat is het, dan kunnen wij er lustig op losbranden ik voor mij werk liever met een kleiue guillotinebeode, dan met een grooten troep, die niets uitvoert. Jhr. A. W. van Borssele heeft gunstig beschikt op een verzoek van de Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer te Wageningen, om voor leden dier Vereenlgiog en hunne gasten vrijen toegang te ver- leenen tot de bosschen van „Deu Oor sprong*, bij Oosterbeek. Aan bedoelde leden zullen hiervoor kaarten worden uitgereikt. Financieels Mededeelingsn. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 18 April loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Amst. Kanaal-Mij. (Restantbew.) f 18&. Aand. Mppij. „Electra". k 80 pet. Aand. Nederl. Bonwmpij. 210. Pandbr. Nederl. Hypo theekbank in liq. xoog Aand. Asahan Cultuur- Maatschappij ao Oblig. Nederl. - Indische Cultuur-Mij. 102J Scrip. i« hyp. oblig. Boxtel- Wez'l Spoorweg-Mij. 9% Scrip. 2e hyp. oblig. Boxtel- Wezel Spoorweg-Mij. 7^ Aand. Geld.Ovcrijss. Lo- kaaispooweg-Mij. 122 Aand. Kon. Ned. Lokaal spoorweg-Mij. 48 w Opr.-aand. Kon. Paket- vaa rtmaatsohappij 35* Aand. Ned. Rhijaspw.-Mij. (Re8txntb.) /i6^. Oblig. ie hyp. Westi. Stoomtramweg-Mij. 97 Aand Zuider Stoomtram- Maatschappij 36 Aand. Amsterd. Chinine- fabriek 50 M Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorw.materiaal lt 53^ Oblig. Ned. Fabr. van Wei kt. en Spoorw.materiaal 100% Oolig. Concertgebouw, te Amsterdam 28X Aand. Kon. Zoöl. Botan. Gen. te 's-Hage 75 Aand. Veizekeringsbond -Kosmos" te Zeist 200 wezen uitgedrukt, dat juist op dit tijdstip het voorstel is aangenomen, daar nu de oproermakers zuilen zeggen, dat zij door hunne beroeringen hun zin hebben gekregen. In het eogelsche Lagerhuis heeft Morley het Homerule-ontwerp verde digd, dat voorgesteld werd omdat de oninschikkelijke politiek der vorige re geering bij de algemeene verkiezing schipbreuk leed. De oppositie had geene argumenten, slechts profetieën' tegen het ontwerp aangevoerd en het beste antwoord op profetieën is, er niet aan te gelooven. Nooit tevoren hadden de Ieren de leiders eener groote politieke partij in Engeland bij hu&ne nationale eischen aan hunne zijde. Men zou hes niet in den steek laten. Gladstone heeft verklaard, dat het beter zou zijn, dat het debat over het Homerule-ontwerp morgen (Donderdag) afliep; hij wil daarover echter geen strijd aanbinden met de oppositie. Campbell-Bannermann heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er op het oogenblik in Egypte 5637 maa engelsche tropen zijn. Bij de rumeensche Kamer te Bucha rest, die het wetsontwerp omtrent de gemeentebelastingen in behandeling heeft, werd Maandag door de kleinhan delaars een adres aangeboden. Op het oogenblik dat de minister der domei nen het gebouw verliet, wierp de me nigte zijn rijtuig met steenen. De gen darmes chargeerden op de menigte, maar van de daken der huizen, liggende aan de markt, werden dakpannen en andere projectielen op de hoofden van gendarmes en agenten geworpen. Men hecht echter geen groote beteekenis aan deze betooging, welke slechts veroor zaakt is door de opgewondenheid van eenige afgevaardigden der oppositie. De rust was spoedig hersteld. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat sir Heniy Loch, goeverneur van de Kaap kolonie, en president Kruger Dinsdag te Colesberg zijn aangekomen, om daar eene conferentie te houden welke tot dusverre met gesloten deuren heeft plaats gehad. Met geestdrift werden zij door de inwoners ontvangen. Ds berichten van nieuwe gevechten met de Kachins worden bevestigd; doch de tijdingen in de dagbladen schij nen overdreven te zyn geweest. De aan val op Nhzang op 10 dezer werd zon der verliezen afgeslagen. Wegens een gerucht omtrent het oponthoud van eene gewapende Chiaeesche bende in de buurt van Si ma, werd eene kolonne op 13 dezer naar Bramo gezonden. De onderhandelingen met China over de Kachins duren voort. t'OLITJLSK OVIBZICHT. Alvorens Dinsdag door de belgische Kamer hei voorstel-Nijssens (algemeen stemrecht met meervoudige stemuitbren' ging) was aangenomen, was een amea< dement daarop, voorgesteld door deu afgevaardigde Graux met 86 tegen 47 stemmen verworpen, 12 stemmen blanco. De liberale afgevaardigde F :è;e- Orban heeft ia de Kamer zijn leed Uit Brussel wordt gemeld van Dins dag De advocaat Edmond Picard is ge vangen genomen. Het parket te Saint Gilles (voorstad van Brussel) is door het leger bezet om te beletten, dat daar de meeting zou plaats hebben. Deze moest du gehouden worden op de vlakte bij Kockelberg. Daar de burgemeester dier plaats weigerde de meeting te verbieden heeft de goeverneur der provincie ver klaard, dat hij ook die vlakte door de troepen zou doen bezetten. Buitengewone en strenge maatregelen zijn genomen om de telephonische en telegraphische gemeenschap te bescher men tegen pogingen om ze te verbreken Worden de draden afgesneden, dan zal de dienst eenige oogenblikken daarna weer hersteld zijn. Zy die de draden aanraken zullen neder geworpen worden door den schok, ten gevolge van de buitengewone sterkte van den electii- schen stroom. De werklieden partij iheeft plakkaten doen aanplakken, waarin zy protesteert tegen de maatregelen door den burge meester genomen tot het handhaven van de orde. De socialisten stellen den eersten overheidspersoon der stad verantwoor delijk voor de opstootjes, die een ge volg zijn van het verbod om meetings of betoogingea te houden. De radicale partij werpt eveneens, in een aanplakbiljet, de verantwoordelijk heid der gebeurtenissen op den burge meester Buis. De werkstakers zijn hedenmorgen ten getale van 8000 op de „Place de la Duchesse" te Molenbeek byeen geko men, Voorafgegaan door eenige plakbor den met uitdagende opschriften, staat kundige rechten voor de werklieden eischeade, en omstuwd door een groote menigte vrouwen, trokken de werklieden naar het Westelijk stationsplein eenige redevoeringen werden gehouden. Vol ders merkte op, dat de burgerij aan de betooging geen deel nam en dat van dezen dag af er een groote klove was tusschen het volk en de burgerij. Heden, ging hij voort, is het de groote dag waarop het volk staatkundige rechten wil en zal verkrijgen. De socialistische redenaars maanden het volk aan rustig naar de stad terug te gaan en zich naar het gebouw, waar de Kamers zitting houden te begeven. Alle bruggen en alle wegen worden bewaakt door sterke af- deeiiogen schutters en gendarmes. In de dokken te Antwerpen heerschte grooie verbittering. Om te beletten, dat de arbeiders aan het werk blijven, ge bruikten de werkstakers de gewelddadig ste middelen. Zij beklommen de brug gen der schepen en wierpen de machi nes en de arbeiders, die aan het lossen waren, te water. In het dok no. 4 heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen de politie en de werkstakers, waarbij velen der laatsten gewond werden. De kapiteins der schepen liepen op de brug heen en weer met den revolver in de hand. De petroleum-tanks worden door de artillerie en door de schutterij be waakt. De burgemeester te Gent heeft on middellijk na elkander twee besluiten genomen. In het eerste vermaant hy de bevolking rustig te zijn, tot het tweede is hij, naar men zegt, aangehitst door de kooplieden en fabrikanten. Hij ver biedt daarin het vormen van optochten en samenscholingen van meer dan vijf personen. Het comité der liberale pro gressisten kwam Maandagavond bijeen smeekte Janson en Fcron in een brief het stelsel-Nyssea te verwerpen. Wordt dit aangenomen, dan zou te Gent een burgeroorlog uitbreken. Het comité smeekte hen, namens de progressisten te Gent, slechts een kiesstelsel, dat op staatkundige gelijkheid van alle burgers gegrond is, met hunne stemmen te steu nen. iEen troep van ongeveer 5 it 600 werkstakers trok te Luik Maandag door het dal van de Véhète waar zij aan alle fabrieken stilhielden om de werk lieden over te halen het werk te staken; zy zijn echter daarin niet geslaagd. Bijna alle arbeiders te Aalst hebben het werk gestaakteen troepje van hen 200 man scerk, trok zingende door de stad. De gendarmes en de brandweer werden geconsigneerd en de bevelheb ber der schutterij heeft bevel ontvangen zich gereed te houden. De patroons hebben de werklieden gemachtigd den arbeid tot Woensdagmorgen te laten rusten. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat de betoogers uit hun midden com missarissen benoemd hebben, die in last hebben ieder die zich schuldig maakt aan het plegen van geweld, gevangen te nemen en aan de politie uit te le veren. Twee personen te Bergen, die Maan dag bij het schieten gewond werden zijn Dinsdagmorgen gestorven, zoodat het geheel aantal dooden 8 bedraagthet getal der gewonden is zeer groot. De werkstaking duurt voort. In de Borinage is men zeer opge wonden door het gevecht van Maandag, de werkstaking is kier algemeen. De werkstakers wilden in Bergen binnen dringen, een afzonderlek corps der schut terij is onder de wapenen geroepen. In de belgische Kamerzitting van Dins dag is het voorstel-Nyssens met 119 tegen 14 stemmen aangenomen, en 12 stemmen blaeco. Men hoopt, dat deze uitslag spoedig kalmeerend op de woelin gen zal werken. Het was Dinsdagavond buitengewoon woelig in Brussel. Met groote moeite slaagde men er in, de pleinen te doei ontruimen. Op de groote verkeerswegen was het verkeer moeilijk, want alle voorname straten waren door de gewa pende macht bezet. Op het St. Jansplein werd door de socialisten met steenen geworpen naar de gendarmesdezen dreven met behulp der schutterij de betoogers uiteen, waarbij eenigen won den opliepen. Des avonds hielden de leiders der werkliedenpartij eene vergadering. Be sloten werd een manifest uit te vaar digea, waarin den werklieden wordt verzocht, een einde te maken aan de werkstaking, Ia het manifest zal echter ook verklaard worden, dat het volk niet geheel tevreden is en zal blijven eischen het zuiver en eenvoudig algemeen stem recht. Den geheelea avond bleef het zeer woelig; zoodra de betoogers een op tocht trachtten te vormen, werd deze door de politie uiteengedreven. Ernstige ongeregeldheden vielen echter niet voor, Tegen haltelf konden de politie en de schutterij inrukken het was toen rustig in de stad. Vooral in Antwerpen is het Dinsdag zeer woelig geweest. De telegrammen van dien datum mei den het volgende De werkstakers vallen de booten ia de haven aan, en komen daardoor tel kens ia botsing met de politie. Van weerskanten wordt daarbij van vuurwa penen gebruik gemaakt; op sommige plaatsen is de straat rood van het bloed. Om de place St. Gilles schoon te vegen^ hebben de gendarmes op de dreigende menigte geschoten. Alles doet ernstige gebeurtenissen ia den loop van den avond voorzien. 9 uur 45. Op een meeting in de open lucut zeide een socialist j „Heden heeft de politie het bloed onzer broeders ge stort, morgen zullen wij allen voorzien zijn van wapens cn het bloed der po litie Btorten". De opruier en nog een andere zyu ingerekend. In de dokken is de opgewondenheid buitengewoon. Meer dau 3000 werksta kers trekken in vijl troepen langs de kaden. Onophoudelijk hebben er bot sisgen met de politie plaats. Alle dienst in de haven staat stil. De werkstakers hebben opnieuw een aanval gedaan op de stoomboot Hamen waarvan het personeel bleef weigeren het werk te staken, omdat de bjot moest vertrekken, Een der muitelingen sprong daarop aan boord en vroeg den kapitein te oprekendeze weigerde en neeach de Deensche vlag, daarmede te kennen gevende, dat hij oppermachtig gebieder op zijn schip was. Toen men hem nog verder lastig viel, liet de kapi tein de betoogers met kokend water bespuiten. De betoogers antwoordden met een hagelbui van straatsteeuen, waardoor verscheidene personen gekwetst werden. De kapitein gaf toen aan de bemanning bevel om te vureneen dertigtal revolverschoten weerklonken en drie socialisten werden in hechtenis genomen, maar het volk deed een aan val op de politie en bevrijdde de ge vangenen. In het dok „Mexico" heeft men al hef materieel van een schuitenvoerder vernield. De vreeselijkste vechtpartij had plaats bij de stoomboot Bertha. waarop de werkstakers een aanval deden. Toen ontstond een bloedig gevecht tmsschea de politie, de jagers en de scherpschutters eenerzyds, en de werkstakers anderzydSj waarbij 15 gewonden vielen. De grond was bedekt met bloed, en bezaaid met stukken van stokken en sabels. Verder zijn er een aantal revolver schoten gewisseld tusschen de schutters en de werkstakersvan de laatsten werd er ééa doodelijk gewond. De socialisten zijn woedend, zij staan voor niets. Als razenden loopen zij tegen de wapens der militairen en politie agenten in. Maandag, nadat de werklieden der fabriek van Gury ea Murdoch, uitslui tend uit socialisten bestaande, het werk in den steek hadden gelaten, vend men de kraaa der motorea openstaan. Ge lukkig werd dit bijtyds ontdekt anders had een geheel blok huizen in de lucht kunnen vliegen. Dinsdagavond bewoog een bende van 2000 werkstakers zich in de „Avenue des Arts" eo dreigde met een aanval op de inrichtingen der Jezuïeten. Ia de voorstad Burgerhout wilde een troep werkstakers Dinsdagavond de kaar senfabriek bfasendringea en wierpen de brandweermannen, die hun dit beletten, met steenen. De brandweer gat toen vuur, waardoor 3 werkstakers gedood en 4 gewoad werden. De werkstakers trokken af, zeggende dat zij in Ant werpen wapens zouden gaan halen ea daarmede terugkomen. Uit Ham-sur-Sambre wordt geseind, dat het huis van den vroegeren directeur der kolenmijn door dynamiet is ver woest. Dinsdagavond werd te Luik eene he vige ontploffing gehoord. M«a houdt het er voor, dat te Seraing, Tilleur of Jemeppe een dynamlet-ontpioffiag heeft plaats gehad. De werkman, die Maandag te Gent hij een opstootje gewond werd, is Dins dagavond gestorven. Den geheclen dag hebben patrouilles gendarmerie en soldaten de stad door* kruist. Op de markt, waar de gendar mes den werkstakers bevalen door te loopen, werd met steenen gegooidde gendarmen trokken toen de revolver, gereed om vuur te geven. Later waren zij genoodzaakt een charge te maken, waarbij verscheiden betoogers gekwetst werdeneen ligt er zelfs op het uiterste. Een groot aantal miliciens, die op geroepen waren, trokken Dinsdag door de stad onder het zingen van oproerige liederen. Een deel hunner, die naar het socialistische lokaal „Vooruit" gingen, werden door de politie daaruit gezet. Dinsdagavond werden drie meetings gehouden, waarin overeenkomstig het manifest van den algemeeneti raad der werkliedenpartij, besloten werd de werk staking te eindigen en heden deu arbeid te hervatten. De schutterij is daar ingerukt, de troepen zijn naar de kazerne terugge keerd. den deoi die zijn sche E den geei geli Joh dat bije geh hsn en stul slag Bch Hu her geh om gro zen Dit con wijl que stal s?,l ma gei ste R ECHTSZAKÊiNi- Bij vonnis van Dinsdag werd door de Amsterdamsche rechtbank Van der Hoogen, wegens het toebrengen van eeuen messteek aan zijne van hem van tafel en bed geschefdea huisvrouw (wo nende aan de Spuistraat te Amsterdam), schuldig verklaard aan pogiog tot dood slag en veroordeeld tot yyf jaren ge vangenisstraf- ÖMEMD NIEJWA Men meldt uit Grave: In den tuin van een door Fraters aangekocht huis werd Dinsdag bij ont gravingen gevonden een kannetje met een 50-tal zilveren geldstukken, spaaa- sche munten van ruim 200 jaar oud. De houtzager ij „Liusna Vozna" aan de Llusua-elf bij Soeder- hamm is Dinsdag met alle schuiten en Stagholme zouden willen wezen." Hier by moet in het oog worden gehouden, dat zy dit zeide, terwijl zy zeer goed wist, dat Jem waarschijnlijk nog leefde. «Dat is juist, wat ik ook zoo vry was Arthur voor oogen te houden," zeide Dora eenigszins ironisch. f Maar waarom zoudt gij dit aanbod niet aannemen Er zijn in Engeland weinig dergelijke landgoederen. Uwe positie zou even goed zyn als die van eene adellijke dame, en ik ben er zeker van, dat gy geen beter eohtgenoot zoudt kunnen verlangen." //Ik houd van Arthur als een vriend, maar ik zou hem nooit kunnen huwen; het ia dus geheel overbodig om dit onderwerp verder te behandelen." z/Maar waarom drong mevrouw Agar aan. z/Omdat ik niet zooveel van hem houd, als wel noodig zou zyn." wMaar dat zou wel komen," zeide mevrouw Agar. Het was niet meer dan natuurlijk, dat zy een argument aan voerde, dat meer ellende over de wereld brengt, dan moeders wel vermoeden. z/Neen het zou nooit komen." Mevrouw Agar liet een korten lach hooren en zweeg een oogen blik, als em den indruk van hare volgende opmerking te ver- hoogen. //Voor een meisje is het zeer gevaarlijk, dat te zeggen." //Is het waar?" vroeg Dora onversohillig. Ja, omdat zy er nooit zeker van kunnen zyn, of...." Of wat? Ik ben er geheel zeker van." i/Of er moet iemand andezs in het spel zyn," zeide mevrouw Agar met overdreven nadruk. Dora antwoordde niet onmiddellijk. Stilzwijgend wandelden zy eenige oogenblikken voort, andere gasten voorby, die ook in paren liepen. Daarna antwoordde Dora: //Algemeenheden op vrouwen toe te passen is altyd een fout. Alle algemeenheden zyn inderdaad verkeerd. Wilt gy en Arthur ze echter op mij toepassen, het staat u vrij om dat te doen. Welke algemeenheden gy toepast en wat gij ook zegt, de hoofdzaak blyft toch dezelfde. Bovendien zult gy wellicht beter handelen als gij Arthur te verstaan wilt geven, dat myn besluit eens en voor altyd onherroepelijk is." z/Zooals gy wilt, zooals gy wilt," mompelde mevrouw Agar. //Hoe gaat het mevrouw Martin ging zy in denzelfden adem voort en hoog en glimlachte tegen eene dame, die juist voor bijging. //Natuurlijk," zeide zy op het onderwerp terugkomende na een oogenblik van stilte, //natuurlijk gelooi ik niet alles, wat ik hoor; ik spreek zelfs zeer veel tegen. Men heeft my echter verteld, dat er verleden jaar op het tydstip 7an JemB dood veel over u werd gesproken. Ik geloof, dat het goed is, dat gy het weet." z/Dank u," zeide Dora kortaf. //Natuurlijk myn kind, ik heb er niets van geloofd." i/Dank u," zeide Dora weer. «Het zou my zeer veel spijt hebben gedaan." Plotseling keerde Dora zich tot haar. Wat bedoelt gy tante Anna?" vroeg zij met beslistheid. yO niets, myn kind, niets. Wind u maar niet op." «Ik wind my volstrekt niet op," antwoordde Dora kalm. «Gij hebt gezegd, dat het u zou spy ten te moeten gelooven, wat er verleden jaar op het tydstip van Joms dood over my werd ge babbeld...." «Neen Dora," viel mevrouw Agar haar in de rede, «ik heb nooit iets tegen u gezegd; hoe kunt gij zooiets zeggen?" «En," vervolgde Dora met onaangename kalmte, «ik moet n verzoeken u nader te verklaren. Wat is er over my gepraat en waarom zou het u spijten het te moeten gelooven Mevrouw Agars aarzeling was nu geheel natuurlijk of zoo uit stekend geveinsd, dat Dora er zich door liet bedriegen. «Als gij er dan op aandringt," zeide zy, «men heeft my ver teld, dat er tusschen n en Jem iets heeft bestaan lang, zeer lang geleden natuurlijk, alvorens hy naar Indie ging." Dora haalde hare schouders op. «Zy mogen zeggen wat zij willen." Mevrouw Agar zweeg in afwachting van een tweede vraag. «En waarom zou het u spijten dat te moeten gelooven vroeg het meisje. «Ik ik vertel het u liever niet," zeide mevrouw Agar met zaohte stem. Dora wachtte stilzwijgend zonder blijkbaar aandacht te slaan op mevrouw Agars weifeling. «Ik vrees liefste," vervolgde de oudere dame, toen zy zag, dat er geen kans bestond, dat de ander haar zou helpen, «dat wy ons allen in Jem zeer hebban vergiet, Hy was niet zooals wy meenden, dat hy was." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2