NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lOt» .Jaargang. Maandag 24 April 1893. No. 3008. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BRrgerlijfcö Estaui». POLITIEK OVE&KIÜHT. INGEZONDEN. Vennoot gevraagd F EUILLETON, TWEE ©ESEAÖHTEN HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. I7 franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. i7 van dat tijdschrift I toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haajilkm, 22 April 1S93 Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen aanstaanden Zondag de af beeldingen betrekking hebbende op de bouwkunst, beeldhouw- ea schilderkunst der fransche Renaissance oog tentoon gesteld blijven. Tevens zullen de pho- tografi-che af beeldlagen die door den heer PSrtzgea van verschillende ge deelten van het Museum werden ver vaardigd en die voor belangstellenden verkrijgbaar, worden gesteld te bezich tigen zyn. Des Zondags is de toegaugs vrij. De bij het 9e reg. huzaren nieuw benoemde ritmeester J. T. H. Mingels Is nader isgedeeld alhier ea belast met het bevel over het depót-escadroa alhier. Bij guustig weder, zal morgen (Zon dag) des namiddags tea half drie, door het gemeentelijk muziekkorps ia den Hout een buitengewoon concert wor den gegeven, aangeboden door het col lege van commissarissen over genoemd korps. Met het oog op de uitvoering op Donderdag 27 April e.k. in de Groote Kerk te geven, door de afdeeliag Haar lem der Maatschappij van Toonkunst, zal het gewone orgelconcert diea dag geen voortgang hebben. Met veel succes werd Vrydagavoad ia onzen Schouwburg door het gezel schap uit den Tivoli-Schouwburg te Rot terdam nogmaals opgevoerd „Het Goud- viscbje." De hoofdrollen werden vervuld door de dames Aug. v. Bieae Poolman (Marie)A. Beukers (Greta) en de heeren Royaards ea Jan C. de Vos als Herman en Frans Koorders Het tweede bedrijf maakte door hun meesterlijk samenspel weer veel indruk. Als nastukje werd gegeven „Het heeft too moeten zijn", looneelspel in een bedrijf van Hans Hopfen. Wy verwijzen naar achterstaande ad vertentie van dea heer W. Meyer, die Zondagavond met zijn specialiteiteage- zslschap in „De Kroon", de laatste uit* voering van dit seizoea zal geven. Van de firma Winter Co. ia de Koningstraat alhier, ontvingen wij een catalogus, vermeldende wat er alsoo in hare magazijnen te bekomen is. De meest vluchtige inzage van het boekje zal ieder terstond de overtuiging gevea, dat die voorraad aasziealijk is te noemen. Mea treft er kleederen en ameublementen, schoenen zoowel als tapijten aan, ja wat al niet in va;schil lende kwaliteiten en prijzen en met ge legenheid tot termij abetaiing. De prijscourant i3 met een groot aantal clichéi verduidelijkt en versierd. In den afgeloopen nacht omstreeks drie ure zijn door een agent van poli tie twee werklieden aangehouden met een wagen met afgesneden blosmes. Zij hebben erkend die van een land onder de gemeente Schoten te hebben ont vreemd. Thans is definitief bepaald dat op het (bewuste) gedeelte der Haarlem mervaart te Halfweg een R. C. Kerk met pastorie zal worden gebouwd. Aaa dea Ringdijk der Haarlemmer meer bij Halfweg is Vrijdagavond na eea ware drijfjacht gearresteerd ze kere August Vos, Duitsch deserteur en hoogstwaarschijnlijk medeplichtige aan den diefstal van horloges te Apeldoorn. De man had door zij a spreken 's mid dags te Haarlem achterdocht verwekt en was, toen hy werd achtervolgd, de Haarlemmermeer ingevlucht. De adjusact- iaspecteur Wolfram ea de agent-recher cheur Verkerk, per tram naar Halfweg gegaan, hadden, geholpen door de twee veldwachters aldaar, het geluk hem te arresteeren. T Nader wordt ons hieromtrent gemeld De gearresteerde heet August Vohs is 21 jaar oud en geboren te Laer (West- falen). Niets is op hem gevonden ea hy ontkent ten sterkste medeplichtigheid aan den diefstal, hoewel hij erkent den dag vójr den diefstal in Apeldoorn te zijn geweest. Hedenmiddag is hij onder geleide van den brigadier-majoor titulair Kloet naar Zotfen overgebracht ter beschikking van den officier van justitie aldaar; Het bestuur van den Haarlemmer meerpolder heeft 300 gulden toegezegd als bijdrage in de voorloopige kosten benoodigd voor den locaal-spoorweg HaarlemNieuwersluls. Vrijdagmorgen brandde af te Haar lemmermeer de bakkery van J. Rusting aan den Spaarnwouderweg. Niets is gered. Alles is verzekerd bij de Oud-Karspel- sche B. W. M. Oorzaak onbekend. Prinses Elisabeth van Wal- deck en Pyrmont, jongste zuster van de KoBiagin-Rsgeotea, is Vrijdagmiddag Iper Staatsspoor vaa 2 u. 18 mia., ver gezeld van een hofdame, van het Loo in de residentie aangekomen en aas het station ontvangen door Hr Ms. stal meester baron Bentiock. Per hofrijtuig begai zij zich onmiddellijk naar het Paleis. Het oponthoud daar ter stede van de 20-jarige Vorstin was van korten duur, daar sij te 6 38 over Vlissingen naar Engeland vertrok, alwaar zij by haar zuster, de Hertogin van Albany, eenigen tijd zal logee ren. Vrijdag heeft de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland den vallenden toren te Purmerland bezocht. Even voor Z. Exc. per rijtuig aankwam, was de toren door het vallen van een groot stuk afgehouwen steen plotseling veertig centimeters meer geheld. Nog slechts eea halve meter dan zal het gevaarte zijn evenwicht verliezen ea ter aarde storten. Het gevaar is zeer groot en toch gaat men met sloopen steeds voort, wat door de dikte der muren langzaam vordert. Aaa de voorzijde is boven de deur een scheur ontstaan, zoo- dat ineia vermoedt, d«.t het gevaarte met den val in twee deelen zal scheuren. Men schrijft uitIJmuiden van ai April: Zoo even kwam hier binnen de vischsloep Pernis JVo. 7, schipper H. van Vliet, welke het vol gende rapporteert. Zondagnamiddag 16 April te 4.30 op 55° 30' NB., bij onstuimig weer en hooge zee, zagen wij een scheepsboot drijven, welke naderbij komend bleek te zijn een boot van voren en achter scherp, vol water, waarin vier of vijf lijken lagen vastgebonden met zwem gordels om, De boot was gemerkt 8. S. Noranside. Het slechte weer liet niet toe een eigen boot uit te zetten om nader onderzoek in te stellenwij kwamen er dus zoo dicht mogelijk by met ons schip, zoo.* dat de naam op de sloep gelezen kon worden en de lijken gezien. dene senatoren van de rechterzijde (met name de hertog vaa Ursel ea baron d' Huart) en ook van de linkerzyde (met namen Crocq en Finet) de nood zakelijkheid »betoogd van belangrijke wijzigingen. Van Put, de katholieke Aotwerpsche senator, heeft ook het plu- rale stemrecht gecritiseerd en deelde mede dat hij zich voo~behoudt een ont werp iu te dienen, toestaande algemeen stemrecht op 40 jarigen en censitair en capacitsir stemrecht op 25- tot 40-jari gen leeftijd. Des namiddags zou de commissie hare taak hervatten. De regeering en de uiterste linkerzijde stellen krachtige po gingen in het werk om de aanneming van het oatwerp-Nijssecs zonder wyzi- ging te verkrijgen. Het belangrijke nieuws uit Esgelasd dat het Lagerhuis Vrijdag bij tweede lezing het Home Rule ontwerp! heelt aangenomen met 347 tegen 304 stem men dus met 43 stemmen meerderheid. De commissie uit het Lagerhuis voor het tot stand brengen van een vergelyk tê Huil hield Donderdag avond eene byeeakomst, onder voorzitterschap van den handels minister Mundella. Zij moest erkennen dat de kansen voor een ver gelijk slecht staan. De zitting werd tot Maandag verdaagd. In de Vrijdag door de werkstakers gehouden bijeenkomst werden de voor stellen vaa den Reedersbond verworpen. Dg reeder Wilson berichtte Vrijdag aan het hoofd van het ministerie van koophandel dat hij verdere conferenties doelloos achtte ea dat de werkgevers niet verder kouden gaan dan de tot nu gedane concessies. De commissie uit den Senaat te Pa- rys, heeft de verwerping van het krediet van 750,000 frs., door de Kamer toe gestaan voor eene reorganisatie vaa het toezicht op de spoorwegen gehandhaafd. Zij nam in beginsel de belasting op de Beursoperaties aan, echter na verschei dene wyzigingen In het ontwerp Peytral. De conferentie tusschen de» goever- neur van den Kaapkolonie en den pre sident van de Zuid-afrikaansche Repu bliek, welke zooals bekend is te Coies- berg is gehouden, was Donderdag ge ëindigd. Zij betrof de kwestie der in ly ving van Zwazilaud bij de Traas vaal. De uitslag is niet bekend, maar men vermoedt, dat het tot geene beslissing is gekomen. eens van andere zijde, de ontradiug van de verlenging der gasconcessle gelezen, maar nog nimmer afdoende cijfers om het bewijs te staven, wel heb ik eens het vergelijk gelezen van Leiden vaa af 1878 maar dat was een gedeelte; want sedert 1848 is dat reed'gemeente- fabriek en is men begonnen roet ongeveer 18& cent per meter en gedurende dia 30 jaar zyn de prijzen zeer langzaam min der- geworden. Om het bewys te leveren moet men het vergelijk nemen met plaat en waar een nieuwe fabriek ge bouwd is, en welke prijzen de eerste 20 jaar bcrekead zijn, een overgenomen fabriek volgens taxatie misschien wel eens met pressie kan men niet tot voorbeeld stellen, maar ik wen&chte wel eens aan invloedrijke en mannen van naam te verzoeken, zijn er spiekende be wijzen voorhanden, dat zuiks in den ruimsten zin, den gasverbruikers kenbaar gemaakt wordt. Niet twijfelende of daardoor zoude ds ontknoopiug van het raadsel een groote schrede vooruit gaan. Noem ik mij roet de meeste achting UEd. dw. dienaar T. Overleden 21 April. C. C. G, Wol- terbeekv. Hooff 73 j. Pirkl. G. v. Koot 58 j. Kampers. - J. L. de Jong 18 j. Gr. Houtstr. - 22. A. Bei kers v. B liss i 82 j. Hagestr. •V TïéïM Geboren: HENDRIK LAURENS, Zoon van H. L. JEROE en H. T. VELDS. Haarlem, 15/4 '93. Vrijdagochtend heeft de commissie uit den belgischen Senaat de discussie geopend over het door de Kamer aan genomen ontwerp-Nijssens. De minister president Beernaert verdedigde het ont werp onveranderd, doch, tegen de al- gemeene verwachting, hebben verschel- Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de redactie tick niet aansprakelijk) Mijnheer de Redacteur. Bij herhaling heb ik UEds blad dan van een vereeniging, dan weer van iemand op naam, misschien ook wel Heden overleed op den jeug digen leeftijd van 18 jaar, onze innig geliefde Zoon JAN, tot diepe droefheid van ons en zijne broeders en zuster. L. DE JONG. C. C. M. DE JONG— Lempers. Haarlem, 21 April 1893. Eenige en algemeenekennisgeving. te Amsterdam, stil of medewerkend, 5 k 6 mille, uitbreiding van agen tuur voor e. d. grootste Wijnfirma's Kaapstad. Hooge winsten aange toond. Conditiën nader. Franco Dr. onder lett. J., Bureau van dit blad. 32J HOOFDSTUK XXIV. TJit de kaken des doods gered z/Blïjf bij my," zeide Jem Agar, toen zy de kleine gestalte ge waar werden van Seymour Mitchell, die hun op de kade wachtte. «Ik zou gaarne willeD, dat gij alles hoort wat er tusschen ons wordt gesproken." Zooals Ruthine had gezegd, was deze man gevaarlyk. Hij was te kalm. Er lag iets grootsch, iets indrukwekkends in dien hevi- gen gloed, welke in zyne oogen brandde, en zyne lippen droog deed worden. Seymour Mitchell kwam met vriendelyken glimlach naderbij en wnifde met de hand ter begroeting van Jem en Ruthine, dien by kende. Jem gaf hem de hand. //Dank u, ik ben zeer wel," zeide hy kortaf in antwoord op Seymour Mitchell's vraag. //Uitstekend uitstekend," riep de generaal uit, die overdreven opgewonden scheen te zijn, «En myn vriend Mark Ruthine ookging hy voort. «Gy ziet er even goed uit als altyd. Maakt gij het nog steeds goed «Ja, dank u," zeide Ruthine. «Zeker voor een half uurtje aan land vervolgde Seymour Mitchell en wierp een vluchtigen blik op de «Mahanaddy". «Neen," antwoordde Ruthine, «ik heb hier de boot verlaten." Met iets sluws en onrustigs in zyn blik zag de genaal hen beiden beurtelings aan. Jem Agar was ouder geworden, sedert hy hem het laatst had ontmoet in de kleine tent op de hoogvlakten van Pamir. Hij was ouder en ernstiger geworden. Mark Ruthine kende hy en wan trouwde hy met die vlugge bevatting, welke hem eigen was. «Wy konden dunkt my niet beter doen," zeide hij haastig tot Jem, «dan een klein ontbyfc nuttigen, om met den trein van elf uur naar Londen te vertrekken. Het zal ons zeer aangenaam zyn als Ruthine ons wil vergezellen. Hy zal het ons niet kwalyk nemen als wy over zaken spreken." Mark Ruthine hield toezicht op de bagage, welke op een rytuig werd geladen. «Hebt gy nog niet ontbeten vroeg Agar. «Ja, ik heb reeds wat genuttigd, maar ik heb er niets op tegen em het nog eens over te doen. De kellDer uit het hotel heeft my veel te vroeg uit mijn bed gejaagd. Het is echter wel een slape- loozen nacht waard, beste vriend, om u hier goed en wel terug te zien." «Kunnen wy niet vroegor vertrekken dan elf uur vroeg Agar en keek op zijn horloge. Hy had iets bizonder gedwongens in zyne manieren, dat Seymour Mitchell niet wist, waaraan het was toe te schryven. «Ja, er gaat een trein om 9,45." «Laten wy dan daarmee vertrekken. Aan het station kunnen wy zoo noodig wel ietB gebruiken." «Laten wy met een fisech champagne de terugkomst vieren van den laudonderzoeker," zeide Mitchell op hartelyken toon. «Dat is my goed," antwoordde Agar op wat vriendelijker toon. Hy begon onder den invloed van Seymour Mitchell's innemends stem en manieren te komen. Hy keerde zich om en riep Mark Ruthine, die zich weldra by hen voegde, na de bootslieden te hebben betaald. «De trein vertrekt 9.45," zeide hy tot hem. «Wy kunnen even goed wandelen. Het is niet bizonder aangenaam om door de straten van Plymouth te ryden." Het rytuig met de bagage werd dus vooruitgezonden en de drie mannen vervolgden te voet hun weg. Er heerschte een gedwongen stemming onder hen en zy bereikten het hoogste punt van den zeer stygenden weg, waar de oude Eddystone-vuurtoren nu is opgericht, zonder een woord te hebben gesproken. Op dat punt aangekomen keerde Seymour Mitchell zich om en wierp een blik over de baai, waarin de schepen voor anker lagen. «De goede oude «Mahanaddy", zeide hij; «de mooiste boot, waarmee ik ooit heb gevaren." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1