GEMENGD NIEUWS. YARIA. KENNISGEVING. twaalf verschenen de Koninginnen in rijtuigen met gevolg. De freules De Pesters en Des Tombe boden bouquettten aan. De Koninginnen reden terstond voorbij de troepen, gevolgd door eenen drom van officieren. Het was een schitterend schouwspel. De muziek der huzaren speelde het „Wilhelmus." Namens de oud-onderofficieren werdea door den oud-wachtmeester Dumoulin bouquetten aangeboden. Daarna hadden eenige manoeuvres plaats, ook in het vuur. In het gevolg van de Koninginnen waren o a. de heeren Von Sprengler, De Racitz en Sohimmelpenninck. Te 12 uur had er een difiïé plaats, eerst in draf, toen in galop en ten slotte eene frontmanoevre. Kapitein Des Tombe voerde dit défilé aan, kapitein Viruly commandeerde de eerste batterij, kapiteiu Van Es de tweede. De manoeuvre slaagde uitnemend. Te 1 uur begaven de Koninginnen zich in de tent. Hier werden, nadat de kolonel-commandant De Pesters de Ko ninginnen had toegesproken, de offi cieren aan HH. MM. voorgesteld, alsook de gep. kol. Von Pestel en de oudste gep. kol. Hooft. Te half-een was alles afgeloopen. Kolonel De Pesters is benoemd tot officier, de kapiteins Des Tombe en Viruly, en de le luit. Van Hoogstraten tot ridder der OraDje-Nassau-orde. De Vorstinnen gebruikten het diner by den goeverneur. Des avonds woonden HH. MM. het Carou8sel by en vertrokken om 10 uur per extra trein terug naar het Loo. Eindelijk werd namens de oud-officie ren een zilveren bokaal aangeboden door den gep. kolonel Hooft. Kolonel De Pesters beantwoordde de verschillende sprekers telkens met een zeer goed gekozen tactvol woord, dat zeer geschikt was om de aangename stemming te onderhouden, hoewel de kolonel zelf zeer lydend is. De gewich tige feestdag heeft hem zyne ziekte doen vergeten. Toen alle deputation aan het woord warerx geweest, werd dit verleend aaa den gep. kolonel Beyerman, die een schets ga! van de geschiedenis van het corps, by wijze van feestrede. Kolonel Beyerman sprak goed, bescheiden, zon der onnoodigen omhaal en eenvoudig.j Na afloop begaf men zich naar Musis Saorum, waar de onderofficieren een blyspel opvoerden, getiteld„Ouwe Ryers," door kolonel De Bas bewerkt naar het Fransch van Thiboust en Grangé, bekend als „Twee invalieden." De zaal was dicht bezet met genoodigden. De „Vereeniging voor Volk fi ver makente Hoorn heeft besloten eenigo feestelijkheden te houden ter ge legenheid der onthulling van Coeo's standbeeld. Den avond te voren (29 Mei) zal er in den Parktuin conoert, illuminatie en vuurwerk zyn, terwyl tableauxvivants enkele gebeurtenissen uit het leven van J. Pz. Coen zullen te eanscbouwen geven. Den 20 Mei (den jaardag der ver overing van Jacatra), zal om 1 uur de omhulling .van het metalen beeld plaats vinden, waarby de heer Schaepman de feestrede zal houden. Tevens zal er dan op het feestterrein muziek-uitvoeriDg zyn. Daarna harddra verij op de Gedempte Turfhaven, mati- née musicale in het Park en.'savonds van gemeentewege tot besluit een groot vuurwerk op den Karperkuil. De Coen-commisBie bestaat uit de heeren: mr. W. K, baron V. Dedem, minister van koloniën; mr. JE Mackay, oud minister van koloniënde heeren SchaepmanVictor de Stuers, A: C. Wertheim, A. E. Zimmerman, burge meester; J. Groot en M. de Jong, wet houders; P. J. Kroon en dr. Aghina (de 5 laatstgenoemde te Hoorn). Het standbeeld van Coen werd heden des namiddags te 3 uur in de ijzer- en metaalgietery der firma C. J. Marynen te Breda gegoten. Den bekenden 9 jarigen wielryder Cramer uit Utrecht, is de eer te beurt gevallen in de Gewerbesaal te Dresden te ryden voor de vorstelyke familie aldaar. Hy was op verzoek van den saksischen wielrydersbond daar te genwoordig. Als eereprijs viel den jeug digen ryder een kostbare vruchtensohaal ten deel, benevens een medaille. Van Hr. Ms. stoomkannon- neerboot //Dufa", liggende in het Ka naal bij Hellevoetsluis, is Donderdag namiddag een matroos 2e kl. M. te wa ter gevallen en verdronken. Te Vlaardingen ontstond dezer dagen op een bovenwoning een kleine binnenbrand. De bewoonster, een weduwe, schrikte hiervan zoo hevig, dat zy eenige oogenblikken daarna overleed. Naar De Tijd verneemt, heeft mevrouw de wed. Beens—Karstens, de zer dagen te Breda overleden, al hare bezittingen, welke op ruim 3 ton geschat worden, vermaakt aas het Oude Vrou wenhuis aldaar. Een inwoner van Enschede had voor eenigo dagen het ongeluk in een spijker te trappen. Bloedvergiftiging ontstond en ten gevolge daarvan is hy Donderdagavond overleden. Letteren en Eanet. Naar aanleiding van het Donderdag met een zucht uitgesproken vermoeden dat Nederland by de veiling-Spitzer niet vertegenwoordigd zou zyn, deelt men ons tot ons geoeegen mede dat zulks wel het geval is. De heer jhr. B. van Riemsdyh, onder-directeur van het Ne derlandsch Museum, is er heen. Of hy veel zal kunnen koopen, wordt evenwel betwyfeld, daar de gelden voor aankoopen bestemd op onze begrooting derisoir zijn, en er naar men weet by deze veiling zeer hooge prijzen worden besteed. De eerste veilings-dag heeft opgebracht 433,305 fre., de tweede 466,003 fr6., de derf'e 300,000 frs. Donderdag is voor het Louvre, voor 1250 frs. aangekocht een ivoor werk nr. 67 plaque de reliure, voor Cluny nr. 69, croBse, 18,000 frs. Ciuny kocht nog twee andere hoogst zeldzame stukken uit de orfèvrerie religzeuse nl. 213autel portatif voor 10.200 frs. no. 214 plaque de reliure voor 25,100. Vooral deze laatste, geëmailleerde plaque is een be langrijke aankoop. Hot Louvre kocht uit de orfèvrerie no. 298 calice voor 41,000 fr.no. 211; reliure d'évangóliaire werd door Rollin gekocht voor 36,000 frs. no. 212, religuaire en forme de bras door Piek uit Weouen voor 40,000 frs.; Goldsohmidt uit Weeoen kocht no. 227 Chasse voor 14,000 frs.nr. 229, Ckssse deed 12,000 frs. Davie uit Londen kocht voor 10,200 frs. een coffret nr. 461 van de émaux points. Nr. 497 grand plat ovale deed 14,100 frs.no. 563. Coupe, 11,000 frs. Uit de geelko perstukken werd co. 971 Flambeau, voor 7100 frs. aangekocht voor net museum te Brusselde beste onder de water ketels deed 10,700 frs. JV. R. Cl. KOLONIËN. BATAVIA., 22 M*art. De abonnementskaarten voor den gan- schen duur der aanstaande tentoonstel ling, die f 50 kosten voor één persoon met bijkaarten voor leden van hetzelfde gezin tegen f10, zyn slechts tot 15 Juli a. s. te verkrijgen, en wel ten kantore vsn den directeur-generaal. Na dien tyd kunnen alleen vreemdelingen van buiten Ned.-Indië ze krygen. Tydens de tentoonstelling zullen ver schillende concoursen worden uitge schreven, byv.races, bloemencorso, decoratie, turn-, schiet-, muziek-, vélo- cipède-, photographie-, roeirolschaat sen, lawrtenuis-wedstryden, volksspelen van allerlei aard, en zullen in den schouwburg of elders tooneeluitvoeringen, conoerten, bals enz. gegeven worden, waartoe de bezitters van voor den ge- heelen duur der tentoonstelling geldige kaarten tegen verminderde pry zen toe gang zullen hebben. Op het terrein zullen ook poffertjes en wafelkramen komen en een doolhof. {Java-Bode.) Te Tandjong Priok is ook nog een Engelsch oorlogsschip binnengeko men, de Pallas, een pantserdekkorvet. - Met grootste indische pracht is te Solo den 18en Maart het stoffelyk over schot van Z. H. den soesoehoenan met militaire honneurs als generaal-majoor naar het station gebracht. Een extra- trein van twee locomotieven en veertig waggons volgelingen bracht de rouw- coupé, welke twee duizend galden aan draperie heeft gekoöt, om twaalf uur naar Djocja. De resident heeft den kroonprins belast met het beheer van den Kraton, zijn broeder Praboe Wid joy o met het toezicht op de pangarans. By de begrafenis van den heer Appelius van Hoboken, die den volgen den avond plaats vond en door velen werd bijgewoond, sprak de heer Groe- neveldwaarnemend president der Javaeche bank, een hartelijk woord ter kenschetsing van de gosde eigenschap pen des overledenen, die bescheiden zyn weg was gegaan en zonder zucht om te schitteren, gedaan bad wat zyne hand vond om te doeG, zich steeds be reid toonende om te helpen waar hulp noodig was. Te Padang heerscht, naar men ons meldt, tegenwoordig een groot ge brek aan officieren, vooral by het 4de depot-bataljon, waarbij nog maar één luitenant beschikbaar is. De sterkte van dat bataljon bedraagt tengevolge van het groot aantal reconvalescenten van Atjeh en de recruten van Java ongeveer 900 man, en dus zal men moeten toegeven dat aanvulling van het getal officieren dringend noodig is. Java-Bode De Sum. Cl. schrijft: De goeverneur De Mnnnick jjvert voor het invoeren eener geldelijke be lasting onder de inlandsche bevolking van Sumatra's Westkust en het geleide lijk opheffen van de goevernemente- koffiecultunr in dit gewest. Den 19en Maart is aan eene leverziekte alhier overleden de heer J. H. Appelius van Hoboken, sedert Sep tember 1892 directeur der Javaeche bank. Volgens de SoerCl. is de toestand van den luiteaant der administratie Van der Linden, die onlangs door den sergeant-majoor Keiser te Soerabaja ver wond werd, zeer bevredigend. PADANG, 13 Maart. De Imam ▼an Lamtenga (Atjeh) die van den kanonnier Fringe te Lamti Beaumont- patronen heeft willen koopen, doch daarin niet geslaagd is wegens de on omkoopbaarheid van dien braven mili tair, die hem in handen der onzen heeft doen vallen, is deswege door den bevoegden rechter te Kota Radja tot de straf van vijftien jaren dwangarbeid in de ketting veroordeeld. Met do laatste Westboot werd de Imam naar Java vervoerd om zijn straf ergens in de Molukken te ondergaaD. Toen die boot dezer dagen van Atjeh te Padang aankwam, werd ook Frings, thans alhier in garnizoen, naar Java overgeplaatst. Frings had zich daartoe reeds aan boord van dien bodem bege ven en zou weldra in gezelschap van zijn ouden bekende de reis maken. Te elfder ure echter word Frings weer van boord gehaald en mocht hy niet meegaaD. Men was nl. bevreesd, dat het by elkaar zyn van die beide tegenvoeters tot minder gewenschte aanraking zoude aanleiding geven. Men verzekert ons dat Frings voor den door hem betoonden moed en trouw tegenover dien Imam c. svoorgedragen is tot ridder der Mi litaire Willemsorde. Een hevige brand verniel de de magazynen der „Tentation" te Brussel. De schade, gedekt door assuran tie, bedraagt ongeveer een half millioen franes. Het is thans eene uitge maakte zaak, dat de stierengevechten die te Parys hunnen intocht gedaan hebben in het tentoonstellingsjaar van 1889, er niet knnnen tieren zooals in Spanje, of zelfs inj het zniden van Frank rijk. Al het materieel van het gebouw der //Plaza de Totos", in de Rue Per- golese, dat mèt den aankoop van de terreinen minstens vyf millioen heeft gekost en dat 20.000 personen kan be vatten, is onder den hamer gebracht de degens, de banderillen, de fraaie cos tumes mot goud geborduurd, de hooge zadels der „picaaores", de prachtige harnachementen, de groote vergalde koets, waarin de „cabballero en plaza" en de //prima spada" hunnen rytoer deden om het renperk, mitsgaders de fraaie decoraties van de ba'letten, die na het schouwspel der stierengevechten vertoond werden. Eu nu zal de «Plaza de Toros" zelve in openbare veiling ko men. Het ia te Parys gedaan met die uitheemsche vermakelijkheid 1 Het fransche transport schip here is brandende te Cannes binnengeloopen. Het schip had katoen aan boord en [onderweg ontstond brand men kwam een zeilschip tegen dat op sleeptouw werd genomen, teneinde in 't uiterste geval daarop de passagiers te kunnen overbrengen. Dit was echter niet noodig, maar te Cannes aangeko men, bleek de brand niet meer te blus- schen en het schip moest op 't strand worden gezet ten einde het onder water te doen loopen. In het hart van Parys en op klaarlichten dag is Donderdag te Parys, in een der aristocratische wyken, een 65 jarige dame in haar wooing ver moord. De drijfveer schynt diefstal ge weest te zyn. De ongelukkige werd eerst gebonden en daarna geworgd. By den duitschen Rijksdag is een verzoekschrift ingediend, onder- teekend door niet minder dan 63 500 personen, grootendeels handwerkslieden en naaisters. Zy vragen verandering van de pas ingevoerde wet op den „koop bJj afbetaling:", waardoor zy worden be lemmerd in hun vryheid om zich nood zakelijke voorwerpen voor huishouden of bedryf, door betaling in termynen aan te schaffen. Volgens het «Journal des Debate" zal koning Alexander van Ser vië dezen zomer een reis door Europa maken om aan alle hoven een bezoek af te leggen. In een wever ij te Ronbaix staakten 300 werkliedenzy eischen loensverhoogiag. Uit Epinal wordt gemeld, dat de dyk langs het «Canal de 1' Est" is doorgebroken. Ongeveer 220,000 bub. meter water droog de vlakte binnen, alles meesleurende, hoornen, aanplantin gen, rotsblokken enz., wat het op zijn weg ontmoette. De spoorweg werd over eene lengte van 200 meter vernield. Talrijke visschershutten aan het strand van Vieira by Leiria (Portugal) zyn door brand vernield. Meer dan honderd gezinnen hebben alles verloren en zyn zonder onderkomen. Uit Koslin wordt gemeld, dat het- spoorwegverkeer met Tamboff door een hevigen sneeuwstorm gestaakt moest W9rden. Bij Koslin bleef een personentrein in de sneeuw steken, de passagiers werden in rijtuigen naar Koslin vervoord. Ook te Nisjni-Now- gorod is veel sneeuw gevallen, men rydt daar weder met sleden. Een telegram meldt, dat zelfs in Se- bastopol op de Krim sneeuw gevallen is. De Times verneemt uit New- Orleans van Elpaso, dat by Chihuahua een bende roovers dc stad Guerrero aangevallen heeft. De roovers werden daarna door het leger der verbondenen verslagen, waarby 130 personen gedood of gewond werden. De oholera is weder ver schenen in Bukowina en heeft daar reeds vele personen aangetast. Volgens officieele berichten uit Rus land heerscht de cholera voornamelijk in de provincie Podolië en Ufa. In de eerste provincie werden van 13—27 Maart 460 personen aangetast waarvan 120 stierven, terwyl in Ufa 113 ge vallen voorkwamen, waarvan 35 met doodelyken afloop tUBSchen 27 Maarten 13 April. In de andere gedeelten van het rijk komt de ziekte slechts spora disch voor: in het geheel 15 ziekte- en 7 sterfgevallen. Een nieuwe cycloon k eeft Alabama, Mississippi en Arkansas getei sterd. Het aantal dooden en gekwetsten is groot. De oogst is vernield en de schade wordt op verscheidene honderd duizenden dollars geschat. In de vallei van de Mississippi liggen ral van ge dood© beesten. Ook op het meer Michi gan heeft een verschrikkelijke orkaan gewoed. De waterwerken van Milwaukee, aan het uiteinde van het kanaal op on geveer een myl afstands van het meer, zijn door de golven vernield, en het was onmogelyk de lieden, die daar werkzaam waren, te helpen. Slechts een hunner werd gered een twintigtal zijn omge komen. Onlangs hoorde wy een «goeie" van een nieuwe dienstmeid. De heer P. roept tegen de meid Kaatje, ik ga naar boven, naar myn studeerkamer je begrijpt 't, ik ben niet thuis, ik moet werken 1 Een uur later wordt er boven gebeld, nog eens gebeld, nog eens, nog vele malen Plotseling vliegt er een deur open en meneer in hoogst eigen persoon stormt de trap af, waarby hy byna valt over een scheur in zyn chambre-cloak. Spoedig is hy beneden en hy ijlt de keuken in. Daar ataat Kaatje te poetsen, bedaard, kalm, onschuldig als een Asschepoester. Kaatje Jawel, meneer. Hoor je niet bellen Jawel, meneer, Wat, béér je rt Ik ben niet doof, meneer. Ik heb tien, twintig maal gebeld I Vyftien maal, meneer. Zoo, weet 't je zóó precies I Ea waarom kom je dan niet, uilskuiken 1 Uilskuiken, uilekuiken, meneer En Kaatje begon te «chreien Na ja, zei meneer P., maar voor den drommel waarom kom je dan niet als ik bel Kaatje snikkend En u zei tegen me dat u niet thuis waart, meneer 1 Amerikaansche Adverteerders. Voor eeuigen tyd kon men in de voornaamste New-Yorksche bladen onder het met in 't oog loopende letters gedrukte geschrift. «Een spoorweg ramp te New York" de vol gende advertentie lezen «Dicht bij deze stad is door een ge heel bizondere omstandigheid het leven van ontelbsren gespaard gebleven. «Twee sneltreinen, waarin vele passa giers hadden plaats genomen, en kostbare goederen werden vervoerd, stormden op elkander los, op ééa spoor. Het was aan de onvoorzichtigheid van een wissel wachter te wijten. «Door een kromming in den weg was het komende onheil door de beide ma- ohinisten pas op het laatste oogenblik bemerkt. «Zy deden wat zy konden, om het onheil te voorkomen. Doch, helaas, de remtoestellen weigerden beide. De ongelukkige machinisten dachten, dat moedwil in het spel was, en waren by hun krachtige pogingen tot redden, der wanhoop naby. «Daar bedenkt plotseling de stoker van de locomotief, welke van New-York is weggereden, een redmiddel. «Hy heeft voor zijne kinderen een paar elastieken ballen gekocht. Met grooten moed loopt hy langs de machine, gaat ter zy de van den pyp staan, en houdt een jder elastieken ballen voor de locomotief. «De kans, dat de bal zou worden verpletterd, telt hy niet bij zooveel gevaar. «Daar naderen de beide treinen elkander meer en meer. Zjj[vliegen op elkaar ai. Eén stoot en... beide loopen ongedeerd terug^ «Niemand had eenig letsel be komen. «De elastieke bal was gekocht in het magazijn van de firma Kingma in de Broadstreet. «Om hun beproeide stevigheid zyn zy ook bizonder voor kinderspel aan te be velen. Een heer bestraft een drinkebroer. Zie je, jou grootste vyand is de jenever. Maar u zegt ons altijdheb je vyanden lief. Ja, maar ik zeg niet, dat je ze moet verslinden. Een plakker. In het Hospitaal te Kingston op Jamaica werd onlangs een zieke negermatroos gebracht. Hy was spoedig genezen, maar het rnstige goede leventje in het hospitaal beviel hem zoo goed, dat hy het gesticht niet wilde verlaten. Allerlei kwalen wist hy dan ook zoa goed te veinzen, dat geen der geneesheeren hem ge'asten kon het hos pitaal te verlaten. Eindelijk werd den jongsten geneesheer opgedragen hem te behandelen. Deze deed dit op zeer eigen aardige wyze. Reeds by zyn eerBte be zoek nam by de maat van des negers lichaam. Deze vroeg verbaasd, wat dit te be duiden had. «Gy kunt nooit mser genezeD," was het antwoord «en uit barmhartigheid geven wij dergelijke patiënten een zacht- werkend vergift in. Ik neem dus do maat voor uw doodkist." Den volgenden dag had de neger ho5 hospitaal verlaten. Een zoogenaamde hypnotiseur geeft in de dorpsherberg zyne voorstellingen. Hij heeft een jongen knaap in 't ver trouwen genomen en tegen vergoeding van een stuiver of twaalf leent zich deze om voor medium te spelen. By de eerste twee keeren gaat alles uitstekend. Ook bij de derde voorstelling loopt alles goed van stapel. Nu komt hy aan het hoofd- Dommer. De jongen schijnbaar in magno- tischen slaap gedompeld, krygt van don hypnotiseur de opdracht om tien minu ten na zyn oatwaken, aan het buffet een glas water te vragen. Spoedig daarna wordt de knaap wak ker en onder algemeene spanning ver- loopen de tien minuten. Waarlijk 1 de jongen "staat op, loopt als slaapdronken naar het buffet en roept met een tenor stem. «Een glas bier En toen voegt hy er met een veront- schnldigenden blik op den ontstelden hypnotiseur aan toe: «Ik kan dat eeuwige waterslobberen niet langer uithouden De heer D. heeft een paar jaar ge leden een mooi huis laten zetten, waar- aohter een fijne Eng. tuin is aangelegd, door een uitstekend tuinman, die dan ook door den heer D. in dienst geno men is. Iedereen roept over den tuin des heeren D. hy is een juweeltje. De heer D. echter vindt hem ook enorm mooi en is niet weinig gevleid met den lof die zyn tuin wordt toegezwaaid maar vindt het wat kras dat al die schoonheid met belemmering zijner yrye beweging gepaard moet gaan. Zyn tuin man duldt niet dat iemand in den tuin komt als hij er niet is, hy staat er nu eenmaal voor, zegt hy, en als er iets aan bedorven wordt is hy, tuinman, ver antwoordelijk. Tegen deze gezonde re deneering is niet te veel te zeggen en de heer D., hoewel meester in zyn huis, schikt zich in zyn lot. Hij volgt met tegenzin des tuinmans verbod op, doch onlangs was hem de verzoeking te sterk, een perk tulpen bloeide heerlijkhy ging den tuin in, bijna op de teenen, opdat zyn voetstappen geen spoor zou den achterlaten en wilde juist zyn hand uitstrekken om een der prachtige bloe men af te plukken, toen een stem ais van den donder, de stem des tuinmans, achter hem riep Zoo, dat mankeerde er nog maar aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kenniB, dat is ingekomen een verzoekschrift van H B. F. de Munnib- van Opzeeland, om vergunning tot het verkoo- pen van sterken drank in het klein in de be nedenzaal van het perceel aan den Kruisweg No. 18. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 20 April. De prijzen der aardappelen ware* heden als volgtKatwijker Zand f o. o.dito Klei fo,o.An dijker Muisjes f o,— o,Friesche Dokkuram. Jammen f0,40 o,6o, dito Franeker f 0,40 0,60, dito losse f o, o,dito Zand fo.o,Rijns burgers fo,o,Geldersche Kra len fo.o,dito blauwe f0,70 0,80, Noordwijker Zand fo.—o. Hillegommer Zand fo.o. Leiden, 21 Apr. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 16 Stieren f65 225, 224vette Ossen en Koeien f125 268 of f0.48 0.64 per Kg., 317 Vare id. f86 £190, o Graskalveren f o f o, 33 vette id. f36 75 o! f0.65 °»8s per kilogr., 329 nuchtere id. f2.50 £9.120 vette Schapen f 18 30.— of f 0.35 0.40 per Kg., 544 weide dito f 11 23. o Lammeren io.o.204 magere Varkens f17 45, 288 Biggen 18.14.o Veulens foo. o Paarden f o f 0.—, 952 Kalf- en Melk koeien f115 260. Alkmaar, 17 Apr.Op de heden gehoud. Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgto koeien f a ,101 vette kalveren f 40 a 96, 69 nuchtere dito f4 a 10, o vette schapen fa o magere varkens f a o paarden ta alles per stuk, 80 vette varkens 44 a 53 ets. per Kg. Schiedam, 20 April. Moutwijn f 9,75, Jenever f15,25, Amst. Proef f16.50

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7