NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 28 April 1893. No. 3012. STADSNIEUWS. De Meibetooging;. BINNENLAND. FEUILLETON TWEE 6ESLACHTEN HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVEETENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiè'n worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOPE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAUBE .Co,, JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haiklku, 27 April 1893. De commies der posterijen 2e kl. A. IG. Boekwijt wordt mat 1 Mei ver plaatst van postkantoor Leiden naar postkantoor alhier. Bij de aanbesteding tot het verboa- 1 wen van perceel No. 13 ia de Hage- etraat door den architect, den heer C. L, M. Robbers, zijn ingekomen elt 1 biljetten, waarvan het hoogste tot een bedrag van 4980.en het laagste, dat van den heer T. Oudejans alhier, voor ƒ4125- Onze lezers zullen zich herinneren, dat onlangs door de klesvereeniglng „Vooruitgang" verzocht werd aan het bestuur, zich te wenden tot de Kamer van Koophandel alhier, met verzoek om hare vergaderingen voortaan te hon den in het openbaar. Het bestuur heelt aan deze opdracht onlangs voldaan en dezer dagen het na volgende schrijven gericht tot de Kamer van Koophandel. „Aan de Kamer van Koophandel te Haarlem. De kiesvereenlging „Vooruitgang" te Haarlem heeft in een barer laatste bij eenkomsten de wensehelijkheid uitge sproken, dat de vergaderingen der Ka mervan Koophandel te Hnnrlem voortaan voor het publiek toegankelijk zonden zijn. De vereeniging vroeg aan het bestnnr, zich tot de Kamer te wenden, om aan haar dezen wensch kenbaar te maken. Git de behandeling van het daartoe strekkende voorstel bleek de meening, dat de kiezers of wil men lieverde pers of het groote publiek, recht heeft te weten, niet alleen wat er besloten wordt, maar ook de beraadslagingen te kennen, welke tot het besluit hebben geleid, de motieven en argumenten, «elke véor en tegen zijn aangeveerd; de publieke zaak, meende men, moet ook publiek worden behandeld. Ook in de meeste andere groote ge meenten van ons land, zooals n bekend zal zjjn, bestaat die openbaarheid van de vergaderingen der Kamer van Koop handel en men had nooit vernomen, dat zjj daar minder gnnstig zoude werken. Het is daarom, dat het Bestuur der zicsvereeniging „Vooruitgang" zich bij deze, namens die vereeniging, tot Uwe Kamer wendt, met het verzoek, het door eene wijziging, zoo noodig, vu haar huishoudelijk Reglement daarheen te leiden, dat voortaan tot de verga deringen van de Kamer het publiek ia den regel toegang hebbe". Dit schrijven was onderteekend 'door de heeren rars, de Haan Hugenhsltz en Kronenberg als president en secretaris. De Kamer van Koophandel heeft, naar wjj meenes, sedert de verzending dezer missive, nog niet vergaderd. Al thans, er is nog geen antwoord van haar ontvangen. Allerwegen is in de stad een twee kleurig, groen en rood biljet aangeplakt, waarop de namen voorkomen der vol gende vereenigingen Spoorwegvereeniging S. V. ijzer- en metaalbewerkersbond, afd. Haarlem. Volksbelang. Dageraad. Soc. Dem. Bond. Sigarenmakers- en tabakswer- kersbond. Ned. Bood voor alg. kies- en stemrecht. Typografenbond. Vereen, van gemeente-arbeiders „De Goede Verwachting". Timmerlieden-Vereen. D. E. V. Deze vereenigingen roepen op bijwoning eener bespreking van normalen arbeidsdag op Maandagavond 1 Mei in Felix Favore. Als sprekers zullen optreden D. Boer vu 's-Gravenhage en A. H. Gerhard van Amsterdam, terwijl het mannenkoor „Excelsior" vóór en na de spreekbeurten eenige liederen tal zingen. De enttée is 10 ets. Het biljet behelst verder deze vol zinnen „Loonslaven, arbeiders met hoofd en bud, komt als ten man op 1 Toont dat ge allen veibetering van nw lot weascht, neen eischt 1 Denkt er om Heel het raderwerk staat stil, Als nw machtige arm het wil." Arrandisseraenfs-Rechtbank, Zitting van Donderdag 27 April. De Rechtbank veroordeelde den land bouwer Dirk Scheringa te Beemster wegens het doen vervoeren van aan rotkrenpel lijdende schapen tot eene boete van f25.— subs. 14 dagen hech tenis. De kantonrechter had beklaagde in eerste instantie tot dezelfde boete ver oordeeld, benevens tot verbeurdverkla ring der schapen. Van dit laatste wordt hij nu door de Rechtbank ontslagen, op m tot den gïond dat het proces-verbaal niet op ambtseed is opgemaakt. Voorts wordt Scheringa veroordeeld tot betaling van de helft der kosten. De Rechtbank veroordeelde Rooy- mftiis te Beverwijk, wegens verzet tegea de kommieze» der belasting, toen deze een door hem te laag aangegeven koe wilden medeaemeo, tot boete van f 20.—, subs. 10 d. hechtenis, terwijl Slikker te Haarlemmermeer, wegens het aangeven van een paard dat hy voor luxe ge* bruikte, als werkpaard, werd veroor deeld tot betaling van een boete groot f 130.05. Zooals wij reeds vroeger meldden, dingt de Ko». Liedertafel „Zang en Vriendschap" op het in Juni door „Gruao" te Groningen te khouden con cours mede iu de eerste afdeeliag. Wij vernemen nu, dat het verplichte koor in die afdeeliag is eene composi tie van onzen bekenden Richard Hol, op een gedicht getiteld Gerechtigheid uit de dominatores terrae, van Pol de Mont. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina.) Naar aanleiding der meermalen inge zonden adressen stopt trein 57 te 9 uur 3 min van Haarlem vertrekkende by den a. s. zomerdienst te Vogelenzang en Veenenburgaan treia 39 bevindt zich voor eerstgenoemd station weder een sliprijtnig. De nieuwbenoemde Commandant, in het 2e Genie Commandement, de luite nant-kolonel Storm bezichtigde Woens dag de geniewerken te Spaarndam en Haarlemmerliede. Voor leden van het hoofd- bestuur der Noordhollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis" worden aanbe volen in alphabetische orde: voor de vacature dr. Blooker, P. K. P. J. van Sloten, burgemeester van Zaandyk, en dr. C. W. Vrenden- berg te Koog aan de Zaan. Voor de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren: dr. M. Niemeijer, dr. J. W. Schuit en P. J. van Eldik Thieme (de laatste herkies baar ala algemeen secretaris), de heeren (alph.); H. van den Berg, arts te Haar lem H. J. Calkoen, burgemeester van Edam; dr, M. J. vaa Leeuwen te Rijp, P. J. van Eldlk Thieme te Bloemendaal, dr. C. W, Vresdenberg te Koog a/d Zaan en mr. J. Waiig te Krommenie. „De Limb. Koerier" vindt dat het woord leerplicht niet voldoende uitdrukt wat er mee bedoeld wordt, want een plicht wordt niet bij de wet ge schapen, de wet schept een dwang om de op zich zelf reeds bestaande wet na fe komen, maar dwang is hef ook nu niet volkomen, want de staat tracht slechts tot nakoming van de plicht te dwingen. Derhalve zegt ze het woord „dwang moet er bij te pas komen, gehouwen of geslagen. „Plicht" kan ook niet gemist wor den. Dan moet er derdess het woord „po ging" bijgemengd worden. Ook „wet" moet er een rol ia spe len. Het zal dus een mixtum compositum worden, waar een apothekersdrankje maar een kind bij is. Ongeveer het volgende za' die lastige naam moeten uitdrukken: Poging van de wet om haar onderhoorigen te dwin gen hun leerplicht te vervullen. D&t alles ia éen woord saam te vat ten zonder het Nederlandsch taaleigen te verkrachten daartoe zien wij geen kans. Deswege gaan wy eens bij onze lieve Pruisische naburen ter school. Die lui springes met hun taal even ongege neerd om, als hun Feldwebel met de mindere soldaten. Vermits immers de zaak zelve uit dién hoek naar Neder land weet over te waaien, mogen wij er ook den naam wel gaan borgen. En dan vinden wij Leerplichtvervullingdwangpogingwet 1 „De Limb. Koerier" trekt daaruit de conclusie, dat de zaak zelf even absurd moet als de naam. Men schrijft Hit Haarlem aan de Avondpost Nog zelden hebben de hyacinthen en andere gewassen zoo prachtig en lang durig gebloeid als dit jaar. De bloemen waren prachtig ontwikkeld; vooral de koppen waren tot den laatsten aagel geheel uit. Dit was dan ook wel te ver wachten, omdat de bollen bijna geen nachtvorst gehad hebben. De verkoopingen zijn in vollen gang, doch het resultaat is over het algemeen zeer ongunstig, de prijzen loopen tus- schen de ƒ9 en f 30 de roede. De hy acinth „La Grandesse" (enkel wii) bracht f 10 en de „Czaar Peter" (enkel blauw) 9 per RijnlandBche roede op. Hyacinthenbollen die verleden jaar 25 en f 30 de R. R. opbrachten, en een jaar of tien geleden 50 en f60, brengen nu ƒ9 en 10 op 1 Vooral de Bennebroeker veilingen zyn zeer gedrukt. Vele bloemisten doen de in vollen gang zijnde veilingen staken, terwijl sommige de reeds aangekondigde veilingen in het geheel niet doe& plaats hebbeD. Verschillende bloembollenkweekers verklaren deze malaise in de veilingen op de volgende wijze De bollen worden tusscheu den ioen Augustus en dea zoen October voor het grootste gedeelte naar het buiten land uitgevoerd; juist omstreeks dien tijd heerschte de cholera (vooral in Hamburg) hevig. Hierdoor werd in het buitenland de invoer verboden en das in Nederland de uitvoer belet. Het ge volg hiervan is, dat er nu een massa bollen zijn, en in verhouding weinig koopers. Een nienwe tak van handel op dit gebied heeft zich geopenbaard in het ver zenden van losse, afgesneden bloemen naar het buitenland, vooral Engeland, Duitschland en Rusland. De verzending geschiedt in platte kistjes en is zó0 groot (vooral dit jaar), dat er geheele waggon!adingen van vertrokken en nog vertrekken. Het vertrek van eenige sjouwerlieden van Amsterdam naar Huil heeft bij velen hunner, bij verreweg het grootste gedeelte, ernstig misnoegd'ge wekt. By het vertrek van de Seahorse heeft zelfs een vechtpartij plaats gegre pen, waarbij het alles behalve malsch toeging. In IJmuiden weigerden twee mannen verder mede te gaan, en gin gen van boord. Naar men verzekert, is de ontevre denheid gegrond op het feit, dat eenigen van hen die naar Huil ziju overgestoken, bij eene vroegere strike te Amsterdam zelf tot de werkstakers behoorden, en geldelijken steun ontvingen v-aa de Union. Toch .is men thans wederom bezig om op dezelfde wijze volk te werven, om ook de European te gaan lossen en laden. De arbeid wordt ginds beschermd door gewapende sloepen die den gehee- len dag het Albert-dock doorkruisen. (Am si.) Ongeveer zes unr Woens- dagmirldag viel een schippersknecht van een tjalk in het Oosterdok, voor de Kalkmarkt. Byaa op hetzelfde oogen- blik, dat hy te water geraakte, voeren twee booten over den ongelukkige, die een half uur later levenloos werd op-* gevischt. Uit Leiden meldt men, dat de toestand van den hoogleeraar Buijs iets ongunstiger is. De nacht was on rustiger. Op de Schedel doekshaven te 's Gravenhage was Woensdagavond een schoorsteenveger werkzaam op een dak. Hij stond daartoe op een ijzer dat dea schoorsteen met het dak verbond. Plotseling brak dit en de man stortte omlaag, door het dak heen, op de on- HOOFDSTUK XXVI. De laatste schakel. «Hy stelde grooten prys op de geheimhouding/ vervolgde Agar, hetgeen naar ik toen dacht, geschiedde voor mijne veiligheid. Nu heb ik het echter anders ingezien, Ruthine heeft my de oogen geopend. Als ik nooit was teruggekeerd, dan zou hij niets gezegd hebben en dus het verwyt hebben voorkomen, dat hjj iemand den dood in de kaken had gezonden. Ik stelde hem slechts eene voor waarde namelyk, dat drie personen zoo spoedig mogelijk moest worden meegedeeld, dat ik, na de ramp, die Stevenor was over komen, nog leefde. Deze drie personen waren myn broeder Arthur, nnjjn stiefmoeder en miss Glynde." Hij zweeg een oogenblik en met hare heldere, diepe stem zette Dora het gesprek voort. wik heb/' zeide zij, //generaal Mitchell eenige maanden geleden a Londen ontmoet, meer dan eens. Hij wist zeer goed wie ik was, maar heeft my nooit iets verteld." De eerste schakel van de keten was dichtgeklonken. Seymour Mitchell huiverde en hield zyne oogen voortdurend neergeslagen. Mark Ruthine deed een stap voorwaarts. Hy deed dit met bizondere snelheid, want de flikkering in Jem Agars oogen voorspelde niets goeds. Hij stond tueschen hen en hield met onweerstaanbare kracht JemB rechterarm met zyn linkerhand vast; Dora zag hen aan en plotseling welden tranen in hare oogen op. Er was iets dat haar hart bizon der week deed worden by het zien van die twee man nen vrienden ongetwjjfeld zooals zy naast elkaar stonden; op dat oogenblik kon Mark Ruthine zich van hare genegenheid zeker achten. Hy was de vriend van Jem, die Jem begreep, die hem kende en liefhad, wellicht oneindig veel meer dan zy een genegenheid, die nooit zon verzwakken. Het was Ruthine's stem, die de stilte verbrak, zoodat Jem tyd had om weer tot kalmte te komen. //Het pleit voor hem/' zeide hy zich ook tot Dora wendende, &dat hij uit schaamte u niet heeft durven vertellen, dat hy Agar eene zending had opgedragen, die even noodeloos als gevaarlyk was. Toen hy hem die opdroeg moet hy geweten hebben, dat het zoo goed als een doodvonnis was." Daarna vervolgde Jem zyn verhaal. z/Zoodra ik weer in de beschaafde wereld was teruggekeerd," zeide hy, //schreef ik hem, zooals was afgesproken en ik sloot by dit sehryven brieven in aan aan de personen, die in het ge heim moesten zijn ingewijd. Deze brieven hebben natuurlyk nooit hunne bestemming bereikt. Daarvan zal generaal Mitchell ook eene verklaring moeten afleggen." Op dat oogenblik deed Arthur een zonderlingen lach, als uit de keel voortkomende, hooren. Met eene glinstering in zyne anders zoo vreedzame oogen zag hy zyn stiefbroeder aan. #Hy zal nog vele andere dingen moeten verklaren." //Ja," antwoordde Jem. //Daarom is hy met my bier gekomen." Aan Arthur Agar was het opgedragen om dien tweeden schakel dicht te klinken. gWanneer wiet hy, dat gy veilig en wel in de beschaafde we reld waart teruggekeerd?" vroeg Arthur. NTwee maanden geleden is het hem per telegram bericht." Tegel^kertyd wendden de beide broeders zich weer naar Sey mour Mitchell, die tevergeefs het trillen van zyne lippen belette. *Hy heeft my beloofd," zeide Arthur Agar, //Om zoodra hij iets van u hoorde, het my te vertellen." Het was opmerkelyk, dat Seymour Mitchell op dat oogenblik door eene huiverende beweging van zyn angst deed blyken echter niet uit vrees voor Jem, die forsoh en kraohtig boven hem uitstak, maar voor den tengeren, zwakken jongsten broeder. Mark Ruthine, die achter hem stond, zag de beweging en verwonderde er zich over. Het scheen wel alsof Seymour Mitchell van zyne rechters den zwakste het meest vreesde. En aldus werd d6 tweede schakel aan den eerste vastgeklon ken, terwyl alleen Anna Agar wist welken beweegreden Mitchell had gehad om de tyden voor zich alleen te houden. Zy besefte, dat het wraak was jegens haar; zy was nu echter zoo verstandig - en dit was by haar zeer te verwonderen om haar tyd af te wachten. Eindelijk sprak Seymour Mitchell. Hy sloeg zyn blik niet op

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1