POLITIEK 0VEEZICHT. HEMENHD NIEUWS. dergeiegen vliering. Hij was onmiddel lijk dood. Iemand te Arnhem, die veel last. heeft van de zwarte torren, heeft het middel, door de Bakkerscourant aanbevolen, om al. sinaas appel schillen neder te leggen, toegepast, maar vruchteloos, want in plaats dat de dier tjes er door verdreven werden, aten zij de schillen op. Koningin Victoria zal Vrij- dagmo'gen met de Victoria and Albert van Viissingen, waar zij dan uit Italië zal aankomen, naar Engeland terug- keeres. Het voorgenomen bezoek aan Venetië heelt niet plaats gehad met het oog op de ge-uchten omtrent cholera. Te Hougkarspel is in je enen waterput eene partij manufacturen ge vonden, zeer waarschijnlijk afkomstig van den diefstal met io braak, voor een paar jaren te Grootebroek gepleegd. Met z ware steenen hebben de daders de stoffen laten zinken, en men zou ook thans het goed niet opgemerkt hebbes, als niet de langdurigs droogte de menschen gedwongen had, van het water ia den put gebruik temaken. De voormalige Z.-Holl&nd- sche Lserhoeve te Oudshoom zal tot zuivelfabriek worden ingericht. Met i Mei a. s. wordt met de werkzaamheden een begin gemaakt. Sedert i Mei 1892 werden de groote gebouwen, eigendom van jhr. Tindal, niet gebruikt. Maandag barstte in den Molenhoek, een gehucht op 1% uur hat stand van Hulst een felle brand uit bij den molenaar Fassaert. Er verbrandden daar ongeveer 25 stuks vee. Fassaert en zyae vrouw waren met den marktdag in de stad. Woensdagmorgen is te Yucht in eene fortgracht aan den Hel- voortscben Steenweg drijvende gevon den het lijk van eenen nog onbekenden man, klein van gestalte, met rooden ge knipten knevel en grijzende haren. Men vermoedt dat het een gepensioneerd O. I. militair is. Dinsdag werd, tijdens de openbare terechtzitting der arroadisse- mests-rechtbank te 's Hettogenbosch, op last van de justitie aangehouden een persoon uit Osch, die zich onder het publiek bevond. Aanleiding tot ;deze aanhouding zou geweest zija, dat deze persoon in ruwe taal eene bedreiging zou hebben geuit tegen het leven van den wachtmeester der koninklijke maiéchaussé;, die wijlen Hoekman als brigade-commandant te Osch is opgevolgd. Te Grouw wordt de toe stand van den arbeider steeds treuriger, al zija de veldarbeïders minder talrijk In deze gemeente van uitsluitend gras landen, dan in de bonwstreken. De aan leg va* het nieuwe plantsoen aan de westzijde van het dorp, verschafte ge durende Maart en half April aan 36 arbeiders werk, maar er bleven nog 18 over, die zoo gaarne wilden meedoen maar niet geplaatst konden worden. Op dit oogenblik werken er nog slechts 26, de anderen loopea ledig. Waar moest het heen als het buitenkansje van den plantsoenaanleg niet cenige mannen had beziggehouden. Ook op andere plaatsen waar geen fabrieksarbeid Is, loopen er nog velen ledig, en dat io dit prachtige weder. Natuurlijk werken ook de lage veeprijzen, tengevolge van het sluiten van Duitschland, er toe mede, dat de boer minder werkkrachten kan betalen. Intusschen wordt de toestand van jaar tot jaar hier erger. Eene commissie van werkverschaffing doet 's winters haar best om in den nood te voorzien, en cftert daarvoor jaarlijks pi. m. /800 op. Vuurmakers, deurmatten laat zij maken, brandhout hakken eveneens. Maar hier is geen hout, en daarom komen er nog al be langrijke koeten van vervoer uit Oudega naar hier. Touwpluizen is ook al ge probeerd. Maar de boerenarbeider heeft niets geleerd dan landwerk, en aanlee- op volwassen, soms middelbaren leeftijd gaat niet zoo gemakkelijk. Dinsdag middag brandden te Erm, gemeente Sleen, vijf boerenwo ningen af. In tien minuten tijds stonden alle vyf in lichte laaie vlam. Het vee gered kunnen worden op eene koe en eenige biggen na. Slechts twee der woningen waren tegen brandschade] verzekerd. Met het huisraad was dit slechts bij een der be woners het geval. Door een ingezetene van Zwolie werd Dinsdag eene briefkaart ontvangen, die voor bijna 12 jaar werd afgezonden. Zy werd 10 Augustus 1881 vaa Amsterdam verzonden ca arriveerde blykens den poststempel dienzelfdea dag nog te Almeloo. Van daar werd zij 22 April 1893 verzonden naar Zwolle en van hier gestuurd naar Vriezenveen, de vroegere woonplaats van den geadres seerde. Van laatstgenoemde plaats werd de briefkaart weder naar Zwolle opge zonden, waar zij nu eindelijk aan haar adres is bezorgd. (2. C.) Men meldt ons: De poliiie té Finsterwolde is bijzonder ijverig in de weer. Nu eens gaan de marechaussees verkleed als varkeaskoo- pers, dan weer als visachers. Er zjjn hier ia de laatste weken kleine dief- sr&llea gepleegdverleden Zondag wer den eene brug en een groot hoenderhok op een weiland in brand gestoken en ook de gewassen op de velden moesten het ontgelden. Hier kan alleen aan pure brooddronkenheid gedacht worden. RECHTSZAKEN- De Riadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht heeft rechtsin gang verleend met last van instructie tegen J. H. Louis Russel, uitgever van het weekblad Waarheid en Rechtte Weert-Meerssen, aangeklaagd van be- leediging van Ch. Davenport (Sequ&bJ en diens echtgenoote Ellen Harriet Gooding. V ISSCHERIJ. Scheveningen, 26 April. Dezen morgen kwamen 15 schnites, met be sommingen van f30 tot f40. Voor de visch werden de volgende prijzen be steed kabeljauw f 1 4 1.75, tongen gr, 60 A 70 ct„, id. kl. 25 A 35 ct., tarbot f 1 A 3, id. gr. f 5 A 7, rog 20 A 35 ct., griet 75 ct. A f 3.25, aüeö per stuk schol (levende) f 3 A 4, id. (droog) 1 6 sierd zadel, spaansch of italiaansch werk, uit het begin der 13e eeuw, voor 85,000 irs. ten behoeve van het Louvre aangekocht. Een portret van de herto gin van Montpensier, Katharioa van Lotharingen, door Leonard Lamosin, Dracht 20,500 fs. op. Gelijk te voorzien was, was het theater, Amstelstraat to Amsterdam, bij de af scheids voorstelling van P. A. Morin Woensdagavond geheel uitverkocht. Niettegenstaande de tropische warmte bleef het publiek met groote aandacht en sympathie den bejaarden acteur in de roi van „Dokter Klaus" volgen. Of schoon in 't begin een beetje zenuw* achtig, bracht Morin er kranig af. Bij elk bedrijf moest hij onder daverende toejuichingen bloemgeschenken in ont vangst nemen, maar aan 'tslot begon de ovatie eerst recht. Omringd door alle artisten, werd hij het eerst toegesproken door dea heer D@ Leur, die ongeveer 't volgende zei.' „Alvorens we voor goed op deze plaats van u afscheid nemen, rust op mij de aangename plicht iets tot u te zeggen, Uw heengaan stemt tot weemoed en vreugde, tot berusting en dankbaarheid, Tot weemoed, omdat een man voor ons staat, die niet meer kan, veroor deeld zijn werkzaam leven aan 'ttoo- neei te eindigen. Tot berusting omdat niets blijvend is en men niet 't onmo gelijke kan vergen. In 27 jaar herinner ik me niet u ziek gekend te hebben, Uwe opgewektheid heeft u nimmer begeven. 't Publiek verpersoonlijkte soms in u vader en zoon. Geen wonder, dat 't dik wijls giste naar uw leeftijd. Nu mag iedereen wetea, dat ge 75 jaar oud zijt. Allen wenschen u 't besie toe bij uw volgend leven en wij artisten en de raad der Koninklijke Vereenigtng geven u hierbij deze kransen. Laat deze huldeblijken u 't bewijs leveren, hoe ge vereerd wordt. Dat het Opper wezen u cog jaren spare en u niet te veel iate gevoelen de gebreken van den ouden dag I" Na deze woorden, die watm werden toegejuicht, sprak de heer Bigot namens de heeren gebr. van Lier, en Mevr. Albregt. Engelman es de heer Willem van Zuylen, namens de artisten van den Rotterdamschen Tivoli-schouwburg. De heer Moria sprak nu, zeer aan gedaan. Met innig leedwezen nam hij afscheid. Gaarne had hij nog langer met dit personeel zijn tooneelloopbaan voortgezet. „De raad", zei spr. „de raad der Koninklijke Vereenigiag heeft de goedheid gehad mij na 1 Mei eene toelage toe te kennen, gedurende 15 maanden, waarna ik weer op eigen beeuea zal moeten staan. Ik dank den Raad daarvoor, eveneens 8, achttien 12.25 3, pieterman, 11 jde heeren Stumpf, De Leur en de dames h 1 75, hanen i 1 2.25, braad f2 eB beeren-.rtisteo, maar vooral het 2.25, kokaat f 1.75 2, bot f 1 1.25 Publ'ek. Hoewel ik 't tooneel verlaat, alles per mand. De booten hadden 3 'h blijf in Amsterdam.- Bij bet eind 4S mand garnalen, waarvoor f32 4 per geraakte de heer Morin zoo ontroerd, mand werd besteed. dat h« tr»nen losbarstte. Het aantal Nieuwedtep, 26 April. Door 100 1 kransen, dat de jubilaris ontving, was korders werden hier heden 50 tot 200 ontelbaar. Er waren er o. m. van het groote, 3 tot SO kl. tongen, 5 tot 20 roggen, 5 tarbotten, 2 tot 15 mandjes kl, schol en 1 tot 8 manden schar, door 10 beugers 20 tot 80 roggen, 30 .tot 80 kabeljauwen en 60 tot 200 schelv. en door trekkers 125 tal reep, 2 zalmea en 600 stuks ansjovis; gr. tong gold 35 A 27 ct., kl. tong 15 ct., rog 55 A 45 ct., tarbot f9 A 6, kabelj. 60 A 55 ct., de zalmen f 13 a 14, alles per stuk, kl. schol f 1.75 A 1.50 per mandje, schar f 1 per mand, schelv. f 16 a 16.50 per honderd en geep f 3.15 A 1.50 per tal. De ansjo vis werd uit de hand verkocht. Letteren en Hanit. Dinsdag werd op de verkooping der verzameling Spitzer een met ivoor ver- .Salon des Varié és", en van mevr. Tonia Poolman, die er aan herinnerde, dat zij voor 12 jaar als „Emma" in „Dokter Klaus" medegespeeld had. Op de linten van den magnifiekea krans van het Rotterdamsche Tivoli- gezelschap, was de volgende inscriptie „Als een bligk van hulde aan zijn ta lent als een blijk van hoogachting voor zijn jarenlange toewijding aan de kunst; als een blijk van eerbied voor zyn nauwgezetheid ais kunstenaar.' het beheer over de spoorwegen, ver worpen met 144 tegen 109 stemmen. Art. x der instructie, waarover de Senaat met de Kamer ia geschil ver keerde, werd door hem aangenomen. Aangenomen is ook door dea Senaat het wetsontwerp op de beursoperatiën. De algemeeae beraadslagingen over de 8taatsbegrooting zijn gesloten. De mi nister van Openbare Werken heeft aan gedrongen op het volledig herstel der door de Kamer toegestane kredieten. Tevens is nog aangenomen het stelsel, door de commissie uit het midden van den Senaat, op de patenten gedragen. In de Kamerzitting deelde Argilies mede, naar aanleiding vm het Dinsdag in den Senaat gevoerde debat, af te zien van zijne interpellatie over de invrijheidstelling van Turpin. Deroa ède diosag er by den minister op aaa, dat deze generaal Ladvocat volledig ia het gelijk zon steiien. De minister bevea ngde daarop, dat de eerbaarheid van den generaal boven alle bedeak.ug staat en onaantastbaar is. Dusdoende nam dit voorval een eiade. Uit Berlpn wordt gemeld, dat alle bladea, be naive de antiscmietische Staatsburger Z^7w«^,Ahlwardt, naar leiding van hetgeen Diasdag in den Rijksdag is voorgevallen, een lasteraar noemen, die dea Rijksdag tot schande strekt. De commissie tot onderzoek der be wijsstukken van Ahlward kwam Woens dag bijeen, maar kon haren arbeid niet beginnen, daar Ahlwardt niet verschenen was en ook niet de rest zijner bewijs stukken had ingezonden, zooals hij Dinsdag beloofd nad. Hy zou nu tegen heden eene afzonderlijke uitnoodiging ontvangen; brengt hij dan de bewijs stukkeu niét mede, dan zal de com missie zich ontbinden. De hongaarsche minister van Binnen landsche Zaken heeft in de Kamer onder toejuichingen een wetsvoorstel tot instelling van registers voor dea burgerlijken stand der tafel gelegd. Met toejaichingen is ook een wetsvoorstel tot inschrijving van Israëlieten op de registers van den burgerleken stand, door den minister van Eeredienst in gediend, begroet. In tweede lezing is door het engel- sche Lagerhuis het ontwerp tot aanvul ling van de wet op de inschrij ving van kiezers voor het parlement, met alge meene stemmen asngenomen. De voorzitter van het noorsche StorthingNielsen, die bereids voor eenige dagen de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet geweigerd, doch later eenigen bedenktijd gevraagd had moet nu voor goed de opdraent afge wezen hebben. Volgens bericht aan de Daily Tele graph heeft de Sultan den gezant der Vereenigde Staten zija leedwezen be tuigd over het gebeurde te Marsouan en hem verzekerd, dat de brandstichters gestraft zullen worden en de schade vergoeding door Turkije zal worden betaald. Ia den franschen Senaat is Woensdag de aanvrage van den minister Vlette, door de Kamer toegestaan, om de noodige gelden voor de regeling van De optocht op 1 Mei te Am- sterdam aangevraagd aan den burge meester, door de commissie tot voor bereiding van den achtareadag, is ge weigerd. Prins Albert van Vlaande ren maakte een uitstapje naar Namen, om de werkplaatsen der Staatsspoor wegen te bezoeken. Hij reisde terug op de locomotief vaa een trein, verge zeld van een ordoanance-officier. Na tuurlyk zag hij bij zyn terugkomst zwart als een machiaLt. De betoogingen, op den ie Mei a. s. In België té houden, zullen niet zoo belangrijk zijn als die van vorige jaren. De werkstaking, die by gelegenheid van de beraadslaging over grondwetsherziening is uitgebarsten nog niet gehe'ei is geëindigd, is een goede afleiding geweest voor den ai te vurigen aandrang der werkliedenpartij^ Het is bijna zeker dat in de meeste werkplaatsen en fabrieken de werklie den op 1 Mei niet vrijaf zullen nemen, want zij moeten de bres, die door de laatste gebeurtenissen in hunne fiaan- ciën gsschoten is, weer bijwerken. Het vorige jaar waren de betoogingen •0 talrijk, omdat de ie Mei op eea Zondag viel, hetgeen dit jaar niet hét geval is. Alles zal in de grootste kalmte afloopea. Overigens zal cr nu een rusttijd ko men in de betoogingen der werklieden. De partijen zuilen eerst den uitslag af wachten van de toepassing der nieuwe kieswet, en er heerscht op dit oogen blik een gedwongen wapenstilstand der partijen. Isa de kolenbekkens zullen de betoo- gingen het belangrijkst zijn, voor zoover hst aantal betreft. Er worden talrijke meetings georganiseerd. Er is nog een reden, en wel een zeer voorname, waarom de betoogingen niet zoo belangrijk zullen zija als vroegere jaren, nl. de afwezigheid van de talrijke socialistische leiders met name ia de mljndistricten die by de laatste on geregeldheden in hechtenis werden ge nomen. De „Koophandel" van Ant- werpen schrijft: Wij hebben reeds gesproken vaa een stnnrbare ballon, die zal te ziea zijn en werken iu onze aanstaande we reldtentoonstelling en, zegt men, er [een der grootste aantrekkelijkheden zal vaa wezen. De luchtbal „La France," waarmede de kapiteins Krebs en Renard op 9 Augustus 1881 hunne rondreis dedeo, werd gestuurd door een zeer krachtig werktuig, doch dit vaa dea aaagekon- digdea ballon voor 1894 zal 12 leeerea sterker zjjn, 40 malen machtiger dan hetgene van den ballon van M. Gaston Tissandier in 1883 en 80 keerea ster ker dan die welke Dupuy de Lóme op 2 Februari 1872 liet beproeven. De luchtvaarders van ons leger zul len tegen het einde van het huidige jaar een stuurballon hebben, vervaar digd volgens de ontwerpen en opvat tingen van onze officiers. Dit belet niet, dat deze laatsten zeker met de grootste aandacht en belangstelling de opstijgin gen van den luchtbal der wereldtentoon stelling zullen nagaan, daar hij volgens een gaasch nieuw stelsel is vervaardigd en veel sneller zal vooruitgaan. //De leiding van deze onderneming Is toevertrouwd aan kapiteia Poilloy, en reeds in den vreemde, en bizoader in de wetenschappelijke maatschappijen, wekt deze zaak de grootste aandacht. Ieder verlangt van den kapitein inlich tingen te bekomen. „Er valt niet aan te twijfelen, dat deze nieuwigheid toekomende jaar dui zenden nieuwsgierigen naar onze ten toonstelling zal lokken." Te Belfast was het Dinsdag avond rumoeriger dan te Hnll. Toen de werklieden, die tot de aeti Dome rule*partij behooren, 's avonds ia een grooten optocht hnn werk in de dokken verlieten en de stad willen intrekken, ontmoetten zij een aideeling politie agenten en soldaten, die hen uiteen dreven. Dit geschiedde niet dan na een hevig gevecht, waarbij aan weerszijden velen gewond werden. Dertien der werklieden werden in hechtenis gesomen. Eerst om elf uur werd de rust in dat deel der stad hersteld. Nu het garnizoen der stad versterkt is, vertrouwt men, dat verdere wanorde lijkheden zullen worden voorkomen en de katholieke werklieden, die het nog maar zijne woorden waren blykbaar tot Arthur gericht. z/lk heb gehandeld," zeide hij, //zooals ik voor het best hield. Terwille van Agars veiligheid was geheimhouding noodig. Ik wist, dat als ik u te veel vertelde, gy het uwe moeder zoudt mede- deelen, en ik ken uwe moeder beter, dan gy of Jem Agar haar kent. Men kan haar het meest onbeteekenende geheim niet toevertrouwen." z,Wel, dan weet gy nu, dat gy u ten zeerste hebt vergist," barstte mevrouw Agar los met een smadelyken lach. #Ik wist het reeds lang, want Arthur heeft het my verteld." De klank van haar stem werkte op hen allen als een electrische schok. Zy klonk schor en ruw als van een straatjongen. ,/Waarom hebt gy het dan niet aan miss Glynde verteld riep Sey mour Mitchell met scherpe stem. Hij strekte zyn arm uit, met zyn wysvinger op haar gelaat gericht. i/Ik wist," siste hij, //dat de jongen het u zou vertellen. Ik rekende er op. Waarom hebt gy het miss Glynde niet medege deeld Kom! Vertel ons eens waarom." Mark Ruthine'a gelaat was een studie waard. Het was het ge laat vaa een groot sportliefhebber bij het einde van een interes santen race. Uit ieder woord begreep hy tweemaal zooveel als de eenvoudige Jem Agar maar kon vermoeden. 4-Wel," antwoordde mevrouw Agar weifelend, Bomdat ik het voor beter hield, het niet te doen." ;,Neen," zeide Dora, //gy hebt het voor my verzwegen, omdat gy mij met Arthur wildet laten huwen. En gy dacht, dat ik daarin zou toestemmen omdat hij eigenaar van Stagholme was. Doorliet wildet gy het huwelyk van Arthur met my gesloten zien alvo rens...." zy aarzelde //alvorens...." //Ik teruggekeerd was," voegde Jem er onverstoorbaar btf. //Juist, dat was hetriep Mitchell, zich als een drenkeling aan het laatste stroohalmpje vastklemmende, dat hy meende, dat hem zou redden. De poging om de aandacht van hem af te leiden mislukte echter* Niemand sloeg er aandacht op. Jem keek Dora aan en zy zag alle kanten uit, behalve in zijne richting. Jem nam weer het woord en zeide met de beslistheid van een president eener rechtbank: z/Dat zullen wy later behandelen. En wilt gy zoo goed zyn," tot Seymour, //om te verklaren waarom gy uw woord hebt ger broken. Verklaar het aan miss Glynde." Seymour Mitchell haalde de schouders op. //Wat geeft het om nu zulk een drukte daarover te maken?" riep hy uit. //Alles is immers goed terecht gekomen. Ik heb ge handeld zooals ik meende dat het beste zou zjjn. Dat is de ver klaring, die ik heb te geven." z/Kunt gy geen betere geven?" vroeg Jem met dreigende be leefdheid. //Het zou wel zoo goed zyn als gy dat eens probeerdet." Dora zag nu Jem smeekend aan. Zy kende dien toon en die joeg haar vrees aan. Zy alleen besefte, welk een toorn er achter dat kalm uiterlyk gloeide. Seymour Mitchell bleef zwygen en keek met neergeslagen oogen van links naar rechts. Hy had de bedreiging van Jem niet ver geten, maar begreep dat hy nu veilig was in aanwezigheid der dames. z/Ik kan eene verklaring geven," aldus kwam Mark Rnthine tusschenbeiden. „Deze man is geestelijk niet in staat de waarheid te vertellen. Sommige menschen zyn geboren leugenaars, Hij i! een hunner. Men moet hem niet beoordeelen. Ik heb hem jaren lang gekend, heb hem gadegeslagen en bestudeerd." Aller oogen wendden zich naar Seymour Mitchell, die daar gebogen, bevende van angst en haat, tegenover zyne rechters stond- //Jaren geleden," vervolgde Ruthine, //heeft hy bij het begin van zyn loopbaan een lage misdaad begaan. Hy bedroog eeos arme, onschuldige vrouw, wier eenige schuld was, dat zy hein liefhad, terwyl hy in Indië was. Hy was met haar verloofd, maar ontmoette een rijker meisje en had den moed niet haar te ver zoeken de verloving te verbreken. Door eene vergissing werd zjjn naam ten tyde van den opstand in de nieuwsbladen onder dooden vermeld. Hy sprak het berioht niet tegen aldus ver-, brak hy zyne verloving. Hetzelfde spel heeft hy gespeeld met naam van Jem Agar. Ik herkende hem daaruit." Nu werd de laatste schakel van de keten geklonken. z/Ook ik herkende hem daarHit," zeide Anna Agar. //Die vrouff was ik." Nog voor dat de woorden geheel uit haar mond waren, verhief Mark Ruthine ontsteld zyn stem. z/Fas op!" riep hy uit. //Houd hem vast; hy is krankzinnig!'' Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2