trouw ziju koning en zijn vaderland diende, aan wien Nederland groote dankbaarheid is verschuldigd omdat hij den Kiniag gevrAagd heelt aan het nederiandsche volk weer een Vorstin te geveB. De directeur van de ijzerfabriek „Prins van Oranje** bracht namens commissa rissen en werklieden dank en nulde voor Schimmelpeunincks groote toewij ding aan de onderneming, terwijl de heer Schmidt, president der Nationale Zangschool, herinnerde hoe da ontsla pene menige Instelling tot heil vaa den werkman en tot algemeen nut heelt gesteund, terwijl hij tevens dankbaar den steun en de medewerking herdacht door Schimmelpenainck verleend aan deze vereesiging van arbeldszoae®, ge wijd aan het vaderland en het Huis van Oranje. De oudste zoon van den overledene betuigde zijne erkentelijkheid voor de algemeens deelneming en H. M. de Regen es voor de laatste eer haren ge trouwen dienaar bewezen. De p&lmbouquet van de Regentes en de Koningin bleef op de lijkkist liggen, toen deze in het graf daalde. Door den heer Th. Kleij, ge- pCnsioaeerd kapitein-intendant van het Ned. Indisch leger, is een nieuw adres tot üe Tweede Kamer gericht, bevat tende een i4tal kantteekcniagen op het verslag der commissie, in wier handen waren gesteld de ministerieele inlich tingen in zake het rekest van den adres sant van 30 April 1892. In de plaats van w ij len mr. N. de Roever is tot archivaris vaa Am sterdam benoemd de heer mr. W. R Veder, adjunct-archivaris. In een vorig nummer, aldus meldt de Te/., maakten wij melding van de plundering van een Belg in de Oude zijds Armsteeg te Amsterdam waarin hij door een der daar huizende ,,damesr' was gelokt. Zooals men weet werd hij beroofd van alles wat hij bij zich had een portemonnaie met 50, een aandeel in een Russische spoorwegmaatschappij groot 1250 roebel, een deposito-bewijs der Nederl. Baak, groot ƒ14,000 en een gouden remontoir-horloge. Donderdagmorgen nu werd zijn lijk uit het Y aas de oostelijke Handels kade, vlak bij de ligplaats van de loods boot de Scheldedoor de havenpolitie opgehaald. Vermoedelijk heeft hij niet langer dan eea nacht in het water ge legen. Het horloge thans een zilveren stond stil op half negen. Behalve dit laatste weraen op het lijk gevonden een gouden doekspeld met 4 pareltjes, een muntbiljet ad 10 en ƒ7.30 aan zilvergeld. Zijn ondergoed was gemerkt C. L Men veronderstelt, dat de ongeluk kige zich de berooving zóó heeft aan getrokken, dst hij een ei-de aan zijn leveL- heeft gemaakt, hetwelk nochthans eenigszins is strijd is met onze nadere inlichtingen, volgens welke de heer L. een zeer vermogend man moet zijn ge weest. De commissaris van politie b:jj de 2e afdeeling te Rotterdam ver zoekt opsporing van eene als dame ge- kleede vrouw, circa 50 jaren oud, met donker haar en donker uiterlijk, met zwart kapothoedje met lilla bouquetje. bruin glacé handschoenen en aan een der handen drie gouden ringen, met (althans oogenschljnlyk) diamanten. Die vrouw heeft opgegeven genaamd te zijn mevrouw De Graaff. Zij wordt ver dacht van diefstal op 17 April 11. van twee gouden dameshorloges ten aadeele van eene winkelierster aan de Kipstraat te Rotterdam, bij wie ze in den winkel was geweest om horloges te zien, waarvan ze er eenige uitzocht en die op zicht moesten woiden bezorgd aan een door haar opgegeven later gebleken ge fingeerd adres. Die horloges zijn later in beslag genomen bij eenen goud- en zilverkashouder te Rotterdam, alwaar verkocht waren door eene dame, overeenkomende met de beschrijving van de verdachte, en die aan den ver melden goud- en zilverkasthouder heeft opgegeven genaamd te zijn Therèse van Rijn. Bij ontdekking verzoekt de commis saris van politie voormeld bericht. Een man, wonende te Utrecht» heeft zich bij de politie beklaagd, dat hij en een vriend Donderdagavond te Amsterdam in aanraking zijn gekomen met eenen Hollander en twee Dait- schevs. Na eenig samenzijn in een café had hij 700 en zij a vriend 6 30 ver loren, met welk geld de winners er vaa door zyn gegaan. Hr. Ms. ramschip S c hor pi oen is Donderdag vaa Nieuwediep naar zee gestoomd, op het bericht dat zich eene aanzienlijke vloot Engelsche traw lers op korten afstand van de kust be vond. Bij de nadering van het oorlogs schip stuurden de ^visschers echter uit den walj, zoodat geene overtredingen konden worden geconstateerd. By het vervoeren van een balk werd een werkman te Vreeswijk Diasdag zoodanig door een boom vaa een zoogenaamdea mallejan aan het hoofd verwond, dat hij bewusteloos in- eenzeeg en hevig bloedend uit het oor als dood bleef liggen. Naar huis ver voerd, verviel hij in een staat van ver dooving, waaruit hij niet ontwaakte. Donderdagmorgen overleed hij. De trein van Rozeadaai naar Dordrecht werd Donderdagochtend door den noodrem tot stilstand gebracht, toen hy nauwelijks eerstgenoemd sta tion had verlaten, doordat eene dame in een coupé ie klasse plotseling krank zinnig werd en een paar ruiten verbrij zelde. Onder geleide van twee conduc teurs werd zij verder naar Dordrecht gebracht. Werd dezer dagen op de Bredasche markt een mud aardappelen voor 4 eieren verkocht op den Mer- heydscheu weg nabij die stad betaalde men deze week een scharenslijper voor het slijpen eener schaar eveneens met een mud aardappelen. Naby Hulst heeft Woens dagnacht een hevige brand gewoed in de groote boerderij van den heer Jules Vogelvanger, bewoond door een zetbaas. De sennren, het wagenhuis, kortom alles met uitzondering van het apart staande woonhuis, werd in minder das twee uur eene prooi der vlammen, die zoowel door gebrek aan de noodige bluschmiddelen, waaronder vooral water, als door hun hevigheid, niet aflieten voor zij alles hadden verwoest wat maar onder hnn bereik kwam. Ook de ge heele veestapel, wel 50 beesten, kwamen in de vlammen om. Een hengst, die bij de laatste keuring den eersten prijs behaalde, is met brandwonden overdekt, de oogen zijn grootendeels weg, evenzoo de ooren. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Donderdag ochtend is te Lekkerkerk A. A. Kroeff uit eene visch- schouw gevallen en verdronken. kunstenaars en kunstenaressen, echter zonder bepaling van leeftijd. Hiermede wordt opnieuw aandacht geschonken aan een bizonderen tak van kunst, welke in ons land reeds lang werd verwaarloosd. Dezer dagea zal hst programma wor- dea verspreid. Het aantal tijdschriften over de mode is weer met een vermeerderd. Het is Mde Klndermode"1, eea weekblad, dat zich blijkens zijn titel voorneemt, speciaal datgene te beschrijven, wat er voor nieuws op het gebied der kindec- klecdiug is verschenen. Bij elk nummer zyn knippatronen gevoegd, texwijl het proefnummer dat voor ons ligt, ryk is geïllustreerd. De prijs is ƒ1.25 per kwartaal, uitgevers zlja de haerea Nijgh van Ditmar ïe Rotterdam, doch men kan zich door middel van eiken boekhandelaar abon neren. Letteren en Kunst. Het bestuur van de maatschappij „Arti et Amicitiae" zal een prijsvraag uitschrijven vanwege het fonds-Willink van Colien. De opgaaf bestaat in het vervaardi gen van een vlakke muurschildering, welke als decoratie moet dienen in de trap-vesiibule bij de aanstaande ver bouwing van „Arti". Tot deelneming aan deze prijsvraag, waarvoo- een prijs wordt uitgeloofd van 1700, worden uitgeuoodigd alle jonge RECHTSZAKEN- Yooor de Haagsche rechtbank stond Donderdag terecat de vrosgere directeur der Lsiildcne waterleiding, beklaagd dat hij voor de gezondheid scnadeiijk water heeft geleverd uit een beek, water kun nende outvaugeu van bemeste lande rijen. Hij beweerde alleen volkomen zeer gezuiverd beekwater te hebben verstrekt. Over ds geschiktheid van beekwater voor drinkwater liepen de gevoelens dar gehoorde deskundigen uiteen. By de toelichting van zijn rapport deelde de directeur der Haagsche wa terleiding mede, dat de oorspronkelijke werken der Leidsche leiding goed wa ren, doch den aanleg van het tweede reservoir, verbinding hebbende met de beek, achtte hij onoordeelkundig, omdat daardoor de mogelijkheid werd geopend op besmetting van het water. Een officier van gezondheid te Lei den had bevonden dat het water uit de tweede beek een groot aantal bacte riën bevatte. Prof. Mac Giilavry meende dat het water der beek niet op den naam duin water aanspraak mocht maken. Z. i. was het water totaal ongeschikt voor gebruik. Prof. Noien, die mede de schadelijk heid van het water constateerde wees op het onvoldoende van de zandfii- ters. Tot de getuigen décharge behoorde dr. De Loos, directeur der H. B. S. t Leiden, die na onderzoek meende te mogen verklaren, dat het [Leidsche drinkwater zuiver drinkwater was. Ook de heer De Kanter, burgemee ster, werd gehoord, die van den aan vang af tot Februari jl. president-com- miesaris der Leidsche Duinwatermaat- sohappy was. Hij wees op den goeden gezondheids toestand te Leiden en achtte het boven twijfel verhevea, dat de Maatschappij steeds in het belang der ingezetenen had gewerkt, daarbij eigen voordeel dikwerf achterstellende. De zitting werd hierna geschorst tot des avonds 7$ uur. Het O. M. meende, dat het te laste gelegde bewezen was, en alleen de vraag te moeten stellen of de opname van water afkomstig van landerijen welke bemest werden, het drinkwater konden verontreinigen, waarbij zich de vraag aansluit, in hoeverre beklaagde daarvoor strafrechtelijk aansprakelijk is. Op eenige jurisprudentie kon het O. M. in deze niet wijzen. Eerst sedert 1886 werd art. 173 Stvb. in onze wet geving opgenomen en nog geen vonnis met betrekking tot dat artikel gewezen. Tot voor 1886 leefden wy onder de werking van den Code Péaal, w*ar slechts vervalschisg van eet- en drink waren strafbaar was gesteld, waarbij de beklaagde bovendieQ nog moest weten dat het bijmengsel gevaarlijk was voor de gezondhoid. Tusschen dolus en culpa is het onder scheid dikwijls zeer moeilijk. Aan do- lus heeft het O. M. bij deze beklaagde geen oogenblik gedachtgeea oogen- blik heeft het er aan gedacht; de over tuiging staat bij het O. M. vast, dat deze beklaagde niet uit winstbejag heeft gehandeld. Het vorderde tegen beklaagde, we gens overtreding van art. 173 S. W. B., 7 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. Th. C. van Doorn, meende dat vrijspraak moest volgen. De rechtbank zal over 8 dagen uit spraak doen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag, in hooger beroep ar rest gewezen iu de zaak van de ar beiders K. L. de Jong ea T. Bruinsma, beiden te Appelscha, ea W. Timmer, te Smilde, die voor de feiiea door hen op 18 Jan. j.l. te Appelscha tegen den armvoogd Vaa Roozea en dea rijks veldwachter Bijl gepleegd, door de recht bank te Heerenveea ieder zijn veroor deeld tot 15 maaaden gevangenisstraf, ter zake an afpersing, de tweede bo vendien vaa becLeigiag tegen het leven ea beleediging, ea aerde bovendien van mondelinge opruiing tot een strafbaar feit. Het hof heelt het vonnis vaa de rechtbank ver ietigd en de straf voor eik hunner bepaald op 1 jaar gevange nisstraf, met de bepaling, dat de tijd in voorioopige hechtenis doorgebracht, (sedert 19 Januari j.l.), in mindering zal strekken van de opgelegde gevan genisstrat. miïlEK 0V1SZICST. Door den Belgischen Senaat is Don derdag het nieuwe grondwetsartikel 47 (voorstel Nyssens) aangenomen met 52 stemmen tegen 114 leden onthielden zich van stemming. Zooals gemeld is heeft de fransche Senaat het krediet voor de hervorming van het toezicht op de spoorwegen ver worpen. De ministerraad heeft nu be sloten aan de Kamer te vragen op de begrootiug dit krediet te handhaven. De commissie der Kamer voor de be- grooting heeft overeenkomstig het ver langen der regeeriag dit krediet hersteld. Ten aanzien der begrooting voor 1893 meent de regeering, dat men tot over eenstemming zal komen. De commissie dec Kamer voor de be grooting heeft met n stemmen tegen het ontwerp tot herziening van de be lasting op de dranken afgevoerd van de begrooting voor 1893, en het ont werp betreffende de belasting op de omzettingen ter beurze goedgekeurd. Betreffende de controle op de spoorwe gen en de patentbelasting voor de groote magazijnen komt men nog maar steeds niet tot overeenstemming. In de commissie over het voorstel- Ahlwardt werden Donderdag de zoo genaamde akten-stukken van Ahlwardt aan eene algemeene beraadslaging on derworpen. Anlwardt verklaart alles overgelegd te hebben, behalve eenen brief die nog vóór acht dagen het hoofd bewijsstuk vormde. Het is bekend geworden, dat de akten- stukken alleen de reeds bekende bro chures bevatten, voorts de „Eisenbahn Zeitung" van Gehisen, en een schrijven met onderschrift van den toeamaligen voorzitter van den Senaat in Rumeaié. De commissie benoemde Cuny, Posch en Bedel tot rapporteurs. Miqaei en een hoofdambtenaar van het departement van financiën namen aan de beraadsla ging deel. Blijkbaar hoog officieus wordt (be halve eene officieele logenstraffing in den Reichsanzeiger) nog van andere zijde medegedeeld, dat er bij het on derhoud tusschen den dultschen keizer en den Paus geen gewichtige kwestiëa van den dag aangeroerd werden. Het onderhoud had alleen betrekking op algemeene aangelegenheden, en iazon derheid op dezulke, die gewis ia zekeren zin ook in verband staan tot de Kerk, in zoover de Kerk als opvoedster is te erkennen ea als een factor in de maat schappij. Zoo was een groot deel van het onderhoud gewijd aan eene ge dachtewisseling over de sociale kwestie, en de Paus gaf zyne denkbeelden té kennen over de arbeiderskwestie, die hjj reeds uitvoerig in zijne bekende encycliek ontwikkeld had. Alle voorstellen betreffende de ba- grootlng heeft het engelschs Lagerhuis aangenomen na eene beraadslaging vaa vijf uren. Tevens is aangenomen bij derde lezing de wet tot regeling van de werkurea voor het dienstpersoneel bij de spoorwegen. De zweedsche koning had Donderdag voormiddag eene langdurige bijeenkomst met het radicale lid va* de Storthing Fasting. Naar het heet heeft deze vast gehouden aan het standpunt, dat bij eene in eene vergadering te Lovland goedgekeurde motie is aaageaomss. Vervolgens heeft de Koning dea staatsraad Kildal bij zich ontboden. Staaz heeft nog geea onderhoud met dea Koning gehad. Over het bezoek van den oostenrijk, schema keizer aaa den russischen minister Von Giers te Wecnes zegt de /Vem Freie Presse, dat de keizer, die nog oakögs prins Ferdinand ea Stambulofi ontving, daardoor openlijk wilde te ken nen geven, dat de oostersche staatkunde van Oostenrijk volstrekt niet ten doel heeft het grondbezit te vergrooten, ea /niet de minste vyandige gezindheid tegenover Rusland in zich sluit. Het bezoek zal de goede verstandhouding versterken, het is tevens een groet aan den Czaar. Het Neue Wiener Tageblaii noemt het bezoek een duidelijk teeken, dat Oostenrijk den vrede wil; een teeken dat bewijst, dat er tusschen Oostenrijk en Rusland verschil kan bestaan in de wijze, waarop de belangen van den Staat bevorderd worden, dat mea zich echter over het ontstaan van een misverstand of een vijandig tegenwerken niet onge rust behoeft te maken. ÖMENiD NIEUW3. De r egelingseo mmissie van de tentoonstelling te Brussel heef! oader voorzitterschap van Jules Gull- lsry, minister van Staat, een belangrijke vergaderisg gehouden, waartoe de ver< tegenwoordigers der pers uitgeuoodigd waren. De noodige gelden voor de tentoon stelling ia 1895 zijn gevoadea. De maat schappij zal 12 Mei opgericht worden. De glaaspuntea van deze tentoon- stelliag zullen de staathuishoudkundige en de Coago-tentoonstelliog zij-a. Ia eerste zal alles te zien zyn wat tot ver betering van den toestand der werklie den gedaan is; De Congo-afdeeling zal op de bezit- tïagen vüu den koning te Ter vu-srea Leuven) te zien zijn. Er zullen dorpen uit dea Congosta&t tentoongesteld wor den, waar men de zeden ea de bezig heden der inboorlingen vau Afrika kunnen bestudeercc. Het dorp Tervnerea zal met de hoofd stad door een electrischen spoorweg verbonden wordeo. In de Borinage by Berge is ia de meeste mijnen de arbeid hervat. Alleen Bemisaaert, waar onlangs ongeregeldheden voorvielen, ie nog door de troepea bezet. De veroordeelde lei ders der socialisten Roger en Fauvwb hebben hooger beroep aaageteekend tegen het vonnis der rechtbank te Ber geneesheer nu Seymour dood is? Ik weet niet wet hy hier met ons te maken fcheeft.." //Arthur heeft een dokter noodig," antwoordde Jem. //Ziet gy dan niet, dat hij in een soort geestverbystering verkeert Hy hoort en ziet niets. Hy is geheel bewusteloos." Mevrouw Agar scheen hem slechts half te begrijpen. Half we zenloos staarde zy haar zoon aan. //Goede hemel!" zachte zy, #wat hebben wy gedaan, om zulk een lot te verdienen Na éen paar seoonden herhaalde zy de woorden. z/Wat hebben wy gedaan om zulk een lot te verdienen? Wat hebben wij gedaan Haar stem ging over in een onverstaanbaar gefluister, maar aan de beweging van hare lippen kon men zien, dat zij steeds dezelfde woorden herhaalde. Aldus wachtten zy, totdat zy hoefgekletter in de laan [hoorden, waaruit zy blykbaar allen begrepen, dat Mark Ruthine genees kundige hnlp had ontboden. Dit geluid scheen Dora een vol besef van verlichting te ver schaffen. Te midden van de dofheid haars geestes werd het haar duidelyk, dat het leed van hef laatste jaar tvoorby was. De last, die haar drukte, was haar van de schouders genomen, want Jem was er, en nu kon niets haar meer hinderen. Weldra verscheen Ruthine in de kamer. Terwijl hy op Arthur toetrad, wierp hy een blik op Dora en daarna op mevrouw Agar, maar zyne eerste zorgen waren blykbaar voor den jongen man. Terwyl hy naast den lagen stoel neerknielde en Arthurs oogen en gelaat gadesloeg, stond mevrouw Agar plotseling op, en stak de kamer over. *Is hy dood?" vroeg zij kortaf. //Wie?" vroeg Mark Ruthine, zonder op te zien. z/Seymour Mitchell." "Ja." //Morsdood //Ja." //Dus heeft Arthur hem gedood?" //Ja." Arthur lag al dien tyd bleek en bewegingloos op zijn stoel. Zijne oogen waren geopend, hy ademde regelmatig, maar hy hoorde niets van hetgeen er gezegd werd; noch wat voor zyne oogen ge beurde. //Dus is het een moord?" zeide mevrouw AgarS Na een korte pauze zei Mark Ruthine: //Neen", antwoorde hy, //dat was het niet. Uw zoon was niet toerekenbaar voor zyne (daden toen hy dit deed. Ik geloof wel, dat ik dit zal kunnen bewyzen. Het was wel eigenaardig. Ik geloof dat het eene storing in de hersens was éene tydelyke, hoop ik en vermoed ik. Wy zullen het wel zien als hy weer tot bewnstzyn komt." Terwyl hy sprak, zag hy zyn patient voortdurend aan. Hy sprak op een natuurlyken toon zonder te trachten zyn stem in te houden, want hy wist, dat Arthur Agar zich niet bewnst was van hetgeen er om hem heen gebeurde. //Het was niet de handeling van een man, die bij zyn verstand is," vervolgde hy. //Bovendien zou hij.de daad niet verricht kunnen hebben. In gewone omstandigheden zou by Seymour Mitohell, die een gespierde man was, niet gedood kunnen hebben. Volgens mijn oordeel is Seymour Mitchell verlamd geweest van vrees. Hy scheen te zeer ontsteld om zich te kunnen verdedigen. Bovendien waarom zou uw zoon zulk een daad begaan //Hij is met haat voor dien man geboren," Mark Ruthine keerde zich langzaam op zyne knieën om. stond op en op zyn gelaat was het te lezen, dat hem een licht was opgegaan. //Juist," zeide hy, //dan begrijp ik het. Die omstandigheid zal ons van groot voordeel zyn als de zaak voor het gerecht komt. Kende uw zoon uwe levensgeschiedenis." Hy had over deze gebeurtenis voor heden nog nooit hoorefi spreken. z/Kunt gy dat onder eede getuigenj mevrouw Agar?" Ja." //Das," ^vervolgde hy, //weet hy nu nog niet, dat gy vrouw zjjt, door Seymour Mitchell bedrogen. Hy .behoeft het nooit te weten. De verbijstering was reeds ingegaan nog voor dat gï uw lippen opendet daarom riep ik. Hy was dol van haat, nog voor dat gy die woorden uitspraakt," [Slot volgt-)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2