DE VERKOCHTE BAARD. BINNENLAND, WiSSTRUflEI. Lïtterea sa gunst. GEMENGD NIEUWS. Eenige jaren geleden woonde te Rot terdam een fatterig personage, Hens- man genaamd, Dit heerschap had een bizonder hoogen dunk van zyn eigen voorkomeu. Zyne vingers zaten vol met ringen, zijn das was versierd met een pratchtigen doekspeld van reusachtige afmetingen, hoed, jas en laarzeD sche nen als aan zyn lichaam gegroeid, zyn haar was altyd geknipt naar de aller laatste mode, hy droeg lichtbruine glacé handschoenen, die er altyd uitzagen alsof ze nieuw waren en vooral en bo venal was Hensman zeer trotsch op zyn mooien, langen blonden baard. Op zekeren dag was ik op myn. kan toor, toen Hensman binnen kwam. Hy ging zitten en sta k een sigaar op en wy praa ten er over, dat er op dit eogenblik geen koifie aan de markt te koop was, daar een belangryke ryzing van den prys werd verwacht. „AU ik er wat van had, zou ik het wel wilien verkoopeD," zet Hensman. „Alles iwat ik bezit, i9 te koop, mits men maar geld ervoor geeft." „Behalve dan toch uw baard," zei een onzer vrienden, die jaist binnentrad. Ik lachte om de opmerking, maar Hensman antwoordde oomiddellyk „Zeker myn baard ook, maar wie zou dien koopen Ik wil hem wel van de hand doen." „We nu", zei ik, „ik wil uw baard koopen, maar voor een redelijken prys." „Je kunt hem goedkoop krygen," ant woordde Hensman, met een knipoogje naar onzen vriend. „Wat noem je goedkoop?" „Tweehonderd gulden," antwoordde Hensman, met een tweede knipoogje en «en groote rookwolk uitblazende. „Goed, ik koop den baard. Wanneer kan ik hem krijgen „Wanneer gij maar wilt." „Goed. De baard behoort my dus en ik hoop er goede zaken mee te maken." Daarop schreef ik eene kwitantie, liet Hensman die teekenen en gaf hem de 200 gulden, waarna hij heenging scha terend van plezier over den mooien koop, dien hy had gesloten. Myn vriend lachte my uit over de dwaasheid die ik had begaaD, maar ik zei koeltjes „Nog wat geduldwie het laatst lacht, lacht het best!" Er verliepen eenige dagen en Hens- man, telkens als hy my ontmoette, vroeg my wanneer ik nu zyn baard zou komen opeischenop welke spottende vraag ik steeds antwoordde „dat zal ik je bij tijds laten weten. Zorgerintus schen maar goed voor, dezer dagen kom ik er wel om." Over eenige dagen zou er een groot bal worden gegeven. Hensman was pre sident van de commissie die hef had georganiseerd en ik dacht erover om voor die feestelijkheid plaats had, zyn baard ep te eischen. Op den morgen van den dag waarop het bal zou plaats hebben, trof ik Hens man bij den kapper aan. Hy stond voor den spiegel, bezig met blijkbaar welge vallen zyn baard op te maken. „Zoo, beste vriend," zei hy, „kom je om myn baard?" iiO, daar is geen haast by," antwoordde ik, terwijl ik myn haar liet knippen. „Ik ben anders klaar," zei hy, een zwierigen strik in zyn das leggend. „Ik bedenk daar," hernam ik, „dat het nu eigenlijk evengoed is als op een anderen tijd. Ga maar zitten, dan kan die mooie baard van my worden afge schoren." „Kunt ge niet nog tot morgen wach ten?" vroeg hy, blykbaar teleurgesteld, „Je weet, er is van avond bal. „Juist en op een bal behoort men te komen met een glad gezicht. Ik heb volstrekt geen lust, om je met m ij n baard te zien pronken op het bal. Bar bier, scheer meneer zijn baard eens at,1 Hy gehoorzaamde maar met tegenzin en eerst, toen hy nauwelyka zichtbaar was door de enorme massa zeepschuim op zyn gezicht en de barbier zyn mes aanzette, om de operatie te beginnen, zei ik met de grootste kalmte: „Wacht, barbier hetis nog niet noo dig. Ik wacht liever nog wat." De barbier borg zyn scheermes weer weg maar Hensman sprong op van zyn stoel en riep boos: „Dat is plagerij, hebt myn baard opgeëischt, neem baar dan 1" „Ik denk toch, dat ik met mijn eigen dom kan doen wat ik wil," zei ik uit de hoogte en terwyl ik heenging, stond hy met een kwaadaardig gezicht de mas sa zeepsop van zyn wangen, te wasschen, Van een zjjner vrienden vernam ik. dat Hensman graag wilde, dat ik na maar zijn baard liet afnemen* De baard toch was sedert de koop werd aange gaan, niet weinig gegroeid en zag er slordig uit, daar Hemman hem niet daifde te laten knippen. Bovendien kende iedereen in d® j stad de historie van den baard en zelfs de straatjongens waren volkomen op de hoogte. Ik besloot das, my nog voor den aan vang van het bal, van mijn eigendom verzekeren. Des avonds te negen aar zoa het bal beginnen, zoodat Hensman zeker niet voor kwartier voor negen zyn huis zoa verlaten. Ik noodigde een twaalf tal bekenden uic, om te halfnegen in myn kantoor te komen en toen ze daar waren, [zond ik een boodschap aaar Hensman en liet tegelyk een barbier komen.] Hensman kwam, in rok en met witte das, klaar om naar het bal te gaan, natuur lijk nydig, omdat hy op dit laatste mo ment nog werd geroepen, Zyn boosheid werd niet minder, toen hij het gezel schap zag, dat de kunstbewerking wilde by wonen. „Kom vlug wat," zei hy tot den bar bier, „ik kan niet lang hier blyven, ik moe' verscheidene dames binnengeleiden op het bal." „Laat meneer niet wachten, barbier," zei ik goedhartig. Weldra was Hensman ingezeept het duurde niet lang, of do rechterhelft van den baard was afgeschoren. P:otseling hield de barbier op een weük van my, op met zyn werk. „Komaan vooruit," riep Hensman on geduldig, „meneer verlangt naar het be zit van zijn baard, laat hem toch niet wachten 1" „Vols rekt niot," zei ik koeltjes. „Ik heb volstrekt geen haast en gy wel, daar ge nog dames in de balzaal moet geleiden. Ik ben dus vasavond voldaan met de rechterhelft van uw baard en zal de linkerhelft later wel eens op eischen I" De aanwezigen proestten het uit en Hensman, in den spiegel kykesde, zag welk een allerzotst uiterlijk hy had met de helft van zyn baard. Hy drong er op aan, dat ik ook de andere helft zou nemen, maar ik weigerde en hield hem voor, dat ik over myn eigendom kon beschikken, zooals ik dat verkoos. „Mis schien", zoo voegde ik erbij, „zal ik de linkerhelft nooit opeischen". Toen hij zag dat ik niet van myn besluit was af te brengen, begon Hens man te onderhandelen en bood, tot groote •roolykheid van de aanwezigen, eerst tien, toen twintig, veertig, zestig, hon derd galden, als ik hem van de linker helft van zyn baard oomiddellyk be rydde. „Waarde heer, praat er maar niet meer over", zei ik, „ik verlang dat je dien hal ven baard eens een paar maanden zult dragen „Wat moet je hebben," vroeg hij eitidelyk, „om my deze helft weer terug te verkoopea „Aha," zei ik, „nu kannen we zaken doen. Ik heb de baard op speculatie ge kocht, ik wil hem wel verkoopen als ik een goöden prijs maken kan." „Noem den prys." „Vierhonderd gulden." „Niets minder „Geen cent minder. Ik moet mijn geld verdubbelen." „Ik neem het aan," bromde hy. Hier is je geld en nu handig my geschoren, barbier, anders kom ik nog te laat op het bal." dazropvolgenden rang door drie {nood- denren langs het onderste ijzeren balkon kunnen vluchten op een platform, uit gang gevende achter de remise der Tram- wegmaatschappy. Het hoofdgebouw heeft den vorm van een hoefijzer en heeft eene doorsnede van 36 M., terwyl de hoogte van binnen 52.2 M. is. De geheele hoogte van buiten gemeten is 45 M. In het gebouw is een koninklyke loge, waarop de baste van wylen Z. M. Wil lem III pry kt. Tegenover die loge be vindt zich het fcooneel, rechts een weinig hooger gelegen het orkest. De schilderstukken in hèt plafond stellen voorH. M* koningin Wilhel- mina met haren hond, H. M. met hare ponny, Willem dan Zwyger, koning Wil lem II, een engelengroep met medaillon- portret van president Camotengeleo- groep met medaillon-portret van prins Hendrik, Keizer Wilhelm II, Keizer Wilhelm I, H. M. de Koningin regentes, Koning Willem III, Koning Leopold I, de Prins van Wales; engelengroj.p met Albert Victor, met van Waldeck-Pyr- montengelengroep met Koningin Vic toHa van Engeland, Keizer Karei V en Napoleon I, Het schilderstuk op het scherm van het tooneel stelt voor de Romeineche arena van Checa. De dakconstructie munt uit door een voud en is kunstig geconstrueerd. Het rast op 8 binnen normaalstijlen, welke ieder 45000 kilo kunnen dragen; alle andere berekeningen zijn met eene vier voudige zekerheid daargesteld. Voor wind en sneeawdruk is 180 K. G. en voor menscheodrang 500 K. G. per Ms bere kend. Het geheel is bekroond met een koepel, een bal van 5 meter diameter, die electrisch verlicht, een phantastiseh licht in den omtrek verspreidt Het gebouw is gemakkelijk te veran deren in concertgebouw door een aan bouw aan het tooneel, trapsgewyze te maken, die plaats geelt voor 300 k 400 personen op het tooneel. Ook voor „café concert" of „spectacle concert varié" kan het dienst doen, door, zooals de be doeling is, een houten verhoogden vloer op de manege aan te leggen. Voor keurig decoratief als anderszins is zorg gedragen. Het gebouw is vervaardigd op initia tief en onder leiding van den heer A. Hartog Az., architect te Rotterdam. N. R. CL Vrydag heeft te 's Grave n- hage de nieuwbenoemde generaal-majoor Teding van Berkhout afscheid genomen van het door hem gecommandeerde 3de regiment huzaren met een betuiging van dank aan de officieren en van tevreden heid aan de onderhebbanden over de fiinke korpstucht. Het geheele regiment heeft het le eBCadron dat onder bevel van den rit meester Van Alphen naar Amsterdam vertrok, uitgeleid. dat de verhouding waarin men de pot- asoh in de cacao (als minerale en orga nische zouten) aantreft niet schadelyk voor de gezondheid kan zyn. Met het oog op deze tegenstrijdige getnigenisseu drong het O. M. aan, dat voor een meer volkomen deskundig on derzoek met zekerheid uitgemaakt zou worden, of de potasch in de omstandig heden waaronder zij werd toegevoegd, al dan niet schadelyk was voor de ge zondheid, d. w. z. of ze in te groote hoeveelheid in vryen toestand (niet aan een sterk zuur gebonden) in de cacao voorkomt. Ook mr. Clunet, advocaat voor de beklaagden, drong aan op een volle dig onderzoek en vroeg vryspraak. Uitspraak over 8 dagen. Donderdag overleed te Am sterdam de heer F. J. W. H. Schmitz, (firma Wynand Fockink)een der groote industrieelen der hoofdstad. De heer Schmitz, die lid was van de Provin ciale Staten en oud-lid van den ge meenteraad en mede oprichter van de Amsterdameche ommbas-maatschappy, heeft zich in velerlei richting voor de gemeente verdienstelijk gemaakt. In de vorige maand den 70 jarigen leeftyd be reikende, liet zyne ongesteldheid reeds niet toe persoonlyk de huidein ontvangst te nemen- van een tachtigtal inwoners, die als blyk van symphatie voor het geen door zyne medewerking werd tot stand gebracht, hem een kostbaar bron zen beeld aanboden. De overledene was o. a. ridder van den Nederlandaohen Leeuw. Op 13 Mei a. s. wordt het circus en concertgebouw, staande aan het station D P. te Rotterdam geopend. De toegang tot het gebouw is, voor loges, stalles en le rangplaatsen, door de hoofd entrée aan het Stationsplein, voor die der 2de-rangplaatsen aan de zyde van de remise der tram. Uit de hoofdeDtrée komt men door den foyer, die gedeelte lyk ais couloir dient, langs vier breed© toegangen naar de stallesplaatsen, langs twee yzeren trappen links en rechts naar de loges, en evenzeer naar de af gesloten le-rangpiaatseD. Langs de on dorste couloirs krygt men toegang in een voorstal, ingericht voor 24 paarden, Links in dien voorstal is in een door yzeren wanden afgesloten ruimte ge plaatst een dynamo van 110 volts en 120 ampère mot machine om electrische kracht voor verlichting van 250 gloeilampen en 2 booglampen te ontwikkelen. Uit den voorstal komt men door eene overdekte gang in den grooten stal, waarin 50 paarden en 16 ponney's plaats kunnen vinden. Ter voorkoming van brandge vaar is zorg gedragen. By iederen toe gang onder naar het gebouw, bevinden zich 4 brandslangen ter lengte van 15 M., bovencouloir 1 en (evenzoo op het tooneel. Er zijn 13 nooddeuren en 19 stuks solide yzeren trappen aangebracht, waarvan 5 in het gebouw en 14 daar buitenzy zyn zóo geplaatst dat by gevaar de bezoekers van den bovensten rang onmiddellyk langs drie nooddeuren op het bovenste balkon, en die van den Al weder wat nieuws onder de zon Pas hobben wij don zooveel besproken worstelwedstrijd achter den rug, of men heeft al weder iets nieuws op het ge bied van sport uitgevonden. En wederom is het de redactie van „De Clown," die de zaak ter hand neemt. Er zal no een wandelwedstryd geor ganiseerd worden en wel over een af stand van ongeveer 18 uur. De onder nemers wisten niet beter te doen, dan de regeling van den wedstryd op te dragen aan den bekenden sportman, den heer C. A- A. Dudok de Wit. De vosgende weg zal genomen wor den Amsterdam, Abcoude, Baambrugge, Loenen, Nieuwerslnis, Brenkelen, Maars een, Utrecht, Blauwkapel, Hilversum, 's Gravelaod, Weesp, Diemerburg, Am sterdam. Als punt van uitgang en aan komst is gekozen de Parktuin. De winnaar zal den titel krygen van kampioen voor Nederland over 1898, terwijl er drie prjjzen zullen uitgeloofd worden een sjerp met diploma, alsmede zilveren en bronzen medail.es. Het uur van vertrek is bepaald Vry dag 9 Juni a. s., des avonds om 9 uur. Zaterdag 10 Juni d. o. v. worden de wandelaars tusscben 3 en 5 unr terug verwacht. Rechtszaken. Voor de 8ste strafrechtbank te Parys is thans een einde gekomen aan de plei dooien in zake het proces, dat tegen de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp was ingesteld, volgens den ver dediger mr. Clunet niet zonder dat con currenten daaraan vreemd waren. De beschuldiging luidt dat de cacao schade lijke beslanddeelen zou bevatten, In d© zitting van Woensdag deed de voorzit ter mededeeling van een brief van dr. Brouardel, waarin deze schryft, kennis genomen te hebben van de rapporten der geneeskundigen Armand Gautier, Vin cent en Bardi en eindigt met de verkla ring: ,Indien men slechts 5 grammen van Van Houtea's cacao moet maken voor een kop in plaats van 20 gr., zou het gevaar, dat daaruit kon voortvloeien in verhouding verminderd worden. Ik ge loof echter niet, dat alle gevaar verdwe nen is. „Indien het potaschzout in de caeao Van Houten een gemakkelyk en snel oplosbaar zout en met een zwak zuur verbonden is, indien dit zout gemakkelyk en snel in den spysdarm ontbonden wordt, zyn er werkelyk slechte gevolgen te vree zen. „Indien daarentegen de potasch met een sterk zuur verbonden is (nitraat, bromaat en iodaat) vermindert het ge vaar. De vraag is dus, met welk zuur is de potach in Van Houten's cacao verbonden Hierop heeft de aangewezen deskundige prof. Riche geantwoord, dat het grootste gedeelte, zoo niet alle, potasch aanwezig is in den vorm van een niet verzadigde alcaloide, hetzy als potasch carbonaat, hetzy als een zeer zwakke ^organische verbinding, waarin de alcaloïde haar eigenschappen behoudt. Dr. Gautier antwoordde daarentegen, dat hy de potasch in een zwak alcalisch werkende organische verbinding gevon den had. Geen geneesheer zynde durfde de heer Brouardel niet beslissen of deze stof schadelyk was voor de gezondheid. Hy geloofde echter dat het product van Van Houten niet onderden naam Cacao ver kocht kon worden, omdat zij 20 pCt. boter bevat en omdat men er potasch in zoutvormigen toestand aan toevoegt. Daartegenover zeide de president verklaard© echter de heer Gautier, Met ingenomenheid wordt in de griek- sche bladen melding gemaakt van de opgravingen, die van duitsche zyde plaats hebben aan den voet der Pnyxhoogten, vóór den Akropolis te Athene. O. a. werden twee grafsteden blootgelegd, waarvan é6n een kinderlijkje bevatte, en twee vazen uit het Myceoisch^ tijd perk, die dus naar den zeer ouden voor- Trojaanschen tyd heenwyzen. Het andere graf bevatte de overblijfselen van een verbrand lyk. De vondst der vazen is eene duidelijke bevestiging der hypothese van Dörpfeld, omtrent de bevolking van den Akropolis. Zeer gewichtig ook is de ontdekking, dat het oude kanaal, uit den tijd van Pisistratus, teruggevonden is en gevolgd kan worden tot waar het door gebakken aarden buizen in verbinding trad met de bronnen. Die aarden buizen zyn kunstig verbonden en zorgvuldig beschilderd. Zy beginnen bij de monding van het kanaal, en wyzen op eenen ouden en belangrijken bronnen-aanleg, De prys van 10,000 frs., die dr Gnimard te Gent voor het beste werk over het verbeteren van den toestand der arbeiders uitgeloofd heeft, is behaald door den sohoolopzichter Robijns te Has solt, de stichter van de Belgische matig heidsvereenigingen. Meer dan 50 00 dames en meisjes hebben deelgenomen aan den wedstryd wie den kleinsten voet bad welke door de „New-York Recorder was uitgeschreven. Miss Kalce E. Camp bell te Brooklyn heeft den prys gewon neneen keurig paar satijnen pantoffel tjes met zilver gedekt en paarlen ver sierd, ter lengte van 16 centimeter. By den renbaan-totalisato in Frankryk werd in 1892 voor 233,000,000 frs. gewed, waarvan de Staat 4,500,000 frs. ontving. De wed denschappen bij bookmakers zynhierby niet medegerekend. De Fransohe senaat heeft de belasting op velocipedes, die zy eerst tot 5 frs. verlaagd had, weer tot het door de Kamer aangenomen bedrag van 10 frs. verhoogd. Het senaatslid Ondet wilde de ry wielen ten dienste van den landbouw, van de nyverheid enden handel vrijstellen van belasting, doch de Senaat verwierp die wijzigingen en nam het ontwerp onveranderd aan. Woensdag nacht werd inge broken in de villa van den vermogenden duitschen sportman Saloschin in den „Thiergarten" te Berlyn. Men meent hierby aau wraakneming te moeten denken. Een groot aantal kunstwerken, sohilderijen, marmeren beelden, gobelins, en andere oudheden werden stukgesne den en vernield. De villa van den heer Sa- loschin is een der fraaiste partiouliere woonhuizen van Berlyn en heeft onge veer 2,000,000 Mark gekost. Het voornaamste sieraad der prachtige feestzalen waren de muurschilderingen uit het midden-eeuwsche giidenhuis der schippers te Nantes. Van de 17 bedien den van den heer Saloschin bemerkte niemand iets van de inbraak. Op den spoorweg van Hal Ie naar Dobriluck (Brandenborg) is eesi reiziger uitgeplunderd. Van Keolen tot Halle had hy alleen gereisd daar kwam een heer by hem zitten, met wien hij een gesprek aanknoopte. Spoedig viel de reiziger echter in ean diepen slaap, waaruit hy eerst te Dobriluck ontwaakte, waar hy tot de onaangename ontdekking kwam, dat zijn onderhoudende reisgenoot zyn valies opengesneden had en met de 2000 Mark, die daarin waren, verdwenen was. De koning van Italië heeft een kalf millioen lire geschonken aan het weeshuis voor kinderen nit den werkenden stand, dat ter herinnering aan zyn 25-jarig huwelijksfeest te Rome zal gesticht worden. De „Standard" ontving uit Petersburg het volgende zeer geloof waardige bericht over de oorzaak van de ziekte van den csaarOp des kei zers reis naar de Krim gingen eenige duizenden boeren, die een verzoekschrift wilden aanbieden, op da rails liggent Toen de trein naderde, raakten zy in gevecht met de soldaten, die den weg bewaakten. 15 soldaten werden gedood, terwyl 40 boeren deels neergeschoten, deels overrede» werden. De „Ne w-Y o r k Herald" ver neemt uit Luca, dat de aanhangers van Cacères, oaDdidaat voor het president- van Peru, het bureau van het Italiaansche dagblad „Voce Italia" heb ben aangevallen en vernield. De re dacteur Conti en anderen werden zwaar- gekwetst. Vervolgens viel het gepeupel het bureau van „La Funda" aan. Een aantal schoten werden gelost en in de volksmenigte werden velen gewond. D© ruitery en de politie dreven het volk uiteen, Tusschen een Chineesche kanonneerboot en eenige zeerooverE heeft een bloedig gevecht plaats ge had. Van de Chineesche matrozen wer den 25 gedood, van de roovers (waar onder zich 14 Buddhistiache monniken bevonden) 40. Naar uit Oklahoma gemeld wordt, hebben twee cyclonen, gevolgd door waterhoozen, de streek geteisterd, Tot nog toe weet mee, dat 49 personen gedood zijnmen vreest echter, dat er een veel grooter aantal slachtoffers zal zyn. De steden Norma, Downo, Kenkuk en Falls zyn by na geheel verwoest. VARIA. Willem ging gisteren op de teenen de warande in, waar Bertha zat fcc borduren, daar hy de moeder, die in dc aangrenzende kamer een dutje zat te doen voor geen geld ter wereld wilde wakker maken. Met zyn beste zondagsche stem zei hy O, Bertha, ik houd zooveel van je! Dan komen we zeer goed in smaak overeen, Willem. Willen met bevende stem Wat, houd je dan ook van my Neen, ook van me zelf. Een acteur moet op het tooneel zijn tegenstander doodschietenhet schot ketst, twee, driemaal. Eindelijk zeide hy Gij, Ribeiro Mustaffante Abalüno, gy zyt de eerste, die sterven zult door het rookloos en geluidloos kruit 1 Sterf! Nog eenmaal trok bij geluidloos den haan over en Aballino viel neder ale doodelijk getroffen. „Hoe gaat het tegenwoordig tooh met Meyer „Ik heb hem laatst gezien met een strik om zyn nek, het mes op de keel en eehuim op zyn lipptfn." „VerschrikkelijkHoe was dit moge» lijk? Waar was dat? „Bij den barbier." Gastvrouw „Juffrouw X. heeft geen danser voor deze walshebt gy er ook iets tegen om die met haar te dansen in plaats van met my Jonge man (haar gaarne van dienst willende zyn): „O ja, het zal my inte gendeel zeer aangenaam zyn." „Eerst heb ik de rijen steenen in myn cel geteld: een, twee drie vier vyf zes zeven. Toen heb ik het getal van de ryen vermenigvul digd met dat van de steenen en kwam zoo tot het totale aantal steenen. Soms, maar niet dikwyls, rekende ik uit, wat het verschil zou zyn geweest, als er een steen meer of een steen minder in een rij was geweest. Dan liep ik ook dikwylf heen en weer in myn cel en praatte in my zelf of zong heel zachtjes." Aldus verhaalt een oude dief, die, juist toen hy nit de gevangenis ontslagen was, door een reporter van een Engelsoh blad geïnterviewd werd over de manier om in de gevangenis den te dooden, e&> die nn waarschynlyk wel weer zit. Ik heb dikwyls gevangenen op en neer in hnn cel zien loopen," deelde een ex-gevangenbewaarder mede, en als men ze ziet knikken, gebaren maken en hun lippen ziet bewegen, zou men denken, dat er iemand bij hen was. In sommige gevangenissen spreken de gevangenen met elkaar, hoewel ze ieder afzonderlyk zyn opgesloten, door met de vingers op de

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 6