DERDE BLAD BINNENLAND. KOLONIËN. GEMENGD NIEUWST BEHOORENDE BIJ UAARLEM'S DAGBLAD. YAN Maandag X Mei 1893. Aan Zijne Excellentie den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Geven met Yerschuldigden eerbied te innen: JOHANNES HEEMSKERK en dere landbouwers, gevestigd in Neder- Qd, waarvan de eerst ondergeteeken- i wonende te Hazerswoude; dat zij adressanten zich zeer bezwaard roeien wegens de absolute toepassing n het »Vrijhandelstelsel'' door den iderlandschen Staat, waardoor op het ibied van Landbouw hoe langs zoo eer eene groote malaise is waar te imen dat zij van oordeel zijn, dat zonder n protectionisme alle heil te verwach- a, op den invoer van vet en de voor i gezondheid veelal schadelijke Sur- gaten, waarvan de Margarine- of Kunst lier gefabriceerd wordt, invoerrechten enen geheven te worden; dat zoolang hiei in niet voorzien wordt ize zuivere Hollandsche zuivelproduc- n, met name de Natuurboter eene iwaardige en onedele concurrentie ordt aangedaan, door het tegen lager ijs en veelal onder een valsch etiquet m den man brengen van minder goede, 10 niet schadelijke producten als Mar- irineboter, enz. dat men door de invoering der „Wet i den Boterhandel" dit kwaad wel left trachten te stuiten, doch dat niet- rain de knoeierijen in den boterhandel ilangrijke proportien aannemen, waar- lor de markt van zuivere natuurboter ordt gedrukt en vele eerlijke landbou- ers groote schade lijden idat de eerst ondergeteekende, ook ede daardoor, nog onlangs in groote oeielijkheid gewikkeld werd door een lornaam hotelhouder te Leiden, die dert eenigen tijd boter van hem be- ok, en hem beschuldigde, als zouon- irgeteekende hem een mengsel van tuur- en kunst-boter geleverd hebben dat de boter van den eerst onderge- skende welke te herkennen was aan t vat opgezonden werd naar het proefstation van de Rijks-Landbouw school te Wageningen ter controleering, vanwaar het rapport van het onderzoek gezonden werd aan een bekend rechts geleerde, dat het gezondene monster bestond uit zuivere Natuurboter; dat echter tevens bij onderzoek is gebleken, dat de hotelhouder ook boter van een ander had betrokken van wien het bedriegelijk mengsel kan afkomstig zijn; dat dit incident tengevolge had, dat sedert eenigen tijd de naam van den eerst ondergeteekende, als vervaardiger en leverancier van zuivere natuurboter schade leed, en honderden landbouwers met hem dagelijks de dupe worden van dergelijke handelwijzen; dat door het heffen van invoerrechten op vet enz., het nemen van doeltreffende maatregelen tot onderzoek en keuring van verschillende boter-producten, het streng handhaven der wettelijke bepa lingen tegen de overtreding der »Wet op den Boterhandel", alsmede door het invoeren van eene doeltreffende her ziene wetgeving, de landbouwers in de vrije uitvoering van hun beroep groo- telijks gebaat zouden worden; weshalve adressanten, op grond van het aangevoerde zeer nederig de vrij heid nemen zich tot Uwe Excellentie te wenden met het eerbiedige verzoek, dat het Hoogstdezelve behagen moge, land bouw en zuivelbereiding, van alle be letselen én drukkende bepalingen, die hunne goede ontwikkeling in den weg staan, te ontheffen. Hetwelk doende met den diepsten eerbied (get.) J. HEEMSKERK. Batavia, 28 Maart. Aan het verslag in de Java Court. omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 3 tot en met 16 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onze postenlinie werd zoo goed als niet beschoten, alleen het blokhuis Pagani werd eenige keeren verontrust, doch zonder eenig resultaat. Ook de alang-alang snijders werden met rust gelaten, zoo dat, bij het schoonma ken van het voorterrein, van den vijand geen last werd ondervonden. Een enkele maal werd van verre op een voorbij gaande tram geschoten. T. Tjoet Toengkoeb heeft te Tjot Djamée eene versterking gebouwd om zijn volk tegen kwaadwilligen te be schermen. In de XXII Moekims heerscht thans veepest in vrij sterke mate, invoer van vee is nu langs de linie verboden. Onderhoorigheden. Oostkust. De po litieke toestand ter Oostkust bleef on veranderd. Noordkust. In onze vestiging te Telok Semawé werd de rust niet veratoord, terwijl de versterking te Segli slechts op den lOen dezer eenig zeer onbedui dend geweervuur had te doorstaan, dat spoedig tot zwijgen werd gebracht. Westkust. Op het eiland R.aja viel niets bijzonders voor. De versterking en de passer te Melaboeh werden eenige malen beschoten zonder dat verliezen werden veroorzaakt. De toestand elders was niet veranderd. De weersgesteldheid was zeer warm, de kentering is ingetreden en gaat ge paard met hevige windvlagen, vooral ter Noord- en Westkust was de zee meermalen zeer onstuimig. De gezondheidstoestand was op de zeoposten over het algemeen minder goed op het eiland Wéh kwamen vele gevallen van koorts voor en op het eiland Raja werd beri-beri geconstateerd. Ook te Kota-Radja en in de posten linie was de gezondheidstoestand ongun stiger. Het gemiddelde ziektecijfer be droeg 21 tegen 20 en dat van de beri-beri 11 tegen 9 gedurende den vorigen ver- slagtijd. Het sterftecijfer was lager. De verheffing van den Pangeran Adi- pati Anom tot soesoehoenan van Soera- karta zal plaats hebben op Donderdag- aanstaande. Zoo werd 25 Maart uit Solo aan de Loc. geseind. In de Loc. leest men: Naar men ons verzekert, is voor de proef met de opium-regie door den heer Groeneveldt gekozen de residentie Soera- karta. Deze keuze zal in ieder geval het voordeel hebben van een met over tuiging en krachtig medewerkend ge westelijk bestuur. De Atjehsche Courant van 11 Maart meldt Ten einde aan de Europeesche ser geanten van het korps maréchaussée graaf von Luekner en Kloppenburg de eereteekenen voor eervolle vermelding, en de bronzen medaille voor moed en trouw aan den Amboineeschen korpo raal Talarina van datzelfde keurkorps op eene plechtige wijze te kunnen uit reiken, marcheerden heden ochtend, met de muziek van het 3e bataljon infante rie aan het hoofd, twaalf brigades ma- réchaussées onder commando van den le luitenant Webb naar het exercitie terrein, alwaar zij door den comman dant der maréchaussées, kapitein Notten, werden geïnspecteerd. Na de inspectie werd het korps en potence opgesteld en in tegenwoordigheid van den generaal, de officieren van den generalen staf, hoofd- en subalterne-officieren en ge decoreerden het koninklijk besluit, be helzende de eervolle vermeldingen, en dat van den gouverneur-generaal betref fende de belooning met de bronzen me daille voor moed en trouw voorgelezen, waarna de eereteekens op de borst der beloonden door kapitein Notten werden vastgehecht. Na voor de dapperen te heb ben gedefileerd, keerden de maréchaus sées naar hun kampement te Panajoeng terug, alwaar de eerewijn aan de be giftigden werd aangeboden. Eene Saksische militaire kapel, de eenige Duitsche die in het buitenland mag spelen, heeft aan het comité der tentoonstelling aangeboden hier concer ten te komen geven. Hare eischen zijn echter te hoogde kapelmeester verlangt vrijen overtocht le klasse en ƒ1500 in de maand, terwijl de 60 muzikanten vrijen overtocht 2e klasse en f 400 's maands zouden moeten hebben. Deze kapel neemt de tentoonstelling dus wel ernstig op. Semarang, 25 Maart. De le-luitenant der infanterie K. Kauffmann, in garni zoen te Magelang, is eergisteren over leden aan de gevolgen van eenen beet, hem eenigen tijd geleden door een aap toegebracht. Toen de overleden officier onlangs tijdelijk alhier vertoefde, bij ge legenheid van het overlijden rijns vaders, had het ongeval reeds plaats gehad en had hij zich reeds onder behandeling gesteld van een der plaatselijke genees- heeren. Het blijkt nu evenwel dat niets heeft mogen baten om den noodlottigen afloop tegen te gaan. (Loc.) Volgens het jongste bulletin van het Kais. Gesundheitsamt te Ber lijn zijn in de Russische gouvernemen ten Tambow in de eerste berichtsweek dezer maand 31 gevallen van cholera met 18 sterfgevallen, en in Oral 39 ge vallen met 22 sterfgevallen voorgekomen. In Oostenrijk-Hongarije kwamen van 1219 dezer maand 7 sterfgevallen aan cholera voor, waarvan 5 te Slobadka, terwijl in Italië te San Rocco mede een geval van cholera werd waargenomen. In Frankrijk woedt de cholera op verschillende plaatsen, vooral in Bre- tagne, maar daaromtrent ontbreken vol ledige en betrouwbare opgaven. Te Lyon is de fabriek van den heer Teste, waar 600 mannen en vrouwen werk vonden, geheel door brand vernield. Een der werklieden en twee brandweermannen werden ernstig gewond. De schade bedraagt 2,000,000 fr. De influenza schijnt zich meer van Noord-Europa naar Midden- Europa te verspreiden. Volgens het officieele bericht van het Deutsche Kais. Gesundheitsambt neemt de ziekte te Kopenhagen en te Stockholm geregeld af, maar veroorzaakte zij te Keulen 3 sterfgevallen, en werden in de laatste berichtsweek in Dusseldorf 40 en in Frankfort aan den Oder 37 gevallen dezer ziekte geconstateerd. Te Parijs neemt de sterfte aan influ enza toe en stierven daar in de laatste berichtsweek 56 personen aan die ziekte, zoo ook te Londen, waar 47 infïuenza- lijders stierven. In beide steden nam bovendien het aantal sterfgevallen inge volge acute ziekten der ademhalingsor ganen belangrijk toe. In da noordelijke landen is de sterfte zeer gering. De correspondent der Stan dard te Huil acht het gevaar nog niet geweken. De meerderheid der werk stakers is nog volstrekt niet overtuigd dat zij aan een hopeloozen strijd deel nemen. Het uitzetten van wachtposten die zooveel mogelijk het arbeiden moeten beletten, zetten zij voort. Een spoorwagen met stroo werd in brand gestoken en hetzelfde werd gepoogd met een grooten stapel vischbakken. Sommigen vreezen dat de stilte in |de strike een storm voor afgaat. De financieele toestand der werksta kers is wanhopig, zegt de Times, en de leiders zijn het oneenig of zij al of niet een plebisciet zullen uitschrijven over de vraag of de strijd voortgezet of gestaakt moet worden. Intusschen gaat het werk in de dokken geregeld zijn gang. Een pruis isoh kurassier, in garnizoen te Riesenburg, is het slacht offer geworden van een dolzinnige wed denschap. Hij had namelijk met acht kameraden gewed, dat hij achter elkan der twee liters jenever zou opdrinken.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 9