BINNENLAND. MEI-BETOOGINGEN. ook viij, hoor.ik ben liberaal, zie je maar enfi»nou, je moet je wat kalm houden, hoor „En wat ben jij, Keen?" „Sociaal democraat, baas." „Wat, zoo'n rooie? Ben je ook lid van dien Bond?" Ta baas, maar ik ben toch ook u vrg „Wat heb ik met jou vrijheid te ma ken Ik wil geen sociaal democraat on der mijn volk. De deur uit 1" Hoe weinig het ook aan den leite lijken toestand moge veranderen, loons- verhooging is reeds een stap vooruit. Een slaaf die met tien touwen gebonden ie, zal veel beter begrijpen, dat iemand hem van eén touwtje bevrijdt, dan dat hem cók. een complete wapenrusting wordt beloofd, zooals die ridder heelt. Het grootste beletsel voor dc ont wikkeling van den arbeider is het te lange, afmattende werken. Vandaar het sncces van het denkbeeld van een werkdag van acht uur. Veroverde men dien, nan zoude binnen 10 jaar niet meer dan zes uur behoeven te worden gewerkt, wellicht later nog verminderend tot 3 uur of tot a uur. Het overige van den dag zou men dan zich kunnen ontwikkelen en kunnen genieten van de schoonheden van natuur en beschaving. Eerst dan kan de arbeider mensch worden. Op dit oogenblik wordt door miltioen menschen feest gevierd. Spre ker gevoelt, dat hjj hier niet heeit be toogd bet nut van den 8 urigen arbeidsdag, masr uitgesproken heeft de feeststemming, die heerscht in de har ten der toehoorders. Na deze warm toegejuichte rede, gat het mannenkoor nog een tweetal liede ren ten beste. Hierop trad de heer Boer op en noemde den toesttnd der oer-menschen beter, dan dien van den tegenwoordige, arbeider, waarna bij een overzicht gaf van de wjjze, waarop de maatschappij geworden is, zooals zij thans is. Vroe ger noemde men iemand, die iets kocht alleen met het plan het een paar uar later met wat winst te vetkoopen, een schurk. Thans is alles vrjj, ook het hongerlijden. Het aetituur-vraagstuk is niet nieuw, de elsch is niet overdreven. Dit erken nen ook onze tegenstanders. De arbel ders hebben recht op den geheelen op brengst van hunnen arbeid, en vragen slechts varkorting van werktijd. Dit moge men wel bedenken. Over het algemeen was deze spreker veel scherper in zijne uitdrukkingen dan de heer Gerhard, maar kon toch zijne hoorders minder pakken. Hij eindigde met den uitroep: „leve de sociaal-democratie Hierop zong „Excelsiot" nog esntge liederen en daarna ging het publiek dat trouwens door het late uur heelwat gedund was, kalm uiteen. Er waren duizend personen aan wezig. Vergadering v/d Gemeenteraad van Bloemendaal op Donderdag 4 Mei 1893 des namiddags ten half acht ure. 1. Mededeling Gemeenteverslag Vaststelling 10 kwartaals-schoolgeldko hier; 3. Voorstel van B.en W.regeling ondeiwijs te Overveen4. Voordracht voor de benoeming van een zetter5 Mededeelingen en ingekomen stukken Volgens des regenmeter der rijkskndbouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand April 2 mM. tegen 21% mM, over dezelfde maand van 1892. Zaterdagavond is de am- sterdamsche notaris D. J. Leepel in hechtenis genomen ter sake van ver duistering van aan hem toevertiouwde gelden, aan oamondigen toekomende. Door den senaat der Am- sterdamsche hoogeschool zijn heden de volgende prijsvragen uitgeschreven voor studeerenden aan eese nedeirlandache instelling van universitair onderwas, Faculteit der geneeskunde. De facul teit verlangt eese kritische beschouwing van het verband tuescheo spierarbeid ea de frequentie van pols en ademhaling, voornamelijk bij den mensch, door eigefv waarnemingen toegelicht. Faculteit der Rechtsgeleerdheid. De faculteit verlangt een uiteensettlog, van en een oordeel over: De beginselen der prijsvorming in nede! iandache wetten, verordeningen co reglementen. (Zie F. J. Neumann, Die Gescaltoag der Pieises in Schën- berg's Handbuch der politischen Oeko- nomie.) De vragen moeten worden beant woord in de taal, waaria zij zya gesteld. De antwoorden, met sene andere hand dan die des vervaardigers ge schreven, moeten vóór of op 1 Mei 1894 worden toegezonden aan den se cretaris van den sesaat der Universiteit. Zij moeten gefceekend zya met een ken spreuk ea vergezeld gaan vaa een ge zegeld briefje, dat dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft en dea naam, het studievak en het adres des schrijvers bevat. Op dea derden Dinsdag van Septem ber 1894 wordt het oordeel der taeul teiten over d? ingekomen verhandelin gen in hst openbaar medegedeeld en aan de schrijvers der meest voldoende antwoorden, die door de faculteiten de eer der bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden eerepenniag uitgereikt, Een slachtoffer van de accijnsafschaffiag. Aan een der politie- bureelen te Amsterdam werd Zaterdag avond een heer binnengebracht in erg keonelijken staat. Gewoonlijk ireflen de politie-be-.mbten in zulke machteloozen meestal luidjes die ze wel eenB meer gezien hebbeu maar ditmaal was het een nieuwe klant, Ook kwam daar spoedig navraag of vader ook een ongeluk gekregen had, „Neen," was het antwoord, „vader kwam met een uurtje thuis l* Algeraeene verwondering. Vader was nog nooit buiten zija boekje gegaan, wat zou dan toch nu wel de reden zya ditmaal Toen hij thuis gekomen was, moest hij natuurlijk een verhoor ondergaan en wat antwoordde hij? „Och vrouw, ik weet, dat Maandag de accijns op de klare verhoogd wordt en nu dacht ik, ik zal nu maar om de goedkoopte wat meer nemen." (Echo.) Zondag werd te Leiden aangehouden een persoon die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond, als verdacht zich te Amsterdam aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, Desgevtaagd deelde hij mede de door hem ontvreemde goederen te Amsterdam te hebben verkocht, doch toen hy op het punt stoad derwaarts te worden vervoerd, gaf hij op enkele goederen aan eenen logeergast iu eene slaapstede te Leiden te hebben verkocht. Ee: rechercheur der politie naar die slaap stede gezonden vond den kooper niet te huis, die met eenen anderen logeer gast aan het doen van inkoopen was. Op hem wachtende vernam de politie agent dat er buiten gevochten werd, en er op afgaande, bleken het de beide bedoelde personen te zija die in be schonken toestand kwestie met elkander hadden. Juist op het oogenblik dat hy er bij kwam, trok de ééa een mes verwondde daarmede den ander in den hals, gelukkig niet levensgevaarlijk. Zoo wel de verwonde als de dader werden naar het politlebureel vervoerd, waar laatstgenoemde in het bezit gevonden werd van de door hem gekochte en te Amsterdam ontvreemde kleedingstukken. Volgens de Kleine Courant wonen er in de gemeente Helder fami lieleden van Andreas Hoter. De broeder van Hofer verliet zijn vaderland te mid den der droevige gebeurtenissen van dien tijd ea vestigde zich te Amsterdam. Bij een bezoek aan Monnikendam leerde hij daar eea meisje van het eiland Urk keanea, met wie bij in het huwelijk trad. Toen de man o erleden was, trok zijne weduwe met haar zoontje naar hare vroegere woonplaats terug en van daar dat zich oader de Üxker visch- handelareu familieleden van dea held uit Tyrol bevinden. Bij de onthulling van zijn standbeeld zou het meeat de KL Cf. zeker hoogst interessant zijn, ais te midden vau de mannen en vrouwen des lands, die de nagedachtenis van hunnen groote® vaderlander ver eereu, zich in Urker visscherskostuum een familielid bevond, in de gemeente Helder woonachtig, den naam voerende van Jan Andreas Hofsr. Te D r i e 1 (O. B.) is op de steenfabriek van den heer Van Holst de 16 jarige S, onder eeaeu geladen steeawagen geraakt, zoodat deze over zija hoofd ging. De ongelukkige was bijna terstond een lyk. Uit Berg en-o p-Zoom wordt van 30 April gemeld: Gisteren avond te ruim 9 uren wer den de kermisvicrende ingezetenen in hun pret gestoord door het alarm-sig naal „brand." De briqaetteafabriek va* de firma Asselbergs Co., gelegen nabij het exercitie-teretin „Kijk in de Pot,' stond iu lichte laaie. Alle koffiehuizen liepen leeg en alle kermisgasten stroomden naar de plaats des onheils. In oageloofelyk korten tijd was de brand zoo toegenomen, dat aan blus- schen niet meer te deake® viel. Voordat de eerste spuiten op het ter rein waren aangekomen, wa2 reeds een groot gedeelte van het dak door het vuur verteerd en vertoonde zich aan aller oog een verschrikkelijke vuurpoel. De houtskool n. I., die op de zolder tot aan den nok van het dak lag opge stapeld, was een groote vuurklomp ge worden, waarvan nu ea dan duizenden vonken in de lucht vlogen. Met het oog op de groote droogte vreesde men aanvankelijk voor de naastbij gelegen huizen, doch dank zij den kalmen avond is deze vrees geluk kig ydel gebleken. De brandspuiten der gemeente en van het garnizoen waren spoedig op het terrein van den brand aanwezig, doch konden wegms watergebrek in den be ginne niets uitrichten. Al het water moest door sleepers worden aangevoerd, De brand heeft den geheelen nacht voortgewoed, doch is beperkt gebleven tot de fabriek. Nog altyd smeult het vuur voort en we.ken de spuiten, De schade is zeer groot. De werk zaamheden aan de fabriek moeten voor- loopig worden gestaakt, daar alle mate ruien zijn verbrand. De voornaamste machines, benevens de boeken, zijn gered. De Ubtiek is verzekerd bij eene as surantiemaatschappij te Brussel. Te Blerik bij Venloo is he 2-jarig dochtertje vau A. Thijssen ia eenen zinkput geraakt en daarin ver dronken. Het door de justitie inge- steld onderzoek in zake de vermoede lijke vergiftiging eener 19 jarige joage dochter, te Oldeboorn, heeft aan het licht gebracht, dat geene sprak is van vergiftiging. De patiente is over leden aan eene hevige diphteritis. Toen Zaterdag de postlo per te Wemeldinge bij de wed. Blau wer, die alleen woont eh dicht by het kanaal een bierhuisje houdt, de courant wilde bezorgen, vond hij deuren en luiken gesloten. Met eenea voorbijgan ger een onderzoek instellende, vonden zij de 59-jarige vrouw dood en gekleed bed liggen, terwijl haat bovenmats op den vloer lag. Eea inmiddels geroepen geneeskundige constateerde dat vermoedelijk geweld pleging had plaats gehad. Dit vermoe den weid versterkt, doordien al spoedig bleek dat eeae kast met geweld was opengebroken en daaruit alle sieraden en geldnwaarden verdwenen waren. Aldus luidt eea ons Maandag gezon den bericht. Wij aemen dit oader groote reserve op, wijl de daarbij gevoegde mededeeling, dat de justitie uit Middel burg Zondag te Wemeldinge is geweest, ons, bij onderzoek, bleek onjuist te zijn, (Al. Ct.) Te Spannum (Friesland) brak Zoadagmorgeo, terwjjl de hoofden vaa het gezin naar de kerk waren, een hevige bsaed uit in de boerenhuizinge bewoond door Feike Steenama. Ia kor ten tijd was alles eene prooi der vlam men; zeven-en twintig koeien, zeventien kalveren ea twee paarden kwamen in de vlammen om. Over het algemeen hadden de Mei- betoogiugea hier te lande een zeer vreed zaam karakter. Ernstige ongeregeldheden kwamen nergens voor. De orde werd slechts een oogenblik verstoord te Zutfen en Winschoten op 30 April cn te Groningen op 1 Meio Op de Varkensweide te Zutfen door het gemeentebestuur ten gebiuike afgestaan hadden De Boer uit 's Gra- venhage en mej. Stelliagwerf-Jentink het woord gevoerd en zeer bezadigd gesproken. Toen de betoogers daarop het terrein verlieten, wilden de socia listen met ontplooide vaandels stadwaarts trekken. De politie verbood dit; aan het verbod werd geen gehoor gegeven, waarop eenige agenten met geweid de vaandels neerhaalden. Bij de hierdoor veroorzaakte botsing zag de politie zich verplicht van stok en s&b-l gebruik te maken. Ongelukken of verwondingen zijn echter met voorr gekomen. Voor het vergaderlokaal der socialisten op het Rijkenhage werd het volk door de politie uiteengedreven De meeting in het Waadelbosch te Winschoten werd door ongeveer 3000 personen bezocht. Er werd vrij heftig gesproken, o. a. door Luitjes, die den draak stak met den Bond van Orde. Hij beweerde o.a.dat de politieagenten slechts haren zijn aan den bezem, waar van de steel zich in den Den Haag be vindt het aangeveegde vuil zya de socialisten. (1) Na afljop organiseerde men een wan deltocht, waarbij de betoogers gevolgd werden door zestien marécaaussées, oa der bevel van een ritmeester. Toen, ondanks het verbod, eenige vaandels werden ontplooid, deden de marechausséss eea charge en ontrukten den manifestanten een vaandel. In het gedrang kwamen eenigea onder de paarden. Een vrouw werd gewoad. Luitjes (Travailleur) kreeg een trap van een paard, doch werd niet ernstig ge kwetst. Hy kon ten miastc nog Lopen. Troepen sociaal-democraten trokken, hun vrijheidslied zingende, door de stra ten. De marechaussees patrouilleerden, doch om half zeven was alles rustig. Na de lezing van Domela Nieuwenhuis te Groningen, begaf zich een menigte socialisten na&r den Heerweg. De politie gebood de menigte uiteen te gaan, waar aan echter niet werd voldaan. Daarna trad de politie handelend op, waarby zekere Modderman ernstig werd gewond Velen ontvingen sabelhouwen. Maandag, avond half tien was tlies rustig. Maandagavond werd in den tuin van I het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voor een 4- a 5000 personen gesproken I door Kol (Rienzi), H. Polak en van I Eramenes. Hierna werd eea groote was. I deltocht gehouden die zeer kalm voor „Constantia" werd ontbonden. BUITENLAND. Naar de berichten uit de ver schillende deelen van België te oor- deelen, is het, zooals men wel vermoed- I de, zeer kalm geweest op r Mei. De staatkundige beroering, die anders de kracht der betooginges op den mMei uitmaakte, is door het aannemen der kieswet-hervorming verdwene». Ia de arbeidersbeweging is blijkbaar windstilte gekomen. In het bekken van Luik, waar uit I vrees dat de groote ongeregeldheden I van verleden jaar zich zouden kuanen herhalen, de politie nu strenge maatre- gelen genomen had, werden alle betoo- I gingen verbodentot nu toe werd de I rust niet verstoord. Het aantal werksta kers is betrekkelijk klein de groote betooging, die te Fiemaüe plaats moest I hebben ter gelegenheid van de invading I van het socialistisch lokaal werd ver- hinderd. In het bekken vaa Bergen,waarvoor I weiaige dagen nog bloed vloeide, heerscht een opmerkelijk volstrekte rust, in het district ziet het er uit, alsof het een gewone dag is. Te Bergen werken allenin de om- streken hebben 10,000 van de 20,000 mijnwerkers den arbeid gestaakt, doch nergens werd de orde verstoord; de kolenbranders blijven thuis, de andere werklieden zyn aan den arbeid gegaan. In den namiddag zou er een niets beteekenende betooging aldaar gehou den worden. In het centrum der ge deeltelijke werkstaking in het bekken I werden in verschillende gemeenten kleine betoogingen voorbereid, die van geen belang waren. Een stoet, uit meer dan 4000 per sonen bestaande, trok Maandagavond door de voornaamste straten vaa Brus sel. De houding der betoogers was zeer ordelijk, en ondanks de massa nieuws gierigen kon de stoet zich geregeld J voortbewegen. Tegen 8 uur was het aantal betoogers I tot 7 a 8000 aangegroeidop de Place de la Duchesse werd een meeting ge houden, waar verscheiden redenaars het woord voerden over den acht-urendag, De Maandag te Landen is kalm ver- loopen. De zoogenaamde Meibetooglag I in Hyde Park bepaalde zich tot eea verzameling van omstreeks 800 vreemde anarchisten en joden, en ten hoogste ïoo Eagelschen. Er was een sïeike po litiemacht op de been. De manifestanten droegen roode sjerpen en roods vlag gen, en ventten anarchistische bladen, waaronder er waren in de Hebreeuw- sche en in de Russische taal. Door verschillende personen werd het woord gevoerd, 0. a. door Louise Michel, die op de jongsie onlusten iu België wees, en de buitenlandse he geest verwanten in hun poging tot omver werping van het kapitaal verzocht te steunen. De manifestanten te Parijs groepeer den zich bij de arbeidsbeursden ge heelen namiddag werd de betooging daar en op de Place de la République voortgezet. De betoogers ten hoogste 400 man sterk kwamea herhaaldelijk iu. botsing. Eenige deputaties verzochten in corps ontvangen te worden in de Kamer; dit werd geweigerd en men stelde voor, dat elke vereenlging 1 afge vaardigde zou zenden, die dan allen te gelijk toegelaten konden worden. De deputadën weigerden dit en verlieten onder protest de Kamer. der het toe, dat ik u tot huis vergezel?" Frida kon het bijna niet uithouden van genoegen, terwyl Grete van ergernis do tanden op elkaar klemde. //Dat moet gy maar aan myne moeder zelve vragen, mynheer Rover. Wat my betreft, ik zou garrne nog wat willen rondwandelen, en my, als gy er niets op tegen hebt, by myne vriendinnen hier aansluiten. Een oogenblik dames 1" Als een bestraft kind liet Röver het hoofd hangen; toen echter Grete naar het tafeltje wilde tsrugkeeren om van haar moeder afscheid te nemen, was hy met twee stappen weer naast haar. //Juffrouw Meermann, waarom zyt gij zoo onvriendelyk tegen my?" Zij antwoordde niet maar liep door. //Waarom krenkt gy mij altyd waar gy kunt? Ik heb u toch niets gedaan, en myn eenige wensch is dan ook u slechts genoegen te doen." i,Werkelyk?" Zy bleef staan en zag hem toornig in de oogen. i/Nu, doet u my dan het genoegen en laat ray myn eigen weg gaan I Doe alsof gij my niet kent en bekommer u*niet om my!" Hy schudde het hoofd. «Ik weet wel, dat gy my niet kunt liefhebben en verlang ook zooveel niet. Waarom wilt gy my ech ter van het geluk berooven in uwe nabyheid te zijn Waarom atoot gy zoo wreedaardig iemand van u af, die het van harte goed met u meent?" *Uwe vriendelyke gevoelens jegens mij z\|n ongetwijfeld op hoogen prijs te stellen," antwoordde Grete ruw, //maar zy berok kenen my onaangenaamheden in plaats van genoegen." //Onaangenaamheden? Hoe kan myne onbaatzuchtige vereering u in onaangenaamheden brengen, juffrouw Meermann tiNu dan," riep Grete uit, buiten zichzelf door zyne zachtmoe dige hardnekkigheid, //als ik dan openlyk zal spreken begrijpt gij dan niet, dat gy my belachelyk maakt door uwe voortdurende huldigingen //Belachelyk? O juffrouw Grete, ik ben zeer zeker niet met my zelf ingenomen maar dat mijne eerlyke genegenheid voor u, u belachelyk zou maken - dat heb ik zeer zeker niet geweten... en dat kan u ook geen ernst zyn. Niet waar, gij hebt het zoo erg niet gemeend Grete gaf verder geen antwoord met eene korte beweging draaide zij hem den rug toe en begaf zich naar hare moeder. Waar was het noodig voor om zulk een onderdanigen, vriendely- ken toon aan te nemen I Hy had haar op hare onbeleefdheid on beleefd moeten antwoorden, dan was hun positie onderling zuiver geweest. Die onderdanigheid was onuitstaanbaar. Als kind had zy haar kat reeds niet durven slaan als deze zich deemoedig bukte onder baar dreigend opgeheven hand. En nu had deze laffe man byna niet anders voor haar gestaan 1 Zy was echter niet meer het dwaze kind, dat zich door slaafsohe onderworpenheid liet ont wapenen zyne verdiende straf moest hy hebben. Rëver stond met zijn hond alleen in het gewoel der komenden en g&anden; de menigte drong en stootte tegen hem aan, terwyl hy zich in den stroom werktuigelyk liet meevoeren naar den uit gang. //Belachelyk?" mompelde hy weemoedig, //belachelyk?" En daarby staarde hij met zyne oogen voor zich als wilde hy iemand verwurgen. In het einde van den tuin ontmoette hy juffrouw Meermann en haar zoon. De jonge man werd nog een oogenblik opgehouden. Hy werd aangesproken door den persoon, die de veelbeteekenende beweging met zyn beurs had gemaakt. «Nu Meermann, hoe zal het zyn? Zien wy n van avond by Dachinger Of speelt gy vandaag weer den goeden zoon z/Om negen uur als gewoonlyk," had Juüub geantwoord, terwyl hy vreesachtig om zich heen gezien had en haastig was doorge- loopen. Die lastige vragerWaar was het noodig voor om hem hier aan te spreken. Om negen uur begon zijn tweede leven eerst bracht hy als een welopgevoed zoon zyn moeder naar huis. De eene helft van den dag behoefde van de andere niets te weten. Het was hem niet zeer aangenaam, dat Röver, dien h(j door eene handelsvereeniging kende, zich bij hen aansloot. De aanwe zigheid van een vreemde zou het hem moeielyk maken nog bytyds weg te kunnen komen. Juffrouw Meermann begroette daarentegen den kassier uiterst vriendelyk geen moeder neemt het in 1 grond van haar hart een jongen man kwalyk, als hy hare dochter lief vindt. z/Ik heb uw naam reeds hooren noemen mynheer Röver; zijt kassier in den winkel, waar myne dochter ook in betrekking ie, nietwaar?" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2