GRETCHEN. 10e Jaargang. Donderdag 4 Mei 1893. No. 3017. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: j. c. STADSNIEUWS. Haarlkm» 3 Mei 1893, BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door Let geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 316is Faubourg Montmartre. Met het oog op den aard van het on derwerp zal in het Raadsverslag dat, zooals gewoonlijk by het volgend num mer onzer Courant wordt rondgezonden, d© zaak van de reglementeering der prostitutie niet uitvoerig worden be handeld. In een afzonderlek blaadje zullen ech ter de debatten over deze zaak op de gewone wijze worden afgedrukt. Dit blaadje kan door de Geabonneer de gratis aan het Bureau worden af gehaald. Be Birecieur Uitgever, Zondag 30 April werd ia de boekerij ?sn het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de vergadering der commissie van ambachtsonderwys gehoudeD, waarin de toelichtingen tot de opgave van de vereischten voor het verkrijgen vaa een bewijs van bekwaamheid als meeeter of gezel definitief werdem vastgesteld. De toelichfiagea betreffende de tim merlieden,meubelmakers, smeden, koper- werkers en huisschilders zullea weldra hij de leden dezer commissie voor be langstellenden gratis verkrijgbaar worden gesteld. Na het verspreiden dezer toelichtingen vermeent bovengenoemde Commissie hare taak ten opzichte der proeven vaa bekwaamheid, die door-de Commissie „Veredeling van het ambacht" dezen winter te 'sGravenhage zullen worden Afgenomen, geëindigd en zal zich verder hoofdzakelijk bezig houden met het bevorderen vaa het ambachts-onderwys op de werkplaats. Teneinde samenwerking en eenheid vaa streven te bevorderen, zalzijtrach feu, zooveel mogelijk alle krachten die zich hetzelfde doel tot taak stellen, ramen te breagen en werd ia genoemde vergadering als beginsel vastgesteld eene Nationale vereeniging ia het leven te loepen, die uitsluitend het ambachts- on der wijs in den meest uitgebreiden zin zal behartigen. Zij die zich geroepen gevoelen aan dit streven mede te wer ken en vaü hunne sympathie wenschen te getuigen, kannen zich daartoe wen den tot den J voorzitter der Commissie van ambachts-oaderwijs, den heer E. von Saher te Haarlem. Ia de commissie, door welke ia Juli en Augustus het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de cadet tenschool te Alkmaar zal worden afge nomen, zijn benoemd door den minister van Oorlog o. a. de heerea J. G. Tuïjtel (nederlandsche taal) en R. Luyten (rekenkunde), leeraren hier ter stede. De kantonrechter, heden uitspraak doende in de zaak van den heer P. van Rhijn, firma M. C. van Rhija Zoob, alhier, veroordeelde dezen tot betaling van eene geldboete van 60 bij niet-betaling te vervangen döor eene hechtenis vaa 8 dagen, wegens het af leveren van eene kleinere hoeveelheid sterken drank, dan de wet veroor looft. No. 19 van het Geïllustreerd Zondags blad, dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De roem van Kashgar, geïllustreerde novelle aaar het Etigelsch van Robert Louis Stevenson (5) (Slot) Wat zal ik teekenen? (met illustratie). Dat bea U (met illustratie). Koning Karei VI, de krankzinnige, van Frankrijk (met Illustratie). Een feestelijk Oatslag (met illustratie). Kinder-logika. De uittocht van Jacob 1 van Arragon naar de Balearen (met illustratie.) Een wijze les. Bloedwraak, eenTurksche novelle II (Slot.) Een fraai lente panorama (met illustratie.) On schuldig gevangen genomen (met illus tratie). «Een beroep op uw barm hartigheid." Anecdoten. Diplomatie der jeugd (met illustratie). Oplossbg prijsraadsel XXXVII ea XXXIX. Voor de huishouding. Puzzle. Vier duizendjarige toiletgeheimen. Anecdote-proeve No. 14. Nieuwe prijsraadsels XLV en XLVI, Oa- derwyzers-tractementen. Wat haar scheelde. Een vrijkaartje. Be kroonde anecdote-proeve No. 9. Sch&akrubriek. Het grasgewas op de wegen in den Haarlemmermeerpolder, bracht in pu blieke veiling op ƒ610x, tegen/832s in 1892. B1 ij k e n 8 eene verbetering in de Staatscourant van 3 dezer zal de heer B. J. Herweijer, thans directeur van het postkantoor te 's Gravenhage, zijne betrekking als hoofdinspecteur der posterijen op 1 Juli a. s. aanvaarden, en niet op 1 Mei a. s. zooals aanvan kelijk was gemeld. De heer J. P. Havelaar heeft, tengevolge van het aanvaarden der ba trekking vaa directeur-generaal der pos terijen en telegraphie, opgehouden lid der Tweede Kamer te xijn. Tusschei Utrecht en Dei Haag werd Dinsdag door de directie vau de staatsspoorweg-maatschappij een proefrit gedaan met twee nieuw ver vaardigde spoorwegrijtuigen ten gebruika in het internationaal verkeer tusschen Vlissiagen en Berlin,Het zijn twee aan de eischea van gerief beantwoordende wa gens met verschillende compartimenten, geschikt voor zit- ea slaapgelegenheid. Men kan laags een overdekte loopplank vaa het eene in het andere saionrijtuig komen. De lesgte van eiken waggon is eens zoo groot als die van eea gewoon binnenlaadsch spoorwegrijtuig. De geriefelijke inrichting der ver schillende coupé's met ruim uitzicht naar buiten, valt terstond in het oog. De directem-geaeraal en de chefs van verschillende technische diensten der SUatsspoorweg-ma&tscluppy maakt en dezen proeftocht mede. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van de Ned. Hotelhoudersbcnd ea eenige be langstellenden, is besloten de Interna tionale Tentoonstelling van Nijverheid dit jaar niet te houden in het Paleis voor Volksvlijt, doch in een speciaal daarvoor op te richten gebouw. De groote belangstelling en de vele aanvraag om plaatsruimte, welke zoo wel van binnen- als buitenland bij de Commissie ingekomen zijn, hebbea tot dit besluit geleid. Eveneens is, met het oog hierop, be sloten de Tentoonstelling in de maan den Augustus, September en zoo noo- dig October te doen plaats hebben. Programma's, borderellen van aan gifte en alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen bij dea heer A. Agema, Ruijsdaelkade 15, Amsterdam. De Oudezyds Armsteeg te Amsterdam was Maandagnacht weder in opstand door een of ander krakeel. Toen de politie de orde wilde herstellen en daartoe met sabel en stok de steeg moest binnendringen, werden door de bewoners en bewoonsters de losse trap pen uit de hengsels gelicht en daar mede ging men de agenten te lijf. Toen dit niet het gewenschte succes had, werd het straatje opgebroken en de politie met de steenen bevochten. Menige steen kwam in de Warmoesstraat terecht. Des ochtends lag de steeg nog opge broken. Dezer dagen werd te Am sterdam door eene commissie van drie controleurs der directe belastingen een examen afgenomen van sollicitanten naar de betrekking van commies der directe belastingen, waarvoor zich bij 50 vacatures ongeveer 400 sollicitanten opdeden. Bij eene keuring bleek dat 48 pet. dier sollicitanten pbysiek on geschikt bevonden werden, zoodat een van de vier slechts eene kans tea deel viel. (A. C.) De kleeder maker Tengel te Amsterdam, thans te Zulphen in preven tieve hechtenis in zake den diefstal te Apeldoorn, heeft bekend, dat hij aan iemand te Amsterdam een pakje in be waring had gegeven. De rechercheurs alda&r hebben daarop spoedig beslag gelegd en vonden 40 horloges, waar onder enkele gouden dames-hot loges, 17 gouden ringen, en 20 kettingen, alle van den diefstal afkomstig. Er bestaat kans, dat er nog meer artikelen zullen terecht komen. Te Echterboscb, onder Echt, Is Zondag een moord gepleegd onder de volgende omstandigheden Anna H.f wier ouders aldaar wonen, ging van Roermond, waar zij diende, eene zieke zuster opzoeken. Zekere D. S. uit Maassiel, een man van ruim 50 jaar, die gaarne met haar verkeering had willen aanknoopen, doch van wien zij niets wilde weten, wachtte haar in de uitgestrekte bosschen onder Echt op en heeft haar daar vermoord, vermoe- delyk met een mes. Daarna gaf hij per brief aan den vader van het meisje kennis van het gebeurde en verzocht dezen om verder voor de begrafenis te zorgen, daarbij duidelijk de plaats aangevende, waar het lijk te vinden was. De moordenaar is voortvluchtig. De brigade maiéchaussée uit Roermond, Echt en andere plaatsen zijn terstond uitgerukt om hem te vatten. Als vervolg op het bericht over dea moord te Echterboscb, ge meente Echt, verneemt men, dat de justitie uit Roermond, vergezeld van twee geneesheeren, den kapitein der kon. maréchans&ée en een detachement marechausséjs Dinsdagter plaatse van den moord een onderzoek heeft ingesteld. Uit het onderzoek, op hït lijk verricht, moeten de deskundigen geconstateerd hebben, dat Anna H. vermoord is ge worden met een zeer scherp meshet hcofd was bijna van den romp at. De dader D. S., zeepziederskneebt, heeft zich waarschijnlijk verdronken, althans zijn hoed is op de spoorbrug te Buggen urn gevonden. Door verkeerden wissel- stand ontspoorde Dinsdagmiddag te Lage Zwaiuwe een goederentrein. Er bedden gtese persoonlijke ongelukken by plaats, en ook is de stoffelijke schade niet groot. De reizigers uit 's-Boach moeaten overstappen; de treinen uit Breda en Rozendaal konden over verkeerd spoor juist passeeren. Daar de machine zelve uit het spoor was, zal de opruiming niet zoo heel vlug gaan. Men hoopte echter des avonds gereed te zijn. Uit Marum schrijft men aan de P. G. C. Op den zoogenoemden „stillen hoek", onder dit dorp, kwam Vrijdagavond de wed. Siersma noodlottig om het leven. Hei vriendelijke oude mensch, 89 jaar oud, was nog verbazend krasze zag en hoorde goed, praatte graag een om mezientje met ieder voorbijganger, dien ze maar even kende, en proper als ze was hield ze baar eigen kamertje altijd even netjes en zindelijk. Het water om ts schrobben en te spoelen haalde zij uit eene dobbe, waarby het vee komt te drinken en die zich vlak voor haar huis over den weg bevindt. Toen men haar' Vrijdagavond een poosje miste, vond men haar na eetaig zoeken ia de dobbe, en hoewel ze er levend werd uitgehaald, overleed ze toch een paar uren daarna. Te Ou d-Vroenhoven (L1 s de landbouwer Ch. v. d. B. by het uitgraven van kiezel onder afvallende aarde bedolven geraakt en levenloos daaronder uitgehaald. Een 80-tal arbeiders van de 8troostof-papierfabriek te Omraelander- wijk (gem. Veendam) zijn bedaokL Binnen eenige dagen zullen er nog meer ontslagen worden. De fabriek zal naar alle waarschijnlijkheid tijdelyk stilstaan. Od het oogenblik is er geen stroo meer te krijgende groote voorraad is voor veertien dagen verbrand. Letters» m Bunst. Door de jury in den wedstrijd voor eeuen feestmarsch voor het a. s. lustrum van het Dclftsche Siudentenkorps, ge componeerd door een lid van dat korps, is de gouden medaille toegekend aan den heer Van Tienhoven van den Boo gaard. Er waren 9 composities ingeko men. (Avondpost). Inhoud Nieuwe Gids 8e j g.: IVs Feesten, Jac. van Looijde Criml- neele Anthropologic en de Strafwet, Dr A. Aletrino; het Socialisme, J. Stoffel; Nederl. Bourgeoisie II, F. van der Goes. RECHTSZAKEN- De officier van justitie te Arnhem heeft eene vervolging ingesteld [tegen het socialistisch blad Voorwaarts al- Naar bet duitsck LOUISE WEjSTKIRCH. 3) En daarna sprak zy hem over deze dochter, hoe haar vreugde e$ trots was, reeds vroeg zelfstandig, zeer zelfstandig was gewor den, zoodat zy nooit toevlucht zocht by hare moeder. Terwijl de aioeder sprak, liep Anton Rover met de afgemeten schreden, aan groote, slanke menschen eigen, en met gebogen hoofd naast de spraakzame dame voort, op den voet gevolgd door Waldmann, die kalm zyn meester achterna liep, beiden even stilzwijgend. Sleehts eenmaal verhief de kassier zyn blik, teen namelijk de moeder van de rechtschapenheid van haar man begon te spreken en dat haar het geluk was ten deel gevallen, hare beide kin deren in de voetstappen huns vaders te zien treden. Toen zag hy de gelukkige moeder met zyne sombere oogen zoo dreigend aan, dat zy ontstelde, en by zichzelf bekende, dafc deze jonge man, die lot dusverre door zyne zachtmoedigheid zulk een goeden indruk op haar had gemaakt, werkelyk iets in zyn blik had, dat een meisje schrik kon aanjagen. Voor de deur van het huis der familie Meermann nam Röver nog geen afscheid, zooals Julius had gehoopt. #Al8 gy er niets tegen hebt, ga ik even met n naar boven, mijnheer Meermann; ik heb u iets mede te deelen, wat wy moei- lyk op straat kunnen bespreken." *Dat is uitstekend 1 Ga binnen Juffrouw Meermann bewoonde met hare kinderen een klein, verweerd huis, dat vroeger de ambtenaarswoning van haar man was geweest. Met het oog op het loffelyk gedrag van den over ledene had men als een gunst de weduwe voor een billyken huur prijs in het huis laten wonen. Het hnis, dat minstens honderd jaar oud was, had een zeer ruime benedenverdieping en een breede trap met een mooie eikenhenten leaning. Op de eerste en eenige verdieping was naar de meer moderne begrippen door middel van latweffk een soort portaal gemaakt. De kamer van den zoon was in een half duister gehuld. Het eenige venster kwam uit op een nauwe, vuile binnenplaats. Het inwendige van deze jonggezellenkamer verried duidelyk het ver schil in kaïakter tusschen de beide personen, door wier samen werking de inrichting tot stand was gekomen. Het bed met een sneeuwwitte sprei bedekt, het schoone, hel dere tapyt, de waschtafel wit geverfd inplaats van met een mar merplaat voorzien, de heldere gordynen voor het venster -3 in dit alles was de vlytige hand van juffrouw Meermann te herkennen; Uit de schryftafel by het venster daarentegen, die met eenige weinige papieren, maar met vele eenigezins pikante photografieën en met reukfleschjes was voorzien, bleek, dat hier J alius zyn ver- blyf had. Als iemand, die de beleefdheidsvormen kent, bood hy zyn gast een stoel aan, terwyl hy tegelykertyd zyne manchetten losknoopte en aanstalten maakte om zich de handen te wasschen en zyn haar te kammen voor zijne tweede avondwandeling. Hy had niet veel tyd meer over, dat moest Rover niet kwalyk nemen. Deze echter zat kalm op zyn stoel, streek Waldmann achter zyne ooren «a zag zwygend en zeer ernstig voor zich. Toen Röver geruimen tijd bleef zwygen, nam Julius eindelijk het woord. /,Gy wildet mij iets mededeelen," zeide hy, //en ik kan bijna W6l denken wat het is. Ais het myne zuster betieft, arme vriend., dan was het maar beter, dat gy u die moeite bespaardet. Zy h ons reeds lang boven het hoofd gegroeid. Het doet my leed Röver, ik had n werkelyk het beste gewenscht. Maar wat is er te be ginnen met zulk een lastig meieje als Grete. Tusschen ons blyft het zooals vroeger nietwaar?" #Ik kom hier niet over uwe zuster spreken; in welk opzicht zoudt gy my daarby kannen helpen? Ik wilde n iets anders ver zoeken." ,/Des te beter, dat Grete er niets mee te maken heeft, daar xny nu tenminste nog de hoop is overgebleven, dat ik u van dienst kan zyn." «Ik wilde u verzoeken my voor morgen op de vergadering van ^Concordia" te verontschuldigen, daar ik verhinderd ben." //Concordia" heette de handelsvereeniging, waarvan zy beiden lid waren.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1