DERDE BLAD BINNENLAND. Rechtszaken. Wedstrijden. POLITIEK OVERZICHT. BEHOOBENDE BIJ BAARLEM'S DAGBLAD. TAN Maandag 8 Mei 1893. Het zesde jaarfeest van et Leger des Ileils in Nederland werd londerdagavond met een groote bijeen- ornst in Maison Stroucken te Amster- ara gevierd. Op het orkest in de groote ial zaten de kolonel Oliphant en diens htgenoote, omringd door een grooten af van mannelijke en vrouwelijke of- deren. De balkons der zaal waren ver- erd met vlaggetjes van allerlei kleur, rwijl verder groote bloedroode schil- 'H waren opgehangen, waarop men „Voorwaarts", „Zegepraal" en „Wij ijzen God voor een jaar van zegen en er winning". De bijeenkomst, die vrij goed, maar ig niet zoo druk bezocht was als wij bij vorige jaarfeesten zagen, werd lopend met gebed en het zingen van [•schillende liederen. Ben kapitein van het Leger te Haar- ii deed daarna een verhaal omtrent it werk der officieren en soldaten onder behoeftigen in de achterbuurten, aarna kolonel Oliphant het woord nam i een en ander mede te deelen om- nt het werken van het Leger in Ne- id in het afgeloopen jaar. Hij hield zijn rede in de Engelsche il en het hetgeen hij sprak vertolken. De kolonel wees er op dat, zoo er il reden had bestaan voor achteruit- ng, dit zeker in het afgeloopen jaar l geval was geweest. Immers van vele nten had men getracht het Leger ver- cht te maken, zelfs waren er twee >chures tegen in het licht gegeven, ch, trots dit alles, is er vooruitgang er het gelieele land. Dit getuigen, l-s ide de kolonel, enkele cijfers. Niet minder dan 6 nieuwe legerkorp- i werden opgericht, 2 tjalken werden ar Friesland "gezonden om redding te engen op het platteland, 85 candidaten ii aangenomen, 4700 personen betuig- ri hunne instemming met de begin- on van het Leger, terwijl 2369 per- ien als Heilsoldaten toetraden. 12,544 huisbezoeken werden afgelegd, >08 samenkomsten gehouden, meer dan één millioen nummers verkocht van De Oorlogskreetdie binnen korten tijd waarschijnlijk dagblad zal worden. Te Amsterdam zijn werkzaam 60 of ficieren, heeft men het hoofdkwartier, een drukkerij met vijf persen. Dezen winter had men 3 toevluchtshuizen en 6 werkplaatsen voor behoeftigen, die zich in veler steun mochten verheugen. Spr. bracht dank voor den ondervon den steun aan allen-, bovenal voor de giften ontvangen van H. M. de Koningin- Regentes en H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden. Te YGravenhage verstrekte het leger 30,000 porties eten en 7500 nachtver blijven; te Rotterdam was het aantal ongeveer even groot. De kolonel besloot met eene opwek king het leger te steunen, waarna zijne echtgenoote een paar liederen zong en mede tot steun opwekte. Met gebed en gezang werd de bij eenkomst daarna gesloten. In de kom der gemeente Nu- mansdorp sloegen Vrijdag twee voor een boerenwagen gespannen paarden op hol. Op den wagen zaten vier per sonen, van wie twee gekwetst werden, en een zelfs zóó ernstig, dat hij niet vervoerd mocht wordende wielen zijn hem over het lijf gegaan. A. I. de Haan, een koffiehuishouder te Amsterdam, staat terecht omdat hij op den Dam een passagier, leeraar aan de H. B. S., diens gouden horloge zou gerold hebben. Puur verzinsel, zegt de man. Hij is volkomen onschuldig. Iiij weet er niets meer van dan dat een agent op hem is toegeschoten en hem naar 't bureau heeft gebracht. De heer, die zijn horloge verloor, be gaf zich met de tram Dam-Linnaeusstraat naar de Plantage om een voorstelling bij Prot bij te wonen. Eerst in't theater miste hij zijn uurwerk. Hij heeft op 't balkon van de tram gestaan, na vooraf zeer veel moeite te hebben gehad zich een plaats te verwerven. Eerst den vol genden morgen zag hij zijn horloge terug bij den commissaris van de eerste sectie. Over de reputatie van bekl. is men 't niet eens; twee rechercheurs weten van den man geen kwaad; evenmin de inspecteur Batelt. Toch kende deze laat ste den bekl,, omdat hij meermalen der politie inlichtingen gaf. Het O. M. is eenigermate verrast over die onwetend heid van den heer Batelt, want beklaagde is in de laatste jaren, dus deelt het O. M. mede, herhaaldelijk veroordeeld. Maar een inspecteur van de Amsterd. Omni busmaatschappij kent den bekl. wel: hem is deze afgeschilderd als een ge vaarlijk zakkenroller, en inderdaad was bekl. dan ook herhaaldelijk 's avonds op den Dam te zien tegen den tijd dat de trams druk bezet worden, wanneer nl. de schouwburgen aangaan. Op den avond van 3 April was die inspecteur op den Dam, waar hij weder den bekl. zag, die een paar malen iets uit zijn zak haalde. Get. ging hem achterna en zag dat bekl. nog tweemaal iets uit zijn zak haalde en wel een horloge. Denkelijk gerold. Get. waarschuwde een agent, die den bekl. aanhield en naar een bureel wilde brengen. De agent verklaart dat de tocht o.a. ging door de Pieter Jacobstraat, waar bekl. ontvluchten wilde en met den get. aan 't worstelen geraakte. Andere agen ten snelden ter hulpe, en gezamenlijk bracht men den arrestant naar het bu reau. Onder 't worstelen uitte bekl. een kreet alsof hij iemand ter hulpe riep. Op 't politiebureau werd een onderzoek inge steld, maar niets bij bekl. gevonden, zoo dat men hem losliet. Maar een oogenblik later verscheen aldaar een man met zijn zoontje, brengende het gestolen horloge, 't Zoontje had namelijk het horloge ge vonden in de Pieter Jacobstraat, op de plaats waar de agent en de bekl. gewor steld hadden. Opmerkelijk is, dat de bekl. in de buurt bekend staat als „ZakkieDe Haan". Nadat de zaak voor een uur geschorst was, werden eenige nieuwe getuigen gehoord, die nog enkele bijzonderheden nader vaststelden. Het O. M. meende dat bekl. zich aan den te laste gelegden diefstal had schuldig gemaakt en eischte driejaar gevangenis. De verdediger achtte daarentegen het be wijs niet geleverd en verzocht vrijspraak. Zooals reeds is medegedeeld is op uitnoodiging der Amsterdamsche Ath- letische Club een wandeltocht voor lief hebbers uitgeschreven, die zal plaats hebben op 9 Juni e. k. Als le prijs is uitgeloofd een kam pioensjerp met zilveren plaat en diplo ma, als 2de prijs een zilveren, ala 3de prijs een bronzen medaille. De mededingers zullen des avonds bij hun terugkeer verwacht worden in den Parktuin, waar alsdan een feest- concert plaats heeft en de prijzen zullen worden uitgereikt. Aanmelding tot mededinging dient vóór '1 Juni e. k. te geschieden bij den voorzitter der regelingscoramissie, den heer G. A. A. Dudok de Wit, Keizers gracht 258 te Amsterdam. De verdere leden dezer commissie zijn de heeren C. T. Jibben, onder-voorz., Ant. J. Abs- poel, A. J. van Dugteren, N. J. Kam pers en J. K. Haentjes, secretaris. Het inleggeld bedraagt f 2,50. Dertig leden der Amsterdamsche en Utrechtsche vélocipède-clubs hebben welwilldnd de taak van controleurs op zich genomen. Vrijdag gaf de Duitsche Rijksdag reeds den indruk alsof hij op sterven lag. Even als ook Donderdag reeds gedeeltelijk plaats vond hielden de meeste sprekers slechts verkiezingsredevoeringen, niet voor de vergadering maar voor de natie bestemd. Nieuws werd er niet meer gezegd. Tegen den middag waren er nog een 20tal sprekers ingeschreven, maar allengs lieten er zich enkelen schrappen, onder hen ook Ahlwardt. Onder deze omstandigheden is er, zij het ook eene flauwe hoop, dat heden .avond het tot stemmen komt. Lieber, van het centrum, verklaarde het voortbestaan van het centrum, ook üi het belang des Rijks, gewichtiger te achten dan dit legerontwerp. Wij vinden het militarisme, zeide hij, in de steeds voortdurende ontwikkeling van de Prui sische staatsgedachte tot de Duitsche rijksgedaehte. In den Rijksdag moet Duitsche politiek gevoerd worden. opschudding Caprivi deed Lieber opmerken dat diens uiting over het centrum niet va derlandslievend was. De Regeering (zeide hij) liet van hare eischen vallen wat zij in het belang van den inwen- digen vrede meende te moeten laten vallen. Ik zou plichtvergeten en geweten loos handelen indien ik niet Yoor het land zoo beslist mogelijk opkwam tegen het ons leger verzwakkende voorstel van het centrum 'levendige bijval). Bennigsen zeide dat nieuwe verkie zingen niemand aangenaam zijn, behalve den sociaal-democraten. Wij moeten (zeide hij) den Franschen de hoop op revanche ontnemen. Eene herhaalde ont binding zou ten slotte tóch tot de over winning der militaire autoriteiten leiden. Daarom moet het ontstaan van een con flict vermeden worden. Nadat nog Payer (sociaal-democraat) en-Decken (Welf) tegen het ontwerp en tegen het voorstel-Huene gesproken had den, Komierowski (Pool) in naam zijner fractie voor het voorstel-Huene en Win terer (Elzasser) verklaard had, dat aan ieder zijner vrienden vrijheid was gelaten overeenkomstig zijn geweten te stemmen, werd de verdere discussie verdaagd tot Zaterdag ochtend 11 uur. Bij een bezoek aan de markt te Vil- lette zeide de fransche minister van landbouw, dat de tegenwoordige omstan digheden niet toelaten het verbod van den invoer van runderen over de Belgi sche grens te herroepen, en wel met het oog op den gezondheidstoestand van het uit België en Holland komend vee. Het engelsche Lagerhuis heeft in der de lezing de begrooting der inkomsten aangenomen. In de italiaansche Kamer heeft mi nister Brin niet willen antwoorden op de vraag hem door Barzilai gedaan omtrent de houding van de oostenrijk- sche politie te Triest, welks bevolking bij gelegenheid van het feest van het italiaansche koningspaar openlijk be wijzen van sympathie aan den dag heeft gelegd. De voornaamste Amerikaansche bla den hebben tegenstrijdige berichten uit Hawaï ontvangen. De correspondent der Tribune seinde dat het herstel van het koningschap ophanden was. De roya listen boycotten de voorloopige regeering. Daarentegen schrijft de reporter van de Sun dat de voorloopige regeering krachtig genoeg is om alle pogingen tot onderwerping te verijdelen, terwijl de berichtgever van den New-York Herald een Amerikaanseh protectoraat of de inlijving bij Amerika onwaar schijnlijk noemt, aangezien een inter nationaal protectoraat de eenige prak tische oplossing brengen kan.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 9