GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag 16 Mei 1893. No. 3026. ABONNEMENTSPKIJS: ADYERTENTIËN: J STADSNIEUWS. Grensregeling met Heemstede. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnmnmer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE cé Co., JOHN F. JONESSlice., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. HAARLEM, 15 Mei 1893. De Geneeskundige Armencomraigsie komt in een missive aam den Raad er tegen op, dat het onderzoek van vrou wen door de stads-geneeskundigen zou geschieden, daar dit h.i. tot de chirur gische praktijk behoort. Voorts dringt zij er op aan, dat in elk geval de heel kundigen niet worden gedwongen dexe vrouwen bij zich aan huis te ontvangen, r-,Burgemeester en Wethouders stel len voor, een subsidie van ioo te ver- leenen aan den Nederl. Bond v. Oud- Onderofficieren die den 15, 16 en 17 Juli e. k. hier ter stede, verbonden aan de jaarlyksche algemeene .vergadering, een schietwedstrijd zullen geven. In de plaats van dea heer J. Krol Kzn. die wegens zijn aftreden als voor zitter der „Vereeoiging" heeft opgehon» den lid te zijn zijn van het College vaa Commissarissen over het gemeentelijk muziekkorps, worden voorgedragen de heer C. Prins Szn„ thans voorzitter en C. Witteveen Czn., secretaris dier Socië teit. Bij het eindexamen der Burgeravond school is toegekend een volledig getuig schrift aan Jean Pierre Aufderheide, geb. te Amsterdam, Pieter Antonins ïit, geb. te Haarlem. Een getuigschrift voor alle vakken, uitgenomen voor de frassche faal 1 aan Willem Pieter Nederkoorn, geb. te Haarlem, Adrïaa» Smits, geb. te Haar lem, Wouter Vollem&KS, geb. te Rotter dam, Pieter Abram Poppiak, geb. te Haarlem, Cornells Theodorus Brouwer, geb. te Warmond. Een getuigschrift voor de verplichte vakken en de wiskunde: aan DïrkAa- ionius Molenaar, geb. te Haarlem, Hen drik Willem Smit, geb. te Haarlem, Cornelis Hendricus Drayer, geb. te Hil versum, Johannes Christophoius Otto Cammas, geb. te Amsterdam. Aan Cornelis de Wilde werd de door hem aangevraagde aanvulling van het in het vorige jaar verkregen getuig schrift met de [fransche taal, verleend. By Koninklijk Besluit vaa 29 April is aan dea tweede luitenant A. A. Wal raven Holle, van het 3e bataljon 4e regiment infanterie alhier, op zijn ver doek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. In verband hiermede wordt de eerste luitenant F. A. F. Sommer, die van zijne detacheering bij het leger in Oost Indië is teruggekeerd, Ingedeeld bij het 3e bataljon alhier. Ia de O. H. C. van Zatardagavosd stelt mr. G. J. Grashuis te Hillegom gewezen zendeling en O. I. Ambtenaar, thans lector aan de Leidsche universi teit zichzelven candidaat voor de Tweede Kamer, kiesdistrict Beverwijk, terwijl hij in de annonce zijne politieke begin selen vrij uitvoerig blootlegt. Dit denkbeeld is iets nieuws es zou wanneer het ook elders bijval vond, niet onvoordeelig zijn voor de advertentie kolommen der blsden. Of de steller plezier aan de nieuwigheid zal beleven, is een andere vraag, die (om eens deftig te spreken in een komiek geval) door de stembus zal moeten worden beantwoord. De zaak over de grensregeling van Haarlem en Heemstede is nog niet ver gevorderd. Wij vernemen, dat het voor stel van Gedeputeerde State», strek kende naar het schijnt tot het voegen bij Haarlem van een gedeelte van den Hont tot aan de buitenplaats van den heer Victor, op dit oogenblik bij Bur gemeester en Wethouders dezer ge meente berust. Wanneer wij dus goed ingelicht zijn (en wij meenen dat te wezen), dan blijkt hieruit in elk geval, dat Ged. Staten ovortnigd zijn van de wensche- lijkheid van Haarlems uitbreiding aan die zijde en is op het totstand komen daarvan alle kans. Een levendige drukte, veroorzaakt door een twee honderd-tal wielrijders, die van alle kanten waren toegestroomd, en talrijke toeschouwers, heerschte Zon dagmiddag in en om Beverwijk. Op den straatweg VelsenLimmen, van kilometerpaal 10.5 tot 23, werd de wegwedstrijd gehouden vaa de Noorö- Hoilamdsche Wielrijdeisclubs. De af stand was 25 K. M. met een keerpunt. Ter deelneming hadden zich opgege ven de zes navolgende clubs: „Edo," „Amst. Velocipède Club", „Achilles" en „Alasca" van Amsterdam, H. W. V. „de Kettinggangers" van Haarlem, en de „Hoornsche Wielrydersvereeniging," welke tezamen met 24 racers uitkwamen, te verdeelen naar de getalsterkte der clubs. Er werd gestart in vijf heats, met een tijdsverschil van 5 minutes. De eerste ging af, eenige minuten voor 1 uur. Hierin reden mede de heeren Pos, van de „A. V. C.", Baron, van idem, Vorstman, van de „Kettinggangers", Schouten, van „Alasca" en Godvliet, van Hoorn. De tweede afdeeling bestond uit Rljaders, van de „A. V. C.", Hout man, van de „Ketthsggaugers", Huijs- kes Jr., van „Edo", Anderheggen, van „Achilles", Boele, vaa „Alasca". Daarna startten V. d. Kwast, (per soaeêJ), Bultman, vaa „Edo", Janssen, vaa „Alasca", Theissiag, van „Achillea", Iasinger, van de „A. V. C." Weer 5, minuten later Adler, van de „A. V. C.", V. d. Grieadt, van de „KettioggaBgers",Friedrichs, van „Achil lea", Mastenbroek, vaa Hoorn, en Har- perink, vaa „Alasca". Eindelijk te 1.18 minuten de laatste afdeeling, de heeren Abspoel, van de „A. V. C.", Eden. vaa de „Kettiag- gangers," Huijskes Sr., vaa „Edo", Beisenkerz, van Hoorn en Bloem, van „Alasca". Ongeveer tien miauten voor tweeön kwam de eerste rijder, Vorstman terug, ea passeerde onder luid gejuich den eindstreep. Successievelijk keerden ook de anderen terug. Nadat de laatste rijder binnen was begaf zich de jury bestaande uit de heereaC. kA. Schroder, president, A. Scheltema Beduia, J. A. Leupen, J. T. J. Huisser, tijdopnemer en G. A. Pos, aaar hotel „Apeldoorn" te Veisen om de tijden te berekenen. In groote span ning werd de uitslag door belangheb benden verbeid, immers werd er over den vermoedelijken .uitslag zeer verschil lend gemompeld. De raeesten hielden het op de „Kettinggangers," wat niet te verwonderen was, daar men reeds algemeen wist, hoe kranig de leden dezer club H. van de Griendt en J. J. Eden hadden gereden. Weldra verscheen de jury op het balkon en werd de uit slag voorgelezen. Voor iedere club werd de gemiddelde tijd der rijders genomen. De eerste prijs, gouden medaille, werd behaald door de „Kettinggangers" met den gemiddelden tijd vaa 50 min. 3 sec. Tweede was „Edo" in 50 min. 16 sec.; Achilles drie in 53 min. 26 sec.; de Hoornsche W. V. vier ia 56 mia. 24 sec.; Alasca vijf in 56 mio. 36 sec. en de „A. V. C." zes in 58 min. 2 sec. Aan dezen race was ook een personeele wedstrijd verbondenhiervoor waren 4 medailles uitgeloofd, waaronder een verg. zilv. medaille, beschikbaar gesteld door den Alg. Ned. Wielrijders bond. Deze werd behaald door H. van de Griendt, die den weg in den koristen tijd, 46 min. 24 sec. aflegde, en tevens het record over 25 K.M. op den weg vaa Koning, die er 46 mio. 36 sec. over deed, heeft geslagen. Zijn rijden verdient vooral een woord van hulde, wijl er nogal waf wind op den weg stond. Met een verschil van 12 sec. behaalde Eden den tweeden prijs, zilv. med. Ott. Bult man was drie in 48 min. terwijl Van der Kwast en Vorstman belden den zelfden tijd van 53 mia. 12 sec. maak ten, ëa om den vierde.:?, prys, bronzên med,, moesten loten. Hierbij was het let den heer Vorstman gunstig. Een schocne overwinning werd dus door de „Kettinggangers" behaald, daar behalve dat zij het meesterschap over de andere noord-hollandsche clubs ver wierf, drie harer ryders bovendien in den psrsoneelen wedstryd met pryzen werden bekroond. Nadat de uitslag was bekend ge maakt, werd door de talrijke wielrijders oader leiding van den heer Otto Cohen, afdeelings-coasul van Noord Holland een tocht ondernomen over Bloemendaal naar Haarlem, alwaar in café „Brink maan" werd gedineerd. Hier ontbrak het natuurlijk niet aas de noodige toosten en hei noodige rumoer. Bij de uitreiking der prijzen, hetgeen geschiedde bij monde van de heeren J. C. Burkeas, ie secretaris van den A. N. W. B., en Schröder, deelde de heer Cohea mede, dat hij voor v. d. Griendt nog een gouden medaille beschikbaar stelde. Ea hiermee was deze wedstryd afgeloosen, welke ongetwijfeld naar aller wensch is geslaagd, daar de orde en regelmaat door geen enkel ongeval werd verbroken. Zondagmiddag gaven een dertigtal leden van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap/' de aangekondigde ma- tinée ia „de Harmonie" te Alkmaar, onder directie van den heer W. Robert ea met medewerkiag vaa de heeren G. Ph. Zalsman, bariton, A. C. Reissig, tenor ea van der Velde, piano, de laatste bij ontstentenis van den heer C. G. J. Rtul, De heer Zalsm&n droeg 6 liederen van Schubert ea drie vaa Pijsel voor, terwijl de heer Reissig gekozen had Gounods „Ave Maria" en „Mijne Moe dertaai" van Brandts Buijs. Beiden war den zeer toegejuicht, terwijl cok de liedertafel, te cordeelea naar de stem ming van het kleine publiek, goed zong. De heer van der Velde speelse opeen tamelijk slechte piano verdienstelijk de Caprice van Rafï. Men meldt ons: Zondagmiddag 14 Mei hield deToo- neelclub „Multatuli" hare 5e jaarverga dering in „Feiix Favore." Uit het verslag van den Penning meester bleek dat de vereeniging flink vooruitgaat. Derhalve werd besloten, evenals vroeger, de uitvoeringen in den schouwburg te doen plaats hebben. Verder werd besloten om evenals in het vorige jaar een plezier vaart naar Utrecht te organiseer en en wel op Zon dag 18 Juni a. s. Het bestuur der R. Kath. Leesver- eenigïssg alhier, heeft hefc plan opgevat, het gouden Bissehops-Jubileum van Z. H. Paus Leo XIII te herdenken met eene feestvierieg, welke, naar aanvan kelijks beramingen, zal kunnen plaats vinden tegen of in het begin vaa den herfst van 1893. Eene muziekuitvoering zal eene aan merkelijke plaats beslaan in het pro gramma, dat aader zal worden vastge steld en ter algemeene ken eis gebracht. Reeds nu echter is men overeengeko men, dat het oratorium de Schepping van Hayda zal worden uitgevoerd en bovendien eene geiegenheidscantate van kleinen omvang, dat de leiding zal wor den gesteld in handen van den heer N. H. Audriessen, dat getracht zal wor den een gemengd koor te vormen, on dersteund door het orkest van den heer Kriecs. Door het bestuur der R. K. Leea- vereeniging en het comité van bijstand wordt eene circulaire verapreid, ter op wekking aan zangers en zangeressen, tot het vormen van een koor. In den afgeloopen nacht omstreeks 2% ure, is eeae felle brand uitgebroken in het turfpakhuis, tevens bergplaats van petroleum enz. van Wilhelmus Luyken, gelegen aan de Zuidpolderstraat No. 38, waarvan de oorzaak vooralsnog onbe kend. Dit perceel is geheel uitgebrand. De brandweer heeft de belendende per- ceelen behoudenmaar deze hebben veel waterschade bekomen. Alles was verzekerd. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, voor den tyd van drie maanden den rouw zal aannemen, ingaande 13 dezer, te weteneene maand grooten, eene maand halves en teene maand lichten rouw, wegens het overlijden van Z. D. H. George Victor, Vorst van Waldeck Pyrmont, De hoogleeraar Buijs, die reeds sedert geruimen ernstig ziek was, is Zondag te Leiden overleden. Johan Theodoor Buijs werd den 2 6sten Januari 1828 te Amsterdam geboren. Te Leiden stndeerende in de rechten, zette hij zijne studiën te Amsterdam voort, waar hij tevens werkzaam was aan de redactie der Amsterdamsche Courantt Weldra benoemd tot hoogieeiaar aan het Athe naeum te Amsterdam, verwisselde hij zijne standplaats reeds in 1864 met Lei- 12) HOOFDSTUK V. Uitgeworpen. «Het is goed," zeide de commissaris, //dat antwoord had ik verwacht, maar gij behoeft hierom uw ontbyt nog niet koud te laten worden. Gij zoekt waarschijnlijk eene betrekking in den handel «Dat juist niet...." //Maar gy hoopt toch er binnen korter of langer tyd een te vinden //Nooit, nooit meer." //Wilt gy dan uw leven lang copieeren tegen drie cents per vel?" Rö7er had geen antwoord op deze vraag. Hy legde zyn vnist op de tafel en keek strak voor zich neer. Waldmann, wiens reukorgaan door den geur van het gebraden vleesch verleidelijk werd gestreeld, begon zachtjes jankend over zijn meesters knie te krabben en wilde maar niet tot badaren komen. Met een weemoedigen glimlach sneed Anton het eerste stukje van zyn vleesch af en gaf hem dat. z/Neem het my niet kwalyk, mijnheer de commissaris! De arme schelm heeft sinds geruimen tyd geen vleesch geproefd. Gy hebt het zelf gezegd, dat het my slecht gaat. Het is wel een groote dwaasheid, dat ik in mijn toestand er nog een hond op na hond. Als ik het over myn hart kon verkrijgen, dan had ik hem reeds lang weggedaan." arLeg uzelf geen dwang op," zeide de commissaris vriendelyk, legde het oversohet van zyn maal op het bord bij elkaar en zette het den hond voor. ,/Die flinke hond moet ook zyn deel hebben. Als gy een der onzen wilt zijn, dan zal het u noch Waldmann voortaan aan het noodige ontbreken. Wy betalen onze menschen goed, in het oog houdende den stelregelmet hongerige kaften is het slecht muizen vangen. Waarom wilt gy eigenlijk niet? Uit trots? Is het eene schande de maatschappij van booswichten en misdadigers te bevrijden Of meent gy, dat het meer onteerend is misdadigers op te sporen dan ze te veroordeelen, wat de rechters doen of ze te'bewaken zooals de beambten der gevangenissen, die toch allen hoogst achtenswaardige personen zyn?" z/Ik ben niet trotsch," zeide Rover langzaam, //ik zon iedere betrekking willen aannemen maar ik wil niemand zoo on gelukkig maken als ik het zelf ben geworden." „Hm, dat laat zich hooren. De justitie is niet alwetend; on rechtvaardige vonnissen komen wel voor, maar dat ligt, zooals in uw geval, aan de onvolmaaktheid van de begrippen der menschen. Wanneer men alles nauwkeurig had kunnen onderzoekeu dan zou een afloop, zoeals die in uw zaak w&s, onmogelijk zyn ^geweest Maar ook dit staat niet geheel vast. Juist wanneer gij u in ons vak laat opnemen zult gy middelen en gelegenheid genoeg heb ben om uwe eigen zaak tot klaarheid te brengen, wie weet met welk gelukkig gevolg." z/Gij bedoelt....?" Anton was geheel aandaoht. Voor de eerste maal kwam de hoop weer met nieuwe kracht by hem op. //Dat het zou mogelijk kunnen zyn gij houdt een gunstigen uit slag voor mogelyk Dus gelooft gy tenminste niet aan myn schuld? Bedrieg my niet mijnheer de commissaris. Gy zoudt on getwijfeld zoo niet .spreken, als gy niet een vermoeden hadt een verdenking koesterdet tegen iemand om Godswiljnoem my z^jn naam." «Kalmte, jonge vriend. Ik heb een spoor gevonden, dat wil ik U niet verzwijgen, en ik volg het, maar ik vertel niets, vooral niet aan een leek. Ik kan u wel dit zeggen: als ik naga wat ik weet van verschillende misdadigers, en mijne verschillende be schouwingen van vroeger en tegenwoordig, dan houd ik persoon lijk het voor onmogelijk, dat wy in n een bedrieger zonden moe ten zien.... Jnich niet te vroeg, want myne persoonlijke overtui ging kan u helaas van weinig nut zyn." z/Toch dank ik u, dank ik n meer, dan ik n zeggen kan," zeide Röver, en er kwam eens glans in zyne sombere oogen. Als een vizioen zag hy het beeld van eene gelukkige toekomst, zooals by die vroeger zyne moeder kon voorspiegelen, weer voor zich en daarby de zekerheid dagelijks om te gaan met een man, die in hem geen dief zag; de hoop door vereende onderzoekingen de waarheid aan het licht te brengen en zyn naam onbesmet tenré

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1