Op den Zwinenburgwal te Amsterdam werd Maandagmiddag een 6-jarige knaap door een rijtuig overre den dadelijk naar 't Binnengasthuis vervoerd, bleek de jongen bij aankomst aldaar reeds overleden. De Braziliaan, William Ste- wart, heelt Vrijdagmorgen om 8 uur zijne wandeling van Luik naar Amster dam aangevangen. Er was bepaald, dat deze afstand in 2% dag zou moeten af gelegd worden, zoodat de wandelaar Zondagavond om 6 uur te Amsterdam had moeten aankomen. De weddingschap is evenwel door hem verloren eenige uren na den bepaalden tijd kwam hij aldaar aan. Om tien mi nuten voor zessen was Stewart nog te Breukelen. Wij ontvangen een eacem- plaar van eene circulaire, welke aller- wege in ons land zal worden verspreid Manifest van den Ncderlandschen Roomsch Katholieken Volksbond, uit gegeven ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van den Bond, by de opening van het eerste congres van katholieke vakvereenigiageD. Wat wil de Hederl. R. K. VolKsbond Eene krachtige beweging is onder de Katholieken van Nederland ontstaan. Mannen van verschillenden rang en stand, jong en oud, hebben ae banden ineengeslagentalrijke vereenigingen zijn gesticht tot bestrijding van het groote gevaar, dat den werkman bedreigt en gaandeweg de maatschappelijke kwalen doet toenemen, n.l. den drievoudigen vijand, dien wij met alle kracht hebben te bestrijden. Wij noemen in de eerste plaats het materialisme of de leer der stofvergo ding, waarin voor God of diens gebod geen plaats meer is. De tweede vijand ishet individua lisme of het stelsel van den eenling, hetwelk de kracht van den werkmans stand heeft gebroken en welke kracht hersteld moet worden. Op de derde plaats het Socialisme, hetwelk door ons moet worden bestre den, daar het godsdienst en gezag on dermijnt en tot daden van geweld aan spoort. Tegen dezen drievoudigen vijand treedt de „Nederl. R. K. Volksbond" met ontplooide kruisbanier in 't veld en doet daverend hooren In naam van den Christus vereenigt u I De fransche revolutie, onder voor wendeel den werkman vrij te maken, heeft wat er nog over was van de oude gilden, waar de arbeid steun eu be scherming vond, vernietigd; zij heeft den werkman, alleen en ontwapend, aan het machtig kapitaal overgeleverd 't Ie tijd dat de arbeid iu eere en recht worde hersteld. Het Socialismej evenals wij, erkent en verspreidt deze noodzakelijkheid. Maar door eene on begrijpelijke geestverblindiag stelt het zich tegelijkertijd aan als de verkondiger van de noodlottige leerstellingen, door de fransche revolutie in de wereld ge zonden. Het neemt hare dwalingen over, kleeft deze dwalingen aan tot in hun uiterste gevolgtrekkingen en meent daardoor de bestaande kwalen te ge nezen. Door het vernietigen van Godsdienst, Familie en Eigendom willen de socialis- - ten het geluk wedergeven Ia een algemeene slaafsche onderwerping aan een almachtigen, on verantwoordelijken en godedienstloozen staat meenen zij het ideaal van beschaving en vrijheid te vinden 1 Zonder twijfel zullen hunne pogingen niet gelukken. Doch al ware dit zoo, huDne onmacht zou blijken op den dag, dat het hen gegeven zou wordea hunne hersenschimmige leering in werkelijkheid toe te passen. Maar die verzekerde nederlaag is niet bij machte de on gelukkigen, door hun hersenschimmig ideaal begoochéld, te redden. Indien de omwenteling, welke men ons voorspiegelt, een begin van uitvoering mocht hebben, dan zou de werkende klasse het slachtoffer worden van een der hevigste beroeringen, als waarvan de geschiedenis geen tweede kan aanwijzen. Het is dan ook tot die werkende klssse vooral, dat wij het woord richten I Haar geluk, hare redding, dit is ons streven I Den werkman verheffenin de wereld van den arbeid den vrede terugbrengen; den eerbied voor ieders recht, patroon en werkman, doen heerschende klove dempen tusschen kapitaal en arbeid ziedaar ons doel! Ons program is gegrond op de heer lyke Encycliek van Z. H. Paus Leo jflll: Rerum novarum („Over den toestand der werklieden"). Wat wij willeti Wij willen, dat de werkman niet als een stomp werktuig gebruikt worde, dat slechts waarde heeft naarmate van het voortgebrachte werk, maar dat hij behan deld worde als een vry wezen, met eene onsterfelijke ziel, onze broeder en ge lijke voor God I Wij willen, dat hij het zoete geluk van het familieleven geniete; dat zijn huiselijken kring geëerbiedigd zijdat zijne echtgenoote hem niet door de fa briek ontnomen worde, maar de engel des huizes blijve. Wij willen, dat noch zijne krachten, noch die zyner kinderen door een over dreven arbeid worden uitgeput. Wy willen hem zyn recht op de we- kelijksche rust waarborgen, opdat de „Dag des Heeren" zijn eigen dag, de dag des werkmans zij. Wy willen hem verzekerd zien tegen armoede, wanneer ziekte, ongeval ol ouderdom hem treffen. Wij willen volgens 's Pausen woord: "dat een matig en eerlyk werkman van zijn loon kan bestaan." Wij willen, door de oprichting van Staatswege van Arbeidsraden en Arbeids kamers, trachten mede te werken tot het voorkomen en uit den weg ruimen van geschillen tusschen patroons en werklieden. Wy willen waarschuwen tegen de ver derf elyke theorieq der sociaal-democra ten, en door middel van de pers ont wikkelen, kenbaar maken en verdedigen datgene, wat kan dienen in bet belang van Kerk, Staat en Gezin. Tegenover deze rechten willen wij ook, dat de werkman trouw zijne ver plichtingen nakome tegenover zijne meesters; dat hij medewerke tot hand having van het koninklijk gezag, en zich toelegge op een trouwe vervulling zyner godsdienstplichten, zoowel als die tegen over zijn gezin. 't Is vooral door de kracht van zelf standige en sterk ingerichte vereenigin gen en vakvereenigingen, in een mach tigen Bond vereenigd, dat wij ons program willen ten uitvoer brengen Wij onderwerpen dit program van eendracht en verzoening aan de goed keuring van al onze geloofsgenooien. Het zal, zoo wij hopen, het program worden der Katholieke Volkspartij van Nederland. Tegenover de party, die slechts kracht bezit om te vernielen, maar niets wil en niets kan opbouwen, die spreekt uit naam van slechts een gering gedeelte der werkende klasse, tegenover die partij richten wij het leger van hen, die het gelnk en de verheffing van den werkman wiilen. Sterk door zijn getal reeds duizenden schaarden zich in zijne ge lederen vastberaden tot het bereiken van zijn doel, zal de „Ned. Roomsch Katholieke Volksbond" weldra onver- winbaar zijn, indien allen zich aansluiten, die Kerk en Vaderland getrouw zijn. Vooral dringen wy aan op de toe treding van onze broeders, de werklie den voor hea staan wij in de bres, en verbinden wy ons hunne billijke rechten te verdedigen en hen hunne verplich tingen voor oogen te stellen. Wij dringen ook aan op dea steua der meer gegoede standen. Dat zij den werkman naderen, hem helpen in zijnen strijd tegen het socialisme(jhem de hand reiken, en als 't moet ia zijn voor deel afstand doen van eenige hunner voorrechten. De vrede iu de maatschappij, de ver zoening der standen zal hen tot be looning strekkeo. Dit doel is zeker schoon en edel genoeg, om ook den minst-werkzame en den [minst-liefdadige tot medewerking te nopen. (w.g.) Het Ce?itraal Bestuur van den Nederl R» K. Volkshondu: (Volgen de si&mea.) Zondagmiddag werd te Rot ter Aam de vierde algemeene vergadering van den Ned. R, K. Volksbond ge houden, in een der lokalen vaa het voormalig Sc. Fraacisca gasthuis. De bijeenkomst werd geopend door den heer W. C. J. Passtoors, voorzitter vau het centraal bestuur. Maandagmorgen werd ia het lokaal der „St. Jozeis-Gezellea-Vereenigiag' mtt muziek het Congres van R.-K. Vakverenigingen geopend, dat o. a, door mr. C. J. M. Bottemanae, bisschop van Haarlem ea dea burgemeester vaa Rotterdam werd 'bygewoosd. Ook hier was president de heer Passtoors. Er werden telegrammen aan de Paus e& aan de Koningin-Regentes gezond- Hierna opeade mgr. Botterasnne het congres met een korte toespraak, waarna hij God's zegen voor het con gres inriep. Ook de burgemeester en de heer Rochussen voerden nog het woord, waarna de voorzitter de ope niagsplechtigheid sloot. Ia drie seciiëa zijn de volgenden coHcluciën genomen Kamers van Arbeid. Aangenomen is bij acclamatie de motie-Snoek De vergadering erkent de nood zakelijkheid der oprichting van Kamers van Arbeiderkent dat deze van Staats wege moeten worden opgericht en dat patroon en werkman er gecombineerd zitting in behooren te nemen bij ver kiezing door werklieden en patroons. Zondagsrust. Aangenomen is de motie van den geestelijken adviseur van Schiedam: „Het Congres, overtuigd van het algemeen maatschappelijk be lang van volledige Zondagsrust dringt aan op eene wettelijke regeling in deze zaak, zoo mogelijk met beperking van arbeid op Zat.rdag. MinimumloonArbeidstijd Aaage nomen is de motie-Weering „Het le Kath. Congres, vergaderd te Rotterdam, gehoord de inleiding en de daaruit gevolgde beraadslagingen, draagt het Centraal Bestuur op die maatrege len te nemen, waardoor men kan ver- kiijgen datgene wat in de Eacycliek door Z. H. den Paus als recht voor den werkman kan geacht worden.' Wering van werkeloosheidDe ver gadering spreekt als haar oordeel uit, dat het militaire en gemeeate-schoenwerk alleen door handenarbeid moet worden vervaardigd. Er worde voor de ver schillende bouwwerken en alle plaatse- lij ke verordeningen een vaste tijd voor de uitvoering gesteld, zoo geregeld, dat het werk met een getal werklieden evenredig aan de som en den gcstelden tyd gereed kan komen, zonder gebruik te maken van machinaal werk. Bevoordeeling van inlandseke nijver* heid. De vergadering is van meening, dat alle scheepsbouw in alle andere gemeente- en landswerken in Nederland behooren te worden vervaardigd, over tuigd dat zoowel de Neff. werklieden als de ingenieurs voor hun taak bere kend zijn. Invoerrechten. Bij de regeeriag aan te dringen op een spoedige herziening onzer toltarieven, opdat de nederland- sche nijverheid en landbouw niet tea doode gedrukt worde door de buiten- besloten, dea laudsche concurrentie. oordeelde. PatentenDe vergadering ïs van oor deel dat het patentrecht niet door geld moet gekocht, maar door bewijs van bekwaamheid verkregen moet worden. PachtenDe vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat het kleine grond bezit moet worden bevorderd door niet te veel grond in handen van één per soon te stellen en dat het centraal be stuur dea grooten grondbezitters ver zoeke niet meer land te verpachten aan één persoon dan 25 H.A. Al deze conclusies werden met alge meene stemmen genomen. Rijksen Gemeentewerken, Dit onder werp werd ingeleid door dea heer C. Limburg van Rotterdam, dia de nood zakelijkheid betoogde dat gemeente werken moeten worden aanbesteed uit sluitend onder gemeenten&ren. Een motie in dien sia werd aangenomen. De heer W. Mooyma», van Dea Haag, betoogde de noodzakelijkheid om aan nemers vau Rykswerken bepaaldelijk van militaire kleedingsstukken, te dwin gen een bepaaid minimum uit te betalen, De heer P. H. Glat, van Den Haag, drong er op aaa voor militair schoeisel handwerk te eisches, dat onder goede controle ruimschoots tegen m&chiae- wer& opweegt. Dit werk moet geschie den aaa de Rykswerkplaatsen waar loon en verzekering kunnen worden geregeld, ten bate vaa velen die nu hun vak vervloeken. Bij stemming verklaarde de meerder heid zich tegen de uitbreiding van Rijks werkplaatsen esa werd een conclusie aangenomen, waarbij een minimum loon-standaard bij Rijks aanbestedingen van militaire kieeding en schoeisel wordt gevorderd. 1 Ook werd een resolutie aangenomen tegen het bezigen v&n militairen door zoogenaamde garnizoensbazen. Gevangenen-werk. Aangenomen werd de volgende conclusieHet congres srpeke de wenscheHjkheid uit dat de gevangenen werk verrichten wat de par ticuliere industrie niet schaadt, hetgeen in onze dagen door te laag gesteld taiief gebeurt. Door een ongelukkig toe- val is Zaterdagavond nabij den tol aan de Klingelbeek te Arnhem een gehuwd man, die huiswaarts keerde, door de stoomtram overreden en onmiddellijk gedood. Te Breda zijn binnen eea paur dagen twee personen gestikt ia den jenever. Zondagmiddag is in de Me= lanen, een meertje op uur afstand van Bergen op Zoom, een jongeling van 19 jaren, die zich aldaar met visschea ver maakte, verdronken. De jongen, die slechts éene hand had, is waarschijnlijk uitgegleden ea heeft zich tengevolge van zijn gebrek niet kunnen helpen. beklaagde niet strafbaar RECHTSZAKEN. De directeur der H&arlemsche schroef- stoorabootmaatschapplj werd, wegens het bij besloten water doen breken van het ijs in eeia openbaar vaarwater (hét Noorder Buitenspaarne) door den kan tonrechter te Haarlem vrijgesproken. De Hooge Raad, Maandag op het daar tegen door den ambtenaar van het openbaar ministerie ingesteld cassatie bsroep uitspraak doende, beschouwde de vrijspraak als een bedekt ontslag van rechtsvervolging, waartegen beroep in cassatie open staat, doch achtte het beroep ongegrond, omdat het berust op eeae te beperkte uitlegging van de uitdrukking „besloten water" en veree- nigde zich met de beslissing van den kantonrechter, die, omdat het vaarwater niet geheel met ys van zekere dikte was KOLONIËN- Uit Ambon schreef men 2 April aan de „Scer.-Ct." Heden vertrekt het stoomschip „Java*! naar Macassar en Java. Dat schip ig eergisteren opnieuw teruggekeerd vaa Dobo (Aroe-eilanden), met den resident aan boord, medebrengende 5 hoofden van de zeeschuimers, w. o. ook de hoofd-boekanier Toefoeloen. De bevol king, die ampon kwam vrageD, heeft dit verkregen onder de mits, dat zij de hoofde», die vau geene onderwerping wilden welen, uitleverde, hetgeen daa ook geschied is. Dis hoofdea wérden dus thans hier gevankelijk aangebracht ea tusschen de bajoaetten vau zes ma riniers naar het kettiugkwartier gebracht. Een hunner moest gedragen worden wegens de berri-berrï, ga het is te voor zien, wanneer zij hier langea tijd in de gevangenis moeten verblijven, dat allen wel aan die ziekte zullen weg kwijnen. Die kerels zagen er overigens bepaatd verschrikkelijk en woest uit, me'c hunne groote bossen baar op het hoofd en bijaa spiernaakt. Wat nu hun lot zal wezen, zullen wij wel nader hooren. Het zal voorloopig nu wel rustig blijven op Dobo, vooral nu zij ervaren hebben, dat de voorspellingen zoowel als de macht van dat opperhoofd Toe foeloen niets dan grootspraak wa/enea de kompenie wel degelijk kans ziet hen te bereiken en te treffea. Uit de „Atjehsche Courant" van 35 Mavrt: In dea vooravond van 22 dezer lag een brigade marechaussee, onder com mando van den ie-luit. Gorissen, tas schen Blaag en Limdjamos ia hinder laag, toen omstreeks fk uur een troepje smokkelaars werd gezien, die belast en beladen naar buiten de linie trok. Een paar salvo's en eea daarop ge volgde aanval deden den smokkelaars de vrachten neergooien ea het hazen pad kiezen. De buit werd verzameld en onder toezicht gesteld van een inl. sergeant en een paar maréchsusséss, waarna in den omtrek eene kleine verkenning werd gedaan. Nog niet ver vaa de buitgemaakte goederen, stiet de brigade op eene Atjehsche hinderla-g, die vermoedelijk zich daar had geplaatst om de smokke laars te dekken. Van beide zijden werd het vuur bijna gelijktijdig geopend, bij welke gelegenr heid de ie-lultenaat Gorrisssn zwaa gewond werd in het linkerbeen (verr splinterd) een schotwond iu de rechte teen en een mattekogel tegen hetrech terbeen kreeg. De Amboiseesche mare ckaussee Rehatslonet viel doodelijk ge troffen neer, terwijl de italandsche mare chaussees Kassandikromo zwaar, en Ronodoagso licht gewond werden. Zittende en omringd door de mare chaussees, gaf de moedige luitenant Go rissea kalm zijne commando's lot het vuren en op het hoer&geschreeuw van de brigade deinsde de vyaud overhaast terug, eenen aanval vreezeade. Lutusschen was een detachement van de benteng Blang op het vuren der maréchaussées uitgerukt onder com mando vau den in luitenant Vcijck die nog tijdig op het gevechtsterrein kwam, om den terugtocht vau de dtp pere brigade naar Blang te kunnen dekken, alwaar de gewonden spoedig werden verbonden door dea officier van gezondheid van Ketapaeg Doea, die zich gehaast heeft zoo spoedig mogelijk te Blang hulp te verleenen. De vijand liet twee dooden in onze handen, waarvan een, Si Bintang ge heeten, afkomstig is uit kampong Ltm termin. hooren, en de wierook streelde haar reukorgaan zeer aangenaam, ofschoon zy er niets van liet bemerken. De verhouding tusschen haar en Julius was sinds eenigen tyd bizonder innig geworden. Haar zoon toonde dan ook dagelyks meer een modeimensch te worden. Als hy vroeger zonder na te denken zeide wat hem op de tong lag, zoo werd hij nu in zyn spreken, in geheel zyn laten en doen ernBtiger en bedachtzamer en gaf hetgeen by zeide steeds meer en meer het bewijs, alsof in hem een edel gemoed school. Zoo dacht tenminste de moeder erover. Als zy echter in het hart van dezen modelzoon had kunnen lezen, dan zou zy hevig ontsteld zyn over de berekenende verdorvenheid, die daar was verbor gen. Julius Meermann zeide tot zichzelf, dat om op den duur veilig e zyn, hy voer de oogen der menschen wezen moest als iemand, wien men het geringste niet kon verwijten. Nooit was nog tegen hem getuigd, nooit had de verdenking op hem gerust, er was gras over de zaak gegroeid, de menschen dachten er niet meer aan, de Oceaan scheidde hem van Habermann, hy was een vlijtige) jongeman,de gunsteling van zyn chef, en het benijdde voorbeeld zijner vrienden. Toch was de herinnering aan die verschrikkelijke gebeurtenis in zijn leven niet ingesluimerd, ja zelfs zeer levendig gebleven. Zij knaagde aan zyn hart, zag hem met een hoongelach over zijne schouders in zyne boeken en verliet hem nooit, nacht noch dag. Aldus had zij hem innerlijk eea geheel ander mensch doen worden. Het kwam hem nu voor alsof bij tweeledig was, alsof zyn eigenlyk „ik" met het angstige, schuldbeseffend, maar vurig en begeerend hart, stak in den vreemden, kouden, afgemeten menseh, zooals hy zich aan de wereld voordeed, als een steenen omhulsel, dat met den dag nauwer en nauwer werd en hem eindelijk zou beletten adem te halen. En een vreeselyke angst maakte zich van hem meester, Habermann was weliswaar aan gene zyde van den Oceaan, maar Jolius ontdekte met verbazing, dat de Habermann's als het ware onzichtbaar uit den grond opstegen, en dat zijn wilde begeerten hem weer in denzelfden gevaarleken toestand brachten, waaruit eens die daad van vertwijfeling hem had moeten redden. Nog zorgvuldiger dan vroeger wist hy het geheim van zyne nachtelijke zwerftochten te bewaren. Grete werd niet meer in den arm genomen om het knarsen van de deur te voorkomen. De nooduitgang, die hy vroeger slechts een paar maal had gebruikt uit scherts, was nu de weg geworden, waardoor hy geregeld uit en inkwam. Het licht op zyn schrijftafel brandde steeds helder, en als moeder of zuster uit hun slaap even ontwaakten, en hunne oogen uitwreven, dan zagen zy op de binnenplaats steeds het vierkant van zyn raam verlicht, en werden zijj van bewondering vervuld over de arbeidskraeht van hun geliefden zoon en broeder, terwyl zij zich slechts ongerust maakten, dat onder dit langdurig arbeiden zyn gezondheid te veel zou lijden. Juffrouw Meermann gaf hem hierover nu en dan zachte vermaningen vooral wanneer de kringen onder zyne oogen wat te veel zichtbaar waren. Glim lachend stelde Julius haar echter gerust. „Men moet zyn plicht doen moeder, zoo goed als men kan. Hebben vader en gij mij niet het voorbeeld gegeven Myn patroon rekent op my, ik mag zijn vertrouwen niet beschamen." En juffrouw Meermann droeg het hoofd na zulk een antwoord vol bescheiden trots nog eens zoo hoog; heimelijk aanbad haar zoon. Buiten sloeg het middernachtelijk uur. Julius, die zich op het bal met zyne kalme genoegens zeer verveelde, en zyn nacht gaarne vroolyker wilde besluiten, zocht als waarschuwend teeken zijn horloge te voorschijn. //Het wordt hoog tyd moeder," zeide hy op zachten toon, doch met eene uitdrukking op het gelaat als van een pacha, die volstrekt niel aan de mogelijkheid denkt, dat men hem zal kunnen tegenspreken. De moeder sprak hem ook niet tegen, ofschoon hare dochter den ganschen avond en juist op dat oogenblik zeer het hof werd gemaakt door een jongen koopman, die een zeer goede zaak had en dus door de moeders met huwbare dochters zeer vriendelijk werd ontvangen. Alleen Grete kwam tusschenbeiden. z/Naar huis gaan Nu reeds Ik denk er nog niet aan." Op dezen niet zeer vriendelijken uitval antwoordde Julius niet hy sprak verder met zyne moeder, even zacht en afgemeten zooeven zonder van ongeduld te doen blyken, „Ik geloof moeder dat het toch maar beter zal zyD, dat wy gaan. Tot dusverre ia l het hier zeer gezellig geweest; wellicht verandert dat later in den nacht." „Je hebt gelijk JuliusAlles moet met mate geschieden maak je dus spoedig klaar Grete." Wordt vervolgd j) g

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2