BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. HEMENRD NIEUWS. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. <èn teide, dit het steeds si)a streven zoude xya de hem toevertrouwde be langen dec firma naar behooren te be hartigen en met zijn personeel op aan genaam vriendschappelijken voet te blij ven, zooals dat totnutoe het geval was; want alleen eendracht kan iets goeds vormen. (O* E. C.) De inleiding door den heer G. E. L. Hijmans den 9den dezer gehouden in de meeting over de gaskwestie, uitge schreven door „Vooruitgang" en de „Vereen. Industrieelen en Kooplieden," zal eerstdaags in druk verschijnen. Te Vel zen is door den gemeenteraad eene plaatselijke gezondheidscommissie ingesteld, die zal bestaan uit 5 leden, Ook de liberale kiesvereeniging te Houtryk-en Polanea en Spaarndam ver klaarden zich in zake de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van N.-Holland, (vacature Iordens) voor de candidatuur van jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Het onderhoud der Rbgvaartsboor- den van den Haarlemmermeerpolder is gegund aan J. van der Heuvel Azn. voor f4244.75. Maandagavond is door een aldeeliog van het „Witte Kruis" te Haarlemrae-- meer, in eene vergadering te Hoofddorp besloten, onmiddellijk een aanvang te maken met het slaan van nortonpompen, om in het groote watergebrek dier groote gemeente te voorzien. Het water der vaarten is ondrinkbaar zoodat alge meen dat loffelijke besluit wordt toege juicht. Naar men vernêemt wordt te Haar lemmermeer, een adresbeweging op touw gezet, ten einde bij den Raad aan te dringen, de voorgestelde subsidie van ƒ700 voor het spoorwegplan toe te staan. Men heeft te Haarlemmermeer van dit plan goede verwachtingen. in branderijen en distilleerderijen sterke drank worde geschonken aan personen daarin niet werkzaam". 3. Verzekering tegen ziekte en ouder dom. De vergadering betuigt hare le vendige sympathie met de fondsen die ter verzekering tegen ziekte in verschil lende afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond bestaan, drukt den wensch uit, dat dergelijke fondsen in alle af deelingen tot stand komen en juicht ten aanzien van de verzekering tegen ouderdom de stippen toe door het cen traal bestuur bij H. M. de Koningin^ Regentes gedaan naar aanleiding van het rapport der commissie in zake Staatspensioneerusg. Derde sectie. Keurmeesters aan de grenzen. De vergadering kwam tot de volgende conclusie„Het Nederlandsch Katholiek vakcongres, erkennende, dat ten opzichte van het keuren aan de grenzen meer wordt gelet bij het aan stellen van keurmeesters cp gepaspoi- teerden dan wel op vakmannen, spreekt den wensch uit, dat hier voortaan meer op worde gelet". 2. Belasting op de machine. De con clusie: „Het Congres, betreurende, dat het machinale werk zeker op dit oogea- blik den werkman een scherpe concur rentie aandoet, meent toch, dat het niet gewenscht is de industrie te drukken door belasting op de machine en stelt voor de nijverheid zooveel mogelijk vry te laten, werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. 3. Aaneensluiting van patroon en gezel der Katholieke vereenigingen, Twee conclusiën werden aangenomen ,De vergadering erkent de wenschelyk* heid, dat patroon en gerei zooveel mo- geiyk gezamenlijk vergaderen en over leggen wat te doen om de algemeeae toestanden te verbeteren"en verder De vergadering ziet verlangend uit naar het besluit van de centrale ver gadering van 14 Mei, dat de Katho lieke werklieden-vereenigingea zich by dén R. K. Volksbond aansluiten ea spreekt den wensch uit, dat de R. K. Volksbond zooveel mogelijk voeling boude met de St. Jozefgezellen Ver- getuige meende het O. M. niet te kun nen vertrouwen reeds de zenuw achtige houding van den getuige had den subst. off. van justitie wantrouwen ingeboezemd eu de stellige verklaringen der getuigen hadden Z.Ed.Achtb. hierin bevestigd. Nogmaals maande hij den agent aan uit koppigheid niet zyae eerste verkla ring vol te houden en zich ongelukkig te maken, doch de agent hield vol, waar van het gevolg was dat mr. Pleijte de inhechtenisneming requireerde van den politieagent Hooft ter zake van meineed. Na in raadkamer te zija geweest, be- sliste de rechtbank, dat er termen be staan om den politie-agent te verden ken, dat hij een valschen eed sou heb ben afgelegdzij beval een nader on derzoek dienaangaande en schorste de in behandeling zijnde zaak van den bier- huishouder tot na afloop van dat onder zoek. Voorts weigerde de Rechtbank dea gevraagden rechtsingang en de door het O. M., gerequïreerde inhechtenis neming. De zakkenroller op de tram, A. J. de Haan, te Amsterdam is Din: dag door de rechtbank aldaar wegess het rollea van een horloge veroordeeld tot drie jaren gevaagenisstraf Door een drietal Hagenaars wordt er bij advertentie in het „Haag- ache Dagblad" de aandacht op gevestigd, dat het weldra drie jaren zal geleden zijn sedert aan het NederUndsche volk de laatste mannelijke telg uit het Huis van Oranje is ontvallen, en dat er nog .geen stem uit het volk is opgegaan om hem een blij vend aandenken, den Koning waardig, te vereeren. Zij noodigen een ieder uit, tot bij woning eener bijeenkomst op Vrijdag a. s. in het café „Zum Eagiischen Hof" te 'sGravenhage teneinde te bespreken op welke wijze hnn gedachtcrzal kunnen worden verwezenlijkt. Dinsdag werden van 9—12 en van 2—4 uur te Rotterdam op het Congres der katholieke vakvereenigingen wederom sectievergaderingen gehouden. Des morgens behandelde de eerste sectie 1. O ader aannemen of uitbe steden. De conclusie luidde„De vergadering erkent de onbillijkheid en onrechtvaar digheid, welke bij de tegenwoordige wyze van aan- en uitbesteden ten grond slag ligt en noodigt het centraal bestuur uit de regeling te verzoeken den ar beid te beschermen, daar waar hij wordt prijsgegeven aan alle mogelijke willekeurigheden door verplichte bepa lingen in de bestekken of overeenkom sten. Aangenomen met 23 {tegen 15 stemmen. 2. Leerlingstelsel, vakscholen. „Het congres verlangt een leerlingstelsel op den grondslag vau het gildewezen, ge wijzigd naar de behoeften van den te genwoordigen tijd, acht verder nood zakelijk het oprichten van goede vak scholen, waar zulkB blijkt mogelijk te zijn met een uitgebreid leerplan en zoo mogelijk met subsidie van den Staat of gemeente". Tweede sectie. 1. Vrouwen en kinder arbeid. De conclusie luidde: „De Ver gadering, overwegende, dat de opvoe ding der kinderen een der eerste en verheven8te plichten eener christelijke moeder is, en dat de voortdurende af wezigheid der moeder haar van de ge legenheid berooft die taak naar behooren te vervullen; dat het familieleven en de ruBt van den werkman na [volbrach ten arbeid in gevaar worden gebracht door den arbeid der vrouw buitenshuis]; dat de gezamenlijke arbeid der beide seksen groot nadeel voor de zedelijk heid oplevert; dat de kinderarbeid even als de vrouwenarbeid den loonstandaard drukt en de opvoeding der kinderen belemmert, besluit, dat de arbeid van vrouwen en meisjes buitenshuis met alle wettige en gepaste middelen moet worden tegengegaan en tot het kleinst mogelyk minimam moet worden terug gebracht." 2. Wering van drankmisbruik. De conclusie was „De vergadering uit den wensch, dat de Ned. R. K. Volksbond in zijn afdeelingen met kracht optrede tegen het misbruik van sterken drank en dat van overheidswege maatregelen worden genomen om tegen te gaan dat eenigmg. In het klokken- en hor 10ge- magazijn van den heer v. E. op de Oudegracht te Utrecht is Maandagnacht eene der spiegelruiten verbrijzeld, en zijn uit de winkelkast ongeveer 50 hor loges gestolen. Maandag had te Vlijmen een concours van handboogschutters plaats, dat vrij goed en ordelijk van stapel liep. Jammer, dat velen, die met dit con cours niets te maken hadden, zich toch van hun gewonen arbeid onthielden en meestal in de herbergen terecht kwamen. Reeds op het midden van den dag had den er schandelijke tooneelen van dron kenschap plaats. Des avonds werd er zoo gevochten, dat de politie met moeite de orde kon herstellen. Hëtrwu zoo dat Dinsdag drie der voornaamste K. o L:O N I EN- erg, belhamels, geboeid, tusschcn drie mare chaussées naar 's Hertogenbosch werden gebracht, Bij het uitgraven van den Nieuwen Maasmond is onder de ge meente Bezooien een volledige kano, circa drie meter onder den beganen grond, ontdekt, daarin werden nog ge vonden ronde bollen ter grootte van een gewonen kanonskogel. Het voor nemen bestaat, dit waarschijnlijk anti- diluviaansche voorwerp, naar het rijks museum te Leiden te zenden. In den laten avond van Zondag is er brand ontstaan In een strooberg van den landbouwer Elzinga ie St. Anna parochie. De vlammen had den spoedig ook een belendend schuurtje, waarin 7 stuks hoornvee waren gestald, aangetast. Verschrikkelijk sloegen de vlammen rondom zich, en ware de wind minder gunstig of meer krachtig geweest, dan waren twee keurige boe renplaatsen een prooi der vlammen ge worden. Men vreest, dat kwaadwillig heid bij dit feit, dat treurige gevolgen had kunnen hebben, eene rol speelt. Aan de Locomotief schrijft iemand van Kota-Radja over het Atjeh-rapport van dr. Saouck Hurgronje. De onge noemde meeat, dat de Beli Ct. het rapport onjuist, of althans onvolledig wedergegeven heeft. Volgens hem ligt het gewicht van Saouck's beschouwing in de plaats, welke hij onder onze vij anden aan de tengkoe's, de vertegen woordigers vau den godsdienst aanwijst. Zij zijn onze hardnekkigste tegenstan ders. Het sultanaat is in de Atjeh-poli- tiek van weinig belang. Al de officieele geschriften vau het hof te Kecnaia, met hun „zegel van negen namen," xya een voudig ornamenten, die een door erfe nis of geweld verkregen gezag beves tigen, maar niets nieuws scheppen, en de correspondentie des vorsten met de boeloebalangs bestaat zijnerzijds geheel uit bedelbrieven. De oorlogsparty is ge vormd uit zeer gemengde bestanddeeleu. Verloopen volk, roovers, dweepzieken, jonge avonturiers leveren het noodige materiaal. Maar de leiding berust bij de tengkoe's, zij zijn de ziel der gansche beweging. Voor het uitbreken van den oorlog hadden de tengkoe's weinig invloed. De adat-hoofden leidden het volk. Met ons optreden in Atjeh werd dat anders. Voor de tengkoe's, eerzuchtig en dweep ziek, was de heilige oorlog, de praog sabil, tegen de kafir, de ongeloovigen een welkome gelegenheid om zich op den voorgrond te plaatsen. Zij, bekend met de voorschriften van den „Koran" op den „prang sabil," werden de aangewe zen leidslieden van den krijg; zij hieven de oorlogsschatting, waaraan geen ge- loovige zich onttrekken mag, gelijk hij ook op andere wijze verplicht is naar vermogen mede te doen. Zoo voeren de tengkoe's met hun krijgsvolk een schrikbewind over de vreedzame kampongbevolking, die boven alles rust, veiligheid, het behoud van lijf en goed zou verlangen. Maar zij durft zich niet verzetten. In die tengkoe's moet dus de tegenstand gebroken wor den. Te feller zullen zij zich echter ver weren, waar bij het ophouden van dea heiligen oorlog tegelijk hun invloed en de reden van hunne werkzaamheid weg valt. Om tot dat doel te geraken is onzerzijds, meent Saouck volgens den ongenoemde, een krachtige actie, als die onder generaal Van der Heijden, noodig. Zijn wij sterk, daa mogen wij rekenen op den steun der bevolking, die hartelijk naar het einde van deze tijden van beroering en ellende verlangt. De schrijver meent te weten, dat Saouck over deze dingen een werk voorbereidt en dit van regeering s weg e uitgegeven zal worden. RECHTSZAKEN- Te 's-Gravenhage werd Dinsdag voor de rechtbank in hooger beroep behan deld de zaak van een bierhuishouder aldaar, door den kantonrechter veroor deeld tot f 50 boete wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, De appellant erkende zich schuldig aan het hem ten laste gelegde, maar be weerde, dat een agent van politie in burgerkleeding, hem er eenvoudig toe gedwongen had. Door vier getuigen k décharge die toevallig in de achterkamer zaten, en die daar de glazen deuren en een raam gelegenheid gaven om alles te overzien, werd verklaard dat de agent bepaald met kracht, ja met vloeken, had aan gedrongen om jenever te krijgen, zelfs nadat de man gezegd had &geen ver gunning" te hebben. Subst. off. v. just. mr. Pleijte wees den agent van politie op de stelligste verklaringen van 4 getuigen en maande den politie-agent aan om, wanneer hij zij het dan ook uit overdreven dienst ijver, den bierhuishouder had geprovo ceerd, dit liever te zeggen. Op het proces-verbaal van dezen agent- berichten van Dinsdag, in beterschap toe, hij heeft nog slechts een paar dagen rust noodig. Develle deelde mede in den Kabi netsraad, dat de siameesche gezant te Parijs zijn leedwezen over het voorval te Khong heeft betuigd. De siameesche regeering is er zelve volkomen vreemd aan. Uit Timova wordt meldiog gemaakt van groote feesten ter eere van vorst Ferdinand. De vorst en vorstin werden met geestdrift begroet. Bij gelegenheid van de opening der Solranje^ wat Maandag plaats vond, zeide prins Ferdinand, dat deze bij eengeroepen was voor het behandelen van ernstige belangen, hij verklaarde dat door zijn huwelijk de nationale dynastie, die de toekomst en belangen des lands verzekert, is gegrondvest. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld: Volgens geruchten zou de regeering aan de commandan ten der legerkorpsen te Odessa en Kiew bevelen hebben gezonden om zich ge reed te houden voor eene eventueele bezetting van Bulgarije, maar zonden de groote mogendheden aan Rusland de gevaren van zulk eene tactiek hebben voorgehouden, tec gevolge waarvan er contra-order was gegevee. De gegrond heid van deze geruchten lykt wel zeer twijfelachtig; maar de russlsche regee ring is zoodanig verbitterd over de houding van het bulgaarsche bewind, dat niemand zich zou behoeven te ver bazen over de gewelddadigste maatre gelen harerzyds. De Times meldt uit Kaapstad, dat de duitsche strijdmacht, ter sterkte van 200 man, stormenderhand Witboy's versterkte kraal heeft veroverd, om dezen aanvoerder der Hottentotten te tuchti gen voor zyae vroeger© rooftochten De Duitschers, die 10 mannen en 70 vrouwen, alsmede eenige kinderen, heb ben gedood, beweren dat Witboy thans onschadelyk is gemaakt. In particuliere berichten wordt het echter niet beves tigd. Integendeel, volgens de berichten zou hij weder bezig zya met rooftoch ten uit wraak, iu den on middellij ken omtrek van het centrum van het duitsche ge«g. Uit Nicaragua komen weer verre van geruststellende berichten betreffende den opstand. De opstandelingen houden de kanaalw^rken bezet en hebben de re- geeriugstroepeu van de atlantische kust afgesneden. Volgens geruchten zijn de opstandelingen de amerikaansche ka- naalzaak toegedaan. Bij de behandeling van ait. a der Home Rule Bill in het engelsche La gerhuis heeft Henry James voorgesteld een amendement, strekkende om te be palen dat het oppergeiag van het Rijks- parlement over alle personen en zaken onverzwakt en onverminderd binnen het gebied der Koningin zal blijven. Glad stone achtte dit amendement niet noodig, dat echter na een levendig debat door hem werd aanvaard en door bet La gerhuis aangenomen, nadat hij had ver klaard dat de regeering zich het recht voorbehoudt dit toevoegsel later ia eene afzonderlijk artikel te hervormen. In het Lagerhuis heeft Buxton ver klaard, dat de regeering der Transvaal de conventie van 1890 betreffende Swaziland heeft opgezegd. Zekere grond slagen voor latere onderhandelingen zijn in de samenkomst van Kruger enLoch vastgesteld, en Hr. Ms. regeering gelooft dat eene bevredigende schikking tot stand komen zak Zij «al nadere inlich tingen verschaffen en de gewisselde stukken zoo spoedig overleggen, als dit geschieden kan zonder nadeel voor dea openbaren dienst. De framche president neemt, volgens Te Londen verkeerdenb een hevigen braad, die op de eerste verdieping van een gebouw in het East End ontstaan was, vier mannen op de tweede verdieping in lerensgevaar, doordat zij de trap niet afkonden hun doodsangst wierpen zij zich uit het raam. Ondanks de pogingen der menigte om hunnen val te breken, werden zij zwaar gewond. In de buurtvan St. Etienn is een werkstaking van mijnwerkers uitgebroken, die er dreigend begint uit te zien. Een afdeeiing soldaten is heen gezonden. Twee Duitsche torped booten ajjn bij Ialhagen in de Oostzee aan den grand geraakt. Zweedsche vaartuigen zijn ter hulp gekomen en men denkt dat de Duitsche schepen weidra weer vlot zullen zjjn.j Dr. Stnhimann gelooft no niet dat Emin Pacha werkelijk ver moord is. Wellicht, zegt de bekende Alrika-reiziger zal hij op een mooien dag in- Opper-Cameron verschijnen. Men zegt dat hij op 29 Maart das meer dan 2 weken nadat hij vermoord zou zijn mannen wierf om westwaarts trekken. Een vreeselijke moord ha Vrijdag bij Catanzaro plaats. Een rijke landbouwer, zekere Torchia, heeft zijne vrouw en vijf kinderen met zijn revolver neergeschoten en daarnx zich zelt van kant gemaakt. De redenen zijn tot nog toe onbekend. In eene izbrlek te Sedz is een stoomketel gesprongen, juist op het oogenblik, dat de werklieden na schafttijd weer aan het werk gingen- Twintig werklieden en de directeur der fabriek werden gedood of gewond. In ee n b o sc h n a b ij Pe t er bnrg werd oaltngs het lijk gevonden van een student. Het schijnt dat hij vermoord werd wegens zijne weigering om een hooggeplaatst per soon |te| dooden. Inderdaad moet beade, waartoe de student behoorde, een complot op het tonw hebben ge zet tegen bet leven van den czaar en van den grootvorst troonopvolger. Het aantal doofstommen is in Rusland zeer toegenomen. Mea schat het op zes-en-vijftlg duizend, zijnde éen op de achttienhonderd in woners. De statistiek constateert dat het meereadeel dezer ongelnkkigea de bergstrekea van het rijk bewonen. De overstrooming in het Zniden der Ver. Staten bedreigt het geheele Hisslssippldal van Cairo tot New-Orleans. De rivier stijgt met ver bazende snelheid; alles doet vreezen dat zij hooger zal stijgen dan den hoog. sten staad dien de Mississippi ooit be reikte. Het geheele district Deaha in Arkansas is overstroomd. Alleen bene- den Nemphis hebben de dijken nog stand gehouden. Hoogerop zijn alle oevers overgeloopen. In de Temps schrijft Camflle Flammarion over het merkwaardige tijdperk van droogte, dat in een groot deel van Europa reeds sedert het eind van Februari bijna zonder tusschenpoos aanhoudt. Van 1 Maart tot 9 Mei zijn te en om Parijs slechts ir.5 millimeter regen gevallen, ofschoon de gemiddelde regenval in Maart 33, in April 40 milli meter bedraagt, an geen der 200 laatste jaren, gedurende welke waarnemingen zijn gedaan, vindt men zulk een lang darig droog voorjaar opgeteekend. Op 9 en 10 Mei vielen eenige stortbuien maar sedert is dc barometer weder gt stegen en tevens de warmte. Tot groot nadeel voor de gezondheidde sterfte meer dan een vierde boven de gewone De plantengroei is die van andere jaren eenige weken vooruit. De kastanje boomen hadden reeds den 13a Maart bladeren en bloeiden op 4 Aprilwat in andere jaren eerst op 30 Maart en 27 April voorkomt. Even voorspoedig waren de seringen. De vruchtboomen stonden drie weken vroeger dan andets bloesem. De acacia's bloeiden den 24a April, en waren een maand v<Sói De vogeltjes bouwden hun nestjes 14 dagen vroeger dan gewoonlijk. De reden van deze vroegtijdige warratt en langdurige droogte, die ons zon does wanen op de planeet Mars te wonen is gelegen in het aanhouden van des noordoosten wind. Waarom het haantje echter zoo lang nsar dien hoek wijst weten de weerkundigen nog niet te vet klaren. Er zijn veel meer waarnemingen op veel meer plaatsen en gedurende vee; langer tijd noodig, alvorens zij vol doende gegevens hebben om weertot standen geheel te verklaren en rollen kannen doen wat de sterrekundigen doenmet zekerheid lang vooruit hel weder voorspellen. Wel weten zij, uit de reeds gedane waarnemingen dat neg wel regen voorkomt en veel ook Terwijl het in Midden- en West-Europt te droog was, hebben Schotland, f can diuzvlê en Rusland zware stormen stortbuien en sneeuwvlagen gehad. En ook in Hongarije, Turkije, Syrië Italië is overvloedig regen gevallen. In Palestina herinnert men zich niet dat ooit in Maart en April zoo veel water is neergekomen als dit jaar. Er is dna compensatie in de natuur Maar zoolang de wind niet naar Zuidwesten draait met dalenden bare meter, zal het in het westen droog blijven Hebben de weervoorspellers die jaar ia jaar nit over hnn almanakken met de meeste zekerheid regen en zonne schijn nitstrooien, deze lange droogte voorzien Het heeft er niets van Flammarion haait de meest gezag hebbende fransche almanakken aan, waarvan de eene zijn voorspellingen op de maan, de andere op de zonnevlekken doet steunen. Volgens de eerste zouden alleen de eerste to dagen van Maart fraai zijn, en April koud en nat, met achterlijken plantengroei. De andere belooft een stormachtige Maart, met sneeuw, storm en regen, voortdurende tot 12 April, na 19 April zachte maar bedekte lucht, en in de laatste 4 dagen zwate stormen. Niets van dere voor spellingen is uitgekomen. Uit New-York wordt ge- meld, dat het hooggerechtshof der Ver. Staten heeft uitgemaakt, dat de nieuwe wet betreffende de Chineezen ten volle grondwettig is, zoodat de regeering de meeste ingezeten Chineezen moet verdrijven, als zijnde z j niet op het re gister ingeschreven. Een der rechtere had eene afwijkende opinie, voor zoo ver hij het recht der regeering tot ex pulsie betwijfelde. SW Aan Gtabonncerden op dit Blai in kunne hulsgenooien worden aan kei Bureau Kleine Btuhlraal 9, op monde linge aanvrage de adrenen medegedeeld maar dete Betrekkingen lijn Ie bevragen Abtnnée bullen Haarlem ontvangen lm lighting logen loeeendlng van pos/tegel. 1. Haish. R. K. bij een bargerman met 2k.» n. ond. 80 j. flink en opgeruimd, v. g, get. voorz. 2. Kinderjuffr. P. G., gez, en vrool. met kb kind. knnn. omg. en voor haish. bezigh. 8. Kinderjuffr. v. beslist, chrietel. beginsel met half Juni, in 't bez» v. g. get. 4. Tweede juffr., in een oorsettenmagaz., met •t vak bek., g. verk. v, g. get. voorz., intern., tegen ƒ150 aanvank. salaris. 5. Retoucheur P. G., vertr. met de bew. van photogr., geen portret. 6. Reiziger, bek. met kruideniers, aanb. met refer. 7. Jongmensch, op de hoogte van photografie, duadan. zaak kann. leiden, liefst n. ben 28 j. 8. Instrumentmaker te Delft, vertr. met het freezen met de nieuwste werkt,, pera. aano, aldaar. 9. Krnidenierabed. P- G. met half Jaai of eerder, g. knnn. snijden teg. fl. salaris, kost en inw., v. g. get. voorz., waar het laatst of than* in betr. 10. Koek- en banketbakk., liefst R. K., met Juni, v. g. get. voorz., aanb. met opg. waar in betre. geweeat.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2