G R E TCHE N. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 24 Mei 1893. No. 3032. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: ■STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. Aan den Vooravond. De Staalwaterbron. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden franco per post 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. HfUftRLSM, 23 Mei 1S93. 7 ERG ADERING van den Raad der gemeente Haarle?nop Woensdag 24 Mei\ 1893, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. i. Mededeelicgen ea ingekomen stuk ke»; 2. VaststcLling kohier plaatselijke directe belïs'ing, dienst 18933. Rap port B. en W.W. voorstel den heer J. A. Lodewijks Middelbaar Onderwijs4. Voorstel B. ea W.W. met verordenin gen scboleD Lager Onderwijs; 5. Idem idem ruiling grond Amsterdamsche vaart onder Houtrijk en Polaneu; 6. Idem idem rekest L. A. Vegelin van Claer- bergen aankoop grond Meesterjoostea- It&n met rekest A. Ploeg7. Idem idem met rapport Comm. v. Financiën huur grond Zijlweg J. Boeree; 8. Voor drachten B. en W.W. benoeming onder wijzers en onderwijzeressen scholen La ger Onderwijs; 9. Verslag eindexamen Burgeravondschool10. Idem Hooger-, Middelbaar- eu Lager Onderwijs; n. Rapport B. en W.W. verlenging coa- ic gasfabriek met adressen en motie vaia orde. Mevr. Vegelin jClïerbergen rer- eoc'ot onlsisgs aan den Raad, haar een linkje grond aan de Meesterjoostenlaan, «evens haar stal gelegen, te veikoopen. De tegenwoordige hnurder van dat stukje A. Ploeg, verrockt aan dea Ra»d, op dat adres afwijzend te beschikken, daar hem dat stokje grond onmisbaar is voor zijn bedrijf. 1, B. en W. stelle» nu aan den Raad voor, het verzoek van mevrouw V. v. C. te wijzen van de hand. B. en W. hebben Ingediend een voor stel omtrent de oprichting van een tweede Burgerschool voor jongens en meisjes en van een kostelooze school letter F (waartoe onlangs in principe werd besloten). Het hoofd van laatstgemeld® school wil men evenals die der andere koste looze scholen een jaarwedde van 1470.toeleggen met 500.ver goeding voor vijje woning, het hoofd der 2de Burgerschool 1600.met ƒ500.vergoeding voor hnishunr. Met eenige verwondering zien we, dat het laatstgenoemde traktement 100.— lager is, dan dat van het hoofd der be- diande burgerschool, terwijl op beide scholen hetzelfde onderricht wordt ge geven (in de vakken van a tot 1) Waar toe dit verschil Voorgesteld wordt het aantal onder wijzers ze klasse aaa de kostelooze scholen i<5<S te regelen, dat van eik dier scholen per 3 onderwijzers éen onder- 1 wijzer ze hl. is. Die scholen zullen dan (evenals nu de school-Hubvegtse) 4 on derwijzers ze kl. hebber), wat nuttig schijnt zoowel in het belang van de onderwijzer, als in dat van het onder wijs, daar men aldus minder gevaar loopt juist de besten telkens te verliezen. Tengevolge van eene vacature aan de kostelooze school D ea de toeneming van het aantal leerlingen en de ver meerdering van klassen bij de gewone jaarlijksche toelating met 1 Mei jl,, moet aan de beida tusschenscholen en aan de kostelooze scholen B, C ea D, de on derwijskracht worden versterkt. Daartoe zijn opgemaakt de volgende voordrachten Eerste Tnsscheaschool. 1. Mej. P. Breedveld te's Graven deel, 2. Mej. E. C. M. Fijn van ,Draat te Olst, 3. Mej. E. de Boer te Koog a/d Zaan. Tweede Tusschenschool. 1. L. van der Have te Zietikzee, 2. C. P. Visser te Haarlemmermeer, 3. C. F. Ponger te Helder. Kostelooze School lett. B. 1. W. Kes te Strijen, 2. J. van Gils te Wijchen, 3. E. Verwaal te Overschie. Kosteiooze School lett. C. 1. Mej. E. Reiding te Stad Vollen- hove, 2. Mej. M. J. Schaap te Uitgeest, 3. Mej. W. S. Vis te Venhuizen. Kostelooze School lett. D. 1. Mej. D. E. Duval te Helder, 2. Mej. D. E. G. Laan te Kuilenburg, 3. Mej. J. H. Vrijdag te Haarlem. i. W. A. Jintes te Halzen, 2. D. san Zomeren te Spaarndam, 3. P. Ros Pz. te Holwerd. 1. H. van Leeuwen te Haarlemmer meer, 2. J. K. Möller te Sloten, 3. J. Hnlshofl te Rottevalle. B. en W. adviseeren gunstig op een ver/oek van B. en W.-van Haarlem- merliede en Spaarnwoude tot ruiling van grond bij Houtrijk en Polaneu. De heer J. A. Lodewijks .trekt bij uitvoerig gemotiveerd schrijven aan den Gemeenteraad een gedeelte van zijne onderwijsvoorstelien in, n. 1. om niet meer dan 60 ieerlirgea per jaar tot de laagste klasse der Hoogere Burgerschool met 5 j. c. toe te laten en om de H. B, S. voor Handel en Nijverheid op te heffen. De heer Lodewijks handhaaft echter zijn voorstel, om tot keering van den stroom van leerlingen naar deH. B.S., een school voor meer uitgebreid lager onderwijs te bouwen voor de z. i. tal rijke kinderen die het onderwijs der H. B. S. niet noodig hebben. Vier leden van dea Raad, de heeren G. J. van Dieren Bijvoet, Dr. H. D. Tjeenk Willink, J. J. F. Bsijnes en J. Ssbelis, hebben eene motie van orde ingediend, strekkende tot afwijking van het voorstel tot verlenging van de concessie der gastabriek en inmiddels tot tijd e» wijle dit noodig is, de gas- zaak te laten lusten. Deze motie is derhalve geheel in den geesl van die, welke het resultaat was der op 9 Mei gehouden vergadering, waar de heer Hijmans de gaskwestie inleidde. Op de agenda van de Gemeezite- raadsziiticg van morgen staat de gas- quaestie, weliswaar Diet voorop, doch de mogelijkheid bestaat, dat ze behan deld wordt. Nu eerst is gediukt het Dader adres vaa de Imperial, waarbij zij belooft van 1 Maart jl. ai een cent minder per M3 te zuliaa berekenen, waaneer de Raad voor Juni de concessieverlenging toestaat. Dit stuk, welks inhoud wij reeds lang geleden meldden, is gedateerd 17 Maart. Tevens is gedrukt het bekende adres van den heer P. Goedkoop Dzn. en 516 anderen, waatby aan den Raad verzocht wordt de eoncessieverlenging toe te staan. Intusschen heeft het velen verbaasd, dat nu reeds de zaak aan de orde is gesteld, terwijl pas de vorige week Raadszitting is gehouden. Het Dageüjkach Bestuur wenscht blijkbaar den ingeze tenen het enorme voordeel van éen cent per M3 verlaging (van i Maart af) niet te onthouden 1 De inleiding door den heer G. E. L. Hymans onlangs over de gasqaaestie gehouden, verschijnt juist heden iu druk. De inhoud van het bovenbedoelde stuk van de Gasfabriek is hier eu daar merkwaardig. Het is alsof zij van mee ning is, dat de gemeente verplicht is haar uit den brand te helpen. Men leest in dat stuk: „Met het oog op het toenemend gas - „verbruik, zoowel voor particuliere als „openbare doeleiaden en ten einde te „kunoen blijven voldoen aan de voor- waarden der concessie, is het noodig „dat het productief vermogen der fabriek „vergroot worde en het behoeft wel „geen nader betoog, dat de omvang „dezer vergrooting geheel afhankelijk is „van den tijd, gedurende welke de be staande fabriek nog dienst zal moeten „doen. „Woidt zekerheidshalve de uitbrei ding zoodanig gemaakt dat ia de be- „hoeilsa geüurcuae ücï uenjaug iijup«.r^ „der loopende concessie voorzien wordt, „dan zal bij aanneming onzer voorstel den door Uwe vergadering ia de „daaruit voortvloeiende, verplichte amo- „tie van de fabriek, een groot bedrag „geheel nutteloos en doelloos door ons „verspild zijn geworden." Hierop volgt een klacht over de ia- directe schade, welke de Imperial lijdt door de vertraging in de behandeling barer voorsteilen. Nu vragen wijwat ter wereld heeft de Gemeenteraad met die klachten te maken? Is de Raad daar, om de Gas fabriek voor ïchade te vrijwaren Het maakt een allerzonderlingsten indruk, dat de Gasfabriek na 18 jaar lang groote sommen verdiend te hebben, zich op eenigszins hoogen toon komt beklagen over de vertragicg in de behandeling van hare voorstellen, die haar (de gas fabriek) uit den brand moeten helpen. Want dat zij in de knel zi>v, blijkt uit de hierboven aangehaalde volzinnen dui delijk genoeg. Stel u eens voor, dat in het jaar 1880 de Raad tot de Imperial gezegd had „och toe, doe ons het plezier en verlaag den gssprijs, want, we zien dat we zoo'a slecht contract hebben gemaaktZou dan de Imperial lets anders hebben gezegd dan„Mijne heeren, 't spijt ons wel, maar we hébben eenmaal gecontrac teerd, dan hadt u maar wyzer moeten wezen." Wat gaat bet nu den Raad aan, of de Imperial groote kosten vaa uitbrei ding moet maken, of ze schade lijdt of kan lijden Niets ter wereld. In een commercieel contract is voor medelijden geen plaats. Kan de Imperial niet meer of alleen met groote kosten aan hare verplichtingen voldoen, welnu, dan doe zij een voorstel aan den Raad 001 van den verderen duur der concessie ont slagen te worden I Daarmee zal zy ge- ba t en de gemeente van haar mono polie bevrijd wezen. Wat het adres der voorstanders van de eoncessieverlenging aangaat, dit telt betrekkelijk weinig haadteekenisgen. Vijfhonderd namen in een gemeente van over de 50,000 zielen leggen niet heel veel gewicht in de schaal, vooral niet waar beweerd wordi, dat de ge meentekas er veel by zal profiteeren. De heer Hymans heeft reeds becijferd dat die voordeelen onbeduidend moeten heetes. Wij zijn nog niet van gevoelen ver anderd en blijven beweren, dat de ge meente verstandig doet, met zich niet opnieuw te binden en zich hare geheele vrijheid voor te behouden, vooral nu gebleken is, dat de Imperial met hare productie in moeilijkheid verkeert. is,-Op het wogiij-Lui*. vaü afdruk*eu ver- neme» wy, dat vermoedelijk de gaskwes tie morgen nog niet iu den Raad zal worden behandeld, daar een der leden alsnog om uitstel vragen zal. Op 2en Pinksterdag is odzc gemeente bezocht door den hertog van Cbartres en tijoe dochter, prinses Marguérite. Per rijtuig van Amsterdam gekomen, bezochten zij de Grcole Kerk (voor het museum was het te laat) en maakten een rytoer door de stad, waarna zij het diner gebruikten in fcótel Funckler en hierop weer per rijtuig naar Amsterdam vertrokken. De hertog roemde in het bizonder de kleine eetzaal van het hötel. Bij de Vrijdag te Amsterdam gehou den ^aanbesteding voor de marine, was de firma Janzen Cc. alhier, laagste inschiijfster voor perceel 4, dennen masten, tot een bedrsg van ƒ15,134. Hier ter stede is jl. Zaterdag over leden de heer S. A. N. van Petersom Ramring, geboren 7 Maart 1810, die ter zake van zyne deelneming aan de krijgsverrichtingen iu België ia 1831 en 1832 gerechtigd was tot net drage» van het metalen kruis. Woensdagavond 24 dezer zal in de bovenzaal van café Bdnkmann door de kiesvereenigiag „Vooruitgang" eene ver- gaderiag worde» gehouden ter verkie zing vaa ©en c&ndidaat voor de Pro vinciale Siaten. Zooals bekend is zijn de heerenJhr. Mr. J. W. G. Bareel van Hogeianden eu Mr. A. Kist de voorloopige caadidaten. Maandag, 2e Pinksterdag, zijn drie Commissarissen van de Staal water bron alhier, op reis gegaan om eenige bad plaatsen te bezoeken, n 1. de heeren S. J. Graaf van Limburg Siirum, J. Schol- teas eu J. Leupen. Zijn wy wel ingelicht, dan zullen zij een bezoek brengen aan Spa, Kassei en Remagen. Natuurlijk staat dit in verband met plannen tot het overbren gen vaa het staalwater naar het Fie- derïkspark eu net aldaar bouwen van een Kurhaus etc. laderdaad blijkt, dat het Staalwater reeds thans zijn naam heeft gevestigd. De aanvragen, ook uit het buitenland, worden voostdurend talrijker en men verneemt allerwege van belangrijke ge nezingen, door ons Staalwater teweeg gebracht. Het denkbeeld, steeds door ons voor gestaan, van Haarlem een „Kurort" te 18) HOOFDSTUK VII. In den afgrond Het volgende oogenblik zag Grete hem tusschen de hoeven der paarden. Een smartelijk gejank hij stortte neer, door een der pooten getroffen; het volgende oogenblik zouden de wielen onver- ffiydelyk over hem heeDgaan. Het was Grete alsof aft plotseling een hevige pyn gevoelde; ook dit genot zou den verlatene wor den ontnomen! In een sprong stond zy naast den wagen en riep zoo lnidj en bevelend tot den koetsier, dat deze verschrikt de teugels aantrok an het stygende paard tot staan bracht, nog tydig genoeg om Grete in staat te stellen het bloedende dier vlak voor een der wielen weg te trekken. Zonder zich Yerder om den voerman en verbaasde omstanders te bekommeren, nam zy den jankenden hond op haar arm en snelde naar hnis. Plet vuil der straten, dat aan Waldmann's pooten kleefde, en het bloed, dat uit de gekwetste voorpoot vloeide, maakte vlekken op haar lichten regenmantel zy sloeg er geen acht op, evenmin als op de algemeene aandacht, die sft trok. De moeder, die in de keukeD, waarvan de deur openstond» aardappelen zat te schillen en haar met haar vrachtje de trap zag opkomen, sloeg van verbazing de handen in elkaar. «Lieve hemel, wat is dat 1 Grete, ben je krankzinnig geworden Die mooie mantel. Wat moet dat vnile beest hier?'' z/Hy heeft een trap van een paard gekregen en het had een beetje gescheeld, of hy was overreden. Het dier bloedt moeder, wy moeten het verbinden." //Zoo moeten wy dat Over m y n drempel komt dat beest niet," riep juffrouw Meermann toornig uit. /,Het is hier geen stal. Wat gaan jou honden van anderen aan Werkelijk Grete, je wordt by den dag zonderlinger, maar ik zou wel willen, dat je wat meer om my dacht!" Grete wendde zich snel om naar haar broeder, die tegen de keukendeur geleund stond, zeer goed gehumeurd, daar hy den vorigen nacht nog al had gewonnen. //Den sleutel van je kamer JhUus!" Hij maakte echter geen beweging. //Het is Rovers hond," zeide het meisje met bevende lippen, en als gëelectriseerd door den naam snelde Julius weg om de deur te openen. //Je overdryft het Grete," fluisterde hy zyne zuster zachtjes in het oor, toen deze den viervoetigen patient een ligplaats gaf op het bed van haar broeder. #Geloof mij, je neemt het te zwaar op." tfEen ieder neemt hst op naar zyne manier. Geef my een kan met water." Julius gehoorzaamde en wiesch zorgvuldig het vuil en het bloed van Waldmann's poot; zij scheurde een van hare zakdoeken in repen, om die met water gedrenkt om de gewonde plek te bin den. Het verschafte haar veel voldoening aldus den hond te helpen. Hoe zonderling zyn de grillen van het lot! Zy had Röver zelf hoogmoedig teruggewezen, en nu verschafte het haar vreugde zyn hond te mogen helpen. Zy zette het dier lekkere beetjes voor waarvan hy nu en dan iets nam, daarna rolde hy op zyn zachte rn8tplaats ineen, en liet slechts by tusschenpoozen een zacht go jank hooren. Toen Grete des avonds uit den winkel terugkeerde vond zy den hond aenmerkelyk beter. Na hem van het bed te hebben ge tild, begon hfl zelfs in de kamer rond te hinken. En nu moest zy aan zyn eigenaar denken, die stellig in groote ongerustheid over zyn trouwen gezel moest verkeeren. Zij sloeg een doek over den hond, nam hem in haar arm en begaf zich in de duisternis naar het huisje, waarmee zy nu zoo bekend was geraakt. Door de opening in het raam zag zy moeder en zoon droevig gestemd aan de tafel in de woonkamer zitten; toen Waldmann echter het huis van zyn meester herkende, begon hy luid te blaffen. Snol zette Grete kern op den grond neer, want zy zag, dat Röver by het hem welbekende geluid was opgesprongen 6n naar het raam snelde. En daarna spoedde zij zioh weg, zoo hard als zy kon.| Het was hoog tyd, dat Waldmann terugkeerde. Juffrouw Rover, die gewooDlyk liever geen uiting gaf aan hare gevoelens in tegen woordigheid van haar zoon, deed deze nieuwe ramp eindelyk den beker van hare bitterheid overloopen.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1