BINNENLAND. BÜLITIKK OVEEZiUHT. 6IIEN8D NIEUWS. doen worden, d«t velen een illusie toescheen, lal derhalve toch werkelijk heid worden. Op den Zondag jl. op den Amers- foortschen straatweg gehouden wieler wedstrijd nitgeschrevenidoor de Utrecht- sche Wielrpderssocleteit heelt de heer J. J. Eden over den afstand van 25 K. M. den eetBten prijs, gouden me daille verworven. Hij legde den weg af In 45 min. 6'/s sec. en heeft dus het record van den heer H, v. d. Griendt verbeterd met 17s/, sec. Maandag namiddag omstreeks 9 u,re is een 9 jerige knaap genaamd J. A. Guiteneau bij het trekken aan een vaar- iijn in het water van het Zuiden Bui tenspaarne geraakt. Dii ongeluk, werd opgemeikt door den 15-jarigen J. Klln- gers, wonende Raamsteeg, die gekleed te water sprong, en den drenkeling heeft gered. In de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 23 personen vervolgd we gens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 44 dus 21 meer. De candidatenlijsfc der li- beralen voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdis trict Beverwijk bevat de volgende namen alphabeiisch gesteldmr. A. J. Bik, te 's Graven hage, K. Czn. de Boer, te Assendelft, H. F. Bultman, te Haarlem mermecr, mr. J. A. van Gilse, te Rot terdam, C. A, W. Halverhout, te IJmui den, mr. A. J. Heshuizen, te Haarlem, J. van Loenen Martinet, te Zandpoort, F. W. C. H. baron van Tuijll, te Velsen, J. R. Wtl3te, te Amsterdam en A. D, Zurmühlen, te Amsterdam. De klesvereenigingen, aangesloten bij de „Centrale Kies vereenigiogen", zullen over deze personen hebben te stemmen de uitslag ciier stemming zal leiden tot de definitieve keuze door de centrale vergadering. Het laat zich nu reeds aan zien, dat bijzonder op den voorgrond zullen treden de heeren J. vaa Loenen Martinet en K. Czn. de Boer. De heer J. H. Krelsge, die ia meer das éene kiesvereenlging een ernstige candidaat was, heeft verklaard te wen schen Diet in aanmerking te komen. Reeds meermalen bleekhet, dat het paleis Soestdijk te klein is om de koninklijke hofhouding in haar ge heel behoorlijk te kunnen ontvangen- Trouwens de oorspronkelijke bestem ming, n.l. tot paleis voor een der thans overleden prinsen te dienen liet dat verwachten, daar het koninklijk gevolg meer ruimte noodig heeft. Dien tengevolge is reeds ten vorigen jare de rechtervleugel van het paleis vergroot om het personeel inwoning te kunnen verschaffen. Thans zal ook de linker vleugel belangrijk verbouwd worden waarvoor in den loop dezer week de aanbesteding zal plaats hebben, en waar aan alleen door aannemers uit Baars en Soest ka» worden deelgenomen, Hetprogramma derfeesten te Hoorn te geven ter gelegenheid van de onthulling vaa het standbeeld van Jan Pietersc. Coen, luidt als volgt Maandag 29 Mei: soirée musicale met prachtige tableaux ^vivants, alle voor stellende episodes uit het leven van Jan Pz. Coen. Dinsdag 30 Mei, halt één, plechtige onthulling van het stand beeld. Dr. Schaepraan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal de feestrede houden. Muziek van het 7e reg. infanterie. 2 uur, harddraverij voor paarden van zessen klaar, aange spannen voor 2-wielige rijtuigen, om prijzen van f 250, f 100 en f 50, 2 tot 5 uur, maticée musicale in het Park, 7 tot 9 uur, muziek op de Rooden- teeu. 9 tot 10 uur, prachtige geïllumi neerde gondel vaart. 10 uur, schitterend vuurwerk en tot slot réunie en tuln- verllchting in het Park. Op Woensdag 28 Juni zal het „Leger des Heils" zijn eersten veld- dag van dit jaar houden op Middachten bij Arnhem. Het feest zal door generaal Booth worden bijgewoond. Te Enkhuizen sloeg Zondag middag bij een "kort onweder de bliksem in den toren van de Zuiderkerk, zonder brand te veroorzaken. Een geleelte van een der wijzerplaten i3 zwart ge brand, zoodat de cijfers onzichtbaar zijn geworden. Uit Warmond meldt men n het „Leidsche Dagblad", dat uit een trein van Leiden die het station Warmond passeerde, een steen werd geworpen, welke terectit kwam tegen het hoofd van den dlenstdoenden assi stent-chef, waardoor deze bewusteloos neerviel en gewond werd. De steen toch kwam, zooals te begrijpen is, met groote kracht aan. De geroepen genees heer kon nog niet zeggen welke ge volgen de verwonding zal hebben, maar dat de gekwetste, die zijn arbeid weer verricht, nu en dan onpasselijk is, acht hij geen hoopvol teeken. Het vermoeden bestaat zegt het Leidsche Dagblad" dat men hier te doen zou hebben met eene wraak neming ea wel van een conducteur. Er wordt naar den schuldige gezocht, Een engelsche ondernemer heeft aan het rijk en het gemeentebe stuur te 'sGravenhage een plan inge diend tot het aanleggen van eene waa deipier in zee te Scheveningen, ter hoogte van het Kurhaus. Dit wandel- hoofd zou zich bij eene breedte van 20 M. over eene lengte van 465 M. in zee uitstrekken. Ia het midden van de pier is een rondpoint ontworpen voor het plaatsen van muziektempels en ook ligt het ia het plan, langs beide zijden van de pier electrische wagentjes te laten loopen voor hea, die niet te voet de wandeling wenschea te doen. De kommen aan beide zijden zijn bestemd voor haventjes, waar stoom- en pleizierbooten (eene veilige ligplaats zouden verkrijgen. KOLONIËN- BATAVIA, 15—22 April. Den 18a liep te Batavia het gerucht, dat in de residentie Bantam, met name in de aldeeling Tjiringio, een oproer onder de bevolking was uitgebroken. De door het „Bal Hdbl." ingewon nen inlichtingen hebben dit bericht niet bevestigd. Alleen weid aan het blad van vertrouwbare zyne verzekerd, dat zich sedert eenige dagen verschijn selen hebben geopenbaard, welks op een slechten geest onder de bevolking wyzen. E venwel schijnt er nog geen ge vaar voor opstand te bestaan, wyl in dat geval de resident van Bantam zou getelegrafeerd hebben aan de regeeriug, terwijl dit tot dusver niet schijnt te hebben plaats gehad. Wat hiervan zij, zooveel is zeker, dat van de jachtpartij des aartshertogs in Bantam voor goed is afgezien. Voor de ontvangst van den aarts hertog van Oostenrijk is voorloopig een som van 15,000 gulden beschikbaar ge steld aan den resident werd reeds een voorschot van ƒ3000 uitbetaald. De Indische regeeiing heeft van den minister van koloniën een schrijven ontvangen, houdende mededeeling van de aanstaande komst, vermoedelijk in de tweede helft van April of in de eerste helft van Mei, van den broeder van den opper-koning vaa Siam, mi- nister-schatmeester vaa den koning. Zijne Koniakljjkc Hoogheid verge zeld van den consul van Bangkok, wenscht een reis over Java te maken geheel incognito en heelt het verzoek gedaan hem zonder het minste ceremo nieel te ontvangen. In het schrijven van den minister is volstrekt geen sprake van de aanstaande komst van den ko ning van Siam. In de „Atjehsche Ct." vaa 12 April leest men Door den civiel en militair goever- neur zijn overgeplaatst van het 14e bat. inf. naar het ie garn.-bataljon van Aijeh en onderhoorigheden (detach, te Telok Semawé) de 2eluitenant M. L. Koenen, en van het ie garn. bataljon naar het 14e bat. inf. de ie-lult. T. Ketjen. Het lijk van den op 7 dezer bij Pendetie verdronken Europeesch fuse lier De Wolf, van het 14e bat. inf., werd eerst op Zondag morgen drijvende gevonden by de Demraenibrug, van daar opgehaald ea ter begraving in het hospitaal opgenomen. De begrafenis heeft op dienzelfden morgen, omstreeks 10% unr, plaats gehad. Zijne kameraden hebben gelden bijeengebracht om een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. Per stoomer „Reael" zal op a. s. Vrijdag naar Batavia worden geëva cueerd de kapitein der infanterie F. D. Triebei, die vermoedelijk het leger met pensioen zal verlauen. Kolonel Vaa de Pol, vergezeld van de kapiteins Lateber en Gicl, is den 15a April per stoomschip „Lankat" van het oorlogsterreia in Tamlaug te Medan teruggekeerd. De Atjehsche troebelen ia Ta- miang. Vrijdag ochtend, 21 dezer, kwam Hr, Ms. raderstoomschip 4e klas „SinJore" ter reede Belawan, de onaangename tijding brengende, dat vier manschap pen van de bemanning, waaronder een bootsman, bjj het doen van eene verkenning op Soengei Ijoe gewond waren geworden, de bootsman zelfs zoo ernstig, dat hij dien morgen te Be lawan aan de gevolgen daarvan over leed. Het stoffelijk overschot van dien dappere, die zijn leven Yoor het vader land liet, werd 's middags onder veel belangstelling op het kerkhof bij kam pong Besaar ter aarde besteld. Naar wij vernemen, waren gewapende sloepen van dat oorlogschip genoemde rivier opgevaren, en stuitten deze na een paar uur varens op drie versper ringen, die zij achtereenvolgens forceer dec. Verder doorvarende, werden zij beschoten uit eene door Atjehers be zette gedeh, welk vuur door de be manning beantwoord werd. Op den terugkeer naar boord werden de sloepen op de hoogte der versperringen door den vijand opgewacht en aldaar hevig beschoten, met het bovenvermelde gevolg. De Atjehers blijven dus actief optre den In Tamiang, en de overwinning, die wij den 211 op hen behaalden, schijnt niet voldoende geweest te zijn om verder ageeren vaa onzen kant oa noodig te maken. Iadien wij goed ziji ingelicht, keeren de zich aldaar bevin dende troepen dan ook voorloopig nog niet terug. {Deli Ct.) daarom hem heeft gestoken. De nacht wacht Langeraap had echter gezien, dat Atze buiten het huis van hun moeder bij het raam stond, dat Bartele de deur uitkwam, waarop Atze zich omdraaide. Bartele greep Atze beet waardoor bei den vielen, hierop riep Atze: „wat steekt hij mij," en toen was het gebeurd. De adv. gen., mr. F. van Panhuijs, vorderde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. M. van Het- tinga Tromp, stelde de mogelijkheid, dat bekl. ia onbewustheid heeft gehan deld, bestreed de quslificatie en pleitte verzachtende omstandigheden. Uitspraak over 8 dagen. helpen voltooien. Dë voornaamste geld mannen uit de Pacificstaten doen mede£ De Regeering der Ver. Staten heeft officieel bericht uit Nicaragua ontvangen, dat er tusschen het goevernement en de opstandelingen eene overeenkomst tot eenen wapenstilstand gesloten is. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terechtgestaan Bartele de Leeuw, 32 jaren, molenaar te Akkrum, die door de rechtbank te Heerenveen is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, omdat hij in den nacht van 20 op 21 Jan. 1.1., na de verkoo ping van den molen der familie, zijnen broeder Atze met een dolkmes 2 ste ken in de zijde heeft toegebracht, zoo dat de dokter eerst voor zijn leven be vreesd was, maar dank zy het afstuiten van het mes op een rib en dank zij het krachtig gestel van Atze is deze weer geheel hersteld. Bekl. bekende het dolkmes uit een lessenaar gekregen te hebben, maar be weert dat Atze eerst hem aanviel en hij Zaterdag was Carnot weer in zooverre hersteld, dat hij den ministerraad kon presideeren. Dienzelfdea dag had de fracsche Ka mer een zeer woelige zitting. Het voor stel der commissie om machtiging te verleenen tot vervolging van Baudin werd met 276 tegen 194 stemmen na eene levendige discussie aangenomen. In den loop van het debat gewaagde Baudry ü'Asson van Cornelius Herz. De minister Dupuy merkte toen op, dat het niet Baudry d'Asson was, die over die zaak spreken mocht. Baudry d'Asson verlaagde daarop, dat de miaister open lijk zijne verontschuldiging zoude maken, en hij voegde er aan toe, dat demiais ter een lasteraar en een leugenaar was, indien hy zijne woorden niet terugtrok. De minister rechtvaardigde toen zijne woorden, en daarmede was hel Leident afgeloopen. Mea verzekert, dat Baudry d'Asson aan Dupuy zijne getuigen zal zenden. De Standard verneemt uit Bangkok, dat de'Fianschen in de Mekoag-vallei eene langzame vooruitschuiviag nunner strijdkrachten langs de beide rivieroevers schijnen te bewerkstelligen, totdat zij het tijdstip gekomen achien Bangkok te overrompelen. De Slaineezen blijken niet van plan de Franschen te laten be gaan. Zij zenden haastiglijk kjygsbe- hoeften naar de Mekoag-vallei en rich ten een nieuw rivierfort op nabij Bang kok, welks defensiewerken de koning persoonlijk inspecteert. Paleistwisten ver zwakken echter het gezag des konings. De prinsen liggen overhoop met elkaar, en de Siameezen schijnen onbekwaam, om aan eene crisis het hoofd te bieden zonder hulp. Eagelands interventie alleen zou redding kunnen brengen. Zaterdagmorgen heeft Giolitti, deita- iiaansche premier, het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Nadat hij dit ook in de Kamer had medegedeeld verzocht hij in het belang van het land met de beraadslaging over de begrooting voort te gaan. Dit voor stel werd met groote meerderheid aan genomen. Ook de Senaat gaat met deze beslissing mede. Zaterdag namiddag heeft koning Humbert met de vooizitters der beide Kamers, een samenkomst gehad. Hoewel er sprake is van een Kabinet- Zanardelli- Crispi- Rudloi gelooft men aan eene reconstitutie van het oude Kabinet. De spaassche Kamer heeft met 122 tegen 37 stemmen het amendement der conservatieven op de koninklijke bood schap verworpen. De vrienden van Ca stelar stemden met het ministerie. Een onbekende te Madrid heeft door eenen kruier revolutionaire proclama ties voor het parlementsgebouw doen brengenzij waren aan de leden ge richt. De president liet er beslag op leggen. De politie zoekt naar den druk ker. Een „International Construction Com pany" is te San Francisco,opgericht met een kapitaal van 10 mlllioen dollar, om het gedeelte van het Nicaraguakanaal tusschen het Nicaraguameer en Britote Generaal Roberts, door k 0- ningin Victoria tot lid van hetHooger- huis benoemd, heeft nog geen zitting kannen nemen, omdat hy den benoe mingsbrief, die overgelegd moet wordea in Iadië heeft achtergelaten. Het geval, zegt de Arnh. Crt., her. innert ons aan hetgeen vele jaren gei leden, volgens hetgeen destijds verhaald werd. aan een lid onzer Volksvertegea- woordiging overkomen is. Deze was in een verwijderd kiesdis trict gekozen en, in Den Haag gekomen, werd, van hem de overlegging zijner geloofsbrieven verlangd. Hij had ze thuis laten liggen en zeide dat hy ze zou gaan halen. Men raadde hem naar huis te schrijven, dat ze hem de stukken zouden toezenden. Daartegen had hij groot bezwaar en ten slotte bekende hij, dat een brief niet zou baten, daar zijne vrouw niet lezen kon. Toen een trei a hoofdzake lijk met varkens geladen, maar tevens bestaande uit twee wagens met personen, een berg op elf mijlen' afstands van Tralee (Ierland) afreed, verloor de machinist bij het overgaan van de rivier het bestuur over het remtoestel en de iocomotiel ging over de brug heen, zeven wagens met varkens met zich meeslepende. Zij vielen van ecae hoogte van veertig voet in de rivier. Het overschot van den trein derailleerde en is erg geha- vead. De machinist en twee stokers zijn gedoodelf reizigers zijn ernstig gewond. In Engeland is het verzeke ren tegen allerlei gebeurlijkheden veel al genie en er dan hier te lande. Een londensche firma, die bizonder haar werk van illumlneeren maakt, had ver leden jaar groote toebereidselen gemaakt voor het huwelijk van den hertog van Clarence, en leed aanzienlijke schade, toen het huwelijk door den dood van den bruidegom niet doorging. Tegen een dergelijke mogelijkheid by het aan staande huwelijk van den hertog van York, heeft de firma zich nu bij Lloyd verzekerd; de premie bedraagt 5 pCt. Zondagmiddag had in het Hy de-Park te Londen een groote be tooging plaats ten guaste van Home- rule, als antwoord op de betooging, welke do mannen uit Ulster onlangs in Alberthall" hielden. Er namen onge veer 15000 personen aan deel, hoofd zakelijk kleine burgers uit de lagere klissen. Men zag er eenige afgevaar digden. De optocht, die zich op de Theems- kade had gevormd, trok met jgroeae vlaggen en muziekkorpsen naar het park, waar 13 tribunes waren opgesteld. Het woord werd gevoerd door Iersche afgevaardigden, leden van graafschaps- raden, van werkmansvereenigingen en anderen. Er werd een besluit aangenomen, waarbij alle aanwezigen worden aange spoord Gladstone te heipen bij zijn wark om een einde te maken aan den strijd tusschen het engelsche en het iersche volk, en wxarby tevens de te genwerking der conservatieven werd af gekeurd. Voor het ge val,dat de tegenwerking der oppositie door het Hoogerhuis wordt gesteund, zullen de voorstanders van Home Rule met vertrouwen den strijd aanvaarden, die dan tusschen hen en het Hoogerhuis zal ontstaan. Alles is in volmaakte orde afgeloopen, Ofschoon de dokwerker te Huil het vergelijk he eten te heb. hen aangenomen, hebben er voortdn „Natuurlijk, dat moest er ook nog van komen,0 begon zij. //Het eenige genot, dat jou nog in het leven was gegeven, moest je ook nog worden ontnomen, Een van uwe //goede19 bekenden zal bemerkt hebben, hoezeer je aan Waldmann was gehecht, en heeft hem gestolen of verdronken een van die brave vrienden, die je niet meer groeten, als ze je op straat tegenkomen, zooals laatst met den jongen Meermann 1" Moeder, Julius Meermann groet ik niet meer.En waarom zou iemaod den hond opzettelijk leed hebben gedaan Het is heel goed mogelijk, dat hy een ongeluk heeft gekregen. Yoor ons blyft het echter hetzelfde." Hy was by de hondenopvangers, by de politie geweest, had eene advertentie opgegeven meer kon hy al niet doen. Hij klaagde niet, dat lag niet in zijn aard. Hij schoof echter zachtjes den boterham weg, dien zyne moeder voor hem had neergezet en wel omdat het sinds jaren de eerste maal was, dat Waldmann dien niet met hem kon deelen. Wij moeten gedold hebben moeder," zelde hij met een wee moedig glimlachje. Maar de oude vrouw antwoordde gemelijk„Het is goed, als dat mogelyk is, maar myn ongeduld wordt bij den dag sterker." Op dat oogenblik blafte Waldmann voor het venster en onmid dellijk daarna voor de huisdeur. Met een sprong was Anton by de deur om die te openen. „Ziet gij het wel moeder! Nu is hy terug, gezond en wel. Neen toch aiet geheel in orde. Hy is gewond. Maar zie, iemand heeft zich over hem erbarmd en zyn poot verbonden. Stil toch (Waldmann l Is het niet alsof hy pns zyn avontuur wil mede- deelen Ja ik zou wel gaarne willen, beste jongen, dat je mij den naam noemdet van je weldoener. En wat is dat? Ondanks den regen zyn zyne pooten droog, zoodat men hem hierheen heeft moeten dragen." Op deze woorden liep juffrouw Röver ijlings naar buiten en tunrde in de straat aan beide kanten, maar in den regen liepen slechts eenige menschen onder hunne parapluie haastig voorbij. „Buiten is niemand," deelde zy hoofdschuddend mee. „Ik zon ook niet weten, wie ons zalk een dienst wilde bewyzen." In diep nadenken verzonken maakte Anton het verband los om de poot van den hond ongetwijfeld waren het repen van een zakdoek; hy bekeek ze van beide kanten, of er niet een monogram opstond, dat hem op het spoor had kunnen' brengen. Hy zag ech ter niets. „U moet niet al te veel aan uwe bitterheid toegeven moedertje," zeide hij vervolgens en greep de hand der oude vrouw. „Wald- mann's gelukkigen terugkeer houd ik voor een goed voorteeken; wie weet of ook niet het vroeger gebeurde een betere wending neemt, dan wy wel vermoeden." Juffrouw Röver haalde de schouders op by dit blyk van ver trouwen op de toekomst. Twee dagen daarna werd Röver by zijn chef geroepen. „Het is gegaan Röver zooals ik u voorspeld heb. Het zaad rypt. Julius Meermann wordt er ernstig van verdacht geld van zyn patroon te hebben gestolen. Wilson Co. hebben zelf een aanklacht ingediend. Begeef u dadelijk naar de woning van Meer mann om huiszoeking te houden. Is de man zelf aanwezig neem hem dan in hechtenis. En houd vooral uwo oogen goed epen misschien vindt gij wel iets, dat betrekking heeft op uwe eigen zaak. Handel vooral zonder onderscheid des persoons en vertrouw op myn steun." Anton Rëver werd eerst zeer rood en daarna bleek; de gedachte aan Gretchen schoot hem bliksemsnel door de geest. Nu was het vurig verlangde oogenblik, waarop hy twee bittere jaren lang had gewacht, eindelijk daar, en toch was zyne gewaarwording niet eene van vreugde. „Ik ik moet zelf" stamelde hy. De commissaris trad op den ontstelden Röver toe en legde zijn hand op diens schouder. „Moed Röver, moed en voorzichtigheid. La&t niets u ontgaan* Het is my zeer aangenaam, dat ik u deze genoegdoening ken verschaffen. Het zal my veel genoegen doen als het u gelukt nw naam van alle verdenking te bevrijden, hoewel ik vrees daardoor een vertrouwbaren beambte en medewerker te zullen verliezen. Ik heb wel gezien, dat gy u niet gelukkig gevoelt in nw nieuw ambt, en van de eerste de beste gelegenheid gebruik zult maken om ons den rug toe te keeren. Ga er nu maar keen en doe uw best." In opgewonden toestand verliet Anton Röver het politiebureau. Hoe ernstig hy ook besloten was om zyne plicht te doen, en zijn eigen goed recht met inspanning van alle krachten te verwerven en zoo mogelyk dien schnrk te ontmaskeren het innig mede lijden met Grete kwelde hem voortdurend. W&rdivervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2