POLITIEK OVlfiMCHT. 6IMEN8D NIEUWS. leg was gepleegd over de verlaging der subsidie voor het gchoolfasds en dat het hoofdbestuur leed gevoelde over dit verruim. (Applaus). Aan dea beschrijvingsbrief is als bij lage toegevoegd het rapport der com missie, in zake het voorstel Dordrecht van 4t vorige jaar, tot onderzoek van-de mogelijkheid om meer sameuwerkiag tusscheu de verschillende klassen te verkrijgen, zoowel als middel tot berei king vara onderling vertrouwen en weder- zijdsche wsardeeriag als van wederzyd* sche voorlichting ten b&te vaa allen. De commissie is met Dordfc van meening dat het in theorie weaschelijk is, orn allen van goeden wille tot de Maatschappij te trekken, ere dus ook de minder bevoorrechten als leden toe te laten. Om tot dat doel de contributie te verlagen, bleek niet mogelijk. Een ander middel vond de commis sie in het denkbeeld (van een bekend warm volksvriend) om vereenigingen als leden van een departement tce te laten, met het recht, om tegen betaling voor iedeien afgevaardigde van de con tributie namens haar eenige leden at te vaardiger;, b. v. i op 25, Voor de toepassing v&n dat beginsel is echter wetswijziging noodig. Op voorstel van het hoofdbestuur is besloten dit rapport met twee daarop ingediende amendementen in handen te stellen van de commissie tot wetsher ziening, die door de algemeene verga dering van 1894 zal moeten worden be noemd. De vergadering is hierop, na de ge bruikelijke plichtplegingen, gesloten. Het signalement van Carl Mani, zich noemende Charles Mani en Co., wijnhandelaars te Amsterdam, vroe ger woonachtig Tollensstraat 101 te Rot terdam, komt geheel overeen met dat van eenen persoon, zich de vorige maand te Maastricht hebbende schuldig ge maakt aan bedrieglijks oplichting ten nadeele van de expeditie-firma Arnold Bonhomme te Maastricht, alwaar hij zich onder den naam van Ramaekers, aannemer te Maastricht, op een valsch telegram, heeft doen afgeven 5^ blok tin ter waarde van fr. 459.90, terwyl hij dienzelfden dag gepoogd heeft aan het expeditiekantoor der spoorwegmaat schappij MaastrichtLuik, te Maastricht, eene bezending zink en lood, te ;zamen 1531 kilogram, aldaar insgelijks gearri veerd met remboursement, bestemd voor Ramaekers, te doen afgeven. De zich noemende Ramaekers was destijds ver gezeld vaa een onbekend manspersoon, die echter thans aangehouden en her kend is als te zijn M. J, H. Boulboullé, geboren te Maastricht, den 10 Januari 1870, laatst in België woonachtig ge weeat. De hoofdcommissaris van politie te Maastricht verzoekt opsporing, aan houding en bericht. Te Maastricht maakt me zich ongerust over de Maasbrug, waar van een der pijlers door stroomiog en wieling grootendeels ondermijnd is. Het gemeentebestuur aldaar heeft deRegec ring voorg-ïsteld om met behulp van Rijkssubsidie een ballastdam te leggen ten einde het verder uithollen der rivier bedding aan de pijlers tegen te gaan, De Regeering schijnt hiertoe echter niet geneigd te zija maar zou liever tegenwoordige brug door een nieuwe vervangen zien. De rechtbank te Middel burg schijnt geen termen gevonden te hebben om C. J. Boone, die in verband met den op Hemelvaartsdag in de St. Jansstraat aldaar gepleegden moord in vooiloopige hechtenis werd geuomen, langer in verzekerde bewarisg te houden, Woensdag nacht is door eene onbekende oorzaak het bekende logement „Kaakheem" van den heer K. Schoonveld aan het Bamsterdiep te Ten Boer verbrand. In weinig tijd werd het geheele gebouw eene prooi der vlammen, zoodat de te bed liggende bewoners nauwelijks tijd h&ddea te vluchten. Vaa den inboedel is weiaig ;;ered, en de aan eene commissie van .andbouwers behoorende dekhengt „Aga memnon" is bij den brand omgekome n. Huis en inboedel, en ook de hengst, waren verzekerd. of niet passen niet kon beoordeelea. De advocaat mr. van Blaricum, die voor de firma M. optrad betoogde dat de juffrouw den mantel 3^ jaar ia haar bezit heeft gehad, hem zelfs heeft ge dragen (hetgeen de juffrouw ontkende) en dat zij dus den kosteadea prijs van 52 moest betalen, al had óe juffrouw daar nog zoo veel tegen, omdat het mo del van dea mantel thans uit de mode geraakt is. TJir. Cl. RECHTSZAKEN- Men herinnert zich dat een paar maanden geleden een Duitacher, Hein rich Bong, wegens misuaadeling van den lantaarnopsteker S&llis ia de Koe straat, te Amsterdam, welke mishande ling dea dood tengevolge had, veroor deeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf. Beklaagde kwam in hooger. beroep ca bij de terechtzitting voor het hof te Amsterdam op 17 Mei 11., requireerde de advocaai-generaai, mr. Op ten Noort, bevestiging vaa het vonnis. De beklaagde werd, evenals ia eerste instantie, bijgestaan door mr. B. E. Asscher, advocaat aldaar, die de straf by het vonnis opgelegd niet in vsrhou- dmg achtte tot de daad vaa beklaagde, die bedreven was onder den invloed vac toorn, opgewekt door provocatie van de zyde van den verslagens. Het hof heeft by arrest van 24 Mei IS. het gevoelen van den verdediger gedeeld e*>, met vernietiging van het voanis der rechtbank den beklaagde veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd vaa drie jaar. Onlangs is melding gemaakt van eene veroordeeiiag van een psar echt- genooten te Oscb, die uit vrees voor erger, voor de Bossche Rschtbank hunne eerste verklaring introkken en tot drie jarea meineed werden veroordeeld. Dezer dagen heeft zich weder zulk een geval voorgedaan. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Bosch stond een herbergier uit Otch terecht, beklaagd vare in de ziitmgdier rechtbank van 30 Maart opzettelijk, tegen beter weten in, voor die rechtbank een valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd. De zaak komt hierop neer. Op een der eerste dagen van dit jaar hadden twee personen in de herberg twist ge zocht zij verbrijzelden de ruiten en gaven den herbergier ten slotte een ge ducht pak slaag. Zelfs een stoel sloegen zij op zijn lichaam stuk. Den volgenden morgen deed de man aangifte bij de marechaussee en vertelde de toedracht der zaak in kleuren en geuren, tevens verzoekende proces verbaal op te maken. Ia de zitting van 30 Maart nu verklaarde hij van niets te weteB, zelfs niet eens zich te herin neren, bij de marechaussee geweest te zijn. Later peisisteerde hij bij die ver klaring; Het O. M. achtte de schuld wettig ea overtuigend bewezen en eischte 2 jaren gevangenisstraf. Een vermakelijk toonedtje deed zich Donderdagmorgen op de civiele zitting vaa het kantongerecht te Utrecht voor. Als gedaagde verscheen eea juffrouw die 3% jaar geleden van de firma M. aldaar een mantel had gekoeht voor f 52, maar tot dusver niet had betaald zoodat zij thans in rechten werd aan gesproken. De juffrouw, die in persoon was ver schenen, verdedigde zich met de bewe ring, dat de mantel haar niet paste en ten bewijze daarvan bood zy aan het kleedicgstuk dat zij had medegebiacht, in tegenwoordigheid van den kanton- rechter aan te trekken en Z. E. A.zelf te laten oordeelen. De kantonrechter kon echter een der gelijke zonderlinge bewijsvoering niet toelaten en verklaarde, dat hij geen ver stand van damesmantels had en het al Het mynwerkers-coagrea te Brussel heeft Donderdag ait. 7 van het pro- gramma, waarin eene vermeerdering van het aastal inspecteurs wordt ge- eischt, alsook art. 8, inhoudende dat degenen die in de mijnen werken of gewerkt hebben tot inspecteurs behoo- ren te worden benoemd, met slgemeene stemmen assgeaomen. Art. 9, luidende „Er mag geen onderscheid worden ge maakt tusschea mijawersers boven of onder den grond" werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen verscheidene sogelsche vertegenwoor digers onthielden zich hier Dij van stemmingde meeste Beigen, Duitschers, Oostenrijkers ea Franschen stemden er voor. Woensdagavond heeft te Belfast eene grooie vergadering van anti-home-rule- gezinden plaats gehader waren onge veer 5000 mensehen. Salisbury zeide in antwoord op eene verwelkoming, dat de amendementen op het wetsontwerp, door welke de suprematie van het lykapariement in Ierland en het recht van veto der kroon worden gehand haafd, geene bescherming hoegenaamd gevangenisstraf wegens bieden tegen eene regeermg, welke ge leid wordt door de partijgeaooten van den aartsbisschop Walsh ea van Hiaiy. Salisbmy drong aan op gematigdheid en gispte alle gewelddadigheid. Hij noemde het oatwerp het werk van Gladstone alleeneen gevolg van eene stroomisg der openbars meealng is het niet. Het Hoogsrhuis zal echter niet zwichten, het vertegenwoordigt de ware meening van Engeland, ook van Ulster, en zal voor geene bedreigingen wijken. Het onderzoek betreffende dea be kenden brief van prins Albrecht van Pruisen wordt voortgezet. Er is nader geconstateerd, dat de brief te Berlijn door de post behoorlijk is afgeleverd, echter niet ia handen van Wisaterfeldt is gekomen, maar op weg naar hem uit de handen is geraakt. Voorts is nu bekend geworden, dat de vrije-conser- vatieve afgevaardigde baron Kardoiff het ft deelgenomen aan de pogingen om eene verzoening tusschen den Keizer en Bi3cnarck te bewerken, waarover de brief handelde. Met het oog op dewenschen naar zoodanige verzoening, welke wenschen van verschillende zijden steeds krachtiger worden gehoord, wordt officieus verzekerd, dat de Keizer wel tot eene verzoening bereid zou zija, maar dat Bismarck daartoe alsdan den eersten stap zou moeten doen, en hiertoe is Bismarck gelijk men weet, niet te bewegen, omdat hij zich gekrenkt gevoelt. In de it&lia&nrche Kamer vaa afge vaardigden heeft Giolitti medegedeeld, dat alleen het ontslag van den minister Bonacci is aangenomen, en dat het pro gramma van het ministerie onveranderd is gebleven. Te Warschau zijn een honderdvijftig tal personen, de meesten studenten en werklieden en een 8-tal vrouwen, ge arresteerd onder beschuldiging van te behooren tot een geheim nihilistisch verbond van het proletariaat. De Storthing te Chrialiania heeft eene motie aangenomen, behelzende, dat de Storthing vasthoudt aan het besluit van 26 Juni 1892 betreffende verdagisg van de consnlaatskwestie, mits het besluit van 10 Juni 1892 tot oprichting van eigen noorsche consulaten voor het einde van den loopenden begrootingstermijn bij den koning zou worden afgedaan. Ongunstige berichten, welke hebben geloopen over de gezondheid van den turkschen sultan zijn door de turksche ambassade te Parijs tegengesproken. De Times verneemt uit Simla, dat een uit Pamir teruggekeerd officier be richt heeft dat de Russen eene bezet- zetting van 1600 man gelegd hebben in het fort Murghabi, blijkbaar met het voornemen in den loop van den zomer troepen te zenden naar het Oxuedal, zulks ondanks de vroegere verzekerin gen dat het niet zou geschieden. De Standard ontving uit Johannes burg het bericht dat er weder pogingen worden aangewend om tegen het einde des jms eeae conferentie te beleggen tot het tot stand brengen van eea Zuid- Afrikaansch tolverbond waartoe ook Masjonaland zoude behooren en vermoe delijk ook de Transvaal, Indien haar Swaziland werd afgestaan. Een vermakelijk voorval kad in liet Engelscbe Lagerhuis plaats, waar, volgens ces zonderling gebruik, wie spreekt, steeds den hoed ophoudt. Sir John Gorst wilde dezer dagen een rede van den heer Goschen beantwoor den, doch kon zija hoed niet vinden- Haastig greep hy eea der hoeden, die zijne vrienden hem toestaken en plaatste dien op het hoofd. Ongelukkig was de hoed veel te klein, zoodat hij geduxèade zijn geheele toespraak met de linker hand eerbiedig aan den hoed moest staan. Zoo maakte hy in groote ver legenheid zulk een dwaas figuur, dat het Lagerhuis zija ernst niet kon bewa ren en in lachen uitbarstte. Ontmoedigd liet sir John Goist zijne redevoering in den steek en gaf hij den hoed aan den eigenaar terug. De t ij ding, dat James Gor don Bennett, de eigenaar van dzNew York Heralddit blad voor 2,000,000 wilde verkoopen, (een buitengewoon lagen prijs voor zulk een groot blad) blijkt onjuist. De heer Bennett denkt er over eene coöperatieve maatschappij op te richten, die de Herald in eigendom zal hebben en al zijne medewerkers, van den redacteur tot den minsten loopjongen, een aandeel in de winst te geven. De heer Bennett blyft echter aan het hoofd van zija blad. Dit deelt de Herald zelf mede zij geeft daarbij nog enkele aardige bizon- derheden. Toen de oprichter van het blad zya einde voelde naderen, ver kocht hij het aan zijn zoon voor 1 dol lar om de pogingen te vermijden, die enkele staatkundige partijen zouden kun nen aanwenden om zich van het invloed rijke biad meester te maken. De voornaamste medewerkers verdie nen 100,000, 75,000 en 50,000 per jaar; werd het Dkd geëxploiteerd met een kapitaal van 20,000,000, dan zou het meer rente afwerpen dan eeaige Staatsschuld. Te Bombay houdt men zich in den iaatsfen tijd veel bezig met een joodscken volksstam, de Beui-Israel, die in Indië sinds minstens 18 eeuwen is gevestigd. Volgens de overlevering heeft die volksstam Galilea moeten ver laten ten gevolge van een inval. De dooltocht der weinige uit dien „exodus" overgeblevenen, die zich met de bereiding en den verkoop van olieën bezig hielden, nam eea einde op de plaats, waar zij nu zya gevestigd. Van al hun heilige boeken hebben zy slechts éen enkel vers van den By bel bewaard, dat bij al hunne godsdienstplechtigheden wordt opgezegd. Deze volksstam tslt ongeveer 10,000 mensehen, waarvan er verscheidene ia het leger of als ziekenoppasser in de hos pitalea dienst doen. De politie te Par ij s heeft een einde gemaakt aan de dwaze ver tooniDg van burger Leroy, door zoowei den „candidaat" ah zijn „secretaris? Tourcadre in te rekenen. Een twintigjarig meisje wierp ziek Dinsdag van een der bruggen in de Seine. Zij werd echter door een marinier gered ea naar het politiebureau gebracht. Aldaar deelde zij de beweegreden mede die haar tot deze wanhopige daad had gebracht. Eea geneesheer had haar gezegd, dat zij waarschijnlijk over twes jaar doof zoude zijn, en dat denkbeeld had niet kunnen verdragen. Te Montreal heeft een he* vige storm gewoed, die de daken van de huizen slingerde, telegraaf en tile- phoonpalen omverwierp ea de draden deed breken. Het gebouw van de Ban- que du Peuple stortte inva de kler ken werd er éen gedood, 7 bekwamen ernstige wonden. De schade isaauzien- lijk. Van de verzameling Spt- zer te Parijs werd nog verkocht: een beker van bergkristal niet geëmail leerd goud en edelsteenea versierd, voor 40,000 frs.; een kristallen vaas io den vorm van een emmer, met geëmailleerd goud versierd, voor 70,000 frs. een eveazoo met goud versierde biker in den vorm van eea jaspis, voor 45,000 frs., en een groote kristallen beker, Italiaansch werk uit de 162 eeuw, *oor 27,000 frs. Volgens de laatste berich ten uit Thebe zijn honderden kuizen omvergeworpen en vele andere ge scheurd, Een persoon werd gedood en 2 werden gewond. Prins Bismarck heeft 800 jongens en meisjes, leerlingen der school vaa Bergedorf, die hem hulde kwamen bewijzen, ontvangen. Nz eeu toespraak vaa eea hunner onderwijzers zongen zij een lied aan den „held van Duitsch- land* gewijd. Het jongste meisje bood den prins daarna eea ruiker aan. De prins hield tot de kinderen een toe spraak waarin hij hun en hunne onder wijzers dank zeide voor den vriend schappelijken groet en wenschte, dat als God hun een even laag leven schonk als hem, zij, evenals hij en met dezelfde erkentelijkheid als hij, konden terugzien op hun leven. „Wordt gij eens vaders moeders," zeide Bismarck, „dan wensch ik, dat de wreeds dood ugcen kinderen of betrekkiagea zal ontnemen en dat gij met uw gezin gelukkig moogt leven. Mocht God het anders willen daa moet gy u zonder morren voor Zijn wil bulgen ea uw leed dragen Weest, als gij in 1950 even oud zult zijn als ik, even dankbaar als ik voor alles wat het leven gaf, zelfs voor de zorgen en den arbeid. Gij hebt evenals ik, uit den bijbel geleerd„Als het le ven goed is geweest, was het slechts zorgen en arbeid." Werkt goed; werk zal u helpen alles te boven te komen." Naar uit Bevlija gemeld wordt, is Dowe, de uitvinder van de kogelvrije stof, waarover zooveel te koop is geweest en waarvan men zulke groote verwachtingen had geheel ge ruïneerd; Een klimtoestel. Een gewoon soldaat te Düaaöurg heeft een toestel uitgevonden, dat men aan de voeten bevestigt en waarmede men vlug en zonder gevaar de hoogste boomen kan beklimmen. Er werden reeds proe ven mede genomen. Den soldaten, die er aan deelnamen, werd, toen zij hal verwege in de bij de proefneming ge bezigde boomen gekomen waren, halt vonden om uit te gaan, en in dit bizonder geval vooral gaarne een van de best bevriende families wilden bezoeken, begaven zich op den bepaalden dag in hnnne kleine, gele dogcart op weg, en dank zy hnnne goede poney, die nienw was beslagen, legden zy den weg af in veertig minuten. Het genoegen, dat de kennissen elkaar na eeD tijdsverloop van eenige maanden weer ontmoetten, was wederkeerig, en de aige- meene vrooiykheid werd niet weinig verhoogd toen de dokter zich by het gezelschap voegde, daar de beide jonge dames dol veel van hem hielden. Weliswaar kwam hy niet voordat de lunch reeds halverwege voorby was, en scheen de gastheer in den be ginne niet zoo opgewekt te zyn als anders. Dank zij echter den gemeenschappelyken invloed van een paar glazen van zyn uit stekenden sherry en van het levendige, vroolyke gesprek van zyne twee gasten, was by spoedig weer even gezellig in het gesprek, en er werd zoo luid geschertst èn gelachen, en alles vond zulk een aandachtig gehoor, dat eerst toen de koffie werd rondgediend, de aanwezigen tot de ontdekking kwzmen, hoe moeielyk dë klontjes suiker op de zilveren schaal waren te onderscheiden, daar de lucht zeer was bewolkt en het dus voor den fcyd van den dag zeer donker was. z/Wat is het donker riep de oudste miss Bell uit, en goot den room zy vergiste zich zoozeer om room met koffie te drinken op haar schoteltje in plaats van in haar kopje, //Draai het eleetrisch licht op," beval de dokter. z/Dat is nu toch ai heel bizonder," riep de vrouw van den dok ter uit, //het is nog maar tien minuten over drie. Het is alsof men in Londen is ah 1" zy keek in de richting van den tuin, //het begint te sneeuwen." z/Ik dacht wel, dat er zooiets zou gebeuren," voegde de dochter er by, en haar blik volgde de richting van dien harer moeder, //de barometer is gisteren zoo snel gedaald." //Het begint zeer onstuimig," zeide de gastheer, en begaf zich naar het nu verduisterde venster, //wy zullen een hevige bui krijgen." //En de grond is hard, zoodat de sneeuw zal blyyen liggen." Allen waren opgestaan en volgden den heer des huizes, met stilzwij gend te staren op de dwarrelende vlokken, die door het luchtruim zweefden. Het was eeu van die oogenblikken, dat de verschijnse len der ;natuur het de gedachten der mensehen geheel in beslag hadden genomen. Het schouwspel als men iets een schouwspel kan noemen, dat eigenlyk onzichtbaar is was zoodanig, dat al de aanwezigen eenigen tijd het stilzwijgen bewaarden, totdat dit na eenige minuten verbroken werd door de jongste en minst moedige gast, die op klagenden toon bare oudste zuster toesprak z/PeggyHoe moeten wy nu thuis komen z/Qet beste zal zyn om dadelijk te gaan, zoodra de ponev is ingespannen," antwoordde de oudste, die meer beslistheid toonde. //Mevrouw mag ik bellen en zeggen, dat het rijtuig moet wor den ingespannen?" Dit voorstel (dat met het oog op het weer onzinnig genoeg was om te worden bedacht binnen de muren van het aangrenzende gesticht) werd door de geheele familie met zooveel beslistheid af gewezen, door het hoofd zelf zeer gebiedend, dat Peggy gedwongen was om het te veranderen in het verzoek om een half uur te wachten en het nog eens aan te zien of het beter of erger zou worden. Toen dit half uur voorby was, was er van eene verbe tering nog geen sprake, en na een tweede half uur was niet alleen de bui in hevigheid toegenomen, er kwam ook een halve storm opzetten, maar do buitengewone duisternis was nog dichter worden, nu ook het natuurlyke schemerlicht was verdwenen. Onder deze omstandigheden zou zelfs eene familie, veel minder gastvry dan die van den geneesheer, hare uitnoodiging aan de bezoeksters om hun vertrek nog wat uit te stellen, hebben veranderd in eeoe dringende uitnoodiging om den nacht door te brengen in de be* schutting van hun dak in plaats van een storm te trotseeren, even onstuimig als die, welke boven koning Lears rampzalig hoofd woedde. Inderdaad waren de overredingen voor vader, moeder en dochter buitengewoon hartelyk en welgemeend. Op de jongste der dames Bell bleven ze dan ook niet zonder uitwerking. Zy zou de uitnoodiging dadelijk hebben aangenomen, wanneer haar zuster niet een weerstand had geboden aan de invita tie, met eene hardnekkigheid, die in den beginne onzinnig scheen» terwyl zij ieder geopperd bezwaar beantwoordde met een besliste en byna koortsachtige weigering. #Gy hebt geen lamp //Die kan ik hier in den stal wel krygen." z/Gy zoudt er toch niets aan hebben; in de sneeuw zoudt gj geen handbreed voor u uit kunnen zien." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2