'gemeentebestuur en hua de eerewijn aangebodeo, waarbij de burgemeester de heer A. E. Zimmerman, een woord van welkom sprak. Minister Van Dedem wees hierna op het gro^tsche karakter van het feesten sprak deu weosch uit, dat het goed zou slagen. Daarna begaf men zich te voet naar den Rood:m Steen, waar de onthulling van het staadbeeld zou plaats hebben. Daar waren de tribunes om bet beeld vol genood:gden; daar zag men tal van dames bijeengekomen, terwijl op het plein zeif eeue groote menigte was saamgestroomd ea alle ramen der om het plein staande huizen vol toeschou wers zaten. Toen de genoodigden, waaronder zich ook bevonden de te Hoorn wonende leden van het; uitvoe rend comité, de heeren dr. J. J. Aghiaa, secretaris, J. Groot Jr. ea M. de Jong, wethouders, H. Kroon Dsa. alsmede de gieter vat het standbeeld de heer C. J. Marijn-n vaa Breda en de ontwerp r van het voetstuk, de heer W. H, Kan, ingenieur architect te Arasterdam, om halfee» verschenen, speelde de kapel van het 7 e regiment het volkslied, dat door all- staande werd aangehoord. Minister Van Dedem sprak een kort woord van welkom ea nam de heer dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer der St'.tèn Generaal, het woord om de feestrede uit te spreken. „Twee honderd drie en zeventig jaren zijn voorbijgegaan", zeide hij o, a. „Le vendige ea bezielend rijst de heugeaia aan het grootsch verleden voor ons op. De geweldige, di' profetische beteekeais van wat op dien dertigsten Mei 1619 werd gewrocht staat voor ons belichaamd in een machtig stuk geschiedenis. Wy zien deu man, die, met de vijandschap van al de wereld op den hals, de vij anden meer dan duizend tegen dea sierk zijnde, niet stand hield, maar voort schreed, altijd voort. De koningen en grooten van Java trachtten, onderling verboadea, door een generalera moord het bouwen van een generaal rendez vous te praevenieerende gouverneur- generaal is op zyn post, hij vestigt het middenpunt van Neerlands handel en Neerlaads macht; hij houdt den arm van den vijand af, voordat deze de hand aan het moordstaal heeft kurraen slaan. Over de golf der eeuwen komt zijn zegebericht weer tot ons wij hebben voet en dominie ia 't land van Java bekomenD' eere en reputatie van de Nederlaatse natie zal hierdoor zeer .vermeerderen- Maar met nog machtiger drang klinkt zijn heerlijk woord ons toe: „Siet en consideert doch, wat een goede coeragie vermach en hoe d' Almogende voor ons gestreden en ons gesegent heeft. Spr. schetste daarop in breede trekken het dadesrijk levea van den held, daarbij in bezielende taal de gulden eeuw onzer geschiedenis verheerlijkvad, toen er „op eenmaal, schier als zonder voorbereiding, kunstenaren en dichters verrezen van majestueus, de laadpalen overstralend, de eeuwen doorgloeiend, de geslachten met wonderen verzadi gend genietoen er veldheeren ea vlootvoogden verschenen, die als home rische helden het eigen lijf waagden en nieuwe wetten schiepen voor het krijgs beleid; staatsmannen, die kloekheid paarden aan doorzicht, vernuft aan wijs beleid en kennis van Staat san een vroom gemoed. Toen het doek gevallen was, onder de tonen der muziek en het gebulder der kanonnen, en het majïstueuse beeld zich aan aller blikken vertoonde, richtte dr. Schaepman zich nogmaals tot de aanwezigen om te wijzen op het groot- sche voorbeeld van kracht, moed en vertrouwen, door Coen nagelaten. Nadat de schoone, zlnryke feestrede was uitgesproken, aam de burgemeester vaa Hoorn weer het woord en eindigde zijn speech als volgt ,In naam Van het gemeentebestuur vaa Hoorn neem ik het staadbeeld van Jan Pieterszoon Coen voor onze stad van u oveff." De genoodigden begaven zich daarop terug naar het Stadhuis, waar hua in de Raadszaal, die door den bloemist F. Schut, keurig was versierd, een dejeuner werd aangeboden. Behalve de leden van het gemeente bestuur, die van het uitvoerend comiié, de ministers, de burgemeester, de vice- admiraal, de gieter van het beeld en de ontwerper van het voetstuk, zaten bij dit dejeuner mede aan de commandanten van Hr. Ms. oorlogsschepen „Tijger", Urania", „Castor", „Pollux", „Vali" en „Udur", zjjnde respectievelijk de zse-officieren D. Stolp, P. P. R. Hea- nequin, baron Sweerts de Landas Wy borgh, W. de Bruine en J. D. Heijning alsmede de heeren J. van Maaren, majoor van het 7e reg. infanterie, gar nizoess-commandant te Hoorn ea J vaa Slogteren, kapitein der dd. schut terij te Hoorn. Te Scheveningen is tusschea twee muren ecne kat gevonden, die daar 31 dagen lang bekneld had geze ten, cti die, hoewel al dien tyd geea voedsel gebruikt hebbeaöe, toch nog ia leven was. In het laatst vaa het vorige jaar werden door eenea arbeider op hst landgoed van dea heer Bosch va-a Dra- kestein aan De Vuursche (gemeente Baars) de overblijfselen vaa drie ver gane geraamten opgegraven, waarbij eene broazea lanspunt gevonden werd. Daar men hier hoogstwaarschijnlijk met eenen grafheuvel uit het bronzen tijdperk te doen heeft en er nog meer dergelijke oude begraafplaatsen aldaar worden aan getroffen, zal enen dezen zomer het ter rein in het belang der wetenschap nader onderzoeken. De opgravingen zullen ge schieden onder toezicht en leiding vaa den eigenaar, jhr. Bosch van Drakestein en den archivaris der gemeente B&arn, baron d' Aulnia de Bourouill. Men heeft alle hoop, belangrijke vondsten te doen, Men meldt ons dd. 30 Mei: Hedea liet da burgemeester van Fin- sterwoldc den ingezetenen bekend maken, dat van af heden datum (30 Mei) het verbod op de samenscholing, den 19a December 189a uitgevaardigd Is opge heven RECHTSZAKEN- De rechtszaal der arrondissements rechtbank te Maastricht geleek Maan dagmorgen op een laboratorium, waarin een professor den beklaagde demonstreer de, de rechters als studenten en het publiek als hoorders fungeerden. Glaas jes, flischjes, reageerbuisjes, filters, kort om alles wat voor scheikundige proef nemingen benoodigd is. zag men hier bijeen. De te behandelen zaak betrof het vervoer door eenen brander te Maas tricht van 5 liter gedistilleerd, op het vervoerblljet aangegeven onder de be naming van cognac, doch volgens de ambtenaren bevonden Jenever te zij en dus niet gedekt door een geldig do cument. De brander was door de recht bank toegelaten om ter terechtzitting te bewyzen, dat hij gele cognac kleurloos maken en achtereenvolgens in whisky, rhum, Schiedammer, brandewijn enz, veranderen kon. De proefneming gelakte volkomen, doch de rijksadvocaat kon met deze kunstjes, zooals hij ze noemde, niet medegaan en concludeerde tot het be noemen van deskundigen. Ie dit incident zal de rechtbank over 8 dagen uitspraak doen. Voor de rechtbank te „Amsterdam stond Dinsdag terecht Adriaans va» Emmenes, wien ten laste werd gelegd dat hij zich aan strafbare opruiing zou hebben schuldig gemaakt, door op Febr. in het gebouw „Constantla" tot lotelingen te hebben gezegd„Ik zeg niet dat znlke miliciens, In plaats van op de arbeiders, op de aanvoerders zouden moeten schieten, die hun het bedoelde bevel gaven, maar zij zouden het ge weer naar links kunnen gooien, wanneer hun gecommandeerd wordt het naar rechts te werpen." Voor deze gelegenheid waren buiten gewone voo.zor^ea genomea. In en buiten de rechtszaal waren verschillende rijksveldwachters sommige uit andere gemeenten opgeroepen tegenwoordig, terwijl in het bizonder de publieke tri bune bewaakt werd. Siechta een beperkt aantal personen was op last van het O. op die tribune toegelaten. De za^k zou om twee u:en behan deld worden. Iatusschen ving zij eerst om 3 uur 42 mia. aan. Ia dea tusscheu- tijd werden na eens andere zaken be handeld, dan weer de zitting geschorst met het consigne „puoliek buiten." De oorzaak lag daarin dat de getuigen Fan- horst en Verbeek niet op tijd aanwezig waren. Eindelijk komt de zaak. „Uw beroep?" „Opruier!" luidt het antwoord. Dat is geen beroep," meeat de pre sident. Ik word er toch vaa beschuldigd. Ik ben redacteur van de V'oorwaarh* Bekl. weet nietmeer of hij de ge- Iscrimineerde woorden gesproken heeft, Het is al 2 maande.» geleden. Iatusschen heeft hij by den rechter-commissaris erkend de woorden ongeveer gesproken te hebben. De vergadering was open baar en uitgeschreven door den sociaal- democratiscaen militairen jongelings- boad. De getuigen Van Pan horst, recher cheur, heeft de vergadering in „Coa stantla" bijgewoond, Men had het over de zoogenaamde „bloedwet". Get. heeft allee» gehoord dat bekl. zei dat mea het geweer naar links zou kunnen gooien als rechts gecommandeerd werd. Het publiek bevatte vele jongelingen, De vergadering wss voor ieder toe gankelijk tegen 5 cent entrée. Verbeek, evenzeer rechercheur, woon de insgelijks de vergadering bij. Hij hoorde o. a. beklaagde zeggen „ik zeg niet als gecommandeerd wordt rechts varen, liaks houden." De redevoering liep vooral op het kazerneleven. Een jougeüag riep daarna uit dat als hem gecommandeerd weid om te varen, hij dit zou „verd Bekl.„Heeft die jongeling niet tevens gezegd a&t zoodaaig besluit om niet te vuren ieeds lang te voren genomea was Getuige weet het niet. Het is mogelijk. De heer Vierhout he- ft, als verslag gever van de Nieuwe RottCt., even zeer de vergadering bijgewoond. Er werd gesproken over de mllitiewet, Get. heeft van hetgeen bekl. zei ie ver slag gemaakt voor de N. R. Ct., waar naar hij verwijst. Ook hij herinnert zich, dat een jongeling is opgestaan die on geveer zeide wat zooeven vermeld is. Het verslag van de N. RCt. Maart jl.) wordt ter zitting voorgelezen Een agent van politie heeft mede de vergadering bijgewoond. jHij beschrijft ongeveer het voorgaaude. De iaspecteur vaa politie Keizer ein delijk, die ook in „Constant!*» was verklaart dat bekl. eeae beschrijving gaf van het kazerneleven, en dat hij, spre kende van de troebelen in het Noorden, zeide dat hij niet zou zeggen dat men links moest gooien als gecommandeerd werd rechts vuren. Zekere De Booy, die vroeger in Breda woonde, betoonde zijne instemming met het gesprokene. Het O. M., waargenomen door mr. Félerin, herinnert aan de taal die de bekl. herhaaldelijk gebezigd heeft. Be wezen is dat de vergadering openbaar was en dac bekl. gesproken heeft de woorden zeker voor zoover hun zin aangaat bij dagvaarding ten laste gelegd. Die woorden bevatten opzette lijke oprniing tot een strafbaar feit, nl. het feit bedoeld in art. 95 van het cri- miaeel wetboek voor militairen, onge hoorzaamheid aan orders van superi euren. Bekl. heeft dus tot dat feit op geruid. Over de kwestie of het militair wetboek geldig is, omdat het niet bij de wet maar bij kon. besluit is vastge steld, zal spr. niet pleiten. De geldig heid staat z. i. vast. Ook waren er wel degelijk personen die opgeruid worden of koadesa wordener waren vele jon gelingen ia de vergadering, die onder de wapens moesten komen, en een aan staand milicien gaf kennis van zijn be sluit om niet te zullen vuren. Eisch9 maanden gevangenisstraf. Bekl. zal zich niet erg verdedigen, want hij heeft te veel verachting voor het muffadge crimiaeele wetboek vaa "13, maar hy wijst er op dat mea z. i. het socialisme op alletlei manier ver volgt. Er is gebrek aan moed in Neder land, want men werpt de socialisten in de gevangenis niet zonder vonnis maar na eeoc komedie. Men behoefde geen vertoningen te maken, men moest liever hen zoo ia de gevangenis stoppen zon der terechtzitting. Dat zou Dinsdag een buitenkansje geweest zijn voor de recht bank, die dan naar Hoorn had kunnen gaan om te zien het standbeeld van dea moordenaac Coen. Hij heeft op 28 Februari den jonge lieden den raad gegeven geen broeder moord te begaan. Hy heeft alleen ge zegd dat men het geweer kan om gooien, niet dat men het moest doen. Daarna volgt eeae charge tegen den verslaggever vaa de IV. R. Ct. Men zweert by de IV. R. Ct. Bekl. wijst er op dat de andere getuigen afwijkea van en Broodfabr. Aand. Nederl. Biacuitfabr. Aand. Ned. Oliefabriek te Delft Oblig. Vereen. „Eigen Hulp", afd. Zekerheid van ambten, en beambt. Oblig. Assur.-Maatspij. teg. Brandsch. „de Nederlanden" van 1845 Oblig. Batav. Zee- en Brand-Ass.-Ma&tschappij 93 75 205 45 KOLONIËN- Aan een particelier schrijven uit Soe» rabaja wordt nog het volgende ontleend over de zoo voortreffelijk geslaagde ex peditie naar de Aroe eilanden, ,Nsd*t wy (de „Java") uit de Tor- resstraat terug waren gekomen, zijn wij weder naar Ambon gegaan om den re sident te halen. Van daar keerden wij terug naar de Aroe-eilaaden, om het einde van het ultimatum af te wachten, dat door den resident as» de onder- worpen hoofden was gesteld. Het succes door onzen aanval op Koemocl be haald, is schitterend en van bizondet groot politiek belang. Dea dag van het ultimatum waren alle vijandelijke hoof den met honderden volgellagen te Dobo, wa*r zij ongewapend aankwamen. Te gelijkertijd brachten zij het hoofd vaa den opstand, den profeet Toelfoeloea mede, dien zij gevangen hadden geno men. „Die profeet is de hoofdaaalegger van den opstand. Hij wilde als alle»- heerscher over de Aroe eilanden optre den. De Christenen, Chineezea en Ara bieren zouden dan vermoord en hnaae goederen buitgemaakt worden. Dit was het getuigenis vso den verslaggever van .hem reeds gedeeltelijk gelukt, en als de j tlt d r j ttt de N. R. Ct. Verder zegt hy niets: mea wil geen misdadigers 6traffïn, maar eenen socia list opbergen. De heeren in toga en bef zij® kleia, zy vechten tegen den stroom, tegen ;eeaen rens. Spr. eindigt zijne rede met de volgende beleefde mededeeiing aan het adres van ,de rechtbank: „nog lang nadat de wormen het laatste stukje vleesch vaa uwe spook achtige knoken zullen afgevretea heb ben, zal het socialisme tieren en bloeien." De publieke tribune juicht toe. De behandeling der zaak is geëindigd en op 14 Juoi zal uitspraak gegeven worden. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman ea Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fond sen, in de week, tot den datum van 30 Mei loopeade, door &hun tusscaen komst verhandeld. Aand. Maatsch. tot ong. en vetv. der Peel genaamd Helenaveea 44% pet. Aand. Leidsche Duinwa- ter maatschap pij 125 Aand. Rotterd. Hyp.b. voor Nederland 228^-231^ Aand. Asahan Tabak- Maatschappij 90-30 Oblig. Ned. Asahan-Cult.- Maatscnappij 30 Oblig. Ned.-Iad. Cultuur- Maatschappij 135 Oblig. Oost'Java Cultuur- Maaïschappij 85 Sctip. Boxtel-Wezel Spwg. (van i« hyp.-oblig.) 9% Aand. Dedemsvaarfcsche Stoomtram-Maatschappy 80 Aand. Haagsche Tr&mw.- Maatschappij 70 Aand. Ned. Rijnspoorw.- M*at8cnappij, Rest. 3 f 20. Extra div. bew. Stichtsche Tramweg-Maatschappij /ioj£. Aand. Maats, van Meel- „Java" er niet geweest was, zou mis schien de gcheele bevolking voor zoo ver zy niet tot Toelfoeloen'a aanban gers behoorde, zij® uitgemoord. Hij voorspelde, dat hij de zes zou doe® droogloopen, als er een schip kwam xoodat de Compagnie de eilanden niet zou kunnen bereikenverder dat alle afgestorvenen door hem in het leve» teruggeroepen zouden worden, als hem gehoorzaamden e® 30. dat hij, war neer mea hem iets wilde doen, tot het Opperwezen ten hemel zou varen, enz De lichtgeloovige bevolking vereerde hem als een godsgezant. ,Maar toen Toelfoeloea bij oas aan boord in de provoost zat sprak hij een toontje lagervooral toea;see radjah der ons bevriende christen-kampongs hem verzocht, het nu eens te probe irea ten hemel te varen. „Den dag ja& afloop vaa het ultima turn ging de landingsdivisie aan wal met scherpe patronen, op eiken aanval voorbereid, ea stelde zich op aaast het huis van den posthouder. Toen kwata de resident met alle bevriende rajahs e® hoofden en daar achter alle ?ij iade- lyke hoofde», die ia eerbiedige houding voor ons bleven staaa. Geweldige ke° reis waren daarbij ik kon echter geea vrienden uit Koemoel herkennen. De resident hield een krachtige toespraak, waarin hij tot de gevangenen 0. a. zeide, dai ze nu gezien hadden, wat éen schip doen kon en dat, wanneer zij het nog eens waagden, in opstand te komen, hij 10 schepea zou zenden, die de kampongs zonden uitmoorden, vrou wen en kinderen gevangen nemen ea hen nergens meer met rust zouden la ten. „Nadat allen bevestigd hadden, dat zij het hoorden, werden er nog 5 ge vangen hoofden aan boord van de „Java" gebracht om naar Ambon vervoerd te worden. De heelé troep stond te sid deren van angst, toen zij éen voor éen uitgepikt en weggevoerd werden. Allen mochten naar huis gaan, mits zy de goede ren, die zij van de Chineezea gestolen had dea, terug gaven. Dit dedea zij ea hy betoonde zich hartelyker tegen de meisjes dan zoseven. #Beste meisjes,» zeide hy en gaf beiden een hand. „Ik weet niet, wat gy wel van ons znlt denkenB wy moeten u duizendmaal onze verontschuldigingen aanbieden, maar ik ben er van overtuigd, dat gy odb in uwe goedhartigheid alles zult vergeven als ik u verteld heb, welke pjjnlyke gebeurtenis er is voorgevallen.» Hij zweeg, maar toen hy in de oogen zyner toehoordsters las, hoe hun aandacht gespannen was, begon hy onmiddellyk te ver tellen. //Gy hebt ongetwyfeld niet geweten, want het was een onder werp, dat nooit behoefde te worden aangeroerd, dat de vader van mijne vrouw, die geruimen lyd kindsch is geweest, hij was twee en tachtig jaar oud, hier reeds verscheidene jaren heeft gewoond en eenige kamers bewoonde, die uitkwamen op dezelfde gang, als by uw kamer.» De dokter hield een oogenblik stil, alsof hy nu een onaangenaam punt moest aanroeren. //Gisteravond, het grieft my dit te moeten zeggen, was de op passer, aan wiens hoede wij hem hadden toevertrouwd, een man, die myn volle vertrouwen genoot, totaal dronken, en de arme oude man, die geheel zonder toezicht was, is uit zyn bed opgestaan, en gestrompeld wy dachten nooit, dat hy tot zooiets nog in staat zou zijn naar uwe kamer,» De beide meisjes, die ademloos, met open mond, hadden ge luisterd, deden nu een kreet van ontsteltenis hooren, maar hun gastheer gaf hun een teeken hem niet in de rede te vallen en vervolgde „De reden, waarom hy jnist die denr koos, was, dat twintig jaar geleden zijne vrouw, aan wie hij hartstocbtelyk was gehecht, in uwe kamer is gestorven, en in zyn toestand van geestverzwak king, waardoor echter nooit zijne herinnering aan haar vager is geworden, verbeeldde^hy zich, dat hy haar daar nog zou vinden waar hy haarvoor de laatste maal had gezien.» Weer zweeg de dokter, maar nu behoefde hy zyne toehoordsters het stilzwygen niet opteleggen. Ontsteld en verplet over de ontdek king, dat hun vermoeden geheel onjuist was geweest, verbysterd over de gevolgen van hunne lafhartigheid, verbeidden zy met wydgeopende oogen en bleeke wangen de ontknooping. z/De krachtsinspanning moet het klein weinigje levenskracht, dat hy nog bezat, hebben uitgeput, want nadat hy de woorden had uitgesproken door u gehoord, moet hij bewusteloos zyn neerge vallen, het gekreun, dat u zooveel angst aanjoeg» (hierby schoot Caroline de vreeselyke gedachte door den geest, dat zy het een geknor had genoemd) ffmoet het laatste geluid zyn geweest, dat hy deed hooren. Toen hy van morgen werd gevonden, was hij ongetwyfeld reeds eenige uren dood hy was reeds ge heel koud.» Het verhaal was geëindigd. Er verliep echter eenige tyd alvo rens de toehoordsters iets zeiden, Eindelyk zeide een der meisjes byna fluisterend z/Dus was het toch niet de ontvluchte krankzinnige Wel neen,» antwoordde de dokter met eene uitbarsting van gramschap, die hem goed scheen te doen. //Hoe had dat mogelyk kannen zyn, want vyf minuten nadat gij naar boven waart ge gaan, was hij reeds gevondenAls gy niet dat rampzalig denk beeld zoo hardnekkig hadt gekoesterd, dan zou de zaak geheel anders zyn geloopen, en de oude man niet..,.» Hy zweeg eensklaps, want hy herinnerde zich, dat hoe dwaas de meisjes ook hadden gehandeld, het niet zeer vriendelyk was om zijne jonge gasten te beduiden, dat zy op directe wyze aan den dood van zyn schoonvader hadden medegewerkt. Alhoewel hij zyn oordeel niet geheel uitsprak, konden zy zeer goed voor zichzelf zyne woorden aanvullen, en kort daarop ver trokken zy zeer ontdaan en zonder van hnnne gastvrouw en har© dochter afscheid te kunnen nemen, naar huis. Ofschoon haar door haar echtgenoot werd beduid, dat hare han delwijze zooveel onlogisch als onchristelijk was, kon meyrouw Brown er niet meer toe bewogen worden de jonge dames Bell uit te noodigen op het krankzinnigengesticht den dag te komen doorbrengen. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2