NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang, Vrijdag 2 Juni 1893. No. 3040 STADjSNIIUWS. FEUILLETON De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. IFvTENTIËN: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer io Cents. ADvErv Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PlEB'EBÓOI. Hoof Regenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 81 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, i Juni 1893. Ia de maand Mei jl. is het stede - lijkt museum van schilderijen en oudhe- dengop het raadhuis alhier bezocht door 147 personen tegen- ea door 339 per sonen zonder betaling. H«t aan'al der bezoekers van de ten toonstel in g ter bs vordering der foto grafie iu „Felix Favore" alhier bedroeg Woensdag 358 persoaea. Naa wij [(.vernemen is benoemd tot directeur der „Beverwyksche Zaagver- eemgiug" de heer K. F. van Maas Jr. muziekonderwijzer alfaie-, ter vervanging 7*0 den heer L. F. Berckenhoff. Diüsdag is hier ter stede wederom een oud strijder uit de jaren 1830 en 1831 overleden genaamdAbr&m Wils, oud ruim 83 jaren. Hij was gerechtigd tot het dragen van het metales kruis en den citadel-medaille. Naar wij uit goede bron veraemen bestaat by den heer Sprenger het plaa om ia zijae zweminrichtisg, gelegen aaa deu Houtva&rt achter de Leidschestraat, wedstrijden te houden in het zwemmen eu duikes ets zijn daarvoor voorloopig gekozen de middagen van dea 10 en 24 Juai. De deelnemers moeten zyn ledea der inrichtingook is de jury reeds gekozen en zijn door haar eenige prijzen uitge loofd waaronder ee»e aardige buste (meisjeskopje) van de hand van oazea jeugdigen stadgenoot den beeldhouwer IJzerdraad. 81; De ju?y zal bestaan uit de heeren: jhr. J. J. Saudberg, jhr C. F. van de Poll, mr. W. va® Hulst, jhr. B. de Jorge van Campecs Nieuwlaad ealuit. R. B. A. N. de Quay. Haarlemsche Paardentram. Ia de Woensdag gehouden jaarver gadering van aandeelhouders kwam nog ter sprake het vernieuwen van de lijn. Over dit pust werd uitvoerig beraad slaagd, vooral naar aanleiding van het cyfer, dat in de laatste jaren voor on derhoud van de lijn is besteed. Het resultaat dier bespreking is, dat in elk geval binnen niet ver verwijderden tjjd eene totale vernieuwing van de lijn zal plaats hebben. Het denkbeeld, geopperd door een der aandeelhouders, om het sectietarief weder te vervangen door een uniform- tarief van 7% cent, vond by den voor zitter geen steun en kwam verder niet ia behandeling. Besloten werd 7§ van de na afschrij ving overblijvende winst tot een bedrag van f 400.te bestemmen tot het ver zekeren van het personeel voor ziekte of pensioen. Over de beste wijze, waarop dit kan geschieden, zal door het bestuur worden overlegd. Op eene vraag van den heerRamaer deelde ds voorzitter mede, dat het Be stuur heeft gewacht met het verkrijg baar stellen van tramkaartjes in een of meer winkels, totdat gebleken zou zijn dat het sectiesysteam goed werkt. Nu dit het geval is, zal het bestuur eerstdaags tot uitvoering van dezen maatregel overgaan. ArrsHdissements-ReohSbank, Zitting van Donderdag 1 Juni. De heer J. W. R. Arnold van Haar lem kwam deu 28sten Maart op zijn fiets den straatweg van IJmuiden langs. Voor hem liep zwaaiende een vrouw, die van een stoel was voorzien. De heer Arnold belde, maar de vrouw ging niet op zij, zoodat hij moest afstappen. In de dagvaarding tegen die vrouw, zekere Aatje Weeling, uitgebracht, wordt vermeld dat zij de» heer Arnold met den stoel heeft geslagen, maar de heer Arnold zelf verklaarde nu ter terechtzit ting, dat zij hem had willen slaan, maar dat hij den slag had afgeweerd. De subs. off. v. just., mr. Joh. P. van Outeren, deelt mede dat deze vrouw herhaaldelijk in dronkenschap allerlei misdrijven begaat en voortdurend in het Alg. Politieblad wordt gesignaleerd. Overigens begrijpt mr. van Outeren de klacht niet, immers de heer Arnold zelf heeft verklaard, dat hij niet geslagen is en requheert dan ook de vrijspraak van beklaagde. Hierna stond terecht Gerrit Kraaijer, 25 jaar oud, woonachtig te Haarlem. Op dea 2<h>n Mei des morgens, ont moette deze man een kennis, zekeren Bruin van den Berg, kantoorlooper vaa de Haarl. Brandverzekering Maatschappij. Kraayer ging iaet van den Berg mee naar een café, waar een ferme borrel werd genomen en Kraaijer, na er ook te hebben gegeten, in slaap viel, terwijl van den Berg op zyn bed een dutje ging doen. Des middag te halfvijf ging van den Berg naar het kantoor, altijd met Kraaijer bij zich, alwaar hem werd opgedragen een aangeteekendea brief met geldswaarde (2 bankbiljetten van 40,naar de post te brengen. Inplaats van dit dade- I lijk te doen, ging het tweetal naar een koffiehuis era dronk daar een fleschje of vijf zes bier, Destijds üad van den Berg den brief ia een portefeuille in zijn binuefiz&k. Dat bier schijnt dea kantoorlooper geen goed te hebben gedaan, althans des avonds kon by niet verder komen dan de Holsteeg, waar hij dronken neerviel ea zonder bewustzijn bleef liggen. Toen hij weer tot zichzelven kw?m, was de portefeuille verdwenen. Beklaagde heeft op het bureau van politie erkend, dsn brief dien hij vroeger gezien had, op dat oogenblik uit den zak van zija kameraad te hebben ge nomen. Nu verklaart hy er niets meer vaa te wetea hoe hij aaa de portefeuille kwam, wel erkent hy dat hij die des avonds ia zijn bezit had. De subs. off. v. just., de schuld van beklaagde wettig en overtuigend be wezen achtende, reqaireerfc de yeroor- dceliag van beklaagde tot 10 maanden gevangenisstraf. Daar beklaagde ia voorloopige hech tenis is genomen, is hem ambtshalve een verdediger toegevoegd. De heer Mr. Th. de Haaa Hugenhultz betoogt, dat hier geen diefstal maar verduistering is en concludeerde subsidiair tot het op leggen eener lichtere straf, met het oog op 's mans vroeger goed gedrag en de gemakkelijks gelegenheid, die ook hier den dief heeft gemaakt. Uitspraak over 8 dagen. J. S., door de Rechtbauk alhier ver oordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegesus mishandeling van zijn broeder P. J. S., en die vaa dit vonnis ia hoo- ger beroep was gekomen is thans door net gerechtshof te Amsterdam van dat feit vrijgesproken. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina.) By de door B. en W. der gemeente Spaarnd&m gehouden aanbesteding voor het vergrooten der opeabare school en het bouwen eener overdekte speelplaats daarbjj, waren 21 biljetten ingeleverd; de hoogste inschrijving was f7555 de laagste zijnde die van dea heer Van Deursen te Haarlem f 6136. Op de voordracht vaa onderwijzeres te Spaarndam, zijn geplaatst de dames A. Hissiak te Haarlem, M. Platvoet te Aana Paulowna en J. Dalmeyer te Velscn. Tot voorzitter van dea Roodea pol der onder Alkemade c. a., is gekozen de heer P. van der Geest, in plaats van wijlen den heer W. van der Geest. BIMNEMLAN Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Gouda zijn uitgebracht 2227 stemmenvan onwaarde 18. De stemmen waren aldu3 verdeeld: J. N. Bastert conservatief815 T. G. G. Valette {liberaal) 712A. Brumrael- kamp Jr. {anti rev.) 675. Alzco her stemming tusschen de heerea Bastert en Valette. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten te Utrecht (ter vervanging vaa wijlen jhr. Vaa Weede van Dykveld) is gekozen mr. N. de Ridder (ant.-revol.), subst. off. van just, bij de arroad. rechtbank ea lid van den gemeenteraad te Utrecht. Dg candidaat der liberalen, mr. L. v. Lier, had maar eakele stemmen minder. Woensdag ten 5 bh: over leed te 's-Gravenhage de vice president van den Raad van State, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, minister van staat, in 72-jarigeö ouderdom. Zijn dood volgde bijna onmiddellijk op een beroerte, die hem trof terwijl hij zich in de localen van den Raad van State bevond te midden van zyn werk zaamheden. Het leven vaa dea overleden hoogea staatsdienaar was bijaa geheel sa© pu blieke bedieningen gewijd. Hij waa eerst burgemeester van Amsterdam. Na de vervanging vaa het ministerie Thor- becke in 1853 ten gevolge van ds April beweging tr&d Van Ree»en als minister van binaenl&wdsche zaken op ia het kabinet van Hall Doaker Curtius. Als zoodanig ontwierp hij een wet op het lager onderwijs, wier behandeling echter met ten einde werd gebracht, daar het ministerie ia Jusi 1856 zijn ontslag meende te moeten nemen. In Mei 1858 werd de heer Van Ree- nen gekozen tot lid der Tweede Kamer voor Amsterdam; hij heeftziui«ggehad van 1858 tot 1869, toen hij bedaakte, en later wederom van 18701875. Ver scheidene jaren vervulde hij het voor zitterschap der Kamer. Hij oefenden beslissende invloed uit op het lot vaa de kieswet-Geertsema ea daardoor tevens op het lot vaa het ministerie v. d. Putte Geertsema. Weldra daarna volgde hij baron A. Mackay vaa Ophemert op ia de hooge betrekking van vice-president van den Raad van State, welke hij tot zijn dood vervulde. In die waardigheid had hij rech tens zitting ia den Raad van Voogdij vaa H. M. de Koningin. Tydens de ziekte van Z. M. dea Ko ning Willem III, oefende hy als hoofd van den Raad van Staten met dat staats lichaam het koninklijk gezag uit. Ds hees V.s« Rceuc« was algemeen geacht niet alleen als een hoogst bekwaam staatsdienaar, maar ook als een vriende lijk en welwillend man. Hij genoot steeds in hooge mate het vertrouwen der kroon. Het plotselinge sterfgeval veroorzaakte des middags in het gebouw, zooals zich laat begrijpen, groote ontsteltenis, ook ouder de leden van de Tweede Kamer, die ca afloop der vergadering nog eeaï- gen tjjd in het aangrenzende locaal van de Tweede Kamer bijeengebleven waren. Ouder hen bevond zich ook nog de heer Van de Velde, des ontslapenen schoon zoon, wiens schoonvader reed3 den laat- sten adem had uitgeblazen toen hij in alleryl naar hem henen gesneld was. Tijdens het treurige voorval plaats greep, was de heer Vsa Reecen in de zaal voor de bestuuregeschillea, alwaar hij de zitting had gepresideerd, in gesprek met den staatsraad jhr. Vau Eijsinga. De vice-president werd eensklaps onge steld en viel in bewusteloozan toestand op den grond. Oogenblikkelijk werd beproefd den waardigen man met de eerste hulpmid delen, die onder het bereik lagen, by te brengen, terwijl inmiddels boden wer den uitgezonden om geneeskundige hulp in te roepen. Na verloop van weinige mismten was het leven echter uitge- bluachten dr. Blom Coster, die het eerst verschecra, kon slechts den dood van jhr. Van Recsen constatecren. Ia de laatste dagen loopen er geruchten omtrent eene staking van de amerikaansche vaart van Amsterdam Wij kunnen omtrent deze zaak het vol gende mededeelea. Het is niet te ontkennen, dat het ophouden der schepen in het Noord zeekanaal, zooals met het stoomschip „Dubbeldam" is geschied, een onhoud bare toestand is voor de Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij, dat de voor spelde ontwikkeling van het vervoer op teleurstelling is uitgeioopea, en dat de stoomvaartmaatschappij moeilijk retour ladingen voor Amsterdam kso krijgen. Desniettemin is er geen bepaald besluit genomen om van Amsterdam uit de vaart te staken, en de dienst wordt dan ook voorloopig nog met 2 echepea on derhouden. Afgescheiden van het bovenvermelde is eene der meest afdoende redenen om meer afvaarten vaa Rotterdam te houden, het feit, dat geregeld het grootst aantal emigranten direct op Rot terdam wordt gedirigeerd. N. E. CU Op Woensdag 7 Juni a. e.zal er op den Tolhüisweg by Amsterdam een match gereden worden door „Jonge Tabor II," van J. Roele, te Buiksloot, en „Mirka," van A. de Graafif, te Bus- sum. De afstand zal 600 meter zijn, Haar het engelsch VAN MILTON DANVERS. 1) HOOFDSTUK I. Een treurspel in Londen. Ondanks het feit, dat hy vermoeid en afgemat naar huis was teruggekeerd, na eene lange vervelende reis, waarvan hy den vorigen avond zeer laat was teruggekomen, was Robert Spicer, de bekwame, particuliere detective den volgenden morgen, 5 Augustus IS., reeds ;vro8g uit de veeren. Zonder een oogenblik te verliezen ging hijj zijne gegevens uit werken, de aanteekeningen en berichten der agenten inschreven, alles betreffende eene zaak, die hy juist tot een gelukkig einde had gebracht. Zoozeer verlangde hy zyne werkzaamheden zoo spoedig mogelyk te beëindigen, dat hij vergat om zooals gewoonlijk de morgenb7®. den in te zien. Er was evenwel een bizondere reden voor deze haast. Daar hy volkomen vry was en niet gebonden door de een of andere af spraak of ambtsbezigheden, hetgeen wel eene bizonderheid was, had hy zichzelf beloofd, en laten wy er by voegen, ook zyne eerste agentefise, miss Rose Conrtenay by zijn agenten bekend als miss Rose een watertochtje naar Richmond en een heerlyk diner aldaar. Hy was juist bezig om het laatste bundeltje papieren in te pak ken en het in de daarvoor bestemde lade neer te leggen, toen wBig Ben-», de groote klok van Westminster elf uur begon te slaan. Hy luisterde en hoorde duidelijk de volle, welluidende slagen van de klok. tfDat vervloekte geluid riep hij ongeduldig uit, want hy wist wat alle bewoners van het Strand en zyne omgeving weten, dat wanneer zy Ben's" stem duidelijk hooren, dit een vertrouwbaar voorteeken van regen is, en alhoewel //Big Ben" velstrekt niet wensehte om het genoegen van den grooten detective te be derven, toch werd hij verwenscht wegens zyn onheilspellend gebrom. Nauwelijks had de verwensching zijne lippen verlaten of een zacht kloppen «p de deur tooverde eensklaps een vroolyken glim lach op zijn gelaat. Hy verwachtte op zijn opgewekt //binntn" eene lieftallige dames gestalte te zien binnentreden, smaakvol getooid voor een boottochtje, maar zyn gelaat vertoonde een zweem van teleurstelling, toen een prozaïsche klerk de kamer binnentrad en hem een visitekaartje overhandigde. z/Mr. Branson, zaakwaarnemer Chambers, E. C.", las Spicer overluid, en vervolgde na een oogenblik te hebben nagedacht, //ik geloof niet, dat ik hem ken. Gy z/Neen mijnheer. Hij zeide, dat hij u onmiddellijk wilde spreken voor eene dringende aangelegenheid." z/Die verwenschte kerel. Ja, er is niets aan te doen. Is miss Rose er al F" #Neen mynheer." z/Wie hebben vanmorgen gerapporteerd?" //Peters, Wilkes, Aylmer, JoneB en Carter." z/Zyn zy allen hier?" z/Ja mijnheer." z/Neem deze papieren dan mee en verzoek miss Rose, als zij komt, om ze te rangschikken. Houd al de agenten hier totdat ik weet, wat die mynheer Branson wil, en laat hem maar hier komen." //Goed mijnheer," antwoordde de klerk en vertrok met een pak papieren onder zyn arm. Twee minuten daarna werd de bezoeker binnengelaten in het heiligdom van den detective. t/Goeden morgen mynheer Spicer," zeide hy en trad haastig naar den stoel, door den klerk voor hem neergezet. //Het is ge lukkig, dat ik u hier vind, en ik hoop, dat gy het niet te druk zult hebben om eene zaak voor mij van het grootste gewicht dadelyk te willen behandelen." wIk ben geheel tot uw dienst mynheer Branson," antwoordde Spicer en onderdrukte een zucht van teleurstelling, daar het aan gename visioen van een heerlyk watertochtje met eene bekoorlijke gezellin voor zyn geest begon te verdwynen.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1