POLITIEK 0VEEZICHT. terwijl de match over ióöd zal loo- pen. Dezer dagen kwam te 's-G r a- venhage een brief uit Amerika aan, met het volgend adres: „Hague, Hol land, Europa." Ter zijde stond eenvou dig eea verzoek: Please hand to a hor ticulturist." En van wege de post werd deze bricl bezorgd asn den hortulanus van den Haagschen Dierentuin, die aan 't uit Ame:ilc* komende verzoek om zekere inlichtingen op tuinbouw gebied gaarne voldeed. Een io-jarig knaapje, te Botterdam, heeft Dinsdag bij het eten van soep een beentje in de keel gekre- gen, en is ten gevolge daarvan gestikt. Door de politie te Gouda is aangehouden zekere H. S., die daar in beschonken toestand over straat liep en een vrij aanzieuïyk bedrag aan bank papier ia eea aangeteekenden brief bij zich had. Deze brief was geadresseerd aan het bureau Veritas, Binnenkant te Amsterdam, en by nader onderzoek bleek het, dat de gearresteerde H. S. aan dat bureau kantoorlooper was. Maandagmorgen was hij aan het post kantoor eea aangeteekenden brief met 450 en een postwissel van 50 gaan halen, was niet naar het kantoor teruggekeerd, maar had het er eens goed van genomen en was toen per spoor naar Gouda gereisd. Ruim vierhonderd gulden cn den postwissel had hij nog bij zich. De ge arresteerde is een gepensionneerd ser geant van het O.-I. leger. Een zeeman, die in 188S te New-York van het Nederl. stoomschip P, Caland deserteerde en sedert in het buitenland vertoefde, kwam jl. Zater dag zijne familie te Helder eens be zoeken. Hij had van dit pleizierreisje echter weinig genoegen, daar hy ter stond herkend en in bewaring genomen werd. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. De huisschilder C. vanEijk4 te Ouwerschie, had het ongeluk, ter wijl hij bezig was een lijst van eene dakgoot te verven, met de ladder om ver te vallen. De man kwam met het achterhoofd op de steenen terecht, werd bloedend verwond huiswaarts gedragen, en overleed een paar dagen later. Sedert het vorige badsèi zoen is het „Kurhaus" te Scheveoingen verrijkt met eene nieuwe restauratie- en receptiezaal, welke bij de aanstaand» opening in gebruik zullen worden ge nomen. Het was de wensch van den over leden di-ecteur-geoeraal dat de twee ruimten, achter den op het terras uit komenden restaurant gelegen, benut'igd zouden worden tot uitbreiding van de door het steeds toenemende gebruik van die spijszaal te klein geworden ruimte, Dit werk is thans voltooid, zoodat eene fraai beschilderde restauratiezaal aan de bestaande is toegevoegd, een vierkant eetvertrek, dat door den zach- ten toon van het decoratiewerk, de ver gulde figuren in de waadpaneelen, de lichte beschildering van het plafond, den prachtigen schoorsteenmantel van graniefsteen e® den smaakvolle© stijl een hoogst gezellig, comfortable en aan genaam verblijf gedurende den middag- disch biedt. Aan deze nieuwe restauratiezaal grenst het receptie-salon, dat fn eene bepaalde behoefte voorziet en aan de gasten ge legenheid biedt om voor en na den maal'ijd zich in deze conversatiezaal te vereenigen. Zij is op de meest moderne wijze gestoffeerd en van het kostbaarst ameublement v:orzien door de firma Mesker. Naar de plannen van den nieuwen directeur-generaal is de vestibule, die toegang geeft tot het hotel, met zwaar donkerrood fluweelen draperiewerk be hangen en door plaatsing va© spiegels, fauteuils enz. als wars het de anticham-1 bre van het hotel geworden. Te Maassluiskwamen Dins- dag reeds een aantal personen uit de gemeente Het Bildt aan, om deharing- visschery oit te oefenen waartoe de vloot voor het grootste gedeelte 1 Juni zee zal kiezen. Men zal zich herinneren dat weinige maanden gelede» de burgemeester van de genoemde friesche gemeente plaat sing op de visscheryschepen zocht. Dinsdagnacht is te Rens- woude de veeschuur van J. Hoogswsg verbrand. Tw.;e zoons van den bewoner, van is sa iS jaar oud, kwamen ia de vlammen om. Men schrijft ons uit Dode- waard, het hartje van 't kersenlaad. De jasidykache keraenverkoopiragera zijn achter den rug. Over 't algemeen be steedde men geerahooge prijzen; arbeid en manden zija echter vooral de laatsten, ongekend duur. Ia waarheid hangen d. vruciiten als zaad aan de*i boom, edoca veel en slecht, 't Is dus te voorzie» dat de markt overvoerd zal worden met slecht en klein goed. De enkele goede partijen zijn meeat alle ia handen van bekende firma's, die uitsluitend in postpakketten handelen. Men meldt ons: Te Midwolda vergaderde de kies ver- ecüigiag „Algemeen Belang" en bespr&k o. m. de iioudiag van het Kamerlid B L. Tijdens. De volgende motie werd aangenomen _De vergadering, kennis genomen hebbende van de houding van den af ge vaardigde Tijdens, vooral in den laatsten tijd, ia 't bizonder zya optre den op da verg. van den Bond van Onderwijzers te Winschoten, spreekt daarover ten zeerste hare afkeuring uit en is van meening, dat de heer Tijdens sedert zijne verkiezing zoodanig van zija oorspronkelijk beginsel is afgewe ken, dat hij als eerlijk man verplicht is zya mandaat te stellen in de handen van zijne kiezers. Letteren es lunst. De heer Théophile Habert heeft te Troyes een merkwaardig museum ge sticht en voor het publiek opengesteld. Het omvat ongeveer 7000 voorwerpen van welke 71 dienstig tot vergelijkende ethsographische studie, 596 uit het voor-historische tijdvak, 206 uit den Gallische» tijd, 3983 uit den Gallisch Romeiüschcn tijd, en 853 uit het Me- rovingische tijdperk. De middeleeuwen zijn vertegenwoordigd door 55 nommers, Onder de voorwerpen zyn er 565 be treffende de aardewerkfabricage, ia hare verschillende phasen. De Gailisch-Ro- meinsche collectie heeft wel de meeste waarde, ook wijl zy grootendeels af komstig is vau opgravingen in en om Troyes gedaan. De grond was daarom trent zeer vruchtbaar. Troyes is het oude Tric&Bses, het Augustobono der Romeinen, sedert de 55 eeuw Trecae genaamd. Aanvankelijk was het Gal lisch, daarna Romeinsch. Ia verband met de groote verzameling aardewerken uit den zeer ouden tijd zal de heer Habert, die ook persoonlijk de opgra vingen leidde, een werk uitgeven, ge titeld s „la Poterie antique parlante", met illustraties en nauwkeurig opge vends de tijdperken en de plaats waar ieder voorwerp werd opgegraven. Sigrid Arnoldsoa is ia den Co- veatgarden-schouwbufg te Londen in Carmen opgetreden en heeft ontzaglijken bijval ingeoogst. De Rautzau zal spoedig in den schouw burg worden opgevoerdMascagni zal overkomen voor de laatste repetities te Londen. Ia Juni zullen eenige werken van Wagner in Coventgarden inhetDuitsch worden opgevoerd. De correspondent van de N, R. Ct. te Arasterdam schrijft: In onze beschouwing naar aanleiding der onthulling van het standbeeld van Jan Pieterz. Coen te Hoorn, spraken wij de hoop uit, dat het beeld ons dea on versaagden Nederlander zou geven, gelijk Veliu8 in zijn Cvonyk van Hoorn hem ons geteekend heeft, eene teeke- ning, die in het licht gesteld van zyn dadenryk leven en zijn onbuigzaam ka rakter, ieder moet doen uitroepen JL60 en niet anders kan Coen zijn ge weest I" Het doet ons leed te moeten zeggen, dat het werk vaa prof. Leenhoff, aas onze verwachtiag ia dit opzicht weinig heeft beaatwooïd. Wij geioovea nist, dat wij de oorzaak van die teleurstel ling ia ons zvlve® hebben te zoeken dat wy namelijk te zeer hechten asn onze eigen vooruit opgevatte meening, voldoende recht te kunnen does wedervaren a an de va» de onze af wij kende op vat dag des kunstenaars. Ons ernstigste bezwaar tegen de fi guur gelijk zy door prof. Leeahoff werd geconcipieerd, is het theatrale in de' pose vaa Coen. Deze Westfries „met zyne stoerheid, zijne onverzettelijkheid, zijn stugge mannelijkheid", gelijk ook. dr. Schaepman zich hem voorstelt, is onder Lsenhofts opvatting te veei gaan gelijken op Marcel uit de „Hugenoten", gereed staande saar het voetlicht te treden om zijn bekend „pif, paf" af 'te vuren. Het best doet het beeld «ich voor als men het beziet uit de lijn van het Groote Noord, eene dor straten, die op het markplein uitloopen. Daö hindert de „pose" het minst en staat Coea ook het stevigst op zijae koten. Uit andere standpunten beschouwd, is er iets lie'at- zwierigs in zija tred, dat ons weinig ia overeenstemming schijnt met de vast heid die, meenea wij, in elke lijn van Coen's houding behoorde te zija uitge drukt. Ook de houding der armen, de rechter met de hand parmantig op de henp rustende, gelijk eea fransche too- neelueld deze houding aanneemt ais hij eens erg martiaal wil zijn, achten wij minder gelukkig. Het spreekt van zelf, dat hef algemeen aspect van het beeld belangrijk winnen zal, als „de regen en windvlagen uit het Noorden" de fonkelende jsieawheid van het lichtgele brons weggevaagd ea aan hef beeld een verweerd aanzien hebben gegeven. RECHTSZAKEN- Yoor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld de vraag, of eene ge meenteverordening behoorlijk is afge kondigd waaneer zij ter kennis wordt gebracht met de enkele vermelding, dat zij op een genoemden datum is vastge steld en op een lateren eveneens ge noemden datum is gewijzigd, zonder daarbij tevens te vermelden dat de ver ordening op laatstbedoelde^ datum ge- ijzigd is vastgesteld of waarin de wij ziging bestaat. De kantonrechter te Ze venbergen beantwoordde die vraag ont kennend ea verklaarde daarom onver bindend eene verordening van de ge meente Oudenbosch, welke op bovenge noemde wijze was afgekondigd. Hiertegen kwam de ambt es aar van het Openbaar Ministerie by gemeld kantongerecht ia cassatie. Mr. Smits, advocaat te Breda, voor eenea overtreder der verordening optredende, verdedigde 's-kantonrechters beslissing en betoogde, met een beroep op de jurisprudentie, dat uit dc in het afkondigingsformulier gebezigde woor den duidelijk moet blijken in welke ge meenteraadsvergadering de verordening is vastgesteld. In casu mocht z. i. de eerstbedoelde datum daarvoor niet gel den, omdat daarop niet is vastgesteld de verordening zooals zij luidt na de d&aria gebrachte wijziging, en van laatst bedoelde datum wordt in het atkondi- gingsformulier alleen gezegd, dat de ver ordening daarop is gewyzigd, niet dat zij daarop is vastgesteld. Conclusie O. M. 12 Juni. De rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak waarvan wij reeds melding maakten. Zij besliste dat de bepaling, houdende dat de klager zijne klacht nog 8 dagen lang kon in trekken, illusoir zou worden als het O. bevoegd was om vóór het verstrij ken van dien termijn de zaak ter terechtzitting aanhangig te maken. Op dien grond werd Woensdag het O. M. niet ontvankelijk verklaard. De beklaagde was Woensdag niet ter terechtzitting aanwezig. Hij was reeds ia vrijheid. Op den 23^0 dezer nl. werd, gelijk men weet, de klacht door de zus* ter van den bekl, ingetrokken. Vaa die iötrekkirag werd verbaal opgemaakt door den commissaris, den heer Stork, die nog dieozelldeu dag het verbaal aan mr. Péieria, subst. off. van justitie, zosd. Deze requireerde ds&rop terstond bij ds reclitbanic in raadkamer de invrijiieid stelling van dea bekl., op welk requi sitoir toestemmend weed beschikt. Men herinnert zich, dat op 7 en 8 Mei van net vorigs jaar, tergelegen- heid vaa de in het „Paleis voor Volks vlijt" gehouden hoadententooEstelliag. vier Duitscheis in den tuin van hetge- bouw eea „voase&jacht" hadden geor ganiseerd, die mes tegen betaling van eutrói kon bijwonen. Het was ee» vos seajacht van eea eigenaardig soort, Wamt wat gebeurde tv Men had eea homera loop gemaakt, waarin een vos een dashond met elkander werden opgeslotende dieren werden tegen el kander opgehitst; het gevecat duurde van 12 tut 15 minuten; daarop werd de hond te voorschijn gehaaid, soma bloedende van dea strijd, en na eea korte poos een aadere hond bij den vos in het hoi gejaagd. Ia het geheel moest de vos op dea eersten dag drie houden bcstryden, wazrea Reintje verlost werd, doch zoo toegetakeld bleek, dat men het arme dier moest afmaken. Den volgenden dag werd deze vertooning met andere dieren herhaald, en zoo mogelijk maakte men het thans nog bonter. Op vernieuwde aanklacht vau de „S jphia-Vereeoiging tot bescherming van dieren" werd Woensdag deze zaak door de 50 kamer der arr.-recntband te Am- terdam in behandeling gekomen. De be< klaagden, met name Otto von Kreek- witz, Ernst Beuda, M*x Trautmaan en Siebert, waren met aanwezig, zoodat te geu hen verstek moest worden verleend. Als getuigen werden gehoord Willem El horst, veldwachter van de Sophia - Vereeniging, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, en diens broeder Willem Frcderik George Lode wijk Elnout, gep. hoofdoaderwyser te Arnhem. Uit hun verklaringen bleek, hoe het gebeurde zich ia bizoaderheden had toe gedragen en men niettegenstaande de her haalde aanmaningen van den eerstge- noemden getuige met het martelen der dieren was voortgegaan, ook nadat door hem proces-verbaal was opgemaakt. Von Kreckwitz en Benda waren meer onmiddellijk bij de mishandeling betrok ken geweest, terwijl de werkzaamheid der beide anderen zich tot het brengen der honden bepaalde ea zy op den tweeden dag zich geheel van deelae ming hadden oathoudeu. Naar luid van het proces-verbaal hadden vele om standers vaa hunne afkeuring doen bly ken, door zich ontstemd te ver wy deren. De subst,-off., mr. jhr. v. d. Does de Villebois, eischte voor ieder der be klaagden, die toch allen, ieder op zijne wijze, tot het mishandelen der dieren hadden bijgedragen, een boete van f 50. Ia het engelsche Lagerhuis is Woena. f dag iu behandeling gekomen een amen* I dement van Goldsworthy op artikel 3I van het Rome ruleontwerp, waarbij de betrekking van onder-koning van[ Ierland werd afgeschaft. Dit amende-1 ment werd door Gladstone bestreden I en verworpen met 265 tegen 2191 stemmen. Daily News meldt, dat te Kon-I stantlnopel geen mogendheid zoo Impo-1 pulair is als Eogel&nd. De voornaamste I oorzaken zijn de besetting van Egypte! en de sympaihie voor de Armeniërs. De geraaktheid van den Sultan moet! nog minder aan de bezetting zelve wor- den toegeschreven dan wel aan de mee-1 ingi dat de bezettiag bet gezag dea I Sultans als Khalif ondermijnt. Engeland I heeft altijd ten krachtigste den Emirs I en hoofden in Arabië ontraden, een I onafhankelijk Arabie te vormen onder Eogelaads protectoraat, gelijk officieele I engelsche stukken afdoende bewijzen! zouden. Indien de raadslieden des Sul-1 taas er zich rekenschap vaa gaven, dat I Engeland steeds geweigerd heeft zich I te bedienen van het machtige wapen, bestaande ia de beweging tea gunste I van hef Khalifaat van dea shetiff vaa| Mekka, dan zou de vijandschap Turkye wegens de bezettiag van Egypte I wel wijken. De begtootisïgscommissie uit de fran l sche Kamer heest Burdeau tot voor-1 zitter gekozen nadat Bouvier voor eene candsdtttuur had bedankt. Uit Parijs komt het bericht, dat I Coastaas weldra eese politieke rede zal houden. Alhoewel dit bericht reeds wordt tegengesproken, weet men ertoch I nadere bizoaderheden vau te vermelden, I Ia zijne aanstaande redevoering zou| de heer Constans zijn veikiezingspro- gram uiteenzetten, wsarin hij nadruk! legt op het openeu van esn tijdperk I van verzoening en op het maken va,a| wetten tegen de buitensporigheden der I pers en tegen misbruiken der vakver- eenigiugen. Bij gelegenheid van een hem vanl wege het dagblad Les Débats aangebo dea feestmaal te Parijs, heeft de heerl Léoa S*y eene toespraak gehoudesj waarin hij verklaarde dat de republiek I de tot haar bekeerden les ralliêsmoet I opuemeo, era dat de schoolwet en de legerwet goed te keuren zijo, mits zij niet op tyramraieke wijze worden toege-l past. De spreker bestreed het soclalisme,| en drong op inkrimping der staatsuit gaven aan. De rechterzijde van de belgische K*«I mer heeft Woensdagochtend in hare| partij vergadering besloten voor het voor«[ stel der regeeriag, omtrent art. 48,vaal de grondwet te stemmen, hetwelk del mogelijkheid der isvoeriag vanevenre dige verkiezingen iasluit. Om deze her-1 vorming te kuanen toepassea, zou dus I het ministerie nog slechts eene gewoae| meerderheid la de Kamer behoeven te hebben. De Kamer van afgevaardigden te I Brrlya, heeft het kïeswetoatwe:p defi-f nltief aaageuomen naar de redactie vanl het Heereuhuis, esa evenzo© het wets-T ontwerp tot het overdragen va® directe I staatsbelastingen aan de gemeente». Ia derde lezing werd ook het ontwerp I aangenomen omtrent de subsidieeriag I van dea bouw van volksscholen. De volgende zitdag wordt waarschijnlijk I eerst in het einde van Ju?i gehouden, r Door de portugeesche Kamer is het I handelstraccaat met Spanje aangenomen. In de italiaansche Kamer heeft Fortis j verklaard dat de commissie voor het I nazien der geloofsbrieven der nieuw ge- kozesen haar ostsiag handhaft. De I Kamer nam daarop eene motie vso I orde aan, vertrouwen betuigende ia de commissie. In den Senaat heeft de minister der I schatkist de door de regeering gevolgde I „Dank u, mynheer Spicer," antwoordde Branson met eenige aarzeling en een verwonderden blik, hetgeen niet ontsnapte aan de geoefende ooren en den scherpen blik van den detective. Spoedig yervoïgde hy met meer vastheid„Gy hebt ongetwijfeld het be richt gelezen van den vermoedelyken zelfmoord, die gisteren in de City heeft plaatsgehad 1" „Ik heb nog geen tyd gehad om de ochtendbladen in te zien," antwoordde Spicer. „Ik geloof, dat hierin het meest volledige en juiste bericht staat,zeide Branson, en overhandigde hem over de tafel een dichtgevouwen krant. „Als gy het bericht wilt inzien, dan zult gy u aldus eenigszins op de hoogte van de zaak kunnen stellen." Spicer nam het blad van hem aan en las langzaam en met zekerheid een bericht met het opschrift „Treurspel in de City, Vermoedelijke zelfmoord van een beken den makelaar in effecten." „Welnu?" eeide hy vragend na het bericht te hebben gelezen. „Mynheer Spicer," antwoordde Branson op beslisten toon. „Ik ben ©r voor mijzelf ten volle van overtuigd, dat hier geen sprake is van een geval van zelfmoord. Ik heb vyf en twintig jaar of nog langer Richard Grantham zeer goed gekend, en ik aarzel niet te zeggen, dat hy volgens myne opinie de laatste zou zijn om er maar aan te denken, zichzelf van het leven te berooven, nog minder om het te doen, onverschillig welke zorgen hem gekweld kunnen hebben, en ik zou gaarne willen, dat de zaak door u grondig werd onderzocht." „Juist," antwoordde Spicer met een byna onmerkbaren zweem van een glimlach; „maar het is hier de vraagIs er wel iets te onderzoeken „Er ligt een geheim achter verborgen, daarvan ben ik overtuigd." „Dat is wel mogelyk, maar als dit bericht tamelyh juist en vertrouwbaar is, dan schynfc het mij toe, dat er byna geen reden bestaat om er aan te twyfelen, dat hef een geval van zelfmoord is." „Ik herhaal u, dat ik er ten volle van overtuigd ben, dat het niet zoo is. Dat is myn stellige meening." „Als zaakwaarnemer zult gy de waarde kennen of liever het gemis aan waarde van een oppervlakkig oordeel over deonwaar- schynlykheid, dat hy zelfmoord pleegde, als strydende met de feiten, die op zulk eene gevolgtrekking wyzen. Ik neem daarbjj natuurlyk aan, dat het bericht juist is." „Ja, ik besef zeer goed dat zulk een oordeel van weinig of geen waarde is, als het een bewijslevering geldt, maar neem my niet kwalijk mijnheer Spicer, als ik mjj niet vergis, dan zyt gy toch wel voldoende op de hoogte van de waarde van een bewijsleve ring. Mag ik vragen, of gy ook een zekeren mijnheer Robert Jackson hebt gekend, advocaat aan Inner Temple?" „Ja. Waarom „Nu, ik heb hem ook gekend," antwoordde Branson lachende, „toen ik hier echter van morgen kwam, dacht ik niet hem na zoovele jaren terug te zien." „Ik zag wel, dat gij in my iemand meendet te zien, die gij ergens meer hadt ontmoet; dat is echter omgekeerd met mi) niet het geval." „Dat kan ik mij zeer goed begrijpen. Myn uiterlijk is zeer veranderd, sedert ik als klerk by de firma Bolter Sly het ger noegen had in de zaak van Old Bailey voor het eerst op te treden, maar gy zyt waarlijk niet in het minst veranderd, hoewel het al I jaren geleden is. Herinnert g\j u die zaak nog? Arthur Barley I Q. C. leidde ze. Hy had er evenwel geen succes in en gij moest I toen dat geval zonder hem leiden." „Het zou wel zonderling zyn als ik my dat niet herinnerde, daar het mijne eerste en laatste zaak voor Old Bailey was, en tot I een van de gewichtige gebeurtenissen van myn leven leidde. B I was zoo vol afschuw over de wyze waarop de politie de zaak be handelde of liever mishandelde om het bewijs tegen den I beschuldigde te leveren, dat ik inzag, dat er eene publieke be« hoefte bestond en besloot mij toe te leggen op het beroep van I detective en zoo veranderde Robert Jackson de advoeaat in Robert I Spicer, den detective. Die verandering is echter reeds lang geleden I bewerkstelligd en daar gy hebt gezegd, dat het bewuste geval dringend is, zouden wy beter doen met voort te gaan. Als gü iets I meer weet aan te voeren dan uwe meening en inzicht in gebeurtenis, kom er dan maar mee voor den dag. Weet gy ook I wanneer een begin zal worden gemaakt met h6t onderzoek?" „Van avond om zeven uur." „Nu dan is er geen tyd te verliezen. Ik hoor, dat myne eerste l assistente, miss Rose, is gekomen; ik zal haar hier laten komen om de zaak ook eens te beoordeelen. Verontschuldig my vooreen oogenblik." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2