een of andere maatschappij eene ver« klaring der oorzaak vaa den dood ver langen, zij tegen storting van f i.aan het gemeente-bureau inzage kan ont vangers van de verklaring, welke de geneesheer verplicht is ter secretarie af te geven. Hieruit blijkt dus wel, dat de ge- neesheere» om dezen maatregel niet aansprakelijk gesteld moeten worden, zoozls „Mater Prudeatia" beweert, voor processes (zulk een proces is, sedert de maatregel werd toegepast, nog niet voor gekomen), die eventueel daaruit zouden kunnen voortvloeien. Het aantal der bezoekers van de tea toonstelling t;er b; vordering der foto grafie in „Friix Favore" alhier bedroeg Donderdag 30a personen. Heden morgen is naar het huis van bewaring overgebracht Johannes George Lucas, oud 30 jaren, zonder beroep, geboren en laatst woonachtig te Am sterdam, die Donderdag namiddag ten huize van den heer v. G., emeritus predikant alhier een brief had bezorgd, waarin deze werd aangemaand om ten 10 ure des avonds aan een persoon gekleed met donker co3tuum en hoed, die zich op de Groote Matkt en bij de Jans- Btraat zon bevinden, de som van /50 te behandigen, terwijl by niet nakoming daarvan eece poging tot moord zou plaats hebben op een zijner huisgenoo- ten. De briefschrijver was op dea be paalden lijd en plaats aanwezig en is door de agenten van politie Verkerk en van Hulst gearresteerd. By gelegenheid van het 30e Chr. Nat Zendiogsfeest, dat Woensdag 5 Juli op Velzerbeek, in de onmiddellijke nabij heid van het station Velzen, zal wor den gehouden, zal dr. J. Th. de Vis ser, predikant te Amsterdam, de ope ningsrede, en dr. A. W. Bronsveld uit Utrecht de slotrede houden. Door den gemeenteveldwachter te Lisse is aangehouden H. Martens, koop man in schrijfpapier, ais gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. De aan gehoudene had nog drie dagen gevan genisstraf te ondergaan, waartoe hij door den kantonrechter te Leiden, wegens openbare dronkenschap, was veroordeeld. Naar hier overgebracht, zal hij zyne straf ondergaan. BINNENLAND. Namens H.H. M.M. de Koain- gïn en de Regentes is Donderdag door den adjudant van H. M. den heer Van der Bosch, aan de familiebetrekkingen van den overleden vice-president van den Raad van State, hartelijke deelne ming betuigd met het overlijden van den heer Van Reenen. „H. M. beschouwt", zeide het tele gram o. a. „den dood uws vaders als een persoonlyk verlies; H. M. zal zich steeds blyven herinneren de groote ver diensten door den overledene den lande bewezen in verschillende hooge ambten". De begrafenis zal Zaterdag te Wasse naer plaats hebben. De overledene heeft Verzocht naast zyne echtgenoote begra ven te worden. De minister van binaen- landsche zaken heeft met ingang van Donderdag opgeheven: 10. het verbod van vervoer van her kauwende dieren a uit den kring in de gemeente Amsterdam, omvattende de terreinen der veemarkt (met veestallen) b uit den kring in de gemeente Am sterdam, omvattende de terreinen van het abattoir; 20. het verbod van het houden van markten van herkauwende dieren in de gemeenten Velzen, Beverwijk, Zaandam en Assendelft; 30. het verbod van het houden van markten van rundvee ia de gemeenten Aalsmeer,Diemen, Haarlem,Haarlemmer meer, Hilversum, Medembiik, Naarüen, Nieuwer-Amstel, Sloten (Noord-Hol- l&nd), Uithoorn en Weesp; 40. het verbod van het houden van markten van rundvee in de gemeenten Edam en Monnikendam. De afdeeling Leiden en 0in streken der Holl, Mij. van Landbouw heeft zich tot deu minister van binu. zaken gewend met een adres, waarin zij dringend verzoekt het daarheen te lei den, dat wanneer by het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel vau af maken wordt toegepast, vergoed wordt de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stal len, alle kosten en schade, daaraan ver houden, worden vergoed door dea Staat. Aan den Pruisischen minis- tar van landbouw is eene door veie landbouwe s ouderteekende petitie ge richt om opheffing vaa het verbod vaa invoer van rundvee uit Nederland. Het verzoek is hierop gegiond, dat de vee fokkers da&r te laude nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Ge» vaar is met het openstellen der grenzen niet verbonden, daar de Noordelijke provinciën van Nederland Gronin gen, Friesland en Drente - waaiuit het fokvee voornamelijk getrokken wordt, reeds sedert het begin van dit jaar ge heel vrij van veeziekte zijn, en de Ne- derlaudsche regeering zeker 00 wel bereid zal worden bevonden om deze drie provinciën door een militair cordon van de andere provinciën af te smiten- In de kringen der belanghebbenden heelt men te meer hoop dat ue minister aan den uitgedruktcn we^sch zal gevolg geven, omdat kort geleden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weide-vee is opengesteld geworden. Door dr. J. W. R. Til an us is een eervol ontslag gevraagd tegen 16 September e. k. uit zijne Strekking van gewoon hoogleeraar aan üe uni versiteit te Amsterdam, wegens bereik ten 70-jArigen leeftijd, met verzoek om hem pensioen toe te kennea. Bij curatoren der universiteit bestaan tegen het verieeaen van het gevraagde geene bezwaren. Naar aanleiding van art. 17 der ver ordening tot regeling der universiteit, stellen B. en W. den Raad voor, aan den heer dr. J. W. R. Til&nus, met ingang van 16 September e. k. een eervol ontslag te verieenen als gewoon hoogleeraar aan de universiteit, en om het verzoekschrift van adressant in hunne handen te stellen ter behandeling van zijne aanvrage om pensioen. De inschrijving voor de deelneming aan den wandelwedstryd van uit Amsterdam is gesloten. Er zyn 34 deelnemers, 21 uit Amsterdam, 3 uit Utrecht, 2 uit Rotterdam, 1 uit Leider dorp, x uit Haarlem, Den Haag, Hilver sum, Edam en Nieuweramstei, Een goudsmid in de Foelie- straat te Amsterdam werd Woensdag avond het slachtoffer van een brutalen diefstal. Een marinier kwam zijnen win kel binnen en vroeg eenige horloges te zien. Terwijl er hem eenige werden voorgelegd, greep hij plotseling een hor loge met ketting van de toonbank en snelde daarmede den winkel uit. De goudsmid liep hem een eind na, maar slaagde er niet in, den dief te achter halen. In den winkel werd een zakmes met een nummer er op gevonden, dat de marinier blijkbaar had verloren; men hoopt daardoor den dief op het spoor te komen. Volgens den regenmeter der rijkslaadbouwschool te Wageaingen, bedraagt de gevallen regen over de maand Mei ié iuM. tegen 29 mM. over dezelfde maand Én 1892. Naar men schrijft, hebben in de nabijheid van Tiel bij de Groot; Burg een paar honden op eene afschu welijke wijze huisgehouden. De heer H. v. Loeuen, veehouder te Echtela, vond Woensdag niet minder dan 17 schapen uit zyne kudde dood en geheel ver scheurd in de weide liggen; bovendien waren er 7 zoo verminkt, dat ook deze wel sterven zuilen. Was verleden zomer het gehucht Nieuweadijk, behoorende tot de gemeenten Zuid Beierland en Gouds waard, bij het heerschea der cholera eea brandpunt van besmetting (het aas tal gevallen met doodelykea afloop was betrekkelijk grooter dan te Hambuïg nu weder u de besmettelijke ziekte „mazelen* aan den Nieuweadijk be gonnen, en heeft deze zich vaa daar uit reeds ia enkele gemeenten schrikbarend uitgebreid. Gelukkig behoudt de ziekte een goedaardig karakter. Te Zuid-Beier land, waar voor eenigen tijd de open bare school gesloten werd, opsaoaart de ziekte zich nu onder eitehjke vol wassen personen; aan deaNieuweudyk is zij gevolgd door kink- en slijmhoest onder de kinderen. Te Goudswaard en te Pierskü bleven na de Pinkster- vacantie niet miader dan 92 pet. der werkelijk schoolgaande kinderen weg, uitsluiten wegens dehecrscheade ziekte. Door het dag. besiuur van ge- meeaten zijn de scholen dan ook voor- ioopig gesloten. Reeds ee. ige weken zija er verscheiden gevallen van maze len te OuJ-Bsierlaad, terwijl de ziekte zich ook te Nieuw-Beierlaaa begint te vertooaea. Een driejarig jongetje van G. Te, te Berg-Ambacht, viel van de wateratoep in eene sloot,.nabij de wo ning. Niemand was er bij tegenwoordig, j Toen enkele minuteu daarna de moeder haren lieveling in het water zag liggea, voorover, begon zij ijselijk te gillen. Hierop schoot haar ruim zesjarig zoontje toe, die, zonder zien te bedenken, on middellijk midden ia de sloot sprong ea zijn Droertjs, dat reeds bewusteloos en blauw was, het leven redde. Woensdagnacht, circa 1 uur 30, zijn by het rangeeren te Ven- loo op wissel 9 twee treindeelea zijde lings ia elkander gereden door verkeer den wisaelstaad, waardoor machine No. 16 en 3 wagens ontspoorden ea aan zienlijk werden beschadigd. Reeds te 7 uren waren machine en wagens weder in het spoor gebracht. Een voorman, die van de machine sprong, is aan het linkerbeen verwond. Een knechtje van den land- bouwer Metz, te Nieuw-Buiaen wilde gaarne een horloge hebben. Zijne ouders hadden het daarvoor echter te armoe dig. Ook zijn loon liet het niet toe. Geen anderen uitweg wetende, besloot hij H. M. de Koningin er om een te vragen. Dezer dagen schreef hij ia alle stilte eenen brief, ea Vrijdag jl. over handigde de burgemeester vau Borger mr. Dibbits, hem een prachtig uurwerk. Leitsrsa sa lunst. Te Steenwijk had op 30 Mri 1893 de 18e aigemeene jaarlijksche vergade- riog der Ned. Toonkunstenaars Ver. plaats. Nadat de opgekomen leden door den eere-voorzitter, den heer jhr. C. J. Lswe van Aduard, du gemeester van Steen- wijk, onder eene hartelijke toespraak ten stad huize waren verwelkomd, waar- vernomen, dat hy zyne uiterste krachten inspande, maar het hielp niet. In handelskringen was het zeer goed bekend, dat hy groote verliezen had geleden en zyn krediet was geschokt. Geen van zyne handelsvrienden wilde hem halpen. //Het begon er nu wanhopend voor hem uit te zien, en op aan raden van zyn vrouw, legde hy den staat van zaken bloot aan een heer, die naar de hand van zyne dochter dong." ffHoe heet die mynheer vroeg miss Rose. //Ralph Newbury.* //Dezelfde, die hem in bewueteloozen toestand heeft gevonden zeide Spicer met een blik op de krant. „Ja, dezelfde,* antwoordde Branson en vervolgde toen: „Er werd consult gehouden tusschen ons drieën, dat is te zeggen, tus- schen mynheer en mevrouw Grantham, Newbury en my. Na ver scheidene besprekingen nam ik de volgende voorwaarden aan: //Mevrouw Grantham had een verzekeringspolis op het leven yan haar echtgenoot voor de som van twintigduizend pond. Hierop stemde ik toe het overschot te leenen van zevenduizend pond. In ruil voor een ontvangbewijs van dat bedrag werd de poliB aan my overgedragen. z/Ik ontving een accept van Grantham en Newbury voor vyf- duizend tweehonderd en vyftig pond over drie maanden te betalen, waarvoor ik eene kwitantie gaf ten bedrage van vijfduizend pond, z/Newbury beloofde om wat geld los te maken en vierduizend pond te storten, terwijl Grantham zeide, dat hy de overige dnizend wel byeen zon weten te schrapen. z/Deze vijfduizend pond zouden my gisterenmorgen om half twaalf moeten worden uitbetaald, en Grantham zou op dat uur de zaak by my op het kantoor in orde komen brengen. z/Jnist tegen elf unr komt Grantham haastig en in een toestand van groote opgewondenheid het kantoor binnen en zeideBranson, beste vriend, ik ben u werkelijk zeer verplicht, dat gij de zaak voor mij zoo gemakkelijk hebt gemaakt.* „Natuurlijk was ik zeer verbaasd en zeide: //Wel, wat is er gebeurd „O riep hy verheugd uit, „er is een ryke goudader ontdekt in een mijn, die men meende, dat uitgeput was. Een bloedverwant van my is daar aanwezig, en het blyft onder ons natuurlijk hy heeft een telegram in cyferschrift aan mijne vrouw gezonden- Er is nog niets van bekend in de City, en het zal vandaag ook nog wel niet bekend worden, maar morgen zal er op de Beurs eene geweldige opschudding worden teweeggebracht, en na is het mooiste, dat ik my aandeelen kan verschaffen, en niet weinig ook, zonder vermoedens op te wekken. Een particulier, die ze bezit, heeft ze mij gisteren aangeboden, en wilde ze my voor een appel en een ei overdoen. Als gy die andere zaak wilt uitstellen, dan heb ik ze binnen drie uur in mijn bezit.* „Ik was er niet bizonder voor om weer de afrekening uit te stellen, en zeide hem, dat wy eerst onzen afspraak moesten na komen, waarna ik hem de som wilde leenen, die hy meende noo- dig te hebben om de bedoelde effecten te koopen. „O neenl* riep hij uit. „Als het mogelijk was zou ik liefst niet meer verplichtingen aan Newbury willen hebben. Als ik niet zoo geheel wanhopend ware geweest, dan had ik zyn hulp niet ingeroepen. Gy weet niet wat het my kost om hem om hulp te vragen. Gy zyt een goede vent, laat de zaak nu voor het oogen bij Z.Ed. Achtbare tevens het Bestuur zijneu dank betuigde voor de eer die aan Steenwijks Ingezetenen te beurt viel, om den heer J. Godefrcy, correspon- deerend lid, in de gelegenheid te stellen deze vergadering aldaar te doen plaats vinden, werd hun sde eerewijn aange boden. De heer W. F. G. Nlcolaï voorzitter der Ned. Toosk. Vereeniging, beant woordde deze toespraak, en eindigde door te zeggen dac de ijver van dea heer Godefcoy ea de samenstelling vaa het programma genoegzame waarborgen opleverde om de muziekuitvoering van dieaavond naar wensch te doea slagen. Na opening der algemeene vergade ring wetd door dea heer A. I. Acker- mana veislag uitgebracht over het af- geloopen jaar, waaruit o. a. oleek, dat het ledental was vermeerderd met 8 gewone (kunstenaars) en 13 belangstel lende leden; dat ia den loop vaa het jaar hadden plaats geaad zeven uitvoe ringen, behalve die, gehouden te Utrecht ter gclegeaheld der 17e algeineeae ver gadering, waarbij aan den voorzitter, den heer W. F. G. Nlcjlal eene gouden medafilc wera aangeboden als bujk vaa waardecring en tevens als heriuaering aan de eerste uitvoering zyaer drama tische caataie „Javeh's Wraa**, en eene verguld zilveren medaille, geslagen op dea stempel d;r vereeaigmg werd toegekend sua den heer Joh. Wageoaar te Utrecht voor zijne ouvciture voor Shakespeare's drama „Koning Ja*" ais zijede voor de eerste maai tea gehoore gebracht ter gelegenheid deraigemeene vergadering. Aan de jaarlijksche examens di; voor de 13e maal plaats voadca, werd deel genomen door 25 dames en 6 heerea, te weten: 27 voor piaao (lager ouder wijs), i voor ptaao (middelbaar ouder wijs), 2 voor soiozaiag ea 1 voor koor gezang. Hiervan slaagden: 14 voor piano lager onderwijs, 1 voor solozang en 1 voor koo gezaag, terwijl door 2 candidates werd te kennen gegeven aan het cxameu geen deel te zuliea nemen. Voor de Bioliotheek waren engels schenkingen ontvangen, die daa&baar werden vermeld en waarvan het supple ment op dea catalogus dea leden weldra zal woidca toegezonden. Gclukwcnschea werden gezonden aan de heerenPeter Benoit te Antwerpen en aan J. H. Bekker te Groningen, aan eerstgenoemde naar aanleiding vaa zya 25jarig jubileum ais stichter en leider der Antwerpscne Muziekschool, en a*u dea laatste als herinnering aan dea dag, waarop hij vójr 25 jaar ais directeur vaa het Groniagscne orkest der socië teit „Harmonie" optrad. Dc toestand der kas kon gunstig wor den genoemd, daar uit de rekening en verantwoording van dea penningmeester, dea heer W. S.umpff, bleek dat de in komsten bedroegen 4173-08*, terwijl er was uitgegeven 1843 zoodat op een batig saido van ƒ2329,96 kon worden gewezen. Plet ondersteuningsfonds steeg van f 8.91.19 rot 8636.19 niettagenscaaade daaruit onderateuuing was verleend aan 3 gewone leden tot een gezamenlijk bedrag van ƒ300.-, terwijl bovendien akn de ervea van een gewoon lid, na diens overlijden, eene som werd uitge keerd van noade.d gulden. In de siatuten werden enkele veran deringen gebracht, die bij ondervinding gebleken waren wenscheJijk te zijn. Bij de benoeming vaa twee nieuwe bestuursleden ia plaats van de beide aftredende heeren W. Stumpff en A. J. Ackermano, verklaarde de heer Stumpff voor eeae eveatueele herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen, en toen het bleek dat deze op dat be sluit met meer wenschte terug te komen, werd de heer M. W. Petri uit Utrecht met op ééa na algemeeae stemmen in diens plaats benoemd. De heer A, J. Ackeimann werd met op één na alge meeae stemmen herkozen. Met betrekking tot de plaats wan de 19de algemeene vergadering zou wor den gehouden, kon geen besluit worde# genomen, aangezien zich niemand dur. voor had aangemeld, en zal het Bestuur dus in den loop van het vereerdgings- jaar dienaangaande hebben te beslissea, Door de gewone leden, welke aaa' wezlg waren, werd gedurende de avond uitvoering van 30 Mei de medaille voor de „eerste uitvoering van eene nieuwe compositie" met algemeeae stemmen tosgewezen aaa den heer \V. Hutscheu- rayser te Utrecht voor zijnPiano concert met orkest. RECHTSZAKEN- Door het gerechtshof te fs-Gravea- hage werd Donderdag arrest gewezen ia de zaak van den minister vaa finan ciën en den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, appellanten, tegen W. G, A. K., commissionnair ea agent van buitenlandsche huizen te Rot- terdam, gelatimeerde van eea vonnii des rechtbank aldaar, waarby laatstge noemde is vrijgesproken van het tea uitvoer aa-geven vaa geparfumeerde zeep (Sunlightsoap) als ongepariumeerd, Overeenkomstig de coaclusb va 1 adv.- gen. m Telders besÜBte het Hof d*t de onderhavige zeep niet is geparfu meerd. Mitsdien werd het vrijsprekend voüuIr der rechtbank, sij het ook op andere gronden, bevestigd, met bsvel d&t de kosten door geintimeerde ge maakt en begroot op ƒ715, d.?or de administratie dfèr belastingen zullen wor den vergoed, ea dat ook de kost ïa vaa het hooger beroep door de aiminist?a tie zullen worden gedragen, terwijl ein delijk de .-idmiuistratie is veroordeeld tot vergoeding van de kestea door geïnti meerde gemaakt voor het ia hGOger be roep doen hooren van eenen getuige en deskundige enz., begroot op ƒ106. A. Willemse, die door de Hatg- sche rechtbank wegens zware mishan deling, welke den dood teo gevolge heeft gehad, gepleegd te Ter Aar op Elisabeth v. d. Kaay, tot 10 jiur ge- vaegenisstraf werd veroordeeld, ia Don derdag in hooger beroep door het ge rechtshof aldaarovereenkomstig het requisitoir van het O. M«, schuldig ver- klaard aan doodslag en veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tyi van vijf tien jaren. Dinsdag jl. werd Otto Werner oud 37 jaur, pikeur van het hippodrome vaa Wolf te Hserenveen, in hechtenis genomen wegens zware verwondiög van dea stalknecht A. P. In eeae buiten* gewone zitting van de rechtbank werd deze zaak reeds 's anderen daags be ïan- deld, daar de beschuldigde, die met het hippodrome vertrekkea wilde, ^afstand had gedaan vaa den termijn hem n* de dagvaarding by de wet toegekend. Ter terechtzitting bleek, dat W. den verwonde met eene mestvo k zoodanig geslagen had, dat de taaden der vork braken, terwijl het bloed uit de wonden stroomde. E;a tweede ïsiag was door eenen der omstanders, die de vork vast greep, belet. De beschuldigde bekende volmondig, doch beweerde, dat de tan den der vork reeds gebroken waren. H;t O. M. eischte schuldigverklaring aan zware mishandeling en veroordeeling vaa dea aangeklaagde tot 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank, terstond rechtdoende, veroordeelde hem tot eens gevangenisstraf vaa 45 dagen. D2 raadkamer der arroadissemeats rechtbank te Maastricht heeft naar de terechtzitting voor strafzaken verwezen J. H. L. Rus8ci, uitgever vau het week blad „Waarheid en Recht" te Weert- Meerssen, beschuldigd van beleediging door middel van geschrift van Ch. Da venport (Sequah) en disss echtgenoote E. H. Geoding. blik zooals ze is, en als er morgen op de Beurs niets bizonder8 gebeurt, wees dan zonder genade; in het andere geval zal ik a toonen, dat ik een prachtigen slag heb geslagen en zult gy weten» dat ik niet bedrogen ben en ik u niet bedrogen heb.* „Ja mynheer Spicer, er was iets in zyne manieren en wijze van spreken, dat my de overtuiging gaf, dat hy het eerlijk meende, zoodat ik er in toestemde uitstel van betaling te geven. Hy be> dankte my in hartelijke bewoordingen en snelde daarna weg. Preeies op de minuut af verscheen te half twaalf Newbury en was zeer verbaasd toen ik hem vertelde wat er was gebeurd. Hij zeide, dat hij gaarne gewenscht had dit den vorigen dag te hebben geweten, want by had om Grantham te redden zich groote op offeringen moesten getroosten. „Ik kan er niets aan doen,* voegde hy er bij, „en het doet mij natuurlijk voor hem genoegen. Ik gft hem eens opzoeken. Misschien kunnen wy wel in combinatie wer ken. Dat behoorde hij ook te doen na hetgeen ik voor hem heb verricht.* Daarna verliet hy het kantoor. „Drie uur later vernam ik, dat Grantham dood was ver» moedelijk na zelfmoord te hebben bedreven. „Ik snelde er ©ogenblikkelijk heen en ontdekte,, dat het bericht van zyn dood maar al te waar was; daarna kwam het by my op dat ik mij in een uiterst lastige positie bevond „Maar gy hebt toch zijn levensverzekeringpolis ten bedrage van twintigduizend pond in uw bezit,* zeide Spicer? Wordt vervolgdj)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2