WEDSTRIJDEN. Hoofddorp gekomen, stuitte de wagen, waardoor eeae mand met wijn uit den wagen viel. Het paard, hierdoor ver-« schrikt, holde het marktveld op, tot het paard struikelde en de wagen om viel. Toen men hulp wilde bieden, out dekte meD, dat niemand in den wagen zat. Bij verder onderzoek vond men een aanzienlijke som gelds in eigendom behoorende aan den heer Jan Smit VII, aannemer der inundatiewerken te Haarlemmermeer, die met een koetsier naar Vijfhuizen was gereden, tot uitbeta ling vaa werkvolk. Het psard, dat een oogenblik alleen had gestaan, had, het wachten moede, in een onbewaakt oogenblik, zonder passagiers, den terug tocht aangenomen. Terugkomende van den roeiwedstrijd te Haarlem is Zondagavond de stoom boot „Pomono II" gevolgd door zes pleizieijachten bij Buitenhuizen tegen de remmingweraeu der Oranjebrug geloo- pen en heeft daaraan eenige schade ver oorzaakt, terwijl eên der jachten averij bekwam. Nog zijn de stoombooten „Heems kerck" met 5 jachten en „Jacob" op het Noordzeekanaal in botsing geweest. BINNENLAMD Zaterdag is het stoffel ij k overschot van jhr, mr. G. C. J. van Reenea, vice-president van den Raad van State, te Wasscnaer bevragen. Om 11 uur verliet de lijkstoet de woning van den overledene in de Park straat te 's-Graveuhagede geheele weg, omstreeks 2 uur lang, werd stap voets afgelegd. De boden van den Raad van State gingen, het ambtsteeken aan hu» zwarte kleeding gehecht, voorop en de rouw koets, slechts versierd met een groot aantal kransen en palmtakken over de lijkbaar verspreid, werd onmiddellijk gevolgd door de galakoets met den afgevaardigde van H. M. de Koüngin Regentes, Hr. Ms. adjudant den kapi tein ter zee baron van Hogendorp, Het kleine kerkhof te Wassenaer grenzende aan het kerkje der plaats, werd tegen den middag gevuld met eene schare van de voornaamsten ia den lande. Onder klokgelui schreed de stoet naar het graf, opgewacht door de bresde schare, die de laatste rustplaats om ringde. De leden van den Raad van State plaatsten zich ter rechterzijde van de familie Ia naam van den Raad van State, zjjne ambtenaren en van den Raad van Voogdij vertolkte het oudste lid De Jonge den weemoed der collegas bij het graf van den hooggewaardeerden diep betreurden man aan wiens toewij ding, onpartijdigheid, onkrenkbaarheid en groote bekwaamheid ia verschillende betrekkingen, met name in het gewich tige staatsambt van vice-president be toond, allermeest in de droevige en moeielijke dagen voor het overlijden van koning Willem III, toen de Raad van State het koninklijke gezag waar nam, hij hulde bracht. Na der familie de verzekering van sympathie en har telijke deelneming van den Raad van State te hebben herhaald, schetste de Staatsraad het verlies, dat het vader land in Van Reeaen en de geëerbie digde Koningin in haren trouwen en op rechten raadsman leed. De Raad van State en de Raad vaa Voogdij zouden, besloot spreker, zijn hooge verdiensten in eere te houden. Bloemen werden nu in de nog open groeve gestrooid, zoowel door de diep bedroefde verwanten als door de naaste vrienden en vereerders van den bemin den man. Daarna volgt een woord van dank van den predikant te Wassenaer, die herinnerde hoe Van Reenea vol hartelijke belangstelling was voor de ge meente Wassenaer en hoe hij de be langen der kerkelijke gemeente heeft behartigd. De oudste zoon, secretaris bij de Rekenkamer, dankte voor de deelneming inzonderheid aan den koninklijken ver tegenwoordiger met eerbiedig verzoek zijne erkentelijkheid aan H. M. over te brengen. In zijn slotwoord verklaarde de oudste zoon van Van Reencn, dat de zonen zouden trachten het edele voorbeeld huns vaders na te volgen. Uit Amsterdam is V r ij dag naar de gevangenis te Utrecht overge bracht W. L. d. L., zijnde de vierde verdachte in den diefstal van horloges ten nadeele van J. v. E., te Utrecht gepleegd. Vr ij dagmiddag is te IJ mai den, bij het graven vaa een put, een der arbeiders op aanmerkelijke diepte plotseling door een instorting geheel door het zand bedolven. Onmiddellijk toog men aan het werk en ieder die slechts een spade machtig kon worden, ging aan het graven. Ia- middels hadden eenige opzichters vaa de waterstaatswerken de leiding van het reddingswerk op zich genomen. Dezen lieten met veel spoed dadelijk een grooten koker maken, en zoodra men het hoofd van den in nood verkeerende slechts eenigszias ontbloot had, weid de koker er over heen gezet teneinde 't te beveiligen voor een mogelijke tweede instorting. Na een insp&nnendea arbeid van twee uren gelukte 't den ma®, door den koker heen, uit zijn hachelijke positie ongedeerd te voorscajjta te brengen, Het moet gebleken zija, dat niet minder dan 12 13 personen te YGraveah&ge woonachtig, den amster- óamschen krnier, die Donderdagnacht te 's Gravenhage werd aangehouden wegens diefstal van ruim f 4000, be hulpzaam geweest zijn het door hem gestolene op te maken. Een hunner heeft zelfs eene valsche hoedanigheid van rechercheur van politie voorgewend, om onder bedreiging van anders de zaak aan de justitie te zullen aangeven, een bedrag vau 600 machtig te worden. De meesten, tegen wie verdenking is gerezen medeplichtig te zyn, hebben het hazenpad gekozen. Vr ij dagnacht omstreeks 2 uur is in de R. K. kerk ia de Nes ea Zwaluwe, eene bnurt in de gemeente Nieuwer-Amstel, diefstal gepleegd met inbraak. De daad werd spoedig be merkt, zoodat men nog binnen het uur de nieuweramstelsche politie per telephoon kon waarschuwen. Twee agenten gingen op inarsch langs den Amstelveenschea weg en ontmoetten daar ai spoedig twee slecht gekleede manspersonen. Bij hunne aanhouding bleek men inderdaad de dieven g=vat te hebben. Eenige zilveren kruisbeeldjes en andere voorwerpen van waarde wer den nog in hun bezit gevonden. De twee dieven bleken oude beken den der politie en justitie te zijn, de een een zwerver, de ander een reeds vroeger gevonnisde. Donderdag heeft in de ge meente Hem, ten huize van den i*eer R., een eigenaardige diefstal plaats gehad. De dief heeft, nadat hij in het ach terste gedeelte van het huis was binnen gedrongen, een vuurtje gemaakt, en daarop zich eenige pannekoeken ge bakken van meel, dat hij daar vond en zich toeeigende, en na zich vol doende te hebben verzadigd, eenige rijksdaalders uit den broekzak van den knecht ontvreemd en zich daarna uit de voeten gemaakt. Drie metselaars waren bezig eenen muur van eenen kelder in het huis van den landbouwer H. Len derink te Wezepe (Olst) in te metselen, Plotseling viel de tamelijk hooge muur naar beneden en de metselaars kwamen er alle drie onder. Zy werden bebloed en gekneusd naar huis gebracht. De toestand van éóa hunner is zorgwek kend. Vóór eenige dagen deden een paar toeristen, op een bezoek aas Gaasterland, ook een uitstapje naar het dorpje Wyckel, om eese soort bede vaart te doen naar de prachtige tombe van Mecno baron van Coehoorn, in het bescheiden dorpskerkje. Eeae soort onderkoster was gids, en zoo sprekende over dea toestand der kerk, gaf de geleider te kennen, dat de gemeente, die het gebouw moest onderhouden, zeer arm was, waarop een der toeristen verklaarde, dat hij dan bereid was om de gemeente te helpenhij wilde het monument wel koopen, men moest maar eens eene som vragen. De gids kon in dezen niets zeggen, maar zou vm het aanbod der reizigers raededee- ling doen aan kerkvoogden. Op de terreinen achter het Rijksmu seum te Amsterdam had Zondagnamid dag de aangekondigde loop-wedstrijd plaats. Stewart had beloofd revanche te nemea en het moet gezegd wordea, dat zijn o?er winning krauig was. E: was een talrijk publiek tegenwoordig, zoowel op de rasgen vau ƒ0.50 ais ƒ0.25, terwij), achter de omrastering eene groote menigte volks zich verdrong. Stewart liep 54 maal de baan, Snoek, de Amsterdammer, die zich met hem zou meten, ruim 53 maal en 't paard, dat tegen beide rende, bracht 't slechts tot45- Stewart ovorwon 't paard viermaal, eveazoo Snoek, en deze laatste zou misschien tegen Stewart zija opgewas sen geweest, hadde hij niet iu overmoed een halve baan temggelaopen, waarbij hij viel, doch spoedig weer op de been was. S;ewart nam van tijd tot tijd natte doeken in den mond, terwijl Snoek, als echte Hollander, gedurende den gehee- len weg (pl. m. 15 Kil.) op eea .pruimpje" bleef kauwen. I& aanmer king genomen, dat Snoek slechts een jaar „loopt", zooals hy verklaarde en nog nooit „ao zoo'a rees had meege- loopen," kon vaa hem getuigd worden, dat hij eervol geslagen is. De wedstrijd duurde een uur en eindigde te half vijf. Ook miss Lully heeft aardig „getrip pcld" en wel zeer vlug tienmaal de ba&a. Men bewere nu nog. dat alle vrouwen langzaam ter been zijn Zaterdag werden op het landgoed „Vogelzang" nabij Groningen wedloo pen gehouden, uitgeschreven door de Groningsche Hardaraveiy - vereeniging. Het weder was prachtig ea de baan in goeden toestand. De uitslag was als volgt; 1. Vogelzaagprijs, voor paar den van alle lauden en rassen (inge spannen); afstand 1600 M. Ia de eerste af deeling won Rej echte in 2 m. 453/s sec., waarvan de eigenaar was Th. J. Dop te Hilversum; in de tweede afdeeliag won het Dzck Wilkes, eigenaar W. A. Ockhorat te Rotterdam in 2 m. 45*/s sec.; Iel den beslissings wedstrijd kwam Dark Wilkes één aan in 2 m, 464/s sec. 2. Villa G e I r i a p r ij s. Wedren over horden (handicap) voor paarden van drie jaar en ouder. Van de mededingers bleven Pascal, eigenaar luit. van Heemstra te Zutfea, ea Angra Pequena, eigenaar E. van Hoboken te Scheveningen, vry gelijk. Ten laatste won evenwel Pascal. 3. Aanmoedigingsprijs: hard draverij voor paarden van alle landen en rassen (aangespannen). Hiervan wonnen het Ex-celsia, eigen. H. v&n Wickevoort Crommclin te Heem stede, ia 4 m. a/s sec.; Olga, eigenaar Th. J. Dop te Hilversum in 4 m. 15 sec.; Wladimir, eigenaar L. Oetzer te Groaingea, in 4 m. 23V5 sec. 4. Uienoordpnjs. Wedren voor paarden van 3 jaar en ouder; afstand 1600 M. Philadelphia, eigenaar Baron van Brie; nen te Ciingeadsal; Lactitia, eigenaar E. van Hobokea te Scheveningen; Olga Kemprus, eigenaar D. J. Wolterbeek te Oosterbeek, wonnen het in dezen kamp. 5. Toekomstprijs: harddraverij voor paarden, geboren ia 1890 of later (aangespanaeo) ec sedert 1 Maart 1893 toebehoorende aan Nederlanders. Afstand 1600 Meter. Prijzen ƒ300, f iqo en 50, UitslagEerste afd. Ninas, eigenaar J. Koster te Heemstede en Tabor II, eigea. C. E. Reilingh tè Groningen. Tweede afd. Bles, eigen. A. de Ridder, te N. IJpoider, en Wilhelmiaa, eigea. R. Hemmes te Esse ft. De winnaar Ninus, werd gedisqualificcerd. Tabor II ver- kiesg daarom den len prijs, Wilhelmiaa den 2en, Antilope dtu 303. 6. S p o r t p r ij s. Jachaydea met hia- desnieseti voor paarden, toebehoorende aan Nederlanders, bereden door Neder- landsche heer-rijders en door hen zelf van 1 Mei jl. af voorbereid. Afstand 3000 meter. Pryzea f 300, f 125 ea 75. UitslagSweet Brier, berijder J. Koit hals Jr. te Amsterdam; Woglinde, be rijder E. van Hobokea te Sc he vet- iagen; Boulatuger, berijder luit. vaa Diepen- brugge te Velp. 7. Prijs der drie noordelijke provinciën: groote internationale harddraverij (vrije handicap) voor paar den vau alle landen en rassec (inge spannen) minimum-afstand 3400 meter, maximum-afstand 3800 meter. Prijzen ƒ700, f 200 ea ƒ100. Uitslag: Rejected, eigen. Th. J. Dop te Hilversum, ia 6 m. 17V* sec.; Dacs Wilkes, eigea. W. A. Ocfcüoret te Rot terdam in 6 m. sec.; Kryiaiy, eig. Coets de Bossoia te Breda est Leopold te Amersfoort, fn 6 min. 21 sec. atlas of kustbesch rij ving voor Filipt, zoon van Karei V, in het midden der 16e eeuw vervaardigd, 18,000 frs. Ou der het goudsmeedwerk werden 9 be kers, die deel uitmaakten vaa eea reeks van 12, de geschiedenis der 12 Romeia- sche keizers voorstellende, (16e eeuw) 69,500 frs. verkocht en een ver. zoutvat (160 eeuw) verguld zilveren 20,100 frs. Lettsm sa lunet. Van het Concertgebouw te Amater dam wapperden Vrijdagavond de drie kleur en oranjevaan ter eere dcriieder- tafel „Apollo," die daar in de groote concertzaal het feit hater oprichting herdacht op den 30 Juni 1853. Dit 40-jarig feest werd gevierd met eeae uitvoering door de werkende leden der tafel zei ven, terwij i de heerea Joh. I. Rogmana (tenor), Jos. M. Orelio (bariton), F. H. van Duinen (bas) en het orkest van het Concertgebouw huane medewerking verleenden. Het officieel orgaan van de iiederta- fel, dat ditmaal twee dagen later dan aadere maanden het geval is, wxa ver schenen en aan den ingang va& het ge bouw aan ieder bezoeker werd aange boden, bevatte o. m. een korte guschie denis vaa de vereeniging. Daarin wordt a. melding gemaakt van de verschil lende prijzen, öie bij wedstrijden wer den behaald en gewezen op het feit dat de heer H. J. Kistemaker het eenige sedert de oprichting nog ia functie zijnde lid Is, Het programma was voor dezen avond met zorg samengesteld. Den directeur, dea heer Philip Loots te Haarlem werd na de uitvoering van zijne fiaai ten gehoore gebrachte com positie „Lofzang, naar Psalm 148" een fraaie krass aangeboden vanwege de Vereeniging. Eea gelijke hulde viei later den drie heerea solisten ten deel. 't Behoeft geen betoog dat deze bij het Amsterdamsche publiek steeds geliefde zangers herhaal delijk daverend werden toeg juicht. De huldeden heer Orelio na het zingen zijner drie liederen gebracht, was zoo stormachtig, dat hij een vierde ten beste moest geven. Rblb. De totale opbiengst van den ver koop Spitzer bedraagt tot nu toe 7>438,940 franc. Oaoer de handschriften bracht een „kerkdienst van de H. Maagd" (16e eeuw) 21,500 frs. op: een K O L O N I N. BATAVIA, 29 April.5 Mei. Door de Indische regeering is, zegt de Loc.} aan den minister van koloniën verzocht om op de oatwerp-begrooting van het volgend jaar eeae som van f60,000 te willen brengen als bestemd om onder de noodige waarborgen, ren teloos is leen te wordeïs gegeven aan een of meer particuliere ondernemers voor den bouw van woonhuizen te Kota-Radja, dc. - Er valt uit de laatste dagen op twee belangrijke maatregelen te wijzen. Voor de residentie Bantam zijn de per soonlijke diensten geiegcld, waarmee het groote werk der heerendie^strege- liag op Java onder dea tegenwoordigen landvoogd onderkomen, zij^e voltooiing nadert, ea voor de contracten vaa ver huur vaa gronden door Inlanders aau aist-Ialasders is vrijstelling van zegel recht verleend, hetgeen aan de laad- bouwondernemers die hun bedrijf op gehuurde gronden uitoefenen, eeae be« langrijke som uitspaart en hen er eerder toe zal brengen de huurovereenkomsten te doen regl3treeren. {Java-Bode.) Tot ons leedwezen vernamen wij, dat ^de luit. ter zee le ki. D. A. Men- sert, ten gevolge van de zware ver wonding, bij het bestormen der beatings bij Toempoen Teegga opgedaan, te Batavia voor dea dienst is afgekeurd. (Deli Ci.) Da „Atjehsche Ct." vaa 22 April meldt Ter vervanging van den naar het 18e bat. Infaatede te Buitenzorg overgeplaat- sten kapitein W. J. F. I. van Bommel van Vloten is door den civiel en mili tair goeverneur overgeplaatst van het Be garnizoens bataljon, naar het le garni- zoens-bataljon, detachement te Lamdja- moe ten einde aldaar als postcomman- dant op te treden, de kapitein der in fanterie S. F. Boers. Door den civiel en militair goeverneur vaa Atjsh ca Onderhoodgheden is in gedeeld bij het 14e bataljon infanterie de ie luitenant Jhr. H. W. Storm van 8 Gravensaade ea de zt luitenant J. J. le Roij. Ea die van 26 April: Door den civiel en militair goeverneur is aangewezen om op te treden als post- commandaat vau Segli, ter verv-aaging van dea voor vijf j aren naar Nederland gedetache»rea kapitein N. C. van Henrn, de kapitein van het 12e bataljon infan terie K. F. E® gei bert van Bevervoorde. Bij commandements-order is aan den afgetreden postcommandast van Segli N. C. van Heurn de bizondsre tevre denheid van den civiel en militair goe verneur van Atjeh en onderhoorighaden betuigd, voor de vele goede diensten door dien officier te Atjeh bewezeo. Het goev. stoomschip Langkat arriveerde 2 April vau Tamlang ter reede Belawan met eenige zieke mili tairen, ea den volgenden dag keerde ook de Anna terug, meebrengende 8 zieken. De toestand in het Tamiaagsche ka» bevredigd genoemd wordee. Er rukten patrouilles uit naar Loeboebatil, Rin- tau, Pakam, Toempoeh Teagah, Paslr Poetih en Gedoeng Biara, drie uur stroomop- en drie uur stroomafwaarts dus, echter zonder dat één schot is ge vallen. Evenmin werden BeRoeriérde Anna en de Langkat beschoten» De gezondheidstoestand der gewon den in het Militair Hospitaal is gunstig. inhoud, maar uit andere bron vernamen wy, dat het zyne laatste wenechen bevat z/Ja, voor zoover ik er my van op de hoogte heb kunnen stel len, ia dat ook juiet." «En ondanks dat allee blyft gy nog steeds in uwe meening volharden hJa. Ik wist dat alles zeer goed, toen ik die meaning vormde.0 Spicer zag hem met eenige verbazing aan en vervolgde toen z/En bovendien geeft gy toe, dat hy na gemeend te hebben zich de //Pine Ridges" effecten, die hem weer op de been zouden helpen, zeker te kannen verschaffen, bitter teleurgesteld was, dat de bezitster daarvan de stad had verlaten alvorens hy ze had kunnen overnemen //Daarin hebt gy volkomen ongelijk mynheer Spicer. Hy was niet teleurgesteld." //Niet?" //Neen." //Kreeg hij dan de effecten in zyn bezit?" #Neen." z/Dan moet hy toch wel teleurstelling hebben ondervonden?" ffNeen, dat was niet het geval om de eenvoudige reden, dat hy reeds geruimen tijd zonder bewnstzyn was nog voordat zyn be diende den tyd had gehad om de woning der dame op te zoeken, nog minder om vandaar te zijn teruggekeerd; dientengevolge wist hy niet, dat de effecten niet tijdig genoeg in zijn bezit zouden zyn om hem uit alle moeielijkheden te redden." //Ah zoo l dat maakt de zaak geheel anders" maar onwillig om alle hoop op het bepaalde watertochtje op te geven, deed hy nog eene poging om zijn doel te bereiken. Na een oogenblik van stilte vervolgde hy //Maar hy kan nog zeer goed andere kwel lingen hebben gehad, dan die waarvan wy spreken." z/Dat is best mogelijk, waarschynlyk zelfs, maar zy waren niet van dien aard, dat hy er zich het leven om zou benemen?" Miss Rose wierp een veelbeteekenenden blik op Spicer. //Ja," zeide hy als antwoord daarop. z/Terwyl gy gesproken hebt, heb ik nagedacht, en ben tot de gevolgtrekking gekomen, dat...." Zy aarzelde een oogenblik en zag Spicer strak aan. //Ga voort als 'tu blieft," zeide hy glimlachend. #Ja, vertel ons als 'tu blieft welke gevolgtrekking gy er uit maakt?" vroeg Branson. //Wel, ik ben tot de gevolgtrekking gekomen, dat wy onweer krygen. De lucht is donker, de wolken hangen laag, terwyl de atmosfeer drukkend is, zoódat ik my maar zal gaan verkleeden." Spicer wierp zich achterover in syn stoel en begon luidkeels te lachen. Hoogst verbaasd keek Branson van den een naar de andere hy volgde miss Rose met zyn blik, toen zy de deur uitging en wendde zich daarna tot Spicer, die nog steeds schudde van het lachen. Toen de beroemde detective hem die dame voorstelde, als zyn //eerste assistente", meende hy, dat zij hem waarschynlyk wel niet van veel dienst zou zyn. Hy geloofde dan ook niet, dat zy eene vrouwelyke detective was. Volgens syn oordeel was er in haar uiterlyk en manieren niets dat aan een detective deed denken. Hy meende, dat het slechts een grap van Spicer was om haar aldus aan hem voor te stellen. De groote aandacht, die zy be. toonde voor bet onderhoud deed hem wel eenigszins van onrecht veranderen, zoodat hij geneigd was meer waarde te hechten aan de vermoedens, welke bij haar konden ontstaan. Toen zy even" wel, na gezegd te hebben eene gevolgtrekking te hebben gemaakt) die hy natuurlyk meende, dat in verband zou staan met de be wuste zaak, deze oogensehijnlyk oppervlakkige opmerking maakte over het weer en hare kleeding, was hy niet alleen verbaasd,, maar was half geneigd zich beleedigd te gevoelen. „Neem my niet kwalyk mynheer Spicer," zeide hy, „maar ik begrijp dat niet goed." „En ik wel," antwoordde deze met een vroolyken glimlach. „Ik zal het u verklaren. Gisteren hebben wij een langdurig en moeielp onderzoek met een goeden uitslag beëindigd, en wy dat wil zeggen miss Rose en ik hadden afgesproken om bij wyse vas ontspanning een tochtje naar Richmond te maken. Toen ik hoorde, dat gij mij over eene dringende zaak wenschtet te spreken, myn onmiddellijke aandacht vereisehte, beken ik openhartig, dat ik zeer teleurgesteld was voor mijzelf, maar nog meer terwille van haar, want zy had den laatsten tyd hard gewerkt en ik hoopte dan ook, dat de zaak niets voor my zou blyken te zyn. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2