WEUSÏliUDEI. POLITIEK UVBR&caT. maker, B. C, M. Smelt, H. A. van Marie, E. Franken, P. van Genderen Stort, A. E. J. Cavaljé, terwijl de cadet W. F. K. Bello wegens ziekte niet aan het examen deelnam. Cavalerie O.-I. GeslaagdK. W. Rauh, J. de Koniagh, J. J. de Wit, A. M. B. Tergast. Art. O. I. Geslaagd: J. C. Stufiken, H. E. Visscher, J. Pabst, A. v. Ltsth, C. A. ter Cock. Genie O.-I. GeslaagdJ. S. Gouds waard, W. H. Hioolea. Alle cadetten, die aan het eindexamen deelnamen, zijn geslaagd. Op verzoek van het bestuur der Ned. Phytop&thologische Vereeni ging hebben da heeren dr. Goethartea dr. Rltzema Bos hunne denkbeelden uiteengezet over de bestrijding der veld muiree, dia in sommige streken van ons land onrustbarend optreden. In dit rapport bespseken deze heeren den bacillus, door professor Loefler te Greifswald in 1889 verkregen, to;n al daar de muizen dreigden uit te sterven aan een besmettelijke ziekte. Die bacil los heeft reeds eenmaal (ie Griekscbe provincie ThessUié bevrijd van een ge duchte muizenplaag, terwyl de ia ons land genomen proeven een bevredigen den uitslag hebben opgeleverd. Genoemde heerea stelleu thans voor, een proef op uitgebreider schaal te ne men, waarbij elke landbouwer dezelfde methode volge, opdat over de juiste waarde der uitkomsten kan geoordeeld worden. Ook wordt aanbevolen een proef te nemsn met phosphorpap, om dat dtze goedkoopsr is. In een uitvoerig rondschrijven deelen de heeren G. en R. B. mede, op welke wijze de bestrijdingsmiddelen moeten worden toegepast en noodigen land bouwers, die een proef willen nemen, nit zich te wende» aan het adres van dr. J. W. Chr. Goethart te Hoorn. Zondag morgen vier uur vischten eenige hengelaars uit de Die- mervaart het lijk op van een net ge kleed jonguienscii van omstreeks 20- jarlgen leelfyd. De politie, hiervan verwittigd, ver voerde het lijk naar het Waterhuis te Watergraafsmeer. Een onderzoek is ingesteld. Naar men schrijft, is de toe- stand der Maas bij Maasbommel nog steeds verre van rooskleurig. Dagelijks geraken daar stoom- en zeilschepen vast en zitten urea, soms dagen lang aan den grond, daar er slechts 2% voet water staat. Sinds eenige weken wordt van Rijkswege druk gebaggerd en worden er kribben gelegd. Natuurlijk zal het vaar water dientengevolge wel verbeteren, doch verderop zit nog eene zandplaat, welker opruiming nog niet is aanb steed. Die plaat bedekt bij laag water van de breedte der rivier. Voor eene onbe lemmerde vaart is het hoogst noodza kelijk, dat de massa zand weggebaggerd wordt. Even noodig is het, dac het Rijk er toe besluite aau beide zyden der rivier, vooral aan den zuidkant, nog eenige kribben te doen leggen. Eerst dan zou voorgoed een einde zijn ge maakt zijn aan den ellendigen toestand, welke den handelaars en schippers tijd en geld kost. Te Drouwen is op iemand, die zijn bij hem inwonenden bejaarden vader mishandelde, het boycotten toe gepast. Bedoelde persoon was slijter in bakkerswaren. Bij aanplakking werd be kend gemaakt dat niemand meer van hem mocht koopen, zoolang hij zijnen gevlochten vader wiens verblijfplaats bekend was, niet had teruggehaald. De geboycotte persoon heeft nu zijnen vader teruggehaald en aan dezen eene betere behandeling beloofd. Van den wandelwedstrijd Amsterdam Utrecht en terug, waarvan wij den uitslag in ons vorig nummer kort mede deelden, lezen wij nog het volgende Reeds dadelijk stelde zich aan de spies G. Adolfs, lid der Amsterdamsche Athle- tische Club. Hij is een jong, klein man netje, dat loopt met gestrekte beencn en fraaie heupbewegizig. Breukeien, waar vele heeren (oader wie de bekende atnateur-iooper Dudek de Wit, van Slangenburg), de wandelaars opwachtten, bereikte hij reeds te 12 uur 42 min., terwyl als vermoedelijk uur van aan komst was opgegeven: 2 uur. Na hem volgde Saraud (pseudoniem u een Utrechtsen student, bekend sportman), die aldaar te 12 uur 50 min., aankwam. Reintjes, van Arasterdam, was aldaar derde (i2 uur 54 min.) Te Abkoude hielden eenige heeren op. Te Utrecht, waar men de wandel- kampioenen ongeveer 4 uur verwachtte, kwam Adolfs aan te 2 uur 15 min, Saraud was er tweede, te 2 u. 35 m,, hij had echter eenen te grootea slaap- trek, om nog tot Amsterdam te vervol gea. Reintjes kwam hierna aau te 2 uur 40 mio. Na hem volgden te 2 uur 55 min Hisgêu, Vogelsang, Wagner en Exraana. Dicke, Koch ea Dekker bereikten Utrecht te 3 uur 15 min. Eén minuut na hen waren Loggea, Bergh, Couzijn en Kous. Te 3 uur 30 mia. kwamen De la Vieter eu Schouten, en te 3 uur 521 mie. volgde nog Zeckendorf. Dr. Ekkar kwam aan te 3 uur 57 mia. Ook van Utrecht over Maartensdijk, Hilversum, 's Graveland, Weesp en Die- merbrug naar Amsterdam, liep de wan deltocht goed af. Wel geleken soms de gezichten der wandelaars ea niet min der die der hen begeleidende wielrijders op de uithangborden, die drogisten-win kels plegen te sieren, doch Dij de mees- ten werd de slaap ganschelijk verdreven, als het zonnetje uit de kimmen klom en de minnende vogels aanvingen hu3 opwekkend liaüje te zingen. Den geheelen nacht en natuurlijk ook des morgens, merkte men aan den weg, zoo nu en dan een groepje menschea op, die deze nieuwigheid toch eeas moss- ten zien en zich over het algemeen je gens de voorbijtrekkende vreemdelingen zeer vriendelijk gedroegen. Te Utrecht kou reeds bijna met ze kerheid gezegd worden, dat Adolfs win nen zou; hij was zijnen tegenstanders veel vooruit en nog in het geheel niet vermoeid. Hilversum bereikte hy te half vijf, Weesp te 6 uur 56 min., Diemer- brug te 8 uur 15 min. en den Parktuin te Amsterdam, waar de wandelaars te k 1 uur verwacht werden, te 8 uur 58 min. De jury, inderhaast nog gewaar schuwd, was nauwelijks aanwezig, het publiek totaal absent. De wapdelkampioen van Nederland heeft den afstand (met de straten te Amsterdam 84.7 K.M.) afgelegd in 11 uur 5 min., dat is met eene gemiddelde snelheid van 7,183 K.M. per uur. Hij heeft nergens gerust, wel op enkele plaatsen staande iets gebruikt. Bij het vertrok woog hij 49.9 K.G. bij de aan komst 48.8 K,G. Adolfs is 20 jaar oud en van beroep boekhouder. Jacques Reintjes, handelsreiziger, 30 jaar oud, werd tweede. Hij rustte 20 minuten te Utrecht ea 5 minuten te Hilversum. Weesp bereikte hy te 7 uur 22 min. en den Parktuin te 9 uur 32 min. Hij liep met eenen wandelstok ea tot aan het einde in kaarsrechte hou ding. Zijn gewicht was bij het vertrek 67 K.G. en by de aankomst 63.5 K.G. De 24-jarige diamantslijper J. Coensz. Kons was derde. Hij kwam aan te 9 uur 38 min, Gewicht: 56 K.G. en 54.2 K.G. Na hem volgde de 19 jarige O. His- gen Sr., zonder beroep, die zich meldde te 9 uur 45 min. Bij Weesp werd hij door Kons gepjsseerd. Gewicht 63,3 K.G- en 61.8 K.G. Hem zeer dicht op de hielen was B, J. Vogelsang, koopmau, oud 29 jaar, die te 9 uur 46 min. arriveerde en dus dea 5ea prijs behaalde. Vogelsang woog bij het vertrek 59.6 K.G. eu bij de aankomst 58.9 K.G. P. Dicfce van Rotterdam, kwam als 6s aan te 10 uur 20 min. Nog meldden zich: F. W. Wagner, te 10 uur 43 mio.; J. A. Bergh, te 10 uur 57 mia.; C. Exraaao, (rookende) te 11 uur 20 min.; G. E. C. Dekker, te 11 uur 45 min.; J. de La Vieter, J. A. Koch, P. C. Schouten eu H. Loggen allen te 11 uur 47 min. De la Vieter ea Schouten hebben over den geheelen weg elkaar gezel schap gehouden. A. E. Zeckendorf is te Bussam op den treia gegaas. Gedi-qualificeerd is wegens hardloo pen Kons, zoodat Hisgens, Vogelsang en Dicke de derde, vierde en vijfde prijswisnefs werden. Nog kwamen aanCouzijn te 1 uur 21 min.; de 57-j nrige J. F. Streibei te 2 uur 2 mia. Des avonds werden bij monde van dea heer Duiok de Wit cis prijz uitgereikt. De Parktuin was feestelijk verlicht en dissolving views werden ver toond. Zondag is de fraasche minister-presi dent Dupuy te Albi aangekomen ea daar hartelijk ontvangen. Eenige groepen mij awerkers begroetten echter den stcct met gefluit en geroep van „Leve Baudin De heer Dupuy ontving de geestelijk heid met dea aartsbisschop aaa het hoofd. Er werden van beide zijden va derlandslievende redevoeringen uitge sproken. De heer Dupuy hield een lof rede op de republiek en hare instellin gen, die zelfs de tegenstanders met de republiek hebben verzoend. Hy sprak zijn voldoening uit over de vereeaigiog van godsdienstige met vaderlandslievende gevoelens bij aile Franschen. „Alles is nog niet geëindigd,1zeide da minister-president, „uw vooruitgang is onbegrensd. Het is vooral naar de democratie, dat de republiek meer en meer haar blikken most wenden. De voorwaarde, die aan allen is opgelegd ora de democratische hervormingen tot stand te brengea, is de eerbied voor de wet.** De directeur van de registratie te Par rijs heeft een schryven gericht aan eenen bankier, verklarende dat iedere op eratie ter beurze, gedaan voor eigen rekening en niet voor rekeuiag van esnen bankier of van eeae onder de termên der wet vallende firma, vrijge steld blijft van de verplichting tot in schrijving en van de belasting op de operatiën ter beurze. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat da gedelegeerde van de regeering vaa Bra ztlië ia Europa een telegram van dea minister van financiën heeft ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de revolutie in Rio Grande do Sul als bedwongen kan worden beschouwd. De voornaamste aanvoerders van dea opstand zijn naar Uruguay uitgeweken. De fraasche Kamer heeft met eene meerderheid van 41 stemmen de door de oppositie voorgestelde motie verwor pen, waarbij werd verklaard datPereito niet kon worden erkend als de president der republiek. Ia de italiaansche Kamer heeft Pan- dolfi aan de regeering inlichtingen ge vraagd nopens de verklaringen van graaf Kalnoky; en aan de regeeriag verzocht hare meeaing te kennen te geven ten opzichte vaa de werkzaam heid der internationale comité voor de haadhai/iag van den vrede. De mi nister van baitenlandsche zaken, Brin, verklaarde daarop, het werk dier co- mité's toe te juichen. De regeeriag zal steeds medewerken tot dit streven ten guaste van den vrede, hetwelk beant woordt a&n de wenschen van Italië. Colombo drong aan op vermindering der uitgaven voor leger ea vloot. Hij neeff plannen onderhanden voor her vormingen op dit stuk, door welke een bedrag vaa 34 millioea lire zou kun nen worden bespaard. Uit Weecen wordt gemeld, dat aile bladen den tact eu nauwkeurigheid piij zen der verklaringen van graaf Kalnoky in antwoord op de aau vallen op zijne redevoering. De commissie uit de Oosteoryksche Delegatie heeft de bsgrootiag vaa oor log, die vaa financiën eu die vaa de in en uitgaande rechten, alsmede de eind- rekening, goedgekeurd. De club der Czcchlsche boereu te Praag, heeft maatregelen genomen om de afgevaardigden der Jong-Ceecaische partij te vervangen door afgevaardigden der boersnparty. Het Storthing te Christiania schijnt ook een geweren-kwestie te moeten De- handelen. De afgevaardigde Prahl heeft beweerd dat er ia 1884 bij de maria< geweren waren gevonden met afge schroefde sloten. Dit beweren schyat echter door niets te zija bevestigd. Het zal de taak van het Storthing wezen, bij de ophaadea zijnde beraad slagingen over de voorstellen v&n dat lid dese zaak tot klaarheid te brengen en het beweren, waas:vaa de juistheid door velen ontkend wordt, nauwkeurig te oaderzoekeu. uitgevaardigd, terwijl dat toch een es sentieel vereischte is om het dwangbe vel excufabel te doen zija; dat de dagvaarding ten aanzien der handeling aaa beklaagde verwijt dat hij den ambtenaar heeft bedreigd en uit zijne woning verjaagd, doch dat dit niet vormen de elementen van het misdryf van art. 179 Wetb. van Strafr. dat in dit proces bedoeld is, immers art. 179 stelt strafbaar deagene die eenen ambtenaar door bedreiging dwingt, maar van dien dwaag sp eskt 1 aanklacht niet en tot wat is de ambte naar gedwongen De dagvaardiag zwijgt er over, maar ook daardoor is het ten laste gelegde niet strafbaar. Ea zelfs imdiea men haar zoo wilde op« vatïeo, dat beklaagde dea ambtenaar zoude gedwoagea hebben het huis te verlaten, dan is ook dat geea strafbaar t?it, zoolang niet is ten laste gelegd dat de executie nog niet voltooid was; van eene verhindering tot eene rechtmatigs ambtsverrichting is 'm de dagvaarding geen sprake. Op al deze groadea concludeerde pleiter tot vryspraak en ontslag van rechtsvervolging. RECH FSZAKSN. Voor de rechtbank te Rotterdam werd Zaterdag behandeld de zaak tegen zekeren S., aldaar, beklaagd van den 14 Ap il aldaar den ambtenaar bij de stedelijke belasting L. P. door bedrei ging met geweld te hebben gedwongen tot het nalaten eener rechtmatigs ambts verrichting, door gemeldea ambtenaar, die zich tot tea uitvoerlegging van eea dwangbevel ter zake van plaatselijke be lasting in beklaagde's woning bevond, met een hakmes, dat hij boven zijn hoofd zwaaiae, te bedreigen eu bedoel den ambtenaar bierdoor uit gemelde woniag te verjagen. Get, P. verklaarde dat het bovenvermelde hem was over komen bij gelegenheid dat hij beslag kwam leggen wegens wanbetaling van stedelijke belasting. Een getuige, daarbij tegenwoordig bevestigde deze verklaring. Bek. daarentegen ontkende eenige be doeling te hebben gehad getuige te be: dreigenhij was eeuigszins driftig met eea hakmes iu de hand komen aan loopen, om zich naar een vertrek te be geven om een kalfskop door te hakken de ambtenaar is daardoor wellicht ge schrikt. Het O. M., in dit feit eea zeer ernstig vergryp ziende, vorderde 3 maanden gevangenisstraf, De verdediger, mr. Jos. van Raalte, kon zich met dit requisitoir niet ver- eeraigen, ea wei op de navolgende gron den dat niet is ten laste gelegd, dat de ambteaaar was aangewezen door Burg. en Weth. tot het ten uitvoer leg gen vaa dwangbevelen, terwijl zonder die aanwijzing geen ambtenaar daartoe bevoegd is, op gioad van art. 261 ge meentewet dat niet is ten laste gelegd welke stedelijke belasting het in deze gold, n. 1. of het was eene belasthg te Rot terdam of elders, en daarvan toch nood zakelijk de al of niet bevoegdheid van den executeerenden ambtenaar afhangt dat evenmin is ten laste gelegd, dat het dwangbevel door den ontvanger is MIMD NIEUWS. Vrijdag is Jaraea White, wiens uitlevering onder verdenking vaa den diefstal der juweeien van de nerto- gin van Vlaanderen aan de engelschg regeering gevraagd was, opnieuw voor den reeliter in Bowstreet te Louden verschenen. Na een langdurig verhoor van den beschuldigde en getuigen, on der wie ook de procureur des Konicgs te Brussel, de heer Willemaers, een re quisitoir van den advocaat der kroon, den heer Poland, cn een pleidooi vaa den advocaat Armstrong, die voor zijn client eea „alibi" trachtte te bewijzen, heeft de rechter, sir John Bridge, de debatten gesloten verklaard ea uitspraak gedaan, luidende „hoewel er zeer sterke verm oedens tegen James White bestaan, zijn de bewijzen toch Biet voldoende om dezen persoon aan de belgische overheden uit te leveren." Ea James White koa in vrijheid vertrekken De minister van justitie ea het par ket van Brussel zyn door dit bericht zeer teleurgesteld, omdat zij de stellige overtuiging hebbeo, dat White sen der hoofddaders van den diefstal is. Men verklaart zich, zegt de „Indépeadaace",' deze beslissing van den rechter vaa Bowstreet niet anders daa door „de uiterste en tradïfeioaeele scrupules v&a Eageland, om verdachten aau de bui tenlandsche justitie uit te ie veren, vooral als die verdachten van eagelsche na tionaliteit zijn". Het is wel eenigszias te betwijfelen of dit laatste juist is, en waarschijnlij ker is het, dat als White werkelyk een Eagelschm&a is, hy alleen reeds op dien grond niet door Engeland aaa België zou kannen worden uitgeleverd. Rueller heeft, zooals nu gebleken is de geschiedenis van zya medeplichtig heid aau den juweelendiefstal bij des graaf van Vlaanderen eenvoudig verzon nen, waarschijnlijk om vrijen overtocht naar België te krijgen. Een nieuw wonder zal Woensdag te Londen optreden: een amerikaansche jongen, Cyril Tyler ge heeten, die eea mooie sopraanstem be zit hij zal o. a. de juweelen-aria uit „Faust" zingen. Het bruiloftsgescheak van de londensche „City Corporation" aao den hertog van York en prinses May, zal zoo werd Vrijdag besloten bestaan in een zilveren servies ter waarde van 1500 guineas en een diamanten halssnoer. j Het aantal zi eken té Alais i (dep. Gard) blijft stationairde sterf* geld uit een van de koloniën Canada, meen ik naar Enge land is overgekomen. Hij waagde zich dadelyk in speculaties en deed dikwijls een goeden slag. ^Sommigen beweerden, dat hy een zeer sluwe man was, anderen zeiden, dat hy steeds door het toeval geluk had. Hoe het zy, hy had geluk en werd daarom aan mevrouw Grantham voorgesteld. /;Uit zyne manieren en zekere eigenaardigheden in zyne per soonlijkheid, heb ik opgemaakt, dat hy tot eene andere klasse van de maatschappij behoorde, dan die waarin hy zich bewoog, toen hy by mevrouw Grantham werd geïntroduceerd. Hij was wat veriegen en niet zeer op zyn gemak, vooral niet in tegenwoordigheid van miss Grantham. Hy scheen zich echter spoedig daar meer thuis te gevoelen. Hiertoe werkten waarschijn lijk mevrouw Grauthams vleiende beleefdheden zeer veel mee. ,zZoodra hy genoegzaam onder hare betoovering was, begon zy zich op de aan haar eigen wjjze dien toestand ten nutte te maken. On getwijfeld liet zy hem de ontdekking doen, dat zij in tjjdelyke geldverlegenheid verkeerde. Het duurde dan ook niet lang of zij had geldelijke verplichtingen aan hem. //Waarschynlyk gaf deze omstandigheid hem moed. Tot dusverre scheen by nare dochter nog slechts met bewondering te hebben gadegeslagen als een liefelijk wezen, dat uit de verte moet worden vereerd. Nu begon hy er om te denken naar hare hand te dingen. «Zooala gy wel zult begrypen ontmoette hy by de moeder geen tegenstand. Zij moedigde hem openlijk aan en hy ging voort haar financieel te steunen. „Miss Grantham behandelde hem geheel en al zooals zy hare andere aaubidders had behandeld, maar zijne liefde voor haar was blijkbaar zeer groot, want haar #neen" scheen by hem als geen antwoord te gelden, hoewel het hem telkens herhaald werd. jyHy bleef steeds doorgaan met haar zyne huldebetuigingen op te dringen, alhoewel het maar al te duidelijk bleek, dat die haar zeer onaangenaam waren. iHy bleef steeds gelukkig in zaken, maar ik vermoed, dat mevronw Grantham het grootste deel van zyn winsten wist in te palmen en dat wel zonder dat haar echtgenoot er iets van wiet. j/Tusschen haar moeder en haar lastigen aanbidder had de arme Beatrice een onaangenaam ie vod, maar geen oogenblik gaf zy toe, en haar vader hielp haar voortdurend. Zonder zyn steun was echter stellig haar geestkracht gebroken. Ik hoorde haar eens aan William Sangstre, den zoon van haar vaders eersten bediende, vertellen, dat het leven haar in huis hoe langer hoe onverdrage- lyker werd, en dat zy het niet lang meer kon uithouden dat zy, als haar vader er niet geweest was, reeds ergens anders zou zyu heengegaan. z,Aldus was de staat van zaken, toen ik tot de ontdekking kwam, dat betreffende Ethel Rossiters geld Grantham zich had schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen. //Ik weet het niet stellig, maar ik heb een sterk vermoeden, dat Newbury's hulp niet werd gegeven zonder eene verbindende voorwaarde.0 wEn die voorwaarde?* zeide miss Rose vragend. z/Dat Grantham zyn dochters toestemming wist te verwerven om Newbury's vrouw te worden.* ffDenkt gy, dat zy voor iemand anders genegenheid koesterde z/Ik denk het niet, of....* //Of wat?* zeide miss Rose, toen hy eensklaps zweeg als door een plotseling denkbeeld getroffen. uOi zy moest veel van William Sangstre houden.* //Wat is die vroeg Spicer. «Op het oogenblik bediende by Dryden Salter, grossiers in chemicaliën. Hij is begonnen met in de medicijnen te studeerec, maar ik vermoed, dat het salaris van zyn vader werd verminderd toen de zaken van diens patroon aohteraitgingen. Wellicht is da! de oorzaak van deze verandering.* *Zoudt gy denken, dat er ook nog iets was, dat ons van na kon zijn by onze pogingen om het geheim, dat Granthams dooi omzweeft, op te lossen?* z/Ik zon voor het oogenblik niet weten wat.* «Gy zult zeker vanavond by het verhoor wel tegenwoordig zijn z/Zeker. Ik zal er komen met het oog op de belangen van myce oliente, miss Rossiter.* z/Welnu,* zeide Spicer, en stond van z|jn stoel op, //vertel dan nog aan niemand, dat wy ons met deze zaak zullen bemoeien Neem niemand in het vertrouwen, en geef geen enkele aanwyzing die argwaan kan verwekken. Het zal het beste zyn, dat gy voor geeft te gelooven, dat hier zelfmoord in het spel is. Als er eens misdaad is geschied, dan is het beter voor ons, dat de schuldig zich veilig waant.* Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2