BINNENLAND ü'tl hel 'verleden en het hvdeïi eener onde stad. Vragenbus. Corres pondentie. Weekkalender. Adver tentie^ Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer te Gouda, is gekoien de heer T. G. G. Y'ALETTE (lib.), met 1132 stemmen. De heer J. N. Bastei t (conserv.) verkreeg 999 stemmen. Bij de. Dinsdag te Amster- dam gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Slaten van Noord Hol land waren uitgebracht 3499 stemmen. Daarvan waren van onwaarde 25. Vol strekte meerderheid 1738. Uitgebracht werden op den heer H. J. Hij mans (lib.) 168;, op dea heer mr. L. H. Povel (katb.) 939, op den heer mr. D. P. D. Fabinc 812. st. Dus is herstemming noodig tuaschen de heeren Hijmans en Povel. Door den chel van dienst der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is een schrijven ge richt aan de stations chefs om ministers, bisschoppen, generaals, e*z., als aij dit verlangen, afzonderlijke conpés in den trein te reserveeren. Gelukkig Is er bijgevoegd: „voor zoo ver de dienst dit toelaat;" anders zou de aanschrijving nogal last knarren te weegbrengen, vooral nu „enz" ook een coupé part mag vrsgen. Nu zij het iedereen gegund alleen te zitten, wat inderdaad de voorkeur ver dient boven onaangenaam geselschap maar wie in de eerste klasse reist, be moeit zich met zijn medereizigers niet meer dan hij zelf verkiest; en wij zien ■iet in, zegt de „Arnh. Ct." terecht, dat in onze tegenwoordige maatschap pelijke samenstelling en inrichting, bis schoppen, ministers, generaals, enz., ge compromitteerd zouden worden, wanneer ztj met aanzienlijke kooplieden ol fa brikanten, kolonels, kamerleden, rech ters, geneesheeren, predikanten in de zelfde coupé zaten. Of zijn die ook allemasl onder de „enz" begrepen en mogen die ook alleen reizen? Wie ter wereld moet dan met anderen samen zitten Alleen zij, die niet van de eer ste klasse gebruik maken In de „Prov. Gr. Ct," wordt melding gemaakt van een geval, dat een con ducteur weigerde een aparte coupé te geven aan iemand, die zeide generaal te zijn. 't Wil ons voorkomen, dat, om den gegeven last naar behooren te kunnen uitvoeren, de stations-chefs voortaan al bnms behooren te hebben, met de por tretten van ministers, bisschoppen, gene raals, enz. enz. CF.) Ee n ba k k er s k n e c h t dieb een bakker ia de Spuistraat te Amster dam in dienst was, had Dinsdagmorgen niet veel trek in den arbeid maar des te meer in een paar pierenverschrik kerfjes. Hij liet daarom zijn bakker ia den steek, zocht een kroeg op en toen nog een, tot hij de hoogte had. Ea omdat hij nu de hoogte had, dacht hij het eens in de laagte te moeten zoeken en kwam in de Singelgracht terecht. Dit zagen een paar omstanders en, begaan met zijn lot en b(j deze warmte niet opziende tegen een frisch bad haalden zij den beschonkenc uit het water. Deze echter, een volleerd sportsman die maar een proefje van zjjn kunst het zwemmen had willen geven, wilde, nu hij zich daarin gestoord zag, zijn bedrevenheid in de kunst van vuist vechten toonen en onthaalde een van zijn „redders" op een ierm pak slaag Einde der geschiedeniseene volksver zamelingagenten en ODze zwemmer vnistvechter naar 't bureau gebracht. I. Aan den predikstoel va der katholieke kerken te 's-Gra- venhage Is een klankbord aangebracht, dat den vorm heeft van een groote schelp en zich aan de achterzijde over den kansel welft. Het is een ameri- kaansche vinding, welke hier te lande nog niet was toegepast. Bij de predi king bleek Zondag, dat het bord zeer doelmatig iB. De stem van den geeste lijke was tot achter ia het tuime kerk gebouw verstaanbaar. Het tweemastschip T ev re- denheid is op de Waal bij Gonnchem gezonken. De Tevredenheid was nl. op den kop van een der Hellouwsche krib ben gevaren. Na cenigen tijd daatop vastgezeten te hebben, gierde het achter schip door den sterken stroom het vaarwater in, juist op het oogenblik, dat dc Cito met twee schepen op sleep touw stroomafwaarts voer. Onverhoeds sloeg nu de Tevredenheid tegen een der afsiepende schepen en bekwam dienten gevolge averij, waardoor het vaartuig zonk. De 88-jarige Joannes de Jong, woonachtig In de buurtschap „De Tempel", gemeente Reeuwrjk, is over- leden, na 105 uren onafgebroken te heb ben geslapen. Zondag avond ongeveer f uur ontdekte de weduwe Woudatra te Oldeboorn, dat uit bare beide kabinet ten aan bankpapieren, gouden tieeujes en eenig zilvergeld, eene som van f 377 werd vermist, benevens eenlge kostbare sieraden. De beursjes waarin het geid was ge stoken, lagen netjes op hunne plaats, zoodat de diefstal niet eerder werd ont dekt. De familie was 'a morgens naar de kerk geweest en had zoolang het hnis gesloten, zoodat zeer waarschijnlijk de diefstal onder kektijd heeft plaats ge had. Er was ook niets verbroken, waar uit men afleidt, dat de kabinetten of niet gesloten zpn geweest, of dat valsche sleutels zijn gebruikt. De justitie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe nog zonder gevolg. Tusschen Davenportend Sequah-company zjjn moeilijkheden ge rezen. Te Zieriksee werden, terwijl eerst genoemde afwezig was, beslag gelegd op paarden, rijtuigen enz. Zondagavond gaf Davenport in de concertzaal aldaar, die stampvol was, eenige mededeelingen omtrent de ver houding tusschen hem cn die maat schappij. In den begione toen hij in ons land was, werd er veel geld ontvangen. Niet steeds hield dit echter vol, zoodat hij verplicht was geld aan de maatschap pij te vragen. Aan dit verzoek werd echter io het geheel niet ol slechts ten deele voldaan, zoodat hij genoodzaakt was, om de eer der maatschappij te be hondeD, uit eigen middelen toe te voe gen. Tengevolge van dit een en ander drong hij aan op ontslag zijner over eenkomst met de maatschappij, doch men weigerde niet alleen, maar dreigde hem zelfs, indien hij zulks deed, te ruineeren. Wel wilde de maatschappij dat hij naar Amerika zou gaan, doch daarvoor bedankte hij. Hij bood aan de zaak in Holland te koopen, doch oaarvoor werd door hunnen agent, De Leeuw, twee ton gouds gevraagd, en hierin wilde hij niet treden. Daarop heeft de heer De Leeuw beslag gelegd op de paarden en rijtuigen der maatschappij. De Leeuw wilde tevens de bedienden betalen, doch deze weigerden, omdat zij in dienst van Davenport waren. Davenport verklaarde dat de Séqnah-maatschappij jhem 5000 schuldig is, waarom ook hij de vrijheid heeft genomen beslag te doen leggen op datgene wat aan de maatschappij behoort. Tot aanst. Vrijdag zal hij in dienst der maatschappij blijven, doch a. s. Maandag over acht dagen voor zich zeiven optreden. Hij zou zich in geen geval toeleggen op allerlei genees middelen, die de heer De Leeuw ver koopt, doch zich slechts bepalen tot datgene wat hij tot dnsverre deed en.J. Wijnen verklaarde, dat in de kazerne zich later als masseur in Den Haag te Hulst de aangeklaagde tegen de ma- vestigen. I réchaussée gezegd heelt dat hij de daad gepleegd had, omdat de timmerman, de Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Bonders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fond- in de week, tot den datum van 13 Juni loopende, door hun tusschen- fcomst erhandeld. Aand. Nederl. Bouw-My. A&ad. Northwestern en Pacific Hypotheekb. Serie A. Aasd. Northwestern ea Pacific Hypotheekb. Serie B. Oblig. Paleis v. Volksvl. (üitg. Sch.) Aand. Maatsch. tot expi. van het Poolsche Koffiehuis Aand» Verkooplokaal .Frascati" Aand. Ned. Asahan Cul tuur-Maatschappij Oblig. Ned.-Ind. Cultuur- Maatscnappij Scrip. BoxtelWezel Spoorw. (van ie Hyp. Oblig.) Aand. Gelderscac Stoom tram w.-Maats. ie Dostiachem Aand. Haagache Tramw.- Maatschappij Aand. Ncd. Rijnspoorw.- Maatsch., Restanten 3 Oblig. Ver. tot Christel, verzorging van Krankzinni gen en Zenuwlijders, te Utrecht Aand. Niederrheinische Dampfechleppachiff.-Gesell- schaft Aand. Ooat.-Ind. Zee- en Brand-Assur.-Maatschappij ƒ211. 600 pet. 305 u 19'i 75 9» 352S ioaï 9Ï 88 pet, incl. 70 pet, f21. 99 rietdekker en andere werklieden ook moesten leven, doch tevens verklaard spijt te hebben dat het vee verbrand was. De aangeklaagde erkende die uit drukking gebezigd te hebben. De wachtmeester deelde aog mede dat een zijner ondergeschikten verklaard heeft, gehoord te hebben dat, toen de aangeklaagde op de hoeve was, Ver- schuuren hem waarschuwde niet te veel te zeggen. Verschuuren gaf dit toe en zeide dat de verschillende knechts erbij waren. Deze, daarover gehoord, ver klaarden niets gehoord te hebben. Het O. M. vroeg schuldigverklaring van den aangeklaagde en zijne veroor- deeling tot twee jaar gevangenisstraf, met bepaling dat de tyd,in voorloopige hechtenis doorgebracht, geheel in min dering der straf zal komen. De verdediger gaf toe dat de ten laste gelegde feiten bewezen zija. Hij meende echter dat de aangeklaagde niet geheel toerekenbaar geacht mag worden. Hij heeft slechts kort school gegaan en had een zeer werkzaam leven. Hij is noch lichamelijk noch geestelijk voldoende ontwtkkeid en vol gens verklaringen van personen, die hem kennen, aiet altijd normaal. Pleiter hoopte dat de rechtbank met dit een en ander bij het opleggen van de straf rekening houden zal. 80 pet, ex, 35 pet- RECHTSZAKEN- Voor de arrondiasements-rechtbank te Middelburg stond Dinsdag terecht J, v. P., oud 15 jaar, koewachter, geboren en wonende te Ter Hole, gemeente Hoatenisse, thans in hechtenis, ter zake dat hij in den vroegen morgen van 27 April jl., omstreeks 3 uren, opzettelijk brand heeft geslicht in eene schuur, staande op eene hofstede onder de ge meeste Hontenisse en toebehoorende aan den heer Jules Vogelvanger, door eenen brandenden lucifer tegen het al daar aanwezige tarwestroo se houden, tengevolge waarvan die schuur met de zich daarin bevindende kndbouwge reedschappen, veldvruchten ea levende have is verbrand, zoomede eene daar nevens staande schuur en hooiberg, als mede eenige goederen, toebehoorende aan den meesterknecht Petrus Polvliet, terwijl daardoor ook levensgevaar te duchten was voor de knechts die in de eeistgenoemde schuur lagen te slapeD, De beschuldigde verklaarde dea biaad gesticht te hebben, omdat hij dacht daarmede ee.n paar gulden te verdienen van P. A. Verschuuren, een der knechts, die hem tot het atichtea van den brand had aangespoord. De getuige P. A. Verschuuren sprak de bewering van den aangeklaagde, dat hij, getuige, hem had aangespoord om de schuur in brand te steken en hem zelfs eenen lucifer had gegeven om dat te doen, pertinent tegen. De aangeklaagde hield zijne verkla ringen vol, en wees er op dat hij ook goederen door den brand heeft verlo ren, Getuige erkende dat hij, toen de aangeklaagde onder geleide van de ma réchaussée op de hoeve werd gebracht, gezegd heeft„moet maar oppassen en niet te veel zeggen," maar dit zonder bedoeling gedaan te hebben. De aan geklaagde zeide, dat hij wel eens tegen getaige geklaagd heeft over het vroege opstaan, en dat deze dan zeide„als ik jou was stak Ik den boel in brand". De getnige ontkende dit eveneens. Hij verklaarde aan de zaak geheel on schuldig te wezen. De wachtmeester der maréchanssée plantsoen en aan omverwerping van een gebouw, wetende dat dit aan een an der toebehoorde, door misbruik makend van zyn gezag over de daders hen tot die feiten aan te sporen, beide onder verzachtende omstandigheden. Goedgekeurd is de tusschen J. Cappan en den sultan van Langkat ge- sloten overeenkomst tot het doen v&q mijubouwkondige onderzoekingen in dat rijk. De installatie van den nieuwea sultan van Langkat. Den 2 zen Mei zon de resident vaa Sumatra's Oostkust zich naar Klambier begeven, ten einde aldaar op den 23Sten 's morgens den tegea* woordigen Toengkoe Moentil, onder den titel van sultan Azls Abdoeldjalid Rachmat Sjah plechtig te installeerea als bestuurder van Langkat en onder- hoorigheden. De pleebtig&eid zou beslo ten worden met een collation. KOLONIËN- BATAVIA, 12 Mei De „Jav. Ct." bevat o. m. de vol gende berichten Van den resident van Menado is het volgende telegram ontvangen, gedagtee- kend 1 dezer: „Politieke toestand naar wensch. Berg ,Lokon" (by Kakaskassen, afdeeiing Menado) nog aan 'twerken; door on- dergeteekende beklommen, vergezeld vaa controleur Tondano, ambtenaar bur gerlijken dienst Menado en vei schillen de hoofden; Behalve rookkolommen niets blzoaders bespeurd. Bevolking we der gerust gesteld." Een van den resident van Banjoe- mas ontvangen rapport meldt, dat in den nacht van 23 op 24 April jl. in het onderdistrict Djalegong va* het district Keitanegara der afdeeiing Poerbcliwggo, op 113 plaatsen aardstortingen hebben plaats gehad, waardoor xuim 11 bouws aawah's en ruim 3 bouws tegalvelden van zes dessa's bedolven geraakten. Volgens een bericht nit Solo de „Soer. Ct." zijn alle enclaves van Soer&karta in Semarang tot goeverae mcntsland verklaard. Men verzoekt ons zegt de „Jav, B." bij de directie der Batavia-Oos- terspoorweg-maatschappij een goed woord te ,doea voor de ialandsche haitechefs. opdat aan dezen voor plechtige gele genheden een kostuum gegeven worde gelijk de conducteurs dat hebben en hun traktement verhoogd worde. Thans hebben zij fa5, /30 of 40, en dat is niet genoeg, daar zij van 's ochtends nur tot 's avonds 7 uur in touw zijn. Toen wij zoo leest men in het zelfde blad onlaags belichtten dat het hooggerechtshof het vonnis van den Raad van justitie te Soerabaja in de bekende strafzaak van den heer D. Bir- nie had bekrachtigd, doelde dit alleen op de straf van drie maanden gevange nis, die gebleven is en volgens de wet in dit geval niet lager kan zijn. De qualificatie van het misdrijf is in revi sie verandert; de eerste rechter ver klaarde den heer Birnie schuldig aan het verwoesten van te veld staanden oogst en het moedwillig vernielen van een gebouw met de wetenschap, dat het aan een ander toebehoorde, beide onder verzachtende omstandigheden; het hoog gerechtshof deed het aas: medeplichtig heid aan verwoesting van aangelegd POLITIEK OVEBZIDHT. Eene commissie uit de parysche ban kiers is door den fransche minister vaa financiën ten gehoote ontvangen, die hem de noodzakelijkheid kwam uiteen zetten om het heffes der belastingen op de omzettingen ter beurze tot t Juli te schorsen, tea einde in de gelegenheid te zijn deze aangelegenheden nader te onderzoeken. Dit bezoek had Diasdag plaats. De minister gaf de verzekeriag, dat de wet op de beursopcratiën ia ruimen en liberalen geest zou wordea toegepast. Verder zeide hij nog dat de particuliere bankinstellingen volstrekt aiet zijn onderworpen aan de verklaring en aan het houden van het repertoire, ia- dien hunne gewone zaken niet bestaan uit het ontvangen van beursorders ia den waren zin der wet. Overeenkomstig den wensch van den minister van financiën beeft de fran- sche Senaat met 147 tegen 120 stem men verworpen het voorstel om het ontwerp tot wijziging van de invoer rechten en accijnzen te verzenden n*sr de commissie voor de accijnzen. De Temps verneemt uit Rome dat de Italia&nsche minister van justitie ziek is en zyn ontslag zal moeten nemen, In antwoord op eene rede van Bazi- lai heeft de italiaansche secretaris van staat bij buitenlandsche zaken, Ferrari, verklaarde aangaande de door Kalnoky afgelegde verklaring, dat daarin niets is dat afwijkt van de italiaansche politiek, welke juist omdat zij streeft naar ver betering van den fiaancieelen en eco nomischen toestand, elk teckcn vu vrede beschouwt als een gelukkig voor- teekea voor Italië. In Kalnoky's ge zegden ziet spreker een volkomen ge ruststellend teeken van vrede zij loo- pen vooruit op zekere mogelijke gebeur tenissen waarvan Bazilai gewaagde Spreker gelooft niet dat een agressieve staatkunde goed voor Italië zou kunnen zijnwij moeten ons doen gevoelen zonder te veel op den voorgrond te treden. In den Senaat gaf Biin opheldering van het verbreken van het verdrag vaa Ucciali door Menelik. Begreep deze zijn eigen belangen beter, dan z.u ana Italië billijker voorstellen doen. Intusschén is de positie van Italië in Afrika thans van dien aard, dat men zich niet ongerust heeft te maken. In een Dinsdag te Brussel gehouden vergadering vaa de rechterzijde der bflgische Kamer is besloten omtrent de reorganisatie van den Staat, om ondaaks den aandrang van de regeering, die de verkiezing in twee graden voorstaat de door den heer Woeste voorgestelde formule te ondersteunen, waardoor de verkiezing van de senaatsleden wordt opgedragen aan het kiezerskorps voor de Kamer, met voorbehoud alleen van eenen minimumleeftijd van 35 jaren. Door het engelsche Lagerhuis is artikel 3 van het Romerultr-ontwerp aangenomen. Door het Hoogerhuis is na derde Sangstre: «Wilt gy dezen brief eens inzien en ons zeggen, of de inhoud volgens uw oordeel door den overledene ie geschreven?" Aller oogen waren op Sangstre gevestigd, terwyl hij zyn blik op het papier had gevestigd. Aller oogen I neen niet de oogen van allen. De oogen van de vrouw met het roode gelaat en die van een flink uitziend jongmensch waren op een ander punt ge vestigd. «Welnu zeide de rechter, toen Sangstre het briefje op de tafel had neergelegd. Sangstre antwoordde niet, hij scheen te zeer ontsteld. Hjj wan kelde op zyne beenen en zou gevallen zyn als men hem niet had ondersteund. Dr. Payne snelde hem te hnlp en er werd een stoel voor hem neergezet. Een der juryleden gaf den dokter een zak flaconnetje, en deze goot den half bezwijmden getuige wat van den inhoud in zyn keel. Deze plotselinge ongesteldheid veroorzaakte eene groote op schudding, maar de zooeven genoemde vrouw en de jonge man schenen er geheel onverschillig voor en keken geen enkel oogen blik zelfs in Sangstre's richting. Scherp onderzoekend gleed de blik van den armoedigen man laags de verschillende gezichten. Weldra kwam de getuige weer tot bewustzyn en vertelde dokter Payne, dat hy in staat was op de vragen van den president te antwoorden. Dit bracht de geneesheer aan den rechter over, die toen zeide: «Gy hebt het briefje bekeken; is het volgens uw oordeel door den overledene geschreven Sangstre hief zich op en zeide, leunende op de tafel met eene plechtige stem vel aasdoening: «Dc ben er van overtuigd,dat deze brief valsefa isl" Mad een donderslag plotseling zich in het vertrek doen hooren, dan zou hy geen grooter ontsteltenis teweeg hebben kunnen brengen. Toen de gemoederen weer eenigszins tot rust waren gekomen, zeide de president: «Wilt gy de gronden verklaren, waarop gy dit oordeel hebt gebaseerd?" «Dat kan ik," antwoordde Sangstre nu weer geheel kalm. «De brief is geschreven op papier by ons op het kantoor in gebruik, maar niet met onze inkt. Wy gebruiken Stephens blauw-zwarte inkt en hebben sedert jaren geen ander soort gehad; deze briefis met een geheel andere inktsoort geschreven. Dc handteekening is een behendig namaaksel van die des overledene, maar zy is nagemaakt en valsch. Hy heeft die zelf nooit geschreven, daarvan ben ik zeker. Hij onderteekende nooit op deze manier of het moest een brief over zaken betreffen. Zyne particuliere brieven onderteekende hy steeds op geheel andere wyze. Zyne dochter noemde hy bij voorkeur «B." Als hy aauj haar J sohreef, gebruikte hy steeds slechts dien eenen letter, en sohreef nooit «Bea" zoo als in dezen brief. Nog een punt van overweging is, dat hy by de onderteekening van zyn brief noeif het woord vader gebruikte zooals hier. Nogmaals zeg ik zonder aarzeling, dat deze brief valsch is." «Welnu," zeide de president, «miss Grantham zal de zaak kun nen oplossen voor zoover het de sohrijfwjjze van wylen haarva der betreft. Wjj zullen haar getuigenis verzoeken." «Dat zal wellicht met eenlge moeite gepaard gaan," zeide inspecteur Greenhill. «Haar tegenwoordig verbluf is niet bekend. Gisterenavond bracht ik haar een bezoek in no. 20 Bushey Gardens Kensington om haar eenige vragen te doen betreffende den in* houd van den brief en werd my medegedeeld dat zy dien namid« dag plotseling het huis had verlaten met eenige bagage bij riek maar niemand wist waarheen.) Heden namiddag ben ik er weer geweest en mij werd medegedeeld, dat men nog niets van haar had gehoord." «Heeft zy het huis verlaten voor of na het bericht van den dood haars vaders?" vroeg de voorzitter van de jury. «Onmiddellijk daarna, naar men my mededeelde." De president en de inspecteur voerden eenige minnten lang fluisterend gesprek met elkaar, gedurende waarvan de geheimzin nige man en vrouw verscheidene telegrafische teekenen met elkaar wisselden. «Roep Herbert Maitland," zeide de president. «Herbert Maitland," riep een derlbeambten4mefc een stentorstem- «Hier," antwoordde een man van middelbaren leeftijd en trad op de tafel toe. Ook hem werd de eed afgenomen. President: «Waart gy aan het werk in een der kantoorlokale? van den overledene, gedurende den t^d dat mynheer Sangs&f' afwezig was ongeveer van kwartier voor twaalven tot h&lf twee «Ja." Wordt vervolgd»)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2