NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. iOr Jaargang. Zaterdag 17 Juni 1893, Mo. 3053. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Uit de Raadszitting van Bloemendaal BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bts Faubourg Montmartre: Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een droevig leven door GB. Burgin. Mijn bezoek aan de Weesinrichting te Neerbosch. Binnen- en Buitenland- sche berichtenVariaAdverien tién eng. Haarlem, i6 Juni 1893. Naar wij vernemen, is bij de op 13 en 14 dezer te Amsterdam gehouden zitting van [de commissie tot afaemisg van Staats-examsss van stuurlieden o. a. ook geslaagd onze stadgenoot de heer P. van Hulzen voor derde stuurman bij de.Tgroote zeil- en stoomvaart, program* ma^A mei aauteekening voor engelsch en duitsch. De ie luitenant [F. A. Th. Sommee sa heden alhier aangekomen, en issge- deeld bij de ie compagnie in vervangïag van den eervol ontslagen 2e luitenant A. A. Walraven Holle. De sergeant A. F. C. Buckmann v k 36 bat. woont va» af 15 Juni tot einde September a. s. de gymnastiek en scherra- cursus aan de Normaal Schietschool bij. Tot vervuiling van de vacature, die weldra ia onzen Raad zal ontstaan door het aftredes vaa den heer Stoel, wor den io de afdeelingen der kiesvereni ging „Vooruitgang™ reeds tal van samen genoemd, waarbij o. a. die vaa de heeren 5. Smits CJz.; F. G. N. Haitsma Muiier, architect; G. E. L. Hij mans; H. F. van Thiel; J. E. van den Arend. Genoemde kiesvereenigiog zal binnen kort eene definitieve candidatuur stellen. Vermoedelijk zullen al de periodiek aftredende leden worden gecaadideerd. Z Reeds maanden geleden vestigde de heer Jhr. Mr. A. J. Rethaaa Macaré in den Raad de aandacht op het ieit, dat op het gedeelte straat in de Jans sira&t vaa de Groote Markt af tot even voorbij het Rechtsgebouw, herhaaldelijk paarden vielen en schreef dit toe aan de al te groote rondheid der straat. Thans wordt dezelfde klacht door een bewoner van dat gedeelte der Jans straat tot ons gericht. Naar bet schijnt zyn het vooral paarden voor eigen rij tuigen, die er vallen, en onze bericht gever noemt de equipages vsn de famf Itea Van Mcrlen, Va» Stralen, Pretorlus, Suermondt, Bispinck, Rutgers van Ro zenburg e. a. Waar by een klacht man en paard (om een zeer toepasselijke uitdrukking te gebruiken) worden genoemd, daar is zij fzeker de moeite van het aanhooren waard. Wellicht is de straat met weinig kosten berijdbaar te maken. Naar wy vernemen wordt er flink in geschreven in de door de Sociëteit „Ver- eeniging™ uitgeschreven leening. De bekende moord op den Raana- 8ingel alhier is weder aan de orde. Woessdag bij eeae verkooping in de stadsbank van leening herkende de doch ter van eene der vermoorde vrouwen een jak, dat zou verkocht worden, als een dat hare moeder had toebehoord. Bij onderzoek bleek, dat het jak op den negenden dag a& den moord be leend was bij de inbrengster v. d. Berg, die sedert geen inbrengster meer is, en nu de naam op het briefje zoo goed als uitgewischt is, zich niet weet ie herinneren, hoe de naam van den beleener luidde. Intusschen heeft cea streng onderzoek plaats. N. R. Ct. De Heemsteedsche kiezers, die on langs tegen de annexatieplannen van Haarlem een protest-meeting hebben belegd, zullen voor deze zaak meerdere bijeenkometen houden. Het was Donderdagavond waarlijk gees weer om in een benauwde verga dersaal uren lang door te brengen. Hadden de gemeentewet en het deco rum het veroorloofd, zeker zouden de leden van den Raad liever ergens bij het Kolkje of bij Kraantjelek vergaderd hebben. Gelukkig duurde de Raadszitting niet laag. Besloten werd de verkiezing voor een lid van den Raad, ter vervulling van de vacature-Gehrels, te doen ge schieden op Dinsdag 20 dezer, tegelijk met de verkiezing voor de Kamer. Goedgekeurd werd een concept-over eenkomst met de gemeente Haarlem, waarbij de ouders en voogden van kin deren uit Bloemendaal, die de scholen voor lager onderwijs willen bezoeken, daarvoor anderhalfmaal het schoolgeld moeten betalen, dat van de in Haarlem verblijf houdende kinderen wordt ge vergd. Evenwel wordt de bevoegdheid aau B. en W. gegeven, dit schoolgeld voor rekening der gemeente te nemen, wan neer het College dit noodig acht. De regeling treedt z Sept. e. k. ia werking. Hierop bracht de voorzitter het ko hier voor 1893 van den ihoofdelijken omslag ter tafel ca stelde voor, post voor post te behandelen. De heer A. Roozen wenschte, dat al de leden een af schrift van het kohier zcudeo erlangen en dat dit in de volgende vergadering zou. worden behandeld. Spreker betoogde, dat er veel ongelijkmatigheid in de aan slagen heerscht. Dit achtte de voorzitter niet wensche- lijk en de heer ter Hofisteede w&s dat met hem eens. De Raad besloot het ko hier in de volgende vergadering te be handelen, opdat de leden 'rijd zouden hebben er goede inzage vaa te nemen. De leden wenschten, behalve de heer Roozen. geen afschrift. Dat kan wat geven, ais al de posten van het kohier stuk voor stuk moeten worden behandeldBij eea warmtegraad als gisteren houdt de Raad dat niet uit. Goedgekeurd werden af- ea over schrijvingen dieast 1892. Op verschil lende posten was 2438.87s tekort ga- komen, maar aan andere posten een grcoter bedrag overgebleven. Gelukkig land De wel in Vogelenzang is door den heer Looraeijer goedgekeurd, hoewel deze filtratie door kool aanraadt. Goed gekeurd werd een schrijven van den heer J. Verkoren, waarbij deze verklaart, wel de leiding van het hem onlangs opgedragen onderzoek naar de beste middelen tot loozing der faecaliën te kuonen aanvaarden, doch met het on derzoek een aader te zullen belasten. Ten slotte vestigt de heer Rouwens de aandacht op de® stof boel bij Lfia- denheuvel en vraagt of men het stof daar niet kan verwijderen of extra besproeien. De Voorz. is van oordeel, dat er be hoorlijk gesproeid wordt en vraagt, of de heer ter Hofisteede als directeur van den weg, zya wegwerker last wil geven, dat stof wat op te ruimen. De heer ter Hofisteede belooft dit. Hierna wordt de vergadering gesloten, In den raid der gemeente Bloemen aaal zijn dit jaar aan de beurt van af treding de heeren A. J, Bos, W. J. El- dering en Jhr. A. E. Bamaactte Heem stede de heeren: A. van der Weiden, Jh. J. P. A. Teding van Berkhout, J. van den Berg en M. J. Roozen. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeni giog te Bloemendaal, is tot candidaat voor den Raad dier gemeente defiuitief gesteld de heer A. Koolhoven, ter ver vulling van de vacature in den Raad ontstaan door het overlijden van dea heer J. C. Gehrels. Naar jons wordt medegedeeld, zal deze candidaat ook door de katholieke kiezers worden gesteund- De Raad der gemeente Zandvoort hield Woensdagavond eene openbare vergadering. Nadat het kohier der belasting op de honden over 1893 was vastgesteld, werd het gemeenteverslag over: 1892 den Raad aangeboden. Daarna werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur gekozen de heer J. van Duivenboden en tot regent van het oude mannen- ea vrouwen- gasthuis de heer L. van der Werfi. Nadat de groudcommissie rapport had uitgebracht omtrent aanvragen tot aan koop vaa gemeentegrond, ward beslo ten de jaarwedde voor de te benoemen onderwijzers in de vacatures Rzuwerda gn Haas, vast te stellen op f500,—, waarna tot onderwijzer by het openbaar lager onderwijs aldaar benoemd werd de heer K. de Boer en tot onderwij zeires mej. E. E. Botman. Nadat besloten was twee vorderingen te betalen uit den post voor onvoor ziene uitgaven en eenige zakken van minder belang waren behandeld, werd de vergadering gesloten. Donderdag is het hotel d'Oraage (voorheen Kaufmann, thans eigendom van de Buffet maatschappij „E. Piuribus Unum") te Zandvoort, geopend. omwonenden in een onfiioudbaren toe stand verkeert. De vereenigisg van Burgemeesters en Secretarissen in de Provincie Noord- Holland zal "Vrijdag 30 Juni a. s. de buitengewone zomervergadering houden. Na een rijtoer over Santpoort en Bloe mendaal, zullen de leden zich vereeni- ge» aan een gemeenschappelijk diner in het hotel Kuizaal te Zandvoort. Het machinaal veenbaggeren is in Aker- ea Rietwijkeroordpolder afgeloo- pendit jaar is minder gebaggerd dan vorige jaren, wegens de groote nog aan wezig zijnde hoeveelheden turf, die de ruimte voor het slik beperkt maken. Er is den laatsten tijd weinig handelnaar steekturf is geheel geen vraag, terwijl de mengturf 4 ƒ4.25 per 1000 (ie kwa liteit) geldt. Het droge weer komt den verveners zeer ten goede, wijl het arbeidsloon aan merkelijk minder is. Van uit Halfweg is een schry ven ge zonden naar den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, wijl het (te dempen) gedeelte der Haarlemmer vaart in de kom van dat dorp wegens opeen hooping van faecaliën bij den te genwoordig lagen waterstand voor de Voor de examens B. eerstè gedeelte en het geheele examen (over gangsexamen der Ryks Polytechnische School) hadden zich aangemeld 100 candidaten, vóór of gedurende de examens trokken zich 12 candidaten terug. De uitslag is als volgt: Examen B 1893. Toegelaten voor Bi art. 61, 62, 64; C. L. van der Bilt, M. B. N. Bolder man, M. C. G. Bongaerts, W. J. Bur- gersdijk, A. J. Dijkstra, A. W. C. Dwars, A. J. Hirschig, C. G. J, W, Kocpman, J. W. de Bruya Kops, P» H. G. Moutenberg, R. L R. deMuralt, F. Graaf van Randwijck, A. G. Saaches, F. C. van Sillevoldt, T. Dea- nicghof Stelling, B. J. W. Swaters, H. G. Verschoor, F. Vos, L. C. Westhoff, J. Wouters, E. J. C. van Zuijlen, K, Zweede, Voor art. 64 B. 1 A. G. Allart, J. S. M. Beukman van der Wijck, J. van Hille, jhr. C. van Humalda. van Eysinga, L. Jonker, T. J. Kleijn, F. Kloos, J. Koster, C. C. Kwisthout, M. A. T. H. de Rüiritz, A. C. van de Stad, J. van Tijen, E. A. Tissot van Pstot, R. J. Verwijs, J. P. de Vooijs. Voor B 1 art. 64, 65P. J. Jan sen T.Pzn. Vcor B. art. 64, B. 65A. D. R. Verbeek. Examen B. 1893. Toegelaten zijn de candidaten. Voor B. Art. 61, 62, 64H. Biezeveld, W. J. de Bordes, J. van der Breggea, A. H. E. van der Does de Bye, G. de Graeff, A. Holmberg de Beckfelt, H. van 't Hoogerhuys, J. H. Hulshoff, J, W. Meuter, F. M. van Panthaleon vaa Eek, J. G. Ravenek, P. J. Stok, H. J. Thai Larsen, J. van Tuberges, J. P. van Vlissingea. Voor B Art. 64. J. J. Beynes, A. van Driel van Wageaingen, J. P. Huchshora, J. B. Krantz, H. Lohr, A. K. M. Martis, E. A. J. H. Modderman, J. J. Oolgaardt, F. A. Pannekoek, H. Suyver. Voor B Art. 63, 64. J. J. W. Bijvoet, C. Penning, H. P. Jorritsma. Voor B Art. 65, E. Middelberg, E. A. Neeb. Volgens rapport van vis- schers zit de kanonneerboot „Vali" op Oudevlie aan den grond. Een sleepboot en een torpedoboot zyn vertrokken om hulp te verleenen. 13' HOOFDSTUK IV; Twee raadselachtige verdwijningen wNeen, dat heb ik niet." De rechter boog even om aan te toonen, dat het verhoor was geëindigd; daarna wendde hy zich tot de jury en zeide„Heeren, dit onderzoek, dat in den beginne zeer eenvoudig bleek te zyn, heeft zooals gy bemerkt een onverwachte wending genomen en het is myne bedoeling niet het voor het oogenblik voort te zetten. Daarom vraag ik een uitstel van veertien dagen. In dien tcsechen. tyd kan de lijkschouwing plaats hebben en eene nauwkeurige analyse worden bewerkstelligd, terwijl de politie in staat is om haar onderzoek voort te zetten. Ik dank u voor uwe aanwe zigheids Er heerschte oogenblikkelijk een algemeene beweging in de zaal. Hoeden werden op het hoofd gezet en het publiek begaf zich naar den uitgang. De jonge man met het scherpzinnig gelaat, die naast de vrouw met de roode gelaatskleur had gestaan, was het eerst buiten. Zij Volgde hem binnen een paar minuten. De armoedig gekleede man scheen geen bizondere haast te heb ben. Hy scheen te talmen om niet in het gedrang te komen te midden van de jongeren en meer sterkeren. Hy zag er zwak uit, maar voor een oud man waren zyne oogen bizonder helder en levendig. Toen een geschikte gelegenheid zich voordeed, trad hy op Bran son toe en duisterde hem in het oor//Geen naam noemen als het u blieft, ik wilde dadelijk een woordje met u spreken." Branson begaf zich met hem ter zyde en zeide vragend „Welnu „Stel my voor aan uw vriend Newbury. Ik zal buiten op u wachten." Hy begaf zich naar de deur en bevond zich weldra op straat. Vijf of zes minnten daarna verscheen Branson in den ingang. De oude man trad op hem toe en vroeg; z/Wel, waar is hy z/Hy is weg, ik heb hem nergens kunnen vinden." „Drommelsriep de oude man uit, „dat is ongelukkig; ik had hem gaarne alleen willen spreken. Ja er is niets aan te doen, en ik denk niet, dat hy vanavond veel kwaad zal doen." „Kwaad 1" herhaalde Branson verbaasd. „Ja kwaad. Hy wil natuurlijk de zaak spoedig tot op den bodem onderzocht hebben, maar in plaats van een detective van beroep te raadplegen, treedt hijzelf als amateur op. Hy wist reeds alles van miss Granthams verdwijning nog voor dat Greenhill er van sprak, en hy beeft inlichtingen omtrent den jongen Sangstredoen inwinnen." „Gy zaagt zeer verwonderd toen de president Sangstre over zyn zoon ondervroeg?" „Dat was zoo, ik vond het ook zeer buitengewoon." „Nu, dan zal ik het u vertellen. Newbury heeft Greenhill en Greenhill den president geïnspireerd. Zy spraken op zacbten toon met elkaar, maar mijne ooren zyn geoefend." „Wanneer Newbury wist, dat miss Grantham was verdwenen, dan kan ik my begrijpen, dat hy een onderzoek instelde naar den jongen Sangstre. Jaloezie maakt scherpzinnig." „Soms. In ieder geval is het niet goed, dat hy my voorgaat en op die wijze het spel bederft. Wanneer hy ernstig van plan is om zich in de zaak in te werken, dan is het beter, dat wij ge zamenlijk werken. Hy is goed bekend met do omstandigheden waarin de familie Grantham verkeert, en wy kunnen ons die kennis ten nutte maken, mits tenminste personen van ervaring daarby in bet spel zyn. Hy heeft voor de zaak evenveel belang stelling als ik, zoodat ik n voorstel hem bij de eerste de beste gelegenheid aan my voor te stellen, maar denk er aan drak hem vooral op het hart, dat hij alles geheim houdt." „Dat zal ik. Ik begrijp u zeer goed. En wat is nu uw oordeel over de zaak?" „Voor den drommel, waarde vriend, gy moet niet tot my spreken zooals de bloedverwanten van ernstige zieken tot den dokter zy verwachten al een oordeel van den geneesheer alvorens deze nog den tijd heeft gehad om den zieke te onderzoeken ja zelfs te zien. Ik kan alleen zeggen, dat ik het met miss Rove eens ben,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1