Provinciale Staten van Noordholland. BINNENLAND. Leltsrsn en lunet. Zondagavond omstreeks 8J ure ia een paard gespannen voor een rijtuig, aan den Wagenweg op hol geraakt en aan de Houtbrug gegrepeD, waarbij geene persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad, alleen is het rijtuig beschadigd. Zondag is door de politie alhier aan gehouden een 13 jarige koaap, die aan de zweminrichting in het Noorder Bui- tenspaarne een zilveren horloge had ont vreemd. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid, om in deze zoo warme dagen niet te veel en niet te snel verkoelende dranken te gebruiken, onrijpe vruchten te laten staan en ook bij het eten van rijpe vruchten de ma tigheid te betrachten en vooral ook het prater dat men gebruikt, te koken. Misbruik van sterken drank, altijd verkeerd, is bij deze temperatuur bizon- der schadelijk. verklaard dat hoewel hij vaa net nut eener dergelijke inrichting overtuigd is, het proviciaal subsidie dat is aan gevraagd, niet voldoende is om het mu seum te doen beantwoorden aan bil lijke eischea, zoodat krachtige steun van Rijkswege noodig zou zyn. De min. vaa B naenl. Zaken tot wieu Ged. Staten zich daarna hebben gewend, heelt verklaard de aanvrage om subsidie voor het Museum voor de begrooting van 1894 ernstig te zullen overwegen, Vandaar, dat Ged. Staten wenschelljk vinden, at te wachten welk besluit de Wetgevende Macht in deze zal nemen. Aan de orde zullen verder worden gesteld de geloofsbrieven van 4 nieuwe leden, gekozen in de plaats van de overleden heeren Bos, van Eeghen en Schmitz en van Mr. Iordens, die de provincie heeft veriaten. Op 11 Juli zullen worden gekozen drie leden der ie Kamer, wegens perio dieke aftreding van de heeren Werthelm, Kappeijne en Breebaart. De rekening van het gesticht Meeren- berg over 1892 bedraagt aan ont vangsten 1414.138.30, aan uitgaven f418,783.596, en sluit alzoo met een nadeelig slot van f 4645.26s. In de zomervergadering van bovenge noemd College, te houden op den eersten Dinsdag in Juli en volgende dagen, komen de volgende voorstellen ter tafel om van de erven van Mr. H. Jacobi, voorheen griffier der Staten, voor f 1000 aan te koopen eene belangrijke verzameling aanteekeningen, met af schriften van octrooien, conventiëa en plakkaten, doortrekken van kaartjes etc, te heffen 7 opcenten op elk der be lastingen op gebouwde en ongebouwde eigendommen en 5 opcenten op de hoofdsom van de belasting op het per soneel te wijzigen het reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten wljzigiog van het bizondei- regbment van bestuur van het ambacht van West- friesland, o. a. door de jaarwedde van den dijkgraaf van 1500 te breügen op f 1200 die van i 500 aan den Heemraad aangewezen om den dijkgraaf bij te staan, te doen vervallen en voortaan elk der Heemraden f 300 toe te leggen, voorts om de bureau- en schrijfbe- hoeften van secretaris en penningmeester elk met f25 te verlagen. Gedeputeerde Staten achten deze ver lagingen niet gemotiveerd. Een voorstel van de in de laatste vergadering benoemde commissie in zake een reglement op de wegen in Noordholland. Voorstellen tot onbelangrijke wij ziging van jaarwedden van polderbe sturen. Voorstel tot uitbreiding van het aantal verkiesbare ingelanden door ver laging van den census van 3 hectaren tot 1. Vooratellen tot het verleenen van de navolgende subsidiën voor het loo- pende jaar: ƒ800 aan de Zeevaartkundige school te Amsterdamf 1000,voor driejaar, ingaande 1894, aan het Conservatorium yan de afd. Amsterdam van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, 2000.voor drie jaar, te beginnen met 1894, aan de Industrieschool te Amsterdam; ƒ2000.voor drie jaar, ingaande met 1894, aan de kweekschool voor machinisten; ƒ1000.voor drie jaar, ingaande 1S94, aan Gebr. de Groot, ondernemers van den posfstoomboot- dienst Kampen- Urk- Enkhuizen, aan de teekenschool te Edam eene subsidie van f 1000 voor drie jaar. In de laatste wintervergadering werd in handen gesteld van Gedep. Staten om advies een verzoek vanhetNederl. Schoolmuseum om subsidie. De inspecteur van het lager onder wijs, om zijne opinie gevraagd, heeft Zondagnamiddag omstreeks 6 uur is een jonge man, die berig was mei zich te baden in de nabijheid van den Crucqiusweg verdronkenalthans, hij verdween in de diepte, en nadat men een kwartier na hem gevischt had, was hy nog niet weder gevonden. Voor de schutsluizen te Spaarndam liggen sedert 3 weken 2 stoombagger machines, bestemd voor Rusland en vervaardigd aan de werf „Conrad" al hier. De schutkolk is voor deze machi nes te klein, waarom het wachten was op gelijken waterstand, waardoor de buiten- en binnendeuren gelijk open zouden kunnen. Dit wachten duurt echter [te lang. waarom men zal overgaan tot het maken van eenen kistdam voorzien vau deuren, om alzoo de kolk te verlengen. het hotel „Wurtembsrger Hof", waar de prachtig versierde eerste verdieping met kamers voor HH, MM. was ingericht. Er beginnen zich reeds sporen te vertoonen, dat de komkom mertijd en de tijd der zeeslangen ia aantocht is. Men zou dat ten minste opmaken uit een verhaal, dat het „Me morial diplomatique" zijnen lezers op- discht over de reis van onze koningin naar Engeland. Koniogln Victoria dus keuvelt het blad heeft den wensch te kennen gegeven om onze Koningin in Engeland te ontvangen, maar keizer Wilhelm wil dat niet hebben. Immers, de Duitsche keizer heeft een zijner verwanten be stemd ter gemaal voor koningin Wil- helmina en acht daarom de reis der Koningin naar Engeland niet weasche- lijk. Vandaar, dat de kefzer, die tegen over zijne grootmoeder, koningin Vic toria, steeds een zeer onafhankelijk standpunt inneemt, alles dost- wat hij kan om de Koningin-regentes Emma af te raden de uitnoodigiag aan te nemen en haar te doen besluiten het bezoek aan Engeland op te geven. Zou soms de warmte, die ook bij onze zuidelijke buren zeer groot is, des berichtgever van het „Memorial Diplo matique* zoozeer in de war hebben ge bracht, dat hij den iDuitschen keizer, te midden van de beslommeringen over de leger wet en de verkiezingen, ook nog met de zorg voor onze Koningin belast F T. Bi ij kens het schoolverslag over 1S91'92 was onder de ingeschre ven studenten te Leiden éem, wien dit reeds voor den 17a keer was ove. ko men 2 waren reeds vopr den 15a keer, voor den 14a, 2 voor den 13a, voor den i2n en 8 voor den iin keer ingeschreven. Te Utrecht waren 2 siu denten voor de 13e, 1 voor de 12e, 2 voor de iie es 4 voor de ioe maai Inge schreven. Te Groningen is éen student reeds 20 jaren aan de Academie en éen 18 jaar5 hebben daar 12 en 7 jaren dienst als student. Hoe denkt men, vraagt „Het Vad.,1 over de instelling van een medaille voor tronwea Universiteiten dienst. Zondag werden in het district Bever wijk, biljetten uitgereikt en aangeplakt, waarin werd verklaard dat de heer K, Czn. de Boer, zich voor het lidmaat schap der Tweede Kamer niet kheeft teruggetrokken; hij wordt in die biljet ten den kiezers met warmte aanbevolen Wij hebben voor dit district alzoo de volgende candidatenJ. van Loenen Martinet en de Boer (lib.)Jhr. Hart- zen en Borret (kath.)Mr. Waller en Grashuis (a..r.) Uit Augsburg wordt ge meld, dat toen HH. MM. de Neder- landsche Koninginnen Vrijdagavond in die stad aakwamen, haar door de aldaar vertoevende Nederiandsche dames prach tige ruikers werden aangeboden. Er was eene talrijke menigte men schen bij de aankomst van HH. MM, tegenwoordig. Eene officïeele ontvangst bleef achterwege, daar HH. MM. incog nito reisden. Zaterdag bezichtigden de Koninginnen het bezienswaardige der stad. Des mid dags te 4 uren vertrokken zij uitAugs burg. Eea telegram uit Neurenberg d°. 1 dezer meldtHedenavond te 7 uren 33 min. kwamen de Nederlandsche Koning innen alhier aan. Zij werden aan het spoorwegstation ontvangen door den consul, den heer Grundheir, en begaven zich door het koningssalon terstond naar spoorwegoefening, dat verscheidene on derofficieren en minderen den ransel niet volgens het voorgeschreven model gepakt hadden. Ettelijke dagen kamer- en kwartierarrest waren daarvan het ge volg. Bij grootte hitte hebben de mili tairen, naar het schyat, liever een paar dagen arrest, dan den zwaar geladen ransel te dragen. {Fad.) Te Oosterbeek gingen Vrij- dagmiddag twee jongelingen nabij de spoorbrug in den Rijn zwemmen. Een hunner, een 25-jarig jongeling G. v. d. B,, werd weldra door den stroom mede- gesleept en verdween in de diepte. In dea nicht van 15 op 16 dezer werd te Moerdijk de bei van het station gestolen's ochtends, toen de eerste trein moest worden afgebeld, werd de dielstal opgemerkt. Hals gepromoveerd, dien zij meer dan eenig ander leerling nabijkomt. Dr. C. Hofstede de Groot bereidt over dit thema eene studie met afbeeldingen voor het tijdschrift „Oud-Hollaad voor, CN.R.Ct.) Dezer dagen is te Parijs de ver- kooping van het eerste gedeelte {dei verzameling Spitzer afgeloopen. Er heb. ben in de twee maanden, dat zij heeft geduurd, 39 veilingen plaats gehad, waarin ia het geheel een som van' 9.107,931 franken is gemaakt. De ver- kooping van het nog overblijvende ge. deeite, dat wapenen en wapenrustingen omvat, is tot het volgend jaar uitgesteld. Prof. Tilanus, die wegen het bereiken van den zeventig-jarigen leeftijd als hoogleer aar aftreedt, gaf Zondag in het Binnengasthuis te Am sterdam zijn laatste kliniek. De opera tiekamer was geheel met leerlingen en oud-leerlingen gevuld. Aan het eind der los hield de hoogleeraar een causerie over de chirurgie uit zijn jonge jaren en van heden, en nam met een harte lijk woord afscheid van zijn leerlingen, Nameas deze sprak hierop de heer Van Linden Tol een woord van dank en afscheid, vertolkte nogmaals de sympa thie der studenten voor de hoogleeiaar en weasente hem voor zijn verder leven alle heil, waarbijhet gehoor zich met een algemeen handgeklap aansloot. De een-en-twintigjarig dienstbode P. V. van den heer H. Amsterdam, wilde Zaterdagavond het vuur in 't fornuis wat aanwakkeren, Te dien einde wierp zij eenig petroleum er ia, uit een steeaen kruik dien zij de band hield. Petroleum en kruik ont ploften, het meisje werd met wonden overdekt ea gebrand, ea overleed onder hevige pijnen reeds na een paar uren. Zondagmiddag had inde speel- ea wandeltuln „Breedenhof* te Zaandijk een vreeseiijk ongeval plaats, Een vijftienjarig jongeling bazig zijnde met schommelan liet gedurende eenige oogenblikken de handen los, maar viel daardoor van den schommel. De schommel kwam vervolgens tegen zijn achterhoofd; met het droevig ge volg, dat dit geheel verbrijzeld werd en de jongeling onmiddellijk eea lijk was Bij het reg. grenadiers jagers bleek het bij de inspectie na Men zal zich wellicht herinneren, dat onlangs te Londen een proces gevoerd werd over een zeer fraai oud-Hoilandsch schilderij met twee bijna leveasgroote mustceereade personen, hetwelk aan Er aas Hals werd toegeschreven en als zoodanig met ƒ54.000 betaald was. Het droeg evenwel links in den beneden hoek een onbekend monogram, uit de letters J. L. en een sterretje, bestaande, hetwelk onmogelijk dat van Frans Hals kon zijn. Nu was er een spitsvondige zoogenoemde „expert !rt Joseph Grego, die eene methode gevonden had, om er door eenige draaiingen van het stuk alle letters van den naam F. Hals uit te lezen. Dit kunststukje maakte indruk op de jury van kleermakers en kruide nier, zoodat de klagende partij het ge raden achtte, de zaak in der minne te regelen en het stuk voor 48,000 als een Frans Hals m a 1 g r lui aau te nemen. De advocaat der tegenpartij vond het goed in zijne slotrede er op te wij zen, dat het slük door dezen uitslag niet alleen zonder blaam, maar zelfs met eene verhoogde aantrekkingskracht voor de liefhebbers van curiositeiten uit het proces te voorschijn trad, en dat, hetgeen zelden voorkwam, alle partijen even bevredigd waren, behalve de te verstandige deskundigen, dis met de kous op den kop naar huis konden gaan. Tot deze laatsten behoorde ook onze landgenoot dr. A. Bredius. Was het reeds a priori te vermoeden, dat diens meening ten plotte tegenover die van den geheel onbekenden Joseph Grego de ware zou blijken te zijn, deze onderstelling is spoediger dan men kon denken bewaarheid. Het is namelijk met eeae groote mate van waarschijn lijkheid gebleken, dat het bewuste mo nogram J. L. met een sterretje past op den naam van Judith Leyster, eene Haarlemsche schilderes uit den tijd en de richting vaa Frans Hals en boven dien de echtgenoote vaa den vrucht baren en begaafden schilder Jan Miense Molenaer. Deze vrouw wordt reeds door hare tyd- en stadgenooten Ampsing en Schrevelins verheerlijkt, en door laatst genoemden 0. a. geroemd als „eene jsechfce leid ster in de kunst, daar zij ook den naam vaa draagt.* Dit woordspel met haren naam viudt men terug in haar monogram, dat dus uit hare voor letter, de eerste letter vaa haren naam en de laatste lettergreep daarvan bestaat, eene wijze van monogrammeeren die in de 17e eeuw aiet ongebruikelijk is. Op enkele harer stokken, zooals op eenen muzikant in de collectie Six, zette zy alleen harea voorletter en het „ield-ster- retje." Is de bovenvermelde onderstelling juist, das is op eenmaal eene schilderes die tot dusver alleen bij name bekend was, door een zestal werken tot een der knapste artlsten uit de school van Frans KOLONIËN- BATAVIA, 19 Mei. De „Jav. Ct.* berichtVan den re* sident van Amboina is het volgende telegram ontvangengedagteekead 1 dezer „Algemeene politieke toestand bevre digend. Gezondstoestaad over het alge* meen goed." Van iemand die er den heer Pruijs vaa der Hoeven, lid in den raai van Icdië, zelf over gesproken heeft, hooren wij het bericht bevestigen dat hij voornemens is in den loop der tweede helft van dit jaar voorgoed te repatrieeren. {Bat. Hbld.) Aan de „Deli Ct." wordt gemeick De regeeringsopdracht aan den pre sident van de rekenkamer, Van Dorsser, tot het indienen vaa bezuinigings-voor stellen, ie verlengd tot einde 1893, De heer Van Dorsser wenscht de maande- lijksche toelage vaa vijfhonderd gulden niet verder te ontvangen dan over Mei 1893. De heer A. H. E. Zwager, secretark van dca raad van N.-I., heeft verzocht om twee jaren verlof wegeas ziekte, naar Nederland. Zijn vermoedelijke opvolger is zegt de „Loc.* de heer H< M. van Chapelle, referendaris ter alge- meene secretarie. Deze heeft ook ge vraagd om het secretariaat van het dep. van B. B., maar wellicht zal daartoe een adsistent-benoemd worden. ^Onlangs werd bericht, dat bij de regeering het plan in overweging is om eene der kleine residenties, nl.Pekalon gan, tot één te vereenigen met Tegal Thans vernemen wij dat dit denkbeeld verdere uitbreiding heeft gevonden, en men ook denkt over Kadoe, nl. door toevoeging van de af deeling Kendal va e Semarang bij Pekalongan, van de af deeling Temangoeng bij Semarang en van de afdeeling Magelang bij Bageien. De resident van Bsgelen zou dan zynea zetel hebben ter hoofdplaats Ma gelang. {Bat, Nbt.) Tentoonstelliog te Batavia. Met genoegen vernemen wij, dat H.H. M.M de Koningin en de Koningin-weduwe regentes aan de fentoonstellings-commis sie ter uitloviag beschikbaar hebben gesteld 2 groote goudea en 4 kleine dito, 8 groote zilveren en 8 groote bron zen medailles, terwyl Z, E. de goever neur-geaeraal f 1000 heeft gegeven, als bijdrage voor uit te loven medailles ea belooningea, geheel ter beoordeeiing vaa het bestuur der Vereealging van de tentoonstelling te Batavia van 1893. {Bat. ML) De luitenant ter zee Mensert zwaar gewond te Tamiaag, is ia het groot militair hospitaal te Batavia af gekeurd voor alle dienstee. {Bal. Rbl.) Uit Solok werd den 15 den Mei aan de „Sum. Ct.* getelegrafeerd „Ia het Moeara-Laboesche zijnvaga bondeerende benden ia opstand. Vol gens hier loopende geruchten is het larasboofd vermoord. Gisternamiddag om vier uur is een luitenant met vijftig i bajonetten en een officier van gezond houden, die op dat oogenblik voorbijging en stapte er in. Hij snelde voor de omnibus uit en stapte er te Ludgate Circus iu en zag van dat punt tot aan de Bank scherp toe, of de onbekende man haar volgde, maar er was niets van hem te bespeuren. Bij de Bank stapte de dame uit en boven op de omnibus zag Peters haar den weg naar Lombard Street inslaan. „Ah zoo via Fenchurch Street," zeide hij, toen hy uitstapte en voor haar uit ging loopen, terwyl hy nu en dan heimelyk een blik achter sich wierp om te zien of zij hem wel volgde, of dat zy gevolgd werd. Van het laatstgenoemde scheen geen sprake te zyn. Alvorens zy het station binnentrad, had hy zich reeds van een kaartje tweede klas naar Leyton voorzien. Daar hy zag, dat zij zich niet naar het loket begaf, begreep hy, dat zy een retourkaartje had, zoodat hy de trap opsteeg, bemerkende, dat zy onmidddyk achter hem volgde, De trein voor Loughton was reeds binnen ta zij trad een derde klasse coupé binnen, waarin zich nog meer van haar sekse bevonden. Hy stapte de aangrenzende binnen en terwijl hy dit deed was hy in de gelegenheid haar goed in het gelaat te zien, dat hem bleek er zeer lief en onschuldig uit te zien. Hy schatte haar leeftijd op ongeveer drie a vier en twintig jaar. Te Stepney Station stond hy op om eenige medepassagiers te laten voorbijgaan, en bij die gelegenheid zag hy, dat zy hare hand schoenen had uitgetrokken. Tegelykertyd zag hy, dat zy een trouwring aan haar vinger droeg. Gedurende den overigen tyd van de reis was hy yverig bezig aanteekoningen te maken. Te Leyton aangekomen volgde hij haar naar hare plaats van bestemming. „Myrtle Cottage." Zij klopte tegen het venster, toen zy voorby het raam liep, en een kort oogenblik daarna werd de deur door eene oude dame goopend. Zy trad binnen en sloot de deur achter zich. Peters sloop behoedzaam naderby en na goed uitgekeken te hebben of zyn schaduw ook door een of ander licht op het ven ster werd geworpen, drukte hy zijn oor zoodicht mogelijk tegen het venster. Een tyd lang hoorde hij niets anders dan het snikken der jonge dame en de stem der oude dame, die haar trachtte te troosten. Daarna begon het kind te schreien en de jonge dame on getwijfeld haar moeder hield op met snikken en trachtte de kleine te troosten. Nadat dit haar was gelakt, vroeg de oude dame„Hebt gij George gezien F" „Neen moeder. Ik ben naar zyne kamers gegaan, maar hy was er niet, en de portier zeide, dat hij hem reeds sedert eenige avonden niet had gezien. Ik begrijp er niets van. Ik heb al ge dacht of hem wellicht eea OQgeluk was overkomen. Ik ben vreese- lyk angstig. Als ik morgen niets van hem hoor, ga ik er mor; genavond weer heen." „Maar lieve Olive," antwoordde de oude dame, „ik houd er werkelijk niet van, dat gy des avonds alleen uitgaat. Kunt gy het overdag niet doen F" „Dat zou nutteloos zijn, lieve moeder. Gij weet, dat hij zegt den geheelen dag in de City te zyn. Neen, ik heb alleen des avonds nog kans om hem op zyne kamers te viDden, wanneer ik morgenavond echter gaan moet, dan ga ik wat vroeger." „Nu, lieveling, als gij het wilt doen, doe het dan, maar ik ben er niet voor, en my dunkt, dat George's handelwijze vry zonder ling is. Ik hoop, dat ik hem niet verongelyk, maar ik kan het niet helpen, dat ik argwaan koester. Ik heb er tegen u niets van gezegd, lieveling, want ik wil geen oneenigheid stichten tusschen man en vrouw, maar sinds geruimen tijd heb ik gemeend, dat niet alleen zyne zaken hem van hier verwyderd hielden." „O, moeder, lieve moeder, gy denkt toch zeker niet, dat dat Peters hoorde duidelyk de voor alle inbrekers geschikte waar schuwing den afgemeten, militairen tred van een goedgedril den politieagent, zoodat hy het voor verstandiger hield om zich van „Myrtle Cottage" te Verwyderen. "Werd hij zoo dicht bij het venster bespeurd, dan zou hy zeker argwaan hebben opgewekt Hy stak de straat over en liep langzaam heen in de richting van het station, ongetwyfeld met het doel om zich door den agent te laten inhalen. „Een mooie avond mijnheer," zeide laatstgenoemde. „Ja zeer mooi" antwoordde Peters, „het zal hier dunkt my wel eene gezonde plaats zyn, en wat staan hier aardige huizen Hier zou ik wel gaarne willen wonen." „Des winters is het hier anders zeer stil." „Daarom juist. Ik houd van eene stille plaats. Dat kleine huie hierover, dat zou mij juist passeD." „Welk, Myrtle Cottage?" Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2