NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i h> Jaargang. Zaterdag 24 Juni 1893, No. 3059 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING BINNENLAND. F EU1LLETON- De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAG Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenfcïën worden aangenomen door en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Be%[naam der Familie. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia Advertentièn enz van den G'iEM EENTERAAD- LXIV, F Dat de Raad het Stedelijk Muziek korps insfand sou honden was wel te vermoeden, maar a{ema«d voorieker heeft kunnen denken, dat er zoo weinig oppositie wezen zou. Alleen de Burge meester en de heerea Enschedé, de Kan ter en Klein waren voor de ver mindering van de subsidie. Vsn deze vier heerea was naar mij dunkt alleen de Burgemeester correct in zijn betoog. Jhr. Boreel bepaalde zich tot het argument dat degemeente- fiaanciën zuinigheid eiachtea. Dit is een motief, al is het m. i. in dit geval niet sterk genoeg. Maar de drie Raadsleden bepaalden zich niet tot het bezutoigiags- argument en deden in hunne redevoe ringen uitstapjes op terreinen, waar zij leelijk aan dea dwaal raakten en dan ook ten slotte in een braambosch ble ven steken. Zoo wilde de heer de Kanter bewe ren, dat io.ooo.-— te veel was voor het Muziekkorps en men het elders veel goedkooper deed, waarbij deze spieker evenwel totaal uit het oog ver loor, dat in den Haag militaire muziek ia, dat in Utrecht het korps zóóver is gekomen, dat het bij een veel grooter budget, veel minder steun behoeft om dat het in en buiten de stad voor veel geld talryke concerten geeft, en ten slotte dat in Arnhem een rijk man woont, die een groot deel van de kos ten van het korps uit eigen zak betaalt. Andere steden dan deze drie noemde de heer de Kanter niet, vermoedelijk om de eenvoudige reden dat ia verre weg de meeste andere gemeenten de subsidie veel hooger is, o. a. in het kieirae \Hertogenbosch waar de stads kas i 14.000.aan het Muziekkorps verleent. De speech van den heer de Kaoter maakte da» took heel weinig indruk. Toen de heer ,Enschedé. Wat deze wethouder wilde, heb ik niet recht be grepen. Het eene oogenblik leek het mij toe, dat Z.E.A. een Stedelijk Mu ziekkorps wilde van wei 20 man (hoem pa, hoempa, hoempapa!) dan weer dacht ik dat het in zyne bedoeling lag om 20 goede concerten te latea geven door een korps van elders. Later, meende ik, dat de heer Enschedé alle bei wilde eafin, ik heb er niet uit kunne» komen, ofschoon (of omdat) de spreker zyne denkbeelden zeer uitvoe rig uitdrukte. De heer Klei» eindelijk ontkende dat het volk gaarne dit Muziekkorps be houden zou zie» e» zeide iets over de groote kosten, waarop de heer 't Hooft terecht opmerkte dat de persoden, die de heer Klein op 'toog had, al zeer weinig tot instandhouding van hei korps bijdragen. Over het algemeen was de bestrijding van de ƒ10.000 zeer zwakjes ea had de zaak evengoed in 20 miauten als ia 2 uur kunne» worden afgedaan. Ieder die de ztttifig bijwoonde, zal de overtuiging hebben gekregen, dat ook bij den Raad het muziekkorps ea zijn directeur hoog staan aangeschreven. Van nu af aan ka» men er op rekenen, dat het voor Haarlem behouden zal blijven. De bewoners van het Wilsossplein hebban hua zia gekregen: de Hoogere Burgerschool komt er «iet. Althans, dat ie voorloopig bepaald. Kuanea B. en W. geea ander terrein vindeo, dan zal men weer op het plein terugkomen. Maar wie zoekt, die vindt en nu de heer Macaré heeft gezegd, dat het bou wen van de school daar ter plaatse een van die dinges is, die wel geoorloofd, maar niet behoorlijk zijn, nu geloof ik dat de bewoners van het Wilsoasplein zich niet zoo heel beaagst behoeven te maken. Een ding, verbaast my. Maaiden en maasden geleden is het voorstel vaaB. en W. ingediend, in dien tijd hebben de wethouders kuunea bemerken dat de Raad het Wilsonspleia siet wilde en toch hebben zij niet onderzocht of er ook andere terreinen warea. Had men éit gedaan, dan ware oanoodig geweest nu weer naar terreinen te gaan zoeken en hadde men de zaak allicht Woens dag hebben afgedaan. Bij de benoeming van een hoofd van de tweede burgerschool gaf de Raad blijken, dat hy het onderste uit de kan niet wilde hebben. Immers vaa de zes sollicitanten op de voordracht, kon de beste (de Beate) niet meer dan een stem behalen ea besloot de Raad met groote meerderheid, zich te vreden te stellen met (een) Kloeke. STADSNIEUWS. Elaarlkm, 23 Juni 1893. Door Z. E. den minister va» oorlog is een reglement vastgesteld op het ver- leenen vaa toegang tot, of hat bezichti gen van 's Rijks vestingwerken, kazer nes enz. Eveneens is door Z. E. een nader voorschrift gegeven omtreat huwelijken aan vrijwi'lig dienende militairen bene den den rang van officier. Uit het verslag van den Toestand der vereenigbg tot uitbreiding der verza melingen van kunst en oudheden op het Stedelijk museum, onlangs versche nen, blijkt dat zij sinds 1877 heeft aan gekocht en aan het museum ten ge schenke gegevea 21 schilderijen van oude meesters, waarvoor circa 8000 gulden zijf? uitgegeven. De vereeniging telt thans een 7otai leden en donateurs. Door eene baldadige hand zijn in de afgcloopen nacht uit een perk in het Kenau park een aantal rozen ontvreemd. Op de wolmarkt (te Hoofddorp, Haar lemmermeer waren ,,op 22 Juni aange voerd en verkocht 175 vachten, wegen de 781 K. G., waarvan de prijs was 80 85 ets. per K. G.| Benoemd tot hoofd van school uo. 4 te Hoofddorp (Haarlemmermeer) W. J. Klaver, hoefd der school te Goedereede. Ten behoeve van den aanbouw en verbouw van school No, 4 te Hoofd dorp (Haarlemmermeer), neeft de ge meente besloten eene leeniug te sluiten groot f4000.—. Aaaaemer vaa den verbouw is G. de Vries. Burg. en Weth. van Amster- dam hebben een voordracht ingediend, waarin wordt voorgesteld de studiebeur zen at te schaffen en te bepalen dat de stade»t£* die vier jaar collegegeld heb ben betaald, niet meer vrij tot de lessen zullen worden toegelaten, maar daarvoor nog 100 'sjaars zullen hebben te be talen. B. en W. schatten de vermeerdering der ontvangsten door dezen maatregel te verkrijgen op 40.000 'sjaars. Overgangsbepalingen zullen aan de tegenwoordige studenten hun tegen woordige rechten waarborgen. A. s. Zondag zal u Amster dam eene vergadering worden gehouden ter behandeling van de brochure der heeren Van Deth en Van Houten. Deze vergadering, belegd door den oud-wees van Neerbosch J. W. Steef, is in dien zin openbaar, dat alleen oud- weezen en de pers toegang hebben. Een gasfitter te Am sterdam is bet slachtoffer van zija beroep ge worden. By het doorblazen vaa een ko peren brander, schijnt de raan koper groen of iets dergelijks naar binnen ge kregen te hebben, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond en hij spoedig een lijk was. Hij stond op het puat eea lotsverbetering te ondergaan en elders een goede betrekking aan een gasfabriek te aaavaarden. Ds ongelukkige laat een vrouw met kinderen na. Zooals reeds Woensdag werd aangekondigd, trachtten te Am sterdam de leiders der bijeenkomst van werkloozen Donderdagmiddag weder eea aantal mannes op de N, Z. Voorburg wal te verzamelen. Door den toeloop van belangstellenden was echter niet goed te onderscheiden wie eigenlijk de werkloozen waren. Ten slotte werden twee personen door de politie in hech tenis genomen ter zake van het ver wekken van eeae volksverzameling, en verlieten de achtergebleven werkloozen en niet-werkioozen het terrein der sa menkomst. Omtrent het voor eenige dagen gebeurde aan de Zuld-Hollaad- sche Bierbrouwerij te 's Gravenhage, meldt de Avpst. nog het volgende: „Volgens het verhaal, dat een bewo ner van de Noordstraat, de heer R., die van het begin tot het einde oog getuige van het schandaal was, ons doet, heeft het gebeurde aan de Zuid-Hol- landsche Bierbrouwerij zich geheel an ders toegedragen, d&a wij Woensdag op gezag van onzen berichtgever meld den. De man, die als de hoofdschul dige werd aangeduid, verkeerde niet in beschonken toestand en heeft even min met een mes gedreigd. Toen hij zich omstreeks halfacht bij den machine meester vervoegde, „enkel met het doel de oorzaak te vernemen van het dade lijk ontslag van zijn zoon", smeet de machine-meester hem de deur voor den neus dicht, zonder hem te hebben te woord gestaan. De man bleef daarop eenige malen schellen, tot de zoon van den directeur aankwam en hem ver maande heen te gaan. Toen de man hieraan niet voldeed, zou de zoon van den directeur hem een geweldigen slag hebben gegeven en daarsa een zoo ge- duchten schop in het aangezicht, dat hem het bloed uit neus en mond vloog. Toen een a*a;ai pe^oue.i, «au wier hoofd een man van de glazenwasscheiij, den mishandelde te hulp kwamen, ging de zoon van deD directeur op den loop. In blinde woede trachtte de man, die zich intusschen met een stuk hout (dus niet met een mes) had gewapend, het jongmensch op te sporen, tea einde hem esne afstraffing toe te dienen. Na vruchteloos op het erf te hebben ge zocht, bleef hij nog is de straat ver toeven, tot een politieagent hem met zeer veel takt en zachtheid wist te be wegen heen te gaan. Na drie kwartier echter kwam de man terug, doch kal mer dan hij gegaan was, wellicht met het doel om de chefs der inrichting van het gepleegde onrecht te overtui gen. Toen hij nu eenmaal binnen was, opgewacht door den brouwmeester en den zoon van den directeur, sloot men de deuren af en nu ontstond er achter de gesloten deuren eene vechtpartij, ten gevolge waarvan de woede vaa het aan wezig publiek dermate steeg, dat men met geweld toegang trachtte te ver krijgen en ten slotte in woede de ruiten verbrijzelde." Het is gebleken, dat op 23 Mei IJ. ontvreemd zij*? vaa het geld, verzonden van Schevenisgon en 's Gra venhage «aar Amsterdam met de Hol- landsche spoor, twee zakken met geld, waarvan de een inhield ƒ1200 en de ander 500, welk geld afkomstig was van de opbreegst der verkochte ver- voerbiljeltes aan beide eerstgenoemde stations. Te Maassluis is een jongetjè van 9 jaar bij het baden in de Geer verdronken. Te Maastricht zijn Donder- dagnamiddag twee jongens bij het baden in de Maas verdronken. Men meldt ons: Op sommige plaatsen in het Oldambt heerscht nu reeds werkeloosheid. Te Midwolda zijn een aantal arbeiders naar men wil een zeventig zonder werk. De marechaussees vertrekken der waarts. Ook te Finsterwolde zijn niet allen aan den slag. En dat in Junimaand 1 Lsttersa sa lunst. Tot de merkwaardigheden die te Chi cago te zien zijn, behoort ook een der oudste handschriften waarin berichten over Amerika voorkomen. Namelijk het „Flateyjarbok,"een boek dat omstreeks het jaar 1200 door twee monniken op IJsland is geschreven, en behalve ver halen omtrent Noorsche koningen, ook 19) HOOFDSTUK VII. Het onderzoek van miss Roze. Zy luidden dan aldus: („Is er ook een brief) van mjjne lieve, jonge meesteres //Neen Millie." „O hemel, wat moet ik no doen. Ik kan het niet langer uithouden. Ik moet dadelyk naar de modiste (en zal dan meteen een bezoek afleggen by) juffrouw Blake, by haar worden de brieven geadresseerd (misschien kan xjj my wel eenige inlichtingen geven). Ik moet (opsporen waar is)." „Dat komt overeen met hetgeen Matilda heeft gezegd," dacht miss Rose. Daarna wendde zy zich tot Jones. „Ik ga naar jof- fcrouw Blake in Murdock Street. Houd het huis hier in het oog. Wan- aeer Millie uitgaat, volg haar. Wacht verder tot ik u weer ontmoet." „Het ia goed miBS Rose," antwoordde Jones en stak de straat weer over. Miss Rose liet geen oogenblik verloren gaan en begaf zich onmiddellyk naar juffrouw Blake. „Of ik miss Grantham ken?" zeide laatstgenoemde in antwoord op de vraag van hare bezoek ster. „Of ik het aardige meisje ken, dat zou ik denken." //Vertel my eens wanneer gij haar het laatst hier hebt gezien „O, dat zal een week of tien dagen geleden zijn." „Hadt gij toen een brief voor haar?" „Een wat? Wat weet gij van hare brieven?" „Wel, myn waarde jaflfcouw Blake, ik weet, dat bare brieven naar hier worden geadresseerd." Hoe zy t gy dat nu weer te weten gekomen Maar laat ik er my niet over verbazen, gij weet alles." „Denkt gij dat," zeide miss Rose lachende. „Vertel mij nu echter eens of zy den laatsten keer, dat zy hier kwam, een brief heeft gekregen „Ja, dat heeft zy. Maar vertel my eens, waarom vraagt gij dat, als ik het lieve kind kon schaden door wat te zeggen, dan zon ik zelfs tegenover n zwijgen. Ik heb alles gelezen, wat er by het verhoor heeft plaats gehad, en als zy vertrokken is zonder adres achter te laten, dan ben ik er van overtuigd, dat zy het met eene goede reden heeft gedaan. Men denkt toch zeker niet, dat zy iets te maken heeft met den dood baars vaders?" „Wel, om u de waarheid te zeggen, geloof ik, dat er sommigen zyn, die denken van wel of tenminste anderen het willen doen gelooven. Hare zonderlinge verdwijning is in deze omstandigheden geheel voldoende om argwaan op te wekken." „Koestert gij ten haren opzichte eenigen argwaan, dat zy iets verkeerds zou hebben gedaan?" „NeeD, ik niet." „Of dat zy weet, wie haar vader zou hebben vermoord „Neen." „Is dat op nw woord van eer werkelijk waar, miss Conrtenay „Zeker, op mijn eerewoord verklaar ik plechtig, dat ik haar niet verdenk, en wat meer ïb, ik geloof stellig, dat gy als eene ware vriendin zult handelen en geheel in haar belang, door my de meest mogelijke inlichtingen te verschaffen en my er bij be hulpzaam te zyn, ze zooveel mogelijk ook van anderen te verschaffen." „Dat is voldoende. Wat wilt gy dan weten?" „Kent gij de kamenierster Millie?" „Millie Boyd? Of ik haar ken. Ik heb haar de betrekking be zorgd, en zy is een zeer goed meisje." „Zy is zeer gehecht aan miss Grantham, nietwaar?" „Ja zeker. Hoe zon het ook anders knnnen Gij kent do lieve jonge dame niet, anders zoudt gij zooiets niet vragen." „Wel, ik vermoed, dat zy zich zeer ongerust maakt over miss Grantham, en ik denk, dat zy u wel spoedig eens zal komen opzoeken om inliehtingen te vragen. Als zy dat doet, wilt gy haar dan naar my verwyzen en uw best doen om haar te bewegen my haar vertrouwen te schenken „Ja, dat zal ik. Ik vertronw n en zal alles doen wat in mjjne macht is om u te helpen." „Dank u. Vertel my nu eens, hoe lang ontvangt miss Grantham hier reeds hare brieven?" „Iets langer dan een jaar." „Heeft.zy ze dikwyls ontvangen?"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1