NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Dinsdag 4 Juli 1893. No. 3067. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Haap-lek, 3 Juli 1893. BINNENLAND. P E: LJ i L_ L. EE f Oh4 De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE dé CoJOHN F. JONESSuccParijs 31&is Faubourg Montmartre: De volontairs vaa he6 oudste studie jaar van de militaire school alhier, zijn hedenmorgen oader bevel van den in luitenant Croockewit naar de legerplaats bij Zeist vertrokken, teneinde tot den 6en Juli a.s. de oefeningen der genie troepen aldaar bij te woaen. Nog zijn geslaagd voor het eind-exa men san het Gymnasium alhier, voor diploma A. J. N. van der Ley, en de extraneï: M. E, Salomons en A. Stiel; voor diploma B. de extraneus Z. Ka merling. Bij de te Haarlem gehouden aanbe steding van het amoveeren ea herbou wen van perceel 48, alsmede het ge deeltelijk verbauwen van perceel no. 30 aan de Koningstraat aldaar, onder be heer van de Rschitecteu Roog v. d. Bau waren 12 inschryvers, waarvan de laagste was A, F. Kspteijn, te Haarlem voor i 8674, aan wien het werk is ge gund. Zondagochtend, te kwart yoor zes, werd het j&sriijksch uitstapje naar Bergen door leerlingen der gymnastiek- inrichting vau den heer A.J. Meyerink alhier, oader leiding van geaoemdea heer ondernomen. De liefhebbers, on geveer 70 ie aantal, vertrokken per spoor naar Alkmaar, om na aldaar ont beten te hebben, n&ar Bergen te wandelen (voorafgegaan door twee tam boers en i hoornblazer) waar de groote strijd in de duinen zou plaats hebben. In dezen kamp verloor het de „roode partij", die door den heer A.WJ. Meye rink aangevoerd, zich door den vijand de.i„wiUe partij", de vlag zag veroveren. De grootste vreugde van deze echte hollandsche jongens vormt evenwel de strijd om het „Sort" de besaming vaa •de heiberg, die verdedigd door „de witte partij", door de roode moet ingenomen worden. Deze inneming bestaat hieeia, dat de vijaad trachten moet, de deuren enz. der herberg, binnea te dringen, wat] ditmaal door een zeer aardig ver zonnen list aan de roode partij gelukte. De aftocht naar Alkmaar werd, na het middagmaal, gevolgd door een wan deling door de stad, waarna meu in een prettige stemming weder huiswaarts spoorde, om tea tien ure op de Groote Markt van elkaar afscheid te nemen. Ten behoeve van militaire doeleinden zal door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij verlaagd worden de spoorweg vaa (Beverwijk naar Uitgeest by den St. Aagteadyk, die mede lager wordt gemaakt ea waarin eea coupure zal komen. Tijdens dat werk, over eea lengte van pl. m. 2 K.M., zal eene hulpbaan worden gelegd om de exploita tie niet te stremmea. Men meldt ons: Evea buiten de sluizen teSpa&rndam is Zondagavond te ruim 11 uur eeu pleiziëïboot van de firma Zur Mubleja in het zykana&l aan den grond ge aren. De opvarenden, 50 personen, werden in schuiten naar den wal gebracht en hedennacht in rijtuigen naar Amster dam en Halfweg gevoerd. Met de sleepboot „Heemskerk" tracht men heden de last boot te krijgen. Hedeomorgsn te 10 uur is de stoom boot los gekomen. Tot tijdelijk wethouder te Leirauiden is benoemd de heer W. Roest Cza. Zondagmiddag twee uur is onver wachts, door een nog onbekende oor zaak, de hoofdbuis der waterleiding a&n de spoorlijs te Halfweg gesprongen. Ia breede, hoogsp&itende golven drong het water door de opening en stroomde over bet omliggende land. Onmiddellijk werd naar het hoofd kantoor te Amsterdam om hulp geseind, welke om 6 uur arriveerde. Intusscheu was eea enorme hoeveelheid water weg gevloeid, welke de geheele buurt onder water zette, tengevolge waarvan de pas sage was gestremd. Tegen acht uur had men de leidiDg afgesloten, zoodat toea de bron ophield te vloeien. Nader meldt mea oas het volgende Ten einde de passage open te houden, was van Rijnland een (oanoodige) brug geslagen, die 's avonds bleek zeer on voldoende te zijn. Van eea uit Haarlem komend rijtuig vielen beide paardenéen kwam in de diepe put terecht en het andere lag hal verwege op en onder de brughet kostte zeer veel moeite de reed3 ver moeide dieren uit die positie te helpen. En het geheele terrein van het on geval, die ruï&e vaa hout, steeaen ea zand en terzijde een diepe kuil, waaruit het water neg steeds opborrelde en zij weg baande tusschen die ruïne, was verlicht door een drietal kaarsen 1 Geen wonder dat de amsterdamsche heeren die in het rijtuig zaten, luide hunne verontwaardiging over zulke maat regelen te kennen gaven, terwijl bij en kele dames over die „arme dieren" de tranen in de oogea kwamen. De politie had reeds op dien slechten toestand ge wezen en seinde 's avonds te 11 uur nog aaar den opzichter van 's Rijks waterstaat te Haarlem om verbetering, want ofschoon men vaa wege Rijnland een ea ander had aangelegd, de weg is Rijks straatweg. De dame-s-vereeaigïng „Ncêrlands Weldadigheid" te Utrecht stelt zich voor aldaar eene tentoonstel ling van kunstvoorwerpen door d&raea vervaardigd te houden van 28 Septem ber tot ea met 1 October a.s., met daaraan verbonden wedstrijd en verlo ting. Daar de verseniging zich ten doel stelt andere vereenigingen vau lief dadigheid ie steunen, en zij door het vestigen van aideelisgea in andere plaat sen va» ons vaderland eene nationale vereeaigiag hoopt te worden, s&l de op brengst van deze tentoonstelling, hare eerste werkzaamheid, jtea bate komen van de vereecigisg „Trouw aan Koning ea Vaderland", welke vereeniging onder de hooge Bsrschermiag van H, M. de Kociagia-Regentes de behoeftige oud- strijders van 1830/31 steunt. Tevens stelt deze tentoonstelling de Nederland- sche vrouw in de gelegenheid se toouen wat zij op het gebied vaa kunst en vrouwelijke baud werken vermag te le veren. De tentoonstelling sal in 4 hoofdgroe pen verdeeld zija a. Schilderijen, teekeningen en beschil derde voorwerpen b. Kunstbloemen en voorwerpen daas- mede versierd c. Kuastnaaldwerk d. Alles wat buiten de drie genoemde afdeeliagen op het gebied van kunst (letterkunde, muziek enz.) en vrouwe lijke handwerken kan geleverd wor den. Tevens zullen er aan verbonden zijn; eene afdeeling ter opluistering en eene historische afdeeling. Dames die wenschea in te zenden kunnen met duideiyke omschrijving van het in te zenden voorwerp en opgave van de beaoodigde plaatsruimte zich wenden aan de secretaresse der tentoon- stellings-commissie mej. J. Viamingh Kiebert Wittevrouwensiagel, Utrecht. Programma's der tentoonstelling zijn aan hetzelfde adies kosteloos verkrijg baar. Het Centraal Bestuur van het Nederlandscae Werklie denverbond roept eeae vergaderiag bijeen van werklieden en andere vereesigingen en personen, die heil verwachten van staatkundige ea maat schappelijke hervormingen, binnen de perken der wet en die niet staan op het standpunt, ingenomen door het soc. öem. congres van December 11. in Zwolle. Deze vergadering heeft tot doel eea motie ie stellen naar aanleiding en ten guoste van kiesrechtuitbreidiBg. Het centraal bestuur zal vier per3onesa uït- ncodigen om als sprekers op te treden. De deelneming is gratis, maar aan vereenigiagen die iets missen kunnen, wordt verzocht dit te doen ter bestrij ding der groote onkosten. Yoor deelneming aan deze beioogÏDg, die ia 'a-Graveabage zal worden ge houden op den Zondag vóórdat de 2e Kamer de kiesrechtvoorstellea in be handeling neemt, kan men zich vóór den 8sten dezer aanmelden bij den beer J. van der Wijde, Brouwerstraat 108. Een inzender, die zich Ve- zitas noemt, geeft in „De Standaard" volgenderwijs zija oordeel te kennen over de boeren in het algemeen. „Een dienaar der Koningin heeft ge zegd dat de boeren dom en lui zijn. Welnu Z.Ed. heeft dat niet terugeno* men, maar wel gewijzigd. Jammer dat Z.Ed. van dat dom en lui niet heeft gemaaktde boer is onvatbaar en erg eigenwijs, want deze treurige factoren werken er zeer sterk toe mee om den ondergang vaa den boer te bevorderen. Sta my toe om dat ©enigszins duidelijk te maken Het is overbekend dat de „Landbouw Courant" de allerbeste lessen tea beste geeft voor het lanöbouwbedïyf. Maar wat doet nu de boer Leest hy deze bladenneen en zij die ze lezen, leggea deze bladen schouderophalend ter zyde, lachen er erg eigenwijs om en doen niets. Hoe vele malen heeft de boer de les gekregen, om zyne kostelijke mestvaalt toch niet aan de sloof zij de uit te doen tranen, maar de urine daar van op te vangen hoe vele malen heeft de boer den raad gekregen zijne mest vaalt des zomers te overdekken met bladriet of stroo. Maar de boer iaat de beste sappen liever wegvloeien, dan eenige moeite aan te wenden ter bewa ring van zijne goudmijn. Hoe vele malen heeft de boer de raad gekregen om den bagger niet alleen aan de slootzyde over te werpen, maar dezen midden op het land te werpen, omdat de slootzijde toch vruchtbaar genoeg is. En volgt de boer nu d^zen raad op o neen, zijn vader en zijn grootvader deden het zoo, en nu doet hij het ook zoo. De boer kan op zyn duim wel na gaan, dat de koeien de jonge poten die hij geplant heeft, zullen schillen, ais hij ze niet beschermtdoet hy het nu WeïneenEerst worden er eukele ten doode gebracht, en als het kalf ver dronken is, dempt men den put. Donderdags op de markt ontvangt de boer f 46, de buurman 60 voor zyne boter. Onderzoekt nu zulk een boer naar de oorzaak van dfen lagen prijs Wel neen I De volgende week komt hij weer met zijn stinkenden rommel aan de beurs. Was hij een nette boer, hy zou zijn vee kennen, hij zou direct on derzoeken welke koe kwade melk gaf. Hij zou onderzoeken of zijn melker of melkster wel goed wa3. De eene boer krijgt voor zijne kaas 20 21 ct., de andere 29% ct. Stelt nu zulk een boer onderzoek in naar de oorzaak? in geen geval. De eeae boer maakt voor zijne jonge biggen 12 k 13 gld., de andere 7 a 8; hoe komt da? Wel om dat de biggen niet behandeld worden zooais dat behoort. Bij den een sterft telkens de zeug omdat mea niet nauw kturig acht gaf op de dracht en het beest geen goede liggïug had. Komt men in den wioter in den stal, waar de beesten een half jaar ver blijf houden, dan behoeft men er zich waarlijk niet over te verwonderen, dat het vee van den eenen boer zooveel beter er aan toe ji3 dan dat van den anderen. De eene boer koopt veel voe der voor een lagen ptijs, de andere koopt weinig voeder voor een hoogen prys. Maar juist deze hoogere p-ijs doet zyn vee in waarde toenemen. Wanneer enkele boeren door de rentmeesters niet aangezet werden om beter naar hunne slcoten en greppels te kykeo, waarlijk, ze deden zog minder aan hun land. In plaats dat velen bunnc grep pelzoden zouden leggen op de laagste plaatsen van hun land, stapelen ze lie— vtr die op eene hoop, totdat de hoop door den tijd vergaan is." Aan de navolgende heeren heeft de heer J. van 't Lindeshout het verzoek gericht, om zich te willen con- stitueeren ais commissie van onderzoek, in zake de weesimichting te Neerbosch Mr. W. de Beaufort, te Leusden; J. den Boer, te Almkerk; mr. H. C. C. Cazius, te 'a Hertogenboschmr. W. Elont, te 's Gr&venhagemr. D. Engel berg, te Zutfen; A. Gildemeester, te Scheveningenprof. G. A. vaa Hamel te Amsterdamds. C. J. G. v&n Hoog straten, te 's Gravenhage dr. Hermani- des, te GeldermalsenW. Hovy, te Amsterdam; mr. M, J. van Lesnep,te 's GravelandC. van der Linden, te RijusaterwoudeF. Aylva baren van Pallandt, te Puttenjhr. mr. C. C. C„ de Pesters, te Groesbeekds. H. Pier- son, te Zetten, directeur der Heldring gestichten; mr. M. J. Pijnappel, te Am sterdam jhr. J. Roëli, te 's Graven- 26; HOOFDSTUK VIII. Eene ontdekking betreffende William Sangstre Peters en Wilkes waren oogenblikkelyk bij hun chef. ^T'ele- grafeeren, de gewone kunstgreep/7 zeide laatstgenoemde, waarna mj het kantoor binnentraden, en zich begaven naar het lessenaartje grenzende aan dat, waaraan Dalton schreef. Peters trad onmid dellijk na hem het kantoor binnen, gevolgd door Wilkes, beiden wachtende op een teeken van hun chef. Het teeken werd gegeven. Wilkes liet een geldstuk op den groDd vallen, en terwyl hij bukte om het op te rapen, stootte by tegen Peters. Peters stootte op zyn beurt tegen Dalton en gaf dien met »jn elleboog een Aio ken duw in de zyde. Hierop keerde Dalton »eh haastig om en door dat te doen, sloeg hy (naar hy meende) Spicers wandelstok onder diens arm weg. Met een *vraag wel «scuus77 bukte Dalton om hem op te rapen en gaf Spicer daar door eene goede gelegenheid om zijn half geschreven telegram te lezen. Wilkes maakte zyne verontschuldigingen jegens Peters, Peters tegen Dalton en in de oogenblikkelijke verwarring las Spicer: //Mrs. Scott, Briarlands, St. John's, Redhill. Hedenavond met trein van zeven, kom gewone plaats.77 Dalton bracht zyn linkerhand aan zyn kin en keerde zich eenigszins woest om, om zyn telegram te voltooien, terwyl Peters zoo dicht mogelijk by het loket ging staan om met een oog het laatste gedeelte van het telegram te kunnen lezen wanneer dit werd overhandigd, wel wetende, dat zyn chef slechts het eerste gedeelte had kunnen lezen. Dit gelukte hem. Hy las de woorden tfKerk omstreeks acht, kom vooral, belangryk.77 Op het oogenblik dat Dalton zich afwendde van de lessenaar, nam Wilkes zyn plaats in, scheurde een telegramformulier af en gaf dat aan zyn chef, terwijl hij in ruil daarvoor een ander for mulier ontving, waarop laatstgenoemde had geschreven//Ik keer naar het hoofdkwartier terug, houd hem vooral goed in het oog, ik vermoed, dat hy met den trein van zeven uur naar Redhill gaat. Kyk bij aankomst op het station naar my uit. Wensch het rap port van Peters te ontvangen.77 Dalton verliet het kantoor. Wilkes drukte Peters het papier met de instructies van zyn chef in de hand en volgde hem. Spicer begaf zich ook naar buiten. Peters volgde en herhaalde de woor den van het laatste gedeelte van het telegram, terwyl hy zyn chef voorbyliep, waarna hy zich haastig by Wilkes voegde. Spicer had geen oogenblik te verliezen en riep een koetsier aan, ofschoon de afttand kort was, en liet zich naar het hoofdkwartier rijdeü. Aldaar aangekomen beval hy den koetsier om te wachten. Hy snelde nu naar boven, beval zyn eersten bediende om een spoor boekje voor den dag te halen en daarin de tyden van vertrek naar Redhill op te zoeken, vervolgens de indrukken met een vergroot glas te onderzoeken en zyn //Stemmigen77 kofier te pakken. Na deze bevelen te hebben gegeven, snelde hy naar zyn kleed kamer, en herschiep den Jenkins van zooeveu in den eerwaarden Septimus Jackson, het toonbeeld van een ernstigen predikant. De eerste klerk wachtte niet tot by werd ondervraagd, maar zeide zoodra Spicer verscheen//De eerste naar Redhill gaat binnen twintig minuten van Charing Cross. De eenige woorden, die zijn te vinden zijn, kom vooral, belangrijk, moet u spreken. Hier is een lystje van de avondtreinen van en naar Redhill. Miss Rose en Jones zyn zooeven hier aangekomen.77 z/Dank u. Myn adres is Laker's Railway Hotel. Laat mynkoL ker maar naar het rytuig brengen,77 zeide Spicer, terwyl hij naar zyne kamer snelde om miss Rose te spreken. ir Wel, hebt gij nog een half uur te missen?77 zeide hy tot haar en zag dat zij nog gekleed was om uit te gaan.77 //Ja-" //Ryd dan met my mee naar Charing Cross. Onderweg kunnen wy het een en ander wel met elkaar bespreken.77 z/Met genoegen, Ik ben gereed.77 Een paar minuten later werden zy in snellen draf naar het station gereden. Zonder een enkel OBnoodig woord deelden zy wederkeerig de hoofdpunten van hunne bevindingen mede. //Jones en ik hebben te Kensington gedineerd, zoodat wy nn naar Clifford's Inn zullen gaan, en wanneer Peters en "Wilkea

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1