NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Donderdag 6 Juli 1893, No. 3069 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Haarlem, s Juli 1893. Een en ander over Eferenbertj. BiNüENLA S li. f-fcz.UIL_L.hii TON De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. FEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE tb Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre: t Dinsdagochtend Is hst voorste wiel der «machine van trein 15 even vóór Haarlem ontspoord. Over |eeae lengte van? plm. 200 meter is de treisa nog voortgereden, eer het ongeluk bemerkt werd. Een andere machine heelt daarop den trein op een ander spoor getrok ken es toen voor het station Haarlem gebracht. Met eene vertraging van 30 minuten kon de reis vervolgd worden. De aaasluiting te Rotterdam met Bra- .bant en Zeeland werd echter gemist. j£De heer Dr. J. van Deventer Sza., eerste geneesheer-directeur van boven genoemd gesticht, heeft voor de eerste maal (hy trad in November 1892 in functie) verslag uitgebracht aan de com missie van Toezicht. Hoewel Dr. van Deventer met groote waardeering spreekt over zijnen voor ganger, Dr. Van Persy n, blijkt in hst vrij lijvige boekje, dat door hem be langrijke wijzigingen in het gesticht zyn totstand gebracht. Allereerst wijst Dr. Van Deventer er op, dat eea genezing- gesticht voor krankzinnigen zooveel mo gelijk meet zija ingericht als een gewoon ziekenhui?, waar de krankzinnigen als gewone zieke© verpleegd worden. Evenals echter de geesteszieken ver schillen van ds gewone zieken, zoo zal ook een krankzinnigengesticht van een gewoon ziekenhuis onderscheiden moe ten zija, wat zeer hooge eischen stelt aan de verpleging, waaraan eejst door meerjarige vorming en opleiding zal zijn te voldoen. Eese reorganisatie in bovenbedoelden zin, zullen directe groote fisancieele ge volgen na zich slepen en bovendien wachten nog een groot aantal nooöige en hoogst gewenschte zaken op afdoening. Wegens gebrek aaa fondsen kon tot dusverre alleen het hoog noodige worden uitgevoerd. Nog steeds kon niet aan alle aanvra gen uit Nooid-Hollasd worden voldaan en daar te Amsterdam in het Buiten- Gasthuis gelegenheid tot, zij het dan ook tijdelijke opneming bestaat, konden patiësten vandaar slechts zelden worden overgenoraea. Een uitvoerige opgave over allerlei onderhouds- en kleine verbeterbgswer- ken gaan wij wegens hare mindere be langrijkheid stilzwijgend voorby. De 4e geneesheer, de heer D. Gorter, 0vcrleed in Maart van bet vorig jaar ea werd vervangen door den prosector C. Bijl, en voorts tot prosector oenoemd de heer W. C. J. Verhuist, arts, zoodat de geneeskundige staf thans, buiten den directeur, uit zes artsen bestaat. De heer J. Ssoep, apotheker, werd op ver zoek eervol ontslagen ea vervangen door den heer J. C. Lantiags. In het personeel der verpleging kwa men zeer groote veraaderingen. Niet minder daa 62 manaea en 55 vrouwen moesten om verschillende redeaen swor- den vervangen door anderen. Het op sommen vaa de daartoe leidende rede nen laat dr. Van Deventer achterwege, omdat men die redenen ia verslagen van zijnen ambtsvoorganger kam terug vinden. Principieel bezwaar zag dr. Vaa Deventer, reeds onmiddellijk bij zija optreden, in da omstandigheden, dat de meeste verplegers en verpleegsters geeae opleiding als zoodanig hadden genoten en dan ook inderdaad geen verplegers of verpleegsters waren. Om aan dit euvel tegemoet te komen, houdt de Directeur met medewerking vaa de geneesheeren, sedert begia No vember eea CHrsus ,voor het personeel ia aigemeene ziekenverpleging en in de verplagiog van krankzinnigen. De ge- neusheeren bespreken de onderwerpen op dezen cursus behandeld, eik op hunne afdeeliag, nader met de verplegers en verpleegsters. Aanstelling eener adjunct-directrice achtte de Directeur onnoodig, daar zijne echïgeaoote hem als zoodaaig tér zijde staat. De nachtwachts werden afgeschaft en deze dieast waargenomen door da broe ders en zusters, uitgezonderd die van de ie klasse. Het gemiddelde aantal patiënten was 1268. Volgt eene opgave van lijders, die binnen 14 dagen sa de opname over leden. Over het algemeen (ea dit is in een krankzinnigengesticht zeer verklaar baar, omdat hersengebreken zeer vaak organische storingen veroorzaken), was de sterfte vrij aanzienlijk. Van de mannen overleed in 1892 9.3 ea van de vrouwen 8 percent, waartegen zeer gunstige cijfers staan ten opzichte vaa de herstelling. Van de man nen genazen 19.5, van de vrouwen 33.8 ten honderd. Tuberculose (longtering) en maagdarmaaadoeningen speelden bij het zlektecijfer een belangrijke rol. Een eigenaardige rubriek is die der ontvluchtingen, waarvan veie gedaan zija met groot overleg es dikwijls met behulp van gevaarlijke klimmerijen. Een hunner No. 2426 (natuurlijk wordt ner gens een naam opgegeveo) legde het zoo slim aan, dat hij eerst een maand later werd teruggevonden. In dien tus- schentijd had hij als reizend koopman zaken gedaan in den omtrek van Am sterdam en net daartoe noodige bsarijis kapitaal verkregen door diefstal met braak ia Nieuwer-Amstel. De meeste ontvluchten werden echter direct of ua korten tijd weer achterhaald en terug gebracht, sommigen keerden ook uit eigen beweging terug. Er kwam in het gesticht éen geval vaa zelfmoord voor, by een 62-jarigen man, die reeds 27 jaar In de inrichting werd verpleegd en, afgewisseld met grootheidsdesakbeddes, eea somber, ge deukt en norsch persoon was. Van de afwezigheid op zijn kamer vaa een oppasser, die den vorigen dag wegens dieaBtweigering op staanden voet had moeten worden ontslagen, maakte de ongelukkige gebruik om zich met een das aaa een kapstok op te hangen, in eeae kamer waar aog vijf andere pa tiënten sliepen. De mededeslingen over de secties gaaa wij als voor publiciteit minder vatbaar voorbij. Het onderwijs aan de patiënten ea het herhalingsonderwijs aan verpleegsters werd gegeven door dea heer Nolen, die ook de zaagklasse der verpleegden leidt. Aan de zangavonden werdea het meest door vrouwelijke pa tiënten deelgenomen, die ook wel solo's of duo's zougea, of iets voordroegen. Het is bekend, dat ook op aodere wijze voor ontspanning van verpleegden wordt zorg gedragen. Hst Stedelijk Muziekkorps voerde esnige malen een concert uit, terwijl ook tooaeelvoorstellingea werden ge geven. Bovendien werd op het meertje veel schaatsen geiedeo. Uit het geheele verslag ontvangt men dea indruk, dat de heer Van Deventer zija taak zeer ernstig opvat, terwyl het zeker waardeering verdient, dat in het verslag niets wordt verzwegen. Hierdoor alleen kan een krankzinnigengesticht het volkomen vertrouwen vaa het pu bliek verwerven en behouden. No. 28 van het Geïllustreerd Zondags- bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Het huwelijk vaa den Eagelschen Erfprins (met twee portretten).Lee- lyk, eene schets van Helena Buage. Historische gezegden. De watertobo- gan Louden (met illustratie). De Duitsche socialisten en de verkiezingen (met 4 illustraties). Don Quichotte (met illustratie). Op een hoogen voet leven. De geschiedenis van hei ver loren geraakte, gedresseerde varken (met twaalf illustraties). De winners der Prijsraadsels XLV a en XLVI a. Voor de huishouding. Anecdoten. Oplossing van Prijsraadsel L. Puzzle, Luchtig maar gewichtig. De drie beste geaeesheeres. De practische E jgeischmaa in het koffiehuis (met das illustraties). Een grap met ernst be antwoord. Een herkenniagsteekee. Eigenaardige declaratie. Een vorstelijke terechtwijzing. Voor Da mes. Anecdote-proeve No. 17 De bekroonde Anecdote-proeve No 14. Betaald gezet. Eea historisch bonmot. Schaakrubriek. Op het fraaie buiten „Vdserbeek" te Veisen werd heden het jaarlijksche Zendiagsfeest gevierd, dat evenals altijd van alle kanten de menschen deed toe- stroomen, vooral nu het door zulk fraai weer werd begunstigd. Ook aan het station te dezer stede was het heden morgen verbazend druk. Naar wy vernemen bestaat het plan om vaa de waterleiding te Vogelenzang aaar Amsterdam eene derde buislelding aan te leggen. Bij de Dinsdag gehouden herstemming in het district Beverwijk voor een lid vaa de 2e Kamer der St. Generaal zijn uitgebracht 2675 stemmen, wsarvaa 40 st. van onwaarde. Gekozen is de heer mr. L. M. H. Borret met 1359 st. De heer J. vaa Loenen Martisses verkreeg 1276 st. Volstrekte meerderheid 1318. By de Dinsdag te Houtrijk en Polanen gehouden aanbesteding voor het dempen van eea gedeelte der Haarlemmervaart en het daarop bouwen van een R, K. kerkgebouw met pastorie, waren inge komen 17 biljetten. De hoogste inschrij ving bedroeg 49,770; de laagste was (die van den heer Smolders te Raams- donkvesr) 41,700, aan wies het werk is gegund. De heeren, die zooals wij 1 n ons vorig nummer meedeelden, door de ministers van Waterstaat Handel en Nijverheid en van buitsnlandsche zaken benoemd zyn tot leden vaa de jury te Chicago, zija verdeeld over de volgende afdeelingen departement a (agriculture) de heer en Blooker ea H. T. Wilkeas (Duiken'Weiland Co.); b(Horticul ture) de heer Krelage, dep. H. (Manu factures) de heer E. von Saher. In het vorig nummer werd de heer von Saher genoemd den directeur van het Museum van Kunstnijverheid; dat moet zijn Conservator. „A r 11 s" te Amsterdam is we- derom in het bezit gekomen van twee jonge olifanten uit Ceylon, aangekocht van den heer Hagenbeek te Hamburg. Reeds Miandagnamiddag aangekoms», werden zij eerst om drie uur des mor gens, ia tegenwoordigheid vaa den di recteur, dr. C. Kerbert, den hoofdop zichter, twee oppassers vaa den tuin, benevens twee geleiders en de noodige politie, overgebracht, hetgeen zonderde minste stoornis gelukte, „23$! Dadelijk werden zij naar de allen welbekende speelplaats geb acht, waar zij zich reeds geheel op haa gemak ge voelen. Het voornemen bestaat ze lang zamerhand te gewennen de» geheelen tuin te doorwandelen en lederen dag in het nijlpaarden bassin te laten baden en wasschen en de stallen aiieen tot nachtverblijf te doen dienen. De die ren, 2.10 M. en 1.90 M. hoog, zijn zeer mak en aan tucht gewend. Maandagnacht ten 2 ure had ten huize van dea heer Henry Tindal, Sarphatikade te Amsterdam, een ernstige gasoatploffing plaats. De hulsbewaarder nam ia het souster- rain een sterke gaslucht waar en zon der eenige voorzorgen begaf hy zich met zijne vrouw met een lichtje ia de bergplaats van de® gasmeter. Onmid dellijk daarop had de ontploffing plaats. Natuurlijk dat de verwoesting in het sousterraia het grootst is, de zoldering werd siuk geslagen en de vioer van de bovengelegen vestibule iats opgelicht. Dat de ontploffing vrij krachtig was, bewijst de omstandigheid dat een ge sloten deur op de derde vardieping met geweld opensprong en dat de lantaarn vaa het trappenhuis werd vernield. Brand had niet plaats. De huisbewaar der ea zijn vrouw werden beiden zeer ernstig gewond. Uit Zaandam meldt men: Eea zeer brutale opiientery, zeker niet een van de alledazgsche soort, had dezer dagen hier ter stede plaats. J. Z. komt op zekeren dag tot de wetenschap dat K. O. (alhier) eesi broer heeft, die vóór lange jaren naar „de Oost" ver trok en van wien mea n& diea tijd niets meer vernam. Hij besluit voor diea broer te tungeereu. Aan de wo ning gekomen vaa K. O., valt hij dien, onder de hevigste aandoeningen vaa vreugde, om den hals, welke blijdschap ook zijn uitwerking doet gevoelen op het brcederhart vac K. O. Feestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij vaa zija avonturen vertelt. En als hij cm eenlg reisgeld vraagt, om zij?a militaire Wil lemsorde, die hïj zegt verdiend te heb ben, i» ontvangst te gaan namen, wordt hem dit terstond gegeven. Ook ver strekt men hem schoon linnen, om „knap voor den dag te komen," waarna hij vertiekt met de belofte, des avonds terug te keeren. Hij komt echter dien dag niet, ook niet de volgende dagen, zoo dat men zijn identiteit in twijfel trekt HOOFDSTUK X; Een slachtoffer, A Waar brengt gy my heen vroeg de jonge vrouw. ffOm te beginnen breng ik u naar myne kamer/ antwoordde miss Roae, #en wanneer gy dan wat rust genomen en een kop thee gedronken hebt, dan zal u als gy het my toestaat naar Ley- ton vergezellen." «Naar Leyton riep het meisje met ontsteld gelaat uit, „weet gy dan waar ik woon. Hoe zyt gy dat te weten gekomen ffWind uzelf niet te veel op. Ik zal het u wel vertellen, wanneer gy u wat sterker gevoelt. Voor het oogenblik hebt gy slechte rust noodig." ff Maar vertel my eens wie gy zyt/ //Mijn naam is Courtenay, miss Courtenay, en ik heb kamers in Norfolk Street, wy zyn er direct." Toen het rytuig voor No. stilhield, sprong Aylmer van den bok, belde en opende toen het portier. //Zal ik uwe lieve kleine maar nemen zeide hy tot de moeder. //Als 't u blieft," antwoordde zy en reikte hem het kind over. Miss Rose hielp haar by het uiïstygen en geleidde haar naar de kamer van de hospita, welke gelijkvloers lag. Daar gunde zy haar eenigen tyd rust alvorens haar de trap op te helpen naar hare eigen kamers. Na het kind aan de hoede van haar moeder te hebben toever trouwd snelde Aylmer naar boven, zoo het heette om het gas op te steken, maar om in werkelijkheid haastig een copie te maken van den brief, dien hy had opgezocht en verborgen in zyn schoeB. Onderweg van Clifford's Inn had hy hem gelezen en de data der postmerken nauwkeurig onderzocht. De belangrijkheid van het document beseffende had hy besloten het te copieeren alvorens het aan miss Rose te overhandigen. Na dit te hebben verricht, ging hy naar beneden en gaf miss Rose een teeken, dat hy haar persoonlyk wenschte te spreken. Zij begaf zioh met hem naar eene achterkamer en zeide«/Wel wat is er?" «/Ik heb dezen brief naast de jonge dame op het portaal zien liggeB. Ik heb hem overgeschreven. Die Dalton is een groote schavuit neem my niet kwalyk miss Rose, maar de koele in houd van dezen brief is voldoende om den kalmsten persoon te doen vloeken. Geen wonder, dat do arme vrouw zoo wan hopend was." ff Daar gy een copie hebt, zal ik den brief niet lezen. Ik zal haar vragen of hij haar toebehoort. Ga nu terug naar het hoofd kwartier om to hooren of er eenig bericht van den chef ia ge komen. Keer kier bionen een half uur terug, want ik mocht noodig hebben om naar Leyton te gaan." HOOFDSTUK XL Hei slachtoffer van George Halton, //Gevoelt gy u nu wat beter vroeg miss Rose, toen zij zag£ dat het kop thee en de korte rust op de gemakkelyke sofa har schoone, jonge gast goed hadden gedaan. «/O ja, dank u. Uw vriendelijkheid heeft my weer nieuw leven gegeven. Hoe kan ik u myne dankbaarheid betoonenO wat zon er met my gebeurd zyn wanoeer gij my niet hadt geholpen. G$ weet niet hoe vreeselyk ik vandaag heb geleden." //Misschien niet, hoewel ik toch niet geheel in onwetendheid verkeer omtrent de oorzaak daarvan." «/ik ik begryp er niets van," stamelde de jonge moederg terwyl een donkere blos hare kaken rood kleurde. Miss Rose haalde den brief te voorschyn, en hield haar dien voor met het adres naar boven. //Deze is van u nietwaar vroeg zy zoo vriendelyk mogelyk. «Myn vriend vond dien op het por taal, waar gij het bewustzijn hebt verloren." Met neergeslagen oogen strekte zy haar hand uit om den brie aan te nemen, en antwoordde: «Ja, 0 ja, die behoort my toe.» Daarna drnkte zy haar kind tegen haar borst en barstte m een stortvloed van tranen uit. //Schrei niet liefste," zeide miss Rose en sloeg hare armen om haar heen, terwyl zy de schreiende jonge vrouw naar zich toetrok.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1